met d 1® De raad vergadert in Egmond aan Zee "Art Apart" liet de "Drente" opnieuw stranden tijdens ,,'n eventje apart' mm In eerstvolgende drie jaar (misschien) 34 huurwoningen KORT NIEUWS Hoog water De verhuizing van de openbare bibliotheek is aan de gang Oranje-comité Egmond aan Zee goed of bedrijf SSL nAI IDE CO MAKELAARDIJ BV Egmond aan Zee Postbus 71 contact 24 OKTORER 197Q - NUMMF.R 1425 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard BeLleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Met bovenstaande kop zeggen we niets anders dan dat de volgende raadsvergadering plaats zal vinden op maandag 29 oktober a.s. om 20.00 uur in het o.k. verenigingsgebouw aan de Julianastraat. Om meteen maar even de staart van deze bijeenkomst te pakken, in de rondvraag zullen vragen gesteld worden door mevrouw Zwart- Schriers over de woningdifferentiatie, de verhouding tussen woning- wetbouw, sociale premiebouw en vrije sectorbouw. De PvdA had in juni een alternatief, dat toen niet werd overgenomen. De PvdA vraagt zich nu af op basis waarvan de suggestie niet werd overgenomen. Er moeten op z'n minst studies gemaakt zijn en ambtelijke rapporten aanwezig zijn, maar die zijn nooit boven tafel gekomen. Maar ais die er niet zijn, dan wil de PvdA weten, waarom de berekening niet wordt geaccepteerd. Op de agenda prijkt een aantal hamerstukken, die wel vlot wegge werkt zullen worden. Of er veel gepraat zal worden over de gemeentelijke garantiestelling voor een bedrag van f 14.124.500,— staat te bezien. Het is geen kleinigheid maar het is van de andere kant een formaliteit, om een soepele financieringsmogelijkheid mo gelijk te. maken. Zoals bekend, gaan de renovatie werkzaamheden aan de Prins Hendrik- Stichting beginnen. Het werk wordt uitgevoerd door Smits Bouwbedrijf te Beverwijk. "Lamoraal van Egmont" krijgt een investeringssubsidie van f 11.209,50 en bovendien kan de ver eniging een lening sluiten voor een zelfde bedrag, voor de aanschaf van een nieuw instrumentarium. De oude in strumenten worden voor lesdoeleinden gebruikt. t Voorts zal de raad een bedrag van f 90.500,— voteren voorde verbouw van ,,'t Kleuterslot" aan de Slotweg. Zoals bekend komt hier een peuterspeelzaal en de bibliotheek. Het college wil vooralsnog niet ingaan op een verzoek van de Stichting r.k. onderwijs te Egmond aan de Hoef om geld voor de aanschaf van buitenzonwering, omdat de bestaande luxaflexzonwering nog in goede staat zou zijn, zoals uit een rapport moet blijken. Het is het tweede verzoek met betrekking tot de St. Jozefschool. Voorts ligt er een voorstel om de weg tussen de Schoolstraat en de Mosselaan te Egmond aan de Hoef de straatnaam "Ambachtsweg" te geven; het huidige gedeelte Mosselaan in het verlengde van de Krommedijk "Brededijk" te gaan noemen en het gedeelte ten oosten van de Krommedijk (thans Mosselaan) de straatnaam "Zomerdijkje" mee te geven. ,,'l Kleuterslot" aan de Slotweg t.o. de Slotgracht waar een peuterspeelzaal en een bibliotheek wordt gecreëerd. Het staat er voor de woningzoekenden in de Egmonden niet zo best voor, en hoewel dat bekend was, is het nog erger als we het staatje moeten geloven, dat bij de agenda van de raadsvergadering voor maandag 29 ktober is bijgesloten. Er staat: "De wachttijden voor woningzoekenden belopen thans 4 tot 6 jaar terwijl het in sommige gevallen nog langer kan zijn. Gezien het feit dat naar verwachting de eerstvolgende drie jaar slechts 34 huurwoningen worden gebouwd, zal de wachttija in sommige gevallen nog verder oplopen". Het staat er zwart op wit. Verder staat er, dat er in Slot II (naar verwachting) 9 woningen voor be jaarden en/of alleenstaanden en 25 gezinswoningen worden gebouwd, ter wijl momenteel onderandelingen gaande zijn over de bebouwingsmo gelijkheden in het bestemmingsplan Luilaantje)dorp West, Over het defi nitief aantal huurwoningen zijn nog geen cijfers bekend. Deze karige cijfers en twijfelachtige verwachtingen zijn op z'n zachts alar merend. Voor de woningzoekenden betekenen deze cijfers, dat een laatste sprankje hoop de bodem wordt inge slagen, hoewel de bekende situatie ook al niet hoopgevend was. Geregistreerd staan er 412 woningen en dat is voor een kleine gemeenschap als Egmond zeer hoog. Jarenlang wordt er gesproken over deze situatie, maar er worden weinig koppen geslagen. Egmond is we( niet de enige gemeente waar de woningnood schrikbarende vormen aanneemt, maar het is wel een van de koplopers. Men kan zich afvra gen waar nu eigenlijk de oorzaken liggen. Is het gebrek aan deskundig heid. doortastendheid? Is eindeloos politiek geharrewar de oorzaak? Steeds die vraag opwerpen heeft in wezen geen zin, het antwoord er op is belangrijker. Nog belangrijker is dat er eindelijk eens iets gaat gebeuren. Misschien komt het als een stomp- 99 zinnigeopmerking over, omdat er zo veel is aangedrongen op daden. Maar aangezien dit punt wél zo belangrijk is, zou het misschien goed zijn speciaal voor dit doel enkele mensen vrij te maken en aan te stellen, met de opdracht zich alléén bezig te houden met de ontwikkeling van woningbouw en niets anders dan dat. Vooral in het verleden is de woning bouw teveel behandeld als een onder geschoven kindje, waarvan we nu de kwalijke gevolgen ondervinden. Maar dat kan niet de enige oorzaak zijn. Een ongeduldig gevoel maakt zich van je meester, als plannen worden bespro ken, waarbij dan streefjaartallen van vier a vijf jaar later vallen, zoals met de Noordlob geval is. Maar het ligt er al vijf jaar. Waarom gebeurde er in die tussentijd niets? En waarom moet dat nu weer vijf jaar duren? Er moet een andere weg zijn, een betere, een snellere. Wie krijgt de opdracht n die weg te vinden? Drie vragen zonder antwoord. Wie kan er iets zinnigs op zeggen? Kan de raadsvergadering van maandag a.s. geen initiatieven nemen om te komen tot een aktieve werkgroep met de speciale opdracht: WONINGBOUW, net zoals ruim vijf jaar terug twee wethouders werden vrijgesteld, alleen met het doel: de aankoop van de gronden in de Noordlob en de ontwikke ling van een bouwplan? G. A. Belleman v.l.n.r.: Gerrit Stam en zijn vrouw, Ad Oudes, Anthony van Kampen, mevr. Oudes, Simone Stam en naast haar de roeiers van de reddingsboot Gerrit v.d. Pol, Willy Eisenberger, Cor van Pel, Huib Wijker, Willem Dekker, de geredde Roelof Kuiper en tenslotte Klaas de Graaff. Hoewel velen hun anker laten vallen bij "Gasterij 't Woud" aan de Herenweg tussen Egmond en Bergen, donderdagavond meerde daar wel een zeer apart gezelschap af. Men was gekomen op uitnodiging van "Art Apart", de onder die naam bekend staande kunstzaak van Gerrit, Nel en Simone Stam aan het Acly&om te Egmond aan Zee. Het was 18 oktober en die datum ging 44 jatü^eleden vooraf aan de nacht, waarin voor Egmond aan Zee enerverende dingen stonden te gebeuren en nog meer nog voor de bemanning van het zeeschip "Kerkplein" en van de sleepboot "Drente". Want die avond van de 18e oktober stond er een zware storm, die in de loop van de nacht beide schepen op het strand va Egmond aan Zee dreef, Nu, op de dajrfjd jaar later, zat een van de gereddei^|||itroos Roelof Kuiper, tus sen zijn reuuers in "Gasterij 't Woud". Hij en de bemanning van de toenmalige roei reddingsboot ontvingen uit handen van Gerrit Stam een prachtige hand- gedrukte litho naar een aquarel van Ad Oudes, die op meesterlijke wijze de momenten heeft weergegeven, die vooraf gingen aan de stranding. De roeiers, die het kunstwerk mede ontvingen, waren de oudschipper Cor van Pel, Klaas de Graaff, Willem Dekker, Willy Eisenberger, Huib Wij ker en Gerrit v.d. Pol. Op deze avond ontbrak ook Anthony van Kampen niet, evenmin als hij ontbrak tijdens de nacht van de stranding. Als jong onbekend jour- nalistje kreeg hij de opdracht om maar eens te gaan kijken, wat er eigenlijk in Egmond aan Zee aan de hand was. Hij Is het aan de weet gekomen en van zijn hand verschenen enerverende verha len. Hij begon toen al naam te maken, mede dankzij de zware storm. Nadat de heer Stam zijn gasten welkom had geheten en de litho's had uitgereikt, vertelde Cor van Pel over de gebeurtenissen van die nacht. Het verhaal begon weer te leven, opnieuw strandden de "Kerkplein" en de "Drente", op welke sleepboot een bemanning van 13 koppen zat. Matroos Roelof Kuiper zag in zijn verbeelding al dertien doodkisten in de kerk van Egmond aan Zee staan. Maar gelukkig kwam er redding. Onverschrokken brachten de mannen van de roeireddingsboot hun vaartuig naar de zee en zij moesten de boot als het ware van de duinen glijden, om vlot te komen. Verschillende vergeefse pogingen werden ondernomen en on dertussen hoorden ze de noodkreten vanaf de "Drente". De inmiddels gearriveerde direkteur van de KNZHRM, de heer De Booy, zei,tegen schipper Jan v.d. Plas: "Man, dit is zelfmoord". Maar zelfmoord of niet, ze ondernamen weer een pogingen toen lukte het bij de "Drente" te komen en ze kwamen met twaalf geredden terug. Bij het appel in "De Boei" ontdekte rnen, dat kapitein J. v.d. Graaf er niet bij was. En toen zei dezelfde meneerDe Booy tot Jan v.d. Plas en zjn mannen: "Ga de kapitein halen" en even daarna roeiden de onverschrokken mannen, nog doorweekt van de eerste tochten, weer op de "Drente"af. Huib Wijker wist aan boord te komen en bevrijdde met groot gevaar voor eigen leven de kapitein uit zijn hut. die geblokkeerd was door rondslingerend materiaal op het dek. "Wat wil ik daarmee nou allemaal mee zeggen" resumeerde Cor van Pel. "wel, het was slecht weer". Dit verhaal en dat van Anthony van Kampen bepaalden de sfeer van deze avond, die verder opgeluisterd werd door de voordrachten uit eigen werk van Willy Eisenberger, die verschillende malen de show stal. Toen daarbij ook Arendje v.d. Pol als inmiddels bekend derper zangeres het hare bijdroeg, was er weinig meer nodig om deze avond als bijzonder geslaagd te zien. En dan hebben we het nog niet eens gehad over het uitstekende zeebuffet, dat door Gerrit Stam persoonlijk was toebereid. Hierbij putte hij ongetwij feld uit zijn jarenlange kokservaring. die hij vroeger al in de praktijk bracht in "Bellevue" Toen sprak mevrouw Kuiper eens de woorden: "Gerrit zal nog eens ontdekt worden". Of zij deze avond bedoelde weten we niet. in ieder geval brachten hij, zijn vrouw Nel en dochter Simone hun art heel erg apart en dat was een goeie ervaring. RESTAURANT ITALIANO DELLA t^ioSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving" wij vernemen DAT er in de week van 29 oktober tot 4 november in de Egmonden een kollekte zal worden gehouden voor het Natio naal Jeugdfonds. Dit fonds, beter bekend als Jantje Beton, heeft uw bijdrage hard nodig voor haar werk zaamheden onder de jeugd, o.a. voor jeugdhuizen en speelterreinen; DAT de gemeenteraad van Egmond vergadert op maandag 29 oktober in het o.k. verenigingsgebouw aan de Juliana straat 5 te Egmond aan Zee, aanvang 20.00 uur; DAT de kunstzaak "Art Apart" te Egmond aan Zee binnenkort zal worden uitgebreid met een galerie, waarin met een frekwensie van eens in de twee maanden een expositie zal worden gehouden van werken van bekende kunstenaars. Gepland is reeds een expositie van de zee-aquarellist Ad Oudes terwijl ook een maritieme ten toonstelling op het programma staat. De zaak wordt uitgebreid aan de Achterom en niet zoals onlangs bekend gemaakt aan de Voorstraat; DAT op 2 en 3 november de bazar wordt gehouden in Huize Heegemunde; 2 nov. van 2-5 en 7-9 uur, 3 nov. van 10-12 en 2-4 uur. Er zijn veel zelfgemaakte hand werken, terwijl de bazar met diverse attrakties en spelen wordt opgevrolijkt. Tevens wordt er een verloting gehou den; DAT op vrijdag 19 oktober een concert werd gegeven in de Ned. Herv. kerk te Egmond aan Zee. Organisatie: Stich ting Culturele Belangen Egmond. Hel programma was zeer gevarieerd en werd uitgevoerd door Peter Goedhart, bariton, Everhard Spelberg, hobo en Wim Spruyt, gitaar. Na de pauze werd het prachtige "Romancero Gitano" gebracht, waarvan de muziek werd geschreven door Mikis Theodorakis en Stephen Dodgson; DAT de in Egmond-Binnen geboren en getogen Jan Lute op 9 november zijn zaak in tel-, reken- en schrijfmachines te Alkmaar zal hebben gevestigd in het pand, waarin voorheen de orgelfabriek Pels zijn domicilie had. Jan. die zeer veel uren besteed aan historie en voortdurend op zoek is naar de voor lopers van huidige moderne appara tuur, richt tegelijkertijd een museum in, waarin allerlei oude modellen kantoormachines zijn te bewonderen. Speciaal de historie van Egmond houdt hem bezig. Momenteel pijnigt hij zijn hersens hoe hij een brief in handen kan krijgen, die geschreven werd door Lamoraal van Egmont en waarvan hij het origineel heeft zien liggen in Delft. De brief was gericht aan Willem van Oranje i.v.m. het overlijden van Henry II in het jaar 1559; DATop dinsdag 30 oktober a.s. de jaar lijkse bloemenverkoop wordt gehouden t.b.v. de missie van pater Pepping. Er zal nog een rondschrijven huis aan huis verspreid worden in het weekend daar voor; DAT de "Rooie Vrouwen" van de PvdA een bijeenkomst houden op dinsdag 30 oktober om 20.00 uur op het adres Pr. Irenelaan 95 te Egmond aan de Hoef; DAT de beide Hervormde Vrouwen verenigingen van Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef weer hun jaar lijkse bazar zullen houden in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef. Op vrijdag en zaterdagavond zal het rad van avontuur er met hartelust draaien, terwijl een grote sortering van de meest uiteenlopende handwerken voor de verkoop gereed staat. Voor de kinderen is er de grabbelton, een kinderloterij en een werpvoetbalspel met veel mooie prijzen. Men leze de advertentie in dit blad. woensdag 24 5.40-17.55 donderdag 25 6.1618.29 vrijdag 26 6.53—19.09 zaterdag 27 7.36—19.56 zondag 28 8.30—20.59 maandag 29 9.40—22.18 dinsdag 30 11.09—23.51 woensdag (ddodtij) 31 12.33 donderdag 1 1.03—13.34 "PROVA D'ORCHESTRA" - POLITIEK PARABEL Een televisieploeg maakt opnamen tijdens een orkestrepetitie. De orkest leden worden geinterviewd. Dan ver schijnt de dirigent en de repetitie begint. Halverwege last de dirigent een pauze in, omdat hij tevreden is over het spel. Na de pauze ontstaat er beroering onder de orkestleden, die in verzet komen tegen de tyrannie van de dirigent. Ze hebben de muren volge- kalkt met leuzen. Wanneer de chaos compleet is, valt plotsklaps een stuk muur in puin. Dan scharen de orkest leden zich weer om hun dirigent. De repetitie wordt hervat. Fellini maakte deze film oorspron kelijk voor de Italiaanse televisie. In interviews heeft hij steeds ontkend dat zijn film een politieke boodschap zou hebben. Toch lijkt deze onmiskenbaar, vooral door de talrijke verwijzingen, zoals aan het eind, wanneer de dirigent overgaat in een Duits dat boze herinne ringen wakker roept. "Chaos maakt een fascistische dictatuur mogelijk", schijnt de boodschap van deze politieke parabel. PROVA d'ORCHESTRA werd de laatste film van Fellini waarvoor Nino Rota de muziek schreef. Het fietspad langs de Hoeverweg begint vorm te krijgen. Momenteel liggen er twee naast elkaar. Het oude is echter niet meer te berijden, hoewel dat nog wel noodzakelijk is in het begin, vanuit Egmond aan de Hoef gezien. Het nieuwe gedeelte begint pas halfweg de Egmondermeer, zodat het nog wel uitkijken is. De werkzaamheden heb ben veel overlast voor het verkeer veroorzaakt, maar gelukkig begint er nu schot in te komen. Wanneer het totale werk zal worden opgeleverd, dat wil zeggen tot en met het begin van de Hoeverweg, zullen we wel enkele maanden verder zijn. Maar goed, het verbetert, zij 't langzaam. Deze week en volgende week kunt u geen boeken ruilen in de Openbare Bibliotheek in Egmond-Binnen Biblio theek-medewerkers en bestuur zijn druk doende het nieuwe onderkomen van de bibliotheek aan te kleden en in te richten. Aan alle sportieve Egmonders! U zult wel denken: "Wat raar in oktober een bericht van het Oranje comité". Maar wij zijn al druk bezig met het organiseren van allerlei evene menten voor de kinderen. Ieder jaar hebben wij als afsluiting een zoge naamd "klapstuk". Volgend jaar is het feest twee dagen, n.1. op 30 april en op 5 mei. Als afsluiting willen wij op 5 mei een groots touwt rekfestijn organiseren Om een goede organisatie te kunnen opbouwen, willen wij nu al weten of er genoeg interesse is. De ploegen bestaan uit 6 personen plus een coach. U kunt inschrijven voor jeugd, heren en damesploegen. Stel ons niet teleur. Laat zien dat de Egmonders er ook wat van kunnen. I kunt inschrijven tot 1 december a.s. Inschrijven en inlichtingen bij Kees Wijker. Marshallstraat 31. Egmond aan Zee. tel. 3034. P.S. Wij hebben al touw besteld. ORANJECOMITÉ EGMOND AAN ZEE verkoop, koop, huur ol verhuur CHeeft u vragen over van onroerend Dan belt u ons toch Uiteraard geheel vrijblijvend,

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1