met de egmonden VOORSTRAAT-WINKELIERSWILLEN HUN STRAATWEER OPEN i KORT NIEUWS HOOG WATER 19 JULI 1978 NUMMER 1359 contact Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Ze zijn er nooit voor geweest, de winkeliers aan de Voorstraat, dat hun winkel straat, het gedeelte vanaf het Burg. Eymaplein tot aan het Westeinde zondermeer voor het gemotoriseerd verkeer werd afgesloten. Betrof het aanvankelijk een proefperiode, bijna ongemerkt werd het gedurende de drie zomermaanden een definitieve afsluiting. Er zou een onderzoek worden gehouden naar de gevolgen van de afsluiting maar die is er nooit gekomen. Wel zijn er verschillende enquêtes geweest, gehouden door verschillende groeperingen, dieallentot resultaat hadden, dat men er over het algemeen tegen was. Door de winkeliers werd een omzetver- mindering genoteerd en velen van het winkelende publiek zagen bezwaren in de onbereikbaarheid per auto, waardoor er meer gesjouwd moest worden met vooral de zwaardere artikelen, die anders onmiddellijk in de auto konden worden geladen. Het gevolg is, dat velen met hun auto liever naar elders rijden, waar wél par keerruimte in de nabijheid van de zaken is, omdat het gemakkelijker was een. extra ritje te maken dan het dicht bij huis af te doen. Tijdens de afgesloten periode biedt de Voorstraat die mo gelijkheid niet. Hebben de winkeliers vorig jaar echt wel mee willen werken aan een proef, nu de gevolgen voor hen zich steeds duidelijker aftekenen, nemen ze het niet langer meer. Natuurlijk, het is wel ge zellig, wanneer er veel mensen lopen te wandlelen, maar een der hoofddoelen, waarvoor men in het afgesloten Voor- straatdeel speciaal overdag komt, is boodschappen doen. Door het toenemend autobezit is de inkoopgewoonte gewijzigd, men haalt meer tegelijk en daarvoor is vervoer nodig. De tijd van één pond suiker en één pot stroop is voorbij. Men koopt vaak voor een hele week in, maar die mogelijkheid dreigt voor Egmond aan Zee verloren te gaan tenzij er tijdig maatregelen worden genomen. Die maatregelen houden in, dat in principe de gewraakte verkeersmaat regel teniet gedaan wordt of een der gelijke wijziging wordt ingevoerd, waardoor het mogelijk is in ieder geval de zaken per auto te bereiken, zonder dat er langer geparkeerd wordt. Dit kan al direkt, door vóór dat er meer definitieve stappen worden ondernomen, de parkeerschijf in te voeren. WINKELSTRAAT Een winkelstraat/woonerf is een on duidelijk begrip maar het houdt eigen lijk in, dat je er met je auto kunt komen, zonder hard te rijden, dat mag niet. Je kunt er parkeren, korter of langer, net naar gelang nodig en toegelaten, kortom het is een mogelijkheid voor iedereen om ergens te komen om dan weer plaats te maken voor een ander, zonder over last te veroorzaken, althans niet noe menswaardig. Je kunt het gezellig maken met bloem bakken, gekleurde straatstenen, sierlijke tegels en trottoirbanden, wat lager en hoger gelegen straatgedeelten want er mag toch niet hard worden gereden terwijl beplanting hier en daar ook nog mogelijk is. Sierlijke straatlantaarns geven het geheel ook 's avonds een leuk sfeertje, kortom, er zijn veel mogelijk heden. Het is een uitgesproken oplossing voor de Voorstraat van Egmond aan Zee, de winkelende huismoeder ziet weer meer mogelijkheden, vader kan er met zijn auto komen en laadt de hele boel in, die ingekocht is bij een dier Egmondse zaken en verdwijnt met zijn handel. Lang parkeren hoeft niet en kan zelfs zonder de gewraakte parkeermetexs in de hand worden gehouden met een par- keerschijfje of een eenvoudig kaartje waarop vermeld staat hoe laat u de auto heeft geparkeerd. Trouwens, een kwartje voor een parkeermeter kost ook de kop' niet, laten we eerlijk zijn. DE PLANNEN STAAN OP PAPIER Voor ons ligt een tekening van zo'n 6 meter lengte, waarop de Voorstraat staat uitgetekend vanaf het Burgemees ter Eymaplein tot aan het Westeinde. Htf is te lang om te reproduceren, want in verkleinde vorm bleef er niet veel duidelijks over. Maar we zullen probe ren te omschrijven hoe het plan er uit ziet. Het straartplavedsel zoals het er nu bij Ligt, moet u helemaal weg denken. Daar voor in de plaaits komen verschillende andere soorten stenen en tegels in va riërende kleuren, o.a. de bekende grijze betontegels, grijs/bruine tegels, gebruik te bakstenen, enz., die allen verwerkt worden in verschillend gevormde vak ken en patronen. Voor de parkeerplaatsen worden zwarte blokjes gebruikt. Deze parkeer plaatsen worden aangelegd bij o.a. de oJc. kerk, tegenover de Noorderstraat voor groentehandel Duin, naast Reis bureau "Noordzee" op de weg voor pen sion "Zelden Pas", voor bakkerij Van der Schinkel, voor de amusementshal en voor boekhandel Dekker, waar nu reeds parkeerhavens zijn. Voor de o.k. kerk en bij de strand- afgang zullen Belgische keitjes in het wegdek worden verwerkt en langs het gehele Voorstraatgedeelte wordt in een hier en daar sterk gebogen lijn een band aangelegd van kleine gele beton- stenen,-die als het ware een markering is van het te berijden gedeelte. In de sterke krommingen van deze lijn wor den bloembakken geplaatst, zodat het verkeer niet te dicht bij de bebouwing kan komen. Mede door deze kromming en door de hoogteverschillen is het on mogelijk om snel te rijden. WANNEER WORDT HET WERK UITGEVOERD Het is nog onmogelijk te zeggen wan neer bovenstaande papieren plannen worden uitgevoerd. Ze vormen één ge heel met de renovatie van het Pomp- plein, dat ondertussen het dorpsgezicht op dat punt in zeer positieve zin heeft verbeterd. Hoewei een smakelijke uitvoering en een gezellige sfeer van de winkelstraat van Egmond aan Zee natuurlijk is aan te bevelen, gaat het er op dit moment om, hoe de Voorstraat weer op een redelijke manier bereikbaar te maken voor een auto, zonder dat er overlast ontstaat. Ook de winkeliers zagen in, dat er iets moest gebeuren, want de situatie zoals die voorheen was, gaf ooi: problemen. Maar om dan maar rigoureus al het verkeer te verbannen, dat Is een maat regel die van weinig werkelijkheidszin getuigt, vinden zij. En daar zijn velen het over eens, ook het winkelende pu bliek. De maatregel is met gebaseerd op een gedegen onderzoek en had dan ook nooit genomen mogen worden, te meer daar de Voorstraat de enige toe gangsweg is van het dorp en de enige behoorlijke toegangsmogelijkheid tot de winikelconcentratie van de dorpskern. Het wordt hoog tijd, dat het gemeen tebestuur van Egmond, alvorens boven genoemde werkzaamheden aan te vang en, de voorlopige afsluiting ongedaan maakt, om dan te bezien, hoe er zo snel mogelijk op een doeltreffende wijze gehandeld moet worden, in het belang van iedereen die er bij is betrokken, zowel de winkeliers als het winkelende publiek. GEMEENTEBESTUUR VOORZICHTIGER Zoals In de eerste werkvergadering van de raad van Egmond is gebleken, wordt men voorzichtiger met het nemen van verkeersmaatregelen voor een lang ere periode. De raad wil graag een vinger in de pap houden, waar het deze maatregelen betreft. B en W mag ver keersmaatregelen treffen wanneer dat voor de uitvoering van werkzaamheden noodzakelijk is of tijdelijk een weg gedeelte aan het verkeer onttrekken bjj evenementen enz. In andere gevallen wil de raad er graag in gekend worden, want werd er gezegd, „We hebben het voorbeeld van Egmond aan Zee voor ogen". Wet houder Damstra, die in het gemeente bestuur ook de portefeuille beheert van midden standsa angelegerxh eden, is het met deze totale afsluiting ook niet eens. Hij is voorstander van "een beperkte» toelating van het verkeer", ongeveer zoals boven omschreven. Hij verklaarde desgevraagd, dat het plan, zoals dat op papier klaar ligt, nog verder besproken moet wonden, daar het door de drukte rond de eenwording voorlopig in de ijskast terecht gekomen is. Er is nog geen begroting gemaakt, zodat bij lange na nog niet gezegd kan worden, hoe hoog de kosten zijn. Hij is er echter van overtuigd, dat de huidige maatregel geen goede oplos sing is. Binnenkort wil hij in een ge sprek met de ondernemers meningen horen en eventueel nog meer ideeën doornemen, om tot een voor ieder aanvaardbare oplossing te komen. WIJ VERNEMEN DAT het gemeentebestuur een nood plan ter bestrijding van strandver- ontreiniiging door olie heeft ontvangen van Gedeputeerde Staten. Door GS wordt gevraagd, of de gemeente kan instemmen met de daarin gestelde gedragsregels. Het is te beschouwen als een draaiboek, een omschrijving van maatregelen die genomen kunnen worden bij verontreiniging van de stranden door olie. Elke gemeente handelt daarbij op vrijwillige basis, er moet nog geïmproviseerd worden, Redactie en foto's: Opmaak en layout: Gerard Belleman Jan de Raadt Jaap Eeltink aangezien er nog geen bedrijven zijn, die zich hebben gespecialiseerd op bestrijding van dit soort vervuiling van de stranden. De kleine hoeveel heden die in voorgaande jaren aan spoelden, waren nog geen aanleiding tot een gezamenlijke aanpak, maar sinds de olie rampen op zee en de schijnbaar tenoemende onverschillig heid van vervoersmaatschappijen die de zeeën bevaren, is een goed opge zette organisatie geen overbodige luxe meer. Hoe een en ander hier wordt georganiseerd is nog niet bekend. Vast staat wel, dat er internationaal maatregelen genomen moeten worden tegen de vervuilers op zee, anders heeft een en ander weinig effect; DAT Harry Amerika locoburgemeester is en dus als burgemeester optreedt, bij afwezigheid van de burgemeester. Dat wilde Willem Gravemaker, raads lid, graag even weten. „Ik wil graag alles weten" zei hij, en daarom wilde hij dat soort wetenswaardigheden graag op papier hebben, wat hem op de volgende dag werd toegezegd; DAT Piet Bakker in de raadsvergade ring pleitte voor meer licht in Eg mond-Binnen, daar de lantaarns er na 24.00 uur reeds hun lichtjes doof den. Ook dit werd hem toegezegd; DAT Jaap Oud wilde weten, waarom er in Egmond a. Zee geen twee keer in de week vuil werd opgehaald. Hij bleek zijn vraag te stellen op het mo ment, dat deze maatregel het weer van toepassing was. Tevreden dus; DAT de stemmen van de raadsleden achter In de glazen zaal van het dorpshuis slecht waren te verstaan. De heer Tabernal was dat opgevallen en op zijn verzoek zullen daartoe maatregelen worden genomen; DAT raadslid mevrouw Wullems de raadsstukken graag tien dagen voor een raadsvergadering in huis zag. Dit werd haar toegezegd, maar deze ver gadering kwam een week na de eer ste officiële openingsvergadering, zo dat dat deze keer niet mogelijk was. Mevrouw Zwart zag graag ook af schriften erbij van artikelen en wet- ten, wanneer die als grondslag voor bepaalde raadsvoorstellen zouden worden aangehaald; DAT in het Bowlingcentrum Egmond heden woensdagavond door de West- friese voordrachtskunstenaar Kees Stet de 5000ste plaat wordt uitgereikt aan het duo The Moodmakers. Deze LP bestaat geheel uit Hollandse mu ziek en dit aantal platen is in een week door het duo bereikt; DAT op 6 augustus bowlingclub Eg mond een badgasten-tourngoi orga niseert. Nadere mededelingen volgen. DAT de damesvereniging"Jong ge leerd - oud gedaan" van de Prins Hendrik-Stichting te Egmond a. Zee in genoemd gebouw een bazar houdt op woensdag 19 juli van 20.00-22.00 uur; op donderdag 20 juli van 15.00- 17.00 en van 20.00-22.00 uur en op vrijdag 21 juli van 15.00-17.00 en van 20.00-22.00 uur. De bazar brengt een geweldige kollektie handwerken, die door de dames zelf zijn gemaakt ter wijl er voor de kinderen ook veel dingen zijn te beleven. Gasten, kin deren en inwoners, proef de sfeer van Prins Hendrik-Stichting die u door dit bezoek kunt ervaren in het unieke zeemanshuis ter plaatse; Zomerhuisbewoners kunnen het "Contact" gratis afhalen bij: Foto Jonker, Boekhandel Dekker, Bookshop, VVV-kan- toor te Egmond aan Zee; te Egmond-Bihnen bij: Gaarthuis Supermarkt, Apeldoorn Zelf bediening en bij café St. Adel- bert; en te Egmond a.d. Hoef bij Drukkerij Belleman. Redaktie Wo. 19 iuli 3.43 16.17 Do. 20 juli '4.35 17.07 Vrij. 21 juli 5.23 17.56 Za. 22 juli springtij 6.12 18.45 Zon. 23 juli 7.00 19.31 Ma. 24 juli 7.47 20.17 Di. 25 juli 8.36 21.04 Wo. 26 juli 9.26 21.55 Do. 27 juli 10.23 "22.51

Contact met de Egmonden | 1978 | | pagina 1