Behandeling van krijgsgevangenen Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Het Rusland van heden WELKE BEPALINGEN VAN INTERNATIONAAL RECHT GELDEN. Van onzen.Haagschen corresp.) XJ ET recente terugvoeren van ruim 2000 beroepsofficieren, adelborsten en cadetten in krijgs gevangenschap vraagt opeens weer {belangstelling voor de volkenrech telijke regelen inzake de behande ling van krijgsgevangenschap. Voorop zij geconstateerd, dat Duitschland het volste recht had om tot dezen maatregel over te gaan. De vrijlating in den loop van Mei 1940 berustte immers op de, rechtens onverplichte, grootmoedig heid van den Führer. Men zou het ook zoo kunnen omschrijven, dat deze vrijlating voorwaardelijk was n.1. behoudens intrekking in het ge val Duitschland zou meencn, als nog gerechtvaardigde aanleiding te hebben om tot de behandeling wel ke regel is na capitulatie, ,voor de geheele Nederlandsche weermacht, of voor een of meer deelen daarvan, over te gaan. Aldus is thans voor de beroepsofficieren, adelborsten en cadetteen de toestand hersteld als of er nimmer sprake was geweest van vrijlating. De volkenrechtelijke regelen be treffende krijgsgevangenen vindt men in de bijlage van de Haagsche Conventie inzake de oorlogvoering te land, het zoogenaamde Regle ment landoorlog, efin der resultaten van de tweede Haagsche Vredes conferentie, van 1907. Hiervan be paalt art. 4, dat krijgsgevangenen in de macht van de vijandelijke re- gecring zijn, maar niet van perso nen, die hen gevangen hebben ge nomen; zij moeten met mensche- lijkheid worden behandeld en al les wat hun persoonlijk toebehoort, met uitzondering van wapenen, paarden en militaire papieren, blijft hun eigendom. Krachtens art. kunnen krijgsgevangenen onder worpen worden aan interneering in een stad, vesting, kamp of op an dere plaatsen, met de verplichting, zich niet buiten een bepaalde grens te bewegen. Zij kunnen slechts worden opgesloten als onmisbare veiligheidsmaatregel en slechts zoolang de duur van de omstandig heden dezen maatregel noodzake lijk maakt. De Staat, aldus art. 6 mag krijgsgevangenen volgens hun graad en capaciteiten als arbeiders gebruiken, met uitzondering van .officieren. Aan krijgsgevangenen kan wor den toegestaan, voor publieke in stellingen, voor particuliere of voor eigen rekening werk te verrichten, waarbij dan hun verdiensten ge bruikt moeten worden om hun toe stand en materieele verzorging te verbeteren. Na aftrek van de kos ten van onderhoud wordt hun het overschot bij vrijlating uitbetaald. Officieren kunnen belast worden met het toezicht op den arbeid van krijgsgevangen minderen. Het on derhoud, do voeding, legering en kleeding, moeten op denzelfden voet geschieden als bij de eigen troepen van den overwinnaar, zoo be-paalt art. 7, waarop dan het voorschrift volgt, dat de krijgsge vangenen onderworpen zijn aan wetten, voorschriften en hevelen, welke gelden in t' leger van den Staat, in welks macht zij zich be vinden. Vrijlating op eerewoord wordt ge regeld door de artikelen 10 en 11, vrijheid van godsdienstoefening is neergelegd in art. 18, vrijdom van porto in art,. 16. Dit bepaalt, dat de officieele Inlichtingcnbureaux vrij dom genieten en dat brieven, geld zendingen en postpaketten. die voor krijgsgevangenen bestemd zijn of door hen worden afgezonden, zoo wel in het land van afzending als in dat van bestemming portvrij zijn. Bovendien zullen giften cn hulp middelen in natura, welke voor krijgsgevangenen bestemd zijn, vrij Wapenbroederschap BIJ DE DERDE VERJAARDAG VAN HET STALEN PACT. BERLIJN, 22 Mei. (A.N.P.). De derde verjaardag van het Duitsch- Italiaansche vriendschaps- en hond- genootschapsverdrag heeft den lei der der persafdeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, den gezant dr. Schmidt, de gelegen heid gegeven, tegenover de groote politieke conceptie, welke aan dit verdrag ten grondslag ligt, de stel selloosheid en lichtvaardigheid te stellen, waarmede de tegenstanders van de spil en hun bondgenooten den oorlog hebben ontketend. Dr. Schmidt herinnerde aan de woorden, door den minister van buitenlandsche zaken bij het slui ten van het verdrag gesproken, dat tegenover alle illusies en intriges dit pact zonder twijfel en zonne klaar onder de unieke leiding van Hitier en Mussolini de onverbreke lijke eenheid van Duitschers cn Italianen bekrachtigt, die met hun machtigé en trouwe vrienden in de geheele wereld een geweldig en on overwinnelijk bloc vormen, dat be reid is ieder de vredeshand te rei ken, maar evenzeer vastbesloten el- ken vijand te vernietigen. In politieke kringen hier ver klaart men, dat de telegramwisse ling tusschen de leiders van het Groot-Duitsche en het Italiaansche rijk ook beschouwd moeten worden als uiting van de onwrikbare vriendschap en wapenbroederschap tusschen het Duitsche en het Itali aansche volk. van alle invoerrechten en andere heffingen worden toegelaten en gratis per spoor worden vervoerd. Volgens art. 17 genieten krijgsge vangen officieren dezelfde bezoldi ging als de officieren van gelijken rang in het land dat hen gevangen heeft- genomen. Hun regeering is tot overmaking van dit tractement verplicht. Art. 20 tenslotte regelt den terugkeer van de gevangenen, welke in den kortst mogelijken tijd na het sluiten van den vrede moe! geschieden. De Haagsche Conventie geeft al dus slechts de groote lijnen aan, binnen het kader hiervan kunnen en zullen uiteraard nadere detail regelingen worden gegeven in voor komende gevallen. Zoo is ook ge durende den vorigen wereldoorlog het geval geweest, bijv. wat betreft de hoeveelheid correspondentie, welke een gevangene per week mag versturen en betreffende den in houd van pakketten welke hij van huis mag ontvangen e.d. Derde verjaardag van het Stalen Pact STAATSHOOFDEN FELICITEE- REN ELKAAR. BERLIJN, 22 Mei (D.N.B.) Ter gelegenheid van den derden ver jaardag der onderteekening van het Duitsch-Italiaansche pact van vriendschap en bondgenootschap zijn telegrammen gewisseld tus schen den Führer, koning Victor Emmanuel III cn den Duce. Te vens zijn telegrammen gewisseld tusschen den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, en den Italiaansrhen minis ter van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. De Führer aan den Koning Keizer: „Op den verjaardag der onderteekening van het pact van vriendschap cn bondgenootschap, dat onze beide volkeren hecht ver bindt, verzoek ik uwe Majesteit, mijn oprechte wenschcn te willen aanvaarden voor den roem en de grootheid van Italië en voor het succes van zijn Wapenen". Victor Emmanuel aan den Führer: „Op den derden verjaardag van de onderteekening van het pact, dat onze heide volkeren een hecht bondgenootschap heeft vereenigd, wil ik u, Führer, harte lijk feliciteeren cn mijn beste wen schen aanbieden voor den zegevie renden afloop van onzen gemeen schappelijken strijd". De Führer aan den Duce: ,„Den dag, waarop drie jaar geleden Duitschland en Italië plechtig te genover de wereld verkondigden, dat zij in onverbrekelijke gemeen schap vereenigd zijn, zend ik u mijn hartelijke groeten. De vaste wil van onze in nationaal-socialis- me en fascisme vereenigde volke ren om te overwinnen, cn de wa penfeiten van onze dappere sol daten bieden den veiligsten waar borg voor de gemeenschappelijke eindoverwinning." De Duce aan den Führer: „Op den derden verjaardag van het Stalen Pact, dat de hechte lotsge- meenschap van Duitschland en Italië bezegelt, cn hen in den oorlog vereenigd heeft, wil ik u, Führer, mijn groeten doen toeko men en u nog eens tot uiting brengen het geloof van het fascis tische Italië in de overwinning, die de definitieve triomf zal zijn van onze zaak." Een zware pantserwagen der Sovjets, welke tijdens de gevechten bij Kertsj werd buitgemaakt, wordt met veel belangstelling door eenlge Duitsche manschappen bezichtigd. Transatlantic-Recla-P.K. Wetterau-Pax Holland m. Agrarisch nieuws Churchill's gas-onthulling Uiterst slechte indruk in Zweden. De Madrilleensche bladen Infor- maciones en Alcazar publiceeren een Efe-bericht uit Stockholm over de verklaring van Churchill inzake den gasoorlog. In dit bericht wordt het volgende gezegd: Het feit, dat Churchill zoo uitvoe rig gesproken heeft over het ge bruik van gifgassen, heeft in de Zweedsche politieke kringen een uiterst slechten indruk gemaakt. Men is van meening, dat men alleen reeds uit overwegingen van men- schelijkheid in de oorlogvoering nooit dit netelige onderwerp mag aansnijden. Men vraagt zich daar om ernstig af, wat Churchill ertoe bewogen heeft zoo onverwachts hiermede voor den dag te komen. Heeft hij misschien moeten beloven onmiddellijk met den gasoorlog te beginnen wanneer de Sowjets door een beschuldiging van de Duit schers het sein hiervoor geven? Zelfs in pro-Engelsche kringen in Zweden heeft het denkbeeld groote ontsteltenis gewekt. Engeland zou dan eeuwig de verantwoordelijk heid dragen voor het feit. dat het Europa heeft uitgeleverd aan de verschrikkingen van een gasoorlog. Washington geeft niet thuis Lissabon, 22 Mei (ANP). Naar Reuter meldt uit Washington heeft het Amerikaansche departement van marine geweigerd commentaar te leveren op het Italiaansche be richt, dat een Amerikaansch slag schip in den grond is geboord. Op een vraag van Reuier hieromtrent luidde het antwoord: Wij hebben hieromtrent niets op te merken. ARBEIDSVOORWAARDEN WERKNEMERS BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Na gehouden besprekingen tus schen een werkgeverscommissie voor het bloembollenbedrijf en de vertegenwoordigers van den Ne- derlandschen Bond van Arbeiders in liet landbouw-, tuinbouw- en zui velbedrijf is onder nadere goedkeu ring van het College van Rijksbe middelaars overeenstemming ver kregen inzake loonen en verdere arbeidsvoorwaarden, welke opge nomen zullen worden in een lande lijke collectieve arbeidsovereen komst, voor het bloembollenbedrijf. Van de volwassen mannen van 22 jaar en ouder zal het loon in het tijdvak 17 Mei tot en met 21 No vember f26.— en in het tijdvak 22 November tot 16 Mei f24 per week bedragen. Het loon van jeugdige, mannelijke arbeiders zal zijn: op 21-jarigen leeftijd 90 20-parigen leeftijd 80 19-jarigen leeftijd 70 en 18-jarigen leeftijd 60 van het loon van volwassen arbeiders. In de maanden Maart, April en Mei is de normale arbeidsdag vast gesteld van des morgens 7 tot des avonds 6 uur, in. de maanden Juni tot en met October van 66 of van 7—7 en in de maanden November, December, Januari en Februari „van licht tot donker". Des Zater dags eindigt de arbeidsdaa: des mid dags om 1 uur. De dagelijksche schafttijd bedraagt 2Va uur, behalve op Zaterdagen, op welke dagen de schaft Vi uur zal bedragen. In het tijdvak 1 Juni tot 1 October kan de werkdag, behalve op Zater dag. met 1 uur worden verlengd tegen betaling van het gewone loon (50 ct. per uur). Overuren worden betaald met 60 cent, nacht- en Zon- dagsarbeid met fl.20 per uur. Op Christelijke feestdagen wordt het loon doorbetaald. Vaste arbeiders hebben aanspraak oo 6 vacantie- dagen met behoud van loon, losse arbeiders één dag voor elke twee maanden onafgebroken diénstver- band. In de overeenkomst is ver der artikel 1638c. B.W. (betaling van loon ingeval van ziekte, onge- vale huwelijk, bevalling, overlijden, enz.) geregeld. Een commissie zal nagaan, of het voor de bloembollen streek bestaande pensioen- en inva liditeitsfonds uitgebreid kan wor den voor het geheele bloembollen bedrijf. De wereld in weinig woorden Scheepsongeluk bij Cèylon. Naar de Engclsche, nieuwsdienst meldt uit Colombo, is de motorboot Cha- vira bij Jaffna, de Noordpunt van Ceylon ondergegaan, waarbij 62 menschen verdronken, grooten- deels studenten cn vrouwen. Elf menschen werden gered, maar drie stierven van uitputting. Het ongeluk werd veroorzaakt door overbelasting van het vaar tuig. Het mocht slechts 18 perso nen vervoeren, maar had er meer dan zestig aan boord, benevens de bagage. Bovendien stond er een felle wind. De oorlog zal nog lang duren. „De oorlog zal nog lang duren, er is daarom geen reden de eene week buitengewoon optimistisch en de andere al te pessimistisch te wor den", zoo verklaarde Roosevelt op de persconferentie van Vrijdag, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt. Op dezelfde persconferentie wees Roosevelt vol gens den Britschen berichtendienst erop, dat de toestand, die ontstaan is voor de geallieerden door het tot zinken brengen van schepen, ern stig is. Gevaarlijke koorts in Australië. In Queensland en Nieuw Zuid- Wales is, naar de Britsche berich tendienst meldt, een gevaarlijke koorts uitgebroken. Leger en lucht macht zijn gerequireerd om mede te helpen bij de poging tot beper king van de ziekte. De Britsche berichtendienst meldt verder, dat het spoorwegver keer in Nieuw Zuid Wales tot de helft moest worden beperkt. Mijnwerkersstaking in Engeland. Uit Londen wordt gemeld: Vol gens een bericht van de DaHy He rald is een nieuwe staking van mijnwerkers in een steenkoolmijn bij Darfield in Yorkshire uitgebro ken. In totaal zijn vijfhonderd mijn werkers in staking gegaan, toen de directie een eisch tot loonsverhoo- ging had afgewezen. Duitsch hospitaalschip door duik boot aangevallen. Het hospitaalschip van de Duil- sche marine Alexandér von Hum- boldt", dat zich op weg bevond naar een haven aan de Noorsche kust, is, naar van'militaire ziide verluidt, ondanks het feit, dat het ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 24 Mei t.m. 30 Mei 1942 27A brood 27B brood 27 beschuit 27A vleesch 27B vleesch 27A aardap. 27B aardap. 28, 29 tabak 4 rants. brood of rants. gebak 1 rants. beschuit, brood of gebak 1 rants. vleesch of Va rants. vl.waren IVa Kg. aardappelen A Kg. aardappelen 1 rants. tabak 17 Mei t.m. 13 Juni 1942 299 algem. 303 algem. 301,305,309, 313 algem. 4-17,4-18 res. 307 algem. 311 algem. 315 algem. 298, 302. 306, 310. 314 algem. 26A t.m. 29A melk 26B t.m. 29B melk 26 versnap. 27 versnap. 1 Kg. suiker 500 gram jam of 250 gr. suiker 1 rants. bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 250 gr.peuivr./haverm. 250 gr. gort 100 gr. vermic./maizena 100 gram kaas 3'A liter melk 1%. liter melk 100 gr. chocolade 100 gr. suikerwerk 28 versnap. 1100 gr. choc./suikenv. 19 April Lm. 13 Juni 1942. 288 algem. |.250 gram koffiesurrog. 17 Mei t.m. 25 Mei 1942 VA rant. boter VA rants. boter/marg./vet 26 boter 26 vet Beschikbaar per persoon 0 t/m j 4 t/m|14t/m| vol- I een- 3 jaar 13 jaar 20 jaar wass. heid in tijdvak van één week 5 18 22 18 rants. 4 rants. l'/4 2V2 2'/j 2»/, rants. l'/4 2 3»/4 2"/, kg V, Vv k? 2*) rants. in tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg 500 500 500 500 gram 4 4 4 rants. 500 mam 250 250 250 250 gram 250 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 500 500 500 500 gram 28 14 liter 7 7 liter 100 1C0 100 100 gram 100 100 100 100 gram 100 100 100 100 gram in tijdvak van acht weken 250 250 250 250 gram in tijdvak van 9 dagen 1 rants. 1 rants. DIVERSE ARTIKELEN. Tijdvak 16 petroleum 01 t/m 05 B.V. brandst 01 K.F. brandst 293 algemeen J zeep J toiletzeep U textiel (mann.) 2 L. pretroleum 1' eenh. brandst. 1 eenh. brandst. (geen anthr.) 1 rants. zeep 1 rants. zeep 75 gr. toiletz. 80 50 gr scheerzeep I Apr. 1942 II Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 13 Juni 1942 31 Dec. 1942 30 Apr. 1943 31 Mei 1942 31 Mei 1942 31 Mei 1942 31 Aug. 1942 OPMERKINGEN: Niet meer geldig: Na Zaterdag 23 Mei: 26 Brood Vleesch, Aardappelen. Verlengd: t.m. Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 Algemeen (Zeep). G, II, I Zeep, Toiletzeep. 24 Boter en Vet voor aflevering Slaolie. 3-12, 4-12 Reserve (Sinaasappelen). Mann. personen van 18 jaar en ouder. van huiten overeenkomstig de voor schriften van de Geneefschc con ventie van duidelijke kenteekenen was voorzien, door een duikboot aangevallen, zonder dat het hier door op de een of andere wijze be schadigd werd. Gebrek aan hout. Naar de Lon- densche zender meldt, heeft de En- gelsche regeering verboden ijzeren hekken te vervangen door houten. Het gebruik van hout is in het ver volg naar in de desbetreffende verordening van de Engclsche regee ring gezegd wordt, alleen nog ver oorloofd voor reparaties en belang rijke werkzaamheden. De Gaulle krijgt een wenk. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Gaulle van de Ver. staten een wenk gekregen, zijn activiteit te beperken tot militair gebied en zijn politieke wenschen te laten va ren. Aanleiding tot dezen wenk zijn verscheidene incidenten in Nieuw- Caledonic, Syrië en Equatoriaal Afrika, waar de Gaulle burgerlijke en militaire gouverneurs had ge noemd, die elkaar tegenwerkten. Verdere benzinerantsoeneering in Amerika. Tijdens de gisteren gehouden persconferentie deelde president Roosevelt, naar uit Was hington wordt gemeld, mede dat de rantsoeneeringsmaatregelen voor benzine met ingang van 1 Juli a.s. over het geheele gebied van de Ver. Staten zo.uden moeten worden uit gebreid. EEN DUITSCHE DICHTER VER TELT VAN ZIJN ERVARINGEN. Van de aangeboren ridder lijkheid weinig overgeble ven. De bekende Duitsche dichter Bruno Brehm hield een voordracht over zijn Russische ervaringen. Bruno Brehm vertelde, dat het Ne derlandsche landschapsbeeld een sterke gelijkenis toont met het Rus sische; het is hetzelfde vlakke land schap, dat het karakter van beide landen bepaalt. Alleen, waar hier alles tot het laatste hoekje gebruikt wordt, krijgt men daar den indruk, alsof men er pas hier en daar juist begonnen is met de exploitatie van het land. Tot de overeenkomst dra gen ook bij de baksteenen straten en de met peppels omheinde tuinen en boomgaarden. Beide danken in Rusland hun ontstaan aan Peter de Groote.die niet alleen zelf lang in Holland vertoefd heeft, doch ook vele Hollanders naar zijn land wist te lokken. Thans is veel ervan vernield. In de straten zijn heele stukken, waar steenen mankeeren; dc kaarten kloppen niet meer er zijn heele nederzettingen en dorpen zoek. Zij zijn doelbewust afgebroken tot op den grond. De Sowjet-autoriteiten duldden geen verspreide nederzet tingen, zij dwongen de bewoners er van zich te combineoren tot groo- tere groepen, die beter te bewaken waren. Tijdens de groote koelak ken vervolgingen in 1936 en 1937 werdén duizenden boeren aan we gen- en boschbouw gezet; aldus trachtte men het verzet der bóeren te breken. Kleiner geworden. Wat Brehm (die den vorigen oor log ook meegemaakt heeft) ook op viel, was, dat cje Russen veel klei ner zijn dan in 1914. Waren het toen groote, struische mannen met woeste baarden, thans zijn zij klein, dor en baardloos. Bij onderzoek bleek dit hoofdzakelijk het gevolg van de vele hongersnooden sinds 1919, tengevolge waarvan de toen malige jeugd nooit volgroeid raak te. Hier en daar hadden de Sow jets de 50- en 60-jarige veteranen opgeroepen en deze waren veel grooter dan hun jongere medesol daten. Gedurende den vorigen oor log waren trouwens de regirfienten steeds met mannen van een stam (b.v. Oekrainers of Wit-Russen) be zet. Doch thans Vindt men de vreemdste combinaties tot in de kleinste eenheden, als compagnie en ekadron. Zelfs de niet-Russisch sprekende manschappen worden rustig met anderen gecombineerd. De mentaliteit is ook heel an ders. Vroeger was de Russische offi cier een ridderlijk tegenstander, de Sowjet-soldaten èn officieren hou den zich aan geen enkele overeen komst of regel. Het officiersvak kan men in USRR niet uit eigen bewe ging kiezen; commissies, die de scholen afgaan wijzen eenvoudig aan wie officier wordt. Hetzelfde geldt voor leeraren en onderwijs krachten! Tot aan den rang van kapitein zijn de officieren goed; vanaf majoor naar hoven ontbreekt het mede door de talrijke poli tieke opruimingen van de GPOe aan deskundige menschen. Het gevolg is dan ook, dat eenigszins grootere acties steeds weer spaak loopen door gebrek aan samenwerking, onderling begrip en deskundigheid. De Rus is een goed en dapper sol daat, maar deze traditie i^,door de Sowjets gebroken. Zij zijn er ook in geslaagd om in voortzetting van de oude traditie's het best het ondermijningswapen (of zoo men liever wil, de dynamiet-oorlog) te organiseeren. Deze revolutionairen waren meesters in het hanteeren van springstoffen men denke slechts aan den aanslag op 't iWn- terpaleis in 1886. Wreed! Het gebéurt vaak, dat voor het gevecht de politieke commissaris drie willekeurige mannen uitpikt en voor het front van de troep neer schiet, om de rest te toonen wat hun te wachten staat als zij niet slagen in den aanval. Als krijgsge vangenen zijn zij zeer handelbaar en er worden bij wegenbouw en der gelijke in de étappen duizenden krijgsgevangenen gebruikt zonder dat het tot incidenten kdmt. Zoo dra zij onder den Sowjet-druk van-< daan zijn, worden zij weder nor maal. Wat Sowjet-druk wil zeggen, illustreert het volgend voorval: een gevangen genomen Sowjet-officier, een overste, werd gevraagd of hij werkelijk dacht nu neergeschoten te worden Hij was in den vo rigen oorlog geweest en dus op een keizerlijke kadettenschool en ken de toch de interinationale overeen komsten. I-Iij ontwoorddo schouder ophalend, dat een en ander ininte ressant was; binnen een half uur zou hij het wel weten, als hij neer geschoten zou worden Onteigening van Joodsch grondge bied in Hongarije. In de gehou den vergadering van het huis van afgevaardigden heeft de minister van landbouw baron Banffy een wetsontwerp ingediend inzake de onteigening van land- en boschbezit van Joden. Boekbespreking DER GLOBUS. Pressestimmen rar Welt- wirtschaft. We mochten een drietal afleve ringen ontvangen van de „Globus", een te Berlijn bij Verlag Friedrich Ohrenlcamp verschijnend periodiek waarin tal van op den voorgrond tredende artikelen uit de Duitséhe pers zijn overgenomen. Zooals uit de ondertitel is op te maken, heb ben deze artikelen uitsluitend be trekking op technische en econo mische onderwerpen. Zij die zich daarvoor interesseeren zullen goed doen de inhoud van de Globus ge regeld te volgen. De leidende Duit sche gedachte komt daarin op tref fende wijze tot uitdrukking. DE NEDERLANDSCHE VOLKS HUISHOUDING. Orgaan van het bedrijfsle ven in het nieuwe Neder land. Ons wérd toegezonden het eerste nummer van het tijdschrift voor het Economische Front „De Neder landsche Volkshuishouding". In zijn inleidend woord tot de le den van dit Economisch Front, zet de leider er van, mr. M. M. Rost van Tonningen, uiteen, hoe, toen na de bezetting de regeering en het parlement der sabotage waren ver dwenen en toen de joden, die hier de lakens uitdeelden, althans ge deeltelijk onschadelijk waren ge maakt, de weg vrijkwam voor een opbouw ten bate van ons volk. Elke goede Nederlander zal door standvastigheid en onkreukbare eerlijkheid, door werkkracht en on wrikbare overtuiging worden ge wonnen. Daarbij zal een meedoogenlooze strijd noodig zijn tegen de sabo teurs van den nieuwen opbouw De kwaadwillende tegenstanders zullen hun karakterloosheid echter eerst recht toonen, waar ze stuiten op kracht, beleid en strijdvaardig heid. Tot strijd, strijd en nog eens strijd is het dan, dat mr. Rost van Tonningen opwekt. Mr. Rost van Tonningen behan delt dan in een uitgebreid artikel de Nederlandsche Volkshuishou ding in do Europeesche Ruimte; door F. B. J. Gips wordt de Neder landsche Handel in den loop der tijden besproken. We vinden voorts artikelen over „De Nederlandsche Nijverheid georganiseerd" door L P. Krantz, „de Ariseering van het Nederlandsche Bedrijfsleven" door II. C. van Maasdijk cn „de Reorga nisatie van de Kamers van Koop handel en Fabrieken" door Mr. F W. A. de Koek van Leeuwen, terwijl de inhoud wordt besloten met een aantal mededeelingcn van het Economisch Front. (A. Eriks.)

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2