NOORD-HOLLAND Zware aanvallen der Bolsjewisten bij Rzjef afgeslagen i— Verduister i DAGBLAD VOOR Vaticaan cn de bombardementen Steun aan stilgelegde bedrijven De emmer als hoolklst Een hooikist in gebruik Uitg.N.V. Uit}?. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratieboreau: SCHAGEN: Laan 201 Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). -ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr 87ste Jaargang. No. 11978 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar MAANDAG 14 DECEMBER 1942 DUIJSCH W EERMACHTSBER1CH1 In Tunis blijtt de As in het offensief Haven Snnderland in Engeland gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Dec. (I).N.B.' Het opperbevel der Weermacht deelt mede: Duitsche, Italiaansche en Roe- meensche troepen hebben, gesteund door formaties van het luchtwa- pen, in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front herhaalde vijandelijke aanvallen met verlie zen voor den tegenstander afgesla gen. Na nieuwe strijdkrachten te hebben aangevoerd vielen de bolsjewieken gisteren ten Zui den van Rzjef aan met een nieuwen, gronten aanval op het Duitsche front. Met ongewoon krachtig gebruik van infanterie en tanks trachtten zij door het Duitsche front heen te breken. Onder de zwaarste verliezen stortten de aanvallen ineen. Door leger en luchtwapen wer den 170 vijandelijke tanks ver nield, 127 alleen in den sector .ft ïvan een divisie infanterie. Nog 36 tanks verloor de vijand ten Zuiden van Toropez, waar de eigen aanvallen gunstig voort gaan. Dn ingesloten vijandelij ke, divisies werden ondanks al le ontlastingspogingen op een nauw terrein opeengedrongen. Ten Zuiden van het Ilmmeer stortten herhaalde vijandelijke aan vallen ineen. In Cyrenaica is een aanval van Britsche tanks afgeslagen. Bij een aanval van Britsche jagers werden Italiaansch Weermachtbericht Napels wederom aangevallen ROME, 12 Dec. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: In Cyrenaica is een aanval van vijandelijke tanks duidelijk ge broken. Britsche vliegtuigen, die trachtten onze linies onder mi- trailleurvuur te nemen en te bom bardeeren, werden opgevangen door Duitsche jagers, die zonder verliezen te lijden, zeven toestellen vernielden. Een achtste vliegtuig stortte neer, getroffen door het afweervuur van eenheden grond troepen. In den sector van Tunis hebben Wij in hernieuwde gevechten van paatselijk karakter het door ons bezette terrein uitgebreid. Een for matie Italiaansche bommenwer pers heeft des nachts een machti gen aanval gedaan op de havens Bone en Philippeville, waarbij op slagplaatsen en kaden getroffen werden. Voor anker liggende sche pen werden ook beschadigd door het' Duitsche luchtwapen. Boven de Ionische zee zijn vijan delijke toestellen opgevangen door onze jagers en gedwongen rechts omkeert te maken. De vijand heeft gisteren te gen het einde van den middag een nieuwen aanval gericht op Napels, waar aanzienlijke scha dewerd aangericht in de ha- venzöne en in het centrum der stad. De onder de burgerbe volking vastgestelle verliezen bedragen 67 dooden en 138 ge- Wonden. Onze jagers stegen op en schoten drie viermotorige machines neer, waarvan er een in zee stortte ten Zuiden van Capri, een tweede in de Golf van Castellamare di Sta dia en de derde in de omge ving van Vallo della Lucania. De 10 Amerikaansche vliegers, die de bemanning vormden van •het laatste toestel, werden ge vangen genomen. Nog twee an dere vliegtuigen zijn neerge schoten door afweerbatterijen, die doeltreffend in actie kwa- men. Een van onze jagers is niet teruggekeerd. De bestuur der van dit toestel werd ern stig gewond. In den afgeloopen nacht zijn ee- niee bommen geworpen in het ge bied van Frosinone, in de omge ving van Turijn en in de Valle d'Aosta. Bij Turijn trof het afweer geschut een toestel, dat nabij Fos- sano (Cuneo) neerstorrte. Een on derofficier, die deel uitmaakte van de bemanning, werd gevangen ge nomen. De schade is onbeteeke- nend. Op de Middellandsche Zee heeft een onzer duikhooten een vijande lijk vlootescorte aangevallen, be staande uit twee kruisers en twee torpedojagers. Een kruiser werd getroffen. door Duitsche afweer met jagers en geschut acht vliegtuigen neerge schoten. In Tunis zetten de Duifsch-Ita- liaansche troepen hun aanvallen voort. Een door den tegenstander taal verdedigd bruggehoofd ten Zuiden van den sector van Medier da ls stormenderhand genomen en zijn bezetting volkomen in den pan gehakt. De ravitailleeringsfliavens van den vijand in Algiers zijn overdag en des nachts gebombardeerd. Ha veninstallaties en voor anker lig gende schepen werden verscheide ne malen getroffen. Een Duitsche duikboot heeft voor Oran een Amerikaansche torpedo jager in den grond geboord. Havenbeschermingsbooten en ma rine-afweergeschut hebben aan de Noordsche en Vlaamsche kust drie Britsche vliegtuigen neergeschoten, afweergeschut van het luchtwapen schoot in den afgeloopen nacht bo- van het Fransche gebied een vier motorig vliegtuig neer. In den afgeloopen nacht heeft een formatie gevechstvliegers de belangrijke haven en scheepsbouw plaats Sunderland aangevallen. Er ontstonden uitgebreide branden, twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij een zeegevecht in den nacht van 11 op 12 December hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten in het Kanaal een Britschen torpe dojager tot zinken gebracht en een motortorpedoboot in brand gescho ten. Bij de gevechten ten Zuidwesten van Kalinin heeft de 78ste divisie infantericronder leiding van lt.-ge- neraal Voelkers en een afdeeling stormgeschut zich bijzonder onder scheiden. Tot den wederopbouw der bezette Oostelijke gebieden behoort ook het inschakelen van het bodemvaste hand werk, dat niet alleen zijn dragers een nieuwe levensbasis biedt, doch ook aan de-Duitsche weermacht ten goede komt. Ook de thuisweverij, waaraan de heele familie deelneemt, voor zoovet nog dóór de bolsjewisten overgelaten, komt met steun van de Duitsche weermacht tot nieuwen bloei PK Paul-DV R-P H m Weermachtsbericht van Zondag HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 13 December (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Een divisie Duitsche jagers heeft in het gebied van Toeapse Sowjet- aanvallen, die den geheelen dag aanhielden, in verbitterde gevech ten van kortSn afstand afgeslagen. In het Terekgebied viel de vijand aan met sterke strijdkrachten, die door pantserwagens gesteund wer den. Tot dusverre zijn 14 pantser wagens kapotgeschoten. In het Wolga-Dongebied strand den plaatselijke Sowjetaan vallen op den afweer van Duitsche en Italiaansche troepen. Hongaarsche stormtroepen vernielden op den Oostelijken Donoever vijandelijke gevechtsstellingcn. Er werden ge vangenen en buit gemaakt. Duit sche, Roemeensche, Italiaansche en Hongaarsche luchtstrijdkrachten opereerden op de brandpunten van den strijdster ondersteuning van het landleger. In luchtgevechten en door afweergeschut werden 37 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Ten Zuiden van Rzjef herhaalde de vijand zijn doorbraakpogingen. Alle aanvallen mislukten. Weder om 153 pantserwagens werden ka potgeschoten of vernield. Ook in de sectoren .van .Toropets en het II- Vaticaanstad zou niet gebombardeerd worden ROME, 12 Dec. (Interinf) Naar in welingelichte kringen bekend wordt zijn de diplomatieke verte genwoordigers der beide Angelsak- sche mogendheden den laatsten tijd herhaaldelijk van den kant van het Vaticaan opmerkzaam gemaakt op de zware aan de burgerbevolking opgelegde offers, veroorzaakt door de bombardementen op Europee- sche steden door de Engelsch-Ame- rikaansche bomaanvallen. Van An gelsaksische zijde is daarop even als bij het laatste bezoek van den specialen ambassadeur van presi dent Roosevelt, Myron Taylor, de verklaring afgelegd, dat Vaticaan stad niet gebombardeerd zou wor den, waarbij opnieuw verschillen de voorstellen aan het Vaticaan zijn gedaan, zooals verlichting van Vaticaanstad en vertrek van den Paus naar zijn buiten Rome gele gen landgoed of naar een terzij van den oorlog gelegen gebied. Deze voorstellen zijn van den kant van het Vaticaan op de meest nadruk kelijke wijze afgewezen als volko men buiten discussie liggende, waarbij het verschillende malen zou zijn gekomen tot energieke ver klaringen. Voorts verneemt men van welin gelichte zijde, dat den diplomatie- ken vertegenwoordigers der Angel saksische mogendheden bij het Va ticaan voor het geval een bombar dement van Rome een tijdelijk vertrek van den Paus in het voor uitzicht is gesteld naar de kerken of paleizen, die volgens het verdrag van Laterancn tot de Vaticaanstad behooren, en derhalve, zooals het midden in Rome gelegen paleis van Lateranen, exterritoriaal ge bied vormen. Het Vaticaan sta.it hierbij op het principieele stand punt, dat de Paus tegelijkertijd bis schop van Rome is en derhalve het recht evenals ook de plicht heeft in het geval van een bombardement van Rome het leed en de offers van de Romeinsche bevolking mede te dragen. Een bindend standpunt van de diplomatieke vertegenwoordi gers der beide Angelsaksische me- geridheden jegens het Vaticaan ten aanzien van dit haar medegedeelde standpunt van het Vaticaan is niet ingenomen. menmeer viel de vijand vergeefs aan. Aan het front in Cyrenaica mis lukten hevige Britsche aanvallen door onmiddellijk ondernomen, krachtige tegenaanvallen van Duit sche gepantserde strijdkrachten. Gevechtsvliegtuigen deden geslaag de aanvallen op de haven van To- broek, vijandelijke gemotoriseerde collonnes en een vliegveld. Vijandelijke pogingen tot herove ring van het gedurende de laatste dagen in Tunis verloren gebied werden verijdeld, een gevechtsgroep werd vernietigd. 13 Pantserwagens werdeh buitgemaakt of vernield. Des nachts is de haven van Bone opnieuw gebombardeerd, waarbij brand ontstond op een koopvaardij schip van 8000 ton. Bij Oran bracht een Duitsche duikboot door twee torpedo's een Engelschen torpedo jager tot zinken. Overdag deden afdeelingen vij andelijke bommenwerpers en ja gers onder bescherming van het wolkendek aanvallen op eenige plaatsen in West Frankrijk, de be volking leed verliezen. De vijand verloor 7 vliegtuigen, waaronder 2 viermotorige bommenwerpers. Wederom werd een deel van de Nederlandsche burgerbevolking het slachtoffer van een Britschen luchtaanval en waar hier onmiddellijk hulp geboden moest worden, stond ook ditmaal de Nederlandsche Volksdienst op rijn post, om de dakloore slachtoffers met raad en daad bij te staan. Het door den Nationalen jeugdstorm met Sint Nicolaas verzamelde speelgoed doet goede diensten, om de kleuters de zoo noodige afleiding te bezorgen Polygoon Sagers-Pax Holland m Brief van Pétain aan den Führer Loyaliteit toegezegd VICHY, 13 Dec. (Interinf.) Maarschalk Pétain heeft den 5den December een brief gericht aan den Führer, waarvan vandaag de tekst is bekend gemaakt'. In dit schrijven zegt de maar schalk, dat de Angelsaksische aanval op Fransch-Afrika en het verraad van enkele Fransche man nen met een leidende positie den Führer aanleiding hebben gegeven tot bezetting van de kust van de Middellandsche Zee en de demo bilisatie dér Fransche strijdkrach ten. Hij kan niet anders dan zich voor deze beslissingen buigen. Op den duur kan echter een stsat zonder een gedisciplineerd leger niet bestaan. Daarom beschouwt maarschalk Pétain het als zijn eerste plicht een nieuw leger te vormèn, dat de veiligheid van Frankrijk en zijn imperium kan beschermen en heeft hij generaal- veldmaarschalk von Rimstedt, als gevolmachtigde van den Führer voor de regeling van alle kwes ties, die betrekking hebben op de Duitsche actie, verzocht hem een bezoek te brengen, teninde zich' met hem over enkele kwesties te kunnen onderhouden. De maarschalk verklaart verder zeer onder, den indruk te zijn van het voorstel van den Führer met Frankrijk samen te werken en het te helpen zijn koloniale rijk te heroveren. De Fransche regeering zal harerzijds met alle loyaliteit een politiek volgen, die haar in staat stelt de toekomst, van het land in een gereorganiseerd Eu ropa te verziekeren. Vervolgens verklaart de maar schalk, dat hij er bij zijn politiële tegenover Duitschland, toen hij weigerde het Fransche grondgebed te verlaten en om voorwaarden voor een wapenstilstand verzocht, van uitgegaan was, dat een eer volle entente tussehen heide vol ken niet onmogelijk is. Ook bij de uitbreiding van de volmachten voor den chef der regeering, La- val, aldus de maarschalk ten slotte, heb ik den wensch te ken nen gegeven, dat er tussehen de beide volken wederzijdsche betrek kingen vol vertrouwen tot stand mochten komen voor een politiek van toenadering. AARDSCHOKKEN. ISTANBOEL, 12 Dec. (DNB)'. Aardschokken van uiteenloopende kracht zijn hedenochtend tussehen 5 uur 30 en 6 uur waargenomen in 18 plaatsen in Anatolic, o.m. in Ankara. Het is nog niet bekend of schade is aangericht. Ook in Istan- hoel zijn tezelfdertijd aardschokken waargenomen. Naar heden bekend gemaakt is, hebben de aardschokken in Turkije in een maand tijd 20 dooden ge- cischt en 1620 huizen doen instor ten. President Inoenue heeft Van daag het aardbevingsgebied van Tsjoroem bezocht. Geen retoors meer bij den treinconducteur Van de faciliteit, welke de Ned. Spoorwegen drie jaar geleden ten behoeve van het reizend publiek hebben ingevoerd door naast enkele reisbiljetten ook retourbiljetten te gen een kleine verhooging van den prijs bij den conducteur in den trein beschikbaar te stéllen, heeft een deel van het publiek den laatsten tijd steeds meer misbruik gemaakt. Was deze maatregel bedoeld om diegenen, die op het laatste oogen- blik op het station arriveerden van dienst te zijn, den laatsten tijd maakten steeds meer reizigers van de gelegenheid gebruik om op die wijze niet meer aan de loketten te behoeven te wachten. Zoodoende werden de conducteurs, wier taak in de eerste plaats op ander ter rein ligt, teveel met het afgeven van plaatsbewijzenbelast. Om het af geven van kaartjes door het trein personeel zooveel mogelijk te be perken, hebben de spoorwegen be sloten tijdelijk geen retourbiljetten meer in den trein verkrijgbaar te stellen. Het publiek, dat met kennisgeving zonder plaatsbewijs in dén trein plaats neemt, moet dus voor de heenreis tegen verhoogden prijs een enkele reisbiljet koopen en daarna, voor de terugreis, aan het station •van vertrek nog eens een enkele reis hetgeen dus in alle opzichten duurder uitkomt Op kleine stations, waar geen plaatsbewijzen verkrijgbaar zijn, blijft evenwel de mogelijkheid zich bij het treinpersoneel van retour- kaarten te voorzien, gehandhaafd. Een vrij groot aantal vrouwelijke lokettisten is aangesteld om de loketbediening te bespoedigen. Voorloopig alleen regeling voor indastrieele bedrijven 's-GRAVENHAGE. 11 Dec. De huidige buitengewone om standigheden hebben om. tot gevolg, dat bepaalde onder nemingen de werkzaamheden in haar bedrijven hebben moe ten staken. Op grond van het besluit steunverleening stilge legde bedrijven kan aan der- gelegde ondernemingen steun worden verleend, die al dan niet bij wijze van voorschot wordt verstrekt. Het genoemde besluit heeft al leen betrekking op industrieele ondernemingen. Handelsonderne mingen, ambachtsbedrijven, trans portbedrijven vallen er niet onder, evenmin als de ondernemingen op het gebied van de voedselvoorzie ning. Algemeene beffing Om de voor steunuitkeering l.e noodigde gelden bijeen te brengen zijn op 13 Augustus j.1. afgekon digd de „richtlijnen voor de alge meene- steun- en heffingsregelin gen", volgens welke alle werkende bedrijven op gelijken voet een al gemeene heffing moeten betalen, welke opbrengst gestort wordt in het algemeen fonds. Bijzondere heffingen. BehaJve de algemeene heffing kent men ook de beperkte of bij zondere heffingen. Deze kunnen worden opgelegd aan die takken van bedrijf, waartoe de gesteunde ondernemingen behooren. Hiei gaat het er om de noodige gelden bijeen te brengen, waaruit een on derlinge steunverleening kan worden gefinancierd in een be paalden bedrijfstak, waarin con centratie van productie plaats heeft. De steunregeling. Men moet dus onderscheid ma ken tussehen steun (uitkeering). gefinancierd uit bijzondere heffin gen (z.g. a-steun) en steun uit keering) uit algemeene hefling (z.g. b-steun). Voor den b-steun zijn normen opgesteld, volgens welke stilgeleg de bedrijven op gelijken voet uit keering uit het algemeen fonds ontvangen, indien althans instand houding van het bedrijf sociaal- «conomisch gerechtvaardigd is Wat het laatste punt betreft, zal 'n het algemeen het tegendeel slechts in zeer duidelijke gevalle- worden aangenomen, b.v. wanneer een bedrijf reeds sinds lang op den rand van een faillissement zweeft of slechts over een yer- ouderde fabrieksoutillage beschikt De steunuitkeering mag niet meer bedragen dan de kosten, welke noodzakelijk zijn voor de instand houding van het bedrijf. Er zal geen steun worden uitgekeerd aan een bedrijf, dat op grond van de winsten van andere tot de onder neming bebooiende bedrijven iu stand kan worden gehouden. Voor den a-steun, die zooals opgemerkt meer het Karakter draagt van een onderlinge steun verleening ter egalisatie van voor- en nadeelen, gelden uiteraard al deze beperkingen niet Procedure der uitkeering. De bedrijfsgroep, die in eerste instantie beslist of een bedrijf ziin werkzaamheden heeft moeten sta ken, hepaalt tevens de individu- eele steunuitkeering onder goed keuring van de maatschanmj voor industriefinanciering, gehoord c' desbetreffende vakgroep en na in gewonnen advies van het desbe treffende rijksbureau. Er staat beroep open bij den secr.-gen. Goedgekeurde regelingen. De secr.-gen. van H., N. en Sch. heeft reeds goedgekeurd steur.he- gelingen voor de baksteen-er kalkzandsteenindustrie, textielin dustrie. plaatverwerkende en aan verwante industrie, electrotechni- sche en metallurgische industrie. Ook is reeds een z.g. a-steunurege- ling goedgekeurd. Maan Maan op vanavond om onder 14 Dec. 16.26 uur 30 Dec. E.K. tot morgeoochtcod E.K Dec. o A 6 Jan' v m 8.43 uur n.m Een middel om op het gas- en electriciteitsverbruik te bezuinigen. De hooikist is een uitkomst in dezen tijd, maar wanneer men er niet de beschikking over beeft, zal het middel om gas- en electri citeitsverbruik te verminderen, weinig helpen. Men behoeft echter niet direct met de handen in hefc haar te zitten. Want met alleen een kist, een mand, caitonnen doos, pan of teil. ja zelfs een em mer, is een hooikist in te richten. Voor wie het eten warm moet houden tijdens- het vervoer, kan een dubbele zak gevuld met hooi, houtwol, kranten of papierwol goede diensten bewijzen. Bij voerkeur gehwike men een gemakkelijk te verwisselen, goed waschbare voer'ng. Na het gebruik moet men de kist steeds even luchten. Hooikisten en -manden zijn ook te vervangen door kranten. Acht a tien groote kranten logge men daartoe schuin over elkaar en hierop in het midden een platie prop van een krant. Is het gerecht voorgekookt, clan plaatse men de pan op de prop en vouwe de kranten er een voor een omheen. Van boven naar onderen brenge men een krant aan om het pakket bijeen te houden. Het verdient aanbeveling het geheel in een droge teil of iets dergelijks te plaatsen, waardoor de kranten beter bijeen blijven. bespaart gas en electriciteit VASTGESTELDE PRIJZEN VOOR PRENTBRIEFKAARTEN. In de Ned. St. Crt. is een prijs- voorschrift gepubliceerd van den gemachtigde voor de prijzen (prijs- voorschrift 1942 prentbriefkaarten) waarin de prijzen voor de meest voorkomende soorten prentbrief kaarten in de gangbare formaten zijn vastgesteld, zoowel voor fabri kanten als grossiers en detaillis ten. ZWITSERSCHE NEUTRALITEIT GESCHONDEN. BERN, 12 Dec. (DNB). Naar het Zwitsersche Telegraaf- agentschap meldt, hebben Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht opnieuw de Zwitsersche neutraliteit geschonden. De Engelschen wierpen boven Zwitserse h gebied brand bommen uit. o.a. in de kantons Ar- gau en Oberwallis. Er zou een on derzoek gaande zijn. GENERAAL DER JEZUÏETEN OVERLEDEN. ROME, 13 Dec. (D.N.B.) De generaal der Jezuieten,Ledochows- ki is heden in den leeftijd van 77 jaar overleden. Kort voor zijn dood heeft de kardinaal-staatssecretaris Maglioni den stervende den zegen van den Paus gegeven. Wederom werd een deel der Neder landsche burgerbevolking het slacht offer vaD een Britschen luchtaanval en waar hier onmiddellijk hulp geboden moest worden, stond ook ditmaal de Nederlandsche Volksdienst op rijn post. om de dakloore slachtoffers met raad cn daad bi) te staan Zij. die al hun have en goed verloren haddea werden onmiddellijk !n verschillende gebouwen ondergebracht Geramelijk wordt de warme maaltijd genuttigd Polygoon Sagers-Pax Holland B

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1