NOORD-HOLLAND De taak van den Sportjournalist Bolsjewistische aanvallen overal afgeslagen 1— Verduister Oistributienieuws TOJO „De oorlog begint pas" Wat is waarheid Keuringen vsor de Waffen-SS en het Legioen Uitg.N.V. Uitg. MIJ. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreau: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. DAGBLAD VDOR SCHAGER EDITIE Deze Courant verscKijnt dagelij 1 Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties i deze Editie 11 ct. oer m.m. B contract, binnen een jaar te g€ bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvi 87ste Jaargang. No. 11989 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER? Alkmaar DINSDAG 29 DECEMBER 19 DUIJSCH V/ EERMACHTBER1CH1 IN LIBYE VERSTERKTE BEDRIJVIGHEID HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 28 Dec. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied v^n de Terek stortten nieuwe vijandelijke aanvallen ineen. Hierbij en tijdens de ook gisteren suc- secvolle afweergevechten tus schen Wolga en Don en in de groote bocht 'van den Don werden 59 Sowjetpantserwa- gens vernietigd. Als gevolg van hevige1 luchtaanvallen, waarbij oók Italiaansche en Roemeensche formaties vlieg tuigen waren opgesteld, leed de vijand eveneens zware ver liezen. In den centralen frontsector werden plaatselijke aanvallen op de Duitsche stellingen afgeslagen. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer viel de .vijand opnieuw aan. Hij werd ondanks krachtig gebruik van artillerie en pantserwagens in felle gevechten, ten deele in tegen aanvallen, verdreven. Aan het front van de IJszee vie len duikbommenwerpers met goe de uitwerking de havenwerken op het Visschersschiereiand en te Moermansk 'aan. In Libye'versterkte wederzijd9che bedrijvigheid van verkenners. Plaatselijke aanvallen van den vijand in. Tunesie op onze vooruit geschoven stellingen werden afge slagen en in tegenaanvallen werd opnieuw terrein gewonnen. Sterke formaties van de luchtmacht heb ben den vijand in duik- en scheer- vluchten gevoelige verliezen berok kend. Itaiiaansch Weermachtbericht ROME, 28 Dec. (Stefani) In zijn weermachtbericht no. 947 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Toenemend hevige "bedrijvigheid der verkenningsafdeelingen aan het front van de Syrië. In den sector van Tunis werden eenige plaatse lijke vijandelijke aanvallen op onze vooruitgeschoven stellingen afge slagen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten een meermotorig vijandelijk toestel tijdens luchtgevechten om laag. De vliegvelden van Algerije en de havenwerken van Bone wer den doeltreffend door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Tijdens een vijgndelijken aanval op de ha ven van Sfax werdeen machine door het luchtdoelgeschut getrof fen en stortte .branderd neer. Wilhelmstrasse over moord op Darlan BERLIJN. 28 Dec. (ant>). Het Standpunt van de Wilhelmstrasse in zake den moord op ex-admiraal Darlan kan aldus worden samenge vat. dat deze moord in het geheel niet het tussohen Engeland en de Ver. Staten in Afrika bestaande con flict heeft opgelost. Naar in Ber- liinsche politieke kringen betoogd wordt, kunnen de begeleidende om standigheden. waaronder de politie ke misdaad bedreven werd. slechts de opvatting bevestigen, dat de po litieke tegenstrijdigheid tusschen Engeland en de Ver. Staten blijft voortbestaan. Te Berlijn gelooft men. dat Giraud als opvolger van Darlan door de Ver. Staten tegen het Britsche streven zal worden uit gespeeld. zoodat het geenszins een verrassing zou zijn, wanneer ook deze wegbereider van Amerikaan- sche imperialistische belangen op zekeren dag door ee* Britsche ko gel zou vallen. Wlncervoorbereiding is des Noord- we» te lijken Kaukasus Ondn de echoenen worden glijden bevestigd welke het voortgaan dooi de diepe poedersneeuw vergemakkelijken Zé «ijn voornamelijk bedoeld voor bet go btuik bij de ravltailleeringa eenheden tobbel hooggebergte PK UngLO R-P Petain desavoueert Giraud Deze bezit geen enkele legale macht Maarschalk Petain heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij nogmaals op scherpe wijze positie kiest tegen de afvallige Fransche militairen in Fransch Noord-Afri- \yi. De verklaring die door Petain persoonlijk is opgesteld, luidt als volgt: „Alle eerlooze chefs, die Fransch Afrika aan de Engelscihen en Ame rikanen hebben uitgeleverd, heb ben beweerd en beweren ook thans nog, dat zij in volledige overeen stemming met mij, ja zelfs op mijn bevel hebben gehandeld. Zij dur ven te verzekeren, dat zij mijn ge heimste gedachten tot uitdrukking brengen. Daartegenover stel ik het meest formeele dementi. Ik heb hun het bevel gegeven tegenstand te bieden aan iederen aanval, zij moesten vechten en haddien de middelen daartoe. Zij hebben het niet gedaan en hebben onder het breken van hun gegeven woord en met schending van hun eer de be langen van Frankrijk opgeofferd, ^let het oog op zijn vroegere re- geeringsfuncties heeft admiraal Darlan, ondanks mijn herhaalde, bestrijding den indruk kunnen wekken, dat hij een wettige func tie vervulde. Bij generaal Giraud is geen twijfel mogelijk. Hij beweert niet en kan ook niet beweren, welke legale macht dan ook te bezitten. In ontzeg hem en allen, die zich onder zijn bevel plaatsen, het recht nit mijn naam te spreken en te handelen." De fotografische afdruk van dit document zal onverwijld worden gepubliceerd. Het ministerie vah voorlich ting heeft naar aanleiding van •bovenstaande verklaring een inede deeling uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: tot aan zijn «dood heeft Darlaii niet opgehouden te beweren uit naam van den maar schalk te handelen. Zijn hooge functies, die hij* uitoefende, hebben hem in staat gesteld in .Afrika een groot aantal FraiAhen en in boorlingen te misbruiflln, ondanks de dementi's, die men jegens hem uitsprak en de maatregelen, die tegen hem genomen werdien. Der halve heeft maarschalk Petain be sloten, teneinde eindelijk aan alle onjuiste uitleggingen, die reeds zooveel onheil hebben gesticht en zooveel verwarring veroorzaakt, ja tenslotte tot het verlies van het Afrikaansche imperium geleid heb ben, een einde te maken, opnieuw openlijk zijn gedachten duidelijk te maken en den Franschen hun plichten te wijzen. De Japansche premier heeft voor den Rijksdag een verklaring afgelegd' over het afgeloopen oor logsjaar. Na er op te hebben ge wezen dat het eerste stadium van den oorlog werd bepaald door de Japansche verrassingsaanvallen, legde Tojo den nadruk- op 't feit dat de vijand op het oogenblik alle pogingen in het werk stelt, na de geitden zware nederlagen, het verloren terrein te heroveren. Deze voorbereidingen van den vijand wekken den indruk, dat thans de oorlog pas begint. Tojo schatte de sterkte der vij andelijke strijdkrachten in Br.- Indië met inbegrip van de ^in- heemsche troepen, op 1 mill. riian en 600 vliegtuigen; een aantal dat verder zal toenemen. Voorts ver klaarde de premier dat eenheden van het Japansche leger in Birma met deze vijandelijke troepen, als mede met tien divisies van het Tsjoengkingleger in het Westen en Noord-Oosten in contact waren. (Van onzen Berlijnschen correspondent). STANLEY HIGH behoorde vroe ger tot den intiemen vrien denkring van president Roosevelt. Hij was één der mede-oprichtere van het New Deal, maar op den duur bleek hij het met de werk methode van Washington niet eens te zijn. Sedert dien oefent hij met toenemende scherpte kritiek uit op he^ huidig bewind. De of- ficieele berichten, die géregcld over het verloop van den oorlog gepubliceerd worden, typeert Stan ley High als „leugens, halve waar heden of uitgezochte waar heden". Hij ondernam een reis naar Honoloeloe om voor den her denkingsdag van Pearl Harbour materiaal te verzamelen over het tekort aan samenwerking, dat er tusschen het oppercommando van leger en vloot heeft bestaan. „Bal- timore Post" noemt de kritiek van Stanley High buitengewoon scherp en citeert 'van hem de vol gende uitlating: „Het is helaas een feit, dat de Amerikanen zich bij een redevoeriftg van Roosevelt dienen af te vragen: „Heeft hij ons nu de volle waarheid verteld of alleen maar, wat in zijn poli tieleen kraam te pas komt?" Dat geldt voor oorlogsberichten, voor politieke mededeelingen, voor lo cale beriohten en wat dies meer zij. Eén typisch voorbeeld van zulke uitgezochte waarhedeh was Roosevelt's verslag over Pearl Harbour. Hij deed alsof hij de volle waarheid vertelde, maar tot op de huidigen dag heeft hij die verheimelijkt Hooge officieren der marine hebben het gewaagd, te Washington den wensoh uit te spreken, dat het Amerikaansche volk, op den jaardag van Pearl Harbour eindelijk den vollen om vang van de catastrophe der Amerikaansche marine zou ver nemen." Q TANLEY HIGH, die zelf uit- gever van een krant is, zegt verder: „De' radio maakt een. moei lijke periode door. Met allerlei voorschriften en bepalingen laat de regeering goed voelen, dat zij ook op dit gebied de leiding in handen heeft. Ook de film at tegenwoor dig onder directe controle van het Witte Huis. Roosevelt is woedend op de kranten, die nog. rifiet onder zijn directeh invloed staan. „Vol gens Stanley High zijn alle verbe teringen op militair en strategisch gebied onder den druk van de pers tot stand gekomen. Hij noemt als voorbeelden de oprichting van 't bureau van oorlogsproductie, de regeling van het rwbbervraagstuk en de versterking van den militai ren invloed op alle regeeringsbe- sluiten. „Maar vergis u niet,! zoo beslüit hij zijn betoog tegen zijn vroegeren vriend Rooseyelt verheugt zich daar hoegenaamd niét over. Zijn ijdelheid laat het nu eenmaal niet toe, dat iemand hem het heft uit handen neemt!" SCHOOLONDERWIJS PER RA DIO IN ITALIË. ROME, 28 Dec. In de periode waarin de Italiaansche scholen gedurende het winterseizoen zijn gesloten, wordt per radio les ge geven. De eerste uitzending is vanmorgen om 10 uur geopend door een rede van den minister van onderwijs, gevolgd door les sen van leeraren van vermaard heid. De scholen worden 15 Febru ari weer geopend. De stem der SS Luistert •op Vrijdag 1 Januari van 11.30 tot ll2.00 uur over de zender Hilversum. 1 op golflengte 415 me ter naar speciale uitzending van de stem der S.S. Onderwerp: ..Front en vaderland in het nieuiwe jaar", o.a. een belang rijk vraaggesprek met SS-Gruppen- fuehrer Klauter. la de buurtschap Oud Kamerik btj Woerden heeft lieb het biologisch dltertt merkwaardige geval voorge- daan. dat reed* begin December lammert» werden gebpren. terwijl dit normui eerst geschiedt In Maart De lammeren dartelen chana levenslustig •o geiend in de wintersche welde ScbJmmelpennlngb-Stuvel-Pai m LONDEN JUICHT BENOEMING VAN GIRAUD TOE. LISSABON, 28 Dec. (DNB) De benoeming van generaal Giraud tot opvolger van admiraal Darlan als „hooge commissaris in Fransch Noord- en West-Afrika" wordt door de Engelsche pers algemeen toegejuicht. De Daily Mail spreekt de verwachting uit, dat de Gaulle en Giraiud binnenkort elkander zul len ontmoeten. Het blad deelt me de, dat beiden onlangs reeds hun bereidheid tot samenwerking heb ben betoogd. Wat het geval Darlan betreft., toont de- Engelsche pers neiging, daarop niet verder in te gaan. ÏDe Times schrijft: de voor naamste fout van "Dgrlan was,, dat hij weiinig vertrouwen bezat in Frankrijk en nog minder in Enge land. Maan Maan op vanavond om onder 23.48 o4 12.13 30Dec. '6.34 uur 13Jan L K co( morgenochtend E K 6 Jan. o et 21 Jan. n.m. o. 51 uur v.m P.T.T. BIJ DE JAARWISSELING. Postcheque- en girodienst 3 dagen gesloten. 's-GRAVENHAGE. 28 Dec. Op Zaterdag 2 Jan. a.s. is het centrale postgirokantoor te 's-Gravenhage gesloten. Opdrachten, ook die met spoedbehandeling. worden dus niet teboekt. Op de postkantoren worden ien dag geen girostortingenaan genomen. uitbetaling van cheques vindt echter op de gewone wijze plaats. De postkantoren zullen op Nieuw jaarsdag dienst als op Zondag hou den. Sommige telegraaf- en telefoon kantoren zijn bovendien nog een uur in den middag geopend. In het geheele land, zal één brief postbestelling worden uitgevoerd, alleen in de groote steden zal een tweede volgen. Het SS-Erzatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Iegióen zich op on derstaande data bij de genoemde adressen kunnen ve'r.voegen. ten ein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toe treden. 4 Jan. 9 uur: Rotterdam Deutsches Haus, Westzeedijk; 15 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66 5 Jan. 9 uur: Roermond. N.S.D.A.P.. Swalmerstr. 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord- Brabant. Markt 45. 6 Jan. 9 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 7 Jan. 9 uur: Zwolle Hotel Peters. Markt 15 uur: Assen. Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan. 9 uur: Groningen Cóncerthuis Poelstraat. 14 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf. Breed- straat. 9 Jan. 9 uur: Amsterdam.' school Iepenweg 13. '10 Jan. 10 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 11 Jan. 10 uur: Amersfoort. Dienstgebouw. Leusderweg. 12 Jan. 10 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Tijdens de opleiding In het veld Orbis-Holland-Pax t Nienwe besprekingen in hoofdkwartier aangekondigd VICHY. 28 Dec. (Interinf). De na het bezoek van Laval aan het hoofdkwartier van den Fuehrer aan gekondigde voortzetting der bespre kingen door deskundigen zou. naar men in bevoegde kringen alhier verklaart, in de eerstkomende da gen beginnen. Namen van Fran sche parsonen, die aan deze bespre kingen zullen deelnemen, waren tot op heden niet te bemachtigen. Ons volk moet gezond zijn naar lichaam en geest De rijksgevolmachtigde voor de sport de heer H. van Groningen a Stuling heeft op den Woensdagmid dag op het Departement van Volks voorlichting en Kunsten gehouden bijeenkomst van sportjournalisten gesproken over de taak van den spbrt journalist. Spreker wees hierbij op het groote belang van de lichamelij ke opvoeding en de sport voor ons volk. Wij hebben, aldus spreker te kampen gehad met veel conservatisme en weinig vooruitstrevendheid. Dit komt geenszins ten goede aan onze positieve arbeid. Hiermede dient dus radicaal gebroken te wor den. De sportjournalisten heb ben in dit opzicht een groote taak te vervullen. Zoowel de lichamelijke opvoeding als de sportbeoefening dient ge steld te worden in dienst van ons volk. Hierbij is absoluut een goede samenwerking noodig tusschen de overheid en de sp'ortjoiirnalisten. Passiviteit onduldbaar! Een passieve houding ten aanzien van de oplossing van de problemen, zooals deze thans voor ons liggen kan niet worden geduld. Het doel van de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening is het kweeken van een volk. dat gehard is om de moei lijkheden van dezen tijd en van het geen nog te wachten staat, met suc ces te overwinnen. Wij moeten komen tot een volk. dat gezond is naar geest en lichaam. Alleen dan kan men goede geestelijke prestaties ver wachten. indien de lichamelij ke gesteldheid goed is. Het le vensgeluk en goede gezondheid van ons volk moet beschermd worden. Wij zullen angstvallig moeten waken tegen de verspil ling van de volkskracht. Sport geeft het lichaam de noo- dige gehardheid, noodzakelijk om de moeilijkheden te overwinnen. Spre ker dankte voor de medewerking om tot het gestelde doel te komen ondervonden van de zijde van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Tal van goede maatre gelen zijn inmiddels genomen om te komen tot een gezonde steun aan onze nationale soort. Zoo zijn o.a. tal van subsidies reeds verstrekt welke ongetwijfeld zullen bijdragen tot het gestelde doel. een juiste ge zonde sportieve ontwikkeling van ons volk. De taak op internationaal gebied. Op internationaal gebied is in het afgeloopen jaar ook reeds veel bereikt. Toch kan men zich nog de vraag stellen: waarom kunnen sportleiders elkaar wel op interna tionaal terrein ontmoeten daarbij getuigenis afleggend van een goede onderlinge verstandhouding en waar om zouden sportbeoefenaars dat niet kunnen? Om ten aanzien van dergelijke problemen het volk een gezond oordeel bij te brengen heeft de sportjournalist een mooie taak. een goede missie te vervullen. Spreker besloot zijn rede. met erop te wijzen, dat het den plicht is van iederen sportjour nalist deze taak te begrijpen en overeenkomstig deze taak te handelen in, het belang van de volkgemeenschap. Ingeschakeld in het politieke leven. De heer M. Blokzijl wees vervol gens op het feit. dat het werk van den sportjournalist in vergelijking met -het verleden veel belangrijker is geworden, omdat het zich nu niet meer uitsluitend beperken kan en mag tot de technische zijde, doch zich meer heeft uitgebreid, doordat de sportjournalist ook is ingescha keld in het politieke leven. Het na. tionaal socialisme stelt deze eisch. omdat het bijzonder prijs stelt op een betere harmonie tusschen een gezond lichaam en een gezonden geest. In verband hiermede achtte spreker het zeer belangrijk ^dat meer en meer de aandacht wordt gevestigd op het werk. dat de nationale jeugdstorm in dien geest verricht. Spreker was zich bewust van de groote moei lijkheden waarmede de sport journalisten in dezen tijd bij de publicatie te kamoen hebben doch verklaarde, dat het De oartement een ooen oog heeft voor deze moeilijkheden en gaarne bereid is in het belang van het gestelde doel alle me dewerking te verleenen. DISTRIBUTIE VAN PETROL EN KAARSEN. De S'ec.-Gen. van het Dep. H., N. en Sch. maakt, in ver met de distributie van petro bekend, dat de geldigheids van de met „04 verlichting", verlichting", ..03 verlichting" „07 verlichting" gemerkte boi (der. bonkaart S 108, van de ',,26 verlichting" en „27 verlicht gemerkte bonnen der bonkaa 208 en van de met „03" gehun de bonnen der bonkaart „EA" kookdoeleinden, verlengd is tc met 16 Jan. 1943, In het tijdvak van 3 Jan. tot en met 16 Jan. 1Q43 geeft V( elk der met „22 verlichting" bonkaarten S 108 en elk der „34 verlichting" der bonkaarte 208 gemerkte bonnen, recht op koopen van 1 rantsoen kaa (300 gram). In verband met de bevoorrading van kaarsen aan taillistcn kan men laatstgenoe: bonnen, die recht geven op koopen van 1 rantsoen kaar reeds vanaf 28 Dec. a.s. bij den taillist inleveren, waarna de i vering der kaarsen na 3 Jan. zal plaats vinden. GELDIGHEIDSDUUR DER NI WE BONNEN VERVROEGD VERBAND MET NIEUWJAA In verband met Nieuwjaar het mogelijk zijn reeds op W01 dag 30 en Donderdag 31 Dec. te koopen op de bonnen, we voor de week van 3 t/m 9 Jan. 1 zijn aangewezen. Dit geldt voor le artikelen behalve voor vleei vleeschwaren en aardappelen, bonnen 02* A en 02 B der^iardaf kaarten geven eerst reent op koopen van aardappelen op Mi dag 4 Jan. 1943, terwijl de boni „vleesch 02 A" en „vleesch 02 eerst recht geven op het kooj van vleesch of vleeschwaren 1 ingang van Woensdag 6 Jan. 1! AANVRAGEN VAN EXTRA RANTSOENEN. Aanstaande moeders hoej niet persoonlijk naar disl butiekantoor. Aanstaande moeders, voor het bezwaarlijk is zich persoon! naar het distributiekantoor te geven voor het aanvragen van tra rantsoenen, kunnen zich, m •wij van officieele zijde „vernem doen vertegenwoordigen door mand van 18 jaar of ouder, voorzien is van een door ha verstrekte schriftelijke machtigi Bij elke verstrekking dient zoov deze machtiging als het persoor bewijs als de distributiestamkac van de aanstaande moeder te wc den getoond. WEDEROM RUNDVET OP DEI BOTERBON. Op de bonnen „Boter 04" van bonkaart voor voedingsmiddels welke geldig zullen zijn gedurem het tijdvak van Zaterdag 23 Ja 1943 tot en met Woensdag 3 Fe 1943 zal desgewenscht rundvet v krijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 2 gram rundvet kunnen betrekke Zij, die rundvet wenschen tty on vangen, dienen de genoemde boi non bij hun 'slager in te levere desgewenscht tegen ontvangstbi wijs, in het tijdvak van Woensda 30 Dec. 1942 tot ei^ met Zaterda 2 Jan. 1943: Zij, die gedurende g< noemd tijdvak bon 04 niet bij hu slager hebben ingeleverd, kunne daarop geen rundvet betrekkei doch uitsluitend de artikelen, tc verkrijging waarvan deze bon m der zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst op 23 Jai 1943 eenbegin worden gemaai met de aflevering van het" rund vet. UITREIKING NIEUWE INLEG VELLEN. De plaatselijke distributiedienstel zullen, op nader bekend te makei tijdstippen, van 3 tot en met 23 Jai 1943 nieuwe inlegvellen voor di stamkaarten uitreiken. Ieder ont vangt een inegvel, waarvan lette: en nummer overeenkomen met di< van het inlegvel, dat men than: heeft. Men dient zoowel zijn distri butiestamkaart als het oude inleg' vel mede te brengen. Zij, die geboren zijnN lusschen 2" Dec. 1921 en 25 Jan. 1922, tusscher, 27 Dec. 1928 en 25 Jan. 1929 of tus schen 27 Dec. 1938 ert 25 Jan. 193S en dus, in verband met het berei ken van een bepaalden leeftijd, hun oude inlegvel moeten ruilen, moe ten eerst een ander inlegvel in ontvangst nemen en dit daarna voor een nieuw inwisselen (dus tweemaal ruilen). Bij de uitreiking wordt het vak je P8 van de stamkaart afgekruist Het lichaam van het oude inleg vel wordt door den distributie- dienst in ontvangst genomen. Men kan de inlegvellen uitsluitend af halen bij den distributiediènst van de gemeente, waar men in het be volkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering kan lechts ge maakt worden voor schippers, woonwagenbewoners, de vaste be volking van kostscholen e.d. en voor hen, bij wie uit een verklaring op de stamkaart en op het inleg vel blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk el ders yerblijven.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1