met de egmonden Van Speykstraat onder slopershamer We tellen de laatste dagen weg li ülS) Luit Groot uit dagelijks bestuur sporthal Hoog water contact 29 DECEMBER 1980N U M M ER 1487 UITGAVE: DRUKKERIJ BELLEMAN B V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 losse plaatsingen 30 ct per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt - Jaap Eeltink S' fW«». Met ons "Contact met de Egmonden' hebben we getracht om leven en werken spanning en ontspanning het lief en ook het leed van de Egmonden weer te geven. We deden dat op onze manier. Vond u het niet goed? Van harte onze verontschuldiging. Waardeerde u ons werk? Dank u. Voor alles in het jaar 1980 Dank U wel Aan u allen van harte een gelukkig 1981. Dit is het laatste Contact van 1980, het jaar is bijna om, we tellen de laagte dagen weg. Een heel jaar HBg hebben we Egmond beschreven, met al zijn wederwaardigheden. We konden veel goeds vermelden, gelukkig wel maar er waren ook zeer veel onaangename gebeurtenissen. Voor de een werd het een jaar van vervulde verwachtingen, van behaald succes van bereikte rust. Voor de ander bracht 1980 onbeantwoorde vragen, onvervulde wensen, zeer veel moeilijkheden en ontstellend groot leed. Drukkerij Belleman Gerard en Nel Belleman De Van Speykstraat nieuw en oud De drie "regeringspartijen" stel den zich op het standpunt, dat dan de stagnatie nog groter zou wor den dan die al was, terwijl de PvdA het eens genomen besluit wilde handhaven, om de bewoneigjtal thans voorlopig uit de probler®. te helpen. Hoewel er wel werd ge steld, dat daar waar nodig, enige reparaties werden uitgevoerd, kwam de dreiging vanachter de collegetafel op z'n zachtst gftgggd toch vreemd over. Ging het hflpu om het hogere bedrag vair de reparatiekosten of waren er an dere motieven in het spel? Zullen er in 1981 huizen worden gebouwd? Oppervlakkig gezien heeft een college gelijk, wanneer het stelt, dat het "zondegeld" is, om een noodverband aan te leggen van pakweg twee ton aan huisjes, die op den duur moeten verdwijnen. Van de andere kant ga je je afvragen: Wanneer gaan die huisjes dan ver dwijnen? Wethouder Luitjes zei, dat, nog voor 1981 is verstreken, vijftien nieuwe gemeente woningen zijn ge bouwd. We helpen het hem hopen. We vragen ons wel af, waarom dat dan nu wèl zo snel kan. We kunnen ons overigens best voorstellen, dat het blad "De Drempel" van de Stichting Belangengroep Oud Eg mond zeer kritisch is over de hele gang van zaken. We weten dat wethouder Luitjes het niet zo heeft begrepen op de Belangengroep Oud Egmond, want dat is in het verleden meer dan eens gebleken. Maar het zou beter geweest zijn, dat er in het verleden toch wat meer rekening gehouden zou zijn met de ideeën, die in de bevolking leven en in deze Stich ting tot uitdrukking worden ge bracht. Tot nu toe was de Stichting een roepende in de woestijn. Men kan verschillen van mening over de wijze waarop de renovatie in al zijn facetten wordtbenaderd, maar als men bereid is in te calculeren, dat het nooit volmaakt wordt, dan was er misschien al lang iets van de grond gekomen. Die bereidheid moet er dan wel zijn van beide kanten. Misschien helpt 1981 ons over die drempel heen. Dat wensen we elke Egmonder toe. Gerard Belleman Toen in 1967 het spel begon om een sporthal voor Egmond te realiseren, kon het toenmalige bestuur nog geen overzicht krijgen van de omvang der werkzaamhe den. Nu dertien jaar later kan het dat wel. Ondertussen heeft het twee sporthallen gebouwd en twee zwembaden. In 1970 stond de sporthal er en in 1973 werd het zwembad gerealiseerd. Een omvangrijk werk was ge klaard, Egmond en wijde omge ving had een modern komplex. Het bestuur dacht er te zijn, maar in december 1977 werd er letterlijk en figuurlijk roet in het eten gegooid, toen het totale komplex tot de grond toe afbrandde. Dankzij grote inspanningen werd het in precies een jaar weer herbouwd en op 1 december, de datum van de fatale brand in het jaar ervoor, weer heropend. Een van de mensen, die de groei van het sportkomplex vanaf het prille be gin op de gevoelige plaat heeft vastgelegd, was foto-hobyist en bouwkundige, Luit Groot. Tijdens de brand waren de emoties hem echter teveel en kon hij geen enkele foto maken. Want hij maakte als sekretaris en bouw kundige alles mee, vanaf het begin tot de totale realisering in 1973 en hij bleef lid van het dagelijks bestuur tot nu toe, om in die vervolgperiode nogmaals de hele bouwfase te moeten herhalen. Door drukke werkzaamheden echter, heeft hij nu zijn funktie over moeten geven. Het werd hem teveel, anderen zouden zijn taak overnemen, hoewel hij ondertus sen als waarnemend voorzitter, na het aftreden van P. L. Zwart, ook geruime tijd deze funktie heeft bekleed. Ondertussen is zijn funk tie van sekretaris overgenomen door Cees Zwart, terwijl Jan Mesu de financiën onder zijn beheer heeft genomen, omdat nu de laat ste der mohikanen, Cees Wijn, die deze portefeuille tot nu toe onder zijn beheer had, het voorzitter schap op zich heeft genomen. Luit Groot blijft echter lid van het bestuur, maar kan zich nu meer aan zijn dagelijks werk wijden, wat steeds meer aandacht vraagt. Het sporthalbestuur prijst zich geluk kig, hem toch in haar gelederen te behouden. maandag 29 9.24—21.49 dinsdag 30 10.19—22.51 woensdag 31 11.19—23.56 (dood-tij) donderdag 1 12.22 Er schijnt schot in te komen Het plan Van Speykstraat/Noor- derberg maakt onderdeel uit van een totaalplannetje van 41 wo ningen, die in verschillende plukjes hier en daar in het dorp worden gebouwd. De plannen zijn in een vergevorderd stadium, dat wil zeggen, dat de architect Andriesen zijn plannen op tafel heeft gelegd voor o.a. bebouwing van de Van Speykstraat, de Noorderberg, het plein aan de Zuiderstraat Nog even en het oude beeld van de Van Speykstraat in Egmond aan Zee is verdwenen. Slopers maken korte metten met de halfsteens muurtjes en de sparrenhouten daken, waarop de kleine rode Oudhollandse pannetjes lagen te blakeren in de zon of zoveel water door deden sijpelen, dat bewonen van de daaroRde*- iicr»*p«Ae r»««T?*e nagenoeg onmogelijk werd. Het zijn de oude visserswoningen van weleer, waarachter vroeger de scharren hingen te drogen aan de lijntjes, die gespannen waren tus sen de poortjes en de houten schuttingen. Er gaat een stukje romantiek mee verloren, hoewel daar vroeger helemaal geen sprake van was. Er is gestreden, geleden en gebeden, want in de huisjes zal vroeger menig keer een dode te betreuren zijn geweest, omdat 'nechtgenootof zoon na het uitvaren niet meer terugkeerde. Later werden de huisjes be woond door hun nazaten en andere Egmonders, die de zee de rug toekeerden of er alleen nog kwa men om te genieten van zon en strand. Er zit een stuk geschie denis in deze pandjes, die een dik boek kan vullen, maar die voor een groot deel aan de jongeren van nu zal zijn ontgaan, want zij die tot voor kort de huisjes bewoonden, keken uit naar een beter huis, dat meer beantwoordt aan de eisen van deze tijd. Voor verschillenden is die wens reeds in vervulling gegaan, voor anderen nog niet. Er bestaan plannen, om op deze zelfde plaats een aantal nieuwe huizen te laten verrijzen. Op de plek van de Van Speykstraat acht en op de daar achter liggende Noorderberg nog eens vier. De bestaande of in ontwikkeling zijnde plannen heb ben te maken met een totaalplan, dat betrekking heeft op verschil lende punten van het dorp. Om een uitspraak van wethouder Luitjes in herinnering te roepen: de gemeen te wil tegen eind 1981 vijftien nieuwe gemeentewoningen ge bouwd hebben en volgens Bouw- en Woningtoezicht zit dat er wel in. Nagenoeg tegelijk met de sloop van de Van Speykstraat verdwijnen er ook twee huisjes aan de Noorder berg, waarvan er een verbrand is onlangs. achter het Burg. Eymaplein, het even westelijk gelegen pleintje aan de Zuiderstraat, een plekje aan de Duinstraat en het oude Agnes- terrein. Binnenkort, waarschijn lijk op 13 januari, zullen de plannen besproken worden in een "beslo ten" commissievergadering van Ruimtelijke Ordening, waarna de bewoners van het renovatiegebied op de hoogte gesteld zullen worden, terwijl ook de raad zo snel mogelijk in de besluitvorming zal worden betrokken. Geen noodverbanden Zoals bekend nam de raad on langs een motie aan van de PvdA, om de huisjes, die beslist enige reparatie behoeven, voorlopig van de nodige noodverbanden te voor zien. In de volgende vergadering werd die motie echter weer onge daan gemaakt, omdat het aanvan kelijk aangenomen bedrag, dat de reparaties zouden opslokken be langrijk hoger zou zijn dan het in de motie voorgestelde bedrag van 125.000,--. Volgens het college beliepen de kosten minstens 200.000,--. Wan neer de raad desondanks aan de motie bleef vasthouden, zou het niet onwaarschijnlijk zijn, dat er dan drie wethouders zouden af treden. Daar zat de raad. Er lag een bom op tafel, die alleen nog maar scherp gesteld moest worden om te ontploffen, dat wil zeggen, dat de gemeente dan zonder da gelijks bestuur zou zitten en dat was voor alle partijen, behalve de PvdA, te gortig. De Noorderberg gaat ook weg.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1