NOORD-HOLLAND Duitsche pantsertroepen achtervolgen den vijand aan het Terekfront systeem en invallers i— Verduister i Dr. Bauwens over- DAGBLAD VOOR ALS DE KLOK STIL STAAT De sluiting der cafés op Oudejaarsavond Hoofdaldeeling „Openbare lichamen" van het N.A.F. Loonbelasting en gratificatiën Hel bereiden van gerechten in de hooikist Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Uitg.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreau; SCHA GEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDERc Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11987 6 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DONDERDAG 24 DECEMBER 1942 DUI7SCH U< EERMACHTBER1CH1 Aanhoudende zware gevechten aan den Don Engelsche saboteurs vernietigd bij Bordeaux HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 23 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: ..Duitsche pantsertroepen achter volgden .ten Noorden van de Terek. nadat zij sterke vijandelijke aanval len bloedig hadden afgeslagen, den terugtrekkend en vijand, maakten 400 gevangenen en schoten een pantsertrein in brand. Bij herhaalde vergeefsche aanvallen tusschen Wol- ga en Don en in Stalingrad leden de bolsjewisten zware verliepen. PolygooD-Zeljlemakcr-Pax m Aan den middenloop van den Don duren de zware gevechten voort. Bii Woronesj drongen Duitsche troepen over de dicht gevroren rivier de vijandelijke stellingen binnen en vernielden hierbij talrijke kwartierruimten De bemanningen werden ver nietigd" of gevangen genomen. Tegenaanvallen werden deels in de kiem gesmoord. In den centralen en Noordelijken sector van het front gevechten van plaatselijke beteekenis. resp. activi teit van verkennings- en stórmtroe- pen. Aanvallen op het steunpunt Welikije—Luki mislukten als ge volgd van de dappere houding der Duitsche bezetting. In Libye werden vijandelijke stormtroepen vernietigd. (Van onzen Berlijnsühen corres pondent). \7 ROEGE/R was het een pleizier om naar een klok te kijken, maar tegenwoordig kan men, zulks doende, een schrik krijgen. Onwillekeurig haalt men zijn horloge uit zijn vestzak te voor schijn om vast te stellen, hoe laat het nu eigenlijk is, Gekalmeerd komt men dan meestal tot de ontdekking, dat het horloge den juisten tijd aangeeft, maar dat de klijk zijn taak in den steek heeft gelaten. Natuurlijk willen we weten, hoe de vork in den, steel zit. Waarom loopen er overal in Ber lijn klokken onnauwkeurig of blijken ze zelfs definitief stil te staan? Wij hebben hier met een oorlogsverschijnsel te doen. Onder normale omstandigheden kwam een vakman deze reclame-klokken geregeld controleeren en des noods repareeren, maar in tijd van oorlog is dat niet zoo een voudig. Horlogemakers zijn een groote zeldzaamheid geworden en wie met zijn klok of horloge over hoop ligt, wordt meestal gewaar, dat er aan een grondige reparatie voorshands niet valt te denken. Zoo is het ook met de reclame- klokken te Berlijn. Ze staan stil en ze zullen tot nader order blij ven stilstaan. Natuurlijk zijn ze niet op hetzelfde oogenblik blijven stil staan. Zoodoende geeft elke klok een bepaalden tijd aan, die niet met de werkelijkheid in overeen stemming is. Nu dit euvel steeds meer in omvang is gaan toenemen heeft de overheid zich met de zaak bemoeid. In de kranten la zen we dezer daetn een korte no titie onder het velzeggend op schrift: „Als de klok stilstaat". Men somde de vergissingen en moeilijkheden op, die ontstaan, wanneer in de verschillende wij ken eener wereldstad overal klokken een verschillenden tijd aangeven. Daarom wordt voorge steld, alle stilstaande klokken on 12 uur te zetten. Het publiek moet er zich dan maar aan wennen, dat de meeste klokken, die dat belangrijke uur aangeven, onder den indruk der omstandigheden op dit uur stilstaan. Men went immers aan alles. Zelfs aan stil staande klokhen! Duitsch-Italiaansche gevechts groepen wierpen in Tunesië den vijand uit taai verdedigde berg stellingen. Talrijke gevangenen en buit werden gemaakt, een vijandelijk eskadron werd in de pan gehakt. Ten Oosten van Bougie werden twee groote transportschepen, waar onder een passagiersschip van 12000 tot 15000 brt.. bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen in brand geworpen. Torpedovliegtui gen plaatsten bomtreffers op een vijandelijke duikboot. Aangenomen kan worden, dat deze duikboot ver loren is gegaan. In den nacht wer den de haveninstallaties van Bone en een luchtsteunpunt in Algerije gebombardeerd. Enkele Britsche vliegtuigen on dernamen overdag en in den afge- loopen nacht storingsaanvallen zon der eenige uitwerking op Noord- west-Duitsch gebied. Hierbij werden twee vliegtuigen neergeschoten, ter wijl aan de Fransche kust nog een vliegtuig werd neergehaald. In Zuid-Engeland bestookten ge vechtsvliegtuigen overdag verschei dene plaatsen met brand- en bri santbommen. Op 17 December werd bij Bor deaux een groep Engelsche sabo teurs nog voordat zij hun opdracht hadden uitgevoerd, tot den strijd genoopt en vernietigd. Italiaansch Weermachtbericht ROME, 23 Dec. In zijn weer machtbericht no. 942 maakt het Italiaanschehoofdkwartier het volgende bekend: In Tunesië hebben Italiaansche en Duitsche afdeclingen terrein gewonnen na felle plaatselijke gevechten, waarbij hardnekkig- verdedigde bergstellingcn bezet werden. Vijandelijke tegenaanval len werden afgeslagen. Wij hebben gevangenen gemaakt en materiaal veroverd. Vijandelijke afdelingen, die storingsacties wilden onderne men in het gebied van de' Syrte, werden in de pan gebakt, overdag haalden batterijen van het lucht doelgeschut fwee Britsc'he vlieg tuigen omlaag. Tijdenis aanvallen der beide laatste dagen op EngelschAnie- rikaansche konvooien voor den aanvoer in de Algcrijnsc.be wate ren hebben Duitsche vliegtuigen vijf groote koopvaardijschepen ge raakt en zwaar beschadigd, als mede een torpedoboot. VOOR f 30.000 OPGELICHT. Een handelaar uit Groningen kreeg verleden week een aanbieding van twee kooplieden uit -Wormerveer over een partij hoefnagels, f 30.000 moest deze opbrengen en als de Groninger er iemand voor wist. kon hij op een behoorlijke provisie re kenen. Deze ging op het aanbod in en trad op zijn beurt in contact met een relatie in Oosterbeek. die inderdaad tot den aankoop -besloot. Boter bij de visch. luidde het parool en daarom kreeg de Groningsche handelaar meteen de dertigduizend gulden meee. welk bedrag hij aan de kooplieden uit Wormerveer ter hand stelde. De hoefnagels kwamen echter niet opdagen en ten slotte bleek, dat de getoonde papieren valsch waren en dat de partij niet eens bestond. KERSTLICHT O. kerstboom, kom als ieder jaar. Al is 't met minder kaarsjes maar. Kom toch ons weer verblijden Met al Uw glans en al' Uw vreugd. Met 't mooiste uit een vroeger jeugd Als jaren gaan verglijden.... Schijn met Uw lichtjes, warm en zacht. Ook thans weer door den donk'ren nacht. En breng het licht van binnen. Het licht, dat door de eeuwen heen. Voor allen hier op aarde scheen. En waakt in de gezinnen. Verte] nog eens het oud verhaal. Dat tot ons kwam zoo menigmaal. En wijd zijn zegen spreidde. Hoe eens de ster bleef stille staan. Die stralende was opgegaan. En koningen geleidde. Breng ons weer tot een kribbe klein Waar macht der liefde, groot en rein In eenvoud werd geboren. Toen in het veld bij Bethlehem Een lofgezang, een eng'lenstem Zich juichend deden hooren. O. kerstfeest, diep in ons gemoed Spreekt nog die stem. zoo zacht en goed. Van ware levensdingen. Dan is 't of in een nieuw gewaad Een andTe wereld opengaat. En kinderstemmen zingen.... O. kerstlioht. steek Uw kaarsjes aan Kom weer langs onzen weg gegaan Als 't duistert langs de ramen. En breng ons. ook in donk'ren tijd. Tot 't goede voor elkaar bereid. Weer bij Uw licht tesamen! Kerstmis 1942. KROES. (Nadruk verboden). Kerstfeest 1942. In alle hospitalen In Nederland werd In het kader der Truppenbetreuung Kerstfeest gevierd voor de gewonde en zieke soldaten. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. bracht bij deze gelegenheid een bezoek aan een aantal hospitalen SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax m 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. De Commissaris-Generaal voor de vei ligheid en hoehere S.S. und Polizei- fuhrer maakt bekend: Ter voorkoming van straffen wordt erop gewezen, dat oók op den oudejaarsavond 1942-1943 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café's gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het slui tingsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt gecon stateerd. dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der ver ordening no. 138/1941) vaak ern stig te wenschen overlaat. De poli tie heeft tot taak. op dergelijke overtredingen nadrukkelijk te let ten en ervoor te zorgen, dat de overtreders gestraft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken be drijf worden, genomen. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid en hoehere S.S. und Polizèiführer. w.g. RAUTER. S.S. Gruppenfiihrer en luite nant-generaal der politie. De centrale persdienst van het Nederl. Arbeidsfront meldt: Kortelings heeft de leider van het Nederlandsche Arbeidsfront 'n nieuwe hoofdafdeeling ingesteld, n.1. „Openbare Lichamen". Dien tengevolge is het bijdrage-tarief van het Nederlandsche Arbeids front aangevuld met een regeling, welke van toepassing is op leden, welke in deze hoofdafdeeling zijn 'opgenomen, n.1. de leden, die werkzaam zijn bij rijks-, provin ciale- en gemeentediensten, water schappen, semi-p ubl i ekrechtel ij k e lichamen, spoor- en Tramwegen en wel niet. zoodanige iiénstovereen- komst, dat daardoor hun sociale bescherming en verzorging gewaar borgd is. Deze leden zullen derhalve, be houdens in zeer bijzondere ge vallen, geen beroep, kunnen doen op de ouderdoms- en invaliditeits ondersteuning van het Nederland sche Arbeidsfront. De bijdragen komen ongeveer overeen met die van de voorma lige ambtenarenbonden. Verlaging der bijdragen voor kinderen is op deze leden niet van toepassing. SCHEPEN BIJ SOERABAJA GELICHT. Volgens een Japansch bericht, al dus meldt V.P.B. zijn dertig Gealli eerde schepen in de wateren bii Soerabaja gelicht. Men hoopt vóór eind December nog zes schepen be schikbaar te hebben. Het moeilijk ste werk vormde de berging van een drijvend dok. dat schepen tot 15.000 ton kan opnemen. Dit dok is thans grootendeels geborgen. DE RIJKSVEERBOOT BRAKZAND VASTGELOOPEN. Uit Schiermonnikoog werd gemeld, dat de Rijksveerboot Brakzand op de terugreis buiten het vaarwater is vastgeraakt, zood'at post- en pas sagiers Maandag niet vervoerd kon den worden. Speciale regeling voor Kerst mis en Nieuwjaar, vastgesteld Verschillende werkgevers zijn voornemens ter gelegenheid van Kerstmis öf Nieuwjaar aan hun werknemers een gratificatie toe te kennen ten bedrage van het loon van één week. De wnd. secr.-gen. van het Dep. van Financiën heeft goedgekeurd dat de werkgever, indien zulks in het voordeel van den werknemer is. de terzake van zoodanige gratifica tie in te houden loonbelasting, in afwijking van artikel 10 van het besluit op de loonbelasting, bere kent overeenkomstig de tabel voor weekloonen. Indien mitsdien bijv. een onge huwde werknemer met een week loon van f 25 een gratificatie van f 25 ontvangt, kan worden volstaan met zoowel op het weekloon als op de gratificatie een bedrag van f 1.71 dus in totaal een bedrag van f 3.42 in te houden. Geniet de werknemer een maandloon en ontvangt hij een gratificatie ten bedrage van Vi van zijn maandloon, dan kan worden volstaan met van de belasting, welke over het maandloon verschul digd is. in te houden. De vorenstaande regeling is van toepassing, indien aan de vol gende voorwaarden is voldaan: a. De gratificatie mag het loon van een week c.q. het kwart van het loon van een maand niet overtref fen. b. De gratificatie mag slechts het zij met Kerstmis, hetzij met Nieuw jaar en niet bij beide gelegenheden worden toegekend. c. De, gratificatie moet uitbetaald zijn vóór 15 Januari 1943. De regeling is niet van toepas sing op andere gratificatiën. DE LUISTERBIJDRAGE BLIJFT 12 GULDEN. De persdienst van de P.T.T. deelt mede. dat de luisterbijdrage voor het jaar 1943 ongewijzigd vast gesteld is op f 12. Eea hooikist maakt Uw spijzen gaar Met minder gas en electriciteit is Uw maaltijd klaar. De N.V.D. te Den Haag organiseerde voor ruim 1200 kinderen een Kerstfeest in den Haagschen Dierentuin. Het Kerstmannetje deelt appelen uit Polygoon-Meijer-Pax m Hulde aan Nederland (van onzen sportredacteur). Op de voorlaatste sportconfe- rentie van dit jaar heeft de be kende internationale scheids rechter dr. Bauwens uit Keulen voor een groot aantal sportjour nalisten een causerie gehouden, die om meer dan één reden bui tengewoon belangwekkend was. Niet alleen bleek de spreker een vlot causeur te zijn. daarnaast sneed hij twee onderwerpen aan die voor de voetbalsport van groot belang zijn: de kwestie der systemen en die der inval lers. De laatste jaren heeft men vrij wel overal ..systemen" toegepast in de voetbalclubs. De een huldigde de W-formatie, een tweede droomde dag en nacht over het stopper-spil- systeem. een derde sprak van M-for- matie. Er werd een „zwerver" ont dekt. er werd met drie man in de voorhoede gespeeld, kortom, er was van alles en nog wat op de voetbal- markt. Dr. Bauwens wees al die systemen krachtig van de hand. Hii stelde zich op het gezonde stand punt dat de voetballer zich moet kunnen uitleven, dat hij zich vrij moet kunnen bewegen en moet op stellen naar gelang het spelbeeld dit eischt. Is het in werkelijkheid ook niet zoo? Natuurlijk, als men toevallig een „zwerver" in zijn elftal heeft, dan moet daar gebruik van worden ge maakt. maar niet elk elftal heeft een Kick Smit En dat stopper-spil-systeem?Of die W-formatie? Het belet de ont plooiing van het gezonde spel. Laten wij Hollanders ons houden aan het Hollandsche spel. dat is: laten we onze vrije, gezonde opvat ting over het voetbal houden en laten wij probeeren te doen. wat het doel is van het voetbalspel: doelpunten maken, méér dan de te genpartij. En laten we daarmee af stappen van de idee: in de eerste plaats doelpunten voorkomen en als het even wil uit een paar doorbraken de overwinning te for- ceeren. Dan is er de invallerskwestie. Men weet. dat de F.I.F.A. geen invallers meer kent. Elke wedstrijd moet met elf spelers begonnen wor den en deze elf moeten den wed strijd ook uitspelen. Wordt er tij dens den wedstrijd een speler ge wond. dan moet zijn elftal het óf zonder hem doen. óf de gewonde speler moet maar trachten er nog iets van te maken. Merkwaardig genoeg hebben ver schillende landen, die bij de F.I.F.A. zijn aangesloten, deze bepaling ter zijde geschoven en staan ze nog al tijd invallers toe. Dr. Bauwens vindt dat verkeerd. Niet alleen, omdat de F.I.F.A. het anders bepaald heeft, maar ook om dat daardoor al te dwaze mogelijk heden worden voorkomen. Voetbal is een mannelijke sport. De beoefenaren moeten tegen een stootje kunnen, zij moeten desnoods met een gekwetst been verder kun nen spelen. En als dat niet gaat. dan moet zoo'n speler maar op een der plaatsen gezet kunnen worden, die minder belangrijk is. Dr. Bau wens vertelde, hoe in een inter land-wedstrijd het eene land eigen lijk met 13 of 14 spelers heeft ge speeld: een paar spelers hadden voor den wedstrijd opdracht gekre gen.-om even voor de rust mank te wordenen ze werden netjes vervangen door frissche krachten. Erg sportief is dat nietEn heb ben wij in ons land nog niet zoo heel lang geleden niet „het euvel der invallers gehad? Nederland verrichtte pio nierswerk. Dr. Bauwens bracht aan het be gin van zijn causerie hulde aan Ne derland. dat in Europa pionierswerk verricht heeft voor het voetbalspel. Wij klopten in 1913 het groote En geland! De N.V.B.. de clubs, en on ze groote scheidsrechters als Groot hof. van Meerum Terwogt. Mutters. e.a. hebben buiten onze landsgren zen nuttig werk verricht. Internationaal contact. Nu is het oorlog overal. Waar is het internationale contact gebleven? Dr. Bauwens was van oordeel, dat het spoedig hersteld zal worden en dat men voor de consequenties daar van niet al te bang zal moeten zijn. En contact tijdens den oorlog? Dr. Bauwens meende, dat ook dat mogelijk en wenschelijk is. maar hii voegde er nadrukkelijk aan toe: dit contact moet geheel uit vrijen wil gezocht worden zonder eenigen druk. van welke zijde ook. Tenslotte wees dr. Bauwens op het goede werk van de F.I.F.A. ook in de oorlogsjaren, waaruit z.i.dsleek hoe sterk deze bond was en hoe goed hij gefundeerd is. Maan op 18.33 30 Dec. L K G Jan. n.m. Maan vanavond om onder 16.30 uur !3Jan. rot morgenochtend E.K. 8m 21 Jan. .50 uur v.m Een middel ter bezuiniging van gas en electriciteit. De noodzakelijke bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit heeft de waardeering van de huis-^ vrouwen voor de hooikist doen stij-' gen. De besparing van brandstof, stroom of gas mag immers in het bij zonder een persoonlijk belang hee- ten. want wie zijn toegewezen rant soen electriciteit of gas overschrijdt gaat onherroepelijk „op den bon" en zelfs afsnijding van den toevoer hangt als een dreigend zwaard 'bo ven de hoofden dergenen, die niet naar goeden raad willen luisteren. Behalve het voordeel van de be sparing op brandstof, electriciteit of gas. biedt het gebruik van de hooi kist ook een geringere kans op het aanbranden van de spijzen, met als gevolg minder slijtage van pannen en besparing van afwaschmiddel en tijd. Vooral voor het gaarmaken van spijzen, die lang moeten koken bijv. voor het gaarmaken van peulvruch ten. is het gebruik van de hooikist aan te raden. HET LOON VAN ARBEIDERS OP TARIEFLOON GEDURENDE DE VERPLICHTE SLUITING. Naar aanleiding van vele tot het N.A.F. gerichte vragen deelt de centrale persdienst van het N.A. F. het volgende mede: Voor bedrijven, waarin gewerkt wordt op lariefloon, zal voor den tijd van 23 Dec. 's avonds tot 4 Jan. 1943 's ochtends, voor zoover de-ze bedrijven gedurende dien tijd gesloten zijn, aan de arbeiders een loonvergoeding moeten worden gegeven, gebaseerd op het gemid deld verdiende loon oveb de daaraan voorafgaande vier we ken. Een uitvoeringsbesluit in dezen van den secr.-gen. van het dep. van Soc. Zaken kan een dezer dagen tegemoet worden gezien. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede; dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde gdressen kunnen vervoegen. ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt ër de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetre den. 4.1.43 9.00 uur: Rotterdam. Deutsches Haus. Westzee- dijk. 15.00 uur: Tilburg. Lange Sch ij straat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond. NSDAP. Swalmerstr. 61. 15.00 uur: Den Bosch, ho tel Noord-Brabant Markt 45 6.1.43 9.00 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 7.1.43 9.00 uur: Zwolle hotel Peters. Markt. 15.00 uur: Assen. Fries landkazerne. Vaart Zuidzij de. 8.1.43 9.00 uur: Groningen. Concerthuis. Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, huize Schaaf. Breedstraat. 9.1.43 9.00 uur: Amsterdam. school. Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort. dienstgebouw. Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. j onze vrijwilligers. Mitrailleurpost In den Kaukasus SS PK Altstadt-0 H-P a

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1