KUNST NIETVMIilEIEIEI s Gewezen marechaussee lichtte Beemster boer op UdjacMKai-Kcd Kunstenaar, bedelaar en hongerlijder dogen nooit meer synoniemen zijn De Kultuurkamer wil niet de kunst, maar de kunstenaars organiseeren en toch de kunst een beschermend schild zijn Kultuurkamer is een instituut, dat ten aanzien van de kunstenaars sociaal-regelend wil op treden. en tevens de bevoegdheid heeft controle uit te oefenen op dat- "ene wat in Nederland als kunst en iul-tuur aangediend wordt. Het eerste heeft in alle belang stellende en belanghebbende krin gen de instemming verworven, ook al geeft men dat hier en daar in kinderlijk volgehouden verzet niet toe. Want er was zeker geen enkele kunstenaar te vinden, die opgeto gen. of zelfs maar tevreden was. over de maatschappelijke positie, die hij innam. Een kunstenaar wa,s een vogelvrij verklaarde, die inaar het woord van een beroemd Nederlandsch tooneelspeler ..niet •behoefde te eten wanneer hii geen eten had". Er schuilde een gal-bit- tere kern van waarheid in het ver nederende gezegde, dat kunstenaar, bedelaar en hongerlijder .synonie men waren. De terughoudendheid voor de Kultuurkamer vindt echter haar bron in het tweede, dat in breede lagen te goeder trouw en in andere breede lagen kwaadwillig onjujst geïnterpreteerd wordt. Men beweert namelijk, dat de Kultuurkamer op den duur den kunstenaars zal gaan voorschrijven,wat zij wel en wat zij niet mogen scheppen. En dit nu is geenszins de bedoeling van de Kultuurkamer, want voor haar geldt in zekeren zin ook nog het be roemde doch veelal geheel ver keerd uitgelegde woord van Thorbecke.dat künst geen regee- ringszaak is. De Kultuurkamer wil niet de kunst organiseeren. doch de kunstenaars. Zij wil verwerke lijken wat de beste onder de Neder- landsche kunstenaars reeds jaren lang begeerd hebben, doch niet be reiken konden. omdat1 het hun aan overheidsmedewerking en organisa tie in eigen gelederen ontbrak! De kuituurkamer wil excessen, die met kunst en kuituur niets van doen hebben, weren. Dat is een éisch der noodzaak, want veel van wat in de latère jaren als kunst aangeboden werd. behoorde daar over zijn wij het toch allen eens in een inrichting voor geesteszie ken. In de schilderswereld beleefde imen het dadaisme en het futurisme (liefst nog met krullende hoofdlet ters geschreven!). die het worde hier nadrukkelijk vastgesteld niet slechts den waarachtigen. zich zijn edele roeping bewust zynden. schil der -een doorn in de ziel waren, maar opk en dit is wellicht nog erger —-het Nederlandsohe publiek van de schilderkunst vervreemdden en het alle schilders over één kam deden scheren. In de muziek, de tooneelspeel- kunst en de literatuur werden de zelfde verwordingssymptomen ge signaleerd. De Nederlandsche menschheid keerde zich af van haar kunst en men kon haar waarlijk geen ongelijk geven. En de strijders voor iets beters, iets waardigers. vonden de simplistische formulee ring van hun standpunt in het rijm pje van De Genestet: ..Geef ons na tuur en waarheid weer!" Alle pijn verdwenen! Ik gevoelde ml als herboren. D* Heer O M UK whrjjft, dd 23-1-'41: „Met mijn 83 ja ren leed ik aan eeo buitengewoon pijnlijken aanval Bvan ischias. Niets ■hielp, zoddat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nanr ik Uw OvaaJtjes: reeds den eersten dag verminderden de pijnen- en sliep "ik 6 uren. Ik gevoelde "mij den volgenden morgen als herboren eo reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid,griep, zenuw- en'hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed, op hart, maag en dartaen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Ttlnaral Agentschap, Nissaukada 37S Boeken en verzen werden ge schreven. die. behalve de auteur zelf en zijn naaste familieleden en beste vrienden, geen sterveling an ders las. om.de doodeenvoudige reden, dat zij volkomen ontoegan kelijk waren. De dames en heeren. die in stamcafé's bij elkaar kwamen, hielden wei quasi-diepzinnige be- toogen. waarin zij (in alle beschei denheid!) beweerden, dat zij ..voor de toekomst"schreven en pas door hooger-georganiseerd nageslacht be grepen zouden worden, maar ver blind en vol hoogmoed als zij wa ren zagen zij niet in. dat hun exta se slechts brooddronkenheid en hun hemelbestorming niet hnders dan een slakkegang was. Zeker, ik weet het: kunst is niet voor alle menschen. Maar zij is m elk geval ook niet voor één man. Een jaar of wat geleden stond in het letterkundige tijdschrift ..Groot- Nederland" een bijdrage in proza, die mij volkomen onbegrijpelijk was. En anderen allen bezield met een uit het hart gewelde liefde voor de literatuur verging het net zoo. Ik wendde mij schriftelijk tot een der verantwoordelijke re dacteuren met de vraag of hij de plaatsing van dergelijke stukken gewenscht en gerechtvaardigd vond. Ik kreej? daarop ten antwoord: ..Wij behoeven toch geen rekening te houden met de omstandigheid, dat U en anderen de beteekenis van'der gelijke bijdragen niet bevatten kunt; wij hebben het in elk geval zeer goed begrepen." Ik verzuim hierbij niet te vermelden, dat de schrijver van het onbegrijpelijke verhaal een der allernaaste intimi was van de redactie van ..Groot- Nederland". Na ontvangst van deze apodictische verklaring, heb ik er nog'een postzegel aan geofferd en de redactie den raad gegeven haar abonné's voortaan te verzekeren van de voorlichting van een arts voor zielsziekten, opdat deze hun de geestesproducten van een krankzin nige. verschijnend in Groot-Neder land. althans eenigermate zou kun nen duidelijk maken. Wij behoeven er eigenlijk niet lang over te praten: kunst moet be- •grijpelijk zü'i> ën niet de pathologi sche uiting van een*op de spits ge dreven individualisme. Kunst moet verbroederen en geen slagboomen neerlaten. En op dit gebied vindt de Kul tuurkamer, een deel van haar taak. Ten voordeele vooral van den kun stenaar zelf. H. P. van den Aardweg. Problemen van den dag HET BESCHUIT-PROBLEEM. Eenigen tiid geleden behandelden wü de vraag van, een huisvrouw, hoe zij haar beschuitbónnen gehono reerd kon krijgen. Naar aanleiding van ons antwoord schrijft Mej. C. B. te Noordscharwoude ons nu het volgende: „Ik heb wekelijks ook 8 beschuit bonnen. doch kan daarop hoogstens voor 2 bonnen beschuit krijgen. Vér_ scheidene malen heb ik het gepro beerd bij een anderen winkelier, maar wanneer je geen klant bent. krijg ie niets. Is de winkelier echter verplicht, als je weet. dat hij be schuit heeft, voor 8 bonnen te ge ven ook wanneer je geen klant bent?" ANTWOORD: In aansluiting op ons vorig bericht over beschuit kun nen wü U mededeelen. dat de dis tributie van dit artikel zoodanig is geregeld, dat iedere bakker, die de van zijn clienten ingenomen be schuitbonnen bij den distributie- dienst tegen een toewijzing-beschuit heeft ingewisseld waarbii een ze ker minimum aantal is vastgesteld van de Nederlandsche Meelcen trale een toewijzing voor zgn. B 2 bloem kan verkrijgen. Bakkers, die regelmatig de be schuitbonnen voor een toewijzing inleveren, zullen dus steeds in staat zijn hun klanten beschuit te leve ren. Bakkers, die het vastgestelde mi nimum niet halen, alsmede andere winkeliers zooals kruideniers, ziin voor het betrekken van beschuit op de fabrieken aangewezen. Daar deze laatste wellicht in de eerste plaats hun oude afnemers bedienen, kan het voorkomen, dat sommige afne mers wel eens moeten wachten en Arrondissementsrechtbank te Alkmaar De restauratie van de kerk te Waal- re, de oudste in Brabant, is onder leiding van architect Valk uit 's-Her togenbosch nagenoeg voltooid. Schimmelpenningh-Stuvel- 'Pax Holl. m Verstrekking van insuline Met ingang van 1 Dec. 1942 zal insuline uitsluitend verstrekt wor den tegen inlevering van bonnen. Deze insuline bonnen worden aan insulineverbruikers verstrekt door /het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, nadat een volle dig ingevuld aanvraagfdrmulier. in te zenden door den behandelenden medicus, door dit bureau is ontvan gen. Insulineverbruikers. die nog geen blancokaart met stamblad in ont vangst hebben genomen; wordt aan- 3eraden zich ten spoedigste te wen en tot hun apotheker om genoem de formulieren aan te* vragen en deze zoo spoedig mogelijk den be handelenden geneesheer ter hand te stellen. De directeur, van het Rijksbureau voor; genees- en verbandmiddelen, van wien in overeenstemming met den geneeskundig-hoofdinspecteur van de volksgezondheid bovenstaan de regeling afkomstig, wijst boyen dien patiënten van apotheekhouden- de geneeskundigen er op. dat zij zich onverwijld met deze in verbin ding dienen te stellen, die dan voor verdere afwikkeling zorg dragen. Van aanvragen die na 21 Nov. '42 het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen bereiken, kan niet worden gegarandeerd, dat zij tijdig in behandeling worden genomen. Patiënten, die aan de hier ge noemde verplichting reeds hebben voldaan, behoeven niets', meer aan te vragen en krijgen vóór 1 Dec. a.s. hun bonnen thuis gestuurd. defhalve tijdelijk niet over den ge- wenschten voorraad beschikken. Over de verplichting tot af leve-' rin,g een der moeilijkste proble men bij de huidige distributie het volgende: In het betreffende geval zal de winkelier, daar hij waarschijnlijk zijn voorraad in de eerste plaats voor zijn vaste klanten reserveert, moeilijk tot aflevering aan met klanten kunnen worden gedwongen en zeker niet wanneejr voor acht bonnen tegelijk beschuit wordt ge vraagd. Men zal elk geval dus afzonder lijk moeten bezien, daar in bepaal de-omstandigheden zeer zeker een afleveringsplicht bestaat. COUPONBOEKJES VOOR ZIEKENFONDSPREMIE. C. J. te 't Zand vraagt ons: ..Ik betaal voor mijn knecht zie kenfondszegels a f 0.50 per week aan den fondsbodè en per half jaar aan den Raad van Arbeid in ver band met het Ziekenfondsbesluit f 17.40 en voor Ziektewet f 7.40. Waar moet ik nu de omslagen van dé couponboekjes (20 x 50 ct.) inleveren, opdat ik hei teveel be taalde terugkrijg? Ik heb deze om slagen én naar den Raad van Ar beid én naar het Ziekenfonds ge zonden. doch kreeg ze van beide in stellingen terug. Waar moet ik nu wel zijn? Ik betaald aan beideh. dus moet er een abuis zijn." ANTWOORD: De schutbladen der couponboekjes voor ziekenfondspre mie dienen eens per half jaar. tege lijk met de betaling der zieken fondspremie ingeleverd te worden bij den Raad van Arbeid of de Be- drijfsvereeniging, waarbij de werk gever is aangesloten. De op 'de schutbladen vermelde bedragen worden dan in mindering gebracht van de verschuldigde ziekenfonds premie. waarbij het eventueel te veel betaalde wordt gerestitueerd. Kon paarden koopen, maar had geen geld genoeg PERSOONSBEWIJS BLEEK NIET JUIST TE ZIJN. Alkmaar, Dinsdagmiddag. De 25-jarige gewezen maréchaus" see H; L., thans wonende te den lip, heeft in Septeimiber j.1. kans gezien om een Beemster boer op te lichten voor 000 gulden, waar- hij L. misfiruiik maakte van zijn persoonsbewijs, dat nog altijd als beroep „maréchaussee" vernield- de, ofsohoon L. al in Augustus als zoodanig ontslagen was wegens oplichting. Op zekeren morgen in Septem ber werd de landbouwer J. Jonk te de Beemster opgeheld door iemand, die hem mededeelde, dat, hij 15 legerpaarderr kon koopen en verknopen met een winst van. een 7000 gullen. Helaas had de onbe kende handelaar geen contanten genoeg, weshalve hij den hoer verzocht, hem 1600 gulden te lce- nen. Jonk had daar wel ooren naar, omdat hij dan natuurlijk in de winst deel en zou. In den loop van den middag kwam de onbekende per auto bij de boerderij, liet zich netjes aan dienen, vertelde daarna omstan dig, wat er gebeuren zou en toen het puntje bij het paaltje kwam en hij een leening van 16QP gulden zou krijgen, ja toeri moest hij met bewijzen komen, waaruit zou kun nen blijken, dat de onbekende be trouwbaar was. En snel kwam 't persoonsbewijs te voorschijn: ,de koopman was eigenlijk maréchaus see in de buurt van Utrecht, zoo als dat bewijs duidelijk aangaf. Waar het persoonsbewijs niet ver- valscht was en waar het hier een ambtenaar betrof, geloofde Jonker den onbekende en stuurde hem met zijn zoon naar de boerenleen bank, om 1000 gulden te halen, direct daarp telefonisch order ge vende aan deze boerenleenbank, om die 1600 gulden uit te betaicn. -De koopman-maréchaussee kwam dus heel gemakkelijk aan zijn geld, teekende zelfs een kwitan tie.. voor1 2200 gulden en ver dween. De boer hoorde langen tijd niets meer. Totdat de zaak aan het rollen kwatig en tenslotte op de rol kwam van de meervoudige straf kamer te Alkmaar. Hoewel L. alles bekende, ver liep het verhoor niet vlot, want L. wilde geen afdoende antwoorden geven op. verschillende vragen. Zoo bijvoorbeeld waarom hij zijn persoonsbewijs niet na zijn ont slag hij de maréchaussee had la ten veranderen. En dan: waarvoor had hij het geld eigenlijk noodig? Om schulden te betalen, was het antwoord. Wat voor schulden?, vroeg de president. Ik had kleeren gekocht.. Voor 1600 gulden? Voor 1400 guldén. Nee vader, dat is te mooi, meende de president, die, daarop vroeg, wat hij met het geld gedaan had, dat hij als maréchaussee had opgelicht. Deze vraag deed hier niet ter zake; hij zou zich t.a. daarvan wel verantwoorden voor de rechtbank in Utrecht. Zoo ging het vragenspel gerui- nnen tijd voort, totdat de officier vroeg, of verdachte misschien zoo goed wilde zijn hem te vertellen, hoe groot het bedrag was, dat hij in Utrecht, had verduisterd. t 4000 gulden, was het nnt- word. Het requisitoir was niet malsch; de eisch ook niet: 2XA jaar gevan genisstraf. Uitspraak a.s. week. Heldersche inbraken Ver schillende' zaken berecht. De rechtbank te. Allernaar behan delde hedenmorgen verschillende Heldersche zaken en steeds weer wees de Officier er in zijn requi sitoir op, dat er in Den Helder tegenwoordig zeer losbandig ge leefd wordt door een bepaalde groep van menschen, die profijt trekkên van het feit, dat door de tijdsomstandigheden tal van hui zen leeg staan of gemakkelijk te betreden zijn. Zoo had P. S., varensgezel al daar in den nacht van 6 op 7 Oc- tober j.1., een groot aantal diverse artikelen gestolen als koffiesurro- gaat, fruit, snoepartikelen, leeren jas, polshorloges, sleutels, zeep, gordijnen enz. Jammer voor hem werd hij op heeterdaad betrapt.' De Officier eischte 1 jaar, waar na mr. Scholten clementie pleitte. A. S. uit Den Helder had van collega een aantal goederen ge kocht, weten'de dat deze van dief stal afkomstig waren. Hoewel ver dachte nu trachtte duidelijk te maken, dat hij bij den koop van diefstal niets af wist, lukte hem dat niet. en hij hoorde ,6 maanden tegen zich eischcn. Mr. Sluis meen de, dat vrijspraak moest volgen. De gebr. J. A. F. en H. G. F. hadden uit een winkel in Den Hel- Bij onze vrijwilligers. Zijn goed hu meur heeft hij niet verloren. Een arm vol met druiven, die zullen hem best smaken. SS PK Altstadt-O H-P H m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN 's-GRAVENHAGÉ. 12 November. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, tenein- de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op Sevestigd en wel speciaal voor hen, ie er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatalion. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen w>or de ..'affen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 19.11.42 19.11.42 20.11.42 20.11.42 21.11.42 21.11.42 22.11.42 23.11.42 24.11.42 25.11.42 10.OQ uur Deventer. NSDAP. Parkweg 2. 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 10.00 uur Zwolle. Hotel Peters. Markt. 16.00 uur Assen Fries- landkasernf. Vaart. Zuid zijde. 10.00 uur Groningen. Concerthuis, Poelestraat. 16.00 uur Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat. 10 uur Amsterdam. School. Iepenweg.' 11.00 uur Utrecht. Wehr- machtsheim. Mariaplaats, 10.00 uur Amersfoort. Dienstgebouw Leusderweg 10.00 uur Den Haag. Ca fé Den Hout. Bezuiden- houtscheweg. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 73. „Vertel me dien droom," verzocht Eromanga. Percy aarzelde, was het niet dwaas om met dit schepsel, dat hij toch alle reden had om te haten als met een goede kennis te zitten babbelen? Maar toch vertelde hij haar zijn droom steeds op ironischen toon sprekend en er telkens een hatelijke opmerking doorheen vlechtend Eromanga was zichtbaar getroffen door het verhaal van den droom en het samenvallen daarvan met haar aanval op het jphip en op geheel an deren toon zei ze: „Mr. McKenna, ik geef u de verzekering, dat het me niet gemakkelijk valt onschuldige menschen te laten lijden. Maar wat beteekent het eigenlijk om een paar maanden op een afgelegen eiland te moeten luieren, vergeléken bij het lot van mijn vader." Op dat moment kwam de zwarte matroos terug en bracht Eromanga de zeekaart, die ze hem had laten halen. De vhnd woei te heftig om dd kaart staande te kunnen open vouwen, daarom knielde Eromanga neer en spreidde haar op de planken van het dek uit. „Kijk, deze eilanden zijn het. Heeft u er wel eens van gehoord?" Percy knielde naast Eromanga neer, zoo dicht, dat de wind haar haren tegen zijn wang blies. -„Los- Jar-di-nes..." ontcijferde hij met moeite den kleinen druk. „Neen, ik herinner me niet er ooit van gehoord te hebben. Zijn ze bewoond?" „Alléén door mijn gevangenen ,en de ligging zooals op deze kaart aan gegeven klopt niet ook niet bij be nadering. Anders zou ik ze u niet aanwijzen. Ze liggen ver van- elke scheepsroute af. U ziet dus, hoe ik mijn gevangenen daar in mijn macht heb het zijn er tot nu toe negen en tachtig. Daar komen nu twintig man van de „Palawan" bij, maakt hon derd negen gevangenen. En u zult het getal waarschijnlijk afronden tot honderd en tien, mr. McKenna." Ero manga vouwde de kaart weer dicht en stond op. „En als ik weiger aan land te gaan?" vroeg Percy McKenna met onderdrukte woede over zijn belache lijke positie. „Dan zou ik geweld moeten gebrui ken. Ik zou u dankbaar zijn als u me dat wilde besparen. Ik laat u dus eerst naar het Noordeiland brengen zoodat u met uw nicht kunt spreken. U kunt er den heelen dag blijven, 'want ze zal er wel niet zoo licht toe komen u de waarheid te bekennen." „En dan?" vroeg Percy met moei lijk verholen spanning. „Wat er dan van u zal worden, bedoelt u Dat hangt er van af of ■Edith Alfano den schurkenstreek bekent of niet. Als ze het doet. wilt u immers mijn tnouwste hel per zijn bij de bevrijding van mijn vader? Dat zei u immers?" „Dat heb ik gezegd en daar blijf ik bij. Maar als Edith nu eens niet een dergelijke „bekentenis" aflegt? Als ik bij de overtuiging moet blij ven dat u zich vergist en die vrouw groot onrecht 'hebt aangedaan." „Dan wordt u geïnterneerd als alle anderen en wel op het Zuid eiland w.aar u althans in goed ge zelschap is, in gezelschap van uw kapitein, Officieren en de beman ningen der „California", „Minda- nao", „Charles King", „Samar" en „Palawan". Al een flink gezelschap, hè? Er zullen er nog meer bijko men, naar ik hoop. Excuseer me nu, ik moet den kapitein spreken." Eromanga knikte Percy, vriende lijk toe en ging met vasten, wiege lenden tred hfeem Om negen uur des morgens werd Percy McKenna op het Noord eiland aan wal gezet en eerst kort voor zonsondergang weer aan. boord van het jacht teruggehaald. Hij was zeer opgewonden toen hij Eromanga, die hem weer in het kleine salon ontving, zag. „Je bent een misdadigster, een moordenares," riep hij haar, bevend van verontwaardiging toe. „Het is onmenschelijk wat u met die vrouw doet. Ik herkende Édith nauwelijks meer zoo verschrikkelijk oud is ze geworden. U zult dat arme schep sel nog krankzinnig maken met die ontzettende isolatie." ,',Dat beteekent dus allemaal, dat Edith Alfano oojc tegenover u haar leugen blijft volhouden?" „Haar leugen? Denkt u dat een mensch, die zoo gebroken is als me vrouw Alfano, nog de veerkracht bezit om de waarheid te loochenen? Ik heb haar waarachtig hard genoeg aangepakt. En ik voelde mt daarbij een schurk, wat niet iedereen zoo makkelijk afgaat als u, miss Alfano. Maar Ik heb tot mezelf gezegd', de waarheid moet aan het licht ko men. Ik ben echter nu meer dan ooit overtuigd, dat Edith eh haai: man onschuldig zijn. Als u Edith's woorden gehoord had haar wan hopige eeden dan zoudt u zelf haar misschien hebben geloofd. Maar neen u kent zoo weinig medelij' den, dat u haar tot nu toe niet eens een verklaring heeft gegeven over het doel en de beteekenis van deze ongehoorde mishandeling en vrij- heidsberooving." „Ik heb haar gezegd wie ik ben, daltf was duidelijk genoeg, denk ik zoo. Maar als u van meening is, dat ik mevrouw Alfano nog verdere in lichtingen schuldig ben over haar positie, ben ik graag bereid haar mee te deelen dat ze nooit in haar leven meer een ander plekje van de wereld zal zien dan dit eiland zoolang ik niet een bruikbare1 en on herroepelijke bekentenis van haar en ha^1 man in handen heb." „U is een duivelin," brulde Percy. „Deinst u dan voor niets terug?" „In den oorlog zijn alle middelen geooi oofd, mr. McKennia," zei Ero manga koel en met een. spottend lachje voegde ze er bij „evenals in de liefde." „Wilt Uime nog voor den gek hoi£ den ook?" "iep Percy verbitterd. „Weet u wat Edith Alfano dacht toen ze me zag? Ze dacht dat ik haar kwam bevrijden. Kunt u er zich een voorstelling van maken wélk een te leurstelling het voor de •'ongelukkige vrouw as, toen ze hoorde dat ook (Wordt vervolgd). der een aantal muziekinstrumen ten gestolen. Tegen J. A. werd 5 maanden tuchtschool en tegen W. G. 4 maan den gevangenisstraf geëischt. GAUWDIEVEN IN HOTEL PROOT. De eigaar van hotel Proot te Alkmaar heeft dezen zomer een paar leuke huisknechts in dienst gehad,.K. B. en T. I. geheeten. Sa- men ontvreemdden ze een flinke •hoeveelheid tafelzilver, lieten dit naar Amsterdam brengen en ver kochten het daar. De opbrengst werd samen gédeeld. B. had bovendien nog interesse voor persoonsbewijzen, die hij het andere personeel afhandig maakte. Tegen B. werd 2 jaar, tegen I. 1 jaar geëischt. Officieele mededeelingea OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Aanvulling op bekendmaking No. 37. Gros- Détail siers- listen- prijs prijs p. 100 kg. p. kg. Tomaten, jonge kas, 1, 2, 3 en 4 Bonken, jonge kas, Tomaten f35.- i 0.42 f 24.— f 0.30 OOGSTEN DRIE- OF VIERJARIG GRIENDHOUT. Het verdient aanbeveling,, dat dege nen, die in -verband met het bepaalde in dè Griendhoutverordening 1942 mee. nen in aanmerking te komen voor een vergunning tot het oogsten van drie- of vierjarig griendhout, reeds thans een aanvrage voor een zoodanige vergunning bij het Bedrpfschap voor Griend en Riet Zuid-Oost-Binnensin gel 66, 's-Gravenhage indienen. Bij de-1 ze aanvragen dienen te worden opge geven de grootte, de kadastrale lig ging en de geschatte opbrengst van de te hakken perceelen,\zoomede de hoe veelheden van elk van de verschil lende soorten griendhout, waaruit de geschatte opbrengst bestaat. Voor het snijden van teenhout is geen vergun ning van het Bedrijfschap vereischt, 'doch integendeel is ieder, die de be schikking heeft over teenhout te vel de, verplicht dat teenhout te snijden en daarna te koop aan te bieden aan een of meer hem door of vanwege het Bedrijfschap aangewezen koopers. VOORZIENING POOTAARDAPPELEN VOLKSTUINDERS EN NIET L.C.O. LEDEN. De P.I.C.A. voor N.H. deelt mede, dat in Januari 1943 zal worden be kend gemaakt op welke wüze de volks tuinders en andere ni-et L.C.O. le den het benoodigde pootgoed kunnen betrekken. Zoolang de desbetreffende regeling niet in werking is getreden, is het dus niet mogelijk, dat door deze kleine aardappelverbouwers pootgped wordt betrokken. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 19 NOVEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Liederen door het Jeugdstormkoor (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Vroolijke gramoloonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Europa's wetenschap, lezing. 8.50 Zang met planobegeleiding (gr.). 9.00 Balletschool (gr.). O.SO^Bpiegel van den dag (opn.). 9.40 Balletschool (gr.). 10.00 Strijkorkest, 10.30 Luim en ernst, uit de herinneringen van een cabaretzanger. 10.45 Een strijkorkest. 11.15 Licht orkestconcert (gr.). 12.00 Almanak. 12 05 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en gra- moloonmuzlèk. 14.00 „In tangoland" (gr.). 14,15 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.00 „De barok", lezing. 15.15 Ter herdenking van Franz Schuberc's sterfdag (gr. en opn.). 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichtenj. 17.00 Vlooi en piano. 17.80 Dlstrlbutle-vragen- bus. 17.45 Omroep-Harmonle-orkest en gramo loonmuziek. 18.30 BNO: Nieuwsberichten.. 18.40 Omroepharmonie-orkest en gramofoottmuziek. 19.00 Brandende kwesties, lezing. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Marschmuzlek (gr.). 19.30 „Schoenmaker, blijf bi) je leest", luisterspel. 19.50 Gramo loonmuziek. 20.15 „"Waken of droomen", bont programma. 21.00 Willy Berklng en zijn dans- orkest en zang (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsbe richten, 22.00 Sylvia Ballet (gr.). 22.20 In het rijk der operette (gr.). 23.00—24.00 Dansor- kesten treden aan. Ter afwisseling: zang "(gr.). Hilversum II. 801,5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnen- landsch overzicht (opn.). 8.00 Voor de paar denliefhebbers. 8.15 Symphonle-orkest (gr.). 8,30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Smetans- Sibcllus (gr.). 9.00 Amusementsorkest en so liste (opn.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Amu sementsorkest en soliste (opn.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Symphonie, Haydn (gr.). 11.00 „Ons wiegeklnd ln de wintermaan den", lezing. 11.20 De Krekels en Merels (opn.). 11.30 De Melodlsten en solist. 12.30 Kleine tuinbouw. 12.46 BNO: Nieuws- en za kelijke berichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Gooisch W.A. Koor (opn.). 13.15 Zang met pianobegeleiding en fluit, klarinet en gitaar 14,00 Godsdienstige uitzending. 14.30 „Sorrente", It.alla.ansch gramofoonillatenpro- gramma. 15.00, Orgelconcert en zang. 16.30 En hier ls de koffergramofoon. 16,00 Zang met pianobegeleiding en planosoll. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 „Jaap Eden", een praatje over den schaatsenrijder en wielrenner. 17.30 Theo1 Oden Mosman en zijn dansorkest, 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Wat Neder land schrijft. 16.00 Theo Dden Masman en zyn dansorkest. 18.15 „Hoe de W.A. groeide", re portage. 18.30 Omroepsymphonïe-orkest en so list. 19.00 Beiaardconcert. 19.15 Ómroepsym- phonie-orkest. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Componistenspiegel. 20.15 Omroepsym- phonie-orkest. 20.50 Zang met pianobegelei ding en planosolo (opn.). 21,20 Sonaten (gr.). 21.48 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Mili tair overzicht. 22.10 Avond wijding. 22.2024.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur .A.R. Jonker. Plaatsverv. van den hoofdred. buitenl. en stadsnieuws Den Hel der A. C. van Kampen. Binnen land, alg. report en streeknieuws A. Eriks. Haagsche redacteur P. •E. VH. M. Verberne, Den Haag Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schagen editie G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor dé advertenties Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2