We hebben nog reserves te besteden Hotel-pension ''Atlantic" draait zijn laatste seizoen Maar als de plannen veranderen Wegen verbeteren Onze excuses Het was niet helemaal duidelijk "CONTACT MET DE EGMONDEN" 3 9 JU: 1980 - NUMMER 1462 W. GRAVEMAKER (Gemeentebelangen) wethouder torenplein; de Krommedijk en de Tijdverdrijfslaan worden geasfal teerd, evenals het Zomerdijkje; de Voorstraat tussen P. Schotsman straat en Watertoren weg wordt be straat, evenals de Julianaweg tus sen Herenweg en Schoolstraat. Ook de Fazantenlaan, de Zeedistel, de Duinroos en de Albertsweg gedeel telijk zullen onderhanden worden genomen. Het gemeentebestuur moet elk jaar trachten de eindjes aan elkaar te knopen. Dat lukt de ene keer beter dan de andere keer. Maar menigeen zal zeggen: "Da's makkelijk zat, ze verhogen gewoon de belastingen en ze komen er weer uit". Maar zo eenvoudig ligt dat nu ook weer niet, want ondanks dat een wethouder van financiën soms zorgelijk het schaars behaarde hoofd krabt en de raad voorhoudt, dat er een belastingverhoging moet plaatsvinden, omkleed met allerlei motieven, dan nog kan de raad zeggen, dat het niet doorgaat. Dan maar bezuinigen op andere uitgaven, wordt er dan geredeneerd, hoewel over de aard van de bezuinigingen in de raad zelf ook dikwijls onenigheid bestaat. Op dit moment zijn er geen belastingverhogingen aan de orde. Integendeel, in de laatste raads vergadering is er gesproken over de besteding van de reserves, die aanwezig zijn om werkzaamheden uit te voeren, die tot nu toe nog niet konden worden gerealiseerd. Dit zijn de zogenaamde doelreserves, die in de afgelopen jaren opzij zijn gezet, om over geld te kunnen beschikken, wanneer een plan kan worden uitgevoerd. Deze gelden kunnen zeer om vangrijk zijn, al naar gelang de aard van het werk en de kostbaar heid daarvan. Het is een goed zakelijk gebruik om rekening te houden met die uitgaven, die zich vroeg of laat aandienen. Dat doet een gemeentebestuur dan ook. Door verschillende omstandig heden kunnen bepaalde werk zaamheden lang op zich laten wachten. Soms wordt het nut ervan in de loop van verschillende jaren achterhaald en is het eigenlijk niet meer nodig om uitvoering aan een bepaald plan te geven. Ook komt het voor, dat bepaalde reserves niet geheel duidelijk zijn, omdat ze bijvoorbeeld zijn wegge legd voor doelen, die momenteel niet meer zo belangrijk zijn of door de tijd aan betekenis hebben inge boet. Het is dan goed, dat een gemeentebestuur een heroriënta tie gaat houden en zich gaat bezinnen op de belangrijkheid van de opzij gelegde gelden. Het gemeentebestuur deelde bij de aanbieding van de begroting 1980 aan de raad reeds mee, dat ze Dit gedeelte Voorstraat, dat begint links bij de Watertorenweg tot aan de Pieter Schotsmanstraat, zal worden herbestraat. Het is hard nodig, want de kuilen in de weg zal menigeen al een nieuwe schok- breker hebben gekost. In het raadsbesluit werd niet gesproken over het gedeelte Voorstraat op de hoek Prins Hendrikstraat. Datstuk is waarschijnlijk nog slechter. zich zou bezinnen op de doelstel ling van de reserves en om daar uitvoering aan te geven, kreeg de raad onlangs een stuk te verwer ken, waarin een opsomming werd gegeven van die gelden en de besteding daarvan. Het lag daarbij voor de hand, dat gelden die een duidelijke bestem ming hebben, als zodanig gereser veerd blijven. Het college deelde in haar stuk dan ook terecht mee, "dat de destijds in de voormalige gemeenten gegeven doelstellingen, voor zover duidelijk, in takt moe ten blijven". In deze mededeling staat "voor zover duidelijk". Dat houdt dus in dat sommige bestemmingen twij felachtig ziijn en dat heroriënte ring wel degelijk gewenst is, om geld vrij te krijgen voor werk zaamheden die nu belangrijk zijn. En het ligt voor de hand, wanneer je geld in handen hebt, dat je dan goed om je heen gaat kijken om er zoveel mogelijk voor te kunnen kopen, zonder de kwaliteit uit het oog te verliezen. En juist over de besteding van het geld en de kwaliteit van het produkt kunnen de meningen verschillen en dat hoeft niets met politiek te maken te hebben maar vindt zijn grondslag in een bepaalde benadering, die desondanks wel in het politieke vlak kan verzeilen. De reserves zijn over het alge meen nog urgent. Gelden, die voorheen door de raad zijn uit getrokken, blijken voor het groot ste deel voor het gestelde doel gehandhaafd te moeten worden. Maar de rekeningen van de beide voormalige gemeenten Egmond- Binnen en Egmond aan Zee blijken een batig saldo te hebben van respektievelijk 182.129,93 en 530.421,62, een totaalbedrag der halve van 7,5 ton en dat is geen kleinigheid, hoewel dit voor een gemeente als Egmond per hoofd van de bevolking ongeveer 65,— bedraagt en zo gezien is het dan ook weer niet zo erg veel. Er liggen verschillende urgente plannen, waarvan de verbetering van de wegen een der belangrijkste is. Daarvoor zijn in het verleden al gelden uitgetrokken en er is toen ook al rekening gehouden met Vorige week is er met de be zorging van het "Contact" in Egmond aan de Hoef iets mis gegaan. Wij dachten, nadat de familie Sengers met de bezorging was gestopt, een goede oplossing gevonden te hebben, maar helaas was het tegendeel waar. Dit ont dekten wij, toen vele lezers meld den, dat zij het "Contact" niet hadden ontvangen en tientallen het blad bij de drukkerij kwamen halen. We hebben getracht om de storingen in de bezorging zoveel mogelijk op te lossen. Vanaf heden zal het "Contact" bezorgd worden door Rick Klever laan, met zijn vriend Erik Braam .Rick woont op Heren w. 295, telefoon 1447. Beiden zullen voor een punktuele bezorging zorgen en daar hebben wij het volste ver trouwen in. Na de zomer, voor zover we daar dan over kunnen spreken, zal het hotel zijn deuren sluiten. De heer en mevrouw Baltus hebben er dan 20 seizoenen op zitten. Om precies te zijn op 23 augustus houden zij het voor gezien. Wethouder gedurende de 20 jaar van hun verblijf hier steeds met plezier gewerkt. Ook dit jaar, het laatste, is daarvan sprake, "hoewel", zegt de heer Baltus, "de bezetting nu, vergeleken met andere jaren, niet best is". Is daar, onder invloed van de ekonomische omstandigheden o- veral sprake van, feit is dat het slechte weer een zeer nadelige invloed uitoefent, want de gast, die zomaar Egmond bezoekt om het mooie weer, blijft weg. Het wordt tijd, dat daarin spoedig verande ring komt. bovengenoemde overschotten, die dan nu precies bekend zijn. Er kan definitief wat gebeuren, maar daarover moest de raad zich uitspreken. En dat gebeurde in de laatste vergadering. F. C. BRAAK- VAN KASTEEL (PvdA) Dat kan best twee ton minder, wanneer er besloten werd om niet te asfalteren maar gewoon te bestraten. Het bedrag van 150.000,- dat gereserveerd werd voor de ontwikkeling van een nieuw gemeentehuis wilde hij met het uitgespaarde bedrag verhoogd hebben, terwijl ook meer geld naar de bibliotheken moest. Hierin kreeg hij bijval van zijn fractie genote mevrouw Braak-van Kas teel. Beiden verwoorden het stand punt van de PvdA. Wethouder Damstra van Finan ciën, ingaande op het betoog van de PvdA-raadsleden, vond de mening van deze fraktie maar tegenstrij dig. Hij zei: "Ik kan mij herinneren van een vroegere wethouder, dat hij er op aandrong om de vorst- schade zo snel mogelijk te herstel len". Hij doelde hier op Harry Amerika van de PvdA, die ten tijde van de voorlaatste strenge winter er als wethouder van Openbare Werken op aandrong. Zijn fraktie wilde nu drastische besnoeien in de uitgaven op de wegen. Maar de raad had toen al besloten tot een spoedig herstel en daarvoor de nodige voorlopige reserveringen gedaan. Wethouder Damstra drong na zijn opmerking er op aan, zo snel "Atlantic" werd gebouwd in 1902 door de heer Nagelhout. Een zoon van deze bouwer is meerdere keren gast geweest in "Atlantic", ver telde de heer Baltus. "De Kim" is van een latere bouwdatum. De I heer en mevrouw Baltus hebben De Boulevard Ir de Vassy, het westelijk gedeelte, kan de zware bussen ook niet goed verwerken. Hier zal een drie lagen dikke asfaltlaag aangebracht worden, om verder verzakken te voor komen. Op de foto het weggedeelte, dat bijzonder te lijden heeft onder het zware verkeer. Een diepte voor geeft aan, waar de wieldruk het sterkst is, terwijl de daarbuiten liggende rand omhoog gedrukt wordt. Daarbij zullen ook de rand verschijnselen, zoals kolken, trot toirs, parkeerplaatsen en trottoir banden hier en daar worden ver nieuwd. Een bedrag van 150.000,- wordt gereserveerd voor het nieuwe gemeentehuis, waar dat dan ook gebouwd wordt, maar vast wel ergens in Egmond. Verder gaat er 50.000,- naar de uitbouw bibliotheekvoorziening, 50.000,- voor sportvoorzieningen, o.a. handbalyeld, terwijl er 112.500,- naar de reserve gaat. Het gebouw is. tegelijk met het er naast liggende "De Klim" ver kocht aan "Transol", de maat schappij, die ook het aan de andere kant van de sterflat gelegen appar tementengebouw exploiteert. Het zit er in, dat er nog zo'n gebouw gaat verrijzen, want zowel "At lantic" als "De Kiïri" vallen onder de slopershamer. G. G. DAMSTRA (VVD) Als je zo'n lijst met- bedragen voorgeschoteld krijgt, die in de tonnen lopen, terwijl de raadsleden zelf ook verwarrend discussiëer- den over al die cijfers, dan wordt het een moelijke zaak om daarin enige duidelijkheid te brengen. B. L. J. VAN WIJK (PvdA) Toen Ben van Wijk van de PvdA dan ook enige kritische kantteke ningen plaatste, zei de heerTaber- nal van de VVD: "Ik begrijp er niets meer van, ik wil schorsing". Van Wijk bleek de zaak goed bestudeerd te hebben. Zijn visie op de besteding week echter af van die van het college en de overige raadsleden. Het herstel van de wegen was voor de PvdA wel belangrijk, maar om daar 350.000,- voor uit te trekken, vond hij te gek. Th. Groot van het CDA wilde de reservering voor het gemeente huis besteden aandeasfaltering van de Kromme Hogedijk, dus een standpunt, dat radikaal inging tegen dat van de PvdA. Hij liet er echter bij aantekenen, dat hij niet tegen een nieuw gemeentehuis was, maar dat geld was voorlopig niet nodig, vond hij, dus het kon nu beter uitgegeven worden aan de asfaltering van genoemde weg. mogelijk te beginnen met de wegen om nog op tijd voor de winter met het werk gereed te zijn. Hij was dan ook tegen een beslissing, die pas genomen zou moeten worden in de raadsvergadering van augustus. Hij wilde nu beslissen. Wethouder Gravemaker, nu Openbare Wer ken beherend, bracht nog in het midden, dat asfaltering belang rijk minder onderhoudskosten met zich meebracht, terwijl de voor zitter aanvulde met: "De kost gaat voor de baat Het moest op een stemming aankomen om tot een beslissing te komen. De raad verklaarde zich voor de gestelde uitgaven om de wégen te asfalteren terwijl de PvdA tegen was. Aan de wegen zal een tg^albedrag van 435.000,- besteSWvorden, waarvooreen deel van de Ir de Vassy-boulevard wordt geasfalteerd vanaf het Vuur-

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 3