met de egmonden W\ 75 jaar aannemen en uitvoeren Het afscheid van een dorpsdokter f* t/ vj*? 11 J-.\ 1 C li SIS) Kijkdag fietsen Hoog water contact 17 SEPTEMBER 1980 NUMMER 1472 UITGAVE: DRUKKERIJ BELLEMAN B V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Redactie en foto's: Gerard Belleman Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 ct per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie Layout en montage: Jan de Raadt - Jaap Eeltink Als we zouden schrijven: "Jan de timmerman bestaat 75 jaar", dan weten vele Egmond-Binners, dat het Bouwbedrijf Gebroeders Apeldoorn driekwart eeuw spijkers met koppen slaat. Een jubileum dus om even bij stil te staan en terug te blikken op alle wederwaardigheden van een gelukkig gezond draaiende timmer- bedoening, waardoor in de loop der jaren miljoenen spijkers zijn verwerkt in degelijk hout, om de mens zijn onderdak te geven, 't Is mooi om je brood te kunnen verdienen door het geven van onderdak, een broodwinning, die in dit bedrijf gestalte kreeg door de jaren heen met de uitoefening van het pure timmermans ambacht. Want dit 75-jarige bouwbedrijf oefent nog het echte ambacht uit, al zijn er in de tientallen jaren duizenden huizen tussen de hout krullen en het zaagsel vandaan gekomen. Theo Apeldoorn, zoon van Gert Apeldoorn, een van de vroegere gebroeders, waaraan het bedrijf het eerste deel van zijn naam ontleent, kan er uren over vertellen. Hij leidt nu het bedrij fals nazaat zogezegd van de vroegere gebroe ders Gert, Cees, Jan, Leo en Simon Apeldoorn, zoons van Jan Apel doorn, die in 1905 de eerste steen van het timmerbedrijf legde en als Jan de timmerman door het leven ging. Genoemd vijftal is de oor sprong van de huidige naam en hoewel Theo Apeldoorn Gz. nu het bedrijf voortzet, weet hij zich gesteund door mensen, die uit dezelfde sfeer voortkomen, zonen van genoemde vijf, zijn eigen broers Niek en Jos en twee zoons van ome Cees, te weten Jan en Niek. De namen zeggen al dat het helemaal in de familie zit. Voor de rest is het een stukje sibbekunde, waar ik altijd al moeite mee heb gehad, hoewel bovenstaande pre cies klopt. Maar nog even dit. Egmond-Binnen en Egmond aan Zee blijken in dit bedrijf goed te harmoniëren, want Afra Apel doorn, zus van Theo, trouwde met de van derp afkomstige Engel Stam. En dat is de man, die al zo'n 20 jaar het zuivere ambacht in stand houdt, want hij vermag met hamer en beitel o.a. een spiltrap in elkaar te knutselen, die om zijn vorm en konstruktie hèt ware vakmanschap uitstraalt. Klompen repareren en schaatsen slijpen Vroeger ontstond er in de werk plaats aan de Herenweg een slijp steen, die in een bak met water draaide. Daarop werden schaat sen geslepen en tussendoor werden klompen gerepareerd. En als er een van de dorpsgenoten het land van St. Adelbert defenitief vaarwel had gezegd in ruil voor het hierna maals, dat ongetwijfeld boven Egmond-Binnen aanwezig was, dan maakte Jan de timmerman de doodkist, want ook dat hoorde erbij. De handleiding daarvoor is nog in het bedrijf te vinden. Het lag dan ook voor de hand, dat je als timmerman meteen begrafenis ondernemer was en mede de overledene naar de laatste rust plaats droeg. Een van de gebroe ders, Gert in dit geval, heeft het ook jaren gedaan en het gevolg is, dat zijn zoon Theo, de huidige direc teur, nog secretaris is van de plaatselij ke begrafenis vereniging, omdat er vroeger kisten werden gemaakt. Van huisuit zijn aannemers ook brandweerlieden. Ze bouwen hui zen en als het moet spuiten ze een brandend huis ook weer uit. Opa Jan Apeldoorn was' brandweer man, vader Gert spoot er ook meer dan eens op los en Jan Ceesz. weet er als ondercommandant ook over mee te praten. Theo en Niek Gz. vertellen erover en ondanks dat zij nu bezig zijn om alles te regelen rond de veel zorgen vragende omvangrijke bouwwerken, waar mee het bedrijf zich nu onledig houdt, zien zij zeer veel waa*^|in de instandhouding van eeirait- gebreide klantenkring, waarvoor dagelijks klusjes worden verricht, inclusief de levering van doe-het- zelf-materialen. Van een polderbruggetje tot hele straten Wat het 75-jarige bouwbedrijf Gebr. Apeldoorn reeds heeft ge bouwd, zou je niet voor mogelijk houden. Ging het vroeger om de vele huis-, tuin- en keukenklusjes, ook werden er polderbruggetjes gebouwd, beschoeiingen aange legd en tussendoor de reeds ge noemde doodkisten getimmerd, terwijl de agrarische Egmond- binner er ook goed terecht kon voor een wagenwiel. Vele klusjes zijn gebleven maar het bedrijf heeft zijn vleugels wijd uitgeslagen over de omgeving, waar we nu hele straten vinden, die oorspronkelijk door de Gebr. Apeldoorn zijn gebouwd. In Eg mond-Binnen kwamen door, dit bedrijf de Visweg en de Fazanten laan van de grond, een groot aantal huizen aan de Herenweg en o.a. de Duinweg, de oude en reeds weer verdwenen Adelbertusschool en ook het dorpshuis "De Schulp". Het lijstje is niet volledig, want bouwde dit bedrijf reeds voor de oorlog al vele boerderijen in de Wieringermeer en o.a. de kerk in de Zuidermeer, na de oorlog was het bijzonder aktief in Egmond aan Zee, waar de eerste fabriek van Veltkamp werd gebouwd, de hui zen t.o. de Prins Hendrik-Stichting, restaurant "De Klok", "Lido", de hoek rond boekhandel Dekker, de huizen aan de P. Schotsmanstraat, W. Beckmanlaan, Jac. Scholplant soen, de W. Dreesweg, Troelstra- weg enz. terwijl vroeger ook pen sion "Golfzang" van de grond werd getild en de nieuwe zaal van restaurant "Altenburg". Er bestaat een zeer goede sa menwerking met de Stichting Ei gen Woningbezit in Heemskerk, waarvoor het bedrijf vanaf de oprichting van deze stichting, nu 20 jaar terug, hele dorpsdelen liet verrijzen. Uitvoerders op deze werkevjfcn Jan en Niek Cz. en Jos Gz. en ae sfeer in het bedrijf is uitstekend, getuige het feit, dat verschillende werknemers al meer dan twintig jaar tot de vaste kern behoren. 75 Jaar opbouwend werken 't Is geen kleinigheid om al 75 jaar "opbouwend bezig te zijn" zoals in de uitnodigingskaart staat geschreven. En dat directeur Theo Apeldoorn dat reden genoeg vindt voor een feestelijke herdenking, zullen velen, die met bedrijf heb ben samengewerkt en dat nog doen, volledig kunnen onderschrij ven. Op donderdag 25 september wordt het feest gevierd. Dan zal er een receptie worden gehouden in café Swart van 16.00-19.00 uur en De vijf Apeldoorns, die met pl.m. 20 vaste medewerkers het 75-jaar jonge bouwbedrijf ge stalte geven. In het midden directeur Theo Apeldoorn. wij denken dat er velen aanwezig zullen zijn, temeer omdat dit bedrijf voor een belangrijk stuk werkgelegenheid zorgt, dat in deze tijd op zich al een felicitatie waard is. Van harte G. A. Belleman "Jooi, wat oort ik, legt dokter Elle in het ziekenhois?" "Ase sterft 't ele derp!" Met een zorgelijke blik staarde de zegsman voor zich uit, rolde de tussen z'n lippen hangende sigarepeuk heen en weer tussen de ver .van elkaar liggende mondhoeken om 'm vervolgens met een welgerichte boog op de straat te mikken, precies in het rooster van een straatriool. "Zou ie ze eige niet beter kenne make?" was de volgende overpeinzing. Op dat moment was hem nog niet bekend, dat dokter Helle voor zichzelf het besluit had genomen er mee te stoppen. Hij is zondag 65 jaar geworden dus 't wordt al wat, hoewel zijn ziekte het besluit gemakkelijker maakte want an ders had hij er waarschijnlijk nog niet over gedacht. Hij is weer terug uit het zieken huis, voelt zich nog wat zwak na een zware ingreep maar hij is optimistisch. Toen ik thuis in zijn huis op 't duin met hem en zijn vrouw zat te praten, kon er elk moment een baby geboren worden, niet bij hun maar bij Nel en JanGuus Kareis. En dat, het echte werk van een arts, het op de wereld brengen van een nieuw mensen kind en dat leventje in zijn sterke handen houden, dat ziet hij als de mooiste afsluiting van zijn dokters loopbaan. Hij moest en zou baby Kareis en zijn moeder nog ondersteunen. Het kind is er en de eerste aanraking met de vreemde wereld buiten de veilige moederschoot waren de zorgende handen van dokter Helle, zoals ruim 1600 kleine schreeuwen de mensjes dat voor hem hadden ondervonden, inklusief vader Jan Guus en moeder Nel, want ook zij horen bij dat aantal Egmondse Dokter Helle begon bij het begin en eindigde bij een begin: een nieuw leven, de geboorte van Mare, zoon van Jan-Guus en Nel Kareis. juttertjes, dat in de 32 dokter-Helle jaren het levenslicht zag. Moet je dat hier ook doen? Op Tweede Kerstdag van het jaar 1948 zat dokter Helle in het grote lege huis aan de Voorstraat te praten met dokter Belonje, zijn voorganger. Er was net nog een stoel over, want het gehele meubi lair van de familie bestond verder uit een tafel, een babycommode en een wieg plus een twijfelaar, die mede oorzaak moet zijn voor de grondvesting van hun oudste zoon, die hem later iets opmerkelijks zou zeggen. Maar even terug naar die Twee de Kerstdag in 1948. Er werd gebeld en dokter Belonje zou die lastige patiënt wel even te woord staan. Na tien minuten was hij terug: "Zo, even een kies getrok ken". "Wat, moet je dat hier ook doen?", vroeg de nieuwbakken dokter. "Ja, dat hoort er ook bij". Het is aardig om hier te vermelden, zonder inbreuk te plegen op een discrete patiënt/dokter - verhou ding, dat die door hevige kiespijn gekwelde Egmonder Jan Kareis was, de vader resp. schoonvader van Jan-Guus Kareis en Nel Glas, waar nu de laatste "dokter-Helle baby" werd geboren. Dokter Helle zal een af scheidsreceptie worden aan geboden op vrijdag 3 oktober, 's avonds om 19.30 uur in de zaal van de Prins Hendrik- Stichting. Het komitee heeft bij de Rabobank onder nr. 3157.58.333 en bij de N.M.B. onder nr. 65.13.23.606 een mogelijkheid geopend voor eenieder, die zich geroepen voelt iets bij te dragen aan een passend afscheid. Wilt u daarbij vermelden: "Afscheid dokter Helle". leiding van zijn eigen woorden: "Ik heb veel dingen verkeerd gedaan, ik heb veel nagelaten en ik zal mijn fouten nooit vergeten." Even is het stil in het grote huis op 't duin, waaromheen een storm achtige wind waait en uitraast over het groengolvende duinlandschap. "Wat bedoelt u dokter?". Peinzend gaat hij verder: "Mijn leven is vol geweest, want arts zijn is niet alleen het behandelen van wonden, het is veel meer". "Als je nu weet dat ik dit zochten het ook vond, dan weet je meteen dat ik dit 32 jaar kon doen". "Maar ik heb zoveel nagelaten, een woord, een bemoediging, even attent zijn, zomaar even je gevoel uiten "Vooral de laatste jaren had ik zwaar gebrek aan tijd, vroeger kon ik alles maar tenslotte weet je dat je moet gaan". Zijn leven was erg vol Dokter Helle, een man van weinig woorden, soms in zichzelf pratend de dingen uitleggend, hij uitte zich nu en legde zijn ziel op tafel. Uit zijn woorden sprak een enorme betrokkenheid met alle lief en leed om hem heen, een onrust en een sterke gedrevenheid, terwijl hij naar buitenuit de kalmte zelve lijkt. Hij moest veel, enorm veel en dat deed hij zoveel als menselijk gesproken mogelijk was. En als er dan meer van hem verlangd werd dan in zijn vermogen lag, dan was soms onbegrip zijn deel. Dat be zorgde hem dan slapeloze nachten, omdat hij zich machteloos voelde. Maar alles omstandig uitleggen ligt niet in zijn aard, hij is dokter Helle en geen ander. Zijn leven was erg vol. "Ik heb zoveel nagelaten" Er is bijna niemand denkbaar, die zo nauw betrokken is bij lief en leed in een gezin dan een huisarts. Naar hem wordt hoopvol opgezien, wanneer ongeval en ziekte een zwaar en dikwijls onuitwisbaar stempel drukken op een familie. Dit legt tegelijk een zware last op de schouders van een arts, die met zijn pure menselijkheid zich als geen ander realiseert, dat hij moet handelen, deskundig en doelbe wust. En als er dan grote vreugde is om een herstel, of diepe droefheid, omdat ondanks alle zorgen toch een leven werd afgebroken, dan moet hij attent zijn en zijn ge voelen tot uitdrukking brengen want er is geen groter leed dan dat ene. Ik filosofeer hierover in mijn verhaal over dokter Helle. Het dringt zich naar voren naar aan- -j7 V*N Een orchidee, getekend door dokter Helle. Hij heeft verschillende hobbies, waaronder tekenen en schilderen. Deze tekening maakte hij in het ziekenhuis en heeft voor hem een bijzondere betekenis. Daarom nemen we hem hierbij op. In de avond van zijn 25-jarig jubileumfeest, nu bijna 7 jaar geleden, zei zijn oudste zoon: "Vader, we hebben nooit veel aan je gehad maar nu weet ik waar om" En dat waarom vindt zijn uit leg in het hele dorp, waarop hij al verliefd werd, toen hij in de donkere decemberdagen van 1948 met zijn oude jeep verkeerd reed en daar door meer van het Egmondse landschap zag dan in de bedoeling lag. Zijn besluit stond toen al vast, hier zou hij leven en werken. Hij begon aan het begin en eindigde aan het begin een baby geboren laten worden. G. A. Belleman woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag 17 9.30—21.48 18 10.29—22.58 19 11.44—24.00 (ddod-tij) 20 1.08-13.00 21 1.53—14.25 22 3.02—15.27 23 3.47—16.13 24 4.27-16.52 25 5.15—17.32 Op donderdag IS september en vrijdag 19 september 1980 van 17.00 tot 18.00 uur bestaat er weer gelegenheid om op het politiebureau der rijkspolitie te kijken of uw gestolen fiets bij de gevonden exemplaren staat. U wordt echter wel dringend ver zocht om opde genoemde tijden te komen kijken. U moet van vermissing van uw fiets uiteraard wel aangifte hebben gedaan bij de politie. Er wordt GEEN fietsenverkoping gehouden

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1