NOORD-HOLLAND Verwoede afweerslag aan den Don Mond- en klauwzeer thans toenemend Weest zuinig met kolen, ges en electriciteit i— Verduister Distribotienieuws DAGBLAD VOOR DUISBURG GEBOMBARDEERD De Geallieerden io Noord-Afrika De stem der S S Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Uitg. N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaox; SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Konin^str 78. Tel. 2345 f2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks .Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. on aanvr. 87ste Jaargang. No. 11985 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaaj DINSDAG 22 DECEMBER 1942 DUITSCH VsEERMACHTSBERlCHl Zware bolsjewistische verliezen aan menschen en materiaal HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Dcc. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het bergfront van den Kaukasus sloegen Duitsche gre nadier en. jagers vijandelijke aan vallen deels in een tegenaanval af. Ook gisteren herhaalden de bolsjewisten in het Terekgebied hun doorbraakpogingen, welke echter deels in verbitterde ge vechten van man tegen inan mislukten. In een snellen tegen aanval werd de. tijdelijk in de eigen stellingen binnengedron gen vijand teruggeworpen, waar bij talrijke gevangenen werden ge maakt. Op de Zwarte Zee hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten een bolsjewistische duikböot in den grond geboord. In het Wolga-Dorigebied duren de zware gevechten voort. In ver bitterde veldslagen van tanks en infanteriestrijdkrachten leden de bolsjewisten opnieuw buitenge woon zware verliezen aan men schen en materieel. Volgens de totdusver ontvangen rapporten werden gisteren in den Donsector meer dan 70 vijandelijke tanks vernietigd. Aan den middenloop van den Don slaagde de vijand, die se dert dagen met zeer sterke opeenhooping van tankforma ties had aangevallen, erin een bres te slaan in het afweer- front aldaar. Zij werdi met ontzaggelijke bolsjewistische verliezen betaald. Om een be dreiging der flanks te voor komen, betrokken naderende Duiitsche divisies volgens de plannen voorbereide achter, waartsche stellingen en ver hinderden zoodoende ©en ver grooting van het aanvankelij ke vijandelijke succes. De ge vechten duren in onverminder- de hevigheid voort. Duitsche, Italiaansche en Röe- meonsche luchtstrijdkrachten cl V-sr.V?- D* strijd bq Tebourba ln Tunesië. Na de inname van de stad Tebourba. westelijk van Tunis, door troepen van de As-mogendhedcn, rukken Duitsche pantserschutters opnieuw naar voren op PK Arppe-Traneo F-P m EXECUTIES IN NOORD-AFRIKA. TANGER. 21 Dec. (D.N.B.) Naar uit Alvers wordt gemeld, zijn aldaar Zaterdag op bevel van den bevoegdèn Amerikaanschen bevelhebber 6 Fransche officieren, te weten 3 kapiteins, een le en twee 2e luitenants wegens spion- nage standrechtelijk doodgescho ten, daar deze officieren den eed van trouw aan Darlan hebben geweigerd. TOENEMENDE ANTIPATHIE TEGEN GEALLIEERDEN IN NOORD-AFRIKA. VICHY. 21 Dec. (D.N.B.) - Naar Havas-Ofi meldt, maken de Enpel- sohen en Amerikanen zich in Fransch Noord-Afrika met den dag onsympathieker. Dit is voor al een gevolg van de maatregelen die de Amerikanen genomen heb ben. in het bijzonder de ophef fing der maatregelen tegen de Joden en de vrijlating van actieve bolsjewieken. Bovendien halen de geallieerden alle hulpbronnen des lands naar zich toe. Zij zïep. daar in niets anders dan een voorwerp van uitbuiting. De geheele orga nisatie van het bedrijfsleven heb ben zij thans, ten nadeele van de bevolking, aan zich getrokken. mengden zich in het heetst van den afweerslag voortdurend in den strijd. 23 Vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, 6 door luchtdoelartillerie van de lucht macht neergeschoten. Een Duitsch en een Roemeensch vliegtuig wor den vermist. Nadat een vijandelijke aanval was afgeslagen, veroverde een Duitsche aanvalsgroep ten Westen van Toropets ondanks sterk verzet een vijandelijke stelling stormen derhand. Het vooruitgeschoven steun punt Welikije Luki sloeg ook gisteren hevige vijandeijke aanvallen met succes af. In het gebied van het Ilmenmeer bliezen eigen stormtroepen ge vechtsstellingen en kazemat ten van den vijand op. Plaat selijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Aan het Oostelijke front werden in de periode van 11 tot 20 Decenu- ber 1518 bolsjewistische tanks ver nietigd, buitgemaakt of onbruik baar geschoten. In Libye, plaatselijke krijgsope raties. De haven van Benghazi werd in den nacht van 20 op 21 De cémber gebombardeerd. Op zee werd een koopvaardijschip van middelbare tonnage zwaar bescha digd. Duitsch-Italiaansche troepen ver ijdelden in Tunesië vijandelijke aan vallen. Formaties gevechtsvliegtui gen en jagers vielen herhaaldelijk tentenkampen, autocolonnes en luchtsteunpunten aan, waarbij de vijand gevoelige verliezen leed. In het Middellandsche zeegebied verloor de vijand 11 vliegtuigen. Drie eigen vliegtuigen worden Yer mist. Na een aanval overdag van enkele Britsché bommenwer pers op het Noordwest-Duit- sche grensgebied viel de vijand in den nacht verscheidene plaat sen in West-Duitschland, in het bijzonder de stad Duis burg met brand- en brisant bommen aan. Er ontstonden aanzienlijke vernielingen voor al in woonwijken en aan open bare gebouwen.. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schotén 12 Britsche vliegtuigen neer. Bovendien werden overdag boven Fransch gebied 6 viermoto rige bommenwerpers en boven zee 3 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht een zwaren aanval ge daan op de havenstad Huil aan de monding van de Humber. Alle Duitsche vliegtuigen keerden te rug. Italiaansch Weermachtbericht ROME, 21 Dec. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 940 maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: Tijdens vergeefsche aanvallen op onze colonnes in het gebied van de Syrte zijn zes Engelsche vlietgulgen in luchtgevechten neer' geschoten. Aan Italiaansche en Duitsche zijde werden geen ver liezen geleden. Storingsacties welke, door kleine vijandelijke voertuigen werden ondernomen werden, prompt afgeslagen. Voor uitgeschoven detachementen ont. plooiden een levendige bedrijvig heid in Tunesië en verdreven vij andelijke formaties. De haven werken van Bone en Philippeville en de in die havensv voor anker liggende schepen werden opnieuw met succes door Italiaanshe for maties vliegtuigen gebombar deerd, die ondanks het hevige af weer vuur de gestelde doelen wisten ,te bereiken, waarop zij verscheidene treffers plaatsten. Tijdens hevige luchtgevechten werden vijf vijandelijke vliegtui gen door Duitsche jagers vernie tigd. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Britsche aanval op West-Duitschland BERLIJN, 21 December (D.NB.V Britsche bommenwerpers heb ben gisteravond enkele plaatsen in West-Duitschland aangevalien. De uitgeworpen brisant- en brand bommen verjorzaakten enkele branden en schade aan gebouwen in woonwijken. De burgerbevol king leed geringe verliezen. Door den gecomibineerden afweer van luchtdoelartillerie en nachtjagers zijn acht aanvallers neergescho ten. voor zoover thans bekend Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond een belangrij ke Oost-Engelsche havenstad aan den mond vai) de Humiber met de zwaarste brisant, en duizenden brandbommen bestookt. De Duiti sclre toestellen, die in verscheidt ne golven aanvielen, veroorzaak ten vooral in de dokinstallaties en pakhuizen van het havenge bied tal van branden. Alle Duit sche toestellen keerden van deze succesvolle operaties terug. D« Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss-lnquart. bezocht gewonde Duitsche soldaten In een hospitaal en overhandigde bij deze gelegenheid aas ieder van hen een Kerstgeschenk SS Bildberichter-Frltz-Stapf-Pas m OPZIENBARENDE ARRESTATIE IN ENGELAND. STOCKHOLM, 21 Dec. (D.N.B.) De secretaris-generaal van den hond-van vrienden van dan vrede (Peace Pledge Union) steward Morris is, naar de Britsche be richtendienst. meldt, gearresteerd.. Morris wordt ervan beschuldigd gehandeld te hebben rin strijd met de wet op het bewaren van amihtsgpheimen. Hij is vandaag voor de politierechtbank in Bow- street verhoord. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN BISSCHOP VAN YORK. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de 'bisschop van York in een nieuwjaarsboodschap o.a gezegd: „Engeland gaat het nieuwe jaar in. geen geval in met een lichtvaardig optimisme,De verschrikkelijke beproevingen, die ons nog te wachten staan, zullen al'onzen moed,en uithoudingsver mogen vereischen." De bisschop wijst ei; tenslotte op, dat de oor log nog groote offers zal kosten. De besprekingen bij den Führer Ten aanzien van het bezoek van Pierre Laval aan het hoofdkwartier van den Fuehrer wordt in Berlfjn- sche politieke kringen opnieuw ge wezen op de historische ontwikke ling der gebeurtenissen van den wapenstilstand via de politiek van Montoire tot aan het verraad der Fransche generaals en admiraals en den brief van den Fuehrer aan maarschalk Petain met diens ant woord daarop. - Hierbij verklaart men. dat de verhouding van het nieuwe Europa jegens Frankrijk thans niet in BerUjn of Rome. doch in Berlijn en Rome. dwz. door de as bepaald wordt. Dat Laval zoo spoe dig na de gebeurtenissen van Tou- lon door de DuitschItaliaansche staatslieden ontvangen is. is een be wijs, dat de grootmoedige houding, die de Fuehrer ook in zijn tweeden brief aan maarschalk Petain heeft aangenomen, geen leeg gebaar is geweest. Laval en zijn medewerkers zullen de gelegenheid tot het jong ste onderhoud met Duitschland en Italië wel des te meer waardeeren. naarmate zü zich de veelvuldige complicaties en crises herinneren, waaraan de verhouding tusschen Frankrijk en de as sinds den wapen stilstand was blootgesteld: Geen de zer belemeringen. zoo verklaart men hier. is in Berlijn of Rome uit gelokt. Veeleer hebben Duitschland én Italië zich trouw gehouden aan de verplichtingen die uit den wa penstilstand voortvloeiden, hetgeen ook door maarschalk Petain schrif telijk is erkend. De wapenstilstand is echter door Gr.-Brittannië en de Ver. Staten verstoord en tenslotte door onverantwoordelijke Fransche militairen gebroken. De moeilijkheid is thans, een nieu wen blijvenden grondslag te vin den. waarop de Duitsch—Fransche en de ItaliaanschFransche verhou ding zich kan ontwikkelen. Lavals ontvangst in het hoofdkwartier van den Fuehrer moet als een bijdrage daartoe beschouwd worden. Het on derhoud. dat hgt Fransche regee- ringshoofd derhalve met vooraan staande Duitsche erv Italiaansche staatslieden gehad heeft, wordt te Berlijn opgevat als een teeken voor de mogelijkheid eener breedere sa menwerking. ENGELSCHE BOMBARDEMEN TEN. 's GRAVENHAGE, 21 Dec. Door. het klakkeloos uitwerpen van brisantbommen door een Engelsch vliegtuig boven een plaats in bet Oosten des lands is schade, ook glasschade, ontstaan aan woonhuizen der Nederland- sche bevolking. Bovendien werden 15 burgers gedood, 6 zwaar- en verscheidene licht gewond-. Drie menschen worden voorts nog ver mist. Luistert op Zondag 27 Decem ber van 11 30 tot 14.45 - uur over den zender Hilversum I op golf lengte 415 meter naar de stem Jer SS. Onderwerp: „SS-gedach- ,ten bij Zonnewende". Moeilijkheden bij de bestrijding Het karakter der ziekte over het algemeen goedaardig Het mond-en klauwzeer is een besmettelijke veeziekte, die den aangetasten dieren veel last en den- veehouders veel schade bezorgt. Wat de schade betreft, deze kan ge middeld op 20 tot 30 millioen gulden per jaar worden ge steld. Overigens is deze ziek te zeer wisselvallig, want er gaat wel eens een periode van een of meer jaren voorbij, waarin nauwelijks van mond en klauwzeer sprake is, waar na dan plotseling een ziekte beeld ontstaat, dat vele dui zenden bedrijven omvat. De cijfers over November jl. wij zen een zeer snelle stijging aan zij het van over het algemeen goedaardige gevallen, daar de sterfte onder de aangetaste dieren naar verhouding uiterst gering is. Het aantal besmette bedrijven was van Februari j.1. tot October be neden de 500 gebleven, doch het is daarna sterk gestegen en eind November tot 3000 opgeloopen. Een redacteur van het A. N. P. heeft zich om inlichtingen te de zer zake tot den directeur van den veeartsenijkundigen dienst, dr. B. J. C. te Hennepe, gewend. Deze gaf eenige beschouwingen aan de hand van een schets, die het .ver loop van het mond- en kauwzeer tijdens de laatste jaren aangaf. Zware dpedemieën in het verleden. Daaruit bleek, dat de stijging van het aantal besmette bedrijven dit jaar wel zeer laat is ingetreden. Tn den regel begint zij in Juli of Augustus om in October haar hoog tepunt te bereiken. Die top kan soms heel hoog liggen. Zoo heeft in October '37 het aantal besmette bedrijven ongeveer 38000 bedragen en in October '33 zelfs bijna 40.000 waarna telkens spoedig weer een snelle daling viel waar te nemen. In de jaren 1937 en '38 zijn veel runderen aan mond- en klauwzeer gestorven. In 1939 daarentegen heerschte deze ziekte alweer veel minder (hoewel in Juli van dat jaar nog een stijging intrad, die zich tot 20.000 bedrijven in Septem ber uitstrekte) 'en in 1940 is het mond- en kauwzeer hier te lande practisch niet voorgekomen. In 1941 was 2000 (in September) het maximum, waarna eea verminde ring tot beneden de 1000 het jaar besloot, welke vermindering zich in Januari 1942 voortzette tot be neden de 500. Hoewel inderdaad het karakter van de ziekte thans over het alge meen heel goedaardig mag wor den genoemd,z bodat vaak bij kli nisch onderzoek daarvan niets woedt gezien en eigenlijk van der gelijke lichtziektegevallen alleen bij slachting de verschijnselen wor den waargenomen, is die goedaar digheid niet in alle opzichten toe te juichen. Immers zij schept het gevaar, dat dragers van de smet stof op de veemarkten verschijnen zonder direct te worden 'onderkend en dat zoodoehde de besmetting wordt vergroot. Bestrijdingsmoeiijkheden in dezen tijd. Bovendien worden bij de opspo ring en controle der aangetaste be drijven de moeilijkheden' der tijdsomstandigheden ondervonden, terwijl er een tekort is aan mid delen tot ontsmetting van stallen en veewagens. Ook is het weer standsvermogen der dieren, die tot ver in het najaar in de wei hebben geloopen, niet zoo groot als in normale tijden. Zoo zijn ge vallen van herhaling der ziekte binnen drie maanden bij eenzelfde dier voorgekomen, terwijl anders door het ziekteproces een zekere immuniteit werd verkregen. In deze gevallen van herhaling wordt onderzocht of er sprake is van een anderen smetstofstam, die de ziek te kan hebben verwekt. Een marmottenkweekerij. Voor dit onderzoek wordt veel gebruik gemaakt van marmotten, bij voorkeur van een bepaalde soort. In het geheel zijn jaarlijks voor verschillende doeleinden hier te lande 30.000 marmotten noodig, een aantal dat echter in den laat- sten tijd niet wordt verkregen, zoo dat ook in dit opzicht een leemte bestaat.. Om hierin te voorzien heeft Dr. te Tennepe de oprichting van een centrale marmottenkwee kerij in voorbereiding genomen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede. dat Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bii de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst', buiten Nederland te vervul len. dét thans de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl dè inzet van dit; bataljon ook in Nederland zal blüven. Tiidens de" keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaart- sche SS in Nederland willen toetre den. 4.1.43 9.00 uur: Rotterdam. Deutsches Haus. Westzee dijk. 15.00 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond. NSDAP. Swalmerstr. 61. 15.00 uur: Den Bosch, ho tel Noord-Brabant Markt 45 6.1.43 9.00 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 7.1.43 9.00 uur: Zwolle hotel Peters. Markt. 15.00 uur: Assen. Fries landkazerne. Vaart Zuidzij de. 8.1.43 9.00 uur: Groningen. Concerthuis. Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat- 9.1.43 9.00 uur: Amsterdam. •school. Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort. dienstgebouw. Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. Maan Maan op vanavond om onder 16.53 i/: Otï B-W) 22Dec. 16.29 UUr q jan V M tot morgenochtend N.M. 30 Dec. Q 13 Jan. lk. 8.49 uur EK. OPSLAG WINTERAARDAPPELEN Metafwijking van de bij den aanvang der win terbevoorrading voor aardappelen aan het publiek gegeven waarschuwing om de machtigingen opslag aardappelen niet vóór ontvangst der aardappe len aan den kleinhandelaar af te geven, is thans bepaald, dat ver bruikers de zich nog in hun bezit bevindende machtigingen uiterlijk Donderdag 24 Dec. a.s. tegen ont vangstbewijs aan hun leverancier moeten ter hand stellen. De klein handelaren zullen op deze mach tigingen hetzij nog voor Kerstmis, hetzij direct daarna, aardappelen afleveren. De kleinhandelaren moeten de door hen ontvangen machtigingen ten spoedigste, doch uiterlijk 29 Dec. a.s. bij de plaatselijke dis tributiediensten inwisselen tegen gezegelde toewijzingen, waarvoor deze diensten van heden af t.m. genoemden datum op iederen werk dag gelegenheid zullen geven. BELEGEN KAAS DUURDER. Naar het rijksbureau voor voed selvoorziening in oorlogstijd me dedeelt, zal binnenkort evenals vorig jaar belegen kaas uit voor raden van het in- en verkoopbu reau voor zuivel worden vrijgege ven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den detaillist en aan den consumten geldende prijzen worden verhoogt en wel voor de gewone soorten 20+ kaas met ten hoogste f 0.35 per kg. en voor de overige soorten waaronder volvette en 40+ kaas met ten hoogste f 0.40 per kg. Voor alle andere kaas, onverschillig of deze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toege past. Teneinde duidelijk het. verschil tusschen de kaas, afkomstig uit voorraden van het in- en verkoop bureau voor zuivel en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van 't opschrift „Belegen N.Z." Uitsluitend kaas, voorzien van dit opschrift, mag dus tot een hoogeren prijs worden verkocht. Dit opschrift wordt met een bij zondere inktsoort op de kaas aan gebracht, waardoor op eenvoudige wijze door de controleerende in stanties bij den detaillist is vast te stellen, of het merk bevoegd is aangebracht. In verband hiermede wordt den detaillisten er op gewezen dat zij dit opschrift tot het laatst op de kaas aanwezig moeten laten. ZEVENTIGJARIGE STEEKT ZIJN BROER EEN MES IN DEN f RUG. ALMELO, 21 Dec. In de buurt schap Rectum in de gemeente Wiedden woonde de 70-jarige we duwnaar H. J. B„ landbouwer, sa men met zijn kinderen en klein kinderen en zijn ongehuwden broer, den 61-jarigen H. B. Tus schen H. J. B. en H. B. wilde het al geruimen tijd niet vlotten. Ze hadden een geldkwestie. Op ze keren dag werd over de kwestie opnieuw gesproken, waarbij de 70-jarige B. zich zoo kwaad maak te, dat hij een broodmes greep en daarmee zijn 61-jarigen broer in den rug stak. Deze, ernstig ge troffen in een long, moest onmid- delijk naar het Diaconessenhuis te Amelo worden vervoerd, waar hij thans aan de gevolgen is overle den. De verslagenheid in de buurt schap is groot. De dader, die een bekentenis heeft afgelegd, is in het Huis van Bewaring te Almelo ingesloten. Hij stond, evenals zijn familie, gunstig bekend. Bij onze vrijwilligers. - De mannen kunnen het best mat d< bevolking vinden j zelfs hun sokken worden gestopt Oibis-Holland-Pax i

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1