NOORD-HOLLAND i— Verduister i Distributienieuws Bolsjewistische aanvallen óveral afgeslagen DAGBLAD VOOR Engelsche plannen in Midden-Oosten - en Indiê Sterfdag van Nabal herdacht Successen der Fransche politie Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar misleidings-manoeuvre Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebaxeau: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bii contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. on aanvr. 87ste Jaargang. No. 11982 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar VRIJDAG 18 DECEMBER 1942 DU17SCH W EERMACHTSBERICH7 Pantserleger in Cyrenaica maakte zich los Extra bericht: 18 Vijandelijke koopvaardij schepen met 9&.000 B.R.T. in den grond geboord HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 17 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Troepen van het leger en de Waffcn-SS hebben in het Terek- gebied een aanval der bolsjewie ken met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Duitsche en Roemeensche troe pen, gesteund ''door formaties ge vechtsvliegers, hebben tusschen Wólga en Don den vijand in den aanval verder teruggeworpen en in den grooterr bocht van den Don herhaalde aanvallen van vrij sterke strijdkrachten, voor een deel in tegenaanvallen, afgesla gen. 30 bolsjewistische tanks werden vernietigd. Met gebruikmaking van sterke infanterie- en tankstrijdkrachten hebben de bolsjewieken hun aan vallen in den sector der Italiaan- sche troepen aan den Don voort gezet. In samenwerking met Duit sche formaties van het léger en het lutfhtwapen werden den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. De ge vechten duren voort. Ten Zuiden van R'zjef zijn nieuwe aanvallen van den vijand met verlies van 30 tanks ineen gestort. De vernietiging van de ten Zuidoosten van Toropetz in gesloten vijandelijke strijd krachten is geëindigd. Behal ve zeer zware, bloedige ver liezen is het aantal gevange nen gestegen tot 4200. 542 tanks, 447 kanonnen en een Dagelijks zijn er in den middensector van het Oostelijk front verbitterde gevechten van man tegen man. Dicht tegen den loopgraafwand gedrukt staat een Duitsche grenadier op wacht, de handgranaat tot den worp gereed. Gedurende den maandenlangen strijd sljn oogen en ooren gescherpt. In rustige uren wordt dikwijls gedacht aan de voorwaarts marcheerende kamera den In het Zuiden van het Oostelijk front Hier echter is een andere taak. De stelling moet gehouden' worden, er kome wat wil PK Götxe-O H-P H m Italiaansch Weermachtberichl ROME, 17 Decemtber (Stefani). In zijn weermaohtbericht no. 936 maakt het Italiaansohe hoofd kwartier het volgende bekend: Pogingen van den vijand om de goed voorbereide bewegingen van eenheden der as in Cyrenaica te belemmeren* werden in hevige gevechten verijdeld, tijdens welke wij gevangenen gemaakt en ma teriaal veroverd hebben. In het woestijngebied van Zuidelijk Libye hebben woestijntroepen vijande lijke afdeelingen verstrooid waar bij zij eenige voertuigen vernietig den en krijgsgevangenen maakten Britsche pantserwagens werden door onze jagers met machinege weren in brand geschoten. De Duitsche luchtmacht heeft bom bardementen ondernomen op de vliegvelden in Algerije die door de Engelsch—A/merikaansohe Strijdkrachten bezet zijn en met bijzondere hevigheid de inrichtin gen te Philippevillp bestookt. Drie toestellen werden in luchtgevech ten door Duitsche jagers neerge schoten. Luchtaanvallen hebben verliezen veroorzaakt onder de burgerbevolking van Sfax en Tu nis. Drie der aanvallende vliegtui gen werden neergehaald in de nabijheid van laatstgenoemde stad door h'et luchtdoelgeschut, groot aantal zware en lichte infanteriewapens, ruim lOOt^ vrachtauto's en een talrijk ander oorlogstuig werden ver nietigd resp, buitgemaakt. In den Noordelijken sector mis lukten plaatselijke aanvallen van den tegenstander. De bolsjewieken verloren giste ren 60 vliegtuigen. Hongaarsche jachtvliegers schoten alleen vier vliegtuigen neer. Zeven Duitsche toestellen gingen verloren. In Cyrenaica maakte zich het Duitsch-Italiaansche pantserleger systematisch in Westelijke richt In ci los. Alle pogingen van den vijanc* om met aanvallen in deze bewe ging binnen te dringen werden in ielle gevechten afgeweerd. Een nieuwe, zware nachtelijke aanval van Duitsche gevechts vliegers was gericht op de haven installaties van Benghasi. In Algerije en in het grensge bied van Tunis zetten formaties van het luchtwapen de bestrijding van de vijandelijke lucht- en vlootsteunpunten voort. Afzonderlijk vliegende Britsche toestellen hebben gisteren in de avonduren zonder effect storings- aanvallen op Noord-west-Duitsch gebied ondernomen. Een viermoto rige bommenwerper werd boven Nederland neergeschoten. In het Zuiden van Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen overdag aanvallen onderno men op verscheidene nlaatsen met brisant- en brandbommen. Een vliegtuig werd vermist. Zooals tn een extrabericht is bekend gemaakt, hebben Duit- sche duikbooten in het Noor delijke, Zuidelijke en centrale deel van den Atlantischen Oce aan. alsmêde in de wateren om Kaapstad 18 koopvaardij schepen met tezamen 98.000 brt. alsmede een hij een kon vooi behoorenden torpedojager In den grond geboord. Drie andere schepen werden getor pedeerd, Onder die in den grond geboorde schepen be vonden zich verscheidene groote tankschepen. Tijdens sljn bezoek aan Den Haag beeft de president van de Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap te Berlijn, dr. Karl Ritter von Halt, een ▼oorstelling Tan het .Deutsche* Theater in den Niederlanden" bijgewoond. V.I.n.r.Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart; mevrouw Seyss- Inquart en dr. Ritter von Hak Polygoon-Meijer-fax Holland ra Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit Sowjetaanvallen ten zuiden van Alagir BERLIJN, 17 Dec. (!#N.B.) Sinds eenige dagen vallen de bolsjewieken de Duitsche berg- stellingen ten Zuiden van Alagir aan. Hun doel is den Ossetischen heirweg te heroveren en daar door uitgangspunten te verkrij gen voor verdere aanvallen op de in het oliegobied van de Terek staande Duitsche troepen. Ook de formaties die den toegang tot Jen Georgischen heirweg versperren, werden aangevallen. Op den der den dag gelukte het den bolsje wieken op een plek in de Duit sche stellingen binnen ,te dringen In een tegenaanval werden de vijandelijke strijdkrachten echte* weer tot achter de punten van uitgang verdreven en vernietigend verflagen. Alleen op dien dag hadden de bolsjewieken bijna 200 dooden. In de gevechten die drie dagen duurden hebben de Duit sche bérgjagërs bij geringe eigen verliezen den kern van drie Sovjet bataljons in de pan gehakt. ANTAKYA, 17 Dec. (Interinf.) De Bnitsdhe autoriteiten hebben in die door Engeland bezette Voor- Aziatische gebieden en in Indië een grootscheepsche actie tot be veiliging van de Britsche positie uitgevoerd en een begin gemaakt met een razzia op groote schaal tegen alle anti-Britsche elementen, waarvan volledige onderdrukking van alle anti-Engelsche onlusten voor geruimen tijd wordt ver wacht. In Britsche kringen wordt deze actie, die de Britsche strijdkrach ten in deze/ gebieden gedurende den geheelen winter zal bezig hou den, de „Damascus-Calcutta-actie" genoemd, hetgeen de uitgestrekt heid uitdrukt. Deze campagne is al een week of wat gaande en heeft vooral in Iran reeds de eer ste resultaten opgeleverd. Bij dé uitvoering van dit plan is de geheele Britsche politie macht der betrokken gebieden onder militaire bevelhebbers ge steld en dezen hebben de noodige volmachten gekregen. Als beper kende be<paling is hun de ver plichting opgelegd in steden van meer dan 20.000 inwoners het schieten op den openbaron weg zooveel mogelijk te vermijden en zich bij botsingen te beperken lot arrestaties. In alleszins onrustige gebieden hebbèn de regimentscommandan ten het recht op eigen gelegenheid strafexpedities te houden. Tevens is het toedicht op alle berichten, pok van particulier karakter, in de betrokken gebieden ver scherpt. DE ONLUSTEN TE TEHERAN. ISTANBOEL, 17 Dec. (ïntierinf.) Hier zijn thans bijzonderheden be-kend gemaakt omtrent de bezet ting van Teheran door Britsche troepen en de daarmee gepaard gaande onlusten. PRESIDENTSVERKIEZING IN FINLAND. HELSINKI, 17 Dec. De regee ring heeft thans een verordening uitgevaardigd volgens welke de kiescolleges den 15en Januari bij een moeten, komen om de volmach ten aan de kiesmannen te verlee- nen. De verkiezing van den pre sident van den staat vindt op 15 Februari plaats, terwijl de presi dent den lsten Maart in functie treedt. Naar het Zweedsche telegraaf- agentschap T.T. meldt, is er ook dit jaar, evenals in de jaren '40 en 1941, geen Nobelprijs toegekend. De Zweedsche regeering heeft de toekenning daarvan uigtesteld tot het volgende jaar. Evenwel heeft men zooals gewoonlijk op 10 Dec., den sterfdag van Alfred Nobel, den z.g. Nobeldag gevierd, zijnde den dag waarop ih normale tijden de Nobelprijzen in een fecstelijUe bijeenkomst, worden uitgereikt. Ditmaal bleef de traditioneel® viering beperkt tot het uitsteken van de vlag in de Zweedsche hoofdstad en tot een handeling van eerbetoon bij het graf van Alfred Nobel. Bovendien heeft men bet bedrag, waarover rnen gewoon lijk beschikt voor de gebruikelijke Nobeldagviering, zijnde ongeveer 8000 kronen, doen toekomen aan het Zweedsche Roode Kruis. VICHY, 17 Dec. (D.N.B.) De Fransche politie heeft groote suc cessen geboekt bij de vervolgipg van communisten en terroristen, naar de Fransche radio heeft ge meld. i Zoo is in de buurt van Marseille een omvangrijke communistische organisatie ontdekt, waarvan 22 der voornaamste leaders, van wie er verscheidene aan recente aan slagen met ontplofbare stoffen hadden deelgenomen, konden worden gearresteerd. Bij huiszoe kingen werden vele propaganda geschriften aangetroffen. Het ge rechtelijk onderzoek is nog gaan de. Te Clermont-Ferrand zijn even eens enkele terroristen gearres teerd en meer dan 30.000 anti nationale propagandageschriften in beslag genomen. Ook hier wer den de arrestanten in staat van beschuldiging gesteld wegeris deel neming aan aanslagen. Te Parijs heeft de Süreté 18 terroristen in hechtenis genomen, die betr.apt zijn aan reohtstreek- sche deelneming aan de aansla gen, die na 10 October zijn ge pleegd. DE DUIKBOOTOORLOG. Het Amerikaansche weekblad News Week schrijft, dat de Ame rikanen, die gelooven, dat men 't duikbootgevaar heeft overwonnen, een volkomen verkeerde voorstel ling van den toestand hebben. De duikbooten der spil vergaderen zich tihans ver van de Amerikaan- sdhe kust tot zwermen en vallen feller dan ooit de scheepvaart routes in het-Noorden en het Zuiden van den Atlantischen Oce aan aan. De Britsche en Ameri kaansche marine-autoriteiten zijn niet in staat, haar koopvaarders meer bewakigsvaartuigen dan tot dusverre te geven. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. In verband met de huidige bijzonde re situatie in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 December 1942 na beëindiging der werkzaam heden tot en met 3 Januari 1943 gelegen werkdagen zullen moeten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen: '1. Bedrijven, welke zich bezig houden met het voortbrengen van grondstoffen, voofzoover zij niet reeds vallen onder 3; 2. Gas-, waterleiding- en electri- citeitsbedrijven; 3. Bedrijven, welke voor de voed selvoorziening werkzaam zijn. voorzoover zij niet door het be trokken bedrijfsschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende ge noemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten; 4. Continu-bedrijven, waarbij tij delijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou veroorzaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 31 5. Bedrijven, werkzaam op het gebied van het personen- en goe derenvervoer; 6. Bedrijven, welke zich met den detailhandel bezighouden, voor zoover zij niet reeds vallen onder 3; 7. Bank- en verzekeringsbedrij ven; 8. Bedrijven: welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instan ties worden aangewezen. Door den rechtstreeikschen ar- beidsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen vau verkeers middelen mogen optreden, 't Volle dig gebruik van alle verkeers middelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrijven ervoor zorg te dragen, dat gedu rende de feestdagen en de daar- tusschen liggende overige rust dagen geen opeenhooping van goederen op de stations en over slagplaatsen voor het verkeer te water ontstaat, In alle gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven genoemde uitzonde ring^! valt, zal men zich schrifte lijk vóór 20 December 1942 tot de hierna genoemde instanties moeten wenden, welke een bindende be slissing terzake zullen geven: a. De directeur van het of één der betrokken rijksbureau(x) voor handel en nijverheid beslist of een bedrijf behoort tot sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij 'dat bedrijf werkzaam is op hét gebied van de bouwnijverheid; b. de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnij verheid beslist of een bedrijf, dat werkzaam is op het gebied van de P.T.T. heeft met Kerstmis Zondagsdienst Tweeden Kerstdag één post bestelling. Eersten en tweeden Kerstdag zal de dienstuitvoering op de' P. T.T.-kantoren als op Zondag plaatsvinden, met dien verstande, dat op den tweeden Kerstdag één brief- en één pakefipostbcstelling zal worden uitgevoerd. Alle hulp kantoren en stations met uitson dering van de stedelijke stations, zullen van 89 uur geopend zijn voor den telegraaf- en telefoon dienst. Nadere inlichtingen ver strekken de kantoren. Een 101 -jarige overleden GRONINGEN 16 Dec. De oudste inwoonster van de ge meente Termunten, tevens de oudste inwoonster van deze provincie, mevr. G. Dallinga Hamster, is te Woldendorp in den ouderdom van 101 jaar en vijf maanden overleden. De Berlijnsche ANP-correspon- dent meldt: van Duitsche militaire zijde worden thans nadere bijzon derheden meegedeeld over de tak- tiek. die Rommel gevolgd heeft ten einde den opmarsch van het achtste, Britsche leger -in Libye op* te hou den. Naar thans onthuld wordt, was het betrekken der afweerstellingen bij El Agheila door het Duitsch Italiaansche pantserleger niets an ders dan een misleidingsmanoeuvre die den Engelsehen generaal Alex- ander gedwongen heeft, in weken- langen arbeid uitgangsstellingen voor frontalen aanval op de steliing van El Agheila op te)bouwen. Hier toe moest door een gebied zonder havens, spoorwegen en met ver belde wegen over grooten afstand Tte noodige artillerie worden aan gevoerd. De moeilijkheden bij de ravitailleering over een afstand, dje ongeveer zoo groot is als die van Berlijn naar Parijs, hebben ertoe teleid. dat de voorbereidingen voor en Britschen aanval veel tijd heb ben gekost. Dézen tijd heeft Rom mel gebruikt om achter El Agheila waar dit precies is. blijft natuur lijk geheim nieuwe stellingen op te bouwen. Toen nu het achtste Britsche Jeger»tot den moeizaam voorbereiden aanval overging, stoot te het als het ware in het luchtledi ge. daar Rommel zijn strijdkrachten stelselmatig had teruggetrokken. De misleidingsmanoeuvre was volko men geslaagd. Het gevolg is. dat het achtste leger, dat thans met de Duitsch-Italiaansche achterhoeden strijd levert, volledig moet worden omgegroepeerd. Rommel heeft door het oponthoud van het achtste leger volledige bewegingsvrijheid herkre gen. Hij kan zich thans vastzetten op een punt. dat door de nabijheid van het Duitsch-Italiaansche brug- gehoofd 'aan de straat van Sicilië uite en oogpunt van ravitailleering uiterst gunstig gelegen is. Daaren tegen worden de verbindingswegen van het achtste Britsche leger nog verder verlengd. Deze leiden thans in Libye door een waterarm gebied met geen enkele haven in de nabij heid. waar weinig begaanbare we gen zijn. HEVIGE BRAND IN DOORN. Dinsdag in de avonduren heeft in de omgeving van Doorn een hevige brand gewoed. Een indrukwekkend gebouw ..Hydepark". ging geheel in vlammen op. nadat omstreeks half zeven de brand was ontdekt. De brandweerkorpsen uit Utrecht Doorn en Driebergen bestreden het vuur met een groot aantal stralen doch zij konden niet voorkomen, dat het groote gebouw volledig uit brandde. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan kort sluiting. WERKLIEDENRETOURS. Met Kerstmis zijn de werklie denretours geldig van 24 t/m 28 Dec. en met Nieuwjaar van 31 Dec. t/m k Jan. bouwnijverheid, behoort tot de sub 1, 4» of 6 bedoelde; c. de directeur-generaal voor de voedselvoorziening beslist of een bedrijf behoort tot de sub. 3 be doelde; d. het hoofd van de afdeeling vervoerwezen van het departement van waterstaat beslist of een be drijf behoort tot de sub. 5 bedoel de; e. nader zal worden medegedeeld welke instantie zal beslissen, of een bedrijf behoort tot de sub. 7 bedoelde. Niet-nakomen van deze slui tingsplicht zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10.000. Het departement van sociale za ken bereidt een regeling voor in zake doorbetaling van de loonen, welke vermoedelijk ongeveer ge lijk zal zijn aan die van het vo rige jaar. Nadere mededeelingen hieromtrent volgen. Maan Maan op vanavond om onder 14.40 |A 07<11 4.03 32Dec 16.27 uur 0 Jan. V M tot morgenochtend N.M. 30 Dec. q jê 13 Jan. LK 0.47 uur E K DE NIEUWE BOTERBON. Gedurende het tijdvak van Vrij dag 18 tot en met Dinsdag 29 De cember 1942 'geeft elke der met boter 63" gemerkte bonnen \.ïa de bonkaart voor voedingsmidde len recht op het koopen van T25 gram boter of 125 gram margari ne naar keuze, voor zoover deze laatste voorradig is. Zij, die gedurende het tijdvak van 2 tot en met 5 Deccnlber 1942 de genoemde bonnen bij den sla ger hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 grai^ rundveL STADSKINDEREN KR' IN APPELEN MET KERSTMIS. 1 K.G. voor kinderen van 4—14 jaar. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. De secr.-gen. van het dep, van L. en Viss£h. maakt bekend, dat kinde ren van 4 t.m. 13" *aar, v'oör zoo- Ver woonachtig in het zoogenaam de stadsgebied, gedurende het tijd vak van 21 Dec. t.m. 31 Dec. 1912 op den met „reserve 3/73" gernerk ten hop van de stadskaart i Kg. appelen zullen kunnen verkrijgen. Ten einde den handel in appe len te kunnen bevoorraden, is het van Donderdag 17 t.m. Zondag 20 Dec.. a.s. verboden appelen aan het publiek af te leveren. Instellingen als ziekenhuizen, sanatoria e,d, moeten zich wen den tot het bedrijfsschap voor groenten en fruit, hetwelk voor hun bevoorrading zal zorg dra gen. „KERSTMIS-BOTERBON ALSNOG INLEVERBAAR", Tengevolge van een foutieve pu blicatie in enkele dagbladen, heeft een aantal personen de termijn, vastgesteld voor de 'inlevering van de voor het extra boterrani.- 'vsoen aangewezen bon algemeen 446, laten voorbijagan zonder de zen bon bij den d'etaiilist in ^te leveren. Teneinde deze personen alsnog in de gelegenheid te stellen het extra-rantsoen te verkrijgen,, ktin- nen zij bon algemeen 446' nog bii den kleinhandel inleveren op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Decem ber a.s. VRIJE KEUZE VAN BOTER EN MARGARINE. In aansluiting op het bericht van eenige dagon geleóen wordt thans bekend gemaakt, dat met ingang van IS December 1942 niet alleen in het Westen dcs'iands zooals in evengenoemd bericht werd vermeld doch in geheel Nederland een begin zal wordfn gemaakt met de beschikhaarsfel- ling van margarine. De verbrui kers zullen derhalve naar vrije keuze boter of margarine kunnen betrekken. Dit geldt eveneens voor het extra-Kerstrantsoen, waarvoor bon 446 algemeen reeds werd ia- geleverd. De restauratiewerkzaamheden aan de Cunerakerk te Rhenen zijn thans zoover gevorderd, dat dit bedehuis binnen afzienbaren tijd weer in gebruik kan worden genomen. Timmerlieden zijn druk bezig met' het vervaardigen der eikenhouten kerkbanken A. PS. de Keyzer-Pax Holiand m

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1