NOORD-HOLLAND E .Opnieuw zware slagen voor de Britsche vloot Verduister DAGBLAD VOOR Dt succesvolle aanvallen der Italianen in de Middelt andsche Zee Slag io Marmarische woestijn beslist Vergiften bij p'antenziekten Uit*.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (-2 lijnen). - ALKMAAR: Langestraat 97 Tel. 3332. SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct. p. ra.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. 86ste Jaargang No* 11826 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar fafw.) WOENSDAG 17 JUNI 1942 Extra weermachtbecicht: f Talrijke oorlogsbodems èn koopvaarders getorpedeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt het volgende extra bericht bekend: Op de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen en eenheden der Duitsche marine, in samenwerking met Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten de Britsche vloot en de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart zware slagen toegebracht. Behauve de reeds gemelde Italiaansche groote suc cessen tegen het van den AUantischen Oceaan komen de convooi is een van Alexandrië komend en door sterfce vloot strijdkrachten beveiligd Britsch convooi uiteengeslagen. In den tijd van 13 tot 15 Juni werden hierbij door Duitsche lucht- en zeestrijdkrachten 4 kruisers en torpedobootjagers, 2 bewakingsvaartuigen en 6 koopvaarders met tezamen een inhoud van 56.000 brt. in den grond geboord. Bovendien werden 1 torpedobootjager en 8 koopvaarders £oor torpedo's ge troffen, in brand geworpen of zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, kan zij verloren zijn. Nog 6 oorlogsschepen en 6 koopvaarders kregen bom- of torpedotreffers. Van de ter beveiliging van het convooi opgestegen vijandelijke jagers werden er 33 bij hichtgeveehten neergeschoten. 10 Duitsche vliegtuigen gingen verlo ren. De resten van het convooi werden gedwongen terug te keeren. Het succes is mede behaald door de duikboot van den luitenant ter zee eerste klasse Reschke, die een Britschen kruiser ln den grond heeft geboord. De slag in de Middellandsche Zee ROME, 16 Juni (DNB.) Inzake de reeds gemelde aanvallen van Italiaansche lucht- en zeestrijd krachten op de beide Engelsche convooien in de M'ididellandsohe Zee wordt van toonaangevende Italiaansche zijde nog het volgen de' medegedeeld: De beide Engelsche convooien, die top 13 Juni Alexandrië en Gibraltar verlieten, werden onmiddellijk bij het begin van de reis door duikboo- ten waargenomen en aangevallen. Twee eenheden van het Britsche convooi, dat Gibraltar had verlaten, werden door torpedo's van de Ita liaansche duikbooten getroffen. De zevende Italiaansche vlootdivisie, bestaande uit •twèe lichte kruisers en vijf torpedojagers, kon in suc cesvolle verrassende aanvallen óp 15 Juni des ochtends ten Zuiden van Pantelleria het gros van het naar Malta varende convooi aan vallen. Het vijandelijke convooi, bestaande .uit twee kruisers en 12 torpedojagers, wendde den steven en probeerde een rookgordijn te leggen. In den loop van het gevecht werd een vijandelijke kruiser door het geconcentreerde vuur van de Eugenio di Savoye en van de Mon- tecuccoli zwaar getroffen en ont plofte. Twee torpedobooten werden eveneens zwéar getroffen. Een vij andelijke kruiser en een torpedo boot werden door Italiaansche ja gers getorpedeerd. Convooi gedecimeerd. De Italiaansche vlootdivisie zette den geheelen dag, in weer wil van de vijandelijke lucht aanvallen, den strijd tegen het vijandelijke convooi voort en bracht door artillerievuur een vijandelijken torpedojager tot zinken, terwijl het vijandelijke convooi, door de luchtmacht van de spilcogendheden werd aangevallen en gedecimeerd. Vier vijandelijke schepen wer den tot zinken gebracht of in brand geschoten. Ook eén vij andelijk tankschip werd in brandy geschoten. Behandeling der Gaullisten BERLIJN. 16 Juni (A.N.£.): Naar van bevoegde zijde vanmid dag werd verklaard, worden de bij de gevechten in Noord-Afrika in handen van de DuitschItaliaan sche troepen geraakte soldaten van de Gaulle voorloopig in speciale kampen ondergebracht en als krijgsgevangenen behandeld. In de WilhelmstraSse verklaar de men naai' aanleiding hiervan, dat een dergelijke maatregel, gezien vanuit het standpunt van het vol kenrecht, een absolute grootmoedig heid beteekent, daar de spilmogend- heden, hoewel hun hiervoor stren ge rechtsbeginselen ter beschik king staan, van de toepassing hier van afzien. WAT OVERBLEEF. Van hflt sterke vijandelijke oon- vooi, dat Gibraltar had verlaten en bestond nit een slagschip, twee vliegtuigmoederschepen, 5 kruisers 20 torpedojagers en andere kleine eenheden, 6 transportschepen en een tankschip, slaagden er slechts enkele eenheden in naar Malta te vluchten. In het Oostelijke deel van de Mid dellandsche Zee heeft een vrij ster ke Italiaansche vlootformatiè het vijandelijke convooi, dat op 13 Juni Alexandrië had verlaten en bestond uit 52 eenheden van verschillende klassen, 'waaronder waarschijnlijk een Amerikaansch slagschip, 8 kruisers, kleine vergezellende vaar tuigen en 11 transportschepen, ver hinderd de reis naar Malta voort te zetten. In de wateren van Kreta veranderde het vijandelijke convooi van koers en probeerde naar zijn uitgangspunt terug te keeren. Het gelukte echter niet de aanvallen van de Italiaansche luchtmacht en duikbooten te ontwijken, die het convooi zware schade toebrachten. Het doel van de beide Britsche convooien was onder alle omstan digheden het Britsche steunpunt Malta te versterken. ^De Nederland scha Volks- dienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit U aan als lid. Engelschen richtten bloedbad aan De aanval in den Piraeus. AtTHENE, 16 Juni (A.N.P.) In den naoht van 11 op 12 Juni j.l. hebben Engelsche vliegers in den Piraeus een gruwelijk bloedbad aangericht onder de Grieksche bur genbeyolking. Militaire objecten werden niet geraakt, maar wel viel een Engelsche boni op een schuilplaats, waarin zich 35 Grie ken bevonden, die allen den dood vonden. Zondagmiddag J.l. werden de slachtoffers vah dezen laffen Brit schen aanval op staatskosten be graven. De waarnemende minister- president.vhield een aanklacht te gen de wreede, ommèns ettelijke methoden der Engelschen. Terwijl de asmogendheden het zwaarbe proefde Grieksche volk zooveel mogelijk helpen, wordt van Brit sche zijde gestreefd naar de uit hongering van het Grieksche volk en wordt dit volk door laffe bom aanvallen uitgemoord. Thans reeds is het aan het Grieksche volk dui delijk, dat de verantwoordelijkheid voor deze moordpartijen ook be rust bij de Grieksche schijnregee- ring te Londen en bij den gedeser- teerden koning George, die genade brood eten van de moordenaars van het Grieeksche volk. Bommen op Z.W. Engeland HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het versterkte gebied voor Se- bastopol vonden gisteren slechts gevechten van geringen omvang plaats. De luchtmacht vernietigde in de haven van de Zuidelijke baai een vij^ndelijken torpedojager. •Het ten Oosten van Charkof ver overde bruggehoofd aan gene zijde van de Donetz werd naar het Noorden uitgebreid. Overigens mis lukten in den centralen en Noorde lijken sector van het Oostelijke front plaatselijke aanvallen van den vijand. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen bombardeeren met goede uitwerking een vijandelijk vlieg veld bij Moermansk en plaatsten aan de Kanadalakscha-baai bom- treffers op trajecten van den Moer- manskspoorweg. Hierbij verloor de vijand in luchtgevechten 10 vlieg tuigen. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vliegvelden en spoorweginstallaties in het gebied rondom Moskou. De slag in de Marmarische woestijn is in het voordeel van de Duitsche en Italiaansche troepeö beslist. Nadat de vijandelijke pant- serstrijakrac* ten bij Acroma wa ren verslagen en'bij de achtervol- ging naar het Noorden de Via Bal- bia was overschreden en de ksut bereikt werd, zijn de Engelsche en Zuid-Afyikaansche troepen in de stelling van Gazala van hun ver binding met Tobroek afgesneden. In een aanval van het Westen uit" hebben Italiaansche divisies deze stelling doorbroken. In de avond uren van gisteren werden ook ten Zuiden van Tobroek zwaar ver sterkte woestijnforten stormender hand veroverd en werd verder naar heet Oosten terrein gewonnen. De omvang van de overwinning is nog niet te overzien. - In het Kanaal sloegen lichte zee-, strijdkrachten bij de bescherming van een convooi drie aanvallen van vijandelijke groepen motortorpedo- booten af en brachten door artille rietreffers op korten afstand twee Britsche motortorpedobooten tot zinken. Andere vijandelijke vaar tuigen werden deels door gebruik te maken van handgranaten, zwaar beschadigd. In Zuidwest-Engeland werden in denf- afgeloopen nacht militaire installaties met bommen bestookt. Enkele Britsche vliegtuigen de den gisteren overdag onder be scherming van de wolken een nut- teloozen storingsaanval op het West-Duitsche grensgebieed. In de Aegeïsche Zee. Een Duitsche voorpostenboot onderhoudt het verkeer tnsschen de eilanden. Atlantic-Holland-Pax Holland m. Textiel uit... - menschenhaatl De Jongste Zweedsche nieu wigheid op het gebied van vervangingsprodiicten is de vervaardiging van textiel uit menschenhaar. Een wolfa- briek heeft besloten textiel te gaan produceeren met men schenhaar als grondstof. Het haar wordt bij de kappers in gezameld. De faibriek betaalt 1 kroon voor 1 Kg. vrouwen haar en een hal ven kroon voor 1 Kg. mannenhaar. Het eerstgenoemde wordt hooger aangeslagen, aangezien het makkelijker ,te verwerken is. Indien het haar van alle kappers werd ingezameld, zou er jaarlijks 800.00(0 Kg. van deze „grondstof" beschik baar zijn, Voldoende om een •groote textielfabriek aan het. werk te houden. Een voordeel is nog, dat textiel uit haar geen vocht aantrekt. Uit Engelschen mond... Toestand niet florissant STOCKHOLM, 16 Juni (D.N.B.). Voor den Londenschen zender heeft de commentator Frazer in ver band met de gevechten in Noord- Afrika en de situatie aan het Ooste lijke front verklaard, dat men, wan neer men het geheele geallieerde front overziet, kan zeggen, dat de toestand er voor de geallieerden niet zeer verheugend uitziet Azad-Nehroe en Gandhi zijn het 'eens bangkok; 16 juni (d.n.b.): De conferentie tusschen den voor zitter van het Congres, Aboel Ka- iam Azad, den leider van het con- 'gres, Pan dit Nehroe en den Mahat- ma Gandhi te Wardha is geëindigd met een volledige'overeenstemming tusschen deze drie Indische- leiders in de kwestie van de maatregelen welkegenomen moeten worden ten aanzien van de in Indië aanwezi ge Engelsche en Amerikaansche troepen. De werkcommissie van het Indische Nationale Cogres zal op/4 Juli te Wardha bijeenkomen, om bijzonderheden te bespreken over de conferentie tusschen Azad, Nehroe en Gandhi. Nederlandsche meisjes werken in Dnitschland In heel het uitgestrekte groot- Duitsche Rijk, in de nabije grens streek en in Silezië, op het platte land en in de groote steden, in Berlijn, Hamburg, Breinen, Leipizig en Frankjurt, overal, waar groote fabrieken zijn, vinden thans Ne derlandsche meisjes een broodwin ning. Een zeer goede broodwinning zelfs. De verdienstep, welke deae meisjes in allerlei soorten fabrie ken ontvangen, zijn belangrijk hooger dan men doorgaans in Ne derland gewend was aan vrouwe lijke arbeidskrachten te betalen. De meisjes leveren daar geen knutselwerk of arbeid,1 welke eigenlijk niet als volwaardig be schouwd wordt. Met al'le aangebo-, ren behendigheid, die vrouwen nu eenmaal voor veel beroepentot uitermate geschikte arbeidskrach ten bestempelt, nemen ze aan het reusachtige arbeidsproces deel, dat zich heden ten dage in nim mer geziene vormen en omvang in het groot-Duitsche Rijk heeft ontwikkeld. In de laatste waken hebben zich opnieuw honderden Nedeflandsche meisjes tij de arbeidsbeurzen voor werk in Duitschland gemeld. Gaarne willen ze wat verdienen om zich datgene te verschaffen, wat ze zich vroeger moesten ont zeggen. De loonen zijn zoo hoog, dat najaftrek van alle kosten voor huisvesting en verpleging een mooie spaarcent overblijft. Honderden schipbreukelingen In Straat van Sicilië. Van een vlootbasis in de Middel landsche Zee, 16 Juni (Stefani). Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt: De gevolgen van de aanvallen der Italiaansche luchtmacht blijken vreeseijk te zijn. Tijdens verkenningsvluchten boven de Straat van Sicilië heeft men honderden schipbreukelingen kunnen waarnemen, allen Engel schen, die deel uitmaakten van de bemanningen van koopvaarders en oorlogsschepen, welke door de Italiaansche bommenwerpers tot zinken gebracht zijn. Een Itali- aansch hospitaaïschip stelt pogin gen in het werk deze schipbreu kelingen te reddeh, maar dit reddingswerk werd bemoeilijkt, aangezien het vaartuig door vij andelijke vliegtuigen werd aange vallen. Beëediging van functionarissen der N.S.B. Op 20 Juni a.s. 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. Al len werkgevers wordt verzocht de leden van hun personeel, die de be- eediging willen bijwonen, zoo veel mogelijk op Zaterdag 20 Juni a.s. Vrij te geven. Verwacht wordt, dat de leden der N!S.B. zonder uitzondering aan dit verzoek gevolg zullen geven. w.g. Het Hoofd Algemeéne Zaken N.S.B., De Blocq van Scheltinga. DE EED VAN TROUW AAN DEN LEIDER. Radio-reportage van de plechtigheid. Van de beëediging van driedui zend functionarissen der N.S.B. op den leider, welke op Zaterdag namiddag a.s. te Utrecht zal plaats hebben, wordt per radio een uit voerige reportage gegeven. De uitzending hiervan wordt door den zerider Hilversum II van 18.50 tot 19.10 gebracht. De reportage wordt omlijstdoor marsohmuziek, uit te voeren door dé W.A.-kapel van den heerban Amsterdam, onder leiding van kompaan C. A. Sohoemaker. Vrouw du Leus als dierenmartelares Wreede praktijken te Sprang- Capelle. De ondeskundigheid, waarmede clandestiene slaohlters hun bedrijf uitoefenen, leidt tot gévallen van stuitende wreedheid jegens slacht dieren. Controleurs van den Cen tralen Crisis Controledienst kwa men onlangs te Sprang-Cape 11e een clandestiene slachting op het spoor, waarin op gruwelijke manier een koe vermoord bleek te zijn door een uiteraard als slager ondeskundige metselaar. De man had op ""de markt te 's-Hertogenbosch een koe gekocht en ging in zijn woonplaats, nadat het dier nog eenige dagen in de weide had geloopen, tot de slach ting over. De koe kreeg met een zwaren hamer een klap op den kop en toen het dier half bewusteloos neerviel, hamerde de metselaar met behulp van een grooten spijker een gat in den schedel van het beest. De hersens werden daardoor ge raakt en de koe stierf. Om het af zichtelijke geheel volledig te ma ken, sneed de man het dier tenslot te de hals open om de koe te la ten leegbloeden. Het verbruik van clandestien geslacht vee werkt een dergelijk wreed optredën in de hand. Tot slagschip vermomde koopvaarder Door Duitschera tot zinken .gebracht. Van een vlootbasis in de Middel landsche Zee, 16 Juni (Stefani.) Een der bijzondere corresponden ten van Stefani meldt, dat Duitsche bommenwerpers een aanval hebben gedaan op een vijandelijk konvooi, da^ naar Alexandrië, zijn uitgangs basis, terrugkeerde. Als gevolg van den Duitschen aanval ontdekte men een groote mystificatie, die de vijand niet kon verbergen. In het konvooi bevond zich een slagschip, dat in werkelijkheid een gewoon vaartuig bleek te zijn,* hetwelk men als slagschip had gecamoufleerd. Dit schip werd door de Duitsche vliegers aangevallen en tot zinken gebracht. Voorts meldt een der bijzondere correspondenten van Stefani, dat tijdens een actie van Italiaansche jachtvliegtuigen, vijf vijandelijke torpedovliegtuigen werden neerge schoten. Maan Maan op vanavond om onder 8.45 o o n A 0.12 21 Juni 22.04 uur 5 Juli e.k. tot morgenochtend l.k. 28 Juni V.M. 51 12 Juli .17 uur n.m. De prijs van brandnetels Voor brandnetels worden momen teel hoogere prijzen gevraagd dan toelaatbaar is. De Gemachtigde voor de Prijzen vestigt er daarom de aandacht van belanghebbenden op, dat brandnetels op de veiling slechts voor ten hoogste drie cent per kg. mogen worden verkocht. De grossiers- en detaillistenprij- zen mogen niet hooger liggen dan resp. f 5.50 per 100 kg. en S cent per kg. Indien deze prijzen worden over treden, stelt men zich aan vervol ging bloot. Waarschuwing aan de vee houders. De aandacht van de veehouders wordt gevestigd op de groote ge varen, waaraan de dieren zijn bloot gesteld bij het onachtzaam, onvoor zichtig en onoordeelkundig omgaan met de zeer giftige stoffen ter be strijding van den coloradokever en van'bepaalde plantenziekten. In vele gevallen zijn bij vergifti ging de ziekte- en sterfgevallen van dieren toe te schrijven aan onacht zaamheid en ondoordachtheid bij het gebruik van bestrijdingsmidde len. De veehouder, die in den tegen- woprdigen tijd wel zeer hooger* prijs stelt op het behoud van zijn veestapel, moet dè dieren niet te spoedig laten grazen in boomgaar den, die met bestrijdingsmiddelen zijn bespoten. Gedurende den staltijd moet hij niet voederen me,t hooi. Rfkomstig uit bespoten boomgaarden of van greppelkan.ten van bespoten aard appelvelden. De veehouder zij op zijn hoede, indien hij niet een groot gedeelte van zijn veestapel wil verliezen. COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMSTEN IN NEDERLAND. Blijkens een pas verschenen pu- blicatie van het Centraal Bureau voor de Statistie'k, bedroeg het aan tal' collectieve arbeidsovereenkom sten op 1 Juni 1941 totaal 1277, om vattende 78.755 ondernemingen en 451.171 werknemers. Op 1 Juni 1940 was het aantal contracten 1552 met 69.674 ondernemingen en 351.805 werknemers. Het aantal' overeen komsten is sedert 1940 niet onbe langrijk verminderd. Dit verschijn sel deed zich speciaal voor in de bouwbedrijven en in den landbouw. In laatstgenoemde groep was zulks een gevolg van samenvoeging van contracten. Van de ruim 451.000 per sonen, die op 1 Juni 1941 onder de bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten werkten, was 72 pet. in de.nijverheid, 25 pet. in den landbouw en 3 pet. in andere be drijfstakken werkzaam. Rond 251.000 werknemers vielen onder 33 landelijke of dietricts-oon- tracten. In het tijdvak 1940—1941 leidden 433 arbeidsovereenkomsten tot "loon-sverhooging. Voor ruim 382.000 van de werknemers bevatten de contracten een vacantieregeJing en wel voor 70 één week, voor 17 korter en voor 13 langer dan een week. Zandvoort past zich aan. Verschillende consumptie-tentjes, die voor heen aan het strand stonden, z#« met de sfeaadstoelen naar de dui nen overgebracht en de vecnnttogimgefs maken er dankbaar gebruik van. Stevens-Pax TT-"and ra

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1