NOORD-HOLLAND Britsche luchtaanval op Eindhoven Verduister i Goebbels spreekt tot de Berlijners DAGBLAD UOOR Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte! Door eenheid en samenwerking tot vrijheid en welvaart BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP WEST EUROPA De strijd in N.-Afrika Het antikominternpact Uit*.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureatu: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 44* f2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. SCHAQER EDITIE Deze Courant verschijnt da«elüks Ad y e r t e n t i e-t a r i e f. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11973 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DINSDAG 8 DECEMBER 1942 In Stalmgrad. Bij het krtelcen van den morgen brengen de etens dragers het voedsel naar de voorste stellingen der Duitsche infanterie in de verovetde werkhailen van een geschutfabrfek PK Gehrmann-O H-P H ra Of er den politieken en militairen toestand Nooit was vertrouwen in Führer zoo groot als nü Minister dr. Goebbels heeft als gouwleider van de hoofd stad in het Sportpalast het woord gevoerd tot de functio narissen van zijn gouw. Dr. Goebbels gaf hierbij een beeld van den tegenwoordigen poli tieken en militairen toestand en wierp tevens een blik,,op de naaste toekomst. Wanneer men den toestand van heden vergelijkt met dien van 1930, aldus de minister, krijgt men «en inzicht van de tot dusver be reikte resultaten. Immers, in 1939 keek Duitschland niet naar d£ Wolga, maar naar den Rijn, en in 1939 streed het niet om Bizerta, maar om Saarbrücken. 'Daaraan kan men het beste het verschil zien tusschen toen en thans. VOOR- EN NADEELEN. Uit de sterk beperkte operatie basis van 1939 drong de Duitsche weermacht zoo diep in het Oosten door, dat vruchtbare akkers en rijke grondstofgebieden thans aan Duitschland voor zijn verdere oor logvoering ten goede komen. Dat is van doorslaggevende beteekenis. Ontstaat er naast alle voordeeien soms ook eens een gering nadeel, dan kan -men dat rustig op den koop toenemen. De Engelschen ïijn er thans onder alle omstandig heden voor zichzelf op uit. om overwteningen uit te vinden. Zoo hebben zij den laatslen tijd geba zeld over een succes in het offen sief tegen Rommel. De waarheid ziet er evenwel anders uit, want niet de Engelschen bedreigen thans Berlijn, maar wij bedreigden destijds Cairo. ZEGEN DER INTRIGE. Vervolgens besprak dr. Goebbels den overval der Amerikanen en Engelschen op het gebied van hun vroegeren Franschen bondgenoot in Noord-Afrika. In werkelijkheid, zoo betoogde de minister, was hier geen sprake van een militaire overwinning, maar van een zege der intrige, want het is geen een gebied te bezetten, welks eigenaar de deuren daartoe open zet. Wanneer de Engelschen en Amerikanen evenwel werkelijk de bedoeling hebben, ?n Europa tweede front te vestigen, dan het niet goed duidelijk, waar zij den verren omweg van Amerika over Engeland naar Afri ka maken. De weg tusschen Dover en Calais is"- toch immers veel Ook tot hen schijnt het inzicht te zijn doorge dat elke serieuse poging op het Europeesche continent landen, op dezelfde wijze beant woord zal worden als te Dieppe is gebeurd. De minister schilderde daar na den toestand in het Oosten. De Engelschen hebben Duitsch land. altijd voorgehouden, al dus de minister,, dat de tijd voor hen werkt en dat de bij eonder ver iritgestrekte fronten voor Duitschland slechts een zware belasting beteekenen, die het op den duur niet ver dragen kan. In werkelijkheid zijn de feiten echter precies tegenovergesteld. De tijd is niet de tegenstander, maar de bondgenoot van Duitschland. Ten slotte is immers een cri terium, of de tijd voor of tegen een oorlogvoerenden staat Werkt de kwestie, of zijn bin- nënlandsche positie beter en stabieler wordt. Daar men In 'Duitschland bij is geweest de rantsoenen evensmiddelen te verhoogen, ter- vijl Engeland ze dezen winter op- heeft moeten vermindéren, s de vraag, voor en tegen, welk t,en gunste van beslist. Het lot van Groot-Brittannig hangt ook ditmaal weer aan een zijden draad, zooals volgens eigen beken tenis der Engelschen ook in den vorigen oorlog het geval geweest is. Thans probeezten de Engelschen weer, evenals toen, de reeds kans- looze positie te omhullen met de zelfde brutaliteit, waarmede zij in 1918 bij de toenmalige Duitsche lei. ding sucoes hebben gehad. In Duitschlands tegenwoordige leiding zal Churchill evenwel zijn meester vinden. Vervolgens besprak Goebbels de steeds herhaalde pogingen der Engelschen om een wig te drijven tusschen leiding en volk. Het laatst heeft de Engelsche propaganda de ze manoeuvre geprobeerd bij onzen -Italiaanschen bondgenoot. De Duce heeft hierop het passende ant woord gegeven en nu zullen de Engelschen het wel weer gauw bij ons probeeren. Het is steeds de oude tactiek: e.r worden geruchten uitgevonden, feiten verdicht of opgeschroefd. Onze positie is ech ter zoo stevig, dat het den Engel schen nooit zal gelukken een breuk te maken in de Duitsche volksge meenschap. Ér is nu' eenmaal tijd voor noodig, voordat een groóte be slissende historische ontwikke lingen rijp geworden zijn. In een dergelijke periode gaat echter nu eenmaal niets zon der wonden. Wonden ontvan gen is smartelijk, litteekens dragen evenwel eervol. Nog nooit, zoo besloot dr. Goebbels zijn herhaaldelijk met grooten bijval onderbroken re de is het vertrouwen van het Duitsche volk in den Führer zoo sterk en vast geweest als thans. Wij kunnen rustig aan ons-werk gaan omdat wij we ten, dat in zijn handen a!:e draden vart onze politiek en oorlogvoering bijeenkomen. Meer dan 100 dooden 's-GRAVENHAGE. 7 Dec. Bü de Britsche poging om met een vrij groote formatie vliegtuigen de Phi- hpsfabrieken te Eindhoven aan te vallen, werd door het lukraak neer werpen van bommen van elk kali ber in de woonwijken van de stad Eindhoven zware schade aan ge bouwen. glas- en materieele schade aangericht. Ook openbare gebou wen en verkeersinstallaties liepen schade op. Zoo werd vooral het zie kenhuis te Eindhoven bijzonder zwaar getroffen, terwijl de Cathry- nekerk wérd vernield. Nadat de bommen waren neergeworpen werd de bevolking bovendien nog met de boordwapens aangevallen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft de Nederlandsche burgerbevolking een verlies te be treuren van meer dan 100 dooden. onder wie vele vrouwen en kinde ren. Een groot aantal personen werd zwaar of licht gewond. Verscheide ne personen'worden vermist. Scha de aan militaire installaties werd niet aangericht. Zestien Britsche bommenwerpers wérden neerge schoten. Onder de aandacht wordt gebracht, dat de aanval werd gedaan op den feestdag van St. Nicolaas. waarop, zooals bekend, in Nederlnd een bij zonder levendig familiebezoek in de stad en van het land naar de stad plaats heeft. Het groote aantal slachtoffers is derhalve veroorzaakt: door het feit. dat de bevolking juist tijdens het vieren van het St. Nico- laasfeest werd getroffen. ROME, 7 Dec. (St^fani). Het 926ste communiqué van €et Itali- aansche hoofdkwartier luidt: „Groote bedrijvigheid van artil- lene en verkenningsafdeelingen in fieen sprake zijn. zoo riep de minis- WPQtPliik Pvrpnuipfl uit. Zonder onze overwinning zal er geen onafhankelijk bestaan, geen vrijheid en welvaart voor de De minister voor Groot- Oost-Azië aan het woord. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië heeft de minister voor Groot-Oost-Azië. Ka- zoeo Aoki. een radiorede gehou den. waarin hij o.a. verklaarde, dat de toekomstige welvaart van alle rassen in Groot-Oost-Azië afhangt van den afloop van dezen oorlog, en dat de oorlog gewonnen zal wor den door eenheid en samenwerking onder de vplkeren van Groot-Oost- Azië ter wille van hun gemeen schappelijke zaak en de vestiging van het gebied van gemeenschappe- Ske welvaart. Altijd is het ons ea.al .geweest, aldus de minister, om orde te scheppen in Oost-Azië én daardoor bij te dragen tot de arde en welvaart van de -wereld. Engeland en de Ver. Staten hebben slechts gestreefd naar de wereldhe gemonie en het behartigen van hun eigenbelang zonder ooit stil te staan bij het denkbeeld van het ge meenschappelijk bestaan en de ge- meenschappeliie welvaart van het menschdom. Japan daarentegen streeft ernaar. Groot-Oost-Azië in te richten, op grondslag van de ..Hakko". d.i. de universeele kame raadschap. Japan streeft naar de vestiging van een wereldorde, ge baseerd op moreele beginselen, waar bü elk volk en elk ras zijn eigen plaats zal hebben en tot welvaart zal geraken, daarbij tevens bijdra gende tot een blij venden vrede der wereld. Vervolgens sprak Aoki ziin waar deering uit jegens Mandsjoekwo. het nationale China en Thailand, die tezamen met Japan strijden voor de gemeenschappelijke zaak. Van een compromis kan in dezen oorlog Westelijk Cyrenaica. In den sector Tunis bedragen, bij het einde van de zuiveringsopera ties in het wegen- en spoorweg- knooppunt Teboera, waar tusschen 1 en 4 December zware gevechten zijn geleverd, de vijandelijke ver liezen in totaal: 1100 gevangenen. 62 pantserwagens, 41 kanonnen, 40 mortieren en 374 auto's. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen hebben herhaaldelijk de havens van. Bone en Philippeville en eenige spoorwegcentra in Tunis gebombardeerd, waarbij aanzien "ijke schade werd toegebracht aan installaties, opslagplaatsen er rollend materiaal. Bij luchtgevech ten nebben jagers van de spil bo ven Noord-Afrika 7 vijandelijke toestellen neergeschoten. Drie on zer vliegtuigen zijn niet van de operaties teruggekeerd." DE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN. STOCKHOLM, 7 Dec. (D.N.B.) Een officieel in Washington ge publiceerd communiqué meldt, dat de strijdkrachten der Vereenigde Staten in het eerste oorlogsjaar in totaal 58.307 man hebben verloren, Het lager.' alleen verloor 35.678 man. DUITSCH W EERMACHTSBERICHT Duitsche jagers nemen berg stelling bij Toeapse Levendiger activiteit in Cyrenaica HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Noorden van Toeapse heb ben Duitsche jagers onder de moei lij lest e terrein- en weersomstandig heden een krachtig versterkte bergstelling stormenderhand geno men en meer dan 65 gevechtsstel lingen veroverd. Met gebruikma king van versche strijdkrachten ondernam de vijand ten Noorden van 4e Terek tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den. Don zonder succes .aanvallen op de Duitsch—Roemeensche stellin gen. Ook in den centralen en Noor delijken sector viel de vijand even als tevoren tevergeefs aan. Op- verscheidene plaatsen- werd de plaatselijk doorgedrongen tegen stander in tegenaanvallen verdre ven. In. andere sectoren werden vijandelijke concentraties reeds door artillerievuur uiteengedreven 37 pantserwagens en pantservoer tuigen werden vernietigd. Tn Cyrenaica was een levendiger activiteit van de artillerie en van verkenners te bespeuren. Britsche concentraties en een opslagplaats werden met bommen bestookt. In Tunis waren concentraties pant serwagens en .voertuigen van den< vijand het doel van hevige lucht aanvallen. Formaties gevbchtsvlieg tuigen bombardeerden des na.chts de havens Bone en PhilippeviliA Duitsche jagers schoten in het gebied van de Middellandsche Zee, zonder zelf verliezen te lijden, zes vijandelijke vliegtuigen omlaag. De Britsche luchtmacht viel over dag onder bescherming van het wolkendek de bezette Westelijke gebieden en in den afgeloopen nacht West- en Z.W.-Duitschland aan. De bevolking leed verliezen. Bij deze aanvallen boven het Ka naal en in het Duitsche kustge bied schoten jachtvliegers, lücht- doelartillerie van de luchtmacht en marine overdag dertig Britsche jachtr en bombardementsvliegtui gen, des nachts vijf bommenwer pers omlaag. Drie eigen machines gingen verloren. Jachtvliegtuigen vielen overdag met goede uitwerking doelen aan in het Zuidoosten van Enge land. GRAANSCHAARSCHTE IN INDIë. BANGKOK," 7 Dec. (DNB.) Ten gevolge -wan de groote graan- schaarschte in Indië heeft üe regee ring van Bombay zich genoopt ge zien. opdracht te geven tot een nauwkeurige controle op alle graan voorraden. Bij de bevoegde over heid moeten alle voorraden wórden opgegeven, die meer wegen dan 125 kg. zoowel van tarwe, mais als gerst volkeren van Groot-Óost-Azië gelijk zijn'. AANZIENLIJKE STRIJDMACHT VAN DE AS IN TUNESIë. BEIRN, 7 Dec. (Stefani). Vol gens berichten uit Londen heeft het hoofdkwartier van het eerste Britsche leger toegegeven, dat de as in Tunesië beschikt over een aanzienlijke strijdmacht en dat daar de vorige week belangrijke Duitsch-Italiaansche versterkingen zijn aangekomen. Voorts moet het Britsche -hoofdkwartier toegeven, dat de as in staat is geweest aanzienlijke strijdkrachten artil lerie op te stellen, waarmede de Engelschen aan drie sectoren van het Tunesische front hevig be stookt worden. Ten slotte erken nen de Engelschen, dat zij zich op verschillende plaatsen hebben moeten terugtrekken en dat de luchtaanval op Bone door toestel len van de as groote schade heeft aangericht. la de moddergreppels voor Leningrad Tegen des* overstrooming helpen slechts rubberlaarten «n.omzichtig heid. Uitglijden in *en van deze mod der poelen beteekent natte voeten ge durende vel* uren tót aan de volgende aflossing SS PK Hilkeobach-O H-P H n KENTEEKEN VOOR ALS BE STELWAGENS INGERICHTE PERSONENAUTO'S. De secr.-gen. van het Dep. van Waterst. maakt bekend, dat hou ders van als bestelwagens inge richte of gebezigde personenauto's in den vervolge verplicht zullen zijn een bijzonder kenteeken te voeren op 'de voorruit 'aan de van den bestuurder afgewende zijde. Dit kenteeken moet bestaan uit wit papier of dergelijke stof. waarop van voor het voertuig gezien duide lijk leesbaar in zwart de letters 3.W. in drukletters ziin aange- Jracht. De hoogte van bedoelde letters moet tenminste 10 cm. be dragen de lijndikte tenminste Vo c.M. Niet navolging van deze ver plichting kan intrekking van de rij vergunning ten gevolee hebben. Geen gemakkelijke taak voor Britten en Amerika nen. BERN. 7 Dec. (DNB). De En gelsche reactie op de nederlaag in Tunis wordt door den Londenschen correspondent van ..Suisse" als volgt weergegeven: Iedereen wordt eraan herinnerd, dat het verloop der dingen niet eenvoudig zal zijn. Qok al probeert men de ontruiming van Tebourba als een hergroepeering voor te stel len. toch blijft het feit bestaan, dat de vijand een stad Heeft veroverd, die als een strategisch belangrijk punt wordt beschouwd en waardoor hij waardevollen tüd wint om aan- zienlüke versterkingen naar Zuid- Italië. Sicilië en Tunis en ook naar Tripolitanië te brengen. Dergelijke tegenslagen illusteeren op treffen de wijze de vijandelijkë kansen op verzet in den driehoek Sardinie-Si- cilië-Tunis. De moeilijkheden van het eerste leger worden voorts ver klaard door het feit. dgt generaal Nehring door den korten afstand van de schitterende Siciliaansche vliegvelden in het voordeel is. Daa rentegen kunnen de geallieerden slechts moeilijk jacht- en verken- ningsvliegtuigen aanvoeren. De ge-- neraals Éisenhower en Anderson staan voor geen gemakkelijke taak. De tijd werkt niet voor hen wanneer het hun niet gelukt hun strijdmid delen in hetzelfde tempo/te verster ken als de spilmogendheden. Strijd tusschen pantser- strijdkrachten. BERLIJN. 7 Dec. (DNB). In Tunesië is dezer dagen een strijd ontbrand tusschen 60 Britsch-Ame- rikaansche en 9 Duitsche pantser wagens. die door den vijand wer den ingesloten. In den verbitterden strijd, die ruim 5 uren duurde, hadden de Britten en Amerikanen, afgezien van hun numerieke supe rioriteit aan pantserwagens, ook luchtdoelgeschut ter beschikking. Hoewel de vijand door het terrein begunstigd was en de Duitsche pant serwagens vanuit een dalkom moes ten opereeren. schoten de Duitsche pantserwagens veertig vijandelijke pantserwagens kapot. Gebrek aan levensmidde- len in Noord-Afrika. TANGER. 7 Dec. (Ofi) In N. Afrika wordt het gebrek aan voe- DE GAULLE NIET MEER PERSONA GRATA VICHY. 7 Dec. (Iaterinf) In anti-Duitsche kringen in Frankrijk valt een merkbaar verlies van de Gaulle's prestige ten gunste van Darlan waar te nemen. Evenwijdig daaraan loopt een daling in de An- glophilee en een aanzienlijke koers stijging der Amerikanen. In dezen gang van zaken weer spiegelt zich het uitblijven van suc ces voor het streven van de Gaulle door middel van de Britsche poli tiek zijn tegenstander Darlan U Washington zoowel als in Noord- Afrika mat te zetten. In anti-Duitsche kringen onder vond de Gaulle nadeel van de om standigheid. dat Darlan in Noord- Afrika zü het ook onder Ameri- kaansch beschermheerschap een soort staat heeft gevormd, waarvan hij zichzelf tot staatshoofd heeft uit geroepen. terwijl hij in aanzienlij ke mate gebruik kan maken van het bijbehoorend bestuursapparaat. Generaal Éisenhower heeft aan dit bewind van Darlan officieel ziin goedkeuring gehecht, waarmee te vens tot uiting is gekomen, dat deze volgens Roosevelt voorloopige schik king tusschen de Ver. Staten en Darlan een zekere duurzaamheid zal bezitten. Afgezien van het feit, dat de Gaul le als persoon nooit populair is ge weest en door de anti-Duitsche ele menten steeds slechts werd be schouwd als een overgangsverschiin sel. wordt het dezen kringen ge makkelijker gemaakt zich aan de zijde van Darlan te scharen door de veronderstelling, dat de Ver. Sta ten door den grooteren afstand voor Frankrijk gemakkelijker zijn dan Engeland. Maan vanavond om onder 16.27 uur tot morgenochtend V.M 8r%m 30 Dec. .37 uur lk. Nu dc lange winteravonden ex wee zijn ls de efdeellng luchtvaart van den Nationalen Jeugdstorm begonnen met het bouwen van «weef- en motor- vliegtuigmodellen VNP Brusse-Pa* Holland m In dinggmiddelen-steeds nijpender, verscheidene Marokkaansche Algerijnsche steden is er geen brood meer te vinden. Te Rabat. Marrakesj en Fez heeft de menigte gepoogd de levensmiddelendepots der Amerikanen te plunderen. De inheemsche bevolking immers stelt de Amerikanen verantwoordelijk voor den slechten toestand. Arrestaties in Noord-Afrika TANGER. 7 Dec. (Ofi) De Amerikaansche autoriteiten in Nrd- Afrika ziin. in overleg met de in stanties van generaal Nogues. op nieuw overgegaan tot talrijke aan houdingen onder de Franschen, of ficieren en burgers, die trouw zijn gebleven aan den maarschalk. Sultan van Marokko onder bewaking. TANGER. 7 Dec. (Ofi) Vol gens inlichtingen uit Rabat wordt het paleis van den sultan van Ma rokko streng bewaakt. De sultan mag zoomin openbaar als particu lier bezoek ontvangen. Kort geleden bestond het Anti kominternpact, dat aanvankelijk gesloten werd tusschen Duitsch land en Japan, doch waartoe spoe dig ook verschillende andere lan den toetraden, zes jaar. Het merkwaardige van deze pver- cenkomst bestond Hierin, dat zij niet rechtstreeks gericht was tegen de Sovjet-Unie als zoodanig, doch uitsluitend bedoeld werd als af- weermaatregel tegen de werkzaam heden dér internationale Komin tern. De Sovjetrepubliek heeft het noodlot aan zichzelf voltrokken. De suggestie der Bolsjewistische leiders, dat de Sovjet-Unie uitslui tend het oog gericht hield op het eigen land en geen penetratie in het overige Europa nastreefde, werd in st.riid hoVnn/inn mul De ontruiming der Italiaansche steden ROME, 7 Dec. (DNB). De ont ruiming van de Italiaansche steden van de burgerbevolking, welke niet strikt noodzakelijk in de stad moet ziin. waartoe door den Duce bevel is gegeven, wordt in geheel Italië stelselmatig ten uitvoer gelegd. Autoriteiten en organisaties der fas cistische partij nemen alle noodigè maatregelen om de stedelijke be volking prompt en vlot te vervoe ren en te herbergen. In hét Palaz- zo Venezia zijn honderden tele grammen ontvangen, waarin dé burgemeesters aan den Duce de verzekering geven, dat zij alles zullen dóen om de ontruimingsac- tie te bevorderen. werkelijkheid. De Sovjet-Unie im mers begon zich meer en meer te vereenzelvigen met het wereld communisme en hiertegen wensch ten Duitschland en Japan, en weldra ook Italië, een hechten muur te doen verrijzen. De com munistische tendenzen moesten niet slechts beschouwd worden als vijandig aan de oude Europee sche kuituur, maar eveneens als een gooi naar de Aziatische levens ruimte. Als een andere, zij het zijdeli'ng- sche, consequentie van het pact kan gezien worden de Japansche oorlogsverklaring aan Amerika, die dezer dagen één jaar oud werd. Sedert het uitbreken van het ge wapend conflict tusschen Duitsch land en Rusland moesten de Ver eenigde Staten beschouwd Worden als de stille bondgenoot van Sov jet-Rusland. Ook de Amerikaan sche wapenleveranties maakten het de Sovjet-Unie mogelijk den strijd vol te houden. Na de oor logsverklaring van Japan werden de Vereenigde Staten wel genoopt den blik meer binnenwaarts te richten en minder aandacht te be steden aan het wel en wee van den, nu openlijk geworden, bond genoot in het Oosten. De beteekenis van de Japansch- Amerikaansche botsing is natuur lijk van grooter draagwijdte. De medestrijd is slechts één harer pijlen. Want Japan strijdt als autoritair geregeerde mogendheid, die in den arbeid haar hoogste doel ziet en haar rechtmatige plaats in de Azi atische levensruimte verzekerd wil zien, tegen het kapitalistische Amerika, dat zij als een bedreiging van beide beschouwt. Zooals ook de Komintern een aanslag kon worden op de. Japansche levensbe langen in Azië.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1