NOORD-HOLLAND De situatie in Hoord-Afrika DAGBLAD VOOR Staat een zware slag voor de deur Goebbsis over den strijd in N. Afrika Contröleert geregeld Uw electriciteits verbruik Rede van Roosevelt r- Verduister Wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen Knoeierijen in de hippische sportwereld Uitg.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en AdmLnisitratiebnreaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330. SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 cL p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt 87ste Jaargang. No. 11957 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DONDERDAG 19 NOVEMBER 1942 Britsche noodstop opmarsrh van 700 kilometer Vijandelijke groep bij Toeapse vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEBRER. 18 Nov. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: In het bergachtige gebied ten Noordoosten van Toeapse is een kleine, ingesloten vijandelijke ge vechtsgroep na mislukte uitvalspo- gingen ingesloten. Roemeensche troepen hebben de bolsjewisten in het geoied van Alagir in het ge bergte teruggeworpen. Duitsche pantserwagens sloegen hevige vijan delijke aanvallen af en vernietig den ÓP "een andere plaats vijande lijke strijdkrachten in een vooruit geschoven stelling. Daarbij werden meer dan 300 gevangenen en rijke buit gemaakt. Op de Kaspische zee heeft de luchtmacht drie schepen, waaron der een tankschip, tot zinken ge bracht. Het gepantserde leger Afrika leverde achterhoedegevechten tegen vijandelijke pantsei-afdèe-'" lingen en vernielde een aantal gepantserde verkenningswagens Havenwerken en benzinede pots te Bone. alsmede het vlieg veld Maison Blanche bij Algiers werden opnieuw gebombardeerd In luchtgevechten aan de kust van Tunis en Libye verloor de vijand vijf vliegtuigen, drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. Afzonderlijk vliegende vijandelij ke toestellen verschenen in den af- geloopen nacht boven het Duitsche en Deensche kustgebied. Bij een aanval van vijandelijke bommen werpers op een stad aan de'Fran- ache Atlantische kust leed de be volking verliezen. Een Britsche bom menwerper werd door naehtjagers. twee werden door marineartillerie neergeschoten." Voorspellingen voorbarig. De bewegingen van de Duitsche en Italiaansche troepen in Tunis, het opstellen van de gelande forn^-- ties en de organisatie van de ravi tailleering verloopem volgens het plan. zoo verneemt het DNB in aan vulling op het weermachtbericht. Het tamelijk dichte, met Europee- Sche toestanden overeenkomende wegen- en spoorwegnet in Noord- Tunesië maakt een snellfe penetra tie van het gebied in alle richtingen mogelijk. Ook operaties buiten de wegen stuiten, afgezien dan van het gebergte, nergens op moeilijkheden. De Westelijke grens, die Tunesië van Algerije scheidt, wórdt in het Zuiden door een uitgestrekte, door foutmoerassen doorsneden, woestijn escjiermd. welke slechts door klei ne eenheden kameelruiters door trokken kan worden. Voorspellingen te doen over de ontwikkeling van den toestand in Ténesië zou voorbarig zijn. temeer daar de troepen der spilmogendhe- deö totdusverre nog geen contact hebben gekregen met de Engelsch- Amerikaansche landingsstrijdkrach ten. Onophoudelijke aanvallen van Dui.sche efi Italiaansche luchtstrijd krachten op de haveninstallaties en vliegvelden aan de Algerijnsche kust en de controle op alle ravitail- leeringswegen over zee stellen het voornemen van de spilmogendheden om de Britsch-Amerikaansche actie te localiseeren. -duidelijk in het licht Rommels tactiek. De operatieve kracht van het En- gelsche offensief in de Cyrenaica is duidelijk verminderd. De Britsche voorhoede is tot in het gebied van Derna .gevolgd.. waar Duitsch-Itali- aansche strijdkrachten met succes verzet boden. Thans ontbreekt den Engelschen blijkbaar de kracht om een grooten aanval op het Duitsqh- Italiaanscbe pantseTleger te begin nen. Het stelselmatige in den terug tocht van Rommel, dat thans steeds duidelijker aan den dag treedt, heeft de Engelschp^ voor een onvoorzie- neri toestand geplaatst. De Britsche troepen trekken nu door een leege woestijn, waar alles vernield is en u-.tL waar geen enkel Duitsch of Itali- aansch motorvoertuig of bruikbare opslagplaats is achtergelaten. Bij zonder bemoeilijkt wordt de voort zetting van het Britsche offensief door gebrek aan benzine en water, temeer daar de tankwagens van de ravitailleeringscolonnes op de door den regen doorweekte woestijnwe gen blijven steken. Mijnenvelden tussehen Der- na en Benghasi. De Engelsche berichtendienst ver klaart. dat de snelle opmarsch van het achtste leger tussehen Derna en Benghasi tot stilstand is gekomen, daar men op Duitsche mijnenvelden en ondermiinde wegen is gestooten. De militaire woordvoerder te Ber lijn gaf Dinsdagavond het bestaan van deze mijnenvelden toe. Hij ver klaarde echter tevens, dat Duitsche en Italiaansche verkenningsvlieg tuigen interessante waarnemingen hebben gedaan omtrent een omvang rijke reorganisatie der bevoorrading van het achtstesleger. i Rommel's uitwijkmanoeuvre heeft ten gevolge gehad, dat het achtste leger zich thans circa 700 km. ver der van zijn depots bevindt dan ruim een week geleden het gevab was. Generaal Montgomery heeft kennelijk te kampen met gebrek aan motorbrandstof en in het alge meen moet hij zijn strijdkrachten anders opstellen en als' het ware min of meer in slagorde scharen, daar de Duitsche en Italiaansche troepen steeds dichter de stellingen naderen, waar zij den tegenstander het hoofd zullen bieden. Zware slag voor de deur. Van Engelsche zijde blijkt men duidelijk in te zien. dat de gemak kelijke successen zoowel in het Oos ten als het Westen van Noord-Afri ka spoedig tot het verleden zullen behooren en dat er een slag veel zwaarder dan die bii El Alamein voor de deur staat. Volgens de Lon- densche correspondent der Zweed- sche bladen wijst men er vóoral in Engelsche luchtvaartkringen op. dat het gevaarlijk zou zijn Hitler's mo gelijkheden om aanzienlijke lucht strijdkrachten in Afrika te concen-- treèren. te onderschatten. Te Lon den is men* nog steeds optimistisch gestemd ten aanzien der sterkte van de Engelsch-Amerikaansche lucht strijdkrachten. maar terzelfdertijd herinnert men er aan. dat niet al leen de talrijke nieuwe Engelsche en Amerikaansche steunpunten op de Noord-Afrikaansche kust. maar ook de scheepvaart in het Westelijk deel der Middellandsche Zee zeer kwetsbaar zijn, en een zeer sterke bescherming in de lucht noodig heb ben. Cyrill Falls, de militaire mede werker van de Times, zegt dat men niet moet vergeten, dat er tussehen de eerste en het achtste leger van de Britten nog altijd een afstand van 2000 km. ligt. terwijl het acht ste-leger zoojuist een opmarsch van 700 km. achter den rug heeft, de langste weg, die een oprukkend le ger ooit zonder adempauze heeft af gelegd. Gedeeltelijke mobilisatie Spanje De voorman der Germaansche SS in Nederland. Feldmeijer. doet dienst als onderofficier in de Waffen SS. Wij zien hier Feldmeijer (rechts) tijdens een ontmoeting met een kameraad uit Nederland, die ook als vrijwilliger dienst doet. 'SS PK Lüttmer-O H-P ,H m. En over de krijgskansen in den oorlog Minister dr. Goebbels schrijft in Das Reich: het valt niet te betwij felen,, dat de huidige oorlog de laatste twee maanden"" een gewel- diige ontwikkeling heeft doorge maakt. Hij heeft "thans een ander voorkomen dan nog kort geleden. Nieuwe perspectieven zijn zicht baar geworden, nieuwe gevaren en nieuwe mogelijkheden in de on middellijke nabijheid gekomen. Het zou natuurlijk uitermate dwaas zijn te verwachten, dat de- zonder uitzondering gunstig voor onzen kant moeten zijn. Er. is geen oorlog, waarin de positieve fActoren slechts voor de eene par tij zijn en de negatieve voor de andere. Niets zou onjuister zijn dan te willen aannemen, dat wij om zoo te zeggen volgens een natuurwet Na aankomst te Den Haag inspecteert de nieuwe Stabschef der NSKK. E. Krauss. de opgestelde eereformaties der Hitlerjugend. Tweede van links. General-kommissar Schmldt; geheel links, de commandant der W.A.. mr. Zondervan. Stapf-Borrius-Pax Holland m en zonder ons eigen toedoen moe ten overwinnen. In dezen zin is er geen zin der geschiedenis. Over winnen zal altijd degeen, die de overwinning het meest verdient Rvachtens zijn stoffelijke, psychi sche en geestelijke bereidheid. In de geheele geschiedenis is er geen voorbeeld van een oorlog of een revolutie, waar de eene partij slechts overwinningen bevocht en de andere alleen nederlagen leed. De strijd om het eindsucces golft eeuwig heen en weer en verkrijgt eerst dicht bij de laatste beslis sing een vaste, constante richting. Tevoren staat hij évehwel bloot aan velerlei toeval -en wisselval ligheid en de eene beproeving volgt de andere op den voet. Zoo is het geweest in den bin nenlandschen strijd om de macht in Duitschland tot 30 Januari 1933 toe en zoo zal het ook in dezen oorlog tot het einde toe zijn. Nie mand moet nu denken, aldus Goeb bels, daf dit ons verrast of dat wij hierin een eenigermate som ber teeken zien voor den afloop der dingen. Wij zijn al te vaak met groot, gevaarlijk werk begon nen, hebben ons dan in jarenlan- gen strijd door risico's heen ge wurmd om niet te weten hóe der gelijke processen verloopen. De bewindsman noemt het doelloos over dergelijke over wegingen met de Engelschen en Amerikanen ook maar te discliteeren. Zij hebben tot dus ver zoo weinig overwinningen bevochten, dat zij alleen al op grond van psychologische over wegingen gedwongen zijn van een slag een veldtocht te ma ken en van een tijdelijke terug tocht der astroepen een catas- trophe. Als wij tegenover h-n net zoo deden, zouden wij ver moedelijk, alleen al van onze "overwin n in gskret en ons heele leven lang heesch blijven. Onze Angelsaksische vijanden hebben een enkel succesje nu. en dan hroodnoodig en hei is een klein kunstje dat te behalen, als zij aan de hemelsbreede fronten, die de asmogendheden bezet hou den, een plek van geringen weer stand uitzoekon en daar een trijd- macht verzamelen, die alleen al wegens haar numerieke overmacht aan menschen en materiaal tot een zeker succes moet geraken. De Engelschen hebben in dezen IQ MADRID, 18 Nov. (D.N.B.) Generaal Franco heeft de ministers der drie weermachtsdeelen bij decreet gemach tigd naar eigen goedvinden een gedeel telijke mobilisatie ten uitvoer te leg gen, teneinde de eenbeden van leger, luchtmacht en marine op oorlogssterkte te brengen. Voorts worden alle gepensionneerde en reserve-officieeren en fnderofifcie- ren- voor zoover noodzakelijk onder de wapenen geroepen. In het decreet wordt de maatregel gemotiveerd met de Verscherping van den internationalen toestand en het feit, dat de oorlog thans in de onmid dellijke nabijheid van het Spaansche moederland, zijn protectoraat, en kolo niale gebieden is gekomen. Het betreft een elementairen voorzorgsmaatregel, welke ten doel heeft te waarborgen dat Spanje niet bij den oorlog wordt be trokken, den vrede in Spanje te verze keren en'zijn onafhankelijkheid en een heid te waarborgen. Generwal Franco heeft Maandagmid dag in een buitengewone bijeenkomst van den ministerraad -verklaard, dat Spanje vast besloten is zijN neutraliteit te verdedigen.'De oproeping van nieu we lichtingen, dié de Staatscourant de zer dagen zal bekend maken," heeft slechts ten doel Spanje's neutrale po sitie te versterken. Opmerkelijke verklaring Inzake Duitsche wapen industrie. „Aan onze programma's voor de geheele wapenindustrie zullen wij de hand houden. Daarvan kan iedereen overtuigd zijn. Onze nieuwe uitvindingen zijn een rea liteit,'waarvan wij allen de ge volgen in het volgende voorjaar zullen zien", aldus verklaarde Staatsraad Meinberg van de Reichswerke Hermann Goering o.a. op de werkvergadering van het Duitsche Arbeidsfront. MEVR. ROOSEVELT: „De Engelschman leeft anders11 Naar de Engelsche nieuwsdienst -uit Washington meldt, heeft me vrouw Roosevelt op haar eerste persconferentie sinds tiaar terug keer uit Engeland verklaard, dat zij sterk den indruk gekregen heeft, dat er een volslagen ver andering is gekomen in de levens wijze van eiken Engelschman, en wel van Buckingham Palace tot in het kleinste hutje aan de Clyde, Volgens den Engelschen berich tendienst heeft Roosevelt voor het Forum van de Herald Tribune een rede uitgesproken, waèrin hij ver klaarde. dat hétuiterst noodzake lijk is. dat in oorlogstijd over be paalde gebeurtenissen een bepaal den tijd geen feiten worden gepu bliceerd. aangezien zij anders den tegenstander helpen aan inlichtende informaties. Hij. Roosevelt. heeft in dit verband door het bekendmaken van het verlies van een Amerj- kaansch vliegtuigmoederschip ern stige en gerechtvaardigde verwijten moeten aanvaarden van den kant der bevelvoerende generaals. De president noodigde de pers en het volk uit in hun uitlatingen voorzich tig te "zijn. aangezien ook zij den te genstander voordeelen zouden kun nen bezorgen. Amerika heeft een reusachtige taak. Zijn gevechtsfron ten strekken zich uit van Kiska tot Moermansk. van Tunis tot Guadaln canar. Spr. legde den slag bij -de Salomonseilanden uit als een over winning voor de V. S.. hij gaf ech ter toe. dat generaal Callaghan. die de slag geleid heeft, met Velen zij ner mannen het leven heeft verlo ren. In de uitverkochte zaal van het Con certgebouw te Am iterdam voerde de tooneel groep van de ban 937 van de Hitlerju gend Zaterdag avond met veel succes het sprook je „Repersteeltje" op. Foto Peperkamp. COMMISSIE BURGERBEVOL KING. Centraal bureau en regio nale commissiën. Samengesteld ziin het Centraal bureau en regionale commissiën burgerbevolking. Het centraal bureau afvoer bur gerbevolking zetelt te 's-Gravenha- ge. Parkstraat 18 - Oranjestraat 10. en is samengesteld als volgt: - Président-directeur: Mr. H. W. J. Mulder voorzitter van de commis sie burgerbevolking. Directeuren: J. F. F. Götz en Mr. -J. Heusdens. De gewestelijke organisatié voor Noord-Holland is samengesteld: Commissaris afvoer burgerbevol king: J. van der Pluijm. Alkmaar. Substituut C.A.B. voor Haarlem: Mr. J. J. van der Lip. Santpoort. Substituut C.A.B. voor 't Gooi: L. J. Winckel. Blaricum. Evacuatie-bureaux: Evacuatie bureau ..Noord-Holland". Alkmaar. St. Laurensstraat 3. Directeur: J. v. d. Pluiim. n Maan op 15.47 22 Nov. V.M. 1 Dec. L.K. Maan vanavond om onder 16.44 uur 8D.1 tor morgenochteid N.M. 8.Ö8 uur 1 bDk? MGR. DR. G. BAUDÜIN OVERLEDEN. ROERMOND, *8 Nov. In den afgeloopen nacht is alhier overle den mgr. dr. G. A. H. Bauduin, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, oud-president van het groot-seminarie., protonotartus apos- tolicus, huisprelaat, van paus Pius XII. kanunnik van het kathedrale kapittel van Roermond. Mgr. Bauduin werd 22 Mei 18G0 te Maastricht geboren. Na het gvm-' -nasi urn te Rolduc en het semina rie te Roermond bezocht te hebben studeerde hij theologie aan de uni versiteit te Leuven, waar hij pro moveerde op het proefschrift „De consuetudine in jure canonico". Na kapelaan te Maastricht te zijn geweest, werd hij benoemd tot pro fessor aan het groot-seminarie te Roermond, later tot president daar van. De overledene was ridder in dè orde van de Nederh Leeuw, of ficier der orde van Oranje-Nassau. Italiaansch ■Weermachtbericht ROME. 18 Nov. (Stefani) Het 906de communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: ..Bij gevechten met gepantserde groepen in het gebied ten Westen van Derna zijn eenigè vijandelijke pantserwagens vernield. De bedrij vigheid in de lucht werd aan weers kanten door slecht weer beperkt. Een" Curtis-toestel werd neergeschó- ten. Aan de Algerijnsche kust lever den Duitsche jagers gevechten met vijandelijke vliegtuigen, waarvan er vijf werden neergeschoten." De minimumrantsoenen voor gas en electriciteit. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Omtrent de toekenning van de gas- en electriciteitsrantsoenen blijkt hier en daar nog eenig misverstand te bestaan. Daar het in dezen tiid. waarin de uiterste zuinigheid jnoet worden betracht, gewenscht is. dat men zich aan de door de overheid gegeven richtlijnen houdt, vestigen wij de aandacht van de lezers od het minimum toegestane gasver bruik. Toen op 1 Juli 1941 de strengere rantsoeneering van gas en electrici teit inging, teneinde tot nog groo- tere besparing te komen, wer.d aan alle verbruikers voorgeschreven om hun verbruik van twee maanden te rug te brengen tot 75 procent van de hoeveelheid in de overeenkom stige periode van 1940. met dien verstande, dat steeds een bepaald minimumverbruik blijft toegestaan. Dat het aanbeveling verdient om in dezen tijd. waarin uiterste zuinig heid geboden is. zelfs beneden dit minimumrantsoen te blijven spreekt vanzelf. Voor verlichting en huishoudelij ke doeleinden (uitgezonderd koken) zijn eveneens minima vastgesteld ten aanzien van het electriciteits- rantsoen. Elke verbruiker heeft zoowel *ten aanzien van het gas als de electri citeit mededeeling ontvangen van zijn rantsoen, zoodat niemand meer in het onzekere behoeft te verkee- ren hoeveel hij mag verbruiken. Bij overschrijding van de voorschriften kan een boete worden opgelegd ten bedrage van 50 tot 300 procent van het te hooge verbruik en zelfs kan afsnijding van den toevoer volgen. Men zorge er daarom in zijn eigen belang voor óok zelf geregeld te controleeren. want,: Wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. De N.H. en R.V. grijpt in 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen is aan het bestuur van de Nedcrlandsche Harddraverij en Ren vereen iging ter oore gekomen, dat den laatsten tijd hij rennen en draverijen,, door haar georganiseerd,knoeierij en met paaarden waren voor gekomen, namelijk de z.g. do ping. Hierbij diende men de paarden kunstmatige middelen toe, in den voj-m van ondor- huidsohe inspuitingen, of ta- oorlog al vaak te vroeg de over winningsbazuin gestoken en moes ten dan ten sloile toch hun inst^n ment weer in de hoes opbergen. Laten we hun dus dat pleziertje maar laten, vooral omdat het meestal toch maar een korte vreugd is. Als wij gesloten zijn ieder ge vaar en elk risico op ons tenernen om de overwinning te dienen, dan zal de zege tenslotte ook ons zijn. Dat is een kwestie van moed, van vlijt, van vasthoudendheid en voor al van danperh'eid des harten. bietjes,welke caféïne en an dere alcaloïden inhielden, waardtfor het prestatievermo gen der paarden werd opge voerd. Het gevolg van dergelijke onge borloofde praktijken is, dat het verloop van het wedstrijd wezen in groot gevaar wordt gebracht en aan de gezondheid der paarden groote schade wordt berokkend. Het is daarom toe te juichen, dat bestuur van de N. H. en R V. niet geaarzeld heeft,- snel en streng in te grijpen, zoodat direct aan deze manipulaties een einde is gemaakt Eenige eigenaars, rij ders en trainers werdén, in af wachting van een nader onder zoek, door een commissie, voor- loopig geschorst. Deze commissie heeft thans haa"r werkzaamheden beëindigd, en kan het volgende worden medegedeeld: Bij deze knoeierijen zijn zeven persqnen betrokken, t.w. een eige naar van een renstal, een trainer- piceur. drie trainers tevens bc- roepsrijders, een beroepsrijder, en tenslotte iemand, die bij een der renstallen hier te lande geïnleres scerd is. Laatstgenoemde heeft do stimuleerende middelen uit België meegebracht en aan verschillende paarden toegediend, evenals een der trainers en beroepsrijders. De anderen hebben de middelen te koop aangeboden of zelf aan paarden toegediend of doping toe gestaan bij de aap hun hoede toe vertrouwde paarden. Voor zoover men kan nagaan, hebben deze toe dieningen echter niet tengevolge gehad, dat de paarden prijzen hebben gewonnen. Een ander geval is het echter met don trainer-piceur, «die de dravermerrie Barones Spencer i» tyuning had. Hij heeft namelijk voor de beslissende heat van het kampioenschap van Duindigt, dat 25 Octqber j.1. werd verreden, met dit paard een handéling gepleegd, waardoor hij het drafreglement heeft overtreden. Hierna heeft go noemd paard het kampioenschap gewonnen en de piceur den eer sten prijs vafc 4000 gulden. Het bestuur der Nederlandscho Harddraverij en Rcnvcreeniging heeft naar aanleiding van het rap port van de commissie van onder zoek en in aanmerking nemend, dat de -beschuldigden het hun ten laste gelegde hebben erkend, allen voor onbepaalden tijd gedisquali- fieeerd met gelijktijdige ontzegging van den toegang tot alle banen, gebouwen en arbeidsbanen, wolke ressorteeren onder de N. H. en R V. Een nienwe kampioen van Dnindbgt, Vooits is Barones Spencer eedis- qualificeerd, waardoor de volgorde van aankomst van het kampioen schap van Duindigt als volgt is gewiizigd 1. Lord Maire (6 punten); 2. A1- loupz (8V2 punt); 3. O Lapize (13 nunten); 4. Amazone G (20 pun ten). Deze straffen zijn uitgesproken. _a overleg met den rijksgevolrnacm tigde voor de sport en zijn zonder appèl.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1