M i i I f mlm Zo was het vroeger Opening Dienstencentrum E gmond-Binnen op 1 maart a.s. Het is al 40 jaar Pater Van Zwieten li met de egmonden Hoog water Bevolkingsonderzoek op suikerziekte KORT NIEUWS wij vernemen onroerend goed of bedrijf contact Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 27 FEBRUARI 1980 NUMMER 1443 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Een plaatje van ruim veertig jaar geleden, gemaakt op het vetland van Elba te Egmond-Binnen. achter de tuin van Klaver en Baltus. Op de foto links naar rechts Klaas Baltus en Kees Baltus. die beiden zijn overlede^Reehts Freek Valkering, die nu 83 jaar is en woont in huize "Heegemunde In o., zakken zit het zogenaamde vetzaad, dat vroeger veel werd geteeld in de Egmonden. Het buitenland was een gretige afnemer, speciaal Duitsland en Frankrijk. Daar werd het zaad weer uitgezaaid en de jonge groene blaadjes, die daarna geoogst konden worden, waren een delicatesse. In Holland trok die groente geen belangstelling. Vroeger kregen zonen van tuinders "landbouwverlof" van school, want het zaad moest gewonnen worden op een warme droge dag. Bij die oogst kon het geweldig stuiven maar dat had men er graag voor over. Het bracht immers brood op de plank. Nu zegt u misschien bij uzelf: "Ikheb het weieens gezien, voor mij hoeft het niet meer". Toch, kom kijken! U zult verrast zijn. Na een bezoek op 1 maart zult u zeggen, dat die peuters van tegenwoordig het maar erg goed heb ben. Zonder enige verplichting praten met de peuterlridsters en hun bestuur. Moet er nu met alle geweld gepraat worden? Wel nee, u kijkt zelf en laat ook uw kinderen deze ruimten zien. De VVV, wat doet die eigenlijk? Als ik nu niet verhuur, kan ik dan toch van haar diensten gebruik maken? Loop maar naar binnen en vraag: "Wat kunnen jullie voor mij doen?" De informatrice van de VVV zal u dan precies uitleggen welke zaken allemaal via dit kantoor kunnen worden verkregen of geregeld. Een open dag leent zich uitstekend om eens rond te neuzen. Bibliotheek? Ik ben al lid en lees veel! Op de tv zeggen ze, dat In de bibliotheek zult u nu kunnen horen en zien dat in de nabije toekomst de naam mediatheek veel toepasselijker is. Een demonstratie van: dia's, ge luidscassettes, smalfilm 8 mm en video naast boeken en tijdschriften geven u een beeld van de nieuwe ontwikke lingen in de bibliotheek. Na uitleg op deze open dag zult u het ingewikkelde boekcoderingssysteem niet meer moeilijk-vinden. Kortom, na een bezoek aan ons centrum zult u een indruk hebben van ons werk. De speciale demonstraties met nieuw materiaal zullen alléén op deze dag plaatsvinden. De kreet "Als alle vrijwilligers staken, dan ligt Ne derland plat" is in ons centrum ook van toepassing; toon belangstelling voor hun werk DE DRIE BESTUREN Vanaf 1 maart 1980 praten we niet meer over "Hummelhonk" maar over "Dienstencentrum Egmond-Binnen". Op deze dag zal burgemeester J. Kingma dit centrum officieel openstellen om 15.00 uur. Wij, de besturen van de openbare biblioteek, de VVV en de peuterspeelzaal, rekenen erop dat het officiële gedeelte van de opening om 15.30 uur is beëindigd. Wij nodigen hierbij alle inwoners van Egmond-Binnen uit om ons nieuwe onderkomen te bezichtigen op 1 maart 1980 van 15.30 tot 17.30 uur. Alle deuren zullen dan openstaan, terwijl u natuur lijk ook een drankje krijgt aangeboden op deze feestelijke dag. woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag 27 1.4114.08 28 2.33-14.55 29 3.17—15.34 1 4.00—16.07 2 4.33—16.38 3 5.04—17.10 4 5.34—17.47 (spring-tij) 5 5.59—18.16 6 6.35—18.49 Toen pater Aad van Zwieten in 1940 te Oirschot tot priester werd gewijd, kon hij niet vermoeden, dat hij veertig jaar later zijn jubileum zou vieren in Egmond aan Zee, waar hij sinds 1967 woont en werkzaam is in de r.k. parochiegemeenschap. In zijn kamer, boven in de pastorie aan de Wilhelminastraat, waar we een gesprek met hem hadden, speelde de zon uitbundig door de hoge vensters naar binnen, terwijl de rook van zijn Willem-IItje een blauwe baan trok op de felle zonnestralen, die hem nagenoeg onzichtbaar maakten in het tegenlicht. Maar zijn aanwezigheid manifes teerde zich door zijn verhaal, dat zijn leven schilderde in dienst van een baas, die m--'. eens hier op aarde woont, maa?n. s je dat zou zeggen, onmid dellijk weerlegd zou krijgen. Want in alles ziethij zijn Schepper, in de kerk, in alle mensen, in de natuur. Op zondag 2 maart viert hij zijn 40- jarig priester-jubileum, op die dag zal hij orj^l.00 uur een mis uit dankbaar heid c ..vragen in de parchiekerk en 's- middags is er een receptie in restau rant "De Egmonden" aan deSportlaan van 15.30-17.00 uur. Een spontaan man Vele Egmonders kennen hem. 'Tsdat niet die man, die altijd zo enthousiast is", zei laatst een inwoner? Ja, dat is 'm, maar daar zou je aan toe kunnen voegen, dat hij met al zijn enthousias me ook wel eens een geweldig stuk zorg tracht te verbergen, waarmee hij een ander niet wil opzadelen. Zijn roeping is immers, te trachten een ander te helpen, omdat zijn evangelie hem dat opdraagt. In eengesprek met hem heb je het met zomaar een mens te doen, zoals we er velen beschrijven, het enige verschil is, dat hij zijn leven in dienst wilde stellen van God en zijn medemens, met uitschakeling van veel geneugten, die wij als doorsneeërs niet gaarne laten varen. Hij is puur een mens, even hartelijk als spontaan, licht ontvlam baar en soms diep 'gelaten, de betrek kelijkheid inziend van veel aardse dingen waar wij ons zo druk om kunnen maken. Daarentegen is hij steeds zoekénd naar de waarde van alle eenvoudige dingen, die deel uitmaken van de schepping Gods, naar de waarheid in alle mensen om hem heen, de totale schepping, waarom hij zou willen dat hij nog veel jonger was, om met de grote ervaring door zijn leven opgedaan en waarop hij nu terugziet, weer helemaal opnieuw te beginnen. Ja, dat zou de nu 69-jarige jubilaris willen, maar dat gaat niet meer. Soms voelt hij zich er best toe in staat, ondanks dat een hem in 1963 overkomen hartaanval een waarschuwing gaf. Het leven dat hij voordien leidde, vroeg er dan ook om. Hij trok van kerk naar kerk, van dorp tot stad en predikte soms drie keer op een dag, daar tussendoor huisbezoeken afleggend, werd geconfronteerd met soms de diepste ellende, waarvoor hij dan maar een pasklare oplossing moest aandra gen maar hij was ook maar een mens. Vroeger bracht hij het op. was er enthousiast voor en overal predikte hij vanuit het evangelie, maar bracht er ook altijd een beetje de mens Van Zwieten in, en dat betekende een stuk gevoel voor iedereen en alles om hem heen. Hij was van alle markten thuis,gaf les aan vroedvrouwen, kraamverpleeg sters, hielp elders de gezinszorg van de grond komen en in de oorlogsjaren deinsde hij er niet voor terug om in een schuilkelder tijdens een bombarde ment een nieuw mensenkind op de wereld te helpen. Hij wist wat er loos was en hij had het nog goed gedaan ook. Nu is hij al weer sinds 1967 werkzaam in Egmond aan Zee, op de school geeft hij godsdienstonderricht en assisteert in de parochie. In Egmond aan Zee voelt hij zich geweldig thuis en hij hoopt vurig, dat hij zijn laatste levensjaren hier mag slijten, "maar daar ben ik nog lang niet aan toe" zegt hij. Dat zijn wens in vervulling moge gaan zullen vele derpers willen onderschrijven. Op 29 februari a.s. zal er in samenwerking met de plaatselijke huisartsen een onderzoek plaatsv inden op suikerziekte.Op het plein aan de Voorstraat, naast het VW-kantoor te Egmond aan Zee, zal er gedurende deze dag van 10.00 tot 18.00 uur een rijdend laboratorium "MOBILAB" worden geplaatst, waarin door middel van een vingerprikje een onderzoek gedaan wordt. Deze snelle en accurate bepaling geeft de arts een eerste informatie omtrent de "suikerhuishouding" van de patiënt. Aangezien 2 a 3% van de bevolking aan suikerziekte lijdt en hiervan de helft nog niet is opgespoord, is het zeer wenselijk u voor dit onderzoek te melden, daar een tijdige ontdekking mogelijke complicaties kunnen voor komen. Wij adviseren u dan ook van deze gelegenheid gebruik te maken. De kosten verbonden aan dit onderzoek zijn slechts 1 gulden per persoon. DAT wederom een onderzoek naar baarmoederhalskanker zal plaatsvin den enwel op donderdag 3 april van 9.30-10.30 uur, speciaal bedoeld voor hen, die tijdens hel vorige onderzoek niet in de gelegenheid waren. Te zijnertijd volgt nog een nadere bekend making; DAT Abner Dekker uit Egmond aan Zee in Girkhausen (Dld) tijdens de kampioenschappen langlaufen, beslag wist te leggen op twee bronzen me dailles. Hij legde de 5 km af in 28.49 min. en de 10 km in 55.19. Abner is 18 jaar en deed mee in de afdeling junioren. De wedstrijden werden georganiseerd door de Nederlandse Ski vereniging; DAT de heer Jvan Weert op zaterdag 8 maart a.s. van 10.30-12.30 uur officieel afscheid neemt van de zelfbedienings- bedrijven Van Bodegraven en Van Weert (BenW), het bekende kruide niersconcern, waarvan ook een zaak in Egmond aan Zee is gevestigd. DE daartoe belegde receptie wordt in Motel Alkmaar gehouden. Per 1 maart 1980 zullen de BenW-supermarkten als een zelfstandige divisie blijven funktione- ren onder de Verenigde De Boer bv te Beilen; DAT de carnavalsvereniging 't Alf Elfie te Egmond aan Zee op zaterdag 15 maart zijn 10-jarig bestaan viert, 's-Avonds wordt het feest op grootse wijze herdacht, waarbij muziek is van de Melodia's. Er komt nog een per soonlijke uitnodiging voor de leden, terwijl het bestuur nu er reeds op attendeert, deze avond vrij te houden; DAT de muziekvereniging "Eensge zindheid" te Egmond-Binnen op zaterdag 8 maart haar jaarlijkse donateursconcert organiseert. Het con cert zal zoals altijd plaatsvinden in café Swart. Er zullen nog uitnodigingen verstuurd worden, terwijl er volgende week een nadere aankondiging in het "Contact" staat; DAT de FNV De Egmonden aan haar leden gratis service verleent voor het RESTAURANT ITALIANO jjJELLA %^tOSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. „Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". invullen van de aangiftebiljetten In komstenbelasting. Dit geldt dus voor alle leden die aangesloten zijn bij de verschillende vakbonden van het NVV en NKV. De gelegenheid wordt geboden in de drie dorpskernen. Voor tijd en plaats verwijzen wij u naar advertentie in dit nummer; DAT de vergadering, belegd door de PvdA, vorige week niet door ging, aangezien Marcel van Dam het liet afweten. Er was bericht gekomen, dat zijn aanwezigheid dringend in Den Haag nodig was. Hij zou spreken over het huisvestingsbeleid. Burgemeester Kingma was er wel, die in het kwartier, dat de aanwezigen discussieerden over het al dan niet door laten gaan vertelde, dat de drie andere partijen, t.w. de WD, CDA en Gemeentebelangen hem hadden laten weten, dat ze het ver trouwen in zijn beheer van de porte feuille volkshuisvesting hadden opge zegd. Waarom werd er niet bij gezegd. Het is niet uitgesloten dat het verslag Vervolg pagina 3 Heeft u vragen over verkoop, koop, huur of verhuur 11 van 11 Dan belt u ons toch even Uiteraard geheel vrijblijvend. I nFPO MAimAADnil DU Watertorenweg 73 T3-(02206) 2249 IDLvU IVIAIuLAAnUIJ BV Egmond aan Zee Postbus 71

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1