met de egmonden m li lm Egmondia trof veertig jaar lang doel De twee Ronnen van Vleuten en Ranzijn laten Gari Melchers herleven Tenniscentrum "Wimmenum" voorlopig niet weg Eddy Pieters-G raaf land doet mee aan damesvoetbal-tournooi Hoog water contact 16 MEI 1979 NUMMER 1402 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Advertentie-tarief 1931 GC Egmond aan Zee loss plaatsingen 30 ct. per mm Telefoon 02206-1789 Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink RESTAURANT ITALI^NO }>ELLA^gK)STA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. „Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". Vond u het vandaag beter dan gister Morgen 2ijn we nog beter dan vandaag (ondanks dat het niet beter kanl Egmondia bestaat veertig jaar en hoewel het geen veertig keer kam pioen is geworden, heeft de vereniging wél veertig jaar doel getroffen, waarmee we bedoelen, dat de bestuursleden door de veertig jaren heen zich hebben ingezet voor de jeugd van een dorpsgemeenschap, die het al dan niet beseffend een stuk vorming heeft meegekregen, waaraan ze hun hele leven iets hebben. Want een voetbalvereniging bestaat niet uit voetbal alleen. Veertig jaar wel en wee, prachtige hoogtepunten en ook wel zwarte dieptepunten, maar Egmondia bleef door de jaren heen en is er nog en zal er blijven, tot vreugde van allen die er plezier aan willen beleven. In 1939 ging de bal rollen Voetballen op de bleek Het tenniscentrum "Wimmenum" blijft voorlopig liggen zoals het ligt, de tennisbal kan er alsnog blijven rollen. Voor de heer Tervoort was de uitspraak, hoewel die nog geen definitieve beslissing inhoudt, een pak van 't hart. De voorzitter van de Raad van State, afdeling rechtspraak, heeft dit bepaald nadat gedaagden, het gemeentebestuur en de heer Tervoort hun zaken uiteen hadden gezet. Burgemeester Kingma zou zeggen:! de mensen daar mooi weer krijgen", De oorlog is voorbij, ik hoop dat toen wij hem naar zijn mening vroe gen na de beslissing van de Raad van State. De kans dat er pas over een jaar een definitieve uitspraak komt, houdt in, dat het tenniscen trum "Wimmenum" voorlopig onge stoord door kan gaan. En ondertus sen schiet het groen rond de banen uit de grond. Misschien zal dat er nog voor zorgen, dat elke tegenstan der tenslotte zegtHé, wat een mooie bospartij is dat, wat was daar vroe ger ook weer mee? Voordat de zitting plaatsvond, werd op het ge- meeyghuis een petitie overhandigd met 1200 hand- teke^Tgen voor het behoud van het tenniscentrum. Burgemeester Kingma neemt het hier in ontvangst. Een van de aktieleden was o.a. de heer J. Suurbeek, mede-oprichter van de tennisclub Egmond aan Zee. Op de foto mevrouw E. Vriesema en burgemeester Kingma, net nadat de petitie was overhandigd. De eerste voorzitter was Piet Zwart. Na een noodzakelijke reorganisatie, in 1948, waarvoor een vergadering plaatsvond in "Het Witte Huis", werd pastoor Van Zanten voorzitter. In 1951 gaf hij het roer over aan mr. J. J.Spit, de gemeentesecretaris van die dagen. Ondertussen komen we de naam van de heer Koelink als een bijzonder enthousiast mens steeds tegen in de annalen van Egmondia. In 1961 nam Arie Visser het voor zitterschap over en hoewel hij na 13 jaar de hamer overgaf aan Joop Dekker nu ongeveer vijf jaar gele den, zien we hem nog steeds bij na genoeg alles wat met Egmondia heeft te maken. werk was. Hij is nu nog steeds con sul, aan hem de taak om een veld goed te keuren om er op te spelen. Er is veel inzet nodig Net als tijdens een wedstrijd wordt van het bestuur van Egmondia veel inzet geëist. De vereniging telt 418 leden en dat is geen kleinigheid. Voorzitter Joop Dekker weet er al les van en zijn dagelijkse bestuurs leden Ed van Stralen en Henk Schra- vemade, die resp. de correspondentie en de penningen verzorgen, zullen zich menig keer een zweetdruppel van het voorhoofd wissen. bestuur weet zich gesteund door mensen als Chris Glas, Rein Hui- berts, Gerard Bielfeldt, Bert Cou vert, Jan Schut, Dick ter Beek, Al- bert Dekker, Cor Snijders en niet te vergeten oud-voorzitter en ere-lid Arie Visser. Vele namen zijn er nog te ver melden als we aan Egmondia den ken, zoals die van Aberkrom, Her man Veldhuizen en Ron Spit en te gelijk weten we dat we er nog te kort noemen, omdat er zeer velen zijn, die zich voor deze jubilerende vereniging hebben ingespannen en dat nog doen. De v.v. St. Adelbert uit Egmond-Binnen houdt op zondag 20 mei a.s. een groots opgezet damesvoetbaltournooi met een geheel nieuwe opzet. Deze dag bestaat namelijk niet uitsluitend uit poule-wedstrijden. Dankzij drogisterij Zentveld konden wij dit toumooi groots opzetten. Twee wedstrijden, een spelregeltest afgenomen door officials van de scheidsrechterscommissie Alkmaar e.o. vormen twee belangrijke on derdelen van deze Nationale Voetbaldag. Als klap op de vuurpijl zal Eddy Pieters-Graafland trachten van een 60-tal dames de strafschop pen te stoppen in de penalty-finale. Tien teams afkomstig uit alle hoe ken van het land en twee elftallen van de organiserende vereniging zul len strijden om de hoogste eer en de fantastische hoofdprijs, beschikbaar gesteld door drogisterij Zentveld. De eerst geplaatste teams in de spel regeltest ontvangen een aandenken van de scheidsrechtersvereniging Alkmaar e.o. De VND stellen een bokaal beschikbaar voor het team dat de meeste strafschoppen achter doelman Pieters-Graafland depo neert. De spelregeltest wordt gehouden in dorpshuis "De Schulp". Dames voetbal in het daglicht is de opzet van deze grote aanpak van het be stuur. Een sportieve, prettige dames voetbaldag op zondag 20 mei a.s. bij v.v. St. Adelbert, sportcomplex "De Kwekerij", Egm.-Binnen. Aanvang van het toumooi 10.30 uur. Organisatie-commissie p/a W. Duinmeijer, Laanweg 3, 1724 N. J. Oudkarspel, tel. 02260-3984. Met zijn Corrine heeft hij hier vele jaren vertoefd en vele oudere Eg- monders kunnen zich dat nog herin neren. Op het bankje achter "Schuy- lenburg" zaten ook Donald en The resa Schlachter, een Amerikaans echtpaar. Zij wonen nabij het Mel chers Museum en toen Donald voor een lezing naar Holland moest, liet Theresa zich die kans niet ontgaan en zij ging mee, op zoek naar de ba kermat van Gari Melchers in Hol land, waarover zoveel in het museum is te zien. En wat zij zocht vond zij. Zij had oude vergeelde foto's bij zich, waarop "Schuylenburg" stond afgebeeld en een panorama van Egmond aan Zee. Zij is in Egmond aan Zee gaan staan op de plek waar vandaan de oude foto moet zijn genomen en zij kon haar ogen niet geloven. Zij zag de werkelijkheid uit de tijd van Mel chers. En achter op de foto stond de naam van de uitgever: H. J. Belle man. Zij was helemaal terug in het ver leden, en meer nog toen ik mijn naam noemde. "Zal het schilderij van mijn moeder dan toch in Virginia terug te vinden zijn", vroeg ik mij af, toen Theresa mij doordringend aankeek? Terug naar nu. Ron Ranzijn zat er ook by en Ron van Vleuten had geen rust. Hjj praatte en moest te gelijk alles laten zien. Want voor Theresa kwamen hier openbaringen naar boven, die haar al drukker pra tend tenslotte sprakeloos maakte. Want in de gids die zy had meege bracht van het museum en waar voor zij zelf het fotowerk verzorgde, staat de schouw afgebeeld uit de woonkamer van "Schuylenburg" en die zag zjj nu met eigen ogen in wer kelijkheid. Op oude foto's van de Slotkapel, die zij uit Amerika meebracht, ston den de preekstoel en andere plekjes uit het interieur. Het toeval speelde haar in de kaart, want zij ontmoette sleutelbewaarder Lucas Hikke, die onmiddellijk bereid was, om haar de werkelijkheid te laten zien. In de gids staat o.a. ook de molen van Berkhout, nu de Koffiemolen, af beelding naar een schilderij van Melchers. In die vroege dagen woonde Geor- ge Hitchcock op "Schuylenburg", waar Gari Melchers veel kwam. Mel chers woonde zelf in Egmond aan Zee, later in de Schoolstraat te Eg mond aan de Hoef, in het grote witte huis, waar Kees en Truus de Goede nu wonen. Later verkocht hij het aan de kunstschilder Apol en daar heeft moeder Belleman nog gewerkt. De heren P. Rozing en Klaas Wij- ker kunnen ook veel over Melchers vertellen. Piet Rozing reed Melchers in zijn tilbury heen en weer van het toenmalige pension Bult, toen hij daar tijdelijk vertoefde. Zij zullen het ook wel weten, dat Melchers eens het Laatste Avondmaal schil derde en voor de koppen van de apostelen stonden Egmonders model. Het stuk is in Amerika terug te vin den en nog vele andere, waarvoor Egmonders poseerden. Melchers heeft zijn Egmond nooit meer kunnen ver geten, ook zijn vrouw Corrine kon dat niet. Eenmaal terug in Amerika bleef hij Egmond schilderen aan de hand van voorstudies. En de toen nog in Amerika wonende Egmondse zee kapitein Jochem Blaauboer, had de eer mevrouw Melchers nog te ont moeten, terwijl hij haar veel vroeger reeds in Egmond had gezien. In Mel chers Museum zag hij vele hem be kende Egmonders. Het contact dat Ron van Vleuten en Ron Ranzijn met het Amerikaan se echtpaar Schlachter hebben ge legd, kan nog wel eens verstrek kende gevolgen hebben, want zij denken aan de mogelijkheid om ook in Egmond Gari Melchers levendiger te maken. We wachten hun inspan ning met belangstelling af. Gerard Belleman Het eerste Egmondia-elftal, dat 2 jaar na de oprichting, in 1941 kam pioen werd. Vorige week scheen de zon. Weet u het nog? Het was tegen de avond en op dat moment bevonden we ons op het landgoed "Schuylenburg" op 't Woud te Egmond aan de Hoef. We zaten buiten, op een muurtje, rond een ruw houten tafel, waaromheen en er boven allerlei planten hun best deden om hun prille voorjaarsschoonheid te laten zien. We waren op zoek naar Gari Melchers, de Amerikaanse kunstschilder, die vroeger rond 1900 op datzelfde plekje een brief schreef naar zijn geliefde Corrine, die in het verre Amerika aan hem zat te denken en eveneens een brief schreef. Zij was de moeite van het schrijven en het omhelzen waard, want zij was lief en mooi. En die liefde van Gari Melchers voor zijn Corrine straalt uit het prachtige portret, dat hij eens van haar maakte en dat voor mij ligt, terwijl ik dit schrijf. Want Gari Melchers schilderde ook eens mijn moeder, naar zij eens verteld heeft, maar ik heb het portret nooit gezien. Wie weet hangt het in de Memorial Gallery "Belmont", een aan Gari Melchers gewijd museum te Fredericksburg, 80 km van Washington in de staat Virginia. Vóór het bestaan van Egmondia voetbalde Egmond aan Zee ook, o.a. als "Egmondse Boys", op een landje in de Broekakkers, tussen Rinne- gom en Egmond-Binnen. Het was van de o.k. kerk en Gert Liefting had daarop ook zijn rechten. Daarna werd in 1939 "Egmondia" opgericht door o.a. wijlen Piet Zwart Gz., Tieke en Ten Bruggecate en door Cor Blok, die als timmerman bij Piet Zwart werkte. Egmondia heeft verschillende ja ren op de Bleek gevoetbald, achte- Piet Hopman, die een bloembollen- schuur had, waar men zich kon ver kleden. De scheidsrechter had die gelegenheid in een bunker, het enige nut van de bezetter overgebleven. Het land was van de weduwe Val- kering. waar Cor Blok en Piet Zwart elk jaar heengingen om de huur te betalen en het nieuwe seizoen te be praten. De historie verhaalt, dat ze het helemaal niet begrepen hadden op de daar aanwezige hond. Een zware jaarlijkse gang dus. Cor Blok weet ervan mee te pra ten als hij samen met Ab Stam en met behulp van een pomp probeerde het veld droog te krijgen, waarop een voethoogte water stond. Dan dacht zijn vrouw dat hij aan z'n woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag Ook een zekere heer Bind, die een melkzaak had in het pand van de familie Pravisani, was erbij. Die is nog in leven. De enige in Egmond aan Zee levende man van het eerste uur is Cor Blok van pension Egmon dia. Hoe kon het anders, zijn pension kreeg de naam van de club, die hij nu al 40 jaar trouw is. Cor Blok, mede-oprichter van Egmondia 6.40—19.07 7.2719.57 8.23—20.58 9.31—22.10 10.4823.27 0.05—12.20 <dood-tij) 0.39—13.49 1.41—14.13 2.34—15.00 De administratie van zo'n vereni ging vraagt per week vele uurtjes en dat onderdeel, zeg maar hoofd deel, is bij Henk Schravemade in vakkundige handen. Het dagelijks Egmondia gaat feestvieren tydens het komende weekend. Op vrijdag 18 mei is er in restaurant "De Klok" een receptie van 19.30 tot 22.00 uur, alwaar velen aanwezig zullen zijn om een stukje van de Egmondiasfeer mee te beleven. En zaterdag de 19e mei zullen vele leden aanwezig zyn op de speciale feestavond, die by ge legenheid van dit 40-jarig jubileum is georganiseerd in "Speeltuin De Egmonden".

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1