met d gmonden art apart mm Huur strandbedrijven omhoog iSint Adelbert g&at weer veilen art apart I® Huize Agnes bestaat al weer vijf jaar Burgemeesterswoning doelwit van woningzoekenden Vierde klaverjasmarathon in 't Rode Hert ^ORTNIEUWSj wij vernemen Prins Jan de 2e van Egmond aan Zee Prins Willem de 2e van Egmond a/d Hoef Hoog water contact Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 14 NOVEMBER 1979 - NUMMER 1428 Redactie en foto's. Gerard Belleman Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink De raad zal het nog goed moeten keuren maar het voorstel van het college zal inhouden, dat de pacht, die de strandbedrijven aan de gemeente moeten gaan betalen 3,5% hoger zal worden. In de commissie financiën, waar dit stuk ter sprake kwam, maakte Jan Apeldoorn bezwaren, aangezien het bedrijfsleven tot 3% mag gaan in 1980, terwijl de overheid zelf deze norm overschrijdt. "Dat vindt ik schandalig" zei hij en hij wilde graag inzage van de brief, waarin staat, dat het rijk wel tot 3,5% mag gaan, want zo werd gesteld in dit gesprek. Ook kwam het strandkampeerbedrijf van Piet Blok ter tafel. Zoals bekend wil de kampeervereniging "De Golfbre ker" het strand rechtstreeks van de gemeente huren, maar tot nu toe is de raad er tegen geweest, omdat een Egmonder de eerste rechten heeft. Piet Blok heeft weer een verzoek tot de gemeente gericht en gevraagd om een kontrakt voor een langere periode, zodat hij in staat is verschillende investeringen te doen. Wethouder Dam- stra is er om overigens niet uitgespro ken redenen niet voor, maar op dit punt had hij de comissieleden niet mee. Dinsdag gister) kwam deze zaak weer in BenW terwijl de raad in januari uitspraak zal doen. In dit BenW- gesprek kwamen ook de andere strand bedrijven aan de orde, de kampeer verenigingen en de boten verenigingen. Tegen de kampeerexploitatie van Piet Blok is geen ander bezwaar binnengekomen dan van de kampeer vereniging "De Golfbreker", zoals wethouder Damstra mededeelde. Jaap Oud wilde helemaal geen verhogingen, gezien de resultaten van het afgelopen jaar. Bovendien vroeg hij aandacht voor "het gat van Egmond", een stranddiepte, die zich verplaatsend veel om de zuid voordoet, zodat het strand dan veel smaller is. Bovendien is het verwijzingsbord naar het strand, het bord dat aan het begin van het dorp staat er oorzaak van, dat het op de noordelijke strandbedrijven over het algemeen veel drukker is, zodat de zuidelijke bedrijven ook hiervan scha de ondervinden. Ben van Wijk was voor de verhoging met 3,5% maar betreurde het, dat Piet Blok nog steeds geen zekerheid had over zijn kampeerbe- bedrijf. Gemeente wil geld van "De Eendracht" De ondernemersvereniging "Een dracht" organiseert elk jaar dertien braderie-avonden, een evenement, waardoor tienduizenden mensen wor den getrokken. Hier bleef de commissie dan ook langdurig bij stil staan. Moet de "Eendracht" voor schoonmaakkosten meer betalen dan de 1000,— tot nu toe of moeten we het zo laten? Daarover ging de vraag. Wethouder Damstra zei, dat de "Eendracht" de eventuele winst uit de braderie over het algemeen weer in de gemeenschap brengt door subsidies aan andere verenigingen en kinder feesten, zoals St. Nicolaas en carnaval. Over het algemeen was men niet tegen de 500,— verhoging hoewel Van Wijk liever 7000,— van de "Eendracht" wilde incasseren, maar daarin kreeg hij zijn medecommissieleden niet mee. Wethouder Damstra stelde, dat on danks dat de straat schoon opgeleverd zou worden, de gemeentereniging er de volgende morgen toch doorheen gaat. Bovendien had de "Eendracht" de verlichting weggelaten, met het oog op de energiecrisis en dat scheelde de gemeente bijna 3000,—. Als van de "Eendracht" meer geld gevraagd zou worden, dan zou de vereniging ook minder kunnen geven aan andere gemeenschapsdoelen, zodat de ge - meente dan weer bij moest spijkeren. Volgens Van Wijk had de "Een dracht" de braderie sinds 1973 met 50% uitgebreid. Waar die bewering op stoelde zei hij niet. Jan Apeldoorn was ook wel voor een verhoging en dacht dat de "Eendracht" daar niet mee zat. Maar voorop stond bij hem, dat deze toeristische attraktie in ieder geval gehandhaafd moet blijven. Jaap Oud was helemaal niet voor een verhoging van de kosten "Het is een evenement dat telkens terugkeert en waarvoor veel mensen zich belangeloos inspan nen". Hij vond, dat een partikulier initiatief niet door de gemeente dwars gezeten mocht worden. Met de ƒ500,— verhoging wilde hij schoorvoetend ak koord gaan maar met geen cent verder. Wethouder Damstra zal nog eens met de "Eendracht" gaan praten. Een verhoging waar een paard de hik van krijgt Er moet meer geld komen uit de huur voor tennisbanen en voetbalvelden. Dat vindt het college en daarom kreeg de commissie financiën de opdracht dat eens te bestuderen aan de hand van harde cijfers. Het gaat ook om een gelijkwaardige basis voor huurheffing want daarin is tot nu toe geen eenheid. En dat kan moeilijkheden veroorzaken. Maar Bob v.d. Ende dacht wel, dat een penningmeester zorgelijke rimpels zal krijgen, als hij ziet, dat een bepaalde huur van 875,- naar 2500,- zal gaan. Hij was het er met de anderen mee eens, dat er wat moest gebeuren maar I hij wilde toch wel even kwijt dat de ene 1 akkommodatie de ander niet is. "Bij Adelbert sta je tot aan je knieën in de blubber" zei hij "terwijl je bij Zee vogels goed staat". Bovendien is er sprake van een verhoging" zei hij, "daar krijgt een paard de hik van Er werden bedragen genoemd, die een stijging weergeven van 1100,— tot 2875,—. Jaap Oud wilde wel wat meer gaan doen in de subsidiesfeer om het de verenigingen mogelijk te maken, ter wijl Jan Apeldoorn liever een periode van vier jaar zag, waarin de bedragen geleidelijk werden opgetrokken. Waar het de tennisverenigingen betreft, wil de Ben van Wijk graag, dat de tc Egmond aan Zee in tijd van driejaar op het niveau van tc Hogedijk uit zou komen. Egmond aan Zee betaalt voor "De Duinpan" veel minder, omdat hier sprake is van een "historisch" veel lagere investering. De VVV Egmond-Binnen krijgt 4150,om de inrichtingskosten te kunnen betalen van het nieuwe kantoor. Van Wijk dacht dat ze te dure stoelen aangeschaft hadden maar Bob v.d. Ende vond, dat het VVV-bestuur wel zoveel verantwoordelijkheidsgevoel had, dat ze geen stoelen aan zouden schaffen, zoals ze voorkomen in paleis Soestdijk. Volgens Van Wijk werd er voor 8 stoelen 1200,— betaald. De overigen hadden daar geen moeite mee en vonden dat de VVV best op een knappe stoel mocht zitten. Met zijn robuuste contouren in bouwstijl de lijnen volgend van het aangrenzende duinterrein, staat daar al weer vijf jaar het huis voor bejaarden, "Huize Agnes". De eerste bewoner was Piet v.d. Pol, die daar op de 19e november 1974 binnenstapte aan de arm van zijn dochter. "Zijn hier al are lui" zei hij toen, nee, hij was de eerste. "Nou, dan heb ik de ruimte" zei hij en daarmee zei hij iets met meer inhoud dan hij op dat moment kon bevroeden. De bewoners van "Huize Agnes" hebben de ruimte, letterlijk en figuurlijk. Ze wonen riant en genieten volle vrijheid,die dan met een enkel regeltje omlijnd wordt maar daarmee wordt de vrijheid van iedereen beschermd. Daarover laten de voorzitter van de bewonersraad, de heer J. J. Bosman en medebestuurslid Jaap Dekker zich lovend uit, ,,'t is hier merakels best" zegt Jaap en dat zegt ie niet omdat toevallig de adjunct-directrice zuster Franchinette er bij zit met de secreta resse van de bewonersraad, zuster' Florence. Gewoonlijk heeft hij geen blad voor z'n mond, daar kunnen we op aan. Je hoort trouwens niet anders dan goede berichten van "Huize Agnes", daarvoor hoefden we dus niet heen. Toch deden we dat, al was het alleen maar om even de sfeer te proeven van dit met veel inzet geleide huis, dat vroeger in zijn oude gedaante aan de Voorstraat al naam had en nu wordt voortgezet aan de Rooseveltstraat 1. De laatste tijd is er een nieuwe gewoonte gegroeid. De hal wordt steeds meer uitverkoren om daar te gaan zitten en dat geeft een goed overzicht: op de omgeving, 'n Soort Werfie pikken, 'n ouwe Derper gewoonte, die hier'- wordt voortgezet. Zuster Florence en,- zuster Franchinette, twee professio-; nele krachten, die in hun leven voor de! dienstbaarheid aan anderen hebben, gekozen en het een vanzelfsprekende' zaak vinden om je daarvoor in te zetten, vinden dat de overgang van een eigen huishouding naar een bejaardenhuis, in dit geval "Huize Agnes", zo klein mogelijk moet zijn. Goede sfeer is punt nummer één, "we moeten alleen weten of iedereen 's- avonds binnen is en 's morgens gaan we overal even goede morgen zeggen, dan weten we meteen, of de bewoners in goede welstand verkeren". Er wordt veel aan ontspanning gedaan en de bewoners zijn bijzonder verheugd over het jaarlijkse uitstapje en speciaal de traditionele uitnodiging van de toneel vereniging "Flierefluiters", daar kijkt iedereen weer naar uit. In de buurt is "Huize Agnes" net zo vanzelfsprekend als de andere buren. Men kan dan ook dikwijls buurtbewo ners vinden in de kapel van het huis, waar vele "Agnes"-bewoners, van welke afkomst dan ook, hun Heer komen dienen, wan ze hebben door hun lange leven reeds lang ontdekt, dat iedereen het met dezelfde schepper te doen heeft. Gefeliciteerd met het eerste lustrum van het nieuwe huis, waarmee een stukje derp wordt voortgezet dat hier helemaal thuishoort. Ruim 5 jaar geleden, boven op het dak van "Huize Agnes". Het hoogste punt was bereikt. Voor de vierde keer gaan Zeevogels en Sprenkelingboys weer een klaver jasmarathon houden, die op vrijdag 16 november begint, 's avonds om 8 uur. Ondertussen zal een uitgebreid pro gramma de bezoekers van 't Rode Hert Het is de woningzoekenden van Egmond een doorn in 't oog, dat de oude ambtswoning van de burgemeester aan een niet-Egmonder is verkocht. Dat misnoegen maakten zij duidelijk openbaar, toen een groep jongens en meisjes zaterdagmiddag voor de woning halt hielden, verschillende spandoeken uitrolden en duidelijk leesbaar bevestigden aan de muur, die de nu herfstachtige tuin omgeeft. Ze hadden er een koude dag voor uitgezocht en daarover ging het al in de eerste regel van de folder, die ze daarna uitreikten aan elke voorbijganger, die de moeite nam om even te stoppen. "Daar staan we dan in de kou voor de burgemeesterswoning" staat er in te lezen, en verder: "we hadden hem bijna gekraakt, de kriebel was moeilijk te bedwingen". Ook staat er, dat ze geen zin hebben om hun tienjarig jubileum op de wachtlijst te vieren of de winter in een zomerhuis door te brengen of nog bij moeder thuis. Voorts houdt de folder een stuk kritiek in op het beleid van het gemeentebestuur. De woningzoeken den zijn ontstemd over het feit, dat er vele (tweede) woningen meer dan driekwart jaar niet bewoond worden, dat er gemeentelijke huurwoningen leeg staan, "ja zelfs worden dicht gespijkerd", terwijl de bewoners/huur ders in die buurt onzeker gehouden worden, dat misschien hun woning onder hun kont te koop wordt aange boden, alsof er honderden woningen zijn te verdelenaldus een citaat uit de folder. De aktie trok veel belangstelling, men kon er als het ware niet omheen. De spandoeken verkondigden ook de denkwijze van het "Egmonds comitee voor woningzoekenden", dat de laatste tijd steeds sterker van zich doet spreken. Een rad van avontuur zal de avond mede verluchtigen. Het comitee hoopt uiteraard op veel belangstelling en kooplust, om verlost te worden van de talloze artikelen (voor uw geld)want er zit achter, dat de vv St. Adelbert zeer veel geld nodig heeft om o.a. de uitbreiding te financieren, die nood zakelijk is om de jeugd, zowel jongens als meisjes, pupillen, junioren en senioren hun sport te kunnen laten spelen. Voor de vierde keer wordt deze veiling gehouden en de voorgaande keren zijn steeds zeer goed geweest. We mogen dan ook al rekenen op een geweldige medewerking, dat weten we zeker maar u die nog niet de sfeer kent van deze gezellige aangelegenheid, sporen wij aan om eens langs te komen. U spreekt anderen, het verzet de zinnen, het kan alleen maar goed zijn voor u en de voetbalvereniging St. Adel bert, waarin een zeer groot deel van de Egmond-Binner jeugd zijn gezonde vertier vindt. Het is een gezellige avond met veel attrakties. Vrijdag worden de artikelen in het dorp opgehaald, zet ze alvast klaar, dan werkt het vlot. Onze dank is groot. Het veilingcomitee DAT Ria Oppel op zaterdag 17 novem ber haar zaak opent in antiek en curiosa aan de Slotweg 3 te Egmond aan de Hoef. De hele dag, vanaf 's morgens tien uur bent u er welkom, zoals trouwens elke dag, maar omdat er sprake is van een feestelijk tintje, laat zij u tijdens de kennismaking genieten van een kopje koffie en een aperatief je, terwijl u meteen even kunt kijken naar het wereldje van vroeger, waartussen misschien dat toevallig voorkomt, waarnaar u al jaren zocht. Lees ook de advertentie in dit blad; DAT de VEZO-supermarkt maandag 19 november tijdelijk dicht gaat om na een intensieve verbouw op dinsdag 4 december de deuren weer te herope nen. Dit levensmiddelenbedrijf zal binnen haar muren een totale reno vatie ondergaan en opnieuw worden ingericht, terwijl ook de plafonds, de verlichting en de vloer grondig onder handen worden genomen. Zie de extra aankondiging in dit blad; DAT door het zomaar neergooien van visafval honden worden vergiftigd. Het komt in Egmond aan Zee, vooral na donderdag, herhaaldelijk voor, dat er visafval ligt tussen de bosjes en strui ken. Aan de Churchill-laan o.a. wordt d:t meer dan eens gekonstateerd, met het gevolg dat honden doodziek worden. Voor een hondenliefhebber is dit een machteloze situatie. Doe de afval in een goed afgesloten plasticzakje in de vuilniszak, dan geeft het geen pro blemen; DAT reisbureau "Noordzee" weer naar zijn oude stekkie terug gaat. Donderdag 15 november is er open dag en daarover kunt u een paginagrote advertentie in dit blad aantreffen. Het reisbureau heeft tijdelijk een goed De carnavalsverenigingen hebben hun prinsen weer gekozen. Te Egmond aan Zee gebeurde dat in "De Klok", waar de carnavalsvereniging 't Alf Elfie bijeen was met een gezellig stukje dansmuziek. Om precies 11.11 uur 's- avonds werd een grote ja-knikker binnengedragen door een aantal "Ara bieren", die achteraf de Raad van Elf bleken te vormen. De grote oliepomp stond onversaagd te pompen, toen prins Jan de Tweede werd "onthuld" door de voorzitter Arie Visser, die bekend maakte dat het feest in het teken stond van de energiecrisis. De pomp produceerde overigens geen olie maar bier, dat de goedkeuring van prins Jan de Tweede zeer wel kon wegdragen, 't Alf Elfie bracht deze prinsverkiezing zeer origineel en dat droeg bijzonder tot de stemming bij. In Egmond aan de Hoef vond de verkiezing plaats om precies 00.11 uur, want toen was het 11 november. Het feest van De Doorzakkers, een naam die wel iets suggereert maar waarvan overigens geen spoor was te ontdekken, verliep in opperbeste stemming. Het vond plaats in café Beemsterboer, waar ook een duo voor de dansmuziek zorgde. Toen om 00.11 uur de prins met zijn gevolg binnenkwam, zong de zaal het speciale carnavalslied, waarna prins Willem de Tweede de aanwezigen op riep, om het carnaval niet alleen te zien als een feest, maar dat het ook belang rijk is om bij alle vreugde de medemens niet te vergeten. Als in de prille maan den van 1980 het echte feest losbarst dan zal hieraan ook extra aandacht worden geschonken. De Doorzakkers woensdag 14 0.17—12.21 donderdag 15 0.51—13.21 vrijdag 16 1.48—14.10 zaterdag 17 2.31—14.45 zondag 18 3.04—15.18 maandag 19 3.39—15.52 dinsdag 20 4.15—16.26 woensdag 21 4.50—17.00 donderdag 22 5.24—17.36 (springtij)- Zaterdag 17 november a.s. zal het dorpshuis "De Schulp" te Egmor.u- Binnen weer het toneel zijn van de jaarlijkse Adelbertveiling, waarvoor •honderden koopjes bijeen zijn gebracht. De verscheidenheid is groot en de fjevolking heeft dit jaar bijzonder goed bijgedr •;n om een catalogus samen te stellen, die er niet om liegt. Veilingmee^r George Weijers zal er dik werk aan hebben om alles aan de man te brengen maar hij beschikt over ervaring en zit er dus niet mee. RESTAURANT ITALIANO Wella %&osta PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. „Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". onderkomen gevonden in de voorma lige ijssalon van Pravisani. Deze week steken Piet en Atie Kareis weer over, om op het oude vertrouwde plekje de werkzaamheden voort te zetten in een gloednieuw gebouw. De opening zal verricht worden door de heer J. Bosman, die op diezelfde plaats ge durende vele jaren als barbier scheer- -mes en schaar hanteerde, terwijl er dan tussen de bedrijven door vele nieuw tjes werden uitgewisseld; DAT de voetbalvereniging St. Adel bert te Egmond-Binnen op zaterdag 17 november a.s. zijn jaarlijkse veiling houdt in dorpshuis "De Schulp", aan vang 20.00 uur. Deze publiekstrekker is niet alleen een kansrijke koopjesaange legenheid, maar de gezelligheid tijdens dit - zeg maar evenement - is alleen al aanleiding om die avond daarvoor vrij te houden. Lees erover ook elders in dit blad; DAT op donderdag 15 november a.s., 's avonds om acht uur in het oud katholiek verenigingsgebouw een ver gadering wordt gehouden van en voor alle oud-katholieken: de halfjaarlijkse gemeentevergadering; DAT op 15 dec. en 19 januari een grote kienavond in café-rest. De Klok wordt gehouden. Dit ten bate van de H.V. Egmond '74, duidelijker: voor het bouwen én inrichten van het clublokaal, dat er tegelijkertijd met het verharde veld (volgens onze inlichtingen komt het er!) moet komen. Uw deelneming aan deze kienavonden is zeer gewenst, al is het dan niet alleen om de handbal vereniging te steunen; u kunt er zeer grote en waardevolle prijzen winnen. De begintijd en andere gegevens wor den op een later tijdstip bekend ge maakt; DAT de zangvereniging Crescendo te Egmond-Binnen haar gelederen graag uitgebreid ziet. De vereniging heeft daartoe een folder verspreid, waarin gewezen wordt op de successen, die deze betrekkelijk jonge vereinging reeds heeft geboekt. In januari zal er een donateursconcert worden gegeven, vorig jaar was dit een bijzonder geslaagd gebeuren. U kunt eraan meedoen en u kunt ook reeds eens gaan luisteren op een van de repetitie avonden op maandag vanaf 20.00 uur en elke donderdag vanaf 20.30 uur. Inlichtingen geven ook mevrouw Baltus. tel. 1130 en mevr. Verhoogt, tel. 2600: vervolg pagina 10 de nodige ontspanning bieden. Naast hel klaverjassen is er het rad van avontuur, de kinderloterij, de inteken- wedstrijd en elke avond levende muziek van hel duo Ab Glas en het duo Jaap Haas. Aan de marathon nemen ongeveer 20 mensen deel, waaronder verschillende Hoevers, Puck Peetoom, Ria en Frans Halmans, die gaan kaarten voor Zee vogels, terwijl de premies door hen worden afgestaan aan Zeevogels. Het comité vindt dat een lovend initiatief. De prijzen die zij kunnen winnen zijn beschikbaar gesteld door Elly en Moos van 't Rode Hert. U kunt ze vinden in de advertentie in dit blad. Het pubiek kan een groot aantal prijzen in de wacht slepen bij het rad van avontuur, terwijl de intekenwed- strijd een reis naar Londen of Parijs kan opleveren. De kinderverloting brengt prijzen zoals een racefiets of een damesfiets, 'n 2'/2meter lange rubber boot met vier roeispanen en een foto toestel met toebehoren. Zondag om 5 uur is de trekking, waarbij ook nog 15 grote speelgoedbeesten worden ver loot. Bij de duo's is er gelegenheid voor een gezellig zitje voor iedereen die er vlakbij huis wel eens uit wil. De leüs van het organiserend comité is: UIT, goed voot u en voor de kas van Zeevogels en Sprenkelingboys. Achterom 1 Egmond aan Zee Weet u waarom Sinterklaas zijn inkopen niet in Spanje doet? Omdat ART APART in Eg mond aan Zee zit. Hangertjes Witgouden en oorknopjes ringen van goud met diamant en diamant al vanaf vanaf 95,-. ƒ142,50 Zijden bloemen v.a. 2,- Bloemstukjes vanaf 15,- Overigens kan Sint bij ART APART zijn keuze maken uit sieraden van goud, zilver, diamant, doublé, zijden bloemen, vazen, kandelaars, tin, kristal, porcelein en aardewerk, messing voorwerpen, lampen, scheepsklokken, -barometers, schilderijen en nog veel meer. Achterom 1 Egmond aan Zee Telefoon 4128 Iedere klant ontvangt een surprise

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1