POLITIERECHTER Land- en Tuinbouw VAN GLAVECIM8EL TOT RADIO VOOR DEN Problemen van den dag Da loonen in de Zuivelindustrie RADIOPROGRAMMA Hei jacPd Kai-KaL Officieele mededeeliogen Keuringen voor de Waffen-SS en het vrijwilligerslegioen PLEIDOOI VOOR DEN GEHUW DEN STAAT. Mr. dr. J. A. E. Buiskool heeft het aangedurfd om een pleidooi te hou den voor den gehuwden staat! Hij heeft willen aantoonen. dat de vrij gezel wel wat al te vaak en al te §auw uit den band springt en dat eze dan dingen doet. die niet ge heel volgens de regelen der wel voeglijkheid zijn: veel uitgaan, ca- fé's bezoeken, opstandig worden, e.d. Op zich zelf was het geval niet zoo bizonder belangwekkend. Een 27-jarige uit Barsingerhorn. ge naamd J. B. A. D.. van beroep land bouwer. had niet gehoor gegeven aan een bevel om van zijri fiets af te stappen, 't Was op een donkeren avond, dat hij dit bevel te hooren kreeg, maar aangezien de onbeken de er niet bijvoegde, dat hij van de politie was. duwde Jan de pedalen van zijn fiets wat steviger naar be neden en smeerde hem. Echter de onbekende bleek een goed achter volger te zijn; althans hij greep ook zijn fiets, spurtte snel en kwam met hem op kop te liggen. Toen zwiepte deze onbekende en het gevolg was een aanrijding en een smak op den grond, waarbij Jan het onderspit dolf. De onbekende was een wacht meester van de marechaussee, die Jan had zien fietsen met een zak achter op den bagagedrager. Hij wilde wel eens weten, wat er in die zak zat en dus sommeerde hij hem om af te stappen. Enfin, de arrestatie vlotte niet erg Jan werd baloorig. weigerde mee te gaan en vermoedelijk zou de wacht meester nog een heele kluif #an hem gehad hebben, als hii geen hulp gekregen had. Twee mannen assis teerden den wachtmeester, wat Jan vermoedelijk aanleiding gaf. om den wachtmeester uit te maken voor lafaard en nog zoo iets fraais, dat in een krant niet thuis hoort. Jan kwam nu op de mat voor we- derspannigheid en beleed i ging. want de wachtmeester had die woor den niet genomen. Hij bekende, maar wist niet pre-' cies meer wat hij gezegd had. Ook al. omdat hij eenige alcoholica ge- *uttigd had. De Officier vroeg drie weken. De verdediger trachtte duidelijk te maken dat Jan hét zoo erg niet bedoeld had en vroeg vooral ook daarom een geldboete, omdat Jan pas getrouwd was en.nou nog bezig is. om afscheid te ne/nen van het vriigezellenleven., Hii meende, dat het jonge vrouwtje tact genoeg zou -hebben, om Jarf in kalmere banen te houden. Mr. Krabbe wilde jde jonge vrouw een kans geven en veroordeelde Jan tot 100 gulden boete. SUIKERTOEWIJZING „GEVONDEN." Toen de thans 22 jaar oude J. C. A. Bontje uit Berkhout nog in be trekking was bij de firma Schermer te Hoorn, „vond" hij eens een sui kertoewijzing bij het pand van die firma. Op die toewijzing kon 200 kg. suiker gekocht worden! Johannes was vast van plan. de toewijzing naar het politiebureau te brengen, doch vergat dat en be steedde haar zelf. Aan de suiker verdiende hii 400 gulden. Nu wilde het toeval, dat verdach te in moeilijkheden zat .en best een extraatje kon gebruiken. De vondst was voor hem dus wel zeer gelukkig en kwam juist ter rechter tijd. Helaas, de rechtbank geloofde dat fabeltjê niet en de Officier meende, dat Johannes de toewijzing gestolen KOtHKAAP YAM DEN ARBEIDSDIENST had bij zyn patroon. Maar zelfs als dat niet het geval is geweest, dan stond het voor spr. vast. dat verd. de toewijzing niet had willen inle veren bij de politie. Daarom vroeg hij wegens verduistering 2 maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde conform. ZEG HET MET BLOEMEN. Harm B.. wonende te Wieringen. heeft waarschijnlijk zijn vrouw eens willen "verrassen en gedachtig aan het gezegde ..Laat bloemen uw tolk zijn" heeft hij zijn trouwe weder helft wat bloemen cadeau willen doen. Een alleszins toe te juichen geste. Maar.... de bloemen zijn duur te genwoordig en als je ze dan zoo maar ziet staan op het erf van een ander, dan is de verleiding wel groot. Harm had ze in potten zien staan bij een buurman en had er 's mor géns in alle vroegte een paar mee genomen. natuurlijk zonder dat te vragen en zonder ze te betalen. „De bloemen zijn zoo duur «tegen woordig". was nu het verweer, maar dat hielp niet: mr. Krabbe vond. dat 60 gulden een goede prijs was. Zoo werden de bloemen extra duur. Gauw even helpen I Bonnen voor rijwielbanden. De heer J. Klanker te Bergen schrijft ons: „Ik kan geen buiten banden meer krijgen voor de fiets, er worden geen bonnen meer afge geven. Is er nog een weg te yinden om wel bonnen te krijgen, want mijn buitenbanden zijn op. Ik heb een week of wat terug wel een band Sehad op den bon. doch kon er lechts 5. weken op rijden zoo slecht was hü." ANTWOORD: De uitreiking van bonnen voor rijwielbanden was van 21 Juli tot 24 Augustus j.1. stopge zet. De afgifte is thans hervat, zoo- dat nu op de gebruikelijke wijze wederom aanvragen bij de distribu tiediensten kunnen worden inge diend. Men moet er echter mee re kenen, dat in verband met de on gunstige rubberpositie slechts een beperkt aantal bonnen kunnen wor den uitgereikt. Voor- deze bonnen komen in de eerste plaats diegenen in aanmerking, die hieraan met het oog' op het algemeen belang het meest behoefte hebben. Zoo zijn dan ook door het Cën- traal Distributiekantoor bepaalde voorrangsgroepen aangewezen. Het is derhalve mogelijk, dat ve le. werkelijk goed gemotiveerde aanvragen, in verband met het be perkte aantal bonnen moeten wor den afgewezen. Een der onderdeelen. welke de Landstand zich heeft aangetrokken, is dé regeling der loonen. welke in de verschillende takken van bedrijf, die betrekking hebben op landbouw en veeteelt, worden uitbetaald. Suc cessievelijk zijn in tal van catego rieën reeds regelingen tot stand ge komen. die verbeteringen mochten worden genoemd. Thans zijn we in de gelegenheid bijzonderheden te geven omtrent de loonen en arbeidsvoorwaarden in de zuivelindustrie. Met uitzondering van de loonbe- palingen zijn voor de personeelen van de ongeveer 600 coöperatieve en niet-coöperatieve zuivelfabrieken in alle gewesten van ons land dezelfde arbeidsyoorwaarden vastgesteld. Deze uniforme arbeidsyoorwaar den hebben onder meer betrekking op de waarde van verstrekte emo lumenten (vrije woning en bouw land). wijze van loonbetaling, beta ling overwerk, doorbetaling loon Chr. feestdagen, geoorloofd verzuim met behoud van loon. uitkeeringen bij ziekte en ongeval, verstrekking van vacantiedagen en beëindiging dienstbetrekking. Belangrijk is ver der, dat het College van Rijksbemid- delaars heeft bepaald, dat met in gang van 2 November 1942 het, week loon der gehuwde arbeiders van 25 jaar en ouder met f 2.van de on gehuwde arbeiders van 25 jaar en ouder met f 1.moet worden ver hoogd op die zuivelfabrieken, waar geen goedgekeurde ouderdoms- en/ of weduwen- en weezenvoorziening bestaat. Voor de loonbepalingen heeft het College uniforme regelingen vastge steld voor de volgende zuivelgebie den: Friesland. 'Groningen. Drente. Gelderland-Overij ssel-Utrecht. Nrd.- KUNST VIER EEUWEN NEDERLANDSCH MUZIEKLEVEN. Interessante tentoonstelling in Rijksmuseum. Amster dam. De tentoonstelling „Vier Eeuwen Muziekleven", welke Zaterdag j.L in het Rijksmuseum te Amsterdam geopend werd. geeft een volkomen gaaf historisch beeld van onze mu ziekgeschiedenis sinds het begin der 17 de eeuw. met vermijding van een té veel; helaas niet altijd van een té weinig! Het tentoongestelde is met waar vakmanschap gekozen., wat slechts bereikt kon worden on der de leiding van een zoo kundig muziekhistoricus als de heer Dirk J. Balfoort. Toch liggen enkele bemer kingen hier voor de hand. De ten toonstelling behandelt het muziek leven van de 17e eeuw af. Waarom? Juist op dat moment waar onze mu ziekcultuur tot een meer bescheiden rol in het Europeesche muziekleven werd gedwongen neemt deze ten toonstelling een aanvang. Waarom is hier de zestiende eeuw waarin de Nederlandsche contrapuntisten met tegen het einde den genialen Zuid-Nederlander Orlando di Lasso aan het hoofd, de faam der Neder landen tot ver over de grenzen brachten: waarom is deze gouden eeuw volkomen verwaarloosd? Een ander bezwaar is dat deze tentoonstelling een té aristocratisch een té hoofdsch karakter heeft. Het volkselement in ons muziekleven is hier .volkomen veronachtzaamd. Nergens wordt b.v. een doedelzak tentoongesteld; nergens wordt het muzikaal element in onze folklore aanschouwelijk gemaakt! Dit zal een groöte hinderpaal blijken voor de populariseering van deze expo sitie. Te waardeeren is er veel. zeer veel! Daar is de zaal voor de 17de eeuw met een prachtig spinet van Andreas Rücker A° 1639. en een clavecimbel van den zelfden A° 1617 met de. wat het instrument zelf betreft, -niet zeer toepasselijke spreuk „Sic transit gloria mundi". Verder een zeer mooie uitgave va,n Valerius „Gedenckklapck". een se rie prachtig geconserveerde werk jes met volks- en gezelschapsliede ren. een exemplaar van de „Rimes Francoises et Italiènnes" van J. Sweelinck; een Leidsche Plantijn- uitgave van 1612. In twee vitrines tenslotte een prachtige collecte dwars- en blokfluiten en klwinet- ten. De sfeer van de volgende zaal (18e eeuw) is galant, een mooi Duitsch clavichord valt op. In de vitrines liggen vele degelijke mu- ziekleerboeken uit dien tijd en pro gramma's van de Neder-duitsche en Hoog-duitsche opera-uitvoeringen, daarnaast voor een goed begrip ook vele herinneringen aan het 18de eeuwsche tooneel. Een. hoekje is gewijd aan Mozarts verblijf in Ne^ derland en een vitrine met een aan tal. met prachtige gravures versier de vioolstukken. De zalen voor de 19e en de 20ste eeuw toonen herinneringen aan de Kon. Militaire Kapel, aan de Haag- sche Diligentïaconcerten en die van de Mij. tot Bevordering der Toon kunst. De portretten van de Groot en van der Linden, de groote man nen onzer opera, de maquettes o.a. van Joh. Messchaert en Aaltje Noor dewier Reddingius en de handschrif ten van Joh. M. Coenen. v. Bree. Richard "Hol. Daniël de Lange en Willem Kes zijn hier mede geëxpo seerd. In de zaal voor de 20ste eeuw domineert het. prachtige schilderij, dat. Sluyters van Willem Mengelberg maakte, men vindt er tevens hand schriften van Wagenaar. Röntgen. Landré. Dopper en Badings;#yele décorontwerpen en enkele zéér re cente opena-photo's van het Ge meentelijk Theaterbedrijf. Twee zalen zijn tenslotte 'gewijd aan den brenger van muziek aan ons Nederlandsche volk: „De Ne- derlandsche Omroep". Hier is zeer veel. buitengewoon interessant ma teriaal bijeengebracht en smaakvol geëxposeerd. Ook de technische zijde van de -ra dio is niet vergeten en het zal in de komende weken wel blijken dat deze zalen het meeste aantrekkings kracht op de jeugd zullen uitoefe nen. COR DOMMELSHUTZEN Jr. en Zuid Holland. Zuid-Nederland (Limburg. Noord-Brabant en Zee land). De Noord- en Zuidhollandsche on dernemingen zijn ingedeeld in 3 ge meenteklassen met de volgende mi nimum-weekloonen: klasse I vakar beiders f 31. geoefenden f 28. en on geschoolden f 26. klasse II resp. f 29. f 26. en f 24. In allegebieden zijn de werkge vers verplicht voor de volwaardige melkbezorgers van 23 jaar en ouder een zoodanige provisieregeling te treffen, dat h*un weekinkomen ten minste 10 pet. uitgaat boven een loon van f 21 per week. berekend op basis van een, 48-urige werk week. i Van de volwaardige jeugdige werknemers bedraagt het minimum- weekinkomen op 22-jarigen leeftijd 90 pet.. 21 jaar 80 pet.. 20 jaar 70 pet.. 19 jaar 60 pet.. 18 jaar 50 pet.. 17 jaar 40 pet., en 16 jaar 30 pet., van het minimum-weekloon van volwaardige werknemers van 23 jaar en ouder. Van geoefende werknemers, die niet in het bezit zijn van een alge meen erkend vakdiploma mag het weekloon 50 ct. minder, van vakar beiders in hetzelfde geval verkee- rortde f 2 minder zijn dan de vast gestelde weekloonen. Van alle pijn in de leden verlost. Na kan ik weer werken I De Heer At V. te T. schrijft, dd. 20-1-'40: „Ik wil U mededeelen, dar de Ovaaltjes mij goede diensten hebben be wezen; degezwollen gewrichten zijn nu weer geheel nor maal. Het verheugt mij, dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vree- selijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer Iets voel, zal ik direct weer Ovaaltjes nemen, want zij werken snel en afdoende." Bi; rheumatiek, ischias, spit. verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schade- Jijken invloed op hart, maag en dar mee- Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373. Amsterdam. DONDERDAG 17 SEPTEMBEÉ. Hilversum L 415.5 m. 7.15 Lichte gramofoonmuziek. 7.30 B.N.O.: Nieuwsberichten.* 7.40 Vroolljke ochtendklan ken. 8.30 B.N.CU Nieuwsberichten. 8.40 E.M. 8.50 Morgenliederen (opn.). 900 Afwisselend morgenconcert (gr. pi.). 9 30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Afwisselend morgenconcert (gr. pl.10.00 Carjo Carcassola en zl)n orkest en solisten. 10.30 Rondom de bijen, luisterspel. 10,45 Carlo Carcassola en zijn orkest en solis ten. 11.15 Solistenconcert. 12.00 Almanak. 12.05 Plet van Dijk en zUn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Zang en piano. 13.45 Omroep-Symphonle Orkest (opn.). 14.00 Viool en plano. 14.40 Groninger Orkestvereenlglng en solisten. Ca. 16.35 Zang en plano (opn.). 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Amusementsorkest en' solist. 17.45 Gevraagde platen. 18.00 Twee piano's. 18.45 Omroep- Symphonie Orkest (opn.). 19.00 Brandende kwesties, causerie. 19.15 Marschmuzlek (gr. pl. en opn.). 19.30 B.N O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: De wereldmeenlng uit vreemde kran ten. 19.50 Twee Duitsche grootmeesters in de muziek, causerie. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centralesi die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20:15 Zang met pianobegeleiding en het Zepparonlkwartet. 21.25 8olokwartet, koor van de Nederlandsche Bachvereenlging en het Omroeporkest (opn.). 21,45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Berlljnsch Philharmonlsch orkest (gr. pl.). 22.15 Bolis- tenparade (gr. pl.). 23.0024.00 Operetten- fragmenten (gr. pl.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40' Ochtend gymnastiek. 7.50 B.N.Q.: Gesproken binnen- landsch overzicht (herhaling). 8.00 Bedrijfs reportage over Utrechts boerenwerk en -leven. 18.15 Lichte gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Planovoordracht igr. pi.). 9.00 Lichte gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Salonorkest, een volks- muziekkwartet en een jeugdkoor (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Qello en piano., 11.00 Gesprekken tusschen man en vrouw. 11.20 Berlljnsch orkest (gr. pl.). 11.30 En semble Willy Kok en solist. 12.15 Mimi Tho- ma en Peter Igelhof (gr. pl.). 12.30 Program ma-Overzicht. 12.35 Die "Akkordeon-Babies (gr. pl.). 12.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 13.00 In en om den bijenstal. 13.15 Zang,piano en gramofoonmuziek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en orgelspel. 15.30 Hier ls de Koffergramofoon. 16.00 Melodlsten. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.00 Omroepklnderkoor. 17.30 Zang en plano. 18.00 Milaan in het verschiet, actueele sportreportage. 18.15 Polka variatie (gr. pl.). 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: Wat Neder land schrijft. 19.00 Walsencyclus B (gr. pl.j. FEUILLETON door HANS POSSENDORF Overrompeld door allerlei gevoe lens kon Eromanga niet dadelijk antwoorden en Rocco ging voort: „De hemel geve, dat ik me niet ver gis." Hoe komt u zoo opeens, op dat idee, dat oom Livio niet dood is?" vroeg Eromanga nu, opgewonden door deze geheimzinnige geschiede nis „Een kapitein in Cooktown heeft het me verteld." „Maar dan moet hij toch leven als die kapitein hem kent. Waarom dacht u dan dat hij dood Was?" „Omdat ik in zooveel jaren geen brieven meer van hem heb gehad." „Misschien wist hg niet, waarheen hg schrijven moest," dacht Ero- manga. „Ja, nu weet hij het zeker, niet, maar vroeger wist hg heel goed waarheen hij schrijven kon en toch kreeg ik geen bericht van hem. „En hoofdschuddend voegde Rocco er meer tot zichzelf dan tot het kind bij: „Als hn werkelijk nog. leeft be grijp ik niet hoe het komt, dat ik nooit meer een brief van hem in handen heb gekregen." „Misschien heeft hij heelemaal niet geschreven," meende Eromanga. Een glimlach vol vertrouwen speelde om Rocco's lippen en hij zei beslist: „Neen, kindje, dat kan niet. Als oom Livio werkelijk leeft, zijn zijn brieven zoek geraakt of gestolen of... ja, de duivel mag weten wat." vin. v Kuan-Lang Co. Wanneer men de Samoeesche leerares van Miss Mary had ge vraagd naar de bekwaamheden en het -karakter van haar leerlinge dan zou men een vernietigend oordeel vernomen hebben, want in haar oogen was Eromanga Alfano dom, lui en ruw. Wanneer men echter elders ge- informeérd had bijvoorbeeld bij den heer Robinson, den eersten offi cier en plaatsvervangend gezagvoer der van het jacht* Guadalcanar of bij Alfano's compagnon, Kuan-Lung, of bij den procuratiehouder der firma in Cookown, Yü-Mink-Pao. zou men het tegendeel vernomen hebben. Dat verschil in opinie was licht verklaarbaar: voor de vakken, die miss Mary" eenigszins beheerschte godsdienst, geschiedenis, Engelsche taal en opstellen toonde Eromanga niet den minsten aanleg of belang stelling. Haar kracht lag op terrei nen waar haar leerares nie,ts van af wist: in aardrijkskunde, wis kunde en in het spreken van een groot aantal talen. Eromanga sprak vloeiend de dialecten van Guadal- canar-Taobai en Pau, evenals En- gelsch; Italiaansch én Fransch, de beide laatste talen had ze van haar vader geleerd. Bovendien beheersch te ze het „Biche la mar", dat malle koeterwaalsche waarin Europanen en inboorlingen in de Zuidzee zich met elkaar onderhouden. Ze kon zich uren lang in de land- en zee kaarten van haar vader verdiepen en kende de topografie van den Stillen Oceaan op haar duimpje. Ze wist al zooveel af van scheepvaart, dat mr. Robinflon vaak schertsend zei, dat ze haar kapiteins-examen maar moest doen. Ze rekende zoo vlug en secuur, dat Kuan Lung be weerde, dat zooiets anders alleen bij de Chineezen gevonden werd. Het verbazingwekkendste was echter, dat dit meisje van elf en een half jaar de eigenaardige zaak van haar vader zoo door èn door kende, dat hij haar bijna op de rondreis door den Archipel als zaakwaarnemer naar een zpner filialen had kunnen zenden. Van haar vijfde jaar af had Alfano zgn. dochtertje twèe tot drie maal per jaar meegenomen op de groote rondreizen naar Australië, naar de Papoea's en Alfoeren, zoo dat ze tusschen scheepvaart, parel duiken en handel in Zuidzeeproduc- ten was opgegroeid. Het spreekt van zelf, dat Eroman ga door dit leven niet alleen licha melijk, doch ook geestelijk gehard was, doch innerlijk ,ruw was ze toch niet, ze gaf blijken van een zekere goedhartigheid en een sterk rechtvaardigheidsgevoel. Het eerste gedeelte van de groote reis, die vader en dochter begin* Mei 1908 aanvingen was dus voor Ero manga niets nieuws. Het eerste doel van de reis was de noordpunt van Australië, het Don derdag-eiland, waar de firma Kuan- Lung Co. een zeer belangrijk filiaal bezat. De reis daarheen ver liep veel te vlug naar Eromanga's zin. Ze was voortdurend aan dek bezig. Ze hielp de matrozen by het manoeuvreeren met het zeil, stond uren lang aan het stuur, berekende de positie van het schip, peilde de doorgangen vol rotsen of liet zich door haar vader of mr. Robinson in' de geheimen der navigatie inwijden. (Wordt vervolgd) MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAIL- LISTENPRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Bekendmaking No. 31/1942. Deze prijslijst geldt van 16 September 1942 af. Gros- Detail- siers- listen- prijzen prijzen GROENTEN. Holl. bloemkool: per lOO st. p. st. Ia boven 30, cm over x den kop gemeten f 18.50 f 0.24 Ib boven 25—30 cm. over den kop gem. f 15.50 f 0.20 II boven 1825 cm. over den kop gem. f 11.50 f 0.15 III boven 1218 cm. over den kop gem. f 8— f 0.10 p. 100 kg. p. kg. Witte kool f 4.50 f 0.06 Roo.de kool f 6.— f 0.08 Savoye kool (geel en groen) f 6.f 0.08 Chineesche kool f 5.50 f 0.07 Spitskool f 5.50 f 0.07 Boerenkool f 6.— f 0.08 Snij- (dunsel) stoofsla f 9.50 f 0.12 Andijvie I fi 8.— f 0.10 Andijvie II f 7.50 f 0.1Ö Postelein f 15.50 f 0.20 Spinazie: blad f 13.50 f 0.18 struik f12.50 f 0.16 Boonen: kasboonen f 35.f 0.44 stok princesse f 26.— f 0.33 stamboonen z. draad f 19.50 f 0.25 snij spek f 19.50 f 0.25 Overige soorten f 16.50 f 0.21 Pronkboonen f 14.f 0.18 Kropsla:" per 100 st. p. st. I minstens 20 kg. per 100 st. f 4.f 0.06 II van 17—20 kg. per 100 st. f 3.50 f 0.05 Komkommers: Ia minstens 850 gr. p. st. f 17.— f 0.22 Ib 700—850 gr. p. st. f 14.— f 0.18 II 600—700 gr. p. st. fll.— f 0.14 III 500—600 gr. p. st. f 8.— f 0.10 per 100 kg. p. kg. Komkommerstek f 10.50. f 0.14 Tomaten 1, II, III eh IV f20.— f 0.26 Tomaten bonken f 15.50 f 0.20 Tomaten kriel en gesch. f 10.f 0.13 Tomaten, natuur f 15.50 f 0.20 per 100 st. p. st. Aubergines f22.— f 0.28 p. 100 kg. p. kg. Blad van knolselderij f 8.— f 0.10 t>. 100 bos p. bos Peterselie, kervel f 4.50 f 0.07 Bosselderij f 4.— f 0.06 Prei: p. 100 kg. p. kg. boven 10 mm 0 f 12.— f 0.15 tot 10 mm 0 f 10.f 0.12 Zilveruien f 15.50 f 0.20 Augurken: Soort I f31.50 f 0:40 Soort II f 21.— f 0.27 Soort III f 13.— f 0.17 Soort IV £10.— f 0.13 Soort V f 5.50 f 0.08 1 II stippel f 13.— f 0.17 III IV stippel f 5.50 f 0.08 Pepers f 46.f 0.58 per 100 st. p. st. Paprika £13.— f 0.17 p. 100 kg. p. kg. Sjalotten flO— f 0.13 per 100 st. p. st. Koolrabi (bóv. 7 cm. 0) 1 6.I 0.08 Peen zonder lof: I van 2050 gram p. 100 kg. p. kg gewasschen f 10.— f 0.13 II van 51—200 gram ongewasschen f 7.f 0.09 III van 201500 gram. 1 ongewasschen f 6.f 0.08 IV van 501 gram en hooger ongewas schen f 5.f 0.07 p. 100 bos j. bos Jonge bospeen: minstens 25 st. p. bos f 8.50 f 0.11 p. 100 kg. p. kg Gekookte kroten: 3 st. of meer per kg. f 13.f 0.16 minder dan 3 st. p. kg. f 11.50 f 0.14 Kroten: I tot 1/2 kg. per st. f 7.— f 0.09 II van 1/2—1 kg. p. st. f 6.— f 0.08 III v. 1—1 1/2 kg. p. st. f 5.— f 0.07 Herfstknollen f 5.50 f 0.08 Bleekselderij f 10.f 0.13 Zuchetti f 10.— f 0.13 19.15 Bonto reis door Nederland, volksmuzlek- concert. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 30.45 Muziek uit de bios coop (gr. pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10 Avond wijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. Nieuwe keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers vooryde Waf- fen-SS en het legioen zich op onder staande data bij 'de genoemde adres sen kunnen vervoegen teneinde ge keurd te worden: 16.9.42 10 uur Den Bosch hotel Noord-Brabant. Markt 45 16 uur Eindhoven Huis Maria. Kruisstraat. 17.D.42 10 uur Roermond N.S.D.A.P.. Swalmerstr. 61 16 uur Arnhem. Weberstraat 16 B. 18.9.42 10 uur Hengelo Deutsches Haus. 16 uur Zwolle, school Turfmarkt. 19.9.42 10 uur Assen. Dienstgebouw, vaart 161 14 uur Groningen Concerthuis. Poelestraat. 20.9.42' 10 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 21.9.42 10 uur Amsterdam, school. Iepenweg 13. 16 uur Utrecht Wehrmachtheim Mariaplein 22.9.42 10 uur Amersfoort. Dienstgebouw. Kapelweg. 23.9.42 10 uur Den Haag. café Den Hout. Bezuiden- houtscheweg. Tiidens de keuringen voor de WaffenSS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Ne derlandsche SS) willen toetreden. Uien B f 7.50 f 0.10 Ramenas f 11.f 0.14 Knolselderij: boven 6 cm 0, zonder lof beneden 6 cm. 0, met lof f 5.f 0.07 FRUIT: Perziken: per 100 st. p. »t. f 11.— f 0.14 Ia boven 8 cm 0 Ib van 68 cm 0 II van 5—6 cm 0 III van 45 cm 0 p. 100 st. f34.— f 10.50 f 11.— f 4.50 100 kg. f32.— p. st. f 0.40 f 0.23 f 0.14 f 0.06 p. kg. f 0.40. IV beneden 4 cm. Druiven: Groep I. Gros Coll- man,' Golden Cham- pion, Muscaat, West Frisia, Leopold £70.f 0.84 Groep II. Frankeifthaler f59.— f 0.71 Groep III. Overige soorten f 54.f 0.66 Meloenen: suiker en kleine groe ne ananas f 35.S0 f 0.43 overige soorten f 24.50 f 0.31 Amerilcaansche Bramen f 60.f 0.75 Walnoten (gebolsterd) ff 95.f 1.15 Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 ct. per kg. of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor bezorging van groenten en fruit mag door dètaillisten 1 ct. per kg. in rekening gebracht worden bo ven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van bo vengenoemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen bere kend worden die in een redelijke ver houding staan tot de hierboven gepu bliceerde maximumprijzen, welke gel den voor de beste kwaliteit. Bij in koop tegen lagere dan de gepubliceer de maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig wor den verlaagd. voor de prijzen van appelen en pe ren wordt verwezen naar publicatiè Nr. 25. Voor de prijzen van pruimen wordt verwezen naar publicatie Nr. 30b. Het vragen van hoogere prijzen Is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kannen de vroegere ongeldig maken. RICHTPRIJZEN BRUIN- EN GEEL- MOSTERDZAAD OOGST 1942. De Provincia'e Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordhol land maakt aan de verbouwers van Bruin- en Geelmosterdzaad bekend, dat de richtprijzen voor deze producten als volgt werden vastgesteld: Bruinmosterdzaad f 60,— per 100 kg. Geelmosterdzaad f 30,per 100 kg. Men dient er echter rekening mede te houden, dat in.den richtprijs voor Bruinmosterdzaad f10,— inleverings premie per 100 kg. is verdisconteerd, welke uitsluitend en alleen zal wor den vergoed voor Bruinmosterzaad oogst 1942, hetwelk vrijwillig vóór of op 30 April\1943 is ingeleverd. Bij het vaststellen van den richtprijs Bruinmosterdzaad oogst 1943 zal deze f 10 inleveringspremie komen te ver vallen. POTERKIEMBAKKEN. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordhol land te Alkmaar deelt aan belangheb benden mede, dat thans reeds aanvra gen moeten worden ingediend voor de -aanschaffing van poterkiembakken, welke eerst in 1943 noodig zijn. T£ dien einde kunnen belanghebben de telers en handelaars een aanvraag formulier bij hun Plaatselijken Bu reauhouder aanvragen, welke formulie ren duidelijk ingevuld binnen 2 dagen na ontvangst weer bij den Plaatselij ken Bureauhouder moeten zijn ingele verd. Na 24 September worden door hen gèën formulieren meer in ontvangst genomen. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat in 1943 gèèn poter kiembakken zullen kunnen worden verstrekt, zoodat bij de invulling van het aanvraagformulier hiermede reke ning behoort te worden gehouden. In dien aan dg ingediende aanvragen ge heel of gedeeltelijk wordt voldaan, zullen de geleverde poterkiembakken nog dit najaar door belanghebbenden moeten worden afgenomen en contant betaald. VERPLICHTING TOT DIRECTE IN- ONTVANGSTNAME VfAS UIT. WAGONS GELOSTE GOE DEREN. Aanwijzing van den VoorzTtter der Hoofdgroep Industrie aan de leden. Zooals bekend elschen de Nederland sche Spoorwegen, dat op Zaterdag aan gekomen wagons reeds op dien zelfden dag door de vervoerders worden ge lost. Voor de vervoerders brengt dit echter moeilijkheden met zich mede, daar het blijkt, dat vele ondernemin gen des Zaterdags zijn gesloten. Dit legt den vervoerders de verpichting op de goederen hetzij in de magazij nen op te slaan, hetzij onder verbeu ring van het verschuldigde staangeld in de wagons te laten staan. Hieraan zijn groote nadeelen verbonden, voor al in verband met diefstallen, welke bij het vervoer worden gepleegd. Bo vendien brenet ook het nutteloos rij den naar onaernemingen, welke des Zaterdags en evehtueel ook andere da gen'blijken te zijn gesloten, extra slij tage en extra brandstofverbruik mede. In verband hiermede bepaal ik, op grond van art. 15 van het derde Uit voeringsbesluit Organisatie Bedrijfsle ven 1941 en na overleg met den Secre taris-Generaal van het Departement van' Handel, Nijverheid en Scheep vaart, dat de aan U geadresseerde goe deren, welke uit wagons worden gelost steeds dienzelfden dag, dus ook des Zaterdags, in ontvangst dienen te wor den genomen. T. J. TWIJNSTRA. Hoofdredacteur A R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred.. builenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks. Haagsch redacteur P. E H M yerberne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties. Sc-hager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Don Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2