met de egmonden mm 1® Of we honderden huizen te verdelen hebben Restaurant "Altenburg" biedt nog meer romantiek Olof Baltus schreef "De Duinroos" KORT NIEUWS contact 31 OKTOBER 1979 - NUMMER 1426 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Nog voor de agenda van de raad werd aangesneden maandagavond in het o.k. verenigingsgebouw, ontspon zich reeds een uitgebreid gesprek, o.a. over een brief, die het college voor kennisgeving wilde aannemen. Het was een verzoek weer te mogen terugkeren naar een huis in het rehabiliteitsgebied, hier o.a. de Van Speykstraat, nadat er nieuwbouw was gerealiseerd. Voor de PvdA werd het een halszaak en die stond erop, dat het college met een beleidsnota zou komen, aldus mevrouw Braak van Kasteel. Theo Groot zag het als een trap na aan de oude raad van Egmond aan Zee, die een woningbeleid opgesteld heeft. Na zeer lang praten werd Bob v.d. Ende het zat: "Of we honderden huizen hebben te verdelen" zei hij. Er was zelfs een stemming nodig hoe het college de brief van mevrouw Regtop zou gaan beantwoorden en die wees met 10 stemmen tegen uit, dat men de opvatting van de PvdA niet deelde. Verstoorde verhoudingen Ook de situatie rond de Heidemij is nog wat onverkwikkelijk. De verhou dingen tussen gemeentebestuur en Heidemij zijn verstoord, omdat men met twee prijzen uit de bus is gekomen voor het woonrijpmaken van Plan Sportlaan. Uit een gesprek met Hei demij bleek, dat er door 2 afdelingen een begroting was gemaakt. Amerika was veel duidelijker ge worden, zoals hij zei en hoewel hij het betreurde dat er twee prijzen uit de bus waren gekomen uit één zaak, zag hij er wel voordelen in, het gaf volgens hem een objectief inzicht in de prijsopstel- ling (voorzover je daarover kunt praten als beide prijzen van 1 bedrijf komen, red.)Groot vond'dat de gemeente zelf te laks was geweest en wanneer je in een haastsituatie wordt gemanou- vreerd, dan komen er dingen naar voren, die achteraf niet verantwoord zijn, maar een bedrijf moet toch proberen, dat hij er mee uitkomt en gaat dan aan de veilige kant zitten". Misschien na 8 jaar toestemming Als het nu een beetje mee wil zitten, krijgt Jos Genet te Egmond aan Zee toestemming om te gaan bouwen op de grond, waarop hij dat al misschien 8 jaar wil, maar nog steeds niet mag. Amerika vond, dat het niet aangaat om betrokkene steeds maar mee te delen, dat het niet doorgaat, omdat de ge- meentezelf nog niet weet wat ze daar gaat doen. "Dan moet er een deelplannetje komen" zei hij, "dan kan die man zijn gang gaan. "Dus hij die zo doorzeurt geven we z'n zin maar" zei de voor zitter en dat vond Amerika beneden het peil van de vergadering.. Tabernal viel hem bij en het gevolg was, dat de raad over het algemeen er snel wat aan wil gaan doen. College wil niet volksdansen De oudercommissie van de Van Speyk- school wil de speelzaal van kleuterduin gebruiken voor volksdansen. Het col lege was er niet voor maar ondertussen blijkt het zaaltje reeds lang daarvoor in gebruik te zijn. Het zal nogmaals in de onderwijscommissie komen aangezien het college nog teveel probleempjes zag liggen rond de financiële regeling, maar v.d. Ende vond dat een ouder commissie, die alleen maar een kerst boom versiert geen oudercommissie is, daarmee zeggend, dat hij die aktiviteit wel zag zitten. Plannen volkshuisvesting Binnenkort hoopt burgemeester Kingma met plannen op tafel te komen naar aanleiding van gesprekken -met allerlei instanties, waaronder volks huisvesting en de Egmondse woning bouwverenigingen, waarmee overi gens ook nog gesprekken volgen over het schrijnend woningtekort. Bob v.d. Ende zag daarover graag een publikatie in de plaatselijke pers en dat het niet als onderdeel bij de begroting behandeld zou worden. Los hiervan stond een mededeling, dat de ambtswoning van de burgemeester verkocht is voor een bedrag van f 331.612,—. Het geld zal misschien worden aangewend in de ontwikkeling van een nieuw gemeentehuis. Slot II in slotfase? Gaat Slot II in een stroomversnelling komen? Burgemeester Kingma is er optimistisch onder. Het voorlopige schema is nu: Op 12 november volgt er een afrondend gesprek, op 19 november de definitieve overeenkomst en op 26 november de ondertekening daarvan .terwijl het op 17 december in de begrotingsvergaderiilg aan de raad ter bekrachtiging zal worden' aange boden. "En als alles goed gaat" zegt burge meester Kingma, "kan er in 1980 bouw rijp gemaakt worden". Tegelijkertijd zal de aanleg van het Slotpark worden aangepakt, daar de grond daarvan nodig is in Slot II. Op 1 november (donderdag) is er een informele bijeen komst, waarbij alle raadsleden aan wezig zullen zijn(zoveel mogelijk) om 19.30 uur. Groot vroeg: "Zou het niet verstan dig zijn om het Slotpark alvast maar aan te besteden". De voorzitter keek wel even raar, omdat hij dacht dat dat al gebeurd was, maar het bleek niet het geval. Voor het industrieterrein wordt nog een aanvullend krediet van f 89.000,— beschikbaar gesteld. Tabernal was er helemaal niet voor, aangezien het niet in de commissie is geweest. "Ik laat me geen tweede keer in de boot nemen'zei hij. Maar wethouder Gravemaker vroeg hem het vertrouwen in het college terwijl Groot voorstelde, om de boel niet te vertragen, het krecfet te voteren maar het toch in de con A;sie te brengen en als anders blijkt, o™kan de raad zich er alsnog over beraden. Aldus geschiedde. St. Jozefschool krijgt égn jalouzie f De jalouzieën in de St. Jozefschool zijn naar bevinding van BenW nog goed, ze moeten minstens nog twee jaar hangen (nu 13 jaar)want het rijk wil •I "Tot ziens in verrassend veelzijdig Altenburg", zo besluit een folder, die een dezer dagen bij u in de bus kan rollen. Met die woorden is niets teveel gezegd, sterker nog, "Altenburg" is bijna niet onder woorden te brengen. We zouden terug moeten grijpen naar een woordkeus, die in de middeleeuwen werd gebruikt om de juiste sfeer van deze ambiance weer te geven. Dit restaurant maakt deel uit van de groep "Romantisch tafelen" en neemt daarin een vooraanstaande plaats in. U moet er zomaar eens binnenstappen om zelf te ervaren, dat we daarmee niets teveel hebben gezegd. Aanleiding tot dit artikel is de uitbreiding, die het restaurant heeft ondergaan, waardoor het nu plaats biedt aan ruim 250 personen, terwijl elke kleine of grotere groep kan beschikken over een eigen sfeervolle ruimte, die naar believen kan worden vergroot danwel kleiner gemaakt. Aandebekendèspitbraadzaalmetde romantische open keuken, is een ruimte toegevoegd, die naar believen kan worden gebruikt voor een diner, diner dansant of dansen alleen. Het opmerkelijke van dit restaurant is, dat het gehele interieur is opge bouwd uit antiek materiaal, dat wgrd gevonden overal in Nederland. Het spreekt voor zich, dat bij de uitbrei dingsplannen alleen maar uitgegaan kon worden van dezelfde materialen, waarvoor de heren Middelbeek senior en junior echter een fijne speurneus hebben. Het was voor het aannemersbedrijf fa. Gebr. Apeldoorn uit Egmond- Binnen een geweldige uitdaging, om bij de uitvoering van dit werk steeds maar weer een antieke eindresultaat na te streven. Elk stuk hout moest op zijn waarde worden getoetst. Met de inzet van dit bedrijf en die van de leiding van dit bekende restaurant is er een resultaat bereikt, dat gezien en genoten mag worden. Binnenkort wordt u uitgenodigd om er op een zondag een kop koffie te komen drinken en het geheel eens te bekijken. Wij raden eenieder aan, om daar gebruik van te maken. Trouwens, u bent er altijd welkom, zomaar even voor een praatje, u wordt er goed ontvangen. "Altenburg" is een roman tisch restaurant en bovendien verras send veerzijdig. U vindt het aan de Boulevard 7 te Egmond aan Zee. dat ze in 15 jaar worden afgeschreven. "Moeilijke zaak" vond Theo Groot "en hoe moet je afschrijven op Luxaflex dat er niet is"? "Daarop kan je antwoord geven, als je weet waar het gebleven is' zei wethouder Luitjes, maar volgens hem was er geen sprake van "stukken- de Luxaflex". Amerika vond, dat als er een ont breekt, dan voeg je die er aan toe, en een beetje bijterig: "de kindertjes van V.d. Ende mogen er niet onder lijden", waarop V.d. Ende: "Sinds je die ansichtkaart hebt gestuurd, kom je steeds sympathieker over". (Die kaart zat bij de ingekomen stukken, red.) Op het scheiden van de markt werd nog gesproken over de niet-verkoop van ww-woningen en de door J. Apeldoorn aangesneden doorstroming naar duur dere woningen door hen die dat best kunnen betalen. "Hebt u in mijn la gekeken?", zei de voorzitter. wij vernemen DAT zaterdag a.s. te Egmond aan Zee weer een grote St. Nicolaasaklie begint, waarin een regen aan geldprijzen is te verdienen, die elke week ter beschik king komen. Een groot aantal bedrij ven doet er aan mee, die u in een aparte advertentie in dit "Contact" kunt aantreffen. Vanaf zaterdag a.s. krijgt u in elke deelnemende zaak een deel nameformulier bij aankoop voor elke f 5,-. Lees verder de bijzonderheden in de advertentie: DATaan de Omloop van Petten ver schillende Egmonders hebben mee gedaan. In de leeftijdsgroep van 15-18 jaar eindigde Albert Stam op de 4300 meter als derde en Paul Hopman als zesde. Bij de eerste tien op de 8600 meter heren zagen we geen Egmon ders, wel bij de veteranen, o.a. Aldert Groen op de vijfde plaats en Jaap Stam op de zesde.In dit grote lopersveld, waaraan honderden deelnamen, waren dit goede prestaties; DAT 't Rode Hert te Egmond aan de Hoef het komende weekend er helemaal goed tegenaan gaat. Kijk maar de advertentie in dit nummer, waarin behalve andere zaken ook "Phoney and the Hardcore" wordt aangekondigd en dat is een eerste klas publiekstrekker. Zij maakten muziek om de muziek en ei' kwamen tenslotte veel mensen dié het erg mooi vonden. En Zo is het begon nen en nu is het eind ervan zoek; DAT de VVD afdeling Egmond op donderdag 8 nov. 'n openbare vergade ring houdt in rest. "De Vergulde Valk", Voorstraat 90 te Egmond aan Zee, aanvang 20.25 uur. Gastspreker is burgemeester Kingma, die een terug blik houdt over 1979 en een toekomst visie zal geven; DAT galerie "De Kapberg" te Egmond aan de Hoef opnieuw een tentoonstel ling brengt tot en met 18 november van werken van Henny Schrijver met kleine aquarellen, van Els Bannenberg en Agnes van Genderen met textiel- drukken en van Cees Oosterbaan, die een van de verrassende ontdekkingen is van de tentoonstelling door Egmonders die in het voorjaar werd gehouden. Zijn werk is de moeite waard; DAT het braderiecomité van "Lamo raal van Egmont" een geweldig ge slaagde braderie heeft gedraaid, zo werd ons medegedeeld. Het comité stelt er prijs op, dat wij van deze plaats alle medewerkers hartelijk danken voor hun onmisbare medewerking. DAT op zaterdag 10 november 's avonds om 11.00 uur de nieuwe Prins Carnaval gekozen zal worden door 't Alf Elfie. De avond begint om 8.00 uur in "De Klok" en is voor alle leden toegankelijk; DAT het goed gaat met Cor Mooy, die overigens nog steeds verblijft in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. De behandeling laat nog niet toe, dat hij naar huis mag. Bekeken wordt nu of daar een oplossing voor is te bedenken, en als dat lukt, dan mag hij naar huis. Cor moet minstens nog 6 weken bliven liggen, zo vertelde zijn vrouw Ina; DAT, en dit nog even op de valreep, de huurders van gemeentewoningen op donderdag 1 november een bijeen komst houden om 8 uur in het bouw bureau aan de Julianastraat. We heb- "Vanmorgen heb ik het eerste boek aan mijn vader en moeder gegeven" zei Olof Baltus en op onze vraag hoe zij het hebben opgenomen, zei hij: "Ik weet het niet, ik ben er toch een beetje bang voor". Het was vorige week zaterdagmorgen, toen Olof zijn boek, met een opdracht erin geschreven, in "De Duinroos" ten doop hield, op de plek waar hij is getogen en waar omheen zijn verhaal zich beweegt. De bloemenhandel van zijn vader beheerste het opvoedingspatroon van hem en zijn broers en zusjes, terwijl ook de aanwezigheid van de kerk er tegenover zijn invloed uitoefende op het jongensbrein, dat wel wat leek af te wijken van de rest, maar zich nu uit in een boek, dat blijft boeien, niet alleen voor een Egmonder, voor wie het een aparte aantrekkingskracht heeft maar ook voor vele anderen, die zichzelf zullen herkennen in dit gemakkelijk leesbare en eerlijke verhaal. Je moet er moed voor hebben, niet om het te schrijven maar wel om het te enten op je eigen afkomst, die volkomen normaal is maar zwart op wit gedrukt nu eenmaal anders overkomt. Dat hebben vele schrijvers gedaan maar het is toch anders, als dat verleden nog niet voorbij is. Het is ook anders, wanneer je jezelf af moet afvragen, of je ouders en Egmond het goed zullen ontvangen. Anders is het ook, wanneer je de moed hebt om het in Egmond aan Zee ten doop te houden, terwijl je je af moet vragen, of het geschrevene wordt begrepen. Want we leven in een kleine gemeen schap, waarin iedereen iedereen kent. Je hoeft maar even om te kijken of het wordt al gesignaleerd en als er toevallig in dat gezichtsveld een aantrekkelijk vrouwspersoon loopt, dan keek je al gauw déórom om en dat hoeft nóg niets te zeggen, ware het niet dat de dagelijkse koffie- en thee-uurtjes uit stekende bases zijn, om venijn op te porren en uit te spuwen over iedereen en ten koste van velen, die er Mlf onkundig van zijn. Waarom schrijf ik dit? Welnu, Olof Baltus signaleert in zijn boek feilloos situaties, die vroeger zoen niet anders voorkwamen maar ook vandaag nog. Hij laat zijn boek verschijnen temidden van een gemeen schap die hij als kind heeft beleefd, temidden van een dorpsmilieu, dat hij op een aparte manier heeft ervaren, temidden van zijn dorpsgenoten, die hij intens liefheeft. Want dat blijkt uit het hele boek. Zijn ouders en Egmond aan Zee, de duinen, de zee, de meeuwen, ouwe De Munk, Maartje Kikker, Varkenssteertje en vele anderen, zij waren allen de inspiratiebron, om zijn boek te gaan schrijven. En dat hij het de naam "De Duinroos" meegaf, is een uiting van waardering voor alles wat hij als kind van thuis heeft ontvangen. En al komen sommige passages dan wat scherp over, soms wat al te doordacht en misschien daardoor wat genuanceerd, het is een boek, dat werkelijkheid als basis heeft, fantasie als de saus die het leesbaar maakt, gedurfdheid die het zo waardevol maakt. Bij zijn ouders, broérs en zusters en bij alllen die ten tonele verschijnen in dit door een Egmonder gescheven boek, kan het een mengeling van gevoelens losweken. Het boek signaleert in wezen niets anders dan een werkelijkheid die, hoewel verschillend van vorm, alleen al in Egmond aan Zee in nog honderden andere gezinnen voorkomt. Vroeger kreeg Olof van zijn moeder te horen: "Jonge, wat doe je toch vreemd". "Ik was wat anders dan de anderen" zegt Olof nu "en ze had gelijk". Dit anders zijn is de basis geworden voor zijn uitdrukkingsvermogen in woord en beeld. "Mijn ouders hadden het met mij moeilijk" zegt Olof nu, "de ik-figuur is in mijn boek dan ook niet altijd sympathiek, zeg maar gerust, ik was een donderstraal". Het boek "De Duinroos" zal Olof Baltus op vrijdag 2 november, "op Allerzielen" zegt hij, persoonlijk ten doop houden bij Boekhandel Dekker te Egmond aan Zee, alwaar hij 's middags om 4 uur een passage zal voorlezen uit zijn eerste boek en het zal signeren, wanneer het op dat moment wordt aangekocht. Op die 2e november wordt hij 33 jaar, jong genoeg om nog meer te schrijven. Eerlijk gezegd zie ik er nu al naar uit. Gerard Belleman ben de indruk dal het er wel eens warmpjes toe kan gaan, het vlugschrift gelezen hebbend. DAT op 2 en 3 november de bazar wordt gehouden in Huize Heegemunde; 2 nov. van 2-5 en 7-9 uur, 3 nov. van 10-12 en 2-4 uur. Er zijn veel zelfgemaakte hand werken, terwijl de bazar met diverse attrakties en spelen wordt opgevrolijkt. Tevens wordt er een verloting gehou den; Leen Kok vierde vorige week zijn 25- jarig jubileum als electriciën in dienst van Electra H. Konijn te Egmond aan Zee. Daartoe was in "De Vergulde Valk" een sfeervolle bijeenkomst be legd, waarbij de heer H. Konijn de verdiensten van Leen naar voren bracht. "Als Leen op 'n klussie gaat, dan komt het altijd goed" zei Huib Konijn "en zo'n medewerker moet je waarderen". Hij sprak de wens uit, dat Leen de "run bij hem helemaal uit zou lopen" en als blijk van waardering bood hij leen en Adrie Kok een kleuren t.v.- toestel aan. De avond werd verder i een gezellige sfeer voortgezet.

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1