met de egmonden mm Egmond en zijn toekomst I® De Kleine Kapel" in première op Tiroler-wijnavond Ruim vijMg jaar terug ontmoetten ze elkaar Uit delvicht gegrepen Hoog water KORT NIEUWS Koffieconcert in het dorpshuis Droogbloemen dekoraties A. M. Zentveld Alarm voor de "Ubbo" Het Rode Kruis op "De Boswaid" contact UITGAVE; DRUKKERIJ BELLEMAN B V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan du Hoef Telefoon 0220(5-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 13 NOVEMBER 1980 NUMMER 1480 Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 ct per mm Bij kont ra kt belangrijke reduktie Redactie en foto's; Gerard Belleman Layout en montage; Jan de Raadt - Jaap Eeltink Vele Egmonders gaat de toekomst van hun woon- en werkgebied ter harte. Dat bleek duidelijk tijdens de informatie-avond, die het gemeente bestuur gaf in de jeugdherberg "Klein Rinnegom", waar alle stoelen aangevoerd moesten worden om iederen van een plaatsje te voorzien. Tot in de hal van het gebouw stonden de belangstellenden, toen wethouder Luitjes begon aan een uiteenzetting over de opstelling van de drie nota's, waarin achtereenvolgens een inventarisatie van Egmond werd gemaakt (deel 1), vervolgens een aantal knelpunten werü behandeld in deel 2 en tenslotte een afronding met visie op de toekomst in deel 3. Tijdens de avond moest de wethouder een groot aantal vragen beantwoorden, waaruit bleek, dat lang niet iedereen het met de visie van het college eens is. Een van de kernpunten waar het deze avond om ging, is de aanleg van wegen, die volgens de nota noodzakelijk zijn om enerzijds de dorpskernen van Egmond aan Zee en Egmond aan de Hoef te ontlasten. De ver schillende opvattingen hierover lopen ver uiteen. Velen zijn van mening dat die wegen juist meer verkeer aan trekken. In de laatste nota is ook de Wethouder Luitjes midden in de zaai onder 'n schaars pitje. aanleg van een noordelijke omlei- dingsweg opgenomen, "om de dorpskern van Egmond aan Zee van dagrecreanten te verlossen". Is deze aanleg voor velen een onnodige aantasting van natuur schoon, anderzijds zal het een utopie zijn, want dagrecreanten laten zich niet dwingen en als zij de dorpskern willen bezoeken, dan doen zij dat. Juist om deze punten draaiden de gedachten en waren vele kritische geluiden te be luisteren. Een duistere toekomst? Voor velen schijnt er nog geen helder licht over de toekomstige ontwikkeling van Egmond en dat werd bepaald symbolisch, toen plotseling het licht in de zaal gedeeltelijk uitviel en alles in een schemerig licht werd gehuld. Bij enkele schaarse pitjes kon de beantwoording van de vragen ver der gaan. totdat het licht totaal uitviel. Een donker toekomst beeld? En net toen de brandweer met een paar felle lichtbronnen uitkomst kwam bieden, bleek de storing hersteld. Het heldere zicht op de materie vermocht echter nog geen instemming te brengen met de toekomstvisie van het college. Vragen en nog eens vragen. Het ligt in de bedoeling om tot 1991 ongeveer 1100 huizen te bouw en. Deze moeten worden gebouwd op lokaties in Slot II (210), dat bouwrijp wordt gemaakt, in Dorp West/Luilaantje (290),indeNoord- lob (500) en op enkele lokaties rond het gebied van de Samenweid en aan de Mosselaan. Vooral de Noordlob blijft een omstreden gebied, o.a. "Hart voor Egmond" is daar helemaal niét voor, aangezien een groot stuk duinterrein opgeofferd moet wor den. Het college stelt echter, dat deze grond het enige gemeentelijke eigendom is, aangekocht met toe stemming van GS met het doel om te bouwen. "Er moet zelfs zo snel mogelijk gebouwd worden, aange zien het renteverlies steeds groter wordt", aldus woordvoeder Van Wijk van "Stad en Lands^^,p". De vragen en opmerkingen wa ren voor de aanwezige raadsleden Brandweerman Jan Apeldoorn kon de noodverlichting weer meenemen. voer voor de raadsvergadering van 24 november, wanneer zij een be slissing over de struktuurnota moe ten nemen. Zij kunnen nu putten uit allerlei gedachten, die al dan niet hout snijden en in andere bijeen komsten reeds eerder werden ge uit. In deze vergadering waren geluiden tegen de concentratie van bedrijfsterreinen te Egmond aan de Hoef,'- terwijl het terrein te Egmond-Binnen niet mag uitbrei den; de uitbreiding van het sport park van Egmondia, waaraan ook duingebied ten offer valt; de door trekking van de Zeeweg; de aanleg van de noordelijke randweg. Ook* waren er weer suggesties tot aanleg van stoplichten op de drie sprong Egmonderstraatweg/He- renweg en het aanleggen van een omleidingsweg, zonder verlenging van de Zeeweg. Een nieuw geluid was de wens tot aanleg van een jachthaven. Er was een suggestie tot verlenging van de weg naar de boortoren in het noordelijk duingebied, waardoor een prachtig fietspad zou worden verkregen. Vanuit Egmond aan Zee kwam een kritisch geluid tegen de aanleg van de noordelijke rand weg met het doel, de dagrecrean ten te weren uit het dorp. Had het college hier wel gedacht aan de belangen van horeca en het andere bedrijfsleven? Suggesties kwamen naar voren voor een vrije busbaan, aanleg parkeerterreinen enz. Het waren allemaal geluiden, die reeds veel eerder vielen te beluis teren. Het gemeentebestuur kan ze gaan verwerken, hoewel ze reeds eerder in de nota's tot ondèrwerp waren. Het is een moeilijke opgave om het iedereen naar de zin te maken. Dit zal dan ook wel blijken tijdens de komende raadsverga dering van 24 november. En dan zijn er ook kritieken te verwachten over de wijze van inspraak, die op deze avond ook reeds tot uiting kwamen. Het structuurplan zal nadat het is geaccepteerd als lei- digkrl dienen voor raad en college mwPr het heeft geen juridische kracht. Er is in de toekomst dus nog alles mogelijk. 99 Sommigen weten het al waar het over gaat, als "De Kleine Kapel" van "Lamoraal van Egmont" ter sprake komt, maar binnenkort zullen velen de groep kunnen beluisteren tijdens het eerste offi ciële optreden op zaterdagavond 15 november vanaf 20.30 uur in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef. Zoals bekend bestaat het dorps huis in De Hoef tien jaar en daaromheen zijn allerlei aktivitei- ten gesponnen, waaronder dit op treden tijdens de Tiroler wijn avond, die dan plaatsvindt. Een idee dat levens vatbaar bleek Het begon allemaal enkele jaren terug, toen tijdens een gesprek over de muzikale aktiviteiten van "Lamoraal" ineens het plan op tafel rolde om een kleine kapel op te richten, die zich speciaal zou richten op ontspanningsmuziek. Alle mogelijkheden waren er, mu zikanten, instrumenten en wat belangrijker was, ineens was er ook enthousiasme. De kapel moest wel zelf voor alle kosten opdraaien en het mooiste zou zij, dat over-opbrengsten in de kas van het grote korps zouden vloeien. Dat hield voorlopig in, dat de leden van die kleine groep alles persoonlijk zouden betalen, inclu sief een apart kostuum, en dat bleek geen probleem. Tenslotte heb je een hobby en daar heb je wat voor over. In 1978 begonnen de repetities onder leiding van kapelmeester Martin Wittebrood. Sjaak Belle man nam veel werkzaamheden op zich, waaronder de publiciteit. Het groepje kent geen bestuur, alles wordt onderling geregeld. Elf men sen maken vast deel uit van de kapel en er zijn vier reserveleden, die ook het repertoire beheersen. Speciaal wordt geoefend op de lichte muziek, de z.g. Egerlander- muziek, een Tirools/Beierse sound die het bij een dansje en een feestje altijd doet. Nu is de kapel zover, dat zij klaar is voor elk optreden, of dat nu is op bruiloften, allerlei andere feesten danwel tijdens het carnaval. Het enthousiasme is bijzonder groot, want de leden kozen zonder uit zondering voor bovenomschreven muziek. Eén keer in de 14 dagen is "Het Rode Hert", waar de kapel gratis onderdak geniet, het speel- en oefenterrein en ondertussen is de kapel uitgerust met een fleurig kostuum. Het is een echte kapel geworden, de "Kleine Kapel" van "Lamoraal van Egmont". De leden daarvan staan klaar om velen op zaterdag a.s. een ont spannende avond te bieden tijdens de officiële première, die begint na het openingswoord van dorpshuis voorzitter Frans Thijssen. De sfeer zal er helemaal zijn, want aange zien het een wijnavond is, zal dit vocht er rijkelijk aanwezig zijn tijdens de wijnproeverij, die tege lijkertijd wordt gehouden. Over het zondagmorgen koffie concert publiceren wij elders in dit "Contact"-nummer. Vroeger trokken velen, die de Noordzee bevaarden om met de visserij een dikwijls hard stuk brood te verdienen, naar IJmuiden. Vanuit Egmond aan Zee verhuisden ze maar ook vanuit andere vissersplaatsen, o.a. uit Maassluis. Daar kwam de familie Verzijde vandaan, hoewel de nu 77-jarige Nas Verzijde zich daar niets meer van kan herinneren, want hij was toen pas 1 jaar. Maar dit even terzijde. Belangrijk is, dat familie van de kant van Bertha Zwart ook in IJmuiden woonde en daar was zij op bezoek, toen IJmuiden het vijftigjarig bestaansfeest vierde. En zo kwam het, dat zij daar in 1926 Nas Verzijde tegen het lijf liep. Het meisje uit de textielwinkel van de weduwe Zwart aan de Julianastraat te Egmond aan Zee had 't bekeken, dat was 'm dus. Maar ze kon Egmond aan Zee niet vaarwel zeggen, temeer daar haar moeder haar best kon gebruiken in de winkel, op de plek, het hoekje van de Bergstraat, waar later Dorresteijn zich zou vestigen en er nu nog zijn opslagplaats heeft. Met Klasie de Vrij was zij er nijver doende en ze kan zich nog als de dag van gister herinneren, hoe zij 's nachts met z'n tweetjes met een teil vol stevig ondergoed naar de Boei togen, om de drenkelingen van de gestrande sleepboot "Drenthe" van warme kleding te voorzien. Dat was in de nacht van 19 op 20 oktober in 1935. Ze was toen al vijf jaar getrouwd en was in verwachting van haar eerste. Haar man zat in die zware stormnacht nog op zee, dus de spanning zat er goed in. Maar gelukkig, de volgende dag stond hij in levende lijve vóórhaar, zoals na al zijn reizen, want zijn leven lang, vanaf zijn 12e tot aan z'n 58e jaar heeft hij de zeeën bevist. Hij voer o.a. vier jaar op de "Catharina Duivis" maar net voor het stormrampjaar van 1953 be sloot hij van schip te veranderen. Tijdens de nacht, dat de Zeeuwse eilanden onderliepen, verging ge noemd schip met man en muis. In 1958 besloot hij aan de wal te blijven, hij had een ontsteking aan zijn hand. Ze vroegen hem echter nog een reis mee te maken met de "Eli Genevière", maar hij zag ervan af. Als hij ja had gezegd, had hij waarschijnlijk niet meer aan de tafel gezeten in het huisje aan de W. Dreesweg 1, waar we het bruidspaar nu spraken, want ook dit schip verging op die reis. Nas Verzijde kan niet stuk. Beiden verkeren in goede ge zondheid. Bertha Verzijde-Zwart hanteert bijna dagelijks de brei pennen en bezwijkt de o.k. dames vereniging "Als Steun Voor Ons Huis" (A.S.V.O.H.) niet, wantdaar spreekt ze haar vriendinnen en samen doen ze goed werk, want de opbrengst van hun nijvere hand vaardigheid is voor de o.k. kerk. hoewel haar kinderen haar op dit punt ook best kunnen vinden. Werk genoeg dus. Maar eerst gaan ze deze week feestvieren, wanneer ze op vrijdag 14 november a.s. naar "De Klok" gaan, om daar tussen 17.00 en 18.30 uur vele derpers te ontmoeten, die dit gouden paar de hand komen drukken. Onze felici taties reeds vanaf deze plaats. woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag 12 13 14 15 16 17 18 19 20 6.21—18.35 7.05—19.09 7.41—19.53 8.24—20.56 9.27—22.19 (dood-tij) 10.53—23.51 0.19 1.06—13.31 2.00—14.23 wij vernemen DAT in de Egmonden de St. Nicolaas-akties reeds laten mer ken, dat het traditionele feest weer in aantocht is. Is Egmond aan Zee vorige week met een aktie be gonnen, deze week zullen de winke liers van Egmond-Binnen het hun klanten nog aangenamer gaan maken om in eigen plaats te kopen. Daarom start op woensdag 12 november een winkeliersaktie, die elke koper vele kansen biedt tot het winnen van waardevolle prijzen. Bovendien zorgen de plaatselijke zakenmensen ervoor, dat het jaar lijkse St. Nicolaasfeest voor de kinderen weer doorgang kan vin den. Kopen in Egmond-Binnen daar is dan ook alles voor te zeggen; DAT tijdens een biertapwed strijd, gehouden te Noord-Schar- woude en georganiseerd door Am- stel/Heineken voor de regio Noord- Holland, door de Egmondse deel nemers een best potje werd ge schonken. Van 't Rode Hert namen Jan Bakker en Peter Groot deel en zij gingen naar huis met een tweede prijs. Een derde prijs was voor Ab van Dam en Jaap-Jan de Graaff van bar 't Swintje; DAT dc carnavalsvereniging ,,'t Alf Elfie" op 15 november a.s. weer op spectaculaire wijze zijn prins verkiezing zal houden in café restaurant "De Klok". De origi naliteit is er weer maar blijft nog even een geheim; DAT de uitgestelde boomplant- dag te Egmond aan de Hoef nu a.s. donderdag zal plaatsvinden, ijs en weder dienende. Zoals bekend zullen de boompjes geplant wor den in het aan te leggen Slotpark ten noorden van de Slotgracht. Mocht onverhoopt het planten toch geen doorgang kunnen vinden, dan zal wel het verdere kinderpro gramma worden geboden; DAT bar-dancing "Le Clou" te Egmond aan Zee deze week zijn deuren weer zal openen. Voor de bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad; DAT er zondagavond weer moon- light-bowlen wordt gehouden in Bowling Egmond, georganiseerd door frans restaurant "Le Ker Armor"; DAT Klaas en Ans Hollenberg vanaf 10 november het autobedrijf van John Zagwijn in dienst van Renault-dealer Baltus, gevestigd te Castricum zullen voortzetten. Zoals bekend is bedoeld auto bedrijf gevestigd aan de Pr. Hen drikstraat 8-10; DAT de uitgestelde klaverjas- drive van vorige week nu a.s. vrijdag wordt gehouden in "De Meerpaal" aan de Zuiderstraat. Voor meer bjzonderheden leze men de advertentie in dit blad; DAT de commissie Financiën van de gemeente a.s. donderdag bijeen komt om 20.00 uur in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef. Van dit dorpshuis zal o.a. een subsidieverzoek worden besproken van 24.000,-. Het college stelt echter voor 22.000,-- beschikbaar te stellen. In de stukken staal te lezen dal de heer Aelbers waar schijnlijk assistentie zal krijgen van een part-timer, waarmee de assistentie van de heer J. Peetoom komt te vervallen. Ook wordt een subsidieverzoek van sporthal Eg mond behandelt. Er is voor 1981 een exploitatietekort van 276.062,40; DAT op donderdag 13 november a.s. een openbare vergadering in het raadhuis wordt gehouden van de commissie Onderwijs, aanvang 20.00 uur. Dit bericht werd ons doorgegeven zonder dat de agenda daarbij vermeld werd; DAT de damesvereniging "Ons Genoegen" van Torenduin le Eg mond aan Zee bazar houdt dinsdag 18 november van 3-5 en van 7.30- 9.00 uur en op woensdag 19 novem ber van 3-5 uur, terwijl om 8 uur de trekking plaatsvindt van de ge houden loterij; DAT jaarlijkse bijdragen en giften ten behoeve van de Ned. Herv. kerk te Egmond aan Zee door leden en symphatisanten ge stort kunnen worden op postgiro rekening 657973 of bij de Nuts- spaarbank op nr. 844.207.764. Ons werd verzocht deze mogelijkheid via deze kolommen mee te delen: Nadat de klanken van de zater dagavond bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van het dorps huis te Egmond aan de Hoef gegeven Tiroleravond zullen zijn verstomd, zal op zondag 16 novem ber een geheel ander optreden plaatsvinden tijdens het koffie concert, dat om 12.00 uur begint. Terwijl de ongetwijfeld vele aan wezigen genieten van een kop koffie en een wellicht pittiger vervolg hierop, zullen zij kunnen luisteren naar het pianospel van twee inwoners, l.w. de heren G. F. M. Versteegh en W. Noteboom. Voor dit concert zijn speciale voorzieningen getroffen, o.a. is er een grote Steinway-vleugel opge steld, waarop genoemde pianisten voor de pauze elk solistisch zullen spelen, terwijl zij na de pauze hun programma vervolgen "en quatre- mains" en dus gezamenlijk de zondag-afternoon klanken aan het instrument zullen ontlokken. Voor dit feestelijke weekend wordt de bloemversiering verzorgd door de Egmondse siertuinen vereniging, die op dat punt vele sporen ver diend heeft. AANBIEDING: 4 bosjes Hollandse droogbloemen voor 10,-- Dagelijks verae snijbloemen BLOEMSIERKUNST Albertsweg 27 - Tel. 2075 EGMOND-BINNEN Zaterdag werd de bemanning van de reddingsboot gealarmeerd aangezien er rode vuurpijlen wa ren gesignaleerd. Om de grote afstand - de pijlen werden in het zeegebied ten noorden van Petten gezien - was in eerste instantie alleen maar standby voor de "Ubbo" geboden. Toen het bericht kwam, dat de Helderse reddingsboot "Suzanne" zich inmiddels in zee bevond, kon de Egmondse bemanning weer inrukken. Opvallend was de grote snelheid waarop het Egmondse reddingsstation gereed stond om eventueel hulp te bieden. Tot op dit moment weet niemand wat de rode vuurpijlen te betekenen hadden. De leerlingen van de kleuter school van "De Boswaid" zijn afgelopen week bezig geweest met een project over het Rode Kruis. Diverse werkzaamheden van hel Rode Kruis, zowel in de regio als buiten de landgrenzen, zijn belicht. Vrijwilligers van het Rode Kruis zijn op school geweest met een ambulance, een eerste-hulp-mate- rialenwagentje en hebben daarbij het een en ander verteld. Ook de jeugd EHBO van de afdeling Egmond heeft laten zien wat zij zoal kan en zuster Florence, be woonster van Huize Agnes te Egmond aan Zee, heeft verteld wat ouder worden inhoudt. De schoolleiding hoopt dat dit resulteert in regelmatige kontak ten tussen jong en oud. Ook met de verschillende films, die er ver toond zijn, hebben alle kinderen een duidelijk beeld gekregen van het werk van het Rode Kruis. De ouders hebben van dit projekt kennis kunnen nemen op de ten toonstelling van j.1. vrijdag. Op onze foto een beeld van de aktiviteiten. ■i

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1