met de egmonden sflë) Zit u in de problemen? Kom dan even langs Raadsvergadering in nog geen uur I® KORT NIEUWS Nationale wedstrijden reddend zwemmen in Egmond aan Zee K.W.F.- kollekte 1980 Evenementen Egmond- Binnen Hoog water contact ?7 AUGUSTUS 1980 NUMMER 1469 UITGAVE: DRUKKERIJ BELLEMAN B V Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Redactie en foto's: Gerard Belleman Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 ct per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie Layout en montage: Jan de Raadt - Jaap Eeltink wij vernemen Bij goed weer zal op zaterdag 30 augustus a.s. de zgn. "Bonds- stranddag 1980" in Egmond aan Zee worden gehouden. Op deze dag, die wordt georganiseerd door de "Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen" insamenwerkingmetde"Egmond- zeeër Reddingsbrigade" zullen reddingsbrigades uit heel Neder land hun krachten met elkaar meten. Ook in 1978 was dit evenement in Egmond aan Zee gepland, toen ter gelegenheid van het 50-jarig ju bileum van de E.R.B., maar het weer was toen de grootste spel breker en de dag werd afgelast. De wedstrijden beginnen om 10 uur en zullen afhankelijk van het aantal deelnemende ploegen rond 4 uur 's middags afgelopen zijn. Alle onderdelen van het wed strijdprogramma hebben uiter aard met het reddingswerk te maken. Er moet een drenkeling worden vervoerd over 75 meter, er is een lijnredding, een redding met tuigjes, een estafette, een roei- wedstrijd in reddingsvletten en tenslotte een behendigheidswed strijd in vletten met buitenboord motoren. Uiteraard neemt ook de E.R.B. zelf aan de wedstrijden deel met drie ploegen waaronder een jeugd- ploeg. De deelnemers trainen hier voor bijna dagelijks en hopen in ieder geval op een aantal onder delen medailles in de wacht te slepen. Iets wat gezien de presta ties vorig jaar in Monster en deze zomer in Bloemendaal zeker niet onmogelijk is. Op het wedstrijd programma zal het publiek door een geluidsinstallatie van het ver loop van de wedstrijden op de hoogte worden gehouden. Als het weer dit jaar een beetje mee wil werken, zullen deze wedstrijden zeker een leuke attraktie zijn voor strandbezoekers en supporters. DAT de Stichting Jeugdbelangen te Egmond aan de Hoef mensen oproept om hen te helpen, wacht niet tot u gevraagd wordt, maar toon uw initiatief en stel u in verbinding met Ria Noteboom, telefoon 2387. Zie tevens adver tentie in dit blad; Het is niet goed om het werk van de Maatschappelijke dienstverlening in het populaire vlak te trekken, want waar de maatschappelijk werksters, mevrouw Kok van den Ende en mevrouw Martijn Raimond, zich dagelijks mee bezig houden is helemaal niet om te lachen. Boven in het gebouw Wilhelmina- straat 14 te Egmond aan Zee zitten beiden achter hun bureau in het gloednieuwe kantoor dat voor hun is ingericht, want het hulpverleningswefk in de Egmonden vraagt om een gedegen opzet, omdat er schrijnend veel hulp nodig is, ja, in Egmond. Wanneer iedereen, die in geestelijke of materiële nood verkeert zijn of haar schreden naar hun kantoor zou richten, dan kon de overigens zeer gezellige spreekkamer wel eens spoedig te klein zijn. v.d. Ende en Martijn Raimond meepraten. Ze zouden uren kunnen praten maar ze moeten zich op de oppervlakte houden, aangezien zij geen herkenbare gevallen kunnen bespreken en wij niet kunnen schrijven. Geen drempel Hun werk is voor iedereen. In dit korte bestek kunnen we niet alles aansnijden waar een mens mee kan zitten. Er is zoveel, er is DAT de kollekte t.b.v. de kanker bestrijding in de Egmonden wordt gehouden van 25 augustus tot 6 september; DAT de volleybalver. Relax a.s. zondag 31 augustus hoopt op een groot aantal deelnemers aan haar fietstocht. Ieder die belangstelling heeft is van harte welkom bij de start tussen 13.00 en 13.30 uur bij het dorpshuis. Deelname af 1,- p.p.; DAT de muziekvereniging "La moraal van Egmont" op zaterdag 30 augustus a.s. het zomerconcert in Egmond aan Zee zal herhalen, dat op 15 augustus j.1. letterlijk en figuurlijk in "het water viel". De aanvang is om 20.00 uur op het Pompplein; DAT Jan Ranzijn uit Egmond aan de Hoef aan de universiteit van Amsterdam zijn doctoraal Neder landse taal en letterkunde heeft behaald; De burgemeester toonde zich verheugd over de bijdrage aan het inwonersaantal, geleverd door de heer Apeldoorn en echtgenote, waarna hij een flinke bos bloemen voor de moeder overhandigde met een gelukwens voor de nieuwgeborene. Burgemeester Kingma kondigde aan, dat 15 september ten gemeentehuize de firma Philips een demonstratie van geluidstechniek zal geven. Het wordt werkelijk tijd, dat de gemeente tot aanschaf overgaat, want als de dames en heren de koffie roeren, kan niemand meer iets verstaan. De drie woningen van J. Swart aan de Meeuwenlaan te Egmond- Binnen, waarover in deze raads vergadering een overkomst met de gemeente werd bekrachtigd. De punten 13 t/m 16 werden ook met de hamer afgedaan. Tenslotte was er de rondvraag, waarin één vraag werd gesteld door de heer Groot, die onverstaanbaar was, doordat de microfoons niet werk ten en iedereen zijn verbazing uitsprak over de korte duur van de vergadering, want om tien voor negen sloot de burgemeester de vergadering. De punten 4 t/m 7 werden met een klap van de hamer afgedaan. Punt 8 werd toch nog een discussie waard. De heer Tabernal (VVD) was bang, dat als dit voorstel door de raad werd aangenomen, de Stichting Sporthal voortaan aan nam, dat de gemeente automatisch voor elk exploitatie-tekort de ver plichting op zich zou nemen. De heer Van Wijk (PvdA) was het niet met deze zienswijze eens. Ook de heer Damstra (VVD) was van mening, dat de Stichting Sporthal daar niet aan dacht, hij was zelfs optimistisch, hij geloofde, dat het exploitatie-tekort misschien wel zou zakken, hetgeen de heer Taber nal sterk wenste te betwijfelen en zelfs het tekort in de toekomst steeds zag stijgen. Ook wees de heer Tabernal op de verplichting van de 2 ton, die overgenomen was van de gemeen te Egmond aan Zee. Waarom dekte de brandvezekering die 2 ton niet? De heer Damstra zei, dat de Vereniging van Nederlandsche Ge meenten en Van der Stadt geen been zagen in een proces. De verzekering was niet verplicht die 2 ton uit te keren, omdat de gemeente altijd dat geld had gefourneerd. Maar, zo zei de wethouder, de macht blijft bij de raad, het expoitatie-tekort boven c f!wee ton al dan niet in de toekomst te betalen. De heer Tabernal vond. tot slot, dat de Stichting Sporthal toch nadruk kelijk moest worden uitgelegd, dat men het exploitatie-tekort niet altijd rr omhoog kan laten gaan en automatisch aannemen, dat de gemeente dat opvangt. Dat werd beloofd en zonder stemming werd ook dit punt aangenomen. De punten 9 t/m 11 werden zonder slag of stoot afgehandeld. Ten aanzien van het voorstel inzake een voorbereidingsbesluit omgeving Geref. kerk en het voorgaande besluit t.a.v. de bouw van woningen aan de Meeuwen laan te Egmond-Binnen (punt 11) werd door de heer Apeldoorn gezegd, dat de Meeuwenlaan in Egmond aan Zee en de Meeuwen laan in Egmond-Binnen, toch nog in de toekomst tot verwarring zou kunnen leiden. Hij stelde voor de Meeuwenlaan in Egmond aan Zee een naamsverandering te laten ondergaan, omdat de Meeuwen laan in Egmond-Binnen langer zal worden. De burgemeester zag de problemen niet zo zitten. De in gevoerde postcode zal de PTT niet in de war brengen en de rest zal ook geen problemen geven, aldus de heer Kingma. Maar de heer Apel doorn stond erop deze eventuele naamsverandering te overwegen. Vertrouwelijk Een goed gesprek met een van beide dames zal in de meeste gevallen wellicht al enige ophel dering kunnen brengen maar ze zitten er zeker niet met een lade vol pasklare oplossingen voor elk pro bleem. Dat denken de mensen soms. Maar meer nog komt het voor. dat men met zijn problemen blijft zitten door zondermeer zelf te blijven piekeren, met de instelling dat niemand kan helpen. Deze laatsten denken dan ook goed verkeerd, want Kok en Mar tijn zijn er niet zomaar neergezet. Zij hebben beiden een intensieve opleiding achter de rug, die door hun jarenlange praktijk nog meer uitgediept is. Ze horen letterlijk nergens van op, Hun ervaring is gestoeld op het volle leven, dat vol zit met de meest uiteenlopende schakeringen waarin zij zich dage lijks ingraven, om voor hun mede mens dat resultaat eruit te halen, waarnaar men in stilte verlangt. Hun werk is hun leven maar ze kunnen na een soms lange dagtaak het ook gemakkelijk van zich afzetten, om het de volgende dag weer op te pakken. Dat moet wel, om geen cliënt van elkaar te worden. Hun werk stoelt op een strikte vertrouwensbasis, waarbij een man of vrouw, een jongen of een meisje zich veilig kan voelen. Woonproblemen Huwelijksproblemen Alcohol In hun werk is de combinatie van woonproblemen, moeilijkheden in het huwelijk, alcoholmisbruik en soms ook drugs een dikke rode draad, maar van deze is het begin - het woonprobleem- in veel gevallen kop en staart tegelijk. Wanneer een mens niet menswaardig kan wonen wanneer man en vrouw elkaar de hele tijd op de lippen zitten zonder elkaar eens even te kunnen ont lopen, want ook dat is noodzakelijk, wanneer een of twee kinderen ook hunrechten opeisen in de zeer schaarse ruimte, wanneer man en vrouw niet eens even thuis alleen kunnen zijn. zelfs niet in de slaapkamer, dan gaat er iets wringen, er komt wrijving en tenslotte een spontane explosie van driften, die men nauwelijks in elkaar voor mogelijk had ge houden. DAT Radio Noordzee haar pro gramma's weer start op vrijdag 5 september. Er zal naast de veelal Nederlands-talige produkties, aan dacht worden besteed aan het "Streeknieuws". Ook zullen van tijd tot tijd interviews worden uitgezonden met bekende arties ten, inwoners van Egmond, etc. Dit alles zal worden uitgezonden op 102 MHz FM in stereo. Vluchten uit de knellende band en een toevlucht zoeken in een borrel, waarbij niet aan de rem wordt getrokken, is dan een spoed ig gevonden uitweg. Het verhaal kan men zelf aanvullen, het Con tact is geen blad voor het be handelen van dit soort problemen. Het gaat hier om de constatering van een bedroevend feit, dat de mens met al zijn technisch vernuft niet eens in staat is om te voorzien in de meest elementaire levens behoefte: een huis. Het gaat ook om de constatering, dat deze nood in Egmond zeer hoog is en dat daarvoor ontstellend veel moeilijkheden ontstaan, die een intensieve aanpak vereisen. Kon het maatschappelijke werk ook een huis aanbieden, dan zou er al een belangrijke nood gelenigd zijn. Onzekerheid en bravour De mens van nu leeft onzeker ondanks alle zekerheden waarmee hij schijnbaar is omgeven. Maar veel waar men zich vroeger aan vast kan houden, blijkt het niet meer te doen. Er is echter niets voor in de plaats gekomen. Men zit soms met een niet aanwijsbaar ongenoegen, waarvan de wortel ook kan schuilen in de luxe, waar door men is omgeven. Ook dat kan! maar men weet het dikwijls niet. Er is veel bravour om ons heen en maar al te dikwijls gaat er een diep gevoel van onzekerheid achter schuil. Ook in de Egmonden komt veel onzekerheid voor, daarin is geen verschil met andere plaatsen. Maar hier speelt wel een extra probleem en dat is de bewoning van de zomerhuizen, waarvan er hier honderden zijn. Deze huisjes trek ken als het ware probleemgevallen naar zich toe, van hier en elders. Gelukkig wordt niet iedereen uit gebeend door de eigenaars, maar daarentegen zijn er velen, die een zeer hoge huur op tafel moeten leggen. Daar begint het al mee en •verder kunnen de redenen en oorzaken van allerlei perikelen zeer ver uiteen lopen. Ze waren aanleiding tot het betrekken van een zomerwoning kost wat kost of ze zijn het gevolg daarvan. Strooit u zich geen zand in de ogen met een - het zal wel loslopen - de problemen zijn er en ontstellend veel. Daarvan kunnen de beide maatschappelijk werksters Kok eenzaamheid, vervreemding, mis kenning, onbehaaglijkheid, be jaarden kunnen zich al'eengelaten voelen, jongeren voelen zich be dreigd en de middenmoot voelt zich uitgerangeerd, kan het niet waar maken, raakt zonder werk of wordt ongeschikt verklaard. Allemaal verschijnselen van onze welvaart of armoede, geestelijk en licha melijk zich uitend in een verre van aangename situatie. En dit alles komt voor in onze Egmonden, in alle lagen van de bevolking, daarop is geen uitzondering. 't Is gelukkig dat er over gepraat kan worden en de drempel van de Stichting Maatschappelijk Dienst verlening is niet hoog, sterker nog hij is er niet. Elke dag is er spreekuur van 9.00-10.00 uur, in welke tijd men het beste even een telefonische afspraak kan maken telefoon (02206) 1935. In principe is bezoek de hele dag mogelijk terwij 1 bezoek thuis ook tot de gewoonste taak behoort. Het is goed te weten dat men het niet alleen hoeft uit te zoeken. Daarom schreven we dit artikel. G. A. Belleman Dit jaar hopen we in ons land 10 miljoen gulden bij elkaar te bren gen voor de bestrijding van een ziekte waaraan vorig jaar nog 30.000 mensen stierven. Toch is er vooruitgang in de strijd tegen kanker door betere behandeling en resultaten van wetenschappelijk onderzoek. Daar kan de kollekte in de Egmonden aan bijdragen. Zaterdag30augustusa.s.om21.00 uur LAMPION-OPTOCHT. Lam pions kunnen vanaf 20.45 uur afgehaald worden bij drogisterij Zentveld op de Krijt, waar ook wordt gestart. Iedere deelnemer ontvangt na afloop een verrassing. Bij slecht weer geen doorgang. Evenementen-commissie DAT de gymver. "Spirit" te. Egmond aan de Hoef sinds vorige week weer is begonnen met een cursus jazzballet. Zij hebben hier een nieuwe lerares voor gevonden. De lessen wordne gegeven op dinsdagavond en wel van 6-7 uur (kinderen v.a. pl.m. 10 jaar), 7-8 uur (tieners), 8-9 uur (volwasse nen). U kunt zich nog opgeven bij Ria Schut, tel. 4100 en Joke Klever laan, tel. 1447. woensdag 27 5.22—17.54 donderdag 28 6.07—18.41 vrijdag (spring-tij) 29 6.54—19.23 zaterdag 30 7.38—19.59 zondag 31 8.17—20.37 maandag 1 sept 9.05—21.29 dinsdag 2 10.09—22.39 woensdag 3 11.29-23.58 (dood-tij) donderdag 4 0.55—13.56 Elke respektabele krant heeft z'n cartoon dus kan "Het Contact" niet achterblijven. Vanaf deze week zult u "Jan van Speyk" geregeld tegenkomen in "Contact met de Egmonden". Het zullen vooral luchtige op merkingen zijn die hij ons vanuit de hoogte zal toefluisteren Want van al het geroezemoes in onze Egmon den vangt hij altijd wel iets op. Onze medewerker Jaap Eeltink bedacht en tekende deze mini- rubriek en aan hem dan ook de eer om de eerste van tekst te voorzien. Het lag voor de hand dat hij de heer Roest (Egmond is Egmond niet meer) nog eens van repliek diende. Het is niet denkbeeldig dat ook andere Egmonders in dit plaatje hun zegje willen doen. Stuur uw bijdrage maar in en we zullen trachten uw breinbrouwsel in te passen. Redaktie "Contact" Voor de omgeving Gereformeer de kerk te Egmond aan Zee werd wederom een voorbereidingsbe sluit genomen. De voetbalvereniging St. Adel- bert zal in de toekomst uit kunnen breiden naar het oosten, waarom in deze raadsvergadering op verzoek van de provincie een voorberei dingsbesluit werd genomen.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1