met de egmonden Gary Melchers leeft weer in Egmond Pastoor P. Wijte is vertrokken Kindercarnaval in Egmond aan Zee "Fantasia" in het dorpshuis li SIS) Verklaring Hoog water contact Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 16 JANUARI 1980 NUN/MLR 1437 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan c Raadt JaapEeltink Historisch overzicht Ron van Vleuten gaf voor de opening van de tentoonstelling in vogelvlucht een overzicht van het leven en werken van Gary Melchers, wiens leven ver weven was met dat van de eveneens bekende schilder George Hitchcock, die op Schuylenburg woonde. De Melchers kochten het grote witte huis aan de Schoolstraat te Egmond aan de Hoef, achtereenvolgens na hem bewoond door de familie Apol, Madlener en nu de familie De Goede. De tentoonstelling trok zoveel belang stelling, dat er naar een mogelijkheid wordt gezocht, een volgende te houden. Tevens wordt er een oproep gedaan aan diegenen, die uit die tijd nog herinne ringen bewaren of voorwerpen hebben, die het geheel nog vollediger kunnen maken, zich in verbinding te stellen met Ron Ranzijn, Egmonderstraatweg 7 te Egmond aan de Hoef. De tentoonstelling trok zoveel belangstelling, dat velen buiten de deur hun kans afwachtten om binnen te komen. Als je hart hebt voor Egmond, dan heb je het ook voor de historie van deze omgeving. En in die historie kom je een naam tegen van een Amerikaanse kunstschilder, Gary Melchers, die met zijn echtgenote Corinne rond de eeuwwisseling hier woonde en werkte. Aan die periode herinnerend, werd in het voorbije weekend een tentoonstelling gehouden in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef, waar zo'n 48 foto's en voorwerpen de tijd terug riepen, toen de bekende Amerikaanse schilder in de Egmcnden woonde en vele meesterwerken maakte, die nu te vinden zijn in het speciaal aan hem gewijde museum, "The Gary Melchers Memorial Gallery" in Falmouth, West-Virginia. Ron van Vleuten, voorzitter van "Hart voor Egmond", had in het voorjaar van 1979 een ontmoeting met het Amerikaanse echtpaar Don en Theresa Schlachter, fotografen, afkom stig uit Falmouth.Zij waren naar hier gekomen, om te proberen kontakten te leggen met mensen, die zich die tijd nog konden herinneren. Ze hadden foto's meegenomen van plekjes, die Gary Melchers rond 1900 had geschilderd. Wie schefst hun ver bazing, toen zij hier aangekomen, nog talloze herinneringen vonden en ver schillende personen konden ontmoeten, die door de schilder waren vereeuwigd. Boordevol indrukken keerden zij naar Amerik: terug, maar niet nadat zij de belofte hadden gedaan, van de werken in het museum te Falmouth foto's naar hier te sturen. Zij hebben dat gedaan en hoe. De wanden van een zaaltje in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef waren geheel bezet met deze afdruk ken, terwijl verschillende vitrines nog meer herinneringen bevatten. De be langstelling op die zaterdagmiddag de 12e januari, toen de tentoonstelling werd geopend, was zo overweldigend, dat niet alle aanwezigen de mogelijk heid hadden alles eens rustig te bekij ken. Verschillenden hadden een por tretje bij zich van vroegere familie leden, die zij nu herkenden op de portretten van Gary Melchers. De heer P. Roozing^i wonend in bejaardencentrum 'Torenduin' reed de kunstenaar Gary Melchers in zijn funktie als koetsier van pension Bult aan de Slotweg naar zijn atelier op het landgoed "Schuylenburg". Hij kan zich nog veel herinneren uit die tijd, toen ook de Amerikaanse schilder George Hitchcock op "Schuylenburg" verbleef. Op de foto is hij in gesprek met enkele bezoeksters van dr-' Mntoonstelling. De aantrekkingskracht van de tentoonstelling^^rd voor de organiserenden een volslagen verrassing. De parochie van St. Adelbert te Egmond-Binnen zit voorlopig zonder pastoor. Pastoor P. Wijte, die gedurende negen jaar het pastoraat aldaar heeft vervuld, is maandag vertrokken naar St. Odiliënberg in Limburg. Daar hoopt hij van een ongestoorde rust te kunnen genieten, die hem op dokters advies ook is voorgeschreven, nadat een serie onverkwikkelijkheden teveel van zijn zenuwen had gevergd. De moeilijkheden werden hem bereid door een aantal van zijn eigen parochianen, die zich "ongerust" maakten over zijn beleid, zoals het kerkbestuur zich uitdrukt. ix mmm Uit de hierbij afgedrukte verklaring van het kerkbestuur is tevens op te maken, dat dit bestuur die bezorgdheid deelt. De opposanten hebben een brief gericht aan het kerkbestuur, waarin zij eisen dat huisgenoot emirilus pastoor W JiVesterhoven en mevrouw Bos, de 1.1 "noudster, zouden vertrekken, ter wijl zij "pastoor Wijte nog wel een kans wilden geven", zoals het in de brief staat. Uit deze houding van nog wel geduld willen worden, heeft pastoor Wijte zijn 1 jlusies getrokken en is zelfs nog eerder vertrokken dan de twee eerder genoemden. Onder de brief hebben de schrijvers een aantal handtekeningen weten te vergaren, die pastoor Wijte echter niet onder ogen kreeg. Hij kon ons ook niet vertellen hoeveel het er waren. Na informatie bij het kerkbestuur blijken ongeveer 100 personen de brief te hebben onderschreven. De parochie bestaat uit 560 gezinnen, pl.m. 2000 parochianen. Verontwaardiging De sfeer in de parochie van St. Adelbert is door al deze gebeurtenissen verre van aangenaam, velen zijn met de hele gang van zaken niet eens. Verontwaardigd is men ook over het feit, dat het grootste deel van de parochie niet op de hoogte was van de problemen en daarmee eerst werden gekonfronteerd, toen de bewuste brief van de opposanten ter ondertekening werd aangeboden. Velen weigerden dan ook te tekenen. Glasgerinkel zet protest kracht bij De opposanten waren niet tevreden over de opstelling van pastoor Wijte. Zij verweten hem een afzijdige houding, bovendien was hij een man, die zich volgens hen te weinig aantrok van de noden van de parochianen terwijl hem ook onbegrip werd verweten voor de hedendaagse problematiek. Een moment uit de periode "Pastoor Wijte", rechts op de foto, toen hij nog volop in funktie was. Daarbij kwam, dat men tenslotte met een beschuldigende vinger wees in de richting van de huishoudster, juffrouw Miep, die volgens hen de kerkbestuurs vergaderingen zou afluisteren. De spanning is op gegeven moment zo hoog opgelopen, dat verschillende opposan ten tijdens een kerkbestuursvergade ring rond de pastorie kontroleerden, of zij hun beweringen konden staven. Bij een zo'n "wacht" ging de huis houdster, na een gerucht gehoord te hebben, naar buiten, waar zij werd gemolesteerd. Toen zij de deur wilde sluiten, werd het raam verbrijzeld. Door dit raam hadden de opposanten haar "afluisteren" waargenomen, hoe wel, het is van matglas en ondoorzich tig- Het zijn de uiterlijkheden die nu naar buiten treden van een gevoel van onbehagen, dat zo langzamerhand een slepend karakter had gekregen en in de laatste maanden naar een climax is gegroeid. Hoe dan ook, de vete in de parochiegemeenschap van St. Adelbert heeft dusdanige vormen aangenomen, dat pastoor Wijte zijn ontslag heeft aangeboden, dat hij eervol heeft ge kregen van de bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis. Voorlopig heeft deken Geraerts van Alkmaar de op dracht gekregen de werkzaamheden waar te nemen. Met de hele gang van zaken zijn velen het niet eens. Men vraagt zich af, of de handelwijze van de activisten nog niet meer schade zal berokkenen aan de Adelbert-parochie, die toch bekend stond als een hechte gemeenschap, waarin zeer veel goede dingen tot stand konden komen. Men verweet pastoor Wijte o.a. dat velen elders naar de kerk gingen omdat ze zijn pastoraal niet accepteerden. Andere parochianen zeiden, dat er daarentegen weer veel mensen van elders naar hier kwamen, waarmee zij wilden zeggen, dat het nergens vol maakt is. Dit zou inhouden, dat de kerk vanaf volgende week zondag weer vol zit met gelovigen, die anders niet kwamen. Maar dat meent men overi gens sterk in twijfel te moeten trekken. De oorzaken van teruglopend kerk bezoek zijn niet aan pastoor Wijte te wijten, die liggen op een veel breder vlak en zeker niet in Egmond-Binnen. De tijd zal het leren. Hieronder laten wij eqn verklaring volgen van het kerkbestuur: Naar aanleiding van de gebeurte nissen in de parochie van de h. Adelbertus te Egmond-Binnen, wenst het kerkbestuur van de parochie de volgende verklaring af te leggen: Eind oktober ontving het kerkbestuur een brief van een aktie-komitee, be staande uit-enkele parochianen. In deze brief, die mede was ondertekend door een aanzienlijk aantal medestanders van het komitee, werd bezorgdheid uitgesproken over de sfeer in de parochie en het slechte kontakt tussen de bewoners van de pastorie en de parochianen. Gevraagd werd, datemiritus-pastoor Westerhoven en mevrouw Bos, huis houdster op de pastorie, Egmond- Binnen zouden verlaten. Tegelijk werd er op aangedrongen dat pastoor Wijte zou blijven. Het kerkbestuur deelde de bezorgdheid van de parochie. Pogingen een gesprek op gang te brengen mislukten. Sinds maandag 12 november heeft er geen vergadering van het kerkbestuur meer plaatsgevonden, mede omdat pastoor Wijte op advies .vpn zijn huisarts zijn werl zaamhedt' i tut het uiterste beperkte. Zo moesten wij'oon zelf van anderen vernemen, dal pastoor Wijte ontslag had genomen. Het kerk bestuur wijst er met nadruk op dat het initiatief tot ontslag en vertrek uit de parochie van pastoor Wijte zelf is uitgegaan. Wij hadden, met de parcohieraad en het aktiekomitee graag gezien, dat hij was gebleven. Het dekenaat Alkmaar heeft al deze gebeurtenissen van dicht bij gevolgd en voortdurend kontakt gehad met alle betrokkenen. Wij hopen dat het gebeurde geen nadelige invloed zal hebben op het parochieleven en de onderlinge verhoudingen in Egmond- Binnen, maar dat het daarentegen het begin mag zijn van een periode van nieuwe bloei. Egmond-Binnen, 13 januari 1980 Het kerkbestuur van de parochie van St. Adelbert RESTAURANT ITALIANO Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". Gari Melchers "The Choirmaster" (ca. 1890) Op zondag 17 februari zal er weer een bonte stoet door de straten van Egmond aan Zee trekken. 's-Mid- dags om 14.00 uur start de grote kindercarnavalsoptocht, waar voor de ondernemersvereniging "Eendracht" weer een aantal prij zen beschikbaar stelt, die de moei te waard zijn. Het is dus aan te raden om vroeg tijdig met een leuke carnavalsuitrus ting te beginnen, om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De kinderen kunnen meedoen als enkeling, paar of groep, het maakt allemaal niet uit, als het maar leuk is. Vanzelfsprekend werkt ook Prins Carnaval weer mee met zijn Raad van Elf en hij zal persoonlijk de prijzen uitreiken. Burgemeester Kingma zal hem de sleutel van Egmond overreiken en "Lamoraal van Egmont" luistert het geheel op. Het wordt dus weer een kleurrijke middag. woensdag 16 2.54-15.01 donderdag 17 3.29—15.40 vrijdag 18 4.05—16.16 zaterdag 19 4.54—16.57 (dood-tij) zondag 20 5.29—17.42 maandag 21 6.13—18.28 dinsdag 22 7.04—19.17 woensdag 23 7.49—20.07 donderdag 24 8.35—21.05 Op zaterdag- en zondagavond, 26 en 27 januari a.s. geeft de operettegroep "De Hanswijkertjes" de uitvoering van de kindermusical "Fantasia" in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef. Deze musical werd geschreven door Frans Rijff napr een gegeven van T. Brugman en H. Peters. Het verhaal speelt in een dorpshuis ergens in Nederland en behandelt het probleem dat daar het kindercircus "Fantasia" een uitvoering wil geven, maar ze krijgen konkurrentie van de plaatselijke gymklub "Knotsgoed" en de toneel-en muziekklub "De Duifjes". Redenen te over voor een heleboel geruzie en geharrewar, maar ze komen er wel uit. en hoe De zangrepetities en begeleiding worden verzorgd door Wim Noteboom, kostuumontwerp- en uitvoering door de dames Verwayen en Bras, vormgeving decors, attributen, affiches en pro gramma's Cees Broersen, Lucas Hik- ke, Cees Tervoort, Joop Groot en vele, vele anderen. Produktie en regie Theo de Vré. Toegangskaarten a 5,~ verkrijg baar bij het dorpshuis vanaf 21 januari tussen 16.00 en 17.00 uur of telefonisch te bestellen bij mevr. E. M. Verwayen, telefoon 02206-1523.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1