NEDERLAND EN HET TWEEDE FRONT H. O VAN MAASDIJK B( Inch; roevers van HfilTIKA VAN De noodlottige gevolgen, dte er uit zouden voortvloeien Het is een merkwaardige toe stand, dat or tijdens het over ons land binnenvliegen van Britsche' bommenwerpers naar Duitschland menschen in ons land zijn, die zich in het on heilspellende geluid der op groote hoogte ronkejidë moto ren verheugen. Men zégt, dat er landgenooten zijn, die elkaar vertellen, dat hun dat nachte lijk concert als muziek in de ooren klinkt, omdat zij het als de ouverture beschouwen van een nieuw spannend bedrijf in ,het oorlogsgebeuren, dat men met de oprichting van het veel besproken tweede front op het - Europeesche vasteland ver wacht en dat men met hoog gespannen verwachting tege moet ziet Men mag wel aannemen, dat deze lieden in de nachten, waar in zich dit internationaal concert doet hooren, minder rustig zijn dan zij achteraf doen voorkomen. Maar in ieder geval moet men vaststellen, dat hunne uitingen hun oorzaak vinden in de geestes gesteldheid, waarin zij zijn geraakt door den penibelen oorlogstoestand, waarin ons volk met de oorlogsda gen van Mei 1940 en de daarop volgende bezetting van ons land door de Duitschers werd betrokken. Het is echter, niet voldoende de reacties van deze landgenooten zonder meer af te doen. Wie sedert- de laatste jaren bij leidend werk de verantwoordelijke posten heeft er varen, hoe het meerendeel van ons volk door he£ verloop Van zaken in de wereld, waarop het innerlijk al lerminst was voorbereid, uit het evenwicht is geslagen, moet inzien, dat men slechts kan hopen de meerderheid der Nederlanders ge leidelijk vfjor een receler inzicht in den bestaanden toestand te win nen. Met geduld en zelfoverwin ning moet men steeds weer trach ten te verklaren, te verhelderen en leiding te geven. De consepuentlM van een „tweede front". Zoo is het ook noodig zich eens in het openbaar rekenschap te ge ven van de consequenties van de oprichting van een zg. ,;tweede front" in Europa, al lijkt het eigen lijk overbodig er op te wijzen, hoe- zeer een zoodanige actie van het Westen uit tegen het Europeesche vasteland in de eerste plaats en, voornanaelijk ten laste zou komen van de volkeren van het dichtbe volkte Westen. Iedereen weet, dat de Duitsche legerleiding sedert het bezetten van het grootste deel der West-Eu- ropeesche kusten in het voorjaar en den voorzomer van 1940 in de bezette gebieden niet stil heeft ge zeten. Een geweldige verdedigingslinie U geleidelijk ontstaan vanaf de noordelijke kosten van Noorwegen tot aan de Spaansche grens in het Zuiden van Frankrijk. Wanneer Nederland ervan getui ge is geweest, hoe de Duitsche au toriteiten niet voor verstrekkende maatregelen, zooals o.m. het Ver klaren tot „Sperrgebiet" van de ge- heele kuststrook en het beveiligen daarvan zijn teruggeschrokken, om alle mogelijke waarborgen té schep pen, dat aan een eventueele lan dingspoging vanuit het Westen ten allen tijde krachtige tegenstand kan worden geboden, dan kan men gerust aannemen, dat op plaatsen, die voor een landing beter geschikt zijn dan de Nederlandsche kust met het ondiepe water en een voor verdediging gunstige langgestrekte duinenrijk, de afweermaatregelen tijdens de achter ons liggende ruim twee jaren nog oneidig intensiever werden voorbereid. Men kan gerust vaststellen, dat wanneer vanuit het Westen een poging tot landing met kans van slagen zou worden ondernomen, een zoodanige poging zeer grootsch opgezet zou moeten zijn, d.w.z. met zeer sterke lucht- en zeestrijd krachten 'moet worden voorbereid en door overweldigend sterke lan dingstroepen uitgevoerd. Wanneer men een oogenblik het geval wil aannemen, dat het aan de Duitsche troepen in en achter de verdedigingswerken niet zou ge lukken een grootscheepsche lan ding, die de vijand moet uitvoeren met zware wapens, als zware ar tillerie en zware tanks, met enor me hoeveelheden rollend materieel en fourage, die voor de op de lan ding volgende landoperaties on ontbeerlijk zfln, in de kiem te smo ren, dan zouden dus te eeniger tijd sterke Anglikaansche legers, waar schijnlijk omvattende tevens solda ten van Nederlandsche, Noorsche, Poolsche en Tsjechische nationali teit, alsmede gekleurde troepen, in de landen van het Westen, dus b.v. ook in ons land den opmarsch naar Duitschland beginnen. Ons land als operatiegebied. Wij Nederlanders hebben, zij het gelukkig Ook maar voor enkele da gen de verschrikkingen van den oorlog in de bloedige botsing der legers voldoende leeren kennen. Het is zeker, dat Duitschland met alle middelen, d.w.z. met hevige luchtbombardementen, versperring en vernietiging van bruggen, ver keerswegen te land en te water, de zen opmarsch zou trachten te stui ten. Uiteindelijk zou Duitschland de hoofdmacht op den vóór Mei voltooiden, ook langs de Nederland sche grenzen doorgetrokken West- wal kunnen terugtrekken en de voor deze formidabele verde digingslinie welke de Engelsche en Fransche troepen gedurende het eerste oorlogsjaar, toen de Duit sche legers in Polen sterk gebon den daren, toch wel op goede gronden niet serieus hebben aan gepakt) gelegen landen als vóór- gelegen operatiegebied moeten gaan bezigen. Dat zou aldus betee- kenen, dat bij den omvang, die he den ten dage in het tijdperk van den motor iedere oorlogshande-' ling aanneemt,, ons geheele land direct strijdtooneel wordt. Wat een zoodanige gang van zaken voor.de betrokken volkeren in het Westen zou beteekenen, is niet heel moei lijk uit te denken. Naar den chaos! Afgezien van het noodlottig on heil, dat met militaire operaties op groote schaal in ons dichtbevolkte land voor ontelbarelandgenooten onherroepelijk verbonden zou zijn, is het genoegzaam bekend, dat er in ons land na de achter ons lig- gepde strenge winters en zeer mid delmatige'oogsten der laatste jaren geen levensmiddelenvoorraden van eenigszins grooten omvang aanwe zig zijn. Bovendien verwerkt het Nederlandsche industrieele appa raat voor een verre overwegend deel Duitsche opdrachten met uit Duitschland aangevoerde grond stoffen. Men kan gevoegelijk vast stellen', dat gedurende de jaren se dert de bezetting het geheele Ne derlandsche economische stelsel in alle onderdeélen van deze ui terst omvangrijke organisatie noodgedw9ngen bewust op 't Eu ropeesche achterland werd inge steld en dat de hier te lande heer- schende ordej niet slechts op het gebied der voedselvoorziening, dach op alle gebieden, een orde, die door onze eigen autoriteiten voor alsnog onder de gebiedende tucht v&n de bezettende macht wordt verzekerd, staat of valt met de handhaving van die macht. Het is zeker niet overdreven te zeggen, dat met.het wegvallen van deze organisatie een ramp spoedige periode van chaos met alle slechts denkbare noodlot tigheden zou intreden, want een totale omschakeling op korten termijn van ons econo misch stelsel nog wel tijdens hier plaats vindende oorlogs handelingen, op aanvoeren van overzee, terwijl deze aanvoeren aan aanvallen der Duitsche luchtmacht zouden zijn bloot- gesetld, beteekent een absoluut onoplosbaar probleem. Iedereen, die ook maar eenigs zins op de hoogté" is met den feite lijken toestand van ons economisch bestel op het oogonblik, zal het bo venstaande kunnen bevestigen. En tenslotte is ook dit voor de Britten en hun bondgenooten weer een tonnagevraagstuk. Uit het Westen is geen on afhankelijkheid te ver wachten. Maar zelfs aannemende, dat er lieden zijn, die meenen, dat -tege lijkertijd met met oprukken van troepen uit het Westen door ons land, een eenigermate functionnee- rend systeem van ordening, aan voer en distributie kan worden opgebouwd, dan nog zou men zich moeten afvragÜft, op welke gron den men aan een andere vreemde bezetting, die daarmede toch on vermijdelijk gepaard zou gaan, de voorkeur moet geven boven de uiterst gedisciplineerde Duitsche bezetting. Een totale omschakeling van onze -economie op het Westen zoude een ten minste even groote afhankelijkheid ook op politiek ge bied ten aanzien van Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika ten gevolge hebben als thans ten aanzien van het continentale Eu ropa bestaat. Met1 echter dit ver schil, dat Nederland organisch tot het continentale Europa behoort en het daarmede dus op natuurlijke wijze lotsverbonden is, terwijl een eenzijdige binding aan de Angel saksische landen een gekunstelde structuur beteekent, waarvan de onnatuurlijkheid zich te eeniger tijd wederom smartelijk zou wre ken. Men kan immers moeilijk aannemen, dat de groote machten van het Westen, indien het hun nogmaals zou gelukken, Duitsch land op de knie te dwingen, de eenmaal ontstane afhankelijkheid der landen van West-Europa weer vrijwillig zouden prijsgeven. Men hoort veelal, dat Nedeflan- ders, en het zal wel dezelfde cate gorie zijn, die zich in het nachte lijk concert der opvliegende bom menwerpers verheügt, zich er op spitsen samen met de binnenruk-., kende troepen uit het Westen een vergeldingsactie tegen hen op touw te zetten, die zich in de afgeloopen jaren vóór een innige samenwer king met de bezettende Duitsche macht, in hèt belang van hun volk, zooals genen dat zien, hebben uit gesproken, dit om hun woede te koelen over het vermeende verraad of onrecht, zooals dezen dat voelen. Daarop valt met redelijke argu menten niet te 'antwoorden. Doch met bewuste terzijdestelling van al le ideologische, verschillen van in zicht kan men zeggen, dat wan neer de Duitsche macht, die in het Westen van Europa de orde waar borgt, komt te vervallen, het be staan en het werk van deze actie ven zullen worden tenietgedaan, maar dat, wanneer volgens be schikking van het noodlot de aller bitterste kelk van een ongehoorden chaos aan deze streken, wordt ge spaard en orde kan blijven gehand haafd, deze actieven door hun sa menwerking met Duitschland de mogelijkheden voor een ontplooi ing der Nederlandsche volkskrach ten in de toekomst hebben open gehouden. Een tweede front niet waar schijnlijk. De Duitsche bezettingsmacht heeft alle mogelijkheden onder oogen gezien, zoodat het vormen van een „tweede front" niet zeer waarschijnlijk lijkt. Duitschland is tenslotte krachtig genoeg om naast zijn reusachtige inspanningen in het Oosten, ook nog krachten vrij tehebben, zooals bijvoorbeeld bij bet laatste convooi in het Noor den bleek, opératies op een afstand van enkele honderden kilometers van de kust vollcüig onschadelijk te maken. Een doorbraak van een* groot aantal schepen in een gebied, dat voor een „tweede front in aan merking komt en waar een zich werkelijk inzettende tegenstander een belangrijke luchtmacht kan concentreeren, kan onder normale omstandigheden nauwelijks, tcn- hunste niet voor lu.igerec tijd, •-volden geforceerd. FEUILLETON. Een romantisch verhaal alt de Griekscbe bergea door ERNST KLEIN 42. Goed... Vitus haakte den gordel loe, dien hij om het lichaam droeg en waarin hij zyn geld bewaarde. Reikte hem over aan den Spanjool. Kjjk eens, Salomon, ik weet het niet zeker, maar het is mogelijk, dat ik hm, dat ik je bekoorlijke gelaat niet terugzie. Neem dan de helft van het goud, dat zich in den gordel bevindt en koop er een huis voor, dat Sarah zich reeds zoo lang wenscht. De andere helft stuur je terug naar de „Welt". Begrepen? Ja. En vergeet niet, Hamid Bey van mg te groeten! Druk hem de hand zoo Salomon zoo! En nu vooruit! De Spanjool verroerde zich niet. H.j keek zijn meester nog altijd even dom aan Mttnheer Thavon knorde htf. Vooruit öalomont Wij waren altgd goede kameraden, wij tweeën, niet waar? En u professor, vergeet voorakjniet den ouden Fuchs van mij te gróèten! Maar ik protesteer schreeuwde de professor opgewon den. Protesten moeten schriftelijk bij de betreffende overheid worden inge diend. Vooruit Salomon. Zonder iets te zeggen, verschrikte de Spanjool den last op zijn schou der. duwde den professor met on- weerstaanbaren greep voor zich uit en marcheerde af. Vitus bleef staan luisteren, totdat de voetstappen in de gang wegge storven waren. Toen draaide hij zich om, liep het gewelf door en ging de trap op. Het laatste bedrijf kon beginnen. Zou het stuk, dat zich tot dus verre als een bijspel ontwikkeld had, tenslotte toch nog dramatisch eindi gen...? ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Elena vertelt en schreit. Vitus had vóór alles den wensch een sigaret te rooken. Hij schoof voorzichtig door de geheime deur in de gang van het huis. Het snurken van dèn komitadschi drong onmid- dèllijk weer tot .hem door... Op zijn gemak slenterde Vitus naar zijn kamer, haalde de sigaret ten en trad naar buiten, in den tuin. Hier .constateerde hij dezelfde trouwe plichtsbetrachting als boven. Een der komitadschis lag lang uitge strekt op den grond en snurkte, dat de lucht ervan trilde. Zijn kameraad zat tegen den muur en deed het zelfde. Drukkend lag de hitte over den tuin. In een oogwenk had Vitus dikke zweetdruppels op het voor hoofd... hij vluchtte terug naar de dónkere, koele kamer. Hij had trouwens alle tijd. Nu de bevrijding van den professor zoo glad van stapel was geloopen, nu hij Stratos bovendien nog als gijze laar in handen had hm, nu was hij volkomen meester van den toe stand. Men kon zich zelfs een klein mid dagslaapje permitteeren. Hij strekte zich op de ottomane uithij gaapte zijn oogen vielen toe... Doch hij sliep ditmaal niet vast en hij hoorde dan ook delichte schreden op de gang. In een oogen blik was hjj wakker...... sprong op Officieele mededeeliogen NEDERLANDSCHE VISSCHIERIJ- CENTRALE. Met ingang van Maandag 10 Au gustus 1942, zijn de Afdeeling Distri butie en Vischvervoer en de Af deeling Garnalen van de Neder landsche Visscherijcentrale ver plaatst van Bezuidenhoutscheweg 58 naar Tweede Adelheidstraat 300, 's Gravenhage, zoodat in het ver volg allé afdëelingen dier centrale in een gebouw zijn ondergebracht en telefonisch te bereiken onder no. 720080 (interlocaal XX). MOTORBRANDSTOF VOOR HET DORSCHEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat de schaarschte aan vloeibare motorbrandstoffen het on mogelijk maakt om, zooals hot vo rige jaar gebeurd is, gelegenheid de geven tot het aanvragen \in vloeibare motorbrandstof voor het dorschen aan diegenen, die zelf over motoren en garnituren be schikken. De Provinciale Voedselcommissa- rissen hebben de taak om voor hun provincies een dorschplan te ont werpen, waarin met behulp van de beschikbare omgebouwde genera tormotoren, alsmede van de elec- tromotoren, de oogst kan worden afgedorscht. Iedere belanghebben de dient zich voor het afdorschen Hoe wil men een grootscheepsche landingsoperatie aan de West- Europeesch'e kust ondernemen, waar bij eenigszins gunstig weer, dat voor het gelukken van een landing een belangrijke voor waarde is het naderen van een vloot tijdig kan worden vastgesteld ejn op ieder deel der kust te alle) tijde stérke luchtstrijdkrachten vanuit daarop voorbereide vliegvel den kunnen worden samenge bracht Het zoa niets dan ellende brengen. Maar de situatie voor de tegen standers kan 'n zoodanige worden, dat ondanks de ongunstige vooruit zichten niettemin iets moet wor den ondernomen. Laat men zich er in de bezette gebieden van bewust zijn, dat met een werkelijk oprich ten van een tweede front niets dan ellende voor onze volkeren dreigt. Dit is zoozeer het geval, dat, indien de Nederlanders zich van de consequenties der „wenschdroomen van een aan tal hunner werkelijk reken schap zouden geven, zij zich onverwijld zouden moeten scharen, alleen reeds uit deze overweging onder de vlag van hen, die in doelbewuste samen werking met Duitschland de orde in ons land willen hand haven, een gedisciplineerde jeugd willen opvoeden en on danks de harde slagen, die het noodlot aan ons volk heeft uit gedeeld, zich voor een werk zaam aandeel der Nederlan ders aan den opbouw van een nieuw Europa willen inzetten. Zij zouden zich allen strijdbaar moeten keeren togen hen, die, ter wijl zij. met mets hebben aange toond den sleutel tot, het vestigen van een wereldvrede te hebben ge vonden, uit machtspolitieke over wegingen voor de zooveelste maal in de geschiedenis de natuurlijke ordening van het Europeesche vasteland willen ophouden en die er, indien zij ër de kans toe zien, geen oogenmik voor terugdeinzen ook Nederland, en ditmaal grondig, met een „tweede front", dat zij ons als heroische bevrijdingsactie voor spiegelen, tot oorlogstooneel te ma ken. ld J>i n- ,h De Nederlandsche Volks dienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, slnit U aan als lid. 282. Dat scheen de kapitein beter te begrijpen, hij nam hem mee naar het logies van de bemanning en liet de kok een bord vJikke soep brengen. Maar toen de kok met het bord binnenkwam, liet hij het uit zijn handen vallen; de scherven vlogen in 't rond en de heerlijke soep liep over den vloer. van zijn oogst in verbinding te stel len met den Provincialen Voedsel- commissaris, of met de door dezen aangewezen instanties, om te ver nemen, op welke wijze zijn oogst zalworden afgedorscht. DISTRIBUTIE VAN PERSDRAAD. Bij beschikking van den Secreta ris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij van 12 Mei 1942 is bepaald, dat het inkoo- pen en gebruiken van nieuw, zoo wel als van geregenereerd pers draad verboden is. Dit verbod gekit niet ten aanzien van het inkoopefe, -indien en voor zoover door- of van wege het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd een inkoopvergunning is verleend en aan de- zoonoodig daaran te ver- r 'inden voorwaarden is voldaan en deze inkoopvergunning aan den verkooper wordt afgegeven. Het ge stelde'verbod geldt niet ten aan zien van het gebruiken, indien en voor zoover door of vanwege boven genoemd Rijksbureau, een ge-- bruiksvergunning is verleend en aan de zoo. noodig daaraan te ver binden voorwaarden is voldaan. Aanvragen tot het verkrijgen van een inkoopvergunning resp. ge bruiksvergunning van nieuw, zoo wel als van geregenereerd pers draad, moeten worden ingediend op een daarvoor speciaal ter be schikking gesteld formulier bij den Voedselcommissaris van de pro vincie, waarin de belanghebbende aanvrager woont. Het betreffende aanvraagformulier is mede bij de zen Voedsfrlcommissails ter be schikking voor belanghebbenden gesteld. Slechts zij, die in verband met bet dorschplan 1942 zijn inge schakeld voor het persen van stroo, komen voor een" inkoop-, resp. ge bruiksvergunning van persdraad in aanmerking, waarbij ook behoo- ren handelaren in hooi en stroo, die tot het persen van stroo op dracht hebben gekregen. Verder zullen npg in beperkte mate in koop-, rèsp. gebruiksvergunningen worden verstrekt van persdraad voor het binden van gras. De - be treffende aanvraagformulieren moe ten zoo spoedig mogelijk en wel uiterlijk op 30 Augustus 1942 bij den Provincialen Voedselcommissa ris zijn ingediend. Aanvragen van latcrcn datum worden niet in be handeling genomen. Volgens de bepalingen van het Persdraadbesluit is verder ieder gebruiker, die persdraad, d.w.z. ijzerdraad, geschik t voor het ge bruik als binddraad bij het persen van hooi óf stroo of gras, in voor raad heeft, gehouden hiervan opga ve te doen bij het Bureau Grond stoffen van het Rijksbureau voor •de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd, Lange Voorhout 10, 's Graven hage. Ook op het betreffende aan vraagformulier dient* deze voor raad, zoowel aan nieuw als aan ge regenereerd persdraad, nauwkeurig té worden opgegeven. Deze opgaven kunnen worden gecontroleerd. On juiste opga veil hebben ten gevolge, dat geen leveringen zullen plaats vinden. De betreffende inkoop-, resp. gebruiksvergunningen zullen wor den afgegeven door het Bureau Grondstoffen van het Rijksbureau voor-de Voedselvoorziening in Oor logstijd, Lange Voorhout 10, Den Haag. Indien iemand in het bezit i*. van eeninkoopvorgunning, be teekent dit nog niet, dat hij de door hem ingekochte hoeveelheid pers- ^raad zal mogen gebruiken. Hier toe dient hij eerst in het bezit tè zijn van een gebruiksvergunning. Een verbruiksvergunning geeft slechts recht om een aanwezig zijn- den voorraad persdraad voor het persen te gébruiken, doch geeft niet het recht om persdraad in te koo- pen. De bevoorrading van den handel zal geschieden met "medewerking van het Centraal Bureau voor den IJzel-warenhandel, Laan van Mee'r- dervoort 95, 's Gravenhage, Door overdracht Van de bij hem van ge bruikers ontvangen inkoopvergun ningen aan zijn grossier, zal de ber treffende handelaar ine staat zijnj1 zijn voorraad persdraad,' waaruit hij aan gebruikers geleverd heeft, aan te vullen. De betreffende grossier bewaart de door hem van den han delaar ontvangen inlconpvergun- ning zorgvuldig en verantwoordt daarmede den bij hem aanwezigen voorraad persdraad aan het Cen traal Bureau'voor den IJzerwaren- handel. Aah de hand van de door den grossier ontvangen inkoopver gunningen wordt dezen grossier een bewijs van overdracht voor walsdraad afgegeven binnen het raam van het contingent wals draad, dat door het Bureau Grond stoffen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd aan het Centraal Bureau voor den IJzerwarenhandel ter beschik king is gesteld. Aan de bewijzen van overdracht zullen door het Centraal Bureau voor den IJzer warenhandel, in overleg met het Bureau Grondstoffen vanebet Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, bepaalde admini stratieve voorwaarden worden ver bonden. Het afgegeven bewijs van overdracht geldt voor den grossier dan tevens als inkoopvergunning, waarmede hij in staat zal zijn zijn voorraad* persdraad bij den fabri kant aan te vullen. en ging achter de deur staan. Den kleinen revolver hield hij in de hand. Men kon nooit weten... Het was Elena. Geruischloos wip te zij de kamer binircn. Zij zag hem staan, den kleinen, met zilver be slagen revolver in de hand en glimlachte. Kent u dAt\ding? vroeg Vitus Zg knikte. Met één pas stond hg voor haar en greep haar beide handen. Voor het eerst, sedert hij haar kende, sloeg zg de oogen neer en bloosde. Hij legde de hand onder haar kin en dwong haar met zacht geweld, hem aan te kijken. Luister Elena, zeide hg. Jk heb besloten, mij met de zaak van den professor niet meer te bemoeien, doch mg inplaats daarvan geheel aan het geval, waarbij uw zuster be trokken is, te wijden) Ik wil met uw zwager spreken... Waar wilt u dat doen Boven in zjjn eigen kamer. Zij antwoordde niet, doch in haar donkere oogen dansten weer de lichtjes, die Vitus er zoo vaak in ge zien had zonder de. beteekenis er van te begrijpen. U hebt mij zelf gezegd, dat ik hem moest dooden, vervolgde hij. doch u zult zien, Elena, dat ik maar r.'et zonder meer tot een dergelijke daad, al is die op den Balkan ook nog zoo gebruikelijk, kan overgaan. Het is mijn gewoonte, lederen tegen stander een kans te geven. In de oog van uw landslieden is dat mis schien een moreele zwakheid maar wij, zoogenaamde cultuurmen- schen, zijn nu eenmaal weergaloos gedegenereerd. Ik zal de zaak dus op mijn manier met den heer Appol- lodorus Xymatis in orde brengen. Dan zal hg u dooden! O u weet niet, hoe slecht hij is! Zij maakte haar handen los uit zijn greep, ging naa». de deur en luisterde. Hg slaqpt thans, maar als hij mij hier vindt, sluit hij mij, evenals Irene, op. Ja, hij houdt haar gevan gen, precies zooal* den professor... Hg heeft haar geslagen... Vitus verbleekte. Om dat geval met mij Elena antwoordde niet dadelijk. Na eenigen tgd hief zij haar hoofd op en keek den opgewonden jonge man lang en ernstig aan. Mijnheer Thavon sprak zij, u is een man van eer, daarom zal ik u alle* zeggen. Alles opdat u ook datgene begrijpt, dat u tot dusverre niet begrepen hebt. Zij haalde diep adem. (Wordt vervolgd.) RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 12 AUGUSTUS. Hilversum L 413,5 m. 6.45 Oramofoonmuzlek. 6,50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Bont begin (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en Programma-uit treksel. 8.15 Klassieke gramofoonmuziek. 8.45 Vroolijke ouvertures (gr.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.30 Orgelconcert (gr.). 10.00 Morgen concert (gr.). 11.00 Vacantie-kleuterklas. 11.20 Sylvestre Trio. 12.00 Prans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 13.30 Orkest- (suite uit „La Tragédie de Salomé", Fl. Schmltt (gr.). 14.00 Ensemble Willy Kok en gramofoon muziek. 15.00 Voor, de vrouw. 15.20 Planovoor dracht en gramofoonmuziek. IQ.00 Godsdien stige lezing. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gino Bordin en zijn orkest (gr.). 17.15 B.N.O.:* Nieuws-, zakelijke_ en beursberichten. 17.30 Voor den Nationalen Jeugdstorm. 17.45 lilna Ketty en Aldo Visconti (gr.). 18.00 Ernst van 't Hoff en.zijn orkest. 18.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 18.55 B.N.O.: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Viool, altviool en cello. 19.55 Planosoli (gr.). 20.15 „De zwarte handel lokt", dramatisch luisterspel. 20.35 „Het weerspannige bruids paar", komische -opera (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Zigeuners spelen (gr.). Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken. 22.15 In droomen zingen (gr.). 26.00 24.00 Bekende orkestwerken (gr.). Hilversum 301.5 i 6.488.15 Zie Hilversum -X. 8.15 Muzikale kleinigheden (gr!)* 9.00 Rococo-octet (opn.). 9.30 Orkestconcert (gr.). .10.00 Morgenwijding. 10.15 Phllharmonisch orkest (gr»). 10.40 Voor- dAcht. 11.00 Trio Knibbeler. 11.50 Liederen van Pranz Schubert en Joh. Brahms (gr.). 12.00 Bert van Dlnteren en zijn orkest. 12.45 B.N.O.Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Bedrijfsreportage. 13.15 Gerard van Krevelen en zUn orkest. ,14.00 Imre Magyari en zijn flongaarsch orkest (gr.). 14.15 Uit NeêrlandS' Gouwen. 14.30 Omroeporkest en solisten (opn.). 15.30 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest (opn.). 16.00 Het groote Omroeporkest en gramofoonmuziek. 17.00 Den tuin in! 17.15 B.N.O.Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Voor het diner (gr.). 18.00 Luisterspel „Kinine". 18.30 Orgelconcert en zang. 19.00 Praatvaars. 19.15 Marschmuzlek (gr.). 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Bra- bantsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Melodie en poëzie (opn.). 21.00 Familie de Boer. 21.15 Amusementsorkest en solisten. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.15— 24.00 Zie Hilversum L Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv. van den hoofd rede buitenl. en stadsnieuws Oen Helder A\ G. van Kampen. Binnenland, alg. report, en streeknieuws A. Kriks. Verant woordelijk voor de adverten ties, Schager editie, G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk v. de advertenties, Heidersche editie,6 J. Visser. Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2