met de egmonden altenburg li UID Egmond op z'n kop had last van de warmte Pastoor Wim Klück aan 't werk in Egmond-Binnen Geknakte bomen Hollands jacht binnengebracht Hoog water KORT NIEUWS wij vernemen ,,'t Was net of er ien uit 't doel kwam" contact 6 AUGUSTUS 1980 NUMMER 1466 UITGAVE: DRUKKERIJ BELLEMAN B V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 ct per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt - Jaap Eeltink u- Romantisch Tafelen in Egmond Zie de advertentie elders in dit blad Romantisch Essen in Egmond Sehen Sie bitte die Anzeige in diesem Blatt. Je zou zeggen dat het mooie weer mee zat in Egmond-Binnen, toen het dorp voor de vijfde keer "op z'n kop stond". Maar het kan ook te mooi en als dat dan voorafgegaan is door een langdurige regenperiode, dan is voor velen de keuze gemaakt, men gaat naar het strand. Als gevolg daarvan hadden de spelen met gebrek aan belangstelling te kampen, vooral tijdens de paardenrennen op de Herenweg, waar slechts een handjevol toeschouwers de verrich tingen gadesloeg. Zondagmiddag tijdens de zeepkistenrace viel het echter mee, zo ook vrijdag- en zaterdagavond tijdens de fiets en bromtrailwedstrijden en de zeskamp. De opening door burgemeester Kingma verliep bijzonder vrolijk, toen hij, gezeten op een gek fietsje de macht over het stuur verloor en voorover in het zand dook, daarme de "Egmond op z'n kop" doeltref fend gestalte gevend. Beter bracht pastoor Klück het er af, die rustig voort krabbelde. De volksspelenspecialist en speaker George Weijers was met zijn praatjes voor de microfoon bijna "dag en nacht" aan het woord. Op de van hem bekende vaardige wijze praatte hij de activiteiten aan elkaar en bij zijn leiding had hij hulp van vele nijvere assistenten. Sfeervolle momenten waren het optreden van de Boerenkapel van Eensgezindheid zondagmorgen en het waterorgel op De Kwekerij, waarvoor veel belangstelling be stond. In de café's was het gezellig druk en in die etablissementen zorgden verschillende ensembles voor een goed stuk muziek. Egmond-Binnen kan terugzien op een weekend, waarin veel afwis seling werd geboden dankzij de inzet van een groep mensen, die telkenjare weer zich voor deze spelen inzet. Zondagavond rond 23.00 uur koos de reddingsboot Ubbo onder commando van schipper Cees Zwart het ruime sop, omdat er vanuit Bergen een melding binnen was gekomen, dat er een jacht in moeilijkheden zat. Bij het Hollandse jacht aangekomen zei de schipper het wel te klaren. Achteraf bleek, dat hij niet direkt wilde beamen, dat hij moeilijkheden had. Dat bleek later, want ondertus sen stoomde de Ubbo op naar een Duits jacht, waarop vijf mensen zaten. Het bleek gevaarlijk dicht bij de banken te zitten. Het schip werd door de Ubbo naar open zee geleid en de weg gewezen naar IJmuiden, waarop de Duitse schip per dacht aan te koersen maar hij hield recht op Egmond aan. Dat had dus goed fout af kunnen lopen. Inmiddels werd de zee behoorlijk dreigend en aan boord van de Ubbo besloot men toch nog maar eens naar de Hollander te gaan kijken en dat bleek een goed besluit. Want het jacht verdaagde gevaarlijk naar de kust. Snel werd een tros overgebracht, die evenwel niet goed aan het jacht was bevestigd. Toen stapte Glijn de Jong van de Ubbo op het jacht over en bevestigde de lijn zoals het voorde, waarna de Ubbo als sleper fungerend het jacht naar IJmuiden bracht. Veel dankbaarheid viel de bemanning van de Ubbo ten deel van de jachtschipper en zijn vrouw, die het echt niet meer zo zagen zitten, maar dankzij de assistentie van het reddingsstation Egmond het hoofd bover water konden houden, 's Morgens om 06.00 uur lag de Ubbo weer op het vstrand van Egmond aan Zee. woensdag 6 0.12—13.20 donderdag 7 1.41—14.26 vrijdag 8 2.M.-15.25 zaterdag 9 3.-^'-16.15 zondag 10 4.2616.52 maandag 11 5.05—17.31 dinsdag 12 woensdag 13 6.27—18.55 (sping-tij) donderdag 14 7.JM9.34 STOFFELIJK OVERSCHOT GEBORGEN Zaterdagmiddag' troffen vissers het stoffelijk overschot van de in de vo rige weck verdronken heer van Ee drijvend in zee aan. In samenwer king met de reddingsbrigade van Bergen hebben de E.R.B. en de strandvonderij voor de afvoer zorg gedragen. Met het grote aantal strandbezockers van deze middag wasdit geen geringe opgave. Men slaagde er echter in om de berging nagenoeg onopvallend te laten ver lopen. DAT alle Egmondse 27 MC-ers worden opgeroepen om naar de eerste besprekingsavond te komen op woensdag 13 augustus om 20.00 uur in Restaurant De Egmonden (Speeltuin), Sportlaan 2. Het is een avond, belegd door de Egmondse Communiecatievereniging E.C.V. Men leze de advertentie in dit blad; DAT Peter van Holland (Ruud Bredewold) op vrijdag 8 augustus weer op radio Noordzee te belui steren zal zijn. Hij zal dan een uitzending verzorgen van 21.00 - 22.00 uur. Zoals bekend maakte Ruud enige tijd geleden de 80 uur plaatjes-draaien vol. Ervaring heeft hij dus; DAT, om nog even in de radio sfeer te blijven, op maandag 18 augustus een TROS-opnameavond wordt gehouden in De Schulp te Egmond-Binnen. Hierbij treden ook bekende artiesten op terwij! het plaatselijk fanfarekorps Eens gezindheid eveneens over de radio zal zijn te beluisteren, hoewel de uitzending van deze avond iets later geschiedt. De avond begint om 20.30 uur en vanaf heden zijn er gratis kaarten af te halen bij het Dorpshuis en bij de drie Egmondse VVV's. Let wel, tot zolang de voorraad strekt. Tijdens deze a- vond zullen ook enkele bekende Egmonders aan het woord komen; DAT de commissie financiën van de gemeente op donderdag 7 augus tus vergadert om 17.30 uur ten gemeentehuize. Behandeld worden de subsidieverzoeken 1981 van de reddingsbrigaden De Robben en de E.R.B., van Hart voor Egmond, het Interkerkelijk jeugdwerk en de subsidie 1980 van de stichting Sporthal; Maar we zouden iets vertellen over pastoor Klück, die sinds donderdagavond van de vorige week zich hier officieel pastoor kan noemen, nadat hij door deken C. Geraets van Alkmaar als zodanig in de Adelbertuskerk werd aange steld. Sinds donderdagavond van de vorige week heeft hij het heft in handen, hoewel, misschien is dat wel het verschil met vroeger, pastoor Klück is helemaal niet van plan om het heft geheel en al zelf in handen te nemen, zoals zijn voorganger voorstond. De nieuwe parochieherder wil veel meer de mensen van zijn parochie bij het werk betrekken. Hij houdt van democratisering, "maar in de goede zin des woords", zoals hij zelf zegt. De achtergrond van pastoor Klück is er dan ook een van sociale zorg in de breedste zin des woords. In zijn vorige standplaats Bussum was hij werkzaam in vier paro chie-gemeenschappen. Het ar beidsveld daar was niet vreemd voor hem, aangezien hij er in 1931 het levenslicht aanschouwde. Maar de problemen waren er wel hard veranderd. Zijn geboorte plaats werd tegelijk een harde leerschool, misschien wel een af ronding van zijn inzichten, die hij zich eigen maakte onder invloed van de praktijk. Pastoor Klück werd in 1956 priester gewijd en werkte daarna twee jaar in Ob- dam. Daarna werd Zwaag zijn standplaats tot 1963, waarna drie jaar Haarlem volgde. Ook heeft hij vier jaar het leraarschap bekleed, maar ondertussen had hij veel ervaring opgedaan onder de Noord-Hollanders, een ervaring, die hem in Egmond-Binnen goed van pas zal komen. Met zijn benoeming is voor de Adelbertusparochie een einde ge komen aan een pastoorloos tijd perk van een half jaar, in welke periode deken Geraets van Alk maar het parochiewerk waarnam. Hoewel deze geen afscheid nam van de parochie, moest hij toch node zijn werk neerleggen. Hij was met de Egmond-Binners al aardig vertrouwd geraakt. Feestelijk welkom De heer H. M. Gozeling van het kerkbestuur van de Adelbertparo- chie, heette de aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de nieuwe parochieherder. Onder de aanwezigen was ook de oudpastoor Van Teilingen, pastoor De Reus, de opvolgers van pastoor Klück in Bussum en evenals Van Teilingen vroeger in Egmond-Binnen werk zaam, de abt van de St. Adelbert- abdij Dom. Andre Zegveld, ver schillende kloosterlingen, de verte genwoordigers van twee andere Egmondse r.k. parochies en van de oud-katholieke, de hervormde en gereformeerde kerken van Eg mond en burgemeester Kingma. De heer Gozeling sprak de wens uit, dat er een goede samenwer king zou zijn tussen kerkbestuur en gemeentebestuur, "die hoewel ge scheiden van elkaar werkend, el kaar toch hard nodig hebben." Tevens ging het kerkbestuurslid nog even terug naar het afscheid, dat pastoor Klück was bereid in Bussum, waaruit bleek hoeveel waardering hij daar ondervond. Da^&ruit putte hij veel verwachting vc fde toekomst van de parochie van Egmond-Binnen. Hij vroeg pastoor Klück, dat hij zich als de nieuwe herder ten volle »n zou zetten voor de jeugd, en speciaal drong hij aan op een krachtige or_Tsteuning van de bejaarden en deCeken en van allen die hem hard nodig hebben. De sfeer tijdend de kerkdienst was er een van hoop en ver wachting. Uit de benoemingsbrief van de bisschop bleek nog eens duidelijk, hoe voortreffelijk de nieuwe leider van de parochie van St. Adelbert in zijn vorige stand plaats had gewerkt. Er werd tevens in aangedrongen op een samenwerking, waarbij de leden van de parochie veel meer inge schakeld zouden worden. Dit laat ste zal pastoor Klück geen proble men geven, aangezien hij er een groot voorstander van is om samen iets tot stand te brengen. De hartelijke sfeer tijdens de kerkdienst zette zich na afloop voort op het Kerkplein, waar Eensgezindheid klaar stond en de nieuwe pastoor een serenade bracht. Hier ook werd hij toege sproken door burgemeester King ma, die hem als pastoor en nieuwe gemeentenaar hartelijk welkom heette. Daarna konden de vele aanwezigen met pastoor Klück persoonlijk kennis maken en dat werd een zeer gezellige gebeur tenis. DAT zaterdag weer het bekende badgastentoernooi wordt gespeeld. Ook ditmaal zal het weer een gezellig toernooi worden, daar staat de volleybalvereniging Rapi- de borg voor; DAT de beheerder en de exploi tantevan dorpshuis "De Schulp" te Egmond-Binnen, Gerard en Em- my Zentveld, inmiddels beiden het diploma hebben behaald voor ho reca- en aanverwante bedrijven; DAT Rob en Durie Uitermarkt, die voorheen De Kooperen Visch en de kantine op het tennispark De Duinpan exploiteerden, in Torre- molinos hun bar "Egmond" heb ben geopend. De uitnodingskaart lag bij de post toen we terug kwamen van vakantie. Het was de bedoeling om even een openings glaasje te komen drinken, maar dat gaf wat problemen. Daarom doen we het hier maar. We wensen deze oudinwoners van Egmond veel sukses; DAT op vrijdag en woensdag voor de 10e maal het Sporthalcup toernooi wordt gehouden. De zwemlessen zij inmiddels weer begonnen. Hij was nog maar een dag officieel pastoor van de parochie van St. Adelbert te Egmond-Binnen, of pastoor Klück werd reeds ingeschakeld bij het dorpsleven, dat in het afgelopen week-end in alle hevigheid tot uitdrukking kwam, toen "Egmond op z'n kop stond", dat wil zeggen in Egmond-Binnen. Hij moest er min of meer aan geloven, of hij wilde of niet. En zo kon het gebeuren dat hij tegelijk met burgemeester Kingma de spelen opende, door op een fiets te stappen, die om zijn vorm en rijkwaliteiten buiten de wet viel. Maar hij bracht het er beter af dan Kingma, die de opening van het spektakel wel heel erg letterlijk nam, door met fiets en al een koprol te maken in het zand en daarmee de slogan "Egmond op z'n kop", duidelijk onderstreepte. Deze jonge bomen aan de Zee weg waren een kort leven bescho ren. Dat heb je, als er nog steeds mensen rondlopen, die alles wat groeit en bloeit niet kunnen waar deren en het daarom ook niet aan een ander gunnen. Dan denkt men zich het recht toe te kennen om de jonge aanplant te vernietigen en men voegt meteen de daad bij het woord, om huns weegs trots te vervolgen na het volvoeren van hun heldendaad. Dit in droeve verschijnsel zagen we aan het begin van de Zeeweg, waar vier jonge bomen het moes ten ontgelden. Er zullen weer nieuwe worden geplant, gelukkig. Misschien haalt een van de bomen het, je moet tenslotte ondanks alles optimistisch blijven. En dat zijn woorden uitgespro ken door Driés Eeltink uit Egmond aan Zee, tijdens een NCRV-radio- uitzending, die maandagmorgen plaatsvond vanuit het paviljoen De Schelp van Adrie en Alie Wijker op het strand te Egmond aan Zee. Daar werd hij uitgehoord over zijn Egmonds beleven, en dat is nog van het onvervalste soort. Het lag dan ook voor de hand, dat het strandjutten een dankbaar onderwerp was voor Leen van Ginkel, terwijl er door Dries Eel tink nog enige sappige verhaaltjes aan het gesprek werden toege voegd, o.a. over die vrouwen, die zich vroeger verkleedden in van die lange badpakken en dan uit het deurtje van het badkoetsie stapten met een grote hoed op "en dan was 't net of er ien uit 't doel kwam'. Mevrouw Blok vertelde over haar wederwaardigheden als ka merverhuurster, terwijl Machteld Runia haar Egmond weer vaardig wist te verkopen. Met de wande laars langs de kust, die in de gesprekken werden betrokken en de bevindingen van Adrie en Alie Wijker als strandrestaurant-ex- ploitanten en het betrokken raken in deze uitzending van onszelf, qmdat wij bijgaand plaatje kwa men maken, werd het een aardig stukje Egmond-promotion. Dit groepje straatvegers troffen wij aan op het Pompplein te Egmond aan Zee. Terwijl ondertussen de kwinkslagen over het plein vlogen en allerlei opmerkingen demonstreerden dat dezer jongens best lol in hun werk hadden, werd de straat zienderogen schoon. Ondertussen corrigeerden zij el kaar wanneer er een van het groepje wat liet liggen. Ze waren tenslotte voor de gemeente ge huurd om de boel op te ruimen en dan moet je niet wat over het hoofd zien. Deze jongens vermaken zich best en als vakantiewerkers beste den ze hun tijd nuttig terwijl je nog kan lachen ook. Voor hun is het nog geen ernst, voor de gemeente wel, want daar zit men in het seizoen niet alleen met het probleem, dat er duizenden mensen méér hun afval zomaar op straat kijlen, maar bovendien heeft het perso neel van gemeentewerken ook recht op vakantie. En toch moet de straat schoon. Dus in de vakantietijd worden vakantiewerkers aangetrokken zo als op deze foto. Het zijn Hessel den Boer, Harald Hoogeboom,Jack Zwart en Ab Kok uit Egmond aan Zee en Peter Baltus uit Egmond- Binnen. Sinds de gemeente één is geworden komt het dan ook voor, dat jongens uit Egmond-Binnen in Egmond aan Zee vegen en anders om, hoewel we dat laatste nog niet gezien hebben.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1