Nu het strand weer rustig wordt "CONTACT MET DE EGMONDEN 1 18 OKTOBER 1978 NUMMER 1372 VERVOLG "KORT NIEUWS": komst van het NKV. Twee punten derhalve, die wel veel met elkaar te maken zullen hebben; DAT de muziekvereniging "Lamoraal v. Egmont" zich het komende weekend d.m.v. een studieweekend te Bergen gaat voorbereiden op het concours, dat op 5 november te Leiden plaats vindt. Het weekend wordt besloten met een concert in de voorzaal van de "Rustende Jager" te Bergen, dat om 15.00 uur begint. De toegang is vrij; DAT er wordt gewerkt aan de oprich ting van een "VIDO-groep" in Eg- mond. Dit is een gespreksgroep voor, vrouwen in de overgang. Op verzoek herhalen wij dit bericht nog eens. De initiatiefneemsters tekenen daarbij het volgende aan: Er zijn niet alleen lichamelijke veranderingen maar ook het familieleven neemt een wending, o.a. ouders worden oud en soms af hankelijk, kinderen gaan het huis uit. Deze veranderingen vragen aanpas sing en het is niet altijd gemakkelijk, dat in je eentje te doen. Het doel van' een VIDO-gesprek is met 6-8 vrouwen lx per veertien dagen bij elkaar te komen om elkaar bij te staan in deze periode. Wie wil deelnemen aan zo'n groep, kan bellen 2608 of 2513. Het doel van de VIDO-groep is vrouwen bij elkaar te brengen in deze periode,' die zeer bewogen kan zijn: DAT de fraktie van Gemeentebelangen in Egmond in een brief aan het col lege van BenW verzocht heeft, om een onderzoek in te stellen naar de behoefte van een industrieterrein voor de z.g. stille bedrijven. Gemeen tebelangen zegt, cNt zo'n terrein voor de dorpskern Egmond-Binnen nood zakelijk is. omdat vele ondernemers met hun goederen verspreid in het dorp zitten, terwijl soïnmige bedrijven piet meer in de rierpskern passen. Voorheen heeft een ondernemer reeds een plannetje ingediend, waardoor verschillende ondernemers zouden kunnen worden geholpen. Het Pro vinciaal Bestuur adviseerde om na de eenwording een behoeftepeiling te houden, om aan de hand daarvan een doeltreffend plan te kunnen samen stellen. Gemeentebelangen verzoekt nu het gemeentebestuur een dergelijk onderzoek te gaan houden; DAT de "Rooie Vrouwen" afdeling Eg mond een open informatie-avond gaat houden voor mannen en vrouwen op dinsdag 24 oktober, om 20.00 uur in De Klok" te Egmond aan Zee. Er zal gepraat worden wat rooie vrouwen nu eigenlijk zijn, waarom ze er zijn wat ze willen. Stien Duinmeijer zal een praatje houden en vragen beant woorden. Er wordt een film vertoond, getiteld "Ot, en hoe is het nou met Sien". De initiatiefneemsters hopen dat velen de moeite nemen om te ko men; DAT er op zondag 22 oktober a.s. een strandloop plaatsvindt te Egmond aan Zee, die om 10.30 uur begint. De in schrijving is geopend vanaf 9.30 uur, vermoedelijk in Lido, maar dat was ons niet doorgegeven; DAT het KVG op maandag 23 oktober a.s. een demonstratie-avond houdt o- ver zilverbewerking. Aanvang 8 uur in het dorpshuis. DAT de schietvereniging "Prins Hen drik" is ingedeeld bij een vijfkamp, waarin ook Heerhugowaard, Lange- dijk, Limmen en Bergen uitkomen. Opvallend is, dat de andere Egmondsë schietvereniging, "De Vrijheid", niet aan deze vijf kamp deelneemt. Dit vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in de nog niet toereik inde scliietresul- ten van deze vereniging, hoewel de uitslagen in stijgende lijn zijn, waar door ze wellicht over niet al te lange tijd op hetzelfde niveau komen als de resultaten van "Prins Hendrik". Mooie bouwstijlen in de Egmonden. We fotografeerden zomaar wat plekjes in de dorpskernen van Egmond-Binnen en Egmond aan Zee. De bewoners van de afgebeelde huizen hebben met veel fantasie gewerkt, om hun woonstee aan de omgeving aan te passen en dat daarvoor in het ene dorp andere maatstaven moeten worden aangelegd dan in het andere, spreekt voor zich. In Egmond aan Zee bepalen de zee en de duinen de sfeer en hoewel Egmond-Binnen zich ook in de onmiddellijke nabijheid daarvan bevindt, is het landelijke karakter hier veel meer doorslaggevend. Voor een beter leefmilieu is dat veel beter. We hebben het plan om in de toekomst meer van die plekjes te brengen, want daarmee wordt bereikt, dat zij die bouwplannen hebben zich eerst eens goed gaan beraden, hoe de zaak aan te pakken. Maar ondertussen zijn veel boten weer naar boven gebracht, want een onverwachte storm kan grote schade veroorzaken. Dat is in het verleden meer dan eens bewezen. De vloot ligt op het parkeerterrein te Egmond aan Zee in zijn winterslaap. Veel bootjes liggen al weer op het droge want de herfst- en winterstormen vormen een niet denkbeeldig gevaar. Vorige wèek echter, toen er zomerse temperaturen werden gemeten, haalden velen bun boot weer naar het strand, om van een prachtige zee te genieten en met een sleepnetjc garnalen te vangen. Zo langzamerhand begint het op het strand wat rustiger te worden. Voor veel bewoners van de Egmonden zal dit een reden zijn om weer eens een flinke strand wandeling te gaan maken. Wij raden u aan om daarbij op de volgende zaken te letten. HET STRAND BESTAAT UIT DRIE STROKEN Als we vanaf Egmond het strand op gaan, komen we eerst door het mulle zand. Daarna passeren we een strook, waar allerlei grof aanspoelsel ligt en tenslotte komen we op het harde zand. Op het eerste gezicht zien we al, dat deze stroken duidelijk van elkaar ver schillen. Waar deze verschillen uit be staan, zullen we wat nader gaan be kijken. HET MULLE ZAND Het mulle zand is het gedeelte van het strand, dat alleen bij stormvloed onderloopt. Dit gebied is daardoor kurk droog. Dit heeft tot gevolg, dat het zand dikwijls stuift, waardoor plantengroei onmogelijk wordt. Zoals we al zagen komt de zee slechts tot op het mulle zand. Hierdoor vinden we op deze strook geen aanspoelsel en dus ook geen voedsel voor vogels. Dit alles heeft tot gevolg, dat er op het mulle zand voor de wandelaar niet zo veel te zien is. DE VLOEDLIJN De strook met het grove aanspoelsel noemen we de vloedlijn. Deze vloed lijn ontstaat, doordat de zee, bij hoog water, allerlei zaken op een bepaalde 1 1 - trand afzet. We vinden hierdoor o.a. hout, flessen en zeewier. Doordat dit afval gaat rotten, ontstaat er plantenvoedsel. Verder is vooral het zeewier in staat om regenwater vast te houden. Aan de belangrijkste voorwaarden voor plan tengroei zijn zodoende voldaan. We kunnen dan ook op rustige stukjes strand, b.v. tussen Egmond en Bergen, op de vloedlijn enkele planten aantref fen. Deze planten hebben meestal dikke, behaarde bladeren. De bekendste soor ten zijn het loogkruid, de zeenaket en de zeeposteledn. Verder is er in hét aanspoelsel nog voedsel voor de vogels te vinden. We zien bij de vloedlijn dan ook veel bonte kraaien, meeuwen en soms zaadetende vogels. Tenslotte willen we nog ver melden, dat er op de vloedlijn veel in- sekten huizen. De bekendste hiervan is wel de strandvlo. Dit diertje, dat goed springen kan, is geen echte vlo, maar een kreeftachtige. HET HARDE ZAND Het harde zand is voor de wandelaar het bekendste gebied. Dit komt waar schijnlijk doordat men er erg gemak kelijk kan lopen en doordat er veel te zien is. Het eerste dat ons opvalt is het grote aantal schelpen, dat we in deze strook vinden. Dit is vooral bij oosten wind het geval. Zo zien we er kok kels, boormossels, meshelftschelpen en de huizen van zeeslakken. Wist u trouwens, dat sommige van deze schelpen wel 50 miljoen jaar oud zijn? Het is altijd weer aardig om zo'n schelp eens wat dichterbij te bekijken. In sommige schelpen zien we dan, vlak bij de top. een klein rond gaatje. Dit gaatje is gemaakt door een slak, die tepelhoorn heet. Deze slakken schuren met hun ruwe tong een gaatje in de schelp en zuigen de bewoner naar bui ten. De schelpdieren eten ze op. Verder zien we op het harde zand nog allerlei dode en levende zeedieren. De kwallen, krabben, zeesterren en gar nalen kennen we allemaal. Minder vaak kunnen we de ronde geperforeer de skeletten van de zee-egels vinden en het zogenaamde zeeschuim. Dit zee schuim, dat ook bij vogelhandelaren verkocht wordt, is het inwendige skelet van de zeekat. De zeekat behoort ove rigens tot de inktvissen. Voor bepaalde vogels is het haide zand tenslotte nog een voedselterrein. We treffen hier o.a. meeuwen, plevie ren en scholeksters aan. Ik weet niet of het u wel eens opgevallen is, maar ten noorden van 't Woud zijn er veel minder dingen langs de vloedlijn te vin den dan ten zuiden van deze plaats. Hoe dit precies komt weet ik niet. Ik denk dat het iets met de zeestromingen te maken heeft. EEN RAADGEVING Zoals we gezien hebben, heeft iedere strandstrook zyn eigen bezienswaardig heden. Vooral op het harde zand en langs de vloedlyn is erg veel te zien. WU raden u daarom aan om by een vol gende strandwandeling over het harde zand heen en via de vloediyn terug te lopen. Op deze wyze krygt u een goed beeld van het ryke strandleven. Hans van den Bosch

Contact met de Egmonden | 1978 | | pagina 2