NOORD-HOLLAND bracht geen keerpunt Ongunstig weer in den Kaukasus Fransch West-Afrika kièst de zijde van Darlan i— Verduister i DAGBLAD VOOR De rede van de Gaulle DE KLOKKEN WORDEN AFGENOMEN RADIOPROGRAMMA Uit#.N.V. Uit#. MIJ. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnieaax: SCHA GEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Eonin^str. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dadelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 et n. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ire- bruiken. belangrijke korting. Prij zen vyorden od aanvraag verstrekt 87ste Jaargang. No. 11962 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar WOENSDAG 25 NOVEMBER 1942 Dringende oproep van Pétain Stalin zet thans alles op één kaart IN TUNIS STILTE VOOR DEN STORM MARSEILLE. 24 Nov. (DNB.) In een door radio-Dakar verspreide toespraak van den gouverneur-ge neraal van Fransch West-Afrika, heeft deze de bevolking medege deeld. dat hij Fransch West-Afrika onder het bevel van admiraal Dar lan heeft geplaatst. Per radio heeft maarschalk Pétain naar DNB uit Vichy meldt, gister avond een oprpep tot Fr. W.-Afrika gericht, het moederland trouw te lijven. Hij wees op het feit. dat Fr. W.-Afrika en Somaliland de eenige bezittingen in het Fransche impe rium zijn. waar de Fransche vlag nog waait. Pétain deed een beroep op alle drie onderdeelen van de weermacht, beslisten tegenstand te gen eiken aanval te bieden-, want. zoo ging hij. voort, er moet een deel van het imperium blijven, waaf de Fransche vlag alleen waait. Na her haling van zijn vroeger gegeven be velen, vermaande Pétain de Fran sche en inheemsche troepen alleen Zijn bevelen op te volgen, Volgens een bericht van den En- gelschen nieuwsdienst uit Washing ton. heeft minister Cordell Huil Maandag op de persconferentie me- dedeeling gedaan van de overeen komst. tvelke met betrekking tot de Fransche bezittingen op het weste lijk halfrond is geteekend. Deze overeenkomst, zoo zeide hij. is met admiraal Robert. den Fra^schen op perbevelhebber van Martinique. ge sloten. yolkomen onafhankelijk van de Fransche regeering te Vichy. In tegenstelling tot berichten uit Lon den. aldus Huil. hebben de Fran sche bezittingen in de overeenkomst geen verklaring van saamhoorigheid met de geallieerde naties afgelegd. Huil weigerde nadere bijzonderhe den te geven. In Washington wordt aangenomen dat de Fransche marine gedemobili seerd zal worden. DE SPIL IN TUNIS. In aanvulling op het weermachtbe- richt verneemt het DNB: De langs de kust van Tunis naar het Zuiden voerende spdorlijn en de wegen naar het binnenland zijn in handen van de spilmogendheden en maken een snelle verdeeling van de aangevoerde goederen mogelijk. Voor de dagelijks sterker wordende luchtstrijdkrachten van de spil hin deren opmarsch en ontplooiing der Britsche en Amerikaansche troepen sterk en veroorzaken groote teleur stellingen in het Anglo-Amerikaan- 6Che kamp. De onophoudelijke lucht aanvallen op vliegveldinstallaties, die een aanzienlijk aantal vliegtui gen vernield en de startbanen on klaar gemaakt hebben, hebben de Engelschen en Amerikanen reeds hun vliegvelden dicht in de nabij heid van het front meer naar ach teren doen verplaatsen. De terughoudendheid der Duit- sche militaire berichtgeving bij het noemen van plaatsnamen en gebie den in Tunis is met het oog op de geheimhouding der Duitsch-Itali- aansche troepenbewegingen zeer be grijpelijk. In Cyrenaica versterkt de Britsche leiding haar pogingen om haar troe pen door het aanvoeren van -ben zine en nieuwe voertuigen weder ten volle mobiel te maken en de formaties te herordenen voor aan- valsoperaties van grooteren omvang Op het oogehblik bestaat er slechts gering contact met de achterhoeden van het Duitsch-Italiaansche pant- serleger. DE STRIJD IN DE DONBOCHT. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Na de Engelsch_Ameri- kaansche legerleiding, gebruikt thans de bolsjewistische legerleiding een zeer krachtig propagandistisch kruit. Onvermoeid staan de mannen op de brug en bij de wapens op den uit kijk. Het komt er opaan. ieder vlieg tuig. elk schip, iedere duikboot en elke torpedobaan op het juiste oogenblik te onderscheiden. PK Kröncke-0 H-P H m Men zal er echter goedman doen de ontwikkeling der dingen af te wachten. Ongetwijfeld snelt deze ontwikkeling met een tot dusver ongekende snelheid haar hoogte punt tegemoet. Stalin zet weer eens alles op één kaart Zijn groote of fensief tne Zuiden van Stalingrad vanuit het gebied der Kalmukken- steppe en de beweging van de tang ten Noorden van Stalingrad ge richt op de groote bocht in den Don, vormen een concentratie van krachten onder geheel andere voor teekens dan het groote offensief van den winter. Zeker, ook dit is nog niet de laatste krachtsinspanning der bolsjewisten, doch er vallen toch reeds symptomen op te merken, die doen blijken, dat de» aan de zijde der bolsjewisten van oudsher gapende kloof tusschen mili taire leiding en militaire uitvoering nog grooter geworden is. De slag, die op het oogenblik in de groote bocht van den Don woedt, is een zware afweerslag. Ook dit offen sief der Sowjets is opnieuw in de eer ste plaats een offensief met tanks. Het welslagen of mislukken van een derge lijk offensief is afhankelijk van de vraag of het gelukt de smalle stroken, waarop deze tanks rijden, uit te brei den. Dit is evenzeer een kwestie van leger- en troepenleiding, als van zelf. standig handelen van de op zichzelf aangewezen ofifcieren en manschap pen. SUPERIEUR? Nu moet blijken of de bolsjewisten nog over voldoende keurtroepen be-e schikken en of zij in den zomer vol doende tijd hebben gehad om hun voor den winteroorlog opgeroepen reserves aoo op te leiden, dat zij superieur zijn aan de Euröpeesche opleiding en Eu- ropeesche wapens. Dit kan gevoegelijk betwijfeld worden. Wat Noord-Afrika betreft, in Tunis bevindt alles zich nog in opmarsch. Bijzonder sterk schijnt lri dit gebied, t>ok volgens het oordeel van den vijand de luchtmacht der spilmogendheden te zijn, welker formaties duikbommen werpers zoo groot zijn als men bij de groote uitgestrektheid der fronten hier niet verwacht had. 9 In de Cyrenaica heerscht op het oogenblik, behalve kleine achterhoede gevechten, rust. Het is een soort stilte na den storm. De toestand in TuniB wordt door Duitsche militairen geken schetst als een stilte voor den storm. Het heeft er allen schijn van, dat Rom- ,mel in de laatste week er op uit ge weest is om tijd te winnen om zich zoodoende eerst eens van voldoende ravitailleeiingsgoederen te voorzien. Van dezen tijd heeft hij een goed ge. bruik gemaakt. - Het tweejarig bestaan van het departement van volksvoorlichting en kunsten AMSTERDAM, E4 Nov. Tal van autoriteiten waren vanmid dag vereenigd in het rijksmuseum te Amsterdajn, waar het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten een bijeenkomst had georganiseerd ter gelegenheid van het tweejarig be staan van het departement. Nadat het gedenkkoor, onder leiding van Stephen Jansen, in de bibliotheekzaal een oud-Neder- landsch lied en Landsknechts „Staendchen" had uitgevoerd, hield de secr.-gen. van het dep., prof. dr. T. Goedewaagen, een rede over cultuurpolitiek ^en volksvoorlich ting. Spr. gaf eerst een beeld .-van de moeilijkheden aan de öpriciiiing verbonden en verdeelde vervolgens het terrein in 3 deelen: het verhef fen der kuituur, het propagandce- ren der kuituur en de zorg voor' den kuituurwerker. De beide eerste werkzaamheden vallen on-ler hel departement, de laatste is zaak der kuituurkamer. De heer de Ranitz gaf vervolgens een uiteenzetting omtrent hetgeen op de tentoonstelling „Herlevend Nederland" was te zien, welke ex positie daarna door de aanwezigen werd bezocht 'onder leiding van den heer Max Blokzijl. In het Lagerhuis heeft de la- bourafgevaardigde Stokes volgens den Engelschen nieuwsdienst ge zegd, dat een afschrift van de re de \an de Gaulle, die Zondag j.i. per radio zou worden uitgezonden, door den minster van buitenland- sche zaken, Eden, was goedgekeurd maar dat de uitzending zelf op aandrang van Churchill achterwe ge bleef. Stokes betoogde, dat het denk beeld van uitzending per radio was opgegeven en vroeg Eden welk deel der rede van de Gaulle aan Churchill aanstoot had gegeven. Eden antwoordde, dat men de noodige maatregelen zal treffen om deze bewering op een later tijdstip naar behooren te weerleg gen. Letterlijk zei hij: er bestaan tusschen Churchill en mij geener- lei^ meeningsverschillen. Mc. Dooald over 't duikbootgevaar Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de Canadeesche mi nister van Maiftne, MacDonald, verklaard, dat Jiet duikbootgevaar op den iAtlantJschen Oceaan nog altijd zeer ernstig is. De asmogend heden hebben weliswaar vele duikbooten. in gebruik in riet ge bied van Gibralt/- teneinde de operaties in Noord-Afrika te be lemmeren, maar nog altijd bevin den zich zeer sterke concentraties duikbooten op de konvooiwegen van den Atlantischen Oceaan. MacDonald voegde hieraan loc, dat, er dit jaar in de Sint-Laurcns twintig schepen tot zinken zijn gebracht. OPHEFFING ZAANGRUGTOL. Bij besluit van den burgemeester van Wormerveer is de tolheffing bij de Zaanbrug tusschen Wormer en Wormerveer niet. ingang van 1 Januari 1943 opgeheven. De viering van Hauptmaam's SOsten verjaardag. Burgemeester Voüte van Amsterdam is gesprek met 2 kleindochters van den dichter. Polyg.-Zeylemaker-P. Holl. m. Het zwaartepuut is en blijft t HET OOSTEN BERLIJN. 24 Ncv. (DNB.) In tegenstelling met de Angelsaksische •agitatie, die in verband met den overval op Noord-Afrika en de daar op gevolgde militaire maatregelen van de spil spreekt van een „nieu wen toestand" of zelfs van een ..keerpunt in den oorlog", dat de te genstanders der spil dichter bij de overwinning brengt, verklaart Hel- mut Suendermann in een opstel 'in de National Sozialistische Korres- pondenz. dat in werkelijkheid het zwaartepunt van den tegenwoordi- gen. grooten oorlog onveranderlijk in het Oosten ligt. Alle Noord-Afrikaansche gebeur tenissen. hoe belangrijk zij ook mo gen zijn, treden op den achtergrond, vergeleken bij den geweldigen suc cesvollen opmarsch van dezen zo mer. die den Sowjets de meest ge weldige grondstoffengebieden ont nam en ze voor de spilmogendhe den openlegde. In het Oosten, zoo schrijft Suendermann woordelijk, wordt de levensstrijd van ons volk. de strijd om het lot van ons continent, de groote beslissing van onze feeuw uitgevochten. Geen Casablanca, geen Oran brengt het bolsjewisme het ver lorene terug, geen Noord-Afri- 1 kaansche oorlogsgebeurtenis ver andert de voor de toekomst van Europa beslissende situatie in het Oosten. De droom der tegenstan ders. Suendermann noemt den droom der tegenstanders, n.1. het Italiaan- sche volk door de landing in Noord- Afrika te kunnen intimideeren. te Elomp en dwaa% om ernstig bespro- en te worden. In het verdere verloop van ziin uiteenzettingen wijst Suendermann er op. dat de Ver. Staten van Roo- sevelt met de Noord-Afrikaansche actie volkomen openlijk hün wen- sChen tot een aanval op Europa heb ben gedocumenteerd. Daardoor is een nieuwe, geestelijk vereenigende factor voor den gemeenschappelü- ken strijd van het Euröpeesche vas teland op den voorgrond getreden. De stryri tegen het bolsjewisme, zoo wordt woordelijk in het artikei ge zegd, vereenigt de Euröpeesche na- DU11SCH Vt EERMACHTSBERICHT Meedoogenloos gebruik van menschen en materiaal door de bolsjewisten HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 24 Nov. (DNB.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Kaukasus verhinderde het ongunstige weer gevechts handelingen van grooteren om vang. Ten Zuidwesten van. Sta lingrad en in de groote bocht van den Don zijn de Sowjets onder meedoogenloos gebruik van menschen en materiaal het verdedigingsfront aan den Don binnengedrongen. Tegenmaat regelen worden genomen. Tij dens de hevige en afwisselende gevechten der beide laatste da gen zijn verscheidene honder- den vijandelijke pantserstrijd- •wagens vernietigd. Formaties der Duitsche en Roemeensche luchtmacht kwamen ondanks het voor vliegen ongunstige weer voortdurend in de gevech ten op den grond tusschenbeide. In Stalingrad zelf slechts plaat selijke gevechtsactie. Nieuwe hevi ge aanvallen, van den vijand op ver scheidene steunpunten ten Zuidoos ten van het Ilmenmeer stortten in een. In het gebied aan den mond van de Wolchof werden vijandelijke transporttreinen door luchtaanval len vernietigd. In de Cyrenaica en aan de 'grens van Tunis en Algiers actie van ver kenningstroepen. Aanvallen van de luchtmacht overdag en des nachts waren gericht op concentraties Brit sche pantserwagens en auto's in het Westelijk deel van de Cyrenaica. In het Noord-Afrikaansche hoog- Italiaansch Weermachtbericht ROME, 24 Nov. Het 913de communi qué van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt: „Aan het front in Cyrenaica en aan de grens tusschen Algérije en Tunis operaties van verkenningsafdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben bij ge slaagde aanvallen in de Algerijnsche wateren vijf koopvaardijschepen, waar onder een groot mailschip en een tor pedojager getroffen en zwaar bescha digd. Boven de Middellandsche Zee wérden zeven vijandelijke vliegtuigen door het afweergeschut neergehaald. Een achtste viel na een gevecht in zee. Onze toesteilen hebben herhaaldelijk het vliégveld Mikabba gebombardeerd. Een onzer oorlogsschepen onder bevel van den luitenant ter zee Mario Colus_ si heeft in de Middellandsche Zee een vijandelijke duikhoat vernietigd." land vielen duikbommenwerpers spoorwegdoelen, gemotoriseerde co lonnes en artilleriestellingen met goede uitwerking aan. Bij het bom bardeeren van schepen nabij Al giers in den nacht van 22 op 23 No vember troffen gevechtsvliegers vijf transportschepen waaronder een groot passagiersschip en een torpe dojager met zware bommen. Een Duitsche duikboot plaatste nabij Oran twee torpedotreffers op een kruiser die door torpedojagers werd beveiligd. Verwacht wordt, dat de kruiser zal zinken. Luchtdoelartillerie der luchtmacht schoot in het Middellandsche Zee gebied vijf vijandelijke bommen werpers neer. Aan de kust van West-Frankrijk vernietigden Duitsche jagers 5 vier motorige vijandelijke bommenwer pers. Een eigen toestel ging verlo ren. ties. omdat het daarbij gaat om het natuurlijkste meest rechtstreeksche ■zelfbehoud van allen De strijd tegen de imperialistische aanspraken op de heerschappij van Roosevelt ech ter verbindt ons in het bewustzijn, dat hier de tegenstrijdigheid tus schen nationalisme en internationa lisme. tusschen Euröpeesche cul tuur en Amerikaansche verjood- sching, tusschen volksche zelfstan digheid en internationale ontaar ding, een strijd van historisch for maat voor de geheele toekomst der menschheid moet worden uitgevoch ten. Uit deze feiten concludeert de schrijver, dat niet de militaire gebeurtenissen in Noord-Afri ka het woord van den tegen stander betreffende een ..nieu wen toestand" kunnen motivee- ren. Nieuw is alleen het zicht baar worden van de Amerikaan sche aan vals voornemens op Europa. Dit feit versterkt Duitschland in de zekerheid, dat de voltrokken mobilisatie van den continentalen geest van weerstand tegen den Ameri- kaanschen aanval in de eindaf rekening geboekt staat vóór Europa. Bijzondere vergunningen voor babywol Sinds 1 Nov. 1942 is de gelegen heid opengesteld voor het aanvra gen van bijzondere vergunningen voor den aankoop van 500 gram wollen handbreigarens ten behoe ve van babies, geboren op _of na 1 Maart 1042, voor zoover nog geen zoodanige vergunning werc verstrekt. De aanvragen voor deze bijzon dere vergunning kunnen bij den plaatselijken distributiedienst wor den ingediend onder overlegging van de baby-stamkaart, respectie velijk van een attest van een ge neeskundige of vroedvrouw, waar- nit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Zij, die tusschen 1 Sept. en Nov. 1942 reeds een aanvraag heb ben ingediend en een afwijzende beschikking hebben ontvangen op grond van het feit, dat na 1 Sept. geen bijzondere vergunningen voor babywol zijn uitgereikt, kunnen zich opnieuw onder overlegging van attest of baby-stamkaart,' tot dén plaatselijkcn distributiedienst wenden. Op bovengenoemde bijzondere vergunning zullen, uitsluitend wol len handbreigarens van nieuwe samenstelling verkrijgbaar worden gesteld. WOLLEN MANNENONDER- KLEEDING. Geen bijzondere vergun- n In gen meer. Van 24 Nov. 1942 af kunnen geen aanvragen meer voor bijzondere vergunningen voor zuiver wollen, natuurwollen of gemengd wollen .manshemdon, mansborstrokken en mansondenbroeken bij de distribu tiediensten worden ingediend. Zuiver wollen en natuurwollen artikelen zijn uit 100 proc. wol vervaardigd. Gemengd wollen goe deren zijn die, welke 50 proc. tot 100 proc. wol bevatten. Onder de hierboven genoemde bijzondere vergunningen worden bedoeld die, welke alleen beschik baar werden gesteld in gevallen, waarin, blijkens een overgelegd me disch attest, aan bedoelde goedci ren' behoefte bestond. Heerhugowaard Mevr. Swart-Macaré f „Land van gouden zonnestralen en lichtende verten, land. waar de oprijzende bergen de wolkenmas sa's als een krans van zilver door weven luister gratierijk om hunne machtige toppen slingeren, land van zoovelen. die mij lief waren en lief zijn. land tenslotte, waar ik gebo ren ben en waar ik leefde, tot U wil ik terugkeerpn als het gerucht van dezen oorlog verstorven zal zijn om er te rusten bij hem. die mijn liefde was. mijn echtgenoot en de vader mijner kinderen. Maar ge zijt ver Java. onbereikbaar zelfs thans, doch mijn hart smacht naar U en het zal mij goed zijn U weer te zien." Gestrekt ligt de teef in zijn mand. Het beest moet binnenkort werpen. Dan opeens gesuis in de lucht. Het fluiten en brullen van neerdonde- rende granaten. Het-beest wordt uit zijn mand geslingerd door het raam heen op straat. En als thans in de verte nog voor menschenooren on hoorbaar gebulder van geschut klinkt, komt het dier jankend naar de deur en krabbelt om binnen ge laten te worden, waar het een don ker hoekje als beschuttende schuil plaats zoekt. Dat beest hoorde bij die vrouw en met haar is het weggetrokken eerst naar Julianadorp. later naar Heer hugowaard. Een intelligente jonge vrouw in het zonnige Insulinde. Hoofdonder wijzeres. Klein en beweeglijk. Zij huwt. Tot plots de echtgenoot van haar zijde weggerukt wordt en zij. kleine Indische, achterblijft met vijf nog jonge kinderen. Na drie jaar is ze in Holland. Met het ideaal in het hart die kinderen een opvoeding te geven, die hen geschikt zal maken voor de maat schappij. En zij slaagt. Met haar jongsten zoon. die zich in Den Hel der vestigt, trekt zij mee. Dan is de tijd gekomen om weer naar Indië terug te keeren. doch er is de oorlog. De oorlog, die met mën. schenlevens speelt, als zonnestralen met ronddwarrelende stofjes. Ze heen en weèr kolkt naar her en der. tot men ze tenslotte uit het oog verliest. Het 'moederhart blijft verlangen. Ze hoort weinig van de twee kin deren. die daar ver weg hun werk kring hebben. Tot op een morgen ongemerkt de groote Verlosser het huis is. binnengetreden en na een vriendelijken glimlach op de trek ken te hebben getooverd. even on hoorbaar weer is verdwenen. Zij. die in haar omgang, haar charme, haar moederschap, altijd de spil was geweest, waar het leven der geheele familie om draaide, kind van het zonneland, met die getem perde uitdrukking van zachtheid van hen. die veel hebben meege maakt en tenslotte het leven hebben weten te ovferwipnen, was heenge gaan. In het koude land van water en nevel rust zij thans op het kerkhof onzer gemeente. Piëteitsvol Rebben de kinderen gezorgd, dat overbren ging naar de plaats, die zij als laat ste rustplaats verlangd heeft, moge lijk zal zijn. Ds. de Mooij leidde de begrafenis en sprak naar aanleiding van Psalm 62. Talrijke bewijzen uit alle deelen des lands waren binnen gekomen. Een groote schare volgde de baar. die door achttien bloemstukken ge dekt werd. Rust zacht, mevrouw SwartMa- caré. Maan Maan op vanavond om onder 18.57 s 10.14 1 Dec. 16.37 UUr 14Dec. L.K. tot morgenochtend E.K. 8 Dec. 0 22Dec. N.M. 0.17 uur V.M Alleen de kostbaarste blijven gespaard. Krachtens de metaalverordening is en begin gemaakt met het in beslag nemen der klokken De kostbaarste oude klokken en klokkespelen zullen zooveel mogelijk gespaard worden. De ze klokken zijn indertijd gekenmerkt met een M, de eigenaars zijn daarvan in kennis gestéld en hun is voor deze klokken een document overhandigd. Alle overige klokken vallen onder de vordering en moeten thans reeds wor- worden afgenomen. «Daarbij wordt er voor ge zorgd, dat in iedere burgerlijke ge meente, waarin zich geen beschermde klok bevindt, een kleine luidklok voor alarmdoeleinden blijft hangen. Bijzon dere aandacht wordt hierbij besteed aan de groote en vrij groote steden. Den eigenaars resp. gtmeenten wordt er dan ook zeer dringend op gewezen, dat zij den arbeiders, die een officieele opdracht hebben, bij het weghalen en vervoeren der klokken geenerlei moei lijkheden in den weg moeten leggen, aangezien hier sprake is van een on vermijdelijk noodzakelijken oorlogs maatregel. Met speciale wenschen van de eige naars der klokken en van de kerkelij ke of gemeentebesturen kan met het oog op deze noodzaak geen rekening worden gehouden. Qver kwesties van kunstbescherming verstrekt «ie inspectie kunstbescher ming, Den Haag, Sweelinckplein 84, in lichtingen. DE PRIJS VAN CIGARETTEN. In de Ned. St. Crt. van 23 Novemibir j.1. is opgenomen het prijsvoorschrijt 1942, cal culatie cigaretten, waarbij aan fabrikanten voorschriften wor den gegeven voor de kostprijs berekening van cigaretten. Hierdoor zal worden be reikt, dat dé prijs niet hooger zal worden dan in verband mét den inkoöpsprij's van de ruwe tabak en de werkelijke: kosten plus toegestane winst, noodig zal zijn. Het voorschrift treedt* 1 Jan. 1943 in werking. AANVANGSUUR DER VOOR- STELLINGEN VAN HET DEUTSCHE THEATER. m Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat deze week alle voor stellingen van het „Deutsche The ater in den Niederlanden" des avonds om 18 uur aanvangen. DONDERDAG 36 NOVEMBER 1942. Hilversum I, 415.5 m. 7.15 Weensch jongenskoor (gr.). 7.30. B N.O.: Nieuwsberichten. 7.40 Van donker tot schemer (gr.). 8,30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Nea Lussisse pudet. lezing. 8.50 Omroeporkest en soliste (opn.). 9.30 Spiegel van dfti dag (opn.). 9.37 Omroeporkest (opn.). 10.00 Een strijkorkest. 10.30 De zwarte handel lokt, luisterspel. 10.48 Een strijkorkest. 11.15 Cima- rosa-Paganini (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Or kest Klaas van Beeck. 12.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest, soliste en gramofoonmuztek. 14.00 Gevarieerd programma (opn.). 15.00 De Barok en haar invloed op onze bouwkunst, lezing. 15.15 Brucknerprogramma (opn.). 16.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 17.00 Viool en plano. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Omroep Harmonie-orkest. 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.40 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.00 Brandende kwesties, lezing. Van af' 19.15 alleen voor de radio-centrales, die een lijnverbinding met de stullo beSchikf ken. 19.15 Concertgebouworkest. 21.35 Zang met planobeleiding (gr.). 21,4$ B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Walsen van Frédéric Ohopin (gr.). 22.2024.00 Een avond rondom de Middellandsche Zee (gr.).- Hltversum II. 801,5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7,40 Ochtend gymnastiek. 7.50 B.N.O.: Qespijffken binnen- landsch overzicht (opn.). 8.00 Wat is het doel der boerenscholen, lezing. 8.I5 Werken van Julius Fucik (gr.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.40 Fragmenten uit „Rosamunde" (gr.). 9.00 Liefde uil yele harten (gr.). 9.15 Voor de 'huisvrouw. 9.20 Liefde uit vele harten (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Planovoordracht. 11.00 Voordracht: „Van allerlei over het pianospel en de composities". 11.20 Berner Slngbuben (gr.). 11.30 Orkest Willy Kok en gramofoonmuzlek. 12.30 In en den bijenstal. 12.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 13.00 Programma-overslcht. 13.05 Zang en plano (gr.) 13.15 Het Amsterdamsch Trio. 14.00 Godsdienstige uitjending. 14.30 Dick Willebrandts en zijn dansorkest en gra mofoonmuzlek. 15.30 En hier is de koffergra- mofoon. 16.00 Het kinderkoor van den Neder - landschen Omroep. 16.3C Marschen (gr.). 16.45 O.: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Van staatsman tot volksleider. l7"30 Albert Vossen, accordeon en zijn solisten (gr.). 17.45 Spiegel van /den dag en B.N.O.: Persoverzicht. 18.00 Walsencyclus P. (gr.). 18.15 „Een leven voor Nederland", luisterspel. 18.30 Gedeelten uit de opera „Rembrand* van Rijn" (opn.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 De Melodis- ten. 19.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.55. De Melodisten. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest, orgelspel en gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Alee- meene beschouwing. 22.10 Avond wijding. 22~20 24.00 Zie Programma Hilversum L

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1