met de egmonden Feestelijke dagen in de Egmonden Zee-zeilavontuur liep goed af Yda Koeman met Koninklijk zilver onderscheiden Moeders houden 1 van bloemen a.m.zentveld| contact 7 MEI 1980 NUMMER 1453 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatwei,' 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Ky ma plein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Rn kontrnkt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage Jan de Raadt Jaap Eeltink Namens de gemeente werd door wethouder G. Damstra en gemeentesecretaris Th. Broersen een krans gelegu. De leden van de vereni ging "Keep them rolling", waaronder ook in Egmond veel enthousiasme be staat, was aanwezig op de Dam in Amsterdam. Op de t.v. zagen we de wagens van de Egmondse leden. Op de voorgrond het enige originele exemplaar van een amfibie-voertuig wat nog in Nederland is te vinden en hier gefotogra feerd werd op de Heren weg te Egmond aan de Hoef door Gerard Belle man Azn. De bevrijdings- en oranjecomité's in Egmond-Binnen, Egmond aan de Hoef en Egmond aan Zee hebben tijdens de achter ons liggende feestelijke dagen een krachttoer verricht, waarover velen zeer tevreden zullen zijn. Je moet natuurlijk meegedaan hebben, maar zij die aan de oproep van de organisatoren gehoor gaven, hebben dan ook volop kunnen genieten. Het streven van de comité's werd beloond, hun inspanningen waren niet voor niets. De viering van Koninginnedag had een ander karakter dan de bevrijdings dag. In de drie dorpskernen zagen we toen honderden kinderen met vlagge tjes en ballonnen. In Egmond-Binnen kwamen daar versierde fietsen en wagentjes bij. die aan het straatbeeld een kleurrijke sfeer gaven. De beide muziekkorpsen "Lamoraal" en "Eens gezindheid" hadden het druk en deze korpsen droegen er op voortreffelijke wijze aan bij om de feestelijkheden te doen slagen. In de drie dorpskernen werden ook films gedraaid voor de kinderen, die druk werden bezocht, terwijl hardloopwedstrijden in de dorpskern van Egmond-Binnen voorde nodige spanning zorgden. Ook het schatgraven op het strand te Egmond aan zee trok veel belangstelling. Voor de bejaarden van de drie Egmonden was er op bevrijdingsdag in "De Schulp" een feestmiddag die bijzonder geslaagd is, hoewel de be langstelling daarvoor wel wat meer had kunnen zijn. De comité's lieten zelfs extra bussen rijden. De verzorging was derhalve uitstekend. Volop genoten honderden kinderen van een feest in "De Schulp", dat zij op de 5e mei kregen aangeboden. De play-back- wedstrijd in JOEB was een aparte belevenis, waarvoor de belangstelling dan ook zeer groot was. Feestelijk verliepen de spelen in de dorpskernen, waarbij uitschieters waren het kinderfeest op de Slotgracht, waar een echte barbecue werd gehou den, de trimloop van de schooljeugd o.l.v. trimclub "De Klok", de touwtrekwedstrijden te Egmond aan Zee, waar vele ploegen eikaars krachten malen onder de toejuichingen van een talrijk publiek - winnaar bij het touwtrekken werd de sterke ploeg van bouwbedrijf Imming - en het kinder feest in "De Schulp" te Egmond- Binnen. Het discóba! voor de tieners in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef werd een echte happening terwijl "Lamoraal van Egmonl" en de theater groep "Horizon" voor een waardige afsluiting zorgde. In de avonduren van de bevrij dingsdag, maandag 5 mei, rukte de reddingsboot "Ubbo" uit voor een zoekaktie op zee naar twee zeilers, t.w. Poop Wiegers, hoofd van de De Ruyterschool en zijn 13-jarige zoon Marcel, die beiden zee hadden gekozen rond half vijf 's-middags met hun nieuwe catamaran. Om 6 uur zouden zij weer thuis zijn. Toen de lege bootwagen rond half negen op het strand werd opgemerkt door Jaap de Jong van de kustwacht, vertrouwde hij de situatie niet. Ook Bert de Groot, die wist dat het tweetal was gaan varen, waarschuwde de kustwacht, die op zijn beurt schipper Cees Zwart van de "Ubbo" op de hoogte stelde. Na zijn bemanning gewaar schuwd te hebben, dié o.a. betrokken was bij de touwtrek-wedstrijden, werd besloten onmiddellijk uit te varen. Dit jaar weer SPECIALE MOEDERDAGATTENTlE's, ook de kleintjes kunnen bij ons hun keus doen Leuke bloemen- en planten- decoraties. Veel keramiek, waaronder dierenfiguren in wit aardewerk. Dagel. verse snijbloemen. Bestrijding en bemesting voor binnen en buiten. Tuinplantjes en zaden, w.o. geraniums enz. Buitenbakken voor tuin en balkon, potgrond, compost, stalmest enz. enz. BLOEMSIERKUNST Tel. 2075 - St. Albertsweg 27 Egmond-Binnen Dinsdags gesloten "Ik gaat naar huis, ik vertrouwt 't niet" zei Yda Koeman, toen de dag voor Koninginnedag een aantal belangstel lenden het o.k. verenigingsgebouw binnenstapte, waaronder pastoor Blom en zijn vrouw, het kerkbestuur van de o.k. kerk, burgemeester en wethouders en zelfs pastoor De Rijk. Dat was een geheel ander gezelschap dan waarvoor Yda gevraagd was te zorgen en in het o.k. gebouw de koffie te schenken. Ineens had zij het door. het ging om haac. Zij houdt er helemaal niet van om zelf in de belangstelling te staan maar deze keer kon zij er niet onderuit. En voor zij er erg in had. spelde burgemeester Kingma, na haar toegesproken te hebben, het koninklijk zilver op de revers. Haar verdiensten mochten wel eens belicht worden en zo gebeurde. De familie Koeman is al bijna 60 jaar metterdaad met de o.k. kerk bezig en daarvan heeft Yda het leeuwendeel voor haar rekening genomen. Het lag dan ook voor de hand dat pastoor Blom dat graag onderstreepte en de vele felicitaties die Yda in ontvangst mocht nemen waren dan ook van harte gemeend. Burgemeester Kingma speldt het koninklijk zilver op. In Egmond aan Zee vond in de o.k. kerk een eucumenische bevrijdings- dienst plaats, die bijzonder sfeervol was. daarentegen was de belangstel ling matig. Groot was de belang stelling voor de herdenkingsdienst in Egmond aan de Hoef en bij de opening van de tentoonstelling in het dorpshuis, waar burgemeester Kingma een her denkingsrede hield, waarbij hij terug greep naar het onbeschrijflijke leed van de oorlog en naar de vreugdevolle momenten van de dagen daarna. De tentoonstelling in het dorpshuis geeft van vele gebeurtenissen uit die dagen een duidelijk beeld. Een film, opgeno men door de heer J. Klok liet de direkte na-oorlogse sfeer weer herleven. De herdenkingsplechtigheden bij de oorlogsmonumenten te Egmond aan de Hoef en te Egmond aan Zee werden muzikaal begeleid door "Lamoraal van Egmont". Gezegd kan worden, dat door de inspanningen van de diverse comité's in de Egmonden een waardig feest is gevierd. Hieronder laten we nog even de openingstijden volgen van de tentoonstelling "Egmond in de oorlog" in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef: 8 mei van 14.00-16.00 uur: 9 mei van 19.00-22.00 uur; 10 en 11 mei van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. De brandweer probeerde met vervaarlijke snorren te imponeren. Op pagina 4 en 5 nemen wij nog enkele foto's op van de afgelopen dagen. De kustwacht nam het bootje waar Op hel strand werden de verrichtingen bijgewoond door burgemeester Kingma (r) en de heer Ziek, resp. voorzitter en secretaris/penningmeester van het plaatselijk reddingsstation. Een toevallige gelukkige omstandig heid was, dat het hospitaalschip "De Hoop" zich op de hoogte van Camper duin bevond, op terugreis naar Sche- veningen van een trip naar Lauwers- oog. Via de radio werd met "De Hoop" kontakt opgenomen die onmiddellijk koers zette naar de vermoedelijke plaats van de twee zeilers op hun catamaran. Rond tien uur seinde het schip, dat het iets waarnam, waarna het onmiddellijk positie koos in samen werking met de "Ubbo". Even daarna, rond kwart over tien, meldde "De Hoop", dat het de beide zeilers had gevonden. Weliswaar verkleumd zagen beiden toch nog kans om langs de uitgehangen touwladders aan boord te klimmen. Ook de catamaran, die roerschade bleek te hebben, werd aan boord genomen. De "Ubbu" kon. na even langszij te hebben gelegen, weer naar huis terugkeren. Even voorde redding had de strandreddingsbrigade besloten om ook een speedboot uit te zetten, terwijl een vlet reeds zee had gekozen. Beide scheepjes konden echter op hun basis worden teruggebracht. Aan boord van "De Hoop" kregen Poop Wiegers en zijn zoon Marcel de beste behande ling die denkbaar was. Dinsdagmorgen om half zeven liep het schip de haven van Scheveningen binnen, alwaar het tweetal werd opgehaald door mevrouw Wiegers. Op het strand hield de reddings brigade standby terwijl de verrichting gen gedurende de gehele avond werden bijgewoond door burgemeester King ma en de heer Ziek, resp. voorzitter en secretaris/penningmeester van het plaatselijk reddingsstation. Dinsdag middag waren beide zeilers weer thuis- Zij vertelden dat ze om de moed erin te houden, nu en dan wat te hebben gezongen maar de vrees, dat zij wel eens niet of zeer laat zouden worden gevonden, konden zij daarmee toch niet naar de achtergrond dringen. Bepaald zwaar werd het, toen de kou problemen ging opleveren. De pech met het roer diende zich al heel snel aan. Overslag gaan was daardoor onmo gelijk en zij dreven al verder van de kust weg. Zij hebben ruim vijf uur op het koude water doorgebracht, totdat een goed gecoördineerde reddings- aktie uitkomst bracht. "Dat bezwaart mij wel" zegt Poop Wiegers "en ik ben al die mensen heel erg dankbaar". On der de bemanning van de "Ubbo" bevinden zich toevallig vier ouder commissieleden van de De Ruyter school Het hospitaalschip "De Hoop" Dankzij een goede peiling van de kustwacht kon de reddingsboot onmid dellijk de juiste koers pakken. Jaap de Jong had in het noordwesten een zeiltje waargenomen en maakte uit hel gedrag van het vaartuigje op, dat er iets niet klopte. Zijn waarneming bleek juist te zijn. Tijdens de vaart kon de kustwacht de reddingsboot precies op koers houden totdat het donker werd. Toen moest de bemanning van de "Ubbo" het van eigen waarneming hebben. De zee was onrustig door de krachtige oosten wind, waardoor het uitzicht sterk werd be lemmerd, hoewel het toch mogelijk was om vanaf de kust de positie van de reddingsboot vast te stellen door de lichtsignalen. Daardoor kon de kust wacht nog zeer lang bij blijven sturen.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1