ECONOMISCHE HERORDENING Akkertje Uiteenzetting Dr. M. D. DIJT Dt lucht rwtirs van H8ITIKA Het Turnfeest te Wieringen Wanneer we met een enkel woord de uiteenzetting zouden moeten sa menvatten, die Dr. M. D. Dijt uit Haarlem op uitnoodiging van den Beauftraget van den Rijks commissaris voor de provincie Noord Holland in hotel Brinkmann gaf, dan zou het als volgt zijn: Wil Europa niet ten gronde gaan in een grenxelooze chaos, dan is een eco nomische herordening dringend noodzakelijk. Samenwerking der Germaan- sche volkeren is noodig. Spr. wees er allereerst op„dat de tijd van het individualisme en van de vrijheden, zooals die van prijs vorming, voortbrenging, handel, dienstverrichting, schuldvormjng, cm., ons wel een groote mate van vooruitgang bij toenemende bevol king heeft gebracht, maar dat te vens eenige vQor 't krachtige voort- bestaan der Europeesche volken noodlottige verschijnselen zijn op getreden. De toename der bevolking dreigt vooral in de Germaansche landen te stagneeren. Hiertegen over staat de sterke toeneming der Slavische en Oostersche bevolkin gen. Willen de Germaansi^ie volken zich handhaven, dan is samenwer- king noodzakelijk en moeten Euro peesche oorlogen voorgoed uitgeslo ten zijn. De gevolgen van het indivi dualisme. Wat de meer zuiver economische, verschijnselen betreft, behandelde spr. daarna de ontwikkeling van de geheel vrije prijsvorming die aan vankelijk zijn zin had voor het rich ting geven aan de productie in har monie met de behoeften. In het ver loop van den tijd echter werden de conjunctuursschommelingen, hoe langer hoe grooter, met het resul taat, dat Bij dalende prijzen na 1929 de vraag naar verschillende goede ren afnam in verband met de werk loosheid, die weer het gevolg was van de storingen, door die dalende prijzen veroorzaakt. Het beste be wijs voor het zinloos worden der vrije prijsvorming was de vernieti- gings- en beperkingspolitiek, welke in de kapitalistische landen werd ingevoerd om de prijzen te verhoo- gen. Hier was de zin der samenle ving verloren en werd de rentabili- tiet tot een doel op zichzelf. Merkwaardig was in dit verband de sterke overwaardeering van het goud, die ten gevolge had, dat de wanverhoudingen nog grooter wer den. Een ander gebied, waarop de in dividualistische vrijheid tot onzin nige verhoudingen heeft gevoerd, is dat van 'de schulden. De maat schappelijke functie van de schul den is hoe langer hoe meefttot een doel op zichzelf geworden, wat spr. aantoonde aan de hand van de ont-, wikkeling van de nationale en in ternationale schulden. Men beden ke echter, dat wel door den vori- gen wereldoorlog en de daarop vol gende vrede van Versailles de ver- houdingen zijntoegespitst en ver groot, doch dat voor dien tijd de wanverhoudingen reeds groeiende waren. Als een gevolg van het on vermogen der kapitalistische lan den om de rente op hun vorderin gen in den vorm van goederen te kunnen innen, ontstond na den cri sis van 1929 en vooral na 1933 en 1937 het levensruimtevraagstuk voor Duitschland en Japan. Toen -In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bfl de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bjj onver- hoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende' griep. fe Nederfandscht Pijnstiller in 1937 weer een crisis in de kapita listische landen uitbrak en deze te weinig goederen van Duitschland kochten, kreeg - Duitschland last met het betrekken van de noodza kelijke grondstofien, die het met zijn uitvoer betalen moest. De gevol gen waren eenerzijds het levens ruimteprobleem en anderzijds de goudophooping. Hieruit blijkt, dat het kapitalisme zelfs een sta-in-den weg werd voor de ontwikkeling in de rijke landen zelf. Internationale schuldvor ming. Hoe de internationale schuldvor ming geheel tot een doel in zichzelf was geworden en ook tegen de be langen van de schuldeischerslanden in begon te gaan, demonstreerde de spreker aan de hand van de be ruchte Nederlandsche leeningen aan Frankrijk door bemiddeling van Mannheimer, waarbij de scheepvaart- en havenbelangen van ons land door ons eigen geld wer den geschaad. Ook aan de internationale arbeids evrdeeling kleefden verschillende fouten. Door de kapitalistische uit buiting van den bodem bestaat het gevaar, dat de overzeesche koren khmers te zijner tijd zouden gaan teleurstellen. Men is daar n.1. bezig de toekomst op te offeren aan het heden. Ook hierdoor zijn er levens ruimteproblemen aan de orde. De vrije prijsvorming de voort brenging, de schuldvorming, het geld, de rentabiliteit zijn alle tot doel op zichzelf géwordén: in de Nieuwe Orde gaat het erom deze en andere functies weer dienstbaar te maken aan het geheel. Het goud niet meer de basis der prijsvorming. In plaats van het goud als basis voor de prijsvorming dienen de goe deren en in het bijzonder de agra rische producten tot deze basis ge maakt te worden. Door een voortdurende controle op het schuldvolume, vooral op dat der internationale schulden, zal ge zorgd móeten worden Voor een har monische verhouding van deze schulden tot het prestatievermogen in goederen en diensten. In de Nieuwe Orde zal geen schuldknechtschap giogcn bestaan, doch dienen prestaties tegen ade quate prestaties uitgewisseld te worden. De nieuwe vrede zal het bewijs moeten leveren, dat de tij den van Versailles voorbij zijn'. De voeding van Enropa. Eveneens door intensieve Euro peesche samenwerking zal de voe ding der Europeesche. volken voor de toekomst moeten worden, véllig gesteld. De uitbreiding in het Oos ten van Europa zal daartoe een be langrijke factor worden, maar ook een gemeenschappelijke kolonisatie in meer tropische gebieden zal niet gemist kunnen worden. Voor al deze doeleinden is een hechte Europeesche samenwerking noodig. In veel hoogere mate dan na de Fransche revolutie eischen de huidige omstandigheden begrip van de leiders van staat, volk' en bedrijf'op ieder gebied. Voortdu rend zal moeten worden gewaakt voor een ordening, waarbij persoon lijke en groepsbelangen worden ge diend ten koste van het geheel. Deze voor de bestendiging van de levenskracht der Germaan sche volken noodzakelijke syn these, veronderstelt op bepaalde gebieden een centrale leiding, zooals op het gebied der prijs vorming, der valuta, der inter nationale schulden der grond- stoffenpolitiek, der koloniale problemen, der beheersching van de zee, e.d. Indien er in geslaagd ^ordt deze sferen door een centrale leiding te beheer- schen, is het meteen duidelijk, dat op verschillende andere ge bieden als die van binnen- landsch bestuur, cultureele pro blemen e.d. door autonome volk sche leiding een groote mate van zelfstandigheid aan ieder afzonderlijk Germaansch en Eu- ropeesch volk gelaten kan en moet worden. In de bewustheid dat de belan gen van rfle Europeesche synthese meteen ffe voorwaarden vormen voor de nationale belangen en om gekeerd zal ieder Germaansch volk zich juist vrij weten in de gebon denheid in het geheel. Door zich in te zetten voor deze gedachte kan het Nederlandsche volk ertoe bijdra gen zijn zelfbestendiging te verzeke ren. STAATSLOTERIJ. Bij dc trekking van 27 Juli zijn de hoofdprijzen der Staatsloterij als volgt gevallen: f1000 1108 f 400 4841 15226 18984 f 200 9273 17262 f 100 2968 3033 6589 7368 14145 20361 21672 Van alles wat uit dorp en stad Vrouw bij aanrijding ernstig %ge- wond. Doordat zij niet voldoen de op het verkeer lette, is do 53-ja- 'rige mevrouw J. van B. Zondag avond op den Loosdrechtschcnwcg te Hilversum door een taxi aange reden. Zij kwam te vallen en liep een schedelbasis fractuur op. De toestand van het slachtoffer, die in de R.K. ziekenverpleging is opgeno men, is zeer ernstig. Nachtelijk bezoek in een dansin stituut In den nacht van Zater dag op Zondag hebben eenige lie den, na een ruit verbroken te hebben, een visite gebracht aan een dansinstituut in de Mercator- straat te Amsterdam. Dat het den bezoekers niet althans niet uitsluitend om dansgenot te doen was,t kan worden opgemaakt uit l^et feit, dat na. afloop f 700 aan geld, 9 paar schoenen, een stofzuiger, 100 glazen, 17 tafelkleed jes en nog enkele andere voorwer pen werden vermist. Groote brand door een sigaret Zondagmiddag om drie uur ont dekten voorbijgangers een feilen brand in de boek- muziek- en steendrukkerij van de firma F. C. Weber in de Brandenburgerstraat te Groningen. Onder leiding van hoofdbrand- meester Tupker tastte de brand weer het vuur met drie stralen aan en wist zij den brand te beperken tot de drukkerij en het kantoor, welke echter geheel uitbrandden. De brand,- waarvan de schade door verzekering wordt gedekt, is ontstaan doordat het zoontje van den drukker, dat alleen thuis was, achteloos een brandende sigaret had weggeworpen. 272. Ja, kijlc" eens, van filmopna men, waarvoor we naar dit eiland zijn gekomen, komt natuurlijk niets meer. Maar zoodra de ande ren, die gewond zijn, hersteld zijn, gaan we zoo gauw mogelijk, naar Amerika terug. Ga dan met ons mee en zie, dat je vandaar weer naar huis komt. In Amerika is al les mogelijk, dus dat zal wel luk ken. Trek zoolang maar een broek en een jasje .van mij aan. Gefingeerde si garendiefstal. De zer dagen kwam de 35-jarige loop knecht M. de B. bij -zijn werkgever, een tabaksgrossier te Den-Haag te rug met de mededeeling, dat hem in de Naarderstraat zijn transport fiets met daarop 9000 sigaren was ontstolen. De grossier ried hem aan aangifte te doen bij de politie, doch deelde deze tevens mede dat hij den loopknecht niet vertrouwde. Een streng vei hoor ten politiebu- reele gaf de recherche aanleiding tot het doen van een huiszoeking bij den 37-jarigen glazenwasscher M. de H. In diens woning werden het transportrijwiel en het grootste deel der ontvreemde sigaren aange troffen. De diefstal bleek gefin geerd te zijn en op een afspraak tusschen beiden te berusten. BIJZONDER GESLAAGD. Record aantal bezoekers. De turnwedstrijden van den kring „Hollands Noorderkwartier", welke dit jaar ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan der vereeniging, „Wie- fingen" tl Hippolytushoef werden gehouden, zijn, begunstigd door fraai weer, geworden tot een sport festijn, dat in alle deelen bijzonder geslaagd mag heeten. Reeds in de morgenuren was het een drukte van belang, toen de tal rijke turners behoorende tot de 14 deelnemende vereenigingen,. van heinde en verre gekomen, zich door onze straten bewogeru Vooral rond het verzamelpunt, de zaal „Concor- dia", spitste de drukte zich om streeks het middaguur toe. In- be sloten kring werden de deelnemen de vereenigingen welkom geheeten door den voorzitter van het ont vangstcomité, den heer S. de Vries. Hij sprak over de moeilijkheden, welke de organisatie van een turn- dag vorderde, doch hoopte dat alles naar wensch mocht slagen. De heer Sleutel, wnd. voorzitte* van den kring tbr&cht de vereeni ging Wieringen dank voor de har telijke ontvangst. Voorts werd een welkomstwoord gericht tot den hui smeester en den wethouder, den heer Tijsen. Vervolgens sprak nog wethouder Tijsen, die de vereeniging Wierin gen complimenteerde met haar 15- jarig bestaan. Zeker mocht, aldus spr., dit turnfeest staat maken op de medewerking der autoriteiten om de sportbeoefening zélve, doch ook waar het streven er op was gericht de gezonden naar' lichaam en geest door de sportbeoefening tot elkander te brengen. Voorts werd de ver. Wieringen met haar 15-jarig bestaan gecom plimenteerd door de ver. UDI uit Kol hora, die een herinneringsme daille aanbood, door Tavenu uit 1 Heerhugowaard en door de vereen. Texel. Beide laatste vereenigingen gooiden bij monde van hun woord voerders alvast een vischje uit voor de organisatie van de volgende turnfeesten, resp. voor hun 25- en 20-jarig bestaan. Hierna werd een dronk gewijd op het welslagen van het feest Inmiddels hadden de deelnemen de vereenigingen zich nabij Con.cor- dia opgesteld, waarna onder vroolij- ke marschmuziek van de beide plaatselijke muziekcorpsen „De Har monie van Hippo en Apollo van Den Oever, een rondgang doo. het dorp werd gemaakt welke geweldi ge belangstelling trok. Intu«chen werden de vereenigin gen voor den marschwedstrijd be oordeeld. Texel won hiermede den lsten prijs. De Texelaars sloegen (ook door de costuums der dames) dezen dag trouwens een zeer goed figuur. Alles wat wij van hen te zien kregen, kenmerkte zich door de uitstekende discipline, het steeds correcte aanmarcheeren, kortom een vlotheid, die prettig aandeed. Wieringen werd met den 2den prijs beloond. Op het sportterrein van de voét- balvereeniging Succes dromden de bezoekers toen reeds 'tezamen. Ve len hebben het indrukwekkende schouwspel van het défilé der ruim 600 deelnemers op het terrein, met den daarop volgenden vaandelgroet moeten missen, aangezien nog lang nadat de wedstrijden waren aange vangen de kaartverkoop gaande was. Naar men ons mededeelde wei den tusschen de 25Ó0 a 3000 plaats bewijzen voor betalende bezoekers afgegeven. De wedstrijden der kring hebben nog nimmer een dergelijke belang stelling gehad. In vlot tempo werd daarop het omvangrijke programma afgewerkt. De geluidsinstallatie van de firma Groot uit Sc hagen, bewees onschat bare diensten. De jury bestond uit de heeren Jb. Molenaar uit Scha- gen, J. Groot uit Wieringerwaard en C. Lensen uit Alkmaar. Het talrijke publiek heeft een prachtigen middag gehad. Er werd intens meegeleefd en telkens kla terde een luid applaus op. Hoogte punten in deze wedstrijden waren wel de demonstraties van de dames en heeren van de keurkorpsen der kring. Door hen werd buitengewoon fraai gewerkt door de dames aan paard en brug en door de heeren aan brug en hoogrek. In het bijzonder willen we nog noemen de vrije oefening van de jongens en meisjes van Texel. Zon der een enkele hapering, keurig ge lijk, werd deze uitgevoerd. Voorts het optreden van de hee ren van Dokev uit Anna Paulowna, die eenige aardige opstellingen lie ten zien. Deze standjes vielen bij zonder in den smaak. Zoo ook het ringzwaaien van mw. Posthumus- Snooij van Wieringen en de hoepel oefening der dames Wieringen. De ze oefening werd, ondanks de zware concurrentie van 14 andere ploegen met het grootste aantal punten be kroond. De algemeene vrije oefening dqr dames en meisjes van alle vereenr- gingen (totaal pl.m. 400) werd -een massale demonstratie, waarvoor den heer Pennekamp, die deze leid de en organiseerde, alle lof toe komt. Zij kwam op het ruime ter rein yitstekend tot haar recht. Tenslotte amuseerde hc,t publiek zich kostelijk met de veldloop met hindernissen, waaraan een 20-tal heerenploegcn deelnam. De hee ren van Dirkshora waren hierbij 't snelst. - Hiermede kwam het einde van dezen zoo bijzonder geslaagden dag Nog lang zal, bij pubiek zoowel als bij deelnemers, het turnfeest te Wie ringen in aangename herinnering voortleven. Officieele mededeelingen VERPLICHTE ARBITRAGE IN HET LANDBOUWBEDRIJF. Uitstel van vergaderingen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat zijn uitgesteld: de door hem irf de provincie Noord-Holland op 29 Juli 1942 vastgestelde vergaderingen, in za te de verplichte arbitrage voor de droogmakerijen en den kring Hoorn, waarin mr. H. Bijleveld te Amsterdam tot arbiter was be noemd. NAALDHOUT EN NA ALDHOUT- PRODUCTEN. De Directeur van het Rijksbureau voor Hout deelt ter nadere toelich ting op zijn publicatie in de Staats courant van 13 Juli 1942 betreffen de het Verwerkings- en Afleverings verbod voor Naaldhout het volgen de mede: 1. Onder vak- en ondervakgroe pen worden in dit geval verstaan de vak- en ondervakgroepen van de bedrijfsgroep „Houtindustrie" en van de bedrijfsgroep „Bouwindu- trie", Diegenen, die tot vak- of on dervakgroepen behooren, welke on der ander dan de hiervoren ge noemde bedrijfsgroep ressirteeren, wenden zich met hun aanvragen om vergunning rechtstreeks tot het Rijksbureau voor Hout, Driekonin genstraat 4, Amsterdam. 2. De aanvragen om vergunning tot het bewerken, verwerken, doen bewerken en doen venverken van naaldhout, moeten bevatten: a. Den voorraad rond en ge zaagd naaldhout in M3., b ij den aanvrager aanwezig op 27 Juli 1942. b. Den voorraad rond en„ ge zaagd naaldhout in M3., bij den aanvrager aanwezig op den dag, waarop de aanvrage geschied. Het verbruik van rond en gezaagd naaldhout in M3. ten behoeve van de betreffende productie in de pe riode 1 Januari 19421 Juli 1942. d. Het aantal M3., dat bewerkt of verwerkt zal worden, e. Het tijd vak, waarbinnen dit aantal M3. zal worden bewerkt of verwerkt, f. Het doel, waarvoor het naaldhout, waar op de aanvrage betrekking heeft, verwerkt of bewerkt zal worden, Reeds eerder ingediende aanvragen, welke niet aan bovengestelde ei schen voldoen, moeten opnieuw worden ingediend. 3, Het verbod tot bewerken en venverken van naaldhout geldt niet voor: a. De uitvoering door aan nemers van alle tot de bouvvnijver- ,heid behoóreride werken (dus ook onderhoudswerken), waarvan de kosten een bedrag van f500 niet te boven gaan. b. Bewerkeis en ver werkers, wier voorraad naaldhout op 27 Juli 1942 niet meer bedraagt dan 5 M3., c. Openbare nutsbedrij ven (gas-, waterleiding- en elec- triciteitsbedrijven), gemeentelijke-, provinciale- en rijksinstellingen, alsmede waterschappen, wier voor raad naaldhout op 27 Juli 1942 niet meer bedraagt dan X 30 M3. MELDING GOEDERENVER LIES DOOR BRAND OF BOMINSLAG. De Bedrijfsorganisatie voor Ak kerbouwproducten verzoekt, aan een ieder, wanneer brand of bom inslag in zijn bedrijf en/of opslag plaatsen heeft plaats gehad, direct telefonisch kennis te geven tel. in- terc. DDD, toestel 140, na 17 uur of des Zaterdags na 12.30 uur tel. 395951 te 's-Gravenhage) van den vermoedelijken omvang van het verlies aan goederen, welke ressor teeren onder de bedrijfsorganisatie voor Akkerbouwproducten en de eventueele stagnatie in de produc tie, bewerking, verwerking enz., dier goederen. Een dergelijke ken nisgeving moet niet alleen worden verstrekt, wanneer het goederen be treft, welke rijkseigendom zijn, doch cok, wanneer deze eigendom zijn van bedrijfsgenooten. RIJKSBUREAU CHEMISCHE PRODUCTEN. De Directeur van# het Rijksbu reau voor Chemische Próductcn maakt bekend, dat met ingang van 27 Juli 1942 de Afdeeling Prijken van zijn Bureau, benevens die van de secties Zeep, Beenderen, Pyriet en Zwavelzuur zijn gevestigd aan dc# Wassenaarscheweg 27 te 's Gravenhage, Tel. 183340. Het cor respondentie-adres van deze Afdee- lingen is Koningskade 15, 's-Gra venhage. FEUILLETON. Een romantisch verhaal alt de •Grleksche bergea door ERNST KLEIN 30 Wij moeten ons op een marsch van drie, vier uren voorbereiden, «eide Hamid. Zoo was het ook. Het was onge- veer één uur in den morgen, toen de weg plotseling sterk begon te stij gen. Zjj shaken hun sigaretten aan, hielden even halt en raadpleegden de kaart. Het leed geen twijfel zij waren onder de Grieksche grensstad Tirnova. Gaan wij verder. Natuurlijk! Zij vervolgden hun weg, maar langzamer, voorzichtiger. Ieder oogenblik bleven ze staan en luister den. Eindelijk kwamen ze aan een trap, die met weinige treden naar een valdeur voerde. Naast de trap bevond ziph een zware ijzeren deur, die gesloten .was. Met ingehouden adem liepen ze de treden op en drukten de ooren tegen de deur. Ze hoorden geen ge luid. Toen keken ze elkander aan. Ze waren beiden vermetel hadden beiden dezelfde gedachte voor waarts! Aan den wand beyond zich, even als bij den ingang aan de andere zijde, de schakelaar voor het elec- trische licht. Vitus draaide het uit en ze tilden met de grootste voor zichtigheid de valdeur op. Niets verroerde zich. Zy stonden in een tuinhuisje, waarover de maan haar licht in breede stralenbundels uitgoot. Ze bukten zich zoo diep mogelijk, slo pen naar de glazen deur en gluurden naar buiten. Een mooie, welverzorgde tuin strekte zich voor hen uit. Hjj was niet groot en lag achter een behoor lijk landhuis, De ijzeren deur bene den aan de trap, gaf waarschijnlijk toegang tot- voortzetting der gehei me gang, die onder den tuin door naar het huis zelf voerde. Wie kan hier wonen? vroeg Hamid. Een rijk man maar zie eens! Het gebouw had slechts één ver dieping vaag lieten meerdere ven sters een lichtschijnsel door. Achter de gordijnen zagen zij telkens scha- düwen voorbijglijden. Beneden op de kelderverdieping was eveneens een vertrek verlicht ervoor zaten twee mannen gehurkt Hun geweren ston den tegen den muur. Boven geeft de kapitein een bal -r- beneden zit onze goede professor Martius gevangen. Hamid knikte grimmig. Mogelijk. Jammer, dat wij er niet dadelyk aan kunnen deelnemen. Maar eer wij den neus buiten de deur steken, hebben de wachtposten ons gezien. Morgen komen, wy echter terug en dan brengen wij twee dozijn zaptiehs als gasten mee. Thans konden zij verder niets doen. Zy gingen denzelfden weg terug en bereikten om vijf uur weel de trap onder den haard van den schoolmeester. Salomon, die bij den open ingang den heelen nacht ge waakt had, hoorde hen reeds van verre komen en zette hun dadelijk heete koffie voor, die hij warm had gehouden. Ha, dat was een weldaad na den nachtelijken tocht! Wat gebeurt er nu? vroeg Hamid. Bent u nog besloten, naar het rendez-vouz te gaan? Wij kun nen de geschiedenis thans 'op zeer eenvoudige wijze in orde brengen. Ik blyf by mijn besluit, Hamid, ik ga erheen^En indien ik tegen den morgen niet mocht zijn terugge keerd, dan komen jullie me maar halen. En wanneer zij u intusschen haar de andere wereld geholpen heb ben? Vitus lachte," pelfbewust, arrogant. Dat gaat niet 'zoo gemakkelijk, Hamid. Toen de klok dien avond acht sloeg, stond hij tusschen de twee be wuste platanen. En wachtte. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De troefkaart van den kapitein. Hij had er ongeveer vijf minuten gestaan, toen hij een vrouwelijke ge stalte zag aankomen. Oogenschijnïijk was het een jonge boerenvrouw. Zij ging dicht langs hem heen, nog was het hem onmogelijk haar gezicht te zien. Een groote omslagdoek om- hulde haar... Met een eigenaardig gevoel keek hij haar na. Er wa3 iets aan die vrouwHij wist zelf niet, wat hem aan haar verschijning opviel. Tot verder nadenken had hij geen tijd. De boerenvrouw was ongeveer tien passen van hem af blijven staan. .Toen draaide zij zich om en wenkte hem. Nadat zij gezien had, dat hij haar volgde, liep zij voort en- sloeg het pad in, dat bergopwaarts voerde. Vitus wierp een blik achter zichr Hij zag het huis van den school meester. Voor de naburige huizen stonden een paar menschen te pra ten de spionnen van den „kapi tein". Ik ben nieuwsgierig, hoe Hamid zijn twintig gendarmen in het huis en de gang bracht, dacht hy. Hm als het hem niet lukt, dan vaar wel Ach wat! Qui vivra verra! Zijn geheimzinnige leidsvrouw stapte stevig door. Met den schijn baar. langzamen, doch gelijkmatiger! gang van den bergbewoner steeg zy omhoog. Vitus bleef op den oorspron- kelijken afstand achter haar. Als zy hem iets te zeggen had, dan zou zy vanzelf wel blijven staan. Op een hoogte van drie- vierhon derd meter, boog zij opeens van het pad «af. Geen tweehonderd meter bo ven hen stond het Turksche grens- huis. Op de helling lag reeds de duis ternis. boven was het nog licht. Dui delijk kon Vitus de posten zien, die op hun geweer geleund, den kant van Griekenland opkeken. Een ravyn opende zich voor hen. De vrouw gleed erin. Hy haar na. Ze waren ongeveer een uur onderweg. Wordt vervolgd. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 29 JULI. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en programma- uittr. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor cie hulsvrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Amu sementsorkest. Klein Omroepmannenkoor en solisten (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Joan'Lancé. 12.00 De Melodisten en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Zang en plano. 14.00 ;.Geen doode dingen, maar levende herinnerin gen", een luisterspel over den tentoonstelling' betreffende Slbbelyinde. 15.20 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoon muziek. 17.15 B N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 „Het verraad van Din- gaan en de wraak der Boeren", luisterspel voor Jeugdstormers. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Gerard van Krevelen en ^jjn orkest en soliste. 18.45 B.NiO.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.05 Liedje van verlangen 19.15 Gramofoon muziek. 19.25 Residentie-orkest en soliste. ^0.15 „Na 10 jaar", luisterspel. 20.35 Residen tie-orkest, 21.20 Pianovoordracht. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Van af 22.15 alleen voor de Radio-Centrcles, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken. 32.1524.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 801,5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Amusements orkest en het Vroolijke Klaverblad (opn.). 9 05 Omroeporkest en solisten (opn.). 9 45 Gramo foonmuziek. J0.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.40 .Voordracht. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.25 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Ensemble Carcassola en solisten. 12.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 13.00 Bedrijfsrepor tage. 13.15 Ensemble Wllly Kok. 14.00 Gramo foonmuziek. 14.15 Uit Nèerlands Gouwen. 14.30 Fragmenten „Die Fledermaus" (opn.). 16.00 Cello en piano. 16.30 Zangklasje. 17.00 Den tuin in. 17.15 B.N.O.: Nleurfs-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Omroeporkest. 18.00 De van de aal, luisterspel. 18.30 Omroep orkest. 19.00 De Praatvaftrs. 19.15 Gramofoon muziek. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19,50 Spiegel van den dag. 20.00 Cabaretprogramma. 20.45 Gra mofoonmuziek. 21.00 Familie de Boer. 21.15 Orgelconcert. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. J2.00 B.N.O.: Politiek praatje. 22.10 Avond- wijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker 'afw.). Pl.verv. van den hoofd- red., buitenl. en stadsnieuw? Den Helder A. G. van Kampen. Binnenland, alg. report, en streeknieuws A. Eriks.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2