met de egmonden Bakkerij De Wit stopt er mee mS L mm mm r 1W QÖrtnËÜws] Hoog water Ingezonden wij vernemen Eerste steen voor bungalowpark "De Duincroft" Echtpaar Heere-De Groot 50 jaar in de huwelijksboot Het ombudswerk begint contact 17 OKTOBER 1979 - NUMMER 1424 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Op zaterdag 27 oktober zullen bij Bakkerij De Wit te Egmond aan Zee de laatste broodjes over de toonbank gaan. Na die datum krijgt Egmond aan Zee geen brood meer op de plank van dit bijna 50 jaar bestaande bakkersbedrijf, dat om gezondheidsredenen zijn deuren gaat sluiten. Deze moeilijke beslissing is niet zomaar genomen, daaraan zijn vele overwegingen voorafgegaan en ondertussen kon de zaak met zeer grote inspanningen draaiende gehouden worden. Voor de vele klanten van Bakkerij De Wit kwam het gerucht, dat de zaak waarschijnlijk zou gaan sluiten als ongeloofwaardig over. maar het bleek al te waar. Dit gerenommeerde bedrijf ként klanten vanaf het eerste uur, toen bakker De Wit op 1 mei 1931 als niet- derper voor het eerst zijn oven op stookte, om Egmond kennis te laten maken met zijn vakmanschap, nadat hij het bedrijfje van ene Jan Oud had overgenomen inklusief het huis voor 11.000,—, een groot bedrag in die tijd, vooral als je geen cent hebt. Als jonge ondernemer probeerde hij wat geld los te krijgen bij de Boeren leenbank van toen, maar die gaf geen geld. omdat ze met Egmond aan Zee niets te maken wilden hebben, "want daar waren ze arm en ook nog onbetrouwbaar". Toen zaten ook nog andere bakkers achte de klanten aan, die hij met het bedrijfje dacht over te nemen. Met stukjes en beetjes wist hij het geld bijeen te krijgen, waardoor hij voor verschillende aflossingen per jaar stond. Bovendien was zijn gezondheid ook niet om over naar huis te schrijven, zodat het begin zeer zwaar was. Maar Egmond aan Zee heeft goeie kwaliteit altijd weten te waarderen en toen men eenmaal ontdekte, hoe goed zijn brood was, toen kreeg hij zelf brood op de plank. Het brood van bakker De Wit werd een begrip, zijn zaak kreeg naam. Zijn oudste kinderen waren dochters en zo gauw zij er toe in staat waren, brachten zij het brood naar de klanten, 's Morgens om 4 uur stonden zij klaarwakker in de bakkerij en werkten nijver mee aan de totstandkoming van een edel produkt. Tenslotte kwam Cees in de zaak, die met alle kracht die in hem war, meehielp om de bakkerij nog meer bekendheid .te geven. Dag en nacht werd er gewerkt, een werkdag telde minstens 16 uur, maar later bleek dat de gezondheid van Cees tegen dat tempo niet was opgewassen, terwijl ook verschillende grondstoffen een nade lige invloed op zijn gestel hadden. Voor de in 1931 hier begonnen bakker De Wit was het een uitdaging, om toch het bedrijf in stand te houden en het gevolg was. dat men hem regelmatig in de bakkerij kon aantreffen, alsof zijn leeftijd, die tenslotte ergens boven de 70 jaren telt, geen enkel gewicht in de schaal legde. Ondanks zijn vitaliteit zag hij in, dat het zo niet langer kon. Een zwaar maar wijs besluit moest worden genomen en ook Cees en zijn vrouw Truus waren het ermee eens, dat e^n rustiger leven hun beider gezondlA^ ten goede-zou komen. Ook zij zage^P geen brood meer in. Zij blijven echter wonen op het plekje wat hun dierbaar is, aan het burgemeester Eymaplein 3. waar Bakkerij De Wit jarenlang zijn klanten heef bedienden waar elke klant die persoonlijke behandeling kr^jk waarnaar men vandaag weer verlangen. Vader De Wit en Cees en Truus hopen, dat hun klanten ook zó bij hun Egmond- se kollega's zullen worden ontvangen. Daarover doen zij en ook de andere bakkers nog een mededeling elders in dit blód. Bij de sluiting van deze bakkerij nog even persoonlijk. Tot op de dag van vandaag komt opa De Wit even bij ons langs om de inhoud van de brood trommel op peil te brengen. Misschien dacht hij daarbij terug aan de vele dag- en nachturen, die zijn dochter Nel liefderijk meehielp in de bakkerij. Hij gaf ons ons dagelijks brood. Daar zullen we met dankbaarheid aan terugden ken. Gerard en Nel Belleman "A DIFFERENT STORY" love story met 'n draai Hij is homo, zij is een lesbienne. Als Albert het land dreigt te worden uitgezet (hij heeft geen verblijfsver gunning) trouwt hij metStella, zodat hij kan blijven, zij worden verliefd op elkaar. Stella raakt in verwachting en wordt jaloers. Het is de eerste speelfilm van producent Alan Belkin, naar het (eer- ste) scenario van Henry Olek, bekend als akteur in o.m. "Starsky and Hutch" en "McCloud". De regie (wederom z'n eerste) is van Paul Aaron. In de hoofdrollen Meg Foster en Perry King, speciaal voor hen geschreven. De verrassing van "A differend Story" is Meg Foster, bekend door gastrollen in bekende tv-series als "Baretta" en "Streets of San Francisco". Donderdag "bij meneer De Wit". woensdag 17 1.41—14.12 donderdag 18 2.29—14.47 vrijdag 19 3.03—15.21 zaterdag 20 3.34—15.49 zondag 21 4.05—16.21 maandag 22 4.38—16.52 dinsdag 23 5.07—17.22 (springtij) woensdag 24 5.40—17.55 donderdag 25 6.16—18.29 OPENBARE BIBLIOTHEEK GAAT VERHUIZEN IN EGMOND-BINNEN Vandaag en morgen, 17 en 18 oktober, kunt u nog boeken haler in het gebouw van de Kruisverenig ig. Tweemaal zoveel boeken als normaal. Onze biblio theek is gesloten van 19 oktober tot 4 november. Woningzoekenden gaan desnoods kraken Tijdens een geslaagde ledenvergade ring zijn er bijzonder positieve dingen uit de bus gekomen. Inleider Cees Olbers sprak over het ontstaan van het komitee en de doelstellingen, o.a. dat de gemeente betaalbare woningen gaat bouwen voor de eigen inwoners en toezicht houdt op de zomerliuisproble- matiek Hij verzocht iedereen zoveel mogelijk naar de raadsvergaderingen te komen. Anneke v.d. Berg belichtte de vele nadelen van het bewonen van een zomerhuis. Zij drukte iedereen op het hart een huurkontrakt af te sluiiten, daar de rechtbank deze overeenkomst als rechtsgeldig beschouwt Informatie bij alle bestuursleden. "Het zou een ideale situatie zijn als de gemeente toezicht gaat houden op alle zomer huisjes", zei zij, zodat: 1. "huisjes die eigenlijk niet geschikt zijn voor per manente bewoning hier ook niet meef voor gebruikt zullen gaan worden": 2. "geen woekerprijzen meer gevraagd kunnen worden"; 3. "personen die niet uit Egmond komen en ook geen econo mische binding hebben met de gemeen te, zich hier niet kunnen vestigen". Gerard Beentjes besprak Slot II en de Noordlob en deelde mee, dat burge meester Kingma verwacht dat er op zeer korte termijn geheid gaat worden. De noordlob, het plan om in Egmond aan Zee ongeveer 500 woningen, waar van 70% in de sociale sektor, te gaan bouwen, kan volgens ruwe schatting rond 1984 uitgevoerd gaan worden. Lida Baltus belichtte het kontakt tussen het komitee en de gemeente. In een gesprek met het voltallige college is besloten, dat er meer duidelijke informatie gegeven gaat worden d.m.v. het "Con tact met de Egmonden". Cees Olbers besprak de woninglijsten van de gemeente en de verdeling van o.a. Slot II. Voor toewijzing van woningen hanteert de gemeente mo menteel drie lijsten, waarbij alleen de datum van inschrijving geldt. Over de toewijzing van plan Slot II heerst nog steeds grote onduidelijkheid (ook bij de gemeente)De toewijzingen, die inder tijd aan verschillende mensen gedaan zijn. blijven van kracht. Betwijfelt wordt of de toewijzing van woningen wel eerlijk gaat. Het komitee heeft een brief gericht aan de raad met het verzoek om meer duidelijkheid. Wij verwachten dat dit punt op de eerst komende raadsvergadering aan de orde zal zijn. Verder kwam naar voren dat er veel vraag is naar kleine (bejaarden) wo ningen en of er niet een enquête gehouden kan worden zodat er een overzicht is in de behoeften van de Egmonders. Op de vraag of het komitee van plan is te gaan kraken, antwoordde Cees Olbers, "dat wij daar zeker niet voor terug zullen deinzen als blijkt dat de gemeente niet met onze wensen rekening houdt". Eenieder die belangstelling heeft om lid te worden van het komitee kan kontakt opnemen met: Lida Baltus. Julianastraat 52, Egmond aan Zee; Cees Olbers, Esdoornlaan 14, Egmond- Binnen, tel. 3439; Anneke van de Berg, Kruiskroftö, Egmond-Binnen, tel, 1294: Gerard Beentjes, Herenweg 102a, Eg mond-Binnen, tel. 4231: Jan Stam, Pr. Hendrikstraat 29 Egmond aan Zee: Cees en Lia Castricum, Herenweg 33. DAT de Egmondse Foto Amateur haar tweede open avond houdt op 19 oktober in pension Golfzang te Egmond aan Zee. Nu is het de beurt aan de dia liefhebbers. Zie ook de advertentie in dit blad; DAT het Diamant Informatiecentrum in samen werking met juwelier Simon Peek van de Stationsweg 85a te Heiloo een speciale expositie houdt. Er zijn legendarische verhalen over de dia mant in omloop en tijdens deze tentoon stelling krijgt u d.m.v. een audio visuele toelichting belangwekkende historische informatie. Men leze de advertentie in dit blad; DAT in het kadervan de Spaarweek door de Rabobank een internationale jeugdprijsvraag wordt gehouden onder het thema: "Energie, motor van ons dagelijks leven". Voor de ouderen ligt er een aantrekkelijke kalender klaar. Het is goed om even uw plaatselijke bank binnen te stappen; DAT de bewoners van het Graaf Dirkplein zich nogal zorgen maken over de groen voorziening van hun plein. Naar ons van de zijde van Gemeente werken werd meegedeeld, blijkt het pleintje gereconstrueerd te worden, oude stronken worden er uit gehaald en om dat goed te doen, moesten er enkele bomen verwijderd worden. Maar er komen nieuwe bome.n voor in de plaats, zodat het pleintje het aanzien waard wordt; DAT mevrouw Schakel van de Water- torenweg te Egmond aan Zee de eer te beurt viel, dat een van haar schilderijen tentoon werd gesteld in Knokke-Heist (België), waar honderden Europese schilders willen exposeren maar niet altijd de kans krijgen. Het werk moet aan hoge eisen voldoen en die toets doorstond haar werk met glans; DAT de meeste girobetalingen aan gymnastiekvereniging "Achilles" niet aangepast zijn aan de kontributie- verhoging m.i.v. augustus 1979. Ieder lid betaalt f 0,50 per maand meer; het dorde en vierde kind betalen nu ook kontributie. De kontributie bedraagt f5,— voor het eerste kind, f4,—voor het tweede kind, f 3,— voor het derde kind enz. Per advertentie heeft "Achilles" dit reeds meegedeeld, maar een verho gingsmededeling blijkt niet zo gemak kelijk te worden gelezen. Vandaar nog een keer in "Wij vernemen"; DAT op donderdag 18 oktober a.s. een handkleurenlitho van de stranding van de "Drente", de sleepboot die in oktober 1935 op het strand voor Egmond liep, zal worden uitgereikt aan de overlevenden van deze scheepsramp en de toenmalige bemanning van de Egmondse reddingsboot. Het initiatief wordt genomen door "Art Apart" te Egmond aan Zee. De kleurenlitho is van de hand van de bekende aquarellist Ad M. Oudes. Van het kostbare werkje zijn slechts 185 stuks met de hand vervaar digd. De avond staat geheel in het teken van de zee, met een gastvrij onthaal op een koud "zeebanket" met als gast heer en gastvrouwen Gerrit Stam en zijn vrouw Nel en dochter Simone; DAT in de gemeente Egmond weer een onderzoek zal plaatsvinden naar het voorkomen van baarmoederhalskan ker op 26, 27 en 28 november. Tezijner- tijd volgt er nader bericht; DAT Zeevogels a.s. zondag aantreedt tegen Volendam, de ploeg die afgelopen zondag voor de tv was in Studio Sport, waar ze speelden tegen de profclub NEC voor de KNVB-beker. Zeevogels zal er alles aan doen om deze tegen stander met volle inzet te bestrijden. Bezoek deze spektakulaire ontmoeting, u krijgt waar voor uw geld, aanvang 14.00 uur; DAT de kollekte voor de TBC-bestrij- ding uitgaande van "Sonnevanck", "Zonnegloren" in Egmond aan de Hoef f 814,30 heeft opgebracht. Iedereen, zowel gever als kollektant, wordt hartelijk dak gezegd voor dit mooie resultaat. RESTAURANT ITALIANO Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". DAT de Stichting Culturele Belangen Egmondnogmaals de aandacht wil vestigen op het concert in de ned. herv. kerk te Egmond aan Zee, a.s. vrijdag avond door het Erasmusensemble. Gezien het programma zeer de moeite waard. Let ook op de raambiljetten. Kaarten kunnen ook telefonisch besteld worden, in Egmond aan Zee bij mevr. Tol, tel. 1832 en In Egmond aan de Hoef bij mevr. Van Beek, tel. 2271; DAT in de week van 22 oktober tot en met 27 ok!^er de landelijke kollekte zal worden ^pouden. dus ook in de Egmrrd:: ~>or de geestelijk gehandi capten. In de drie Egmonden zal uitsluitend worden gekollekteerd met bussen. Dit is een tip die helaas al te zèer nodig is aangezien van deze kollekte jms misbruik wordt ge maakt v^pstoffer- en borstelhandels e.d. De geestelijk gehandicapten heb ben ons hard nodig, hun komt toe wat wij allen zo graag willen, gewoon een blij leven, waarin allerlei aktiviteiten mogelijk zijn en die kosten geld. Geef een stukje van uw geluk; DAT de Van Speykschool een ouder avond houdt op vrijdag 26 oktober in het o.k. verenigingsgebouw. Er wordt een film vertoond over schoolzwemmen en na de pauze is er kienen; DAT er op dinsdag 23 oktober een dia avond wordt gehouden in het bejaar dencentrum Heegemunde te Egmond- Binnen, aanvan 19.30 uur. Belangstel lenden boven 65 jaar uit de omgeving zijn hier ook welkom; DAT er een schoorsteenbrandje in de kiem kon worden gesmoord met behulp van de brandweer. Het brandje vond plaats bij de familie Tromp, aan hetzelfde weggetje waar laatst een boerderij tot de grond toe afbrandde; DAT Klaas en Janneke Burgmeijer binnenkort een brood- en banketwinkel openen in het pand aan de Herenweg te Egmond-Binnen, waarin tot voor kort "Dump Egmond-Binnen" was geves tigd. Deze zaak hopen zij in november te kunnen betrekken. De braderie van "Lamoraal van Eg- mont" heeft zich vooral zaterdag en zondagmiddag in een grote drukte mogen verheugen. Het zal de marktlui en de marktvrouwen van dit muziek korps geen windeieren gelegd hebben. De hele feeslelijkheid was er trouwens om begonnen, om zoveel mogelijk geld in het laadje te krijgen voor dit muziekkorps, waar zij zich met graagte voor inzetten. Op dit plaatje de lel- meeslers va het evenement, tegelijker tijd ook de organisatoren, want deze braderie is typisch hun stiel en die laten ze zich niet zomaar uit handen nemen. Jaap Burger, Dirken Jaap Belk nan en Siem Wittebrood zijn van diemiensen, die niet bij dit korps zijn weg te branden. Gelukkig maar, want er zou een stuk van hun leven mee heengaan, en daar is niemand en zeker "Lamoraal van Egmont" niet bij gebaat. Er zijn zeer lange voorbereidingen aan voorafgegaan, alvorens de eerste steen van het nieuwe bungalowpark kon worden gelegd, dat zal vVorden geëx ploiteerd door de heer Schotvanger aan de Herenweg naar Bergen, op de hoek Driehuizerweg/Herenweg. De voorbe reidingen dateren vanaf 1971 en zij werden versneld, toen het terrein ook dienst zou gaan doen als opvang van de kampeerders van "Ons Builen", dat de wijk moest nemen, toen in Egmond aan Zee plan Sportlaan werd gemaakt. Twee zoontjes van de heer Schot vanger hanteerden de troffel en de zware steen, waarop men later nog kan lezen, wanneer de grondvesten van dit bungalowpark werden gelegd. Burge meester Kingma zei blij te zijn, dat met deze bouw de wildgroei van zomerhuis vestigingen misschien wat aan banden gelegd zou kunnen worden. Op het terrein verrijzen plm. 140 bungalows in verschillende typen, die vanaf f 135.000 gekocht kunnen worden. Het bouwbe drijf Schuit te Egmond aan de Hoef zal het projekt uitvoeren in ongeveer twee jaar. Door de stichting "Hart voor Eg mond" zijn onlangs nog bezwaren gemaakt tegen de bouw van het plan, dat in de omgeving de rust niet zal bevorderen, temeer daar het veel verkeer zal aantrekken. Men heeft echter, om de exploitatie niet in de wielen te rijden, afgezien van de indiening van een officieel bezwaar schrift, hoewel men vond dat er teveel woningen in de vrije sektor werden gebouwd. Voor het echtpaar Albertus Heere en Jannetje Heere-de Groot heeft een boot meer dan een dubbele betekenis. Be varen zij reeds samen vijftig jaar de zee des levens, voor de bruidegom kwam heter letterlijk nog een keer bij, zijn brood lag op zee, waarop hij de wereld tientallen keren ronddobberde. "Eigenlijk zijn we misschien pas 25 jaar getrouwd" zegt zijn vrouw, "als ik bedenk hoeveel jaren ik hem niet heb gezien". Alleen al in de oorlogs jaren was Bertus Heere 6 jaar aan een stuk weg. Toen bevoer hij de wereldzeeën tijdens vele convooi- tochten en om zich heen zag hij schepen getorpedeerd worden. "Soms was het verschrikkelijk"zei hij. "dat zijn beelden die vergeet je nooit meer". Rustig vertelde hij hoezèin volle zee tientallen drenkelingen oppikten en toen Ned. Oost Indië door de Jappen werd overvallen, met een schip zonder passagiersakkommodatie maar wel met 500 vluchtelingen aan boord weg voeren, zonder te weten waarheen. Sinds 1963 is hij op het droge en samen wonen zij, met een prachtig uitzicht over de Voorstraat, op nummer 106, alwaar meer dan eens de gedachten zullen afdwalen naar de tijd. die op hun leven een duidelijke stempel heeft gedrukt. Op dinsdag 23 oktober zijn zij 50 jaar getrouwd en dat vieren zij met hun kinderen, familie en bekenden in "De Klok", alwaar van 18.00-19.30 uur receptie is. Zij zullen daar ongetwjfeld velen ontmoeten en onze felicitaties schrijven wij reeds nu hier neer. Van harte! De PvdA afdeling Egmond aan Zee heeft na een lange tijd van voorbe reiding een ombudsteam in het leven geroepen. De doelstelling van het ombudswerk is het helpen van mensen die moeilijkheden ondervinden bij het bewandelen van de juiste wegen om datgene te verkrijgen wat hen rechtens toekomt. In het team zitten een tweetal kontaktpersonen die iedereen kan be naderen die met dit soort problemen te kampen heeft. Iedereen, d.w.z. iedere Egmondse burger, kan een beroep doen op een van de kontaktpersonen, die hun mede werking geheel belangeloos verlenen. Uiteraard blijft alles geheim. De PvdA- afdeling zal van de ervaring op dit gebied die deze partij landelijk heeft, waar nodig gebruik maken en hoopt nu een opzet te hebben gevonden die suksesvol is. Tenslotte volgen hier nog de namen en adressen van de kontaktpersonen: Piet Verschuur, Meeuwenlaan 19, Eg mond aan Zee, tel 1678; Marijke Boll. Prinses Irenelaan 36, Egmond aan de Hoef, tel 3543.

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1