Dwars door Nederland op rolschaatsen Dr. EIIWE - t.OI Strijd tegen den verdrinkinqsdood Benjamins en Moolenijzer terug in Amsterdam Kunstijsbaan geopend Elf honderd, k.m. legden zij af, dwars door Nederland trokken zij, van stad tot stad, van dorp tot dorp. En dat op een paar gewone rolschaatsen. Een mooie .'en zeldzame pres tatie verrichtten daarmede de ijshockeyspelers L. Benjamins «n N. J. Moolenijzer, die Za terdagmiddag na 24 dagenrrol- len in hun woonplaats terug keerden! Hartelijk was de ontvangst, wel ke aan het sportieve duo werd be reid, toen de twee knapen over het trottoir de Apollohal met. haar kunstijsbaan bereikten. Een. eere-1 haag hadden de leden van de Ijs vogels" gevormd. Tusschen de hockeyers in hun blauwe truien en onder een boog van sticks door betraden Moolenijzer en Benjamins het gebouw. Doch niet dan nadat xij van tal van kanten op de meest hartelijke^ wijze gelukge- wenscht waren met het volbren gen van hun tocht. Er waren vele bloemstukken en cadeaux, van ivrienden zoowel als kennissen, o.in. yan de baandirectie, die een prach- tlgen mand offreerde en een zilve ren potlood, De heer Suurbeek, voorzitter van de „Ijsvogels" over handigde beiden het boekwerk „Mysterieuze krachten in de sport". Nog was de tocht van de kilome tervreters niet afgeloopen. De rol schaatsen werden verwisseld met de ijshockey-ijzers/ En terstond volgden eenige rondjes op 't spie gelgladde ijs. Officieel openden zij op deze wijze het seizoen van de kunstijsbaan. Maar weinige minu ten later volgden een paar honderd enthousiaste jongeren en een en kele oudere hun voorbeeld. Het feest, dat zoo'n acht nee-en maanden zal duren, was begonnen. Alles ging op „rolletjes". Benjamins en Moolenijzer, twee stoere knapen, bleven echter on- danks deze algemeene feestvreug de, de „helden van den dag". Vrij wel ongeoefend begonnen zij aan hun tocht door eigen land. Moo lenijzer had, in tegenstelling met zijn vriend, zelfs nog maar zelden op dit soort schaatsen gestaan. En toch ging alles op „rolletjes". Een sportieve vacantie beleefden zij, één waarin zij bovendien in alle opzichten genoten van ons mooie land, waarvan zij tien provinciën Zeeland kon niet „meegenomen" worden doorkruisten. De belangstelling voor hun tocht is overal zeer groot geweest. In meer dan één plaats waren co- mité's van ontvangst om het duo te verwelkomen. De jeugd van 's-Hertogienbosch kwam het twee tal zelfs tot Vught op de rol schaatsen tegemoet! Ook de Caubexg beklommen. Valkenburg stond natuurlijk op ons programma, vertelde Benja mins ons. We zijn daar den Cau- berg op gegaan. De mensöhen be weerden, dat we dien klim nooit konden halen, maar het ging fan tastisch goed... Een keurig bijgehouden dagboek bewees, dat inderdaad vrijwel alle gro'ote. plaatsen zijn aangedaan, be nevens tal van dorpen. Steeds lie ten de twee rolschaatsers, die de beste wegen uitzochten van Leeuwarden naar Groningen moes ten zij echter loopcn, omdat het plaveisel te slecht wasop een postkantoor, in hun hotel of bij een andere gelegenheid een stempel in hun boek zetten. Zoo ontmoetten we zelfs de handteeke- ningen van een brujggewachter en een dorpsslager te Hardegarijp (Fr.) tusschen de vele namen. Eén dag bij de brandweer. Een bijzonder voorval beleefden de mannen in een dorp in Gelder land. In het voorbijkomen zagen zij vlammen uit een huis slaan en zij aarzelden niet om hun reis te onderbreken. De woning, waarin pas een kind was geboren, wérd door hen leeggehaald en zij begon nen met de blussahing. Toen later de vrijwillige brand weer verscheen, namen zij de spui ten van enkele corpsmenschen over. Pas toen het vuur gebluscht was, zoetten Benjamins en Moolen ijzer den tocht voort. Verschillende opmerkingen en aanteekeningen in hun boek herinneren aan dezen dag. „De kordate hulp van flinke kerels" wordt daarin door verschil lende „dorps autoriteiten" als de veldwachter en den leider der brandweer geroemd. Het zijn mooie dagen t voor de pioniers der rolsehaats-sport ge weest nu zij hebben laten zien, wat mogelijk is met dit vervoer,- middel". Zullen'wellicht velen vol gen en na hen, rolsohaatsende van stad tot stad trekken. De toeris tenhond zal 'een nieuwe afdeeling moeten- oprichten... Voetbal Tweedaagsch voetbal- j fonrnooi te Bergen Alcm. Victrix 2 legt voor •de tweede maal beslag op den wisselbeker. Bergen a overwinnaar in het adspirantentoornooi. Onder veel belangstelling van de zijde van het publiek en begunstigd door schitterend weer. werden Zon dag op het ij sclubterrein de door de Berger Sportver. georganiseerde se riewedstrijden om den door de di rectie van de Schager Courant uit geloofden wisselbeker ..De Berge- naar" en het daaraan verbonden ad- spirantentournooi voortgezet. De winnaars uit de eerste ronde kwamen nu tegen elkaar in 't veld en bleken, volkomen tégen elkaar opgewassen, zoodat door strafschop pen moest worden uitgemaakt wie in de finale zouden uitkomen. De uitslagen waren als volgt: Adspirantentoornooi Bergen aBerdos a: rust 10. eii% de 11. Strafschoppen 42.' Alkm. Boys aAlcm. Victrix a: rust 00. einde 11. Strafsch. 20. In definale. waarin Bergen tegen de Alkm. Boys uitkwamen, wist B. te overwinnen met 31. rust 21. Serie wedstrijden om den wissel beker: Alkm. Boys 2Alcm. Victrix 2: rust 01. einde 44. Het nemen van strafschoppen gaf viermaal geen beslissing: het werd 22. 33. 33. 22. Eindelijk moesten de A. Boys het onderspit derven met 24. Kranig weerde zich het jonge kee- pertje van de Alkm. Boys Jac. P. Admiraal. Berdos 1Schoorl 1. rust 20 einde 31. De finale moest nu beslissen tus schen Alcm. Victrix 2 en Berdos 1. Voor' de aanvang werd door beide elftallen een oogenblik stilte in acht genomen ter eere van de nagedach tenis aan den vorige week door een, noodlottig toeval om het leven ge komen doelverdediger van Alcm. Victrix, 4. den heer J. v. d. Horst. In dén nu volgenden eindstrijd verdedigde Alcm. Victrix met vuur den beker, dien zij in 1940 hadden weten te veroveren, maar Berdos bleek een taaie tegenstander. De rust ging in met 21 voor Berdos, De tweede helft bracht de beslis sing ten voordeele van Alcm. Victr. Met 4—3 legden zij thans, voor de tweede maal. beslag op den beker. De voorzitter van BSV.. de heer G. Taapken, deelde vervolgensmet Eliockwijck te sterk voor H.R.C. Een 41 nederlaag HRC. heeft in een heel slecfitg e- speelden wedstrijd de vlag moeten strijken voor het pittige Elinckwijk. Heel slecht, omdat het geducht ram melde. omdat HRC technisch veel minder was en omdat vrijwel alle spelers gebrek aan spelopvattirig de monstreerden. Het is voor ons onbegrijpelijk dat een speler als Stins bijv., die toch heusch niet te rijk bedeeld is met techniek, toch maar steeds weer gaat pingelen, dat een Bakker steeds weer een bal voor een tegenpartij stopt en dat bijna geen enkele spe- lere en bal plaatste. Bij Elinckwijk ging dat anders, een rechtsbuiten, die iedere toege speeld en bal gelijk dood legde, en meenam, maar bovenal als er een den bal had. liepen de anderen vrii en bleven zij niet als „zoutpilaren" staan. Die 41 nederlaag is niet zoo erg. maar de wijze waarop werd ver loren vinden wij erger. Zondag zal dat tegen Schagen an ders moeten gaan. of de Roodjes be leven een groote teleurstelling. Schagen is een -pittige derde klasser en dat kon gisteren van HRC niet gezegd worden. Kan het anders? Zeer zeker kan het anders, maar dan moet er gespeeld worden en vooral met de hersens. Daarnaast moet Roomeijer weer naar voren: zijn steun is daar onontbeerlijk, voor al op de zwakke rechtsbinnenplaats. Midhalf.kan dan Sélderbeek of Stolk worden, in ieder geval zijn er halfspelers genoeg. Daarnaast vin den wij Bromlewe beter back dan Bijl. die momenteel heelemaal niet in vorm is. En dan ja. vanzelf wordt Joop Sanders gemist, niet dat de Vries zoo slecht was (hij kreeg ove rigens te weinig werk om hem te kunnen beoordeelen), maar Sanders vervangen is heel moeilijk. Zou de ze weer meespelen, iets wat hij nu beter in den aanvang kan doen dan straks, dan is o.i. het raadsel wgl opgelost. De Vries zou dan afge traind kunnen worden als rechts binnen en Roomeijer kan weer naar zijn links half-plaats. Over den wedstrijd zelf kunnen we verder wel zwijgen: de Utrech tenaren zullen het wel redden met rechtsbuiten, rechtsbinnen, midhalf en rechtsachter als uitblinkers. Schagen verliest van Swift De overwinning der gasten alleszins verdiend. Gisteren ontving Schagen de sterke Amsterdamsche derde klas ser Swift en evenals vorige week. werd weer een 1—0 nederlaag ge leden. Er werd ditmaal echter be hoorlijk aan gewerkt en het was de moeite waard om aan te zien. De bezoekers hebben verdiend gewonnen. Zij gaven een beter veldspel te zien, doch voerden dikwijls hun combinaties te ver door, zoodat hun kansen op sco ren dan \yeer verloren gingen. Nogmaals verscheen Schagen in gewijzigde opstelling. De Wit was weer naar zijn oude backplaats verhuisa en op de spilplaats--deed Smit het nu niet onaardig. G. An- neveldt Lzn. hield zich voor de rust goed, doch na de rust ging 't niet. Het was toen goed, dat er'een Ab. de Wit was, die overal waar gevaar dreigde, opdook. De voor hoede kon weer weinig kracht ont wikkelen. Boontjes had zijn dag niet en miste een - paar prachtige kan§cn. De binnenspelers speelden te sterk teruggetrokken, waardoor steeds slechts drie man voor het 'Swift-doel opereerden. Indien vol gende Zondag tegen H.R.C. niet beter gespeeld wordt, zal er niet veel kans op een overwinning zijn, hoewel ook deze ploeg mo menteel niet in vorm is. eeh toepasselijk woord de prijzen uit. na te hebben medegedeeld dat de directie van de Schager Courant die in 1935 den beker beschikbaar' stelde helaas verhinderd was hier tegenwoordig te ziin. Berdos werd voor haar enthousi ast spel beloond met een fraaien lauwertak. De overwinnaars uit het adspirantentournooi werden allen gedecoreerd met een speldje, terwijl een medaille werd aangeboden aan de Alkmt Boys. die het in de finale tegen Bergen had moeten afleggen FEUILLETON HetjacMKcd-Koi door HANS POSSENDORF 8 „Je moet bedenken, Nella, dat ik niet, zooals jij, van boerenafkomst ben. Al mijn voorouders zijn han delslieden en -.eevaarders geweest. We hebben onrustig bloed. We zijn gewend te reizen, te handelen, te epeculeeren. Onze' zenuwen hebben de onrust, de onzekerheid noodig. En nu zit ik hier als landbouwer, verricht dag in dag uit hetzelfde werk en zie van 's morgens tot 's avonds niets dan bergen en aan plantingen. O, als ik me voorstel, dat dit tot het eind van mijn leven zoo door zal gaan, en ik niets anders meer zal zien, heb ik het gejoel of ik zal stikken." Nella was zoo ontsteld, dat ze niet dadelijk een antwoord vond. Zij had er zich in gedachten al heelemaal mee verzoend hier haar verdere leven aan de zijde van den geliefden man te slijten. En ze had zich op kinderen verheugd, die ze dan later een bloeiende, rijke farm zou kun nen nalaten. Maar haar eigen wen- schen deden er nu niets toe. „ls er dan geen kans om hier weg te komen?" vroeg ze eindelijk. Misschien als je een verzoek om gratie indiende Rocco lachte hoonend: „Ja zeker, is het al niet genoeg genade, dat ze ons hier bijna als vrije menschen laten wonen? Nee, Nella, er is maar )én manier om ooit uit Nieuw-Ca- ledonië weg te komen en dat is de vlucht." „En .is df/t moeilijk uitvoerbaar?" vroeg Nella met benepen stem. „Moeilik wel maar niet onmo gelijk." „Waarom heb je het dan nooit geprobeerd, toen ik nog in het kamp was?" „Ik heb het tweemaal gepro beerd, toen ik nog in het kamp was, maar-ik werd gesnapt" „En heb je toen den moed om het nog eens te probeeren, ver loren?, vroeg Nella verbaasd. „Nee, dat niet, maar ik vernam toen iets, dat me zoo teleurstelde, dat de vrijheid en het terugkeeren naar de beschaafde wereld me niets meer konden schelen." En nu, Rocco? Heb je nu weer zin in de vlucht gekregen?" vroeg Nella. „Is het leven hier nu ik er ben, nog ondragelijker voor je ge worden?" r Alfano zag, dat Nella moeite had haar tranen in te houden en zei: „Neeii, Nella, jij hebt me juist weer levensmoed gegeven en metdie liefde voor het leven groeit ook weer het verlangen naar vrijheid en naar werk, dht voor me geschikt is." Ze zwegen beiden, de armen om elkaar heen geslagen. De wedstrijd. Over den wedstrijd valt weinig te zeggen. Voor de rust ging de strijd vrij gelijk op. Zelfs kreeg Schagen een paar "kansen meer en- het was bepaald pech, toen een ko gel van Stam juist de lat raakte. Geluk was het echter, toen de Wit met een kopbal een schot uit- den benedenhoek van Slikkers hei ligdom haalde. Na de rust kon Schagen het niet meer Rolwerken. Steeds kwam de bal voor de Scha-- gcn-vestev doch Slikker verrichtte veel en .goed werk, tot hij zich tenslotte door een zacht rollertje liet verschalken. Kort voor het einde werd de voorhoede nog even omgezet en dat gaf wel eenige op leving, doch tot een tegenpunt kon Schagen het niet brengen. Atfdetiek Nieuw wereldrecord van Gunder Haqq STOCKHOLM, 29 Aug. (A.N.P.) De Zweedsche hardlooper Gunder Hapg produceert tegenwoordig nieuwe wereldrecords a's het wm-e aan den loopenden band. Verbeter de bij Zondag j.1.nog het wereld record op den 2000 meter, Vrijdag j.1. haalde hij in Stockholm het wereldrecord op den 3000 meter een stuik naar beneden. Het oude record van zijn landgenoot Henrv Kaelarne, dat sedert Augustus 1940 stond op 8 min. 9 sec. bracht hij op 8 min. 1,2 sec. tfxhaken om het nationale kampioenschap Naar wij - vernemen, zal de schaakwedstrijd om het nationale kaeipioensdhgp tusschen, dr. Max Euwe en v. d. Hoek in den Haag gespeeld worden, waarschijnlijkjn het nationale sohaa/kgebouw aan de van Speykstraat. Maandag 21 September zal met den wedstrijd worden begonnen, welke zal duren totdat een der spelers 5H punt heeft verzameld. In ieder geval worden niet meer dan 10 partijen gespeeld. lederen dag wordt be gonnen om 2 uur tot 7 uur, waar na- de partij eventueel van 9 tot 11 uur des avonds wordt voortgezet. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteekent: Groote kans op één der twee sftillioen geldprijzen. Ieder Nederlander zwem mer, ieder zwemmer red der. Op 16 September a.s. zal het zwemmend'redden 25 jaar landelijk zijn georganiseerd door den vodi- maligen Nederl. Bond tot' het Red den van Drenkelingen, nu gefu seerd met den Ned. Zwembond on der den naam van Ned. Zwem- en Reddingshond, verkort N.Z.R.B., Eerstgenoemde bond is gesticht door vijf kleine brigades. Den Bosch. Amsterdam. Haarlem. Den Haag en Breda, met het sociaie doel de gemeenschau te dienen Door middel van de radio, de pers door voorlichtingsavonden mét lan taarnplaten, ook films, door de monstraties, enz. heeft de bond zijn organisatie uitgebreid tol, om streeks 100 brigades, met 15.000 mannen en vrouwen, bereid en pa raat, ook bij nacht en ontij, hulp te bieden aan den in nood verkeeren den- medemensch. Vergoeding ->$ dank wordt niet verlangd. Gevallen van' te water geraken zijn vele. On gevallen. overboord geraken, te Toen begon Rocco opnieuw „Nella, je hebt. me nooit gevraagd, waarom ik naar Nieuw-Caledonië verbannen ben. Ik geloof, dat er onder duizend vrouwen niet een zal zijn, cfte zoo veel fjjn gevoel bezit als jij." „Ik houd zoo van je, Rocco, wat je ook gedaan moogt hebben, ik heb je lief," zei Nella zachtjes. „Waar om zou ik je plagen met vragen?" „Maar nu: wil ik je alles vertellen. Nella," ging Alfano voort. „Ik heb er nog nooit; aan iemand iets van verteld en niemand zal er ooit iets van vernemen behalve zij, die het meegemaakt hebben. Maar .eindelijk, eindelijk moet ik mijn hart eens uit storten' tegen iemand, die me lief heeft en dje in me„gelooft." Rocco Alfano keèk voor zich uit en bleef minutenlang onbewegelijk zitten. Toen streek hij het haar uit £ijn voorhoofd en begon op kalmen, zakelijken toon te vertellen: „Zooals jè weet, kom ik van de Westkust van Corsica. Daar had mijn moeder een kleine repderij. We hadden geen zeer groote booten, maar wel een groot aantal. Mijn ouders hadden maar twee kinderen mijn tweelingbroer en ik. Mijn broer kwam, toen hij van school was in de zaak van mijn vader. De ging met mijn vijftiende jaar naar zee en was al op mijn drie-en-twin- tigste kapitein ^an een Italiaansch zeilschip, dat fusschen Gënua en Zuid-Amerika voer. Toen ik vijf en twintig jaar was, stierf mijn vader en mijn moeder werd eigenares van de firma. Ik gaf de zeemansloop baan óp en nam de technische lei ding der zaak op me, terwijl mijn broer het administratieve gedeelte behartigde. Maar ik voer toch nog vaak op onze eigei* schepen mee, omdat.ik de zee niet ogeheel kon missen. Toen ik irt Maart 1887 ik was toen zeven en twintig met ten onzer schepen in Napels lag. maakte ik daar kennis met een jonge Amerikaansche. Ze heette Edith King, was van zeer rijke fa milie in Philadelphia en had met kennissen een pjeizierreis naar Euro pa ondernomen. We werden ver liefd op elkaar qn ik nam haar op mgn schip mee naar Ajaccio om haar aan mijn moeder voor te stel len. Ze bleef bij ons en verzocht haar vader in Amerika schriftelijk om zijn toestemming tot ons huwe lijk. Haar vader antwoordde, dat hij me eerst wilde leeren kennen en dat ik met Edith naar Amerika moest komen, wanneer dat echter onmo gelijk was, zou hij naar Ajaccio ko men. Toen de zaken zoo ver gevor derd waren gebeurde het ontzetten de. dat mijn leven- verwoest heeft." Rocco's stem klonk nu niet rus tig meer. Hij hield plotseling op en liep een paar maal haastig de kleine kamer op en neer. Toen rukte hij de deur open die naar buiten uitkwam en. haalde diep de - frissche avond lucht in. .Wordt yervolgd. Officieele mededeelingen NIET MEER IN GEBRUIK ZIJNDE MACHINES. De Directeur van de Sectie Metalen- verwerkende Industrie van het Rijks bureau voor Verwerkende industrieën maakt bekend, dat in de - toelichtende circulaire gebruikte machines is be paald, dat gebruikers, bij wie op 1 Sept. 1942 niet meer in gebruik zijnde machines aanwezig zijn, waarvan niet met zekerheid vaststaat, dat zij vóór 1 Dec. 1942 weer in regelmatig gebruik zullen worden genomen, verplicht zijn deze vóór 15 September 1942 aan het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie op te geven. De vorenbedoelde data zijn thans 14 dagen later gesteld. Perhalve moe ten gebruikers, bij wie op 15 Septem ber 1942 niet meer in gebruik zijnde machines aanwezig zijn, waarvan niet met zekerheid vaststaat, dat zij vóór 15 December 1942 weer in regelmatig gebruik zullen worden egnomen, deze vóór 30 September 1942 opgeven aan het Bureau, voor de Metalenverwer kende Industrie, Riouwstraat 174, 's-Gravenhage. DE ROODE ADELAAR OP URLAUBKARTEN. De Secretaris-Generaal van het,Depar tement van Landbouw en Visscherij vestigt er de aandacht op, dat de bon nen der „Urlaubkarten", welke voor zien zijn van een rooden adelaar, on- geldig zijn verklaard en derhalve niet meer mogen worden aangenomen. Thans zijn uitsluitend geldig de bon nen der Urlaubkarten, welke voorzien zijn van een blauw-groenen onder grond en een blauwen adelaar. MAIZENA-TOEWIJZINGEN ZONDER LINKERBOVENHOEK. De SecretaAs-Generaal van het "Dept. van Landbouw en Visscherij brengt onder de aandacht van de be trokken handelaren, dat de toewijzin gen voor maizena, waarvan de linker bovenhoek is verwijderd, uitsluitend recht geven op het koopen van vermi celli, spaghetti,- macaroni en op pakjes vermicelli-, kippen- of pouletsoep. Derhalve mag op genoemde toewijzin gen geen maizena, sago, aardappel meel, geoxydeerd aardappelmeel, pud dingpoeder of puddingsauspoeder wor den afgeleverd. WEHRMACHTBEZUGSCHEINE VOOR MELK. De Secretaris-Generaal van het De- -partement van Landbouw en Vissche rij maakt bekend, dat op de Wehr- machtbezugscheine voor melk in het vervolg behalvegestandaardiseerde melk, ook taptemelk dient te worden afgeleverd. De instantie, die deze Be- zugscheine afgeeft, moet daarop even wel uitdrukkelijk vermelden of zij recht geven op het koopen van gestan daardiseerde melk, dan wel van tapte melk. HOOI-INLEVERING 1942. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vissche rij maakt bekend, dat aan gebruikers yan grasland, die niet, of niet ten volle aan hun verplichtingen tot het, scheu ren van grasland hebben voldaan, een extm-aanslag zal worden opgelegd bo ven de-verplichting tot inlevering van hooi, welke voor alle gebruikers van grasland zal gelden en waarvan de hoeveelheden binnenkort door het Be drijfschap voor Hooi, Stroo en Ruw- voeder zullen worden bekend gemaakt. Deze extra-aanslag zal bedragen: 5.000 K.G. per hectare grasland, welke rtiet is gescheurd! niettegenstaande daartoe de verplichting bestond- water geraken bij diepe duisternis in grachten, kanalen, rivieren, door zakken door het ijs, in een wak rijden, baden en zwemmen in zee en ih binnenwater met een auto. bus of taxi te water rijden, enz., enz. In samenwerking met de maat schappij tot redding van drenke lingen, met den Ned. Zwembond. met het Oranje Kruis, heeft de N.B.R.D. krachtdadig aangepakt in velerlei richtingen om den ver drinkingsdood te bestrijden, met het resultaat: Ten eerste: uitbreiding der zwem kunst. Ten tweede: belangrijke daling van het aantal verdrinkingsonge- vailen. Ten derde: het aantal reddingen uit het water is ten zeerste ver hoogd. Het gaat vooruit. De eerste ons bekende statistiek fs afkomstig van dr. C. J. Mijn- lieff te Amsterdam, loopende over het tijdvak 1903 tot 1910. in welk tijdvak ook de oprichting der eer ste reddingsbrigade viel. nl. Den Bosch in 1908, In het genoemde tijdvak verdronken 5678 mannen, vrouwen en kinderen, dus gemid deld 939 dooden per jaar. Nemen we nu weer het laatste tijdvak van zeven jaar van 1935 tot en met 1941,- statistiek van den bond. dan vielen er 4231 dooden te betreuren, of gemiddeld 605 per jaar. Beden ken we nu dat de jaren met ver duisteringsplicht. 1940 en 1941 zeer hooge verdrinkingscijfers gaven en dat de bevolking tusschen die bei de tijdvakken is toegenomen met meer dan 2.500.000 zielen, dan is relatief de verhouding tusschen vroerar en thans nog veel gunsti ger. ^5u nog een paar cijfers. De bond is in 1933 overgegaan tot hel aanleggeA van een statistiek over reddingsgevallen, welke in ons lanvd niet. bestond. We nemen een tijdvak van zeven jaar. van 1935 tot en met 1941. Gered zijn: 6244 personen, gemiddeld per jaar 892. Het allergrootste deel werd door zwemmers en zwemmende redders (ook# zwemsters en redsters! gered, het- allerkleinste deel wist zichzelf in veiligheid te brengen. De strijd tegen den verdrinkingsdood moet worden voortgezet. Bonden of ver- eenigingen die een voorlichtings avond ot4ilmavond wenschen, kun nen zich richten tot het secretariaat van de N.Z.R.B., Kleine Houtweg 139A, Haarlerö. I VRAAGT"TÖËZEND1NG VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT\ Het Nederlandsch Arbeidsfront ^P^^400FTST^8<^^MyreRDAKM^! Het bovenstaande diene tevens als waarschuwing voor diegenen, aan wie voor den volgenden oogst een scheur- verplichting zal worden opgelegd. Bij niet-nakoming van deze scheurver- plichting zullen ook het volgend jaar soortgelijke maatregelen als de boven genoemde zyn te verwachteb. VERPLICHTE VOORRAADOPGAVE MOTORBRANDSTOF,* DONKERE OLIE, SMEEROLIEN EN VETTEN. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat een ieder, die op 31 Augustus 1942 te 24.00 uur'ten minste 25 liter motorbrandstof (benzine of autogasolie). 150 liter don kere olie jgasolie, dieselolie anders dan voor motorrijtuigeh, ^unne stookolie, huisbrandolie en dikke stookolie) of 10 kg. smeeroliën en vetten voorhanden of in voorraad heeft, verplicht is hier van, vóór 15 September 1942 opgave te doen aan het Rijksbureau voor Aard olieproducten, Zeestraat 100, 's-Gra venhage. Deze opgave dient te geschieden per brief o f briefkaart en moet behalve den naam en het adres van den voor- raadhouder, voor elk der hierboven genoemde producten bevatten de hoe veelheid en de plaats of plaatsen van opslag. Op de briefkaart of op de en veloppe moet duidelijk het woord: „Voorraadopgave" worden vermeld. Van de hierboven bedoelde ver plichtingen zijn uitgezonderd: r. degenen, die, hetzij als leverancier (o.a. pomphouders en vatenhandelaren) hetzij als verbruiker, aan pet Rijks bureau een opgave van de op 31 Juli 1942 aanwezige voorraden hebben ge daan. 2. Verbruikers, die nét 30 April 1942 van het Rijksbureau voor Aardolie producten, het Rijksbureau voor Ge nees- en Verbandmiddelen, de Rijks-1 verkeersinspeétie, de Bevrgchtings- commissarissen, het Bureau Grondstof fen van het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd of de Visscherijcentrale toewijzingen voor de hierbovenbedoelde producten heb ben ontvangen. De desbetreffende Duitsche instantie wenscht er uitdrukkelijk de aandacht op te zien gevestigd, dat indien aan een vroeger opgelegde verplichte voor raadopgave niet of onvolledig is vol daan, bij wijze van generaal pardon tot 15 September 1942 geen strafvervol ging zal worden ingesteld. Indien thans aan de verplichting tot het volledig op geven der voorraden op 15 September 1942 niet is voldaan, za^ van Duitsche zijde met kracht tegen"" overtreders worden opgetreden. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 1 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 B-N-O.: Nieuwsberich ten. 7.15 Goed begonnen (gr.pl.J. 7.45 Ochtendgymn. 8.00-B.N.O.: Nieuwsbe richten en programma uittreksel, 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Het Amusementsorkest (opii.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Semi populair pro gramma (gr.pl.). 10-00 Zang en pian°- 10.20 Viool en orkest (gr.pl.). 10.30 Or gelconcert. 11.00 Vrouwenmozaiek. 11.20 Amabile sextet. 12.00 Klaas van Beeck en zij ik orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 13.00 Salon orkest en gramofoonmuziek. 14.00 Haar lemsche Orkestvereeniging, soliste en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost en gewijde muziek (opn.). 16.30 Orkest- concert (gr.pl.). 15.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Zweedsche liedjes (gr. pl.). 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijlie- en beursberichten-. 17.30 Óm en om programma. 18.30 Neerlands stem van het Oostffont. 18.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 18.55 B.N.O.: Gesproken bin- nenlandsch overzicht. 19.05 Wat doet de Directie van den Landbouw? 19.30 Gemengd koor en orgel. 20.00 Otto Hendriks en zijn orkest. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken). 20.45 In volgorde zin gen (gr.pl.). 21.00 De Melodisten en so list. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Erna Sack en Karl Schmitt Wal- ter zingen (gr.pl.) 22.15 U raadt wat wij draaien. 22.45—24.00 Gevarieerde lichte melodieën (gr.pl HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Vier handig pianospel (gr.pl.). 8.45 Sympho- nisch Morgenconcert (gr.pl.). 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populaire orkestmu ziek (gr.pl.). U.00 Zang met pianobege leiding. 11.25 Kwintetconcert (gr.pl.). 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke- berichten. 13.00 Voor de rijpere jeugd, van het platte land. 13.15 Pianovoordracht. 13.35 Ga- briel Pierné dirigeert eigen werk (gr. pl.). 14.00 30 zingende minuten (gr.pl.). 14.30 De Lichte Töets, gevarieerd pro gramma. 15.30 Voor de zieken. 16.00. Het Lied van Hugo Wolf, causerie met muzikale omlijsting. 16.30 Cello en strijkkwartet (grpl.). 16.35 Zang, viool en clavecimbel. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.30 Mu sette orkest en soliste. 18.00 De Repor tagestaf presenteert. 18.30 Groot Om roeporkest en soliste. 19.30 B.N.O.: Nieuwsber. 19.40 B.N.O.: Zeeuwstjh praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B.N.O.: Engelsche .uitzending: „Holland and the economie reorganisa- tion. (Voor de Radio-Centrales: Liede ren van Robert Schumann (gr.pl.j. Van af 20.15 Alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Cello en piano. 20.45 Luisterspel: „Er is een' oplossing voor alles". 21.05 Beethovenconcert (gr.pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Militair overzlfcht 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilver sum 17 Hoofdredacteur A R Jonker. Plaatsverv. van den houfdred., buitenl en stadsnieuws Den Hel der A. C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks. Haagsch redacteur P. E. H. M Verberne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2