met de egmonden mm 1® Gemeente gaat zandwoestijn in Sportlaan te lijf JüliUJ- Vloerverwarming in de o.k. kerk Het graf van Graaf Floris I Vijftig jaar schonk zij een pilsje Oecumenische dankdienst t.g.v. 75-jarig jubileum "Lamoraal van Egmont" KORT NIEUWS Hoog water contact 3 OKTOBER 1979 - NUMMER 1422 Uitgave; Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's; Gerard Belleman- Layout en montage- Jan de Raadt Jaap Eeltink Het was wel wat plotseling maar we hadden toch meer belang stelling verwacht van de Sportlaanbewoners voor de raadsvergade ring van vrijdagavond j.1., die hoewel gehouden op een tijd, dat iedereen gaat genieten van het weekend, in hun belang werd gehouden. Want het zand en ander ongerief stijgt de bewoners daar tot op de lippen. Daarvoor zijn allerlei oorzaken aan te wijzen, waaronder ons eigen Egmonds duinzand, dat rijkelijk aanwezig is. Het neemt echter niet weg, dat er eerder maatregelen hadden kunnen worden genomen, om althans die straten aan te pakken, waar nagenoeg geen bouw- verkeer meer is. Burgemeester Kingma zei dan ook, dat er vóór de winter iets moet gebeuren en bood namens het gemeentebestuur excuses aan aan allen die van het ongerief de dupe zijn. Heidemaatschappij overvraagt zichzelf Wat was er echter aan de hand? Bob v.d. Ende pakte meteen al één koe bij de horens. "Ik heb in mijn raadsperiode al heel wat wonderlijke berekeningen meegemaakt" zei hij, "voorheen kreeg een mens de schuld, nu is het de computer, een prachtig afschuifsys teem". "Maar er is duidelijk sprake van een aannemersopzetje" zei hij, "wanneer de Heidemij. eerst aankomt met een begroting van f 478.490,00 om het geheel woonrijp te maken, om dan zelf in te schrijven voor f 553.508,00". Dit is f 75.000,00 meer. De laagste inschrijver is de Gebr. Min uit Bergen voor f 543.508,00. Voor Bob v.d. Ende was het duidelijk, dat de prijs opgetrok ken was aan de inschrijfprijs van de Heidemij. Deze laagste prijs is altijd nog f 65.000,00 hoger dan de oorspron kelijke begroting. Drie andere inschrij vers lagen nog hoger waaronder De Moei met f 572.300,00 het hoogst. "Ik heb er geen goed woord voor over" zei V.d., Ende, die nog furieuzer was toen hij van v/ethouder Gravema- ker hoorde, dat Heidemij. voor zijn opzet ook nog eens f 45.500,00 in rekening bracht. "Ik wil adviserenom- nooit meer, maar dan ook nooit meer van Heidemij. gebruik te maken". Hoe dan ook, het geheel kost de gemeen (te) schap f 65.000,00 meer. Er blijkt echter op de hele exploitatie van het bouwplan op dit moment f80.000,00 winst tussen te zitten. "En een ge meente mag geen winst maken" zei Theo Groot. "Alle mensen die er nu zitten hebben met z'n allen meer uitgegeven dan de gemeente er voor betaald heeft" zei hij, "er wordt dus winst gemaakt op een bestemmings plan". Overigens vond hij het niet zo'n ramp, dat een begroting 10 procent afweek van het eindresultaat maar wel dat er in zo'n laat stadium pas aan wegenaanleg werd gedacht. En daar mee was Ben van Wijk het eens, ook hij was er slecht over te spreken, dat het woonrijpmaken zo laat was aanbe steed, inhakend op de woorden van Groot, dat de aannemers wel wat al te kort tijd hadden gehad, hoewel hij ervan overtuigd was, dat er onder de aannemers "gekonkelefoest wordt". Ook Tabernal wilde wel kwijt, dat het vertrouwen in Heidemij. er niet op vooruit gegaan was maar alle sprekers, waaronder ook mevrouw Wullems, die een openbare aanbesteding had gewild, hadden kritiek op het beleid van de gemeente in deze. De voorzitter; ''Ik ben het met de sprekers eens, we moeten ons schamen". Op zaterdag 6 oktober a.s. om 19.30 uur vindt in de R.K. kerk te Egmond aan de Hoef een oecumenische dankdienst plaats t.g.v. het 75- jarig jubileum van de muziekvereniging "Lamoraal van Egmont". Tijdens deze dienst zal o.a. de "Deutsche Messe" van Schubert uitgevoerd worden. Medewerking verlenen het Gemengde Koor "Crescendo" uit Egmond-Binnen, het O.K. en R.K. Gemengd Kerkkoor uit Egmond aan Zee, het Egmonds Gemengd Zangkoor eveneens uit Egmond aan Zee, het R.K. Gemengd Kerkkoor "Soli Deo Gloria" uit Egmond aan de Hoef en uiteraard het fanfare-orkest "Lamoraal van Egmont" uit Egmond aan de Hoef. De muzikale leiding van dit gigan tische muzikale gezelschap ligt in handen van dirigent Frans Alleman. De opbrengst van de kollekte welke tijdens deze dienst gehouden wordt, is bestemd voor de stichting "Terre des Hom mes". Verwacht wordt dat vele be langstellenden op deze avond in de R.K. kerk, welke voor dit speciaal gebeuren in het voetlicht gezet zal worden, aan wezig zullen zijn. Om teleurstellingen te voorkomen kan men, vanaf donderdag 4 oktober t/m zaterdag 6 oktober tot 12.30 uur, kosteloos plaatsen reserveren d.m.v. het afhalen van gratis plaatsbewijzen bij André Belleman, Herenweg 219, Egmond aan de Hoef. Met ingang van een kwartier voor aanvang van de dienst 19.15 uur) zullen alle resterende gereserveerde plaatsen echter vrij gegeven worden. Voor de goede orde zij vermeld dat het i.v.m. de veiligheids voorschriften niet toegestaan is te parkeren op het kerkplein. Wethouder W. Gravemaker, die nog niet zo lang geleden met de hele zaak werd gekonfronteerd zei, dat de in spraak van de huiseigenaars nogal remmend had gewerkt en dat Heide mij. om opheldering was gevraagd over de financiële manipulati; ^Dit bedrijf verschijnt dinsdag op het ftje. Wethouder Damstra vertelde, dat. het compromis met de sporthal over de parkeerterreinen- de-gemeente-zo'n f 80.000,00 had gekost, hoewel er met dit bestemmingsplan toch nog f 85<opo.00 winst was tot nu toe, waarbij hij het betreurde, dat de gemeente geen winst mocht maken, hoewel hij dat wel als een gunstig standpunt zag. Op aandringen van Van der Ende, hoe de gemeente nu eigenlijk over de Heidemij. dacht, zei de voorzitter, dat het college zijn ongerustheid had uitgesproken en opdracht tot onderzoek had gegeven; hoewel hi j er aan toevoeg de, dat de remming in de uitvoering mede ontstaan was door het rekening- wij vernemen DAT de gebroeders Frans en Aldert v.d. Pol uit Egmond aan Zee twee eerste prijzen behaalden met hun inzending tijdens de landbouwdag te Alkmaar. De bekroonde dieren waren een roodbonte stier en een roodbonte koe. Het toeval wil, dat beide dieren weer in Egmond terugkwamen, zij het in een andere vorm. De stier werd gekocht door slagerij Arie Heddes en de koe door slagerij Jos Aelbers, beiden te Egmond aan de Hoef; DAT "De Egmondse Foto Amateur op vrijdag 5 oktober het seizoen weer begint met een open avond over zwart/wit fotografie. Over deze prach tige hobby kunt u die avond veel leren. Lees ook de advertentie; DAT de 11-jarige Peter Laan te Eg mond-Binnen tijdens zijn spel op de Herenweg kwam te vallen en door een bus van de fa. Bak werd overreden. DE chauffeur kon hem niet ontwijken. Zwaar gewond bleef Peter op de weg liggen. Dokter Helle verleende hem de eerste hulp. Omwonenden hebben zich echter geërgerd aan de verdere hulp verlening waaronder het laat arrive ren van een ambulance en het volgens hen zeer onpraktische politiegeweld met gillende sirenes en zwaailichten. Vervolg pagina 3 Te Egmond aan Zee in de oud-katholieke kerk konden wij vorige week dit merkwaardige plaatje maken. Op de vloer tigt een patroon van rose plastic slangen uitgespreid. Daaronder ligt een bed van isolerende materialen en een netwerk van betonijzer.De hardhouten bekisting, die rondom het geheel is aangebracht door bouwbedrij De Graaf-Wittebrood bevat nu een sterke laag beton, waaronder het geheel is verdwenen. Om de vloer dit enorme gewicht te kunnen laten dragen, heeft het metselbedrijf Gebr. de Graaff onder de vloer over de volle lengte twee muren gemetseld. Toen we onze foto maakten, lag er een lange slang waardoor het beton gebla zen werd vanuit een op het kerkplein staande machine tot voor in de kerk. Als het middenschip klaar is, zullen de zijbeuken en de vloer onder de "man nenbanken" onderhanden worden ge nomen. In het ketelhuis is een nieuwe installatie geplaatst die slechts een derde van de ruimte van de oude in beslag neemt. Het systeem is in de kerk op twee plaatsen regelbaar, zodat het overal gelijkmatig verwarmd kan worden. De uitstralende warmte is tot twee meter boven het vloeroppervlak effectief. Dit brengt een groot voordeel met zich mee, omdat de lucht hoger in het kerkgebouw daardoor niet te droog wordt zoals bij hetelucht verwarming. Juist in dit hoger liggende gedeelte bevindt zich het orgel, aai grote schade op kan lopen wanneer de lucht langdu rig te droog is. Het installatiebedrijf fteringa en Wutrig hoopt het werk in de eerste helft van november op te kunnen leveren. RESTAURANT ITALIANO ELLA %&OSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". houden met allerlei wensen van de bewoners, waarmee hij, zij het wat vager, eveneens kritiek uitte op de inspraak, waarop wethouder Gravema ker doelde. HoJKrtn ook, de gemeente erkende zijn i§ph laksheid, er had krachtiger aangepakt moeten worden, zodat de bewoners veel narigheid bespaard had gewórden. Maar de zaak wordt nu aangepakt, de eerste stenen worden J?eleg^ Op het terrein van de Abdij van Egmond, juist achter het kerkhof van de Ned. Hervormde kerk, is het graf van Graaf Floris I opgegraven. Toen wij dit bijgaand plaatje maakten, had professor Cordfunke de beenderen reeds verwijderd maar het hoofd ontbrak. Er is hier dan ook niet sprake van een ontdekking, want de ligging was nauwkeurig bekend. Deze opgravingen werden verricht in het kader van een medisch onderzoek. Men hoopt uit het gebeente sporen te kunnen ontdekken, die wijzen op een erfelijkheidsfactor, die later aanwijsbaar waren bij de afstammelingen van Graaf Floris. Het hoofd zou in deze belangrijke aanwijzingen kunnen geven maar juist dat ontbrak. In het kader van een vroeger onderzoek bleek liet reeds verwijderd te zijn en het moet zich momenteel ergens in een laboratorium bevinden, dat professor Cordfunke op het spoor denkt te zijn. Er worden verder nasporingen ge daan naar het graf van de zoon van Floris, ook Floris geheten, die ook daar begraven moet liggen. Het graf bestaat uit een aantal stenen, waarvan keurig een rustplaats is gebouwd en dat er nog precies zo ligt zoals het er ruim 900 jaar geleden is aangebracht. De histo ricus pater Jan Hof, beschrijft in zijn "Hollandse Studiën" de aanwezigheid van de historische graven op het terrein van de abdij. In de stilte rond de abdij, die nog geaccentueerd werd door het zachte ruisen van de wind in de bomen, bekroop mij het gevoel, dat ik eeuwen terug leefde. De hele omgeving straal de een merkwaardige rust uit. Alleen het klikken van het fototoestel trok mij terug naar de werkelijkheid, er moest gewerkt worden, daar kwam ik niet onderuit, maar ik had er graag nog een tijdje willen blijven. Egmond-Binnen zou Egmond-Binnen niet zijn, als de Abdij van Egmond er niet was geweest. Zo sterk kan je 't niet zeggen van café Swart, maar toch zou Egmond-Binnen heel anders ogen, als dat bekende cafébedrijf er niet had gestaan op het hoekje van de Albertsweg. Maar hoe zou dit café er hebben uitgezien, als daar vijftig jaar terug niet ene Anna was binnengestapt, als 20-jarige dienstbode? Haar handigheid kwam al ras naar voren en prompt sprong ze bij achter de tap. Zoon Dorus zag veel in haar en ook stak in haar een uitstekende waardin. Hij liet er geen gras over groeien en besloot haar via de huwelijksakte voor altijd aan hem en aan het bedrijf te binden. Dat bleek een gelukkige greep. Zijn Anna ontpopte zich als een keuken prinses, sloeg zich zonder moeite door bergen wasgoed en ondertussen schonk zij een pilsje voor de vele stamgasten. Dat doet ze nu al vijftig jaar en nog steeds springt ze bijals ze ziet dat haar kinderen Theo, Gerard en Ria wel wat hulp kunnen gebruiken. Met de kermis aanstaande weekend kan men haar weer aantreffen, net zo handig als vijftig jaar geleden. "Sta je hier nu nog" zeggen sommigen dan. Ja, dan staat ze er nog, jong en vitaal, "je blijft er jong bij omdat je in de weer bent" zegt ze zelf, "je zit er nu eenmaal in dus waarom niet?". De komende kermis is tegelijk voor haar een gouden feest en we zijn er van overtuigt, dat daar wel even op zal worden geklonken. Gefeliciteerd. woensdag 3 1.25 - 13.59 donderdag 4 2.21 - 14.49 vrijdag 5 3.11 - 15.36 zaterdag 6 3.54 - 16-17 zondag 7 4.37 - 16.58 maandag 8 5.19 - 17.41 (springtij) dinsdag 9 6.03 -18.2.' woensdag 10 6.48 - 19.0 donderdag 11 7.32 - 19.5 -• - -'Aast

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1