Loggen en arbeidsvoorwaarden in E land-en tuinbouw AKKERTJE Uei jacht Kai-Kai Sterke concentratie in de loonregelingen Zooals reeds werd medegedeeld, heeft het College van Ri.jksbemid- delaars voor de land- en tuinarbei- ders loonen en andere arbeidsvoor waarden bindend vastgesteld. En zulks voor geheel ons land. Deze landelijke regeling, welke 2 Sept. 1.1. van kracht is geworden, brengt niet slechts eene belangrijke wijzi ging in de lbonen. maat ook in aard en aantal der bestaande regelingen. De tallooze districts- en plaatselijke collectieve arbeidsovereenkomsten Ziin vervangen door een klein aan tal provinciale regelingen, van over heidswege vastgesteld, zij het dan oo.i 4n overeenstemming met ont werpen. opgesteld door den Ned. Bond van arbeiders in het land-, bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf in samenwerking met den Ned. Landstand. In 1941/'42 bedroeg het aantal collectieve arbeidsovereenkomsten •n fen,d" en tuinbouw 282 en wel 187 in fekkerbouw enx veehouderij 34 in groenten- en ooftteelt. 49 in bloem bollencultuur. 7 in boomkweeke- £iien. en 5 in bloemisterij bedrijf. De 270 m de eerste drie bedrijfstakken vermelde contracten hebben nu iractisch plaatsgemaakt voor één «ndelbke regeling met 15 iets van elkaar afwekende provinciale-rege lingen ten aanzien van loonen en arbeidstijden. Provinciale regelingen. Het College van Riiksbemidde- laars toch heeft vastgesteld: 8 rege lingen voor land- en tuinbouw in de provincies Groningen. Drente Overijssel. Gelderland. Utrecht Noord-Brabant. Zeeland en Lim burg. 3 voor den landbouw in Fries land. Noord- en Zui<T-Holland. 3 voor den tuinbouw in.laatstgenoem de provincies en 1 regeling voor het bloembollenbedrijf in Noord- en Zuid-Holland. Het College stelde bovendien'reeds eerder landeliïke regelingen vast voor het bloemist en boomkweekersbedrijf. Van alle 15 regelingen handelen de eerste 14 artikelen over dè alge- meene arbeidsvoorwaarden Als volwassen mannen 'gelden ar beiders van 21 jaar en ouder. Ar beiders in de veehouderij-onderne mingen ^hebben aanspraak op ten minste één vrijen Zondag na het mo:n5enmeiken in de 4 weken. Van vaste en losvastei arbéiders moet het aantal vacantiedagen met behoud van loon tenminste 6 per contract- jaar bedragen, van seizoen- en los se arbeiders één halven dag voor elke maand dienstverband bij den zelfden werkgever. Voor het genot' van een vrije woning mag ten hoog ste f,2 per week worden afgetrok ken. De week- en/of uurlooiaen van de mannelijke jeugdige arbeiders bedragen: op 20-jarigen leeftijd 95 pet.. 19 jaar 90 pet.. 18 jaar 80 pfct.. 17 jaar 70 pet., en 16 jaar 60 pet., van het loon van volwassen mannen Indiëh vasté, losvaste en seizoenar beiders in z.g. tijdloon werken, mag bij ongunstige weersgesteldheid geen loonkorting plaatsvinden: Hoq- gere tijdloonen kunnen worden overeengekomen voor arbeiders, die. bijzondere bekwaamheden of vak kennis bezittende, als eerste knecht of voorman in dienst v orden geno men. Voor de erkende, Chr. .-feest dagen. niet op Zondag vallende wordt aan vaste, losvaste en sei zoenarbeiders het loon steeds door betaald. aan losse arbeiders alleen, wanneer zij twCfe maanden aan den betrokken feestdag voorafgaande bij denzelfden werkgever in dienstver band zijn geweest. Ingeval van ar beidsongeschiktheid wegens ortgeval of ziekte is de werkgever verplicht aan vaste, losvaste en seizoenarbei ders. met een dienstverband van ten minste 6 maanden, het volle loon tijdens wacht- en uitkeerings- dagen gedurende ten hoogste 6-we ken te betalen en aan andere arbei ders gedurende ten hoogste 2 we ken. mits de arbeidsongeschiktheid ten minste een week heeft geduurd en hun geneeskundige behandeling en of uitkeering krachtens ongeval len- of .ziektewet is verstrekt. Even- 'ai Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een_ kou kan gevaarlijk worden." £e_ Nederiandsche Pijnstiller eens moet de werkgever en zulks onder bepaalde voorwaarden vrijaf geven met behoud van loon bij af wezigheid wegens huwelijk, onder trouw. bevalling, overlijden, begra fenis en door wet of overheid opge legde verplichting. Aanvang en einde van de dage- lijksche ^verk- en schafttijden zijn aan het onderling overleg van werk gever en arbeider overgelaten, ech ter met dien verstande, dat in den landbouw het aantal werkuren per week bedraagt: voor arbeiders met de verzorging van vee en paarden belast, gedurende 9 maanden ten hoogste 70 uur eh ged. 3 maanden ten hoogste 65 uur; en voor andere arbeiders gedurende 6 maanden 58 ged. 3 maanden 50 en ged. 3 maan den 45 uur.. Voor de tuinbauwar- beiders in Friesland. Noord- en Zuidholland bedraagt het normale aantal arbeidsuren: 6 maanden 58. 3 maanden 50 en 3 maanden 45 uur. De regeling voor het bloembclien- bedrijf in* Noord- en Zuidholland geeft als het normale wekelijksch aantal arbeidsuren aan: 6 maanden 55. 3 maanden 50 en 3 maanden 45 uur. Deyloonen. Voor de vaste en losvaste landar beiders heeft het College van Rijks bemiddelaars de volgende weekloo- nen vastgesteld: Groningen f 22.50 (Veenkoloniën f 20.—), Friesland f 22.50. Drente f 20.Overijssel f 19,(Veenkoloniën f 20.—). 'Gel derland f 19.Utrecht f 21.— Noord-Holland f 22.50 (Wieringer- meer f 23.50). Zuid-Holland f 22.50. Zeeland f 21.Noord-Br%bant. kleigebied f 21.50. zandgebied f 19. Limburg f 19.en voor de seizoen en losse landarbeiders: Groningen klei- en zandgebieden 3 maanden 35 en y maanden 38 cent per uur Veenkoloniën 3' maanden f 3.25 en 9 maanden f 3.50 per dag); Fries land: seizoenarbeiders 4 maanden f 3.50 en 8 maanden f 3.75 per dag, losse arbeiders 40 cent per uur; Drente, Overijssel. Gelderland. Utrecht; en Zeeland 4 maanden f 3.25 en 8 maanden f 3.50 per dag. Zuid-Holland 4 maanden f 3.50 en 8 maatfden f 3.75 per dag; Noord- Brabant kleigebied 4 maanden f 3.25 ei# 8 maanden f 3.50 per* dag. zand gebied 25 cent per dag. lager en Noordholiand (buiten de Wieringer- meer): seizoenarbeiders November tot -en met Februari f 3.50. Maart tot en met Octobe'r f 3.75 per dag. losse arbeiders 39 cent per uur. WIERINGERMEER: seizoenarbei ders November tot en met Februari f 3.75. Maart tot en met October f 4 per dag. losse arbeiders 44 cent per Uur. Voor de tuinbouwarbeiders in Friesland en Noordholland is het weekloon Qer volwassen vaste en seizoenarbeiders vastgesteld op f 23. het dagloop der losse arbeiders op f .4 en van Zuidholland in het ge bied der eilanden voor de vaste ar beiders f 22.50 per w»eek. voor de losse arbeiders f 3.75 per dag en in het overige gedeelte resp. f 24 per week en f 4 per dag. Het bloembollencontract in Noord en Zuidholland geeft voor de vaste arbeiders e.eïi weekloon aan van f 24. en voor de losse arbeidprs een dagloon van f4. In geen der regelingen zijn z.g. .tarieven voor accoord-werkzaamhe- den opgenomen. Bepaald is echter, dat de acc'oordloonen zoodanig moe ten .zijn gesteld, dat gemiddeld 20 pet. boven het gewone tijdloon kan worden verdiend. Tarieven, welke in 1941/'42 hooger waren, mogen gehandhaafd blijven. Ucet&ai SCHOTEN 1—D.T.S. 1 5—3. De verre reis naar Schoten 'heeft DTö geen winst ge Draent en au was niet verwacht ook. Schoten -staat bekend als een sterke ploeg en we hadden zeker een grooter krachts verschil gedacht. DTS is absoluut niet kansloos geslagen. Hét spel der Schotenaren was iets beter door dacht en daardoor effectiever. Toch was het DTS. dat na ongeveer een •kwartier spelen met een goed schot van Bos de leiding nam. waardoor de hoop in het Jtleipe DTSirkamp steeg. Met den wind in den rug wa ren de D-aanvallen ook niet onge vaarlijk. maar door soms nogal slor dig spel ging er wel eens een kansje verloren. Bh" een van de S-aanvallen nam de midvoor den hal met de hand mee en wist te scoren. De scheids rechter had deze overtreding niet geconstateerd. Maar DTS antwoord de-prompt met een schitterend doel-" punt van Bakjiuyp. -.die van flinken afstand met een keihard schot scoor de. Schoten werd iets sterker en nog voor de rust maakte de rechts buiten den stand gelijk. In -de tweede helft vreesden we het ergste voor DTS. daar zij nu te gen-de tamelijk sterke wind moes ten spelen. En hoewel de thuisclub grootendeels in den aanval was kon DTS toch nog heel wat aanvallen o'pbouwen. maar de goede afwerking hieraan mankeerde. Door een strafschop nam Schoten de leiding en even later; werd deze vergroot tot 42. Een strafschop, toegestaan aan DTS. werd door Bak- - huys gemist, maar eenigen tijd later deed Tromp het beter, door een. strafschop toegestaan wegens hands, te benutten. Zoo was de stand 43. maar e,en schot van den rechtsbui ten maakte aan alle twijfel een ein de. DTS verloor met 53. maar toch( gaf deze uitslag geen slechte pers- pectieven vopr de verdere competi tie. WIERINGERWAARD I—BKC I (2—4) De hooggespannen verwachtingen van de roodbroeken werden niet verwezenlijkt; BKC ging met de ze ge naar huis. Wierineerwaard heeft de nederlaag aan zichzelf te wijten; noodig was het niet geweest, want - het elftal kan, zooals het thans is samengesteld, tegen de Polderschen °P. g, Voor de rust was het wel een aar- digen wedstrijd al stond het spel peil aan beidé zijden bëneden pari; na de thee werd het een futlooze sofpartij. het aanzien niet waard. Toch kunnën beide ploegen in de bovenste regionen terecht komen; zij zullen dan echter beter moeten werken! De wedstrijd. BKC nam. door een dubieus doel punt. de leiding (0—1); eenige se conden daarna echter scoorden de roodbroeken (11). Er ontwikkelde zich nu een 'aar- ,dig. maar oppervlakkig spelletje, waarin soms staaltjes van goed sa menspel werden gedemonstreerd. H. Oostindiër gaf met een mooi schot, de leiding aan Wieringerw, •waarna de rust inging. Na de thee kon BKC door een blunder van doelman Dukers ge lijkmaken, Het spelpeil zakte nu zienderoogen; vooral Wieringerw. liet het er geducht bii zitten, waar- door BKC met een goed schot in de hoek. de leiding wist te nemen (23). Stuk voor stuk raakten de Wiéringerwaarders er thans ..uit" wat hun spel betreft; geen wonder dat BKC de leiding behield, ja zelfs vlak voor het einde, er nog een! puntje bij maakte (24). ontstaan uit een genomen corner. KENNEMERS—ALCMARLA V. 2—3. Alcmaria zette eerst zijn beste beentje voor. Het elftal sloot als een bus en successievelijk werd de score opgevoerd tot 30. Alle doelpunten kwamen van de voet van v. Wierin- gen, die echter uitnemend ter zijde werd gestaan in het bijzonder door ten Herckel. die een uitstekende partij speelde en door- Hamstra. Schaper, die de vorige week zoo op dreef was. bleek er nu minder in. Omstreeks een kwartier voor de rust tvisten de Kennemers een te- genpunt te storen en met 31 in het voordeel der Alkmaarders ging de rust in. De tallooze supporters uit de kaastad. die waren meegeko men. zagen de rest van den wed strijd met vertrouwen tegemoeU'De withemden waren stukken beter ge weest en zouden het \y.el klaren. Echter het eerste kwartiet na de rust was ontegenzeggelijk yoor de Kennemers. de Alcmarianen waren er plotseling geheel uit. Het werd 3—2! Toen ging het echjtër weer beter voor de gasten, die den stand onge wijzigd wisten te houden en de bei-/ de punten dus mee naar huis kon dén nemen. Een benauwde overwin ning in een ontmoeting, die eerst met spekende cijfers scheen te zül- en worden gewonnen. tentUi DE FINALES VAN DE NATIONA LE KAMPIOENSCHAPPEN. Zondag zijn op de METS-banen te Scheveningen de laatste wedstrij den gespeeld van de nationale ten niskampioenschappen. welke in de week van 13 t.m. 19 -Juli j.1. niet meer konden worden afgewerkt. Er waren geen bijzondere verras singen. Mej. Rollin Couquerque ver lengde opnieuw voor een jaar haar kampioenschap in het enkelspel da mes. door in de finale mevr. Vleu gels Schutter-Spit gemakkelijk »met 62. 62 te verslaan, in het ge mengde dubbelspel kwam de titel Het organiseeren van sportwedstrijden De Secr.-Gen. van het Dep. van Opv.. Wetensch. en Kuituurbesch. heeft ten aanzien van het organisee ren van sportwedstrijden e.d. het volgende bepaald: Het Organiseeren of doen organi seeren van. alsmede het verleenen van eenige medewerking in wel ken vorm ook aan een wedstrijd, feest, demonstratie of andere ge beurtenis op het gebied van de sport is. zonder toestemming van de. voor den betrokken tak van sport aange wezen leidende sportorganisatie, verboden voor: le. particulieren. 2e. commissies en comitè's, 3e. Commereieele instellingen en ondernemingen. Degenen, die in strijd met het bovengenoemde handelen. wordt voor bepaalden of onbepaalden tijd de hoeveelheid tot het organiséerën van een wedstrijd, feest, demonstra tie of andere gebeurtenis op het gebied van de sport, alsook tot het beoefenen en (of) instrueeren van een bepaalden."dan wel van elfcen tak van sport, ontzegd. - Bovendien heeft de Secr.-gen. ten aanzien van de sportbeoefening in vergenigingen nog bepaald, dat sportbeoefening in vereenigingen uitsluitend is geoorloofd, indien de vereeniging. welke zich daarmede wenscht ,bezig te houden, is aange sloten bi.i een of meerdere; als zoo danig doop den Secr.-gen. voor el- ken tak van soort afzonderlijk aan gewezen. leidendesportorganisa tie (gV. v Sensationeele jacht op de eilanden Arrestant tweemaal te wa ter en tenslotte ontsnapt. AMSTERDAM. 12 Sept. Een spannende klopjacht, welke zélfs den meest verwenden genieter van Wild-West films zou hebben doen watertanden, beeft gkteren de eilanden op stelten gezel Reeds enkele dagen geleden wa ren marechaussee's aan een'buis op het Mariniersplein geweest om daar een der bewoners te halen, den 19- jarigen F. B.. die nog een gevange nisstraf van één jaar moest onder gaan. Hij was toen echter over het dak ontvlucht en daarom vervoeg den zich gistermiddag tegen half 6 opnieuw twee politiemannen dit maal van de gemeentepolitie aan hetzelfde adres. Een jongeman deed de deur open en op <Je vraag of hij F. B. was. antwoordde hij ontken nend en zeide. E. B. te heeten. Nog waren de politiemannen doende, den naam te controleeren. toen het jongmensch plotseling de trap af holde en de straat op rende. Daar mede begon de eerste achtervol gingsrace. welke haar einde vond in een garage aan de'Kattenburger kade. waar de vluchteling zich in een kast verstopt had. Intusschen had zich een dichte menigte ter plaatse verzameld, die. toen de re chercheurs met den arrestant naar buiten kwam. aan alle zijden op drongen, zoo zelfs, dat de arrestant van den wal werd afgeduwd en in de Kattenburgervaart viel. Daar scheen hij eerst goed in zijn ele ment te zijn en met snelle slagen wist hij. ondanks twee pistoolscho ten., spoedig den toverkant te berei ken. waar hij op een terrein van BlaauwhoedenveenVriesseveem in een daar staande heistelling klom. daar ontdeed hij züch van enkele kleedingstukken en juist toen de rechercheur eveneens t,e land den overkant had bereikt, sprong de vluchteling weer te water;, een nabijgelegen roeibootje maakte hij los én nu begon de achtervolging over het, water, want ook de recher cheur had binnen enkele oogenblik- ken een bootje bemachtigd. Zien deroogen won hij terrein op den vluchteling en deze moest dan ook na -korten tijd de superioriteit van zijn tegenstander erkennen. Gewii- lig voldeed hij aan de sommatie in het andere bootje over te stappen en reeds meende men het einde van het avontuur bereikt te hebben, toen de arrestant nabij een .brug plotseling uit het bootje sprong, op de zg. remming en vandaar binnen enkele seconden op de brug stond. Daar wachtte hem nieüwen tegen*- slag. want de tweede rechercheur stond hem reeds op te wachten. Ook hier mengde het publiek zich echter in den strijd en trachtte den arres tant te. ontvetten. De politieman kwam te vallen waardoor F. B. vrü aan mej. Rollin Cóuduerque en Teschmacher* die met-mei. Knot tenbelt en dén Hoed wel eenige moeite hadden in den eindstrijd, doch tenslotte met 64. 62 wis ten te winnen. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 21 Met overmoedige, schrille vreugde kreten, het mes tusschen de tanden, sprongen Erpmanga-, en Gasure van de rots in de golven. Eerst toen ze weer boven kwamen en riepen, dat er epen haai in de nabijheid was, volgden de anderen. Na afloop van het bad, toen de jeugd van Bolonda weer naar huis was gegaan, zwom Eromanga naar de rotsen waar de duikers onder toe zicht van Nin aan 't werk waren. Die trouwe, opgewekte kerel ging de laatste jaren nog ^rnaar zelden met Alfano naar zee maar bleef meest al op Guadalcanar als plaatsvervan ger van zijn baas, als hoofd van de duikers en als huisbewaarder.; Eromanga moest een half uur zwemmen voor ze de duikers be reikte. Ze zwom, zooals voorzichtig heid gebood, brjna altijd onder water met de oogen wijd open. Slechts af en toe kwam ze enkele seconden bo ven water om adem te scheppen. Ze voerde eerst met Nin een lang, zakéljjk gesprek in de Guadalcanar- taal over de oesterbank, die nh be werkt werd, bekeek toen met vak- kundigen blik wat'- boven gebracht werd en dook zelf een paar maal tien mèter diep. Tpen ze eindelijk afscheid wilde nemen om naar haar lessen bij Mary te gaan, stiet een der duikers een kreet van verbazing uit, wees naar den horizon en riep: „Loki Pahea!" Opgewonden keken nu allen naar de nauwelijks zichtbare omtrekken van een zeil. Men had den meester nog lang niet van de reis terug ver wacht, dóch de scherpe oogen der inboorlingen bedrogen hen niet: het was het schoener-jacht „Guadalca nar". Onder jubelkreten stortte Ero manga zich weer in het water en zwom met krachtige slagen #naar huis om daar de komst van haar geliefden vader te melden. Doch ook Vula had. het zeil aan den horizon bespeurd en het geheële huis was reeds in rep en roer om toebereid selen te treffen voor de terugkomst van den heer des huizes. Een uur later ankerde het jaeht in de baai en enkele oogenblikken later lag Eromango met haar kano langszij en klauterde over deraiing van het jacht, vanwaar ze met een sprong in haar vaders armen vloog. „En wat is er voor nieuws?" vroeg Alfano, toen d,e eerste teeder- heidsbetuigingen voorbij waren. „Allemaal gezond?" „Er is treurig bericht," zei Ero manga en haar gezichtje werd op- ■eens ernstig. „Afo is drie,weken ge leden door de Boschjesmannen ge- kai-kaid. We hadden al oorlog met ze voor u wegging." Alfano was werkelijk getroffen door dit bericht, want hg had in zeer vriendschappelijke •verhouding'' gestaan tot het. opperhoofd. Eromanga moest alles vertellen, wat ze van de inboorlingen en over het verdere verloop'van dezen „oor log" en Afo's lot gehoord had en daarbij kwam tot niet geringen schik van Alfano uit, dat Eromanga zelfs een van die schermutselingen had bijgewoond. Ze was met Gasura van huis weggeloopen en was de krijgers drie dagen lang door de wildernis gevolgd: t Ten slotte kon Alfano zijn lachen toch bijna niet houden ,toen Eroman ga met de dreigende woorden be sloot: „Noii, we zullen ons wel wreken. Voor Afo moeten minsfens twintig boschjesmannen gekai-kaid worden." Het was maar goed, dat Mary dit niet hoorde, ze zou zeker flauw zijn gevallen. Gedurende' den maaltijd, waaraan Mary deel nam, was Rocco zeer stil en het ontging Eromanga niet, dat haar vader veranderd was. „Is er iets akeligs gebeurd, va der?" vroeg ze opeens en haar groote, blauwe oogen keken hem bezorgd uit haar bruin gezichtje aan Ze hing met zooveel liefde aan haar vader, dat ze zijn verdriet en zijn zorgen onmiddellijk aanvoelde. Alfano knipte even .met de oogen naar den kant van Mary en Ero manga begreep terstond, dat hij in haar tegenwoordigheid niets wilde vertellen. Eerst toen Rocco met zijn .dochtertje alleen was zei hij: „Luister eens en houd je goed 'vast, anders val je nog van je stoel: We gaan samen een groote reis ma ken, grooter dan je ooit ondernomen hebt. We vertrekken een dezer da gen. Eerst moeten we nog met het jacht de filialen in Straat Torres bezoeken en nog naar Kuan-Lung in Dobo, omdat ik wel een half jaar weg zal blijven en natuurlijk nog veel met hem te bespreken heb. Maar 'dan gaan we met an' kleine boot naar Hongkong in Chma en van daar met een groote mailboot naar Amerika naar San Fran- cisco. En als daar alles zoo is als ik hoop, dan blijf je daar een paar jaar om flink wat te" leeren. Ik geloof namelijk, dat mijn broer, je oom Livio, over wien ik. je verteld heb, niet dood is, maar in San Francisco woont." (Wordt vervolgd; kwam en tegelijk het pistooT af ging. dat de rechercheur in zijn hand had. Twee jongens, resp. 12 en 14 jaar oud, kregen het schot in een der beehen. terwijl een 12-jarig meisje een schampschot aan een dijbeen bekwam. De twee eerstgenoemden werden naar het Binnengasthuis vervoerd. Daarmede was het avon tuur voorloopig' ten einde, want de. vluchteling wist 'in de ontstane ver warring te ontkomen. De Landstand op het concours Hij, die Zaterdagmiddag het Concours Hippique te Alkmaar be zocht zag zijn aandacht getrok ken' door een£raai oipgezetten stand:, op een aantal borden zette de Landstand in duidelijke „taal" zijn do"el en streven uiteen» zoodat iedere voorbijganger als 't ware in een oogwenk een idee kreeg van. wat deze organisatie bedoelt. In deze omgeving van paarden en paardenliefhebbers was deze stand zeker op zijn plaats. Een zeer sug gestieve propaganda, die haar doel zeker niet gemist» heeft trou wens niet kan en mag missen, orn aat de Landstand voor den boer eëp onmisbare instelling is, waar van het negeeren hem en de ge- heele Nederiandsche landbouw en veeteelt slechts nadeel kan bren gen. Officieele mededeelingen ZEEPBONNENINLEYERING. Zooals bekend, dienen detaillisten de door hen ontvangen zeepbonnen ge durende de vierde week van den gel digheidsduur en de eerste week na af loop van den geldigheidsduur bij de Plaatselijke Distributiediensten in te ■leveren. De Secretaris-Generaal van het De partement van -Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ge noemde bonnen echter bij wijze van uitzondering gedurende de periode van 14 tot en met 18 September 1942 eveneens' ter inwisseling zullen" kun nen worden aangeboden. VERVOERVERBOD VLASLINT EN VLASAFVALLEN. De Directeur van het Rijks-Textiel- bureau te Arnhem maakt bekend, dat alle tot dusverre verleende dispensa ties met betrekking tot het verbod om gezwingeld" vlas, al dan niet gehekeld en vlasafvallen (waaronder te ver staan: bewerkte lokken, snuit, dechets, bewerkt bolraap of'vlasbaard, polster- heden) te vervoeren of te doen vervoe ren, met ingang van 14 - September 1942 worden ingetrokken. Met ingang van dien datum is het op grond van het bepaalde in de Lin nenbeschikking 1939 nr. 1 aan verwer kers van alsmede handelaren (uitge zonderd détailhandelaren) en commis- sionnairs in 'vlaslint en vlasafvallen verboden deze goederen te vervoeren of te doen vervoeren, tenzij het ver voer van fabriek of bedrijf vlasser af tot aan 1 pakhuis tusschenhandelaart commissionnair groothandelaar/spin nerij is gedekt dopr een door of na mens den Directëür van voornoemd Bureau afgegeven vervoerbewijs. Be doelde vervoerbewijzen zijn verkrijg baar gesteld bij de Stichting Vlaslint, Heemraadsingel 93; Rotterdam. VERLICHTING TOT DIRECTE IN ONTVANGSTNAME .VAN UIT WAGONS GELOSTE GÓE DEREN. Aanwijzingen van den Voorzit ter der hoofdgroep Handel aan de leden. Zooais bekend êischen deNeder iandsche Spoorwegen, dat op Zaterdag aangekomen wagons reeds op dienzelf den dag door de vervoerders worden gelost. Voor de vervoerders brengt dit echter moeilijkheden mét zich me de, daar het blijkt, dat vele onderne mingen'des Zaterdags zijn "gesloten Dit legt den vervoerders de verplich ting op de goederen, hetzij in de ma gazijnen op te slaan, hetzij onder ver beuring v.an het verschuldigde staan geld in de wagons te laten staan. Hieraan zijn groote nadeelen verbon den, vooral in verband met diefstal len, welke bij het vervoer worden ge pleegd. Bovendien brengt ook het nut teloos rijden naar ondernemingen, welke des Zaterdags en eventueel ook andere dagen blijken te zijn gesloten^ extra slijtage en extra brandstofver bruik mede. In verband hieijnede bepaal ik, op grond van art'. 15 van het derde Uit voeringsbesluit Organisatie Bedrijfs leven 1941, en na overleg met den Se cretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de aan U geadresseer de goederen, welke uit wagons worden gelost, steeds dienzelfden dag, dus ook des Zaterdags, in ontvangst dienen te worden genomen. F. B. J. GIPS. AANMELDINGSPLICHT TEENSCHIL LERS, GRIENDHOUTKOOPERS EN HANDELAARS. ONGESCHILD TEENHOUT EN RIET. De Ondervakgróep Groothandel in Griend maakt nogmaals bekend, dat degene, die in aanmerking wenscht te- komen voor een aankoopvergunning voor schilt een voor de witmakerij, wel ke teen ook uitsluitend zal mogen wor den gebruikt om te schillen en na het schillen ter beschikking van het Be drijfschap voor Griend en Riet zal moe ten worden gehouden, gelieve zich vóór 20 September 1942 op te geven aan het Secretariaat van de qndérvakgroep Groothandel in Griend, Keizersgracht 5^17, Amsterdam C, onder opgave van welke hoeveelheid groene teen hij. hier voor wenscht te ontvangen en even tueel welke soort met vermelding van de hoeveelheid witte teen, die hij in de jaren 1939, 1940 en 1941 heeft geschild, resp. afgeleverd. Degene, die in aanmerking wenscht te komen voor een. aankoopvergunning voor 3- en 4-jarig griendhout op stafti, welk griendhout door hem volgens de normen, die zullen worden voorge schreven door het Bedrijfschap voor Griend en Riet, zal moeten worden bewerkt, terwijl de hoeveelheden ge oogst product aan genoemd Bedrijf schap zullen moeten worden gemeld en ter beschikking van het Bedrijfschap .moeten worden, gehouden, dient zich vóór 20 September op te geven aan Secretariaat van de ondervakgroep Groothandel in Griend, Keizersgraêht 517, Amsterdam C, onder opgave van KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST" Uitgelachen en niel begrepen- de notarissen van wie hij i,n de jaren 1939, 1940 en 1941 griendhout-. op stam heeft gekocht, eventueel van de .eige naars, indien hij daarvan direct, zonder tusschenkomst van een notaris, heeft gekocht. Onder „koopen" en „verkoopen ..op stam" wordt verstaan, hetgeen in deze branche' doorgaans wordt genoemd „pachten" en „verpachten". Degene, dié in aanmerking wenscht te komen voor een vergunning tot het verhandelen van ongeschild teenhout, volgens de door het Bedrijfschap voor Griend en Riet te stellen normen gelie-' ve zich vóór 20 September 1942 op te geven aan het secretariaat van de on dervakgroep Groothandel in Griend, Keizersgracht 517, Amsterdam C, on der opgave van de hoeveelheden en de waarde van het ongeschilde teenhout, dat hij in de jaren 1939, 1940 en 1941 aan mandenfabrikanten of andere uit eindelijke verbruikers heeft verkocht. De ondervakgroep Groothandel in Riet maakt nogmaals bekend, dat iede re riethandelaar, die in aanmerking wenscht te komen voor een aankoop vergunning voor opgebost riet, zich vóór 20 September 1942 dient aan te melden bij het secretariaat van de on dervakgroep Groothandel in Riet, Kei zersgracht 517, Amsterdam C, onder op gave van den omzet in geld in de jaren 1936, 1937, 1938 en 1939, alsmede van de verhandelde hoeveelheden bossen riet in genoemde jaren, gespecificeerd naar de verschillende soorten dekriet, matriet en bladriet. De aandacht wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat on- der deze aanmeldingsplicht niet vallen degenen, die riet op stam koopen (het z.g. „pachten") edoch uitsluitend de handelaars die het riet gesorteerd koo pen en verhandelen. Degenen, die aan dezen oproep geen gevolg geven, zul len dit jaar niet in aanmerking komen voor een vergunning. HET VIJFDE A.G.B.I.O.-PRAATJE HILVERSUM. 14 ,Sept. De pers dienst van den Nederlandschen om roep meldt: Over den zender Hilversum 2 zal Dinsdagavond van 17.0017.15 uur het vijfde A.GJB.I.O.-praatje. dat ditmaal gaat over „wilde bessen worden uitgezonden. KADIOPKOGKAMMA WoensdagTlO September 1042. 7.15 Volksliedjes (gr.pl.). 7.30 BNO: Nieuws berichten. 7.40 Ochtcndmelodiek (gr. pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Halfweg.^ 8.50 Groninger Orkest Vereeniging (opn.).^ 9.00 Solo- en koorzang (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.l. 9.40 Solo- en koorzang (gr.pl.) 10.00 Sollstenplaatjes. 10.30 Vraaggesprek „Het Mlllioenenlijntje". 10.45 Gerard van Krevelen en zjjn orkest. 11.30 Cello en plano. 12.00 Almanak. 12,05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijk# berichten. 13.00 Amusementsorkest en solist. 14.00 Halfweg, gevarieerd programma. 15.00 Een eeuw mode. luisterspel. 15.20 Halfweg, gfevarieerd programma. 15.00 Zang, cello en: clavecimbei. 18.30 Kamermuziek (gr.pl.). 1^.45 BNO: Nieuws-, zakeiyice en beursberichten. 17.00 Orgelconcert. 17.30 Op zoek naar da ziel van den visscher, reportage. 18.00 En semble Willy Kok en solist. 18.15 Orkest Gri- goras Dinlcu (gr, pl.). 18.30" Ensemble Wllly Kok, en solist. 19.00 Wat-niet ln de krant staat, causerie. 19.15 Benjamino Gigll zingt (gr.pl.). 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19'. 40 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw:- 19.55 Luisterspel: „Do zwarte handel lokt". Vanaf 20.15: alleen voor de Kadlo-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroep-syjnphonle Orkest en solist (opn.). 20.45 Groote Nederiandsche vocalisten,, causerie met muzikale Illustratie. 21.25 Pianovoordracht (gr.pl.)21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Weenen op z'n best, (gr.pl.). 23.00 Frauenllebe und -Leben (gr.pl.), 23.30—24.00 Öansmuziek (gr.pl.). Hilversum 11 801,5 m. 7.157.40 Zie HJlversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Voor de rijpere Jeugd van het platteland. 8.40 Orkest concert. (gr.pl.). 9.00 Viool- en planosoll (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Een lied, een lach (gr.pl). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor' de kleuters. 11.20 Symphonie Orkest (gr. pl.). 11.30 Ensemble Joan Lancé en gramofoon- muzlek. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Symphonle-Orkest (gr.pl.). 12.45 BNO: Nieuwe en zakelijke berichten. 18.00 Landbouw repor tage. 13.15 'orkest van de Nederiandsche Kameropera en 'solist. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Kamermuziek van de ten toonstelling „Vier Eeuwen Nederlandsch Mu ziekleven. 15.15 Piano en orkest (gr. pl.). 15.30 Voor de, vrouw, 15.45 Planovoordracht (gr.pl.). 16.00 Revldasextet. 16.45 BNO: Nieuws- za'kelijke- en beursberichten.- 17.00 Voor de jeugd. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNp: Brabantsch praatje. 19.00 Musette-orkest van Erlch Schneidewind (gr.pl.). 19.15 W0 Socialisten. 19.30 Vreugde en arbeid, gevarieerd program ma-. (Vtfljaf 20,15 alleflh voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken.) 20.30 Luchtig pianospel (gr.pl.). 20.55 Vreugde en arbeid, gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nieuwsberichten, 22.00 Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1024.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker. Plaatsverv van den hoofdred., buitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks Haagsch redacteur P E H M Verberne; Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl. Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2