met de egmonden Oud Egmond moet blijven door vernieuwing De Tour van Egmond mm 1® KORT NIEUWS Woningzoekenden willen onderdak Cinema 1000 donderdag special J©A Egmond-Binnen krijgt er een "Burgemeester" bij Hoog water VAKANTIE L.T.B. LêIE'S GflRDEP contact 25 JULI 1979 NUMMER 1412 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard BeLleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink i wij vernemen DAT van maandag j.L t.m. vrijdag 27 juli de jaarlijkse nationale zwemvierdaagse plaatsvindt in het zwembad Sportcentrum Egmond. 's Avonds van 18.00 - 20.00 uur; DAT woensdag 25 t.m. zondag 29 juli de geparkeerde auto's op het parkeerterrein bij het strand te Egmond aan Zee plaats moeten maken voor een grootse kermis, terwijl op vrijdag 27 juli een groot vuurwerk wordt afgestoken op het strand t.o. de hoofdstrandafgang. Aanvang 22.15 uur. (Zie de adver tentie in dit blad); DAT op woensdag en donderdag a.s. in het o.k. verenigingsgebouw, Julianastraat te Egmond aan Zee een fancy-fair annex rommelmarkt wordt georganiseerd. Vele attrak- ties voor klein en groot, in ieder geval is het daar goed weer voor. Aanvang beide dagen ca. 16.00 u.; DAT Ome Willem himself op don derdag 26 juli de Egmondse jeugd en die van de gasten komt amu seren in Sporthal Egmond. Het feest begint om 15.00 uur. Een toegangsbewijs, verkrijgbaar bij de VW kost 3,—; DAT volleybalvereniging "Rapide" Sportcentrum "Egmond" een bad- gastenvolleybaltournooi organise ren op zaterdag 28 juli. Zie voor uitgebreide mededelingen de eve- nementenlijst (etalage en VW); DAT tevens a.s. zaterdag een bal lonoptocht wordt gehouden te Eg mond aan Zee. Inschrijven kan van 16.00 - 18.00 uur bij de N.M.B., Voorstraat 84. Bij slecht weer ver valt dit evenement. Aanvang 19.3C uur bij de N.M.B.; DAT wegens groot succes vrijdag 27 juli a.s. weer een grote kienavond in paviljoen "De Schelp" gehouden wordt. De baten zijn voor de hand balvereniging "Egmond '74"; Voor ons liggen twee uitgaven van de "Drempel", het blad van de "Stichting Belangengroep Oud Egmond". Het blad komt met onregel matige tussenpozen uit en dat is afhankelijk van de op bepaalde mo menten zich voordoende ontwikkelingen en van de tijd en gelegenheid, om zo'n blad in elkaar te zetten. De inhoud is het bestuderen waard, want de mensen die er achter staan hebben alles op met het instand houden van de dorpskern van Egmond aan Zee. Bovendien strijden zij voor het belang van de bewoners van die kern, of dat nu huurders van woningen zijn of eigenaars. Dat het gemeentebestuur het wel eens niet eens is met het streven van de Stichting, wil niet zeggen dat dat een afkeuring inhoudt. Het is een normaal gegeven, dat waar strijd wordt geleverd .tegenstand wordt ontmoet, zelfs al is het doel aan beide zijden hetzelfde, alleen uitgangspunten kunnen anders 'lllfSn. De Bergstraat woonerf In het laatste nummer breekt de Stichting een lans voor het hand haven van de Bergstraat als woon- vf. Enkele kleine voorzieningen blijken nodig om aan de eisen te voldoen. Wel blijft het euvel, dat een auto te dicht langs de huizen rijdt, omdat de Bergstraat smal is. Met witgeschilderde bloembakken is hier wellicht wat aan te doen. Parkeerruimte is er, het staat al leen niet cdjjgpdanig aangegeven, maar ook döp is raad op. In de raad zijn daarover voorstellen ge daan, is althans aangegeven, dat er mogelijkheden zijn. Die voorstellen werden gedaan naar aanleiding van een brief van "Veilig Verkeer Neder- land", waari- ~^tond dat de Berg straat niet a de eisen voldeed. Nu staat er aan de ingang van de Bergstraat een verbodsbord voor au to's, zodat er helemaal geen auto meer in mag. Voor zover ons bekend is dat een onverwachte maatregel en is er in de raad niet over ge sproken. Het bord staat echter zo hoog, dat het de meeste automobi listen wel niet op zal vallen. Het liefst blijft men zitten waar men zit In de drempel lezen we, dat meer huurders van gemeentewoningen voor een flat kiezen, ondanks het feit, dat men het liefst zou willen blijven wonen op het vertrouwde plekje, of in de buurt daarvan. "Maar men ziet er geen gat meer in" staat er te lezen, "ze hebben het vertrouw en verloren, men gelooft er niet meer in, dat er ooit voor hen in het re- habilitatiegebied een huurwoning beschikbaar komt". Voorts gaat men in op een aan tal punten, die onder de aandacht van de raadsleden worden gebracht, waarom men geen vertrouwen meer heeft en wat de oorzaken zijn, dat vele huurders niet in staat zijn om hun woning of te kopen of zelf te renoveren. Bovendien moeten de huurders van gemeentewoningen de garantie krijgen, zo schrijft de "Drempel", dat men na renovatie door de gemeente weer in de oude woning terug mag keren, nadat men tijdelijk anders is ondergebracht. Het blad geeft bovendien een be rekening en stipt mogelijkheden aan van financiering. Hierbij ingebouwd zijn de bebouwing van nog open liggende plekken zoals de beide par- keerterreintjes aan de Zuiderstraat. We stippen hier enkele punten aan, waarmee de Stichting zich bezig houdt. Belangrijk voor hen die hun woning willen verbeteren is het artikel over de subsidieregeling, in welk verband het wellicht is aan te raden, om meer gebruik te maken „Zoekt en ge zult vinden", „klopt en er wordt opengedaan", staat er geschreven maar dat gaat helaas niet altijd op, zeker niet als je een huis zoekt. Daarover kunnen velen meepraten, ook in ons kleine Eg mondse gebied, waar het zo gezellig wonen is. En de velen die hier zijn geboren en getogen, zouden zo graag hier willen blijven wonen, woningzoekenden zijn het beu. Wachten duurt altijd lang maar als dat jaren moet duren, dan wordt het geduld wel erg lang op de proef gesteld. Zij hebben zich daarom verenigd om samen sterker te staan in een gemeenschappelijke nood, de woningnood. Tijdens een van de veel voorko mende- gesprekken onderling tussen vrienden en kennissen, waarbij het gesprek bijna altijd ging over huizen en zomerhuizen, zei een van de aan wezigen: "Wat praten we eigenlijk, we kunnen beter wat gaan doen". Dat zei Anneke v.d. Berg uit Eg- mond-Binnen, die met trouwplannen, nog steeds bij haar ouders zit maar ook graag een stuk zelfstandigheid wil opbouwen. Haar gezegde lag op tafel, het was even stil en toen kwa men de stemmen los. Zij kreeg ent housiaste bijval terwijl anderen machteloos zaten te gebaren. Wat zou het uithalen? Ze willen het van de daken verkondigen Maar de aanleiding om iets te gaan doen lag duidelijk op tafel. Het was in die dagen, dat er enigen uit hun zomerhuis gezet dreigden te worden, of ze moesten belangrijk meer beta len dan de 400,die er al betaald moesten worden. Daarom wilden ze het van de daken verkondigen, dat ze die uitbuitingspraktijken niet langer meer dulden en dat zou de eerste aktiviteit zijn. Tot nu toe hadden ze zich angst vallig stil gehouden want de bewo ning van zomerhuizen was immers onwettig. Stel dat het gemeentebe stuur maatregelen tot uitzetting zou gaan nemen, dan zou de nood hele maal tot de lippen stijgen, als dat al niet zo was. Dan nog maar liever het slachtoffer blijven van uitbuiting, want met vrouw en kind op straat staan is nog slechter. Maar langer lijdzaam afwachten kon niet meer. Dan maar op de bar- rikaden. Het eerste resultaat van dat samenspel is er gekomen, Cees Castricum o.a. die met uitzetting bedreigd werd, zit nog in zijn zomer huis, weliswaar voor 400,Maar de naast hem wonende Jos Admiraal is met zijn vrouw naar elders ver trokken. "We hebben niets achter te laten" zei dit stel, zelfs het Egmond waarvan zij zo zielsveel hielden, had voor hen afgedaan. 't Is één schrijnend geval maar zo zijn er zeer veel. Jonge mensen zijn verbitterd over de gang van zaken in Egmond, ze vragen zich af bij wie ze aan kunnen kloppen. "Als we een duidelijke informatie willen hebben" zegt Jan Stam, "dan kom je op het gemeentehuis niet verder dan het loketje, waar je op je vraag te ho ren krijgt, dat de volgorde op de lijst van woningzoekenen weer eens helemaal door elkaar is gegooid". "Een hoopvolle zoveelste plaats op die lijst blijkt dan ineens weer veel minder uitzicht te bieden". "De in lichtingen aan het loket stellen niets voor" zegt hij, "daarom willen we een hearing organiseren, waar het gemeentebestuur ook bij is, zodat we de mogelijkheid krijgen om rus tig vragen te stellen, waarop we dan hopenlijk duidelijk antwoord krij gen". "Want wethouders zijn ook moeilijk bereikbaar". Anneke v.d. Berg zegt: "We heb ben het 'n keer zover gekregen, dat wethouder Amerika naar ons toe zou komen, maar toen het eenmaal zover was, had hij geen tijd". "En nu is hij geen wethouder meer". "Wel heeft hij in de raad nog opmerkingen gemaakt". Anneke, Jan en Cees vinden, dat er met politiek spel veel te veel tijd verloren gaat. Het ligt voor de hand dat in hun aktie-comité menig nootje gekraakt wordt, maar ze zijn het er over eens, dat verschil van inzicht in het gemeentebeleid al veel schade heeft veroorzaakt ten nadele van de woningzoekenen. "Het gaat om wo ningen" zeggen ze "en niet om poli tiek". "Dat is erg leuk" zegt Anneke, "als je zelf in 'n aardig huis woont". De speelman zit nog niet op 't dak Dit is een variant op een oud ge zegde, dat hier zoveel wil zeggen, dat voor velen de wittebroodsweken nog niet zijn aangebroken. Is de nood voor hen, die trouwplannen hebben al groot, er is ook nog een heel ander soort woningnood. Dat betreft de kategorie, die zich genoodzaakt ziet om naar een ander huis om te zien, omdat het huis waarin zij wonen of te klein, of in zeer slechte staat ver keert, of, en dat is ook mogelijk, veel te groot is. Dat speelt o.a. een rol bij bejaar den, waarvan er verschillenden zijn, die graag een kleine bejaardenwo ning willen betrekken als ze er wa ren. Hoewel te weinig, zijn er in Egmond aan Zee en Egmond aan dé Hoef wel te vinden maar in Eg- mond-Binnen ontbreken ze totaal. In Egmond aan Zee wordt na de bouwvakantie begonnen aan een aantal bejaardenwoningen op het Dorus Rijkersplein, die een kleine doorstroming teweeg zullen brengen. Het ligt Voor de hand, dat ook de bejaarden veel belangstelling hebben voor het werk van het "Egmonds comitee voor woningzoekenden". Het aantal leden van de inmiddels op gerichte vereniging groeit met de dag. Overal in de Egmonden kan men nu gestencilde affiches aan treffen, waarin geïnteresseerden ver zocht worden zich op te geven tegen een geringe vergoeding van 2,50, om daarmee de kosten van corres pondentie e.d. te kunnen bestrijden. Het eigen periodiek heet 'Huisvuil' Het comitee gaat binnenkort een periodiek laten verschijnen, dat de naam "Huisvuil" heeft meegekregen. Daarmee wil de kerngroep het doen en laten vermelden, om zo de leden op de hoogte te houden. Over een eerste contact met raadslid Bob v.d. Ende waren ze zeer te spreken, "Hij toonde zich enthousiast over het streven van de vereniging" zei An neke v.d. Berg en zij hoopte, dat er van hun streven een positieve sti mulans zou uitgaan naar de raads leden om zich, zonder al te veel met politiek bezig zijn, meer rechtstreeks in te zetten voor de leniging van de nood van de woningzoekenden, die volgens hun stellige overtuiging al meer dan het normale geduld heb ben beoefend, om alleen maar een dak boven het hoofd te krijgen. Op de foto Anneke v.d. Berg te midden van Jan Stam en Cees Cas tricum voor het leegstaande huisje aan de Ankerstraat te Egmond aan Zee. "JUST LIKE AT HOME", WONDERMOOI "Just like at home", een wonder mooie film waarin een jong meisje terugkeert uit Amerika naar het Hongaarse boerenleven. Een opmer kelijke rol. Een film met schitteren de opnamen. Om de jeugd extra vakantie-ple zier te geven draait "Cinema 1000' de splinternieuwe vakantie-film "Martijn en de Magiër", met o.a. Bart Gabriëlse als Martijn, Joost Prinsen als de Magiër, Lex Goud smit, Jeroen Krabbé, Albert Mol en Leen Jongewaard. Een fantastische familiefilm. van de inlichtingen die het eigen bouwbureau in deze kan verstrek ken. De belangstelling voor het bureau was de laatste tijd wat tanend. Dit is niet zozeer te wijten aan onge ïnteresseerdheid maar wellicht meer nog aan drempelvrees en onwetend heid over het bestaan hiervan, hoe wel het bureau nu tijdens de va kantiemaanden is gesloten. Men is van plan om in de "Drem pel" een "zwartboekhoek" op te ne men, waarin men zijn klachten kwijt kan. De bedoeling is, "dat het ooit omgezet kan worden in een "wit- boekhoek". Mocht het ooit zover ko men, dan wordt er een feestdrempel uitgegeven. De "Stichting Belangen groep "Oud Egmond" kan zich dan opheffen, maar dat ligt nog niet in het verschiet". Zo schrijft de "Drem pel". RESTAURANT ITALIANO ELLA OSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. „Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". Vanaf dinsdag 24 juli zal er in Egmond-Binnen een tweede "eerste burger" rondlopen. Of hij of zij ooit de Egmondse raad zal voorzitten, staat te bezien. Het heeft niets met politiek te maken, integendeel. Het gaat hier om kinderspel. Door nijvere kinderhanden wordt op het terrein ten zuiden van de kerk te Egmond-Binnen een "Timmerdorp" uit de grond gestampt. En een dorp zonder burgervader (of moeder) is geen dorp, vandaar. De jeugdige burgemeester wordt geïnstalleerd door mevrouw Kingma op dinsdag de 24e om 2.00 uur. Het beleid van de nog niet be kende "burgemeester" is reeds be kend: Zaterdag wordt de hele boel verbrand. Het timmerdorp weltever staan. Hij/zij is dus vóór "schoon schip maken". woensdag 25 5.22—18.08 donderdag 26 6.19—18.43 (spring-tij) vrijdag 27 6.52—19.15 zaterdag 28 7.25—19.48 zondag 29 7.57—20.19 maandag 30 8.43—20.56 dinsdag 31 9.15—21.40 woensdag 1 10.03—22.30 donderdag 2 11.03—23.24 TOT 15 AUGUSTUS Egmonderstraatweg 6 Egmond aan de Hoef Vond u het vandaag beter dan gister Morgen il|n we nog beter dan vandaag (ondanks dat het niet beter kant De Ronde van Frankrijk is achter de rug en de Ronde van Egmond aan Zee staat voor de deur. Op dinsdag 31 juli a.s. zal Egmond aan Zee helemaal in de ban zijn van het grote wielerspektakel, dat 's avonds plaats gaat vinden. De organisatie, waarvan Henk Sterk de promotor is, draait op hoogspanning, temeer daar de renners, die aan de Tour mee gaan doen, wel enige eisen stellen. Hij heeft zich daarom verzekerd van een aantal deskundigen, die hem op alle gebied de nodige instruktie geven. Maandagavond om 6 uurt startte de nationale zwemvierdaagse in het zwembad te Egmond aan Zee. Tot vrijdag a.s. vindt dit spektakel plaats, 's avonds van 18.00 tot 20.00 uur. "Je begint wel wat" zegt Henk Sterk, "maar op het moment dat je het plan krijgt en er enthousiast voor wordt, weet je niet waar je aan begint". "Dat weet ik nu wel en ik ben er nog lang niet" zegt hij, maar hij blijft er optimistisch onder. Toen hij bij ons nog even binnenwipte met een bundel papieren onder zijn arm, waarop tientallen aantekenin gen, die allemaal nog even afgewerkt moesten worden, vroeg hij of we de medewerking van de bewoners langs het parcours wilden vragen i.v.m. de verlichting. Het hele parcours zal worden verlicht, maar daarvoor is Ket nodig, dat er hier en daar een stekker in het stopkontakt gestopt moet worden. Het gaat maar om een paar uur. Dat verzoek geven wtf hier gaarne even door. Burgemeester Kingma heeft zich aan het hoofd gesteld van een aan bevelingscomité, waarvan hij als voorzitter fungeert. Leden van dat comité zijn de heer F. Ziek, direc teur Prins Hendrik-Stichting en se cretaris KNZHRM; de heer P. Kager, voorzitter van de ERB; de heer J. Sprenkeling, voorzitter van Zeevo gels; de heer G. Weijers, organisa tor te Egmond-Binnen. Het zal die avond zeer druk wor den in Egmond aan Zee, want ren ners met naam, zoals Zoetemelk, Kuiper, Raas, Van Vliet, de Franse deelnemers Matthis, Mollet, Gallo- pin en de Duitsers Thaler, Pfegger, Fritz en Hindelang om er zomaar een paar te noemen, zijn trekkers van de eerste orde. De start is op het Dorus Rijkers- plein aan de Julianastraat en de avond begint om 19.00 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Burgemeester Kingma schrijft het volgende: Egmond, juli 1979 Tot 22 juli j.L was heel Europa in de ban van de wielersport, de Tour de France. Zou Joop Zoetemelk het halen, komt Hennie Kuiper nog te rug. ja ga zo maar door. Wjj allen hebben genoten voor het "kastje", maar zelf de heren te zien fietsen, dat is "je van het". Wel, dat kan, dat is mogelijk in Egmond aan Zee, dinsdagavond, 31 juli a.s. Een spontaan initiatief heeft tot dit resultaat geleid, waartoe het ge meentebestuur gaarne zijn medewer king verleent. Het belooft een groots evenement en een goede propaganda voor Egmond te worden. Ik wens de organisatoren, renners en toeschou wers heel veel sportgenoegen toe, het belooft "hardstikke" goed te worden. J. Kingma, burgemeester van Egmond.

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1