OMGEVINGNIEUWS SPAANDER 8 Co De verbouw van aardappelen in de Wieringermeer T. Half Sr. 0. P. R. Elema geen praktijk M. WITTE STAPHORST KLAROEN BERGEN MET N.V.D. ROND DEN KERSTBOOM. Eeuwen geleden spoedden de her ders in het veid zich naar Bethle- hem. naar het kindeke in de kribbe. Woensdagmiddag repten meer dan twee honderd kinderen zich naar De Rustende Jager, naar den Nederl. Volksdienst een Kerstfeest organi seerde voor de jeugd. Het geschitter der kaarsjes aan den heiligen boom. de met hulst versierde keurig gedekte tafels, de vele Kérstliederen, die de kinderen zongen, begeleid door den pianist, der; heer Chr. Kroon, en de accor- deoniste Mej. H. Daatselaar. dat al les bracht een echte Kerstfeeststem ming in de zaal. De jeugd liet zich al het heerlijke, dat rappe handen op hun bordjes tooverden. wel sma ken. Aardappelen met groenten en vleesch en fruit, het was een waar feestmaal: Een staf van helpsters en helpers zorgde verder nog- voor taartjes, chocolade en limonade, 't Was feest, volop feest. Mevr. v. d. Kamp vergastte de jeugd op een mooi Kerstverhaal, ge titeld ..Kerstfeest van Kees" en de Meeuwtjes van de Jeugdstorm o. L v. Mej. S. Blees brachten eenige .tweestemmige Kerstliederen ten-ge- hoore. Daarna volgde nog het Sprookje van Asschepoester. Eindelijk kwam het slot van de zen schitterend geslaagden middag: nadat de heer Groot, wachtmeester van ae W.A.. allen, die hadden me degewerkt aan het organiseeren en welslagen van dit Kerstfeest, har telijk dank had gezegd, werd elk kind nog verblijd met een Kerstge schenk en een snoepje.. En toen was het huistoe. dankbaar en voldaan. DE KOE VAN DEN KLEINEN MAN. Lezing met lichtbeelden van Ir. IL VerschuyI. De adjunct rijksveeteeltconsulent Ir. H. VerschuyI hield Woensdag avond in café Nieuw endlik voor de Geitenfokver. Bergen een lezing met lichtbeelden over de geit. over ..de koe van dèn kleinen man", zoo als de klassieke uitdrukking luidt. Het was een 50 jaren geleden droevig gesteld met de geitenfokke rij. Aan teeltkeus werd niet ge daan. om maar niet te spreken van melkcontröle. Ofschoon ons landras vele goede eigenschappen had (het was sober, sterk, weinig vatbaar voor ziekten, zeer vruchtbaar, vroeg rijp. gaf een 450 1. melk met een vetgehalte van tegen de 5 pet.) was onze inlandsche geit door slechte verzorging en door inteelt sterk ge degenereerd. Toen men in het be gin dezer eeuw de voordeel en van geitenhouden ging inzien. zocht men naar verbetering en meende men die te kunnen bereiken door het importeeren van Saanen geiten (vooral, in Limburg en ook in Nrd.- Holland. waar de heeren J. Zuur bier. destijds te Beemster en R. Vis ser uit Berkhout zich er voor inte resseerden) én van de réekleurige Toggenburgers (vooral in Gronin gen en Drente). In de Baronie van Breda zocht men het inlandsche ras in zich zelf te verbeteren en bleef men zoo doende gespaard voor de teleurstel lingen elders: de geïmporteerde dieren toch gingen snel achteruit, waren te zwak voor ons vochtig klimaat en bleken ook niet zuiver te zijn! Met den - vorigen 'oorlog hield de import op. Men begon het inlandsche ras meer te appreciee- ren en trachtte door doelbewust te fokken zijn .ideaal te benaderen: een'wit. hoornloos slag. sober, goed exterieur, goede melkproductie. En de resultaten zijn bemoedigend, al is er nog veel te verbeteren. De laatste jaren bedroeg de gemiddel de melkopbrengst in Noord-Holland van éénjarige dieren 662 liter met 3.79 pet. vet en van 2-jarige en oudere dieren 774 1. niet een vet gehalte van 3.74 pet. Spr. drukte zijn hoorders op het hart geen geiten houders te blijven, maar geitenfok kers te' worden en toch vooral te letten op een goed exterieur en goede afstamming. Omtrent de voeding merkte spr. op. dat niet uit het. oog mag worden verloren, dat de geit in de eerste plaats een melkdier is. waardoor veel kalk aan het geraamte wordt onttrokken. Zal het dier hiervan niet de nadeelige gevolgen onder vinden. dan moet dit worden aange vuld. Hooi en boonenstroo zijn goed maar 't geven van phosphorzure voederkalk is tevens aan te bevelen (1 theelepeltje per dag. na een half jaar 12 theelepeltjes en op oude ren leeftijd 1—2 eetlepels). Nadat spr. nog gewezen had op het belang van een goede huid- èn hoefverple- ging. eindigde hij zijn lezing met enkele opmerkingen over de stal ling: een luchtige, lichte stal met doorlatenden bodem is gewenscht. Op het witte doek passeerden heel v/at dieren de revue en kreeg de toeschouwer een goed beeld van hoe het niet en hoe het wel moet zijn. De voorzitter, de heer G. Fran- zen. was de tolk van alle aanwezi gen. toen bij den heer VerschuyI dankte voor dezen leerzamen avond HARENKARSPEL ling eenige liederen. Alles bijeen was het een avond, waarop het pu bliek heeft' genoten. Alleen zouden wij het bestuur in overweging willen geven niet meer kaarten te verkoopen dan er plaat sen zijn. Er zijn nu betalende be zoekers geweest die van uit den „bijwagen" niets hebben kunnen zien van wat er op het tooneel ge beurde. Dan voorkomt men ook dat „creaturen" - uit welke plaats zij kwamen, weten wij niet de halve avond als een kluwen voor de „tapkast" hangen en maar moei lijk hun mond kunnen houden. Er werd een dankwoord gespro ken tot de muzikanten de hh. P. Hartland en Joh, Manneveld be nevens aan mw. van Drunen-Bij prat terwijl C. Schuit Azn. een bloe metje kreeg voor zijn stille me dewerken. LAN GEDIJ R CLANDESTIEN GESLACHT. Bij een ingezetene alhier heeft een crisisambtenaar in de afgeloo- pen week een clandestien geslacht schapenboutje aangetroffen. DIRKSHORN U.DX Onder leiding van den hee^ S. Keesman heeft de Gymn. Ver. „U. d.I." én ,VW.I.K." den 2eii Kerstr dag een non-stóp-uitvoering gege ven in het lokaal van den heer Pijper. Aan een meer dan volle zaal kon de voorzitter de heer Jan de Pee, het welkom toeroepen en hen sprak daarbij de wensch uit, dat de heeren hun kostbare siga ret tot morgen zouden bewaren. Aan deze „bede" is maar matig gehoor gegeven want aan 't einde hing er een blauwe damp, zoowel van sigaretten als van surrogaat- sigaren. Enfin als je uit bent moet je zoo nauw niet kijken. Het pro gramma, dat wij voor een dub beltje moesten ltoopen, bevatte niet minder dan 24 nummers. De non stop werd geopend met een vrije oefening van de heeren. De adspi- ranten, zoowel de jongens als de meisjes hebben danig hun best ge daan. Ook de dames en heeren van de „groote" gym. hebben hun beste beentje voorgezet, zoowel in /le vrije oefeningen als' Üij het tur nen aan hoogrek, brug en paard. Voóral het werk aan het hoogrek is altijd een lust voor de oogen, speciaal noemen w.ij het turnen van de gebroeders van Essen uit Winkel die als „gasten" meewerk ten. Hun verrichtingen grensden soms aan acrobatiek. Gestoken in keurige toiletjes heb ben de dames hoepeloefeningen en dansen uitgevoerd, terwijl de be lichting bij deze oefeningen prima was. Het nr. „solodanspaar" met zang van m^v. van Drunen-Bijpost verwierf groot succes. Zes meisjes zongen ter afwisse- KERSTMIS 1942. Kerstmis 1942 is opk aan den Langedijk op de gebruikelijke wij ze herdacht. De verschillende Zon dagsscholen hebben weer hun kerstfeest gevierd, al of niet bij een kerstboom. De kinderen zijn overal onthaald- en kregen een of meer cadeautjes mee naar huis. In Oudkarspel hebben ds. Nell en de heer H. U. Albertz kerstver tellingen gedaan, te Noordschar- woude, de heer Albertz, te Zuid- Scharwoude werd het kerstfeest gegeven onder leiding vap.ils. Keu ning van Alkmaar, die een kerst verhaal heeft verteld. Te Broek op Langendijk in de Ned. Herv. Kerk stond het kerstfeest onder ldlding ,van ds. Koole. Mej. Wagenaar heeft hier het Kerstverhaal gedaan. In de Doopsgezinde Kerk te Broek op Langendijk werd Don derdagavond een wijdingsavond gehouden, waaraan medewerking werd verleend door het Doopsge zind zangkoor onder leiding van denvheer Westenberg en een strijk je, bestaande uit de heeren F. Moeijes, K. van Nienes en P. Wit. Da. Rothfusz van Nieuwe Nie- dorp heeft op dezen welgeslaagden avond het woord gevoerd. Ook het Kerstfeest, dat Tweeden Kerstdag onder*leiding van Da. Rothfusz werd gehouden, is heel goed geslaagd. Het kerkconcert. dat op den avond van den eersten kerstdag in de Ned. Herv. Kerk te Broek op Langendijk werd gege ven, mocht, zich in een zeer groole belangstelling verheugen. Het groote kerkgebouw was tot de laatste plaats toe bezet. Er werden gewijde liederen gezongen en gè- speeid. Het Ned. Herv. Zangkoor zor" onder leiding van den heer K. Wagenaar, een aantal liederen, welke met groote aandacht werden gevolgd. Het cItt. fanfarecorps Ad- vendo bracht eenige muzieknum mers ten gehoore onder leiding van den heer G. van Kalken. Ook werden eenige nummers doo...r bet zangkoor en het fanfarecorps ge zamenlijk uitgevoerd. Hetpubliek bleek het jjebodene zeer op prijs te stellen. Zuidscharwoude. Kerkverkie- zing. Bij de gehouden verkiezing is de heer P. de Geus Jz. herkozen als diaken van de N,cd. Herv. Gem. alhier. De heer J. Kostelijk werd. gekozen als ouderling. In zijn plaats werd als diaken gekozen de heer C. Kout. Mededeelingen van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting CONSÜMTIE AARDAPPELEN MET BLANKE SCHIL. .De Eigenheimer was gemiddeld op beide grondsoorten 't ras nfetde beste kookkwaliteit, terwijl ook de opbrengst én voedingswaarde goed .waren. Als nadeelen van de Eigenheimer moeten genoemd worden: le. De vatbaarheid voor wratziek te. Met het oog op deze zeer. ernstige aardappelziekte wordt reeds zeer langen tijd overal gezocht naar een goede vervanger van Eigenheimer, die onvatbaar is voor de wratziekte. Het gevaar van deze wratziekte acht men zelfs zoo groot dat zeer ernstig overwogen is om den ver bouw van Eigenheimer over het ge- heele land te verbieden. Voorloopig zijn alleen de gedeelten in en rond om de ..besmet" verklaarde gebie den" voor Eigenheimer verboden. Men is van het voornemen om de Eigenheimer reeds dit jaar geheel uit te schakelen vermoedelijk wel terug gekomen omdat dit ras om zijn productiviteit vooral in tijden als deze niet gemist kan worden. Zoodra de' omstandigheden zich echter wijzigen zal men rekening moeten houden met een algemeen verbouwverbod. Het is daarom zaak zich tijdig te orienteeren op andere nieuwe rassen, die onvatbaar zijn voor wratziekte. 2e. De minder goede houdbaar, heïd. Men zoekt naar aardappelras- sen die tot ver in het voorjaar goed blijven. D.w.z. aardappelrassën. die wéinig spruitvorming vertoonen: die minder gauw slap worden: die bij bewaring weinig achteruit gaan in kwaliteit enz. Kortom naar aard appelrassen met een goede ..houd baarheid". Bij Eigenheimer is die houdbaarheid maar matig. En er zijn reeds rassen die in dit opzicht béter zijn. 3é. De vrij groote vatbaarheid voor Phytophtora. Wanneer men Eigenheimers voor consumptie ver bouwt is'sproeien tegen de aardap pelziekte (Phytophtora) een absolu te noodzakelijkheid, daar anders groote ongelukken niet uitblijven. Ook dit jaar heeft men weer kun nen constateeren hoe gevoelig de Eigenheimer in dit opzicht is en welke enorme schade er tengevolge van hpt optreden van aardappel ziekte kan optreden. Hoewel met de huidige middelen veel kan wor den voorkomen is men met derge- lijke,watbare rassen als Eigenheimer tooh nooit zeker dat men de oogst gezdnd en wel thuis krijgt. Ook in dit opzicht zijn er rasseri ,die beter zijn dan de Eigenheimer. De taak voor de kweekers is ech ter om een ras te vinden dat in op brengst en kwaliteit de Eigenhei mer evenaart of overtreft en boven dien resistent (er) is tegen wratziek te en Phytophtora. En dan spreken we nog niet eens van die talrijke andere factoren die ook de waarde van een aardappel mede helpen be palen zooals smaak. geur. kleur, ligging der oogen. vorm enz. Als plaatsvervanger voor Eigen heimer zou in aanmerking kunnen komen: Bevelander, mede wegens zijn onvatbaarheid voor wratziekte. Dit ras kan eveneens een goede op brengst geven. Dit ra§ rijpt echter belangrijk later af. Dé consumptie- waarde is goed. Bevelander is aanmerkelijk re- sistenter tegen Phytophtora dan Eigenheimer. Ook met Noordeling en VVilpo is dat het geval. Deze bei de laatstgenoemde rassen zijn even eens onvatbaar voor wratziekte. Zooals reeds werd opgemerkt zijn er- bjnnen deze klasse nog weinig nieuwe rassen gevonden die de Eigenheimer in opbrengst overtref fen. Ui£ het overzicht van de proeven over het geheele land in 1939 en 1940 blijkt dat van de genoemde plaatsvervangers de Wilpo in beide jaren de Eigenheimer op klei en zavel in opbrengst heeft overtrof fen; in '39 met 6 pet. en in '40 met 9 pet. l De houdbaarheid van dit ras was beter dan van Eigenheimer en Be velander. Noordeling bleef op klei en zavel in '39 25 pet. beneden Eigenheimer, terwijl dit ras in '40 de Eigenheimer met 1 pet. in opbrengst overtrof. De houdbaarheid was goed. Bevelander bleef in '39 op de klei en zavelproefvelden 3 pet. beneden Eigenheimer, maar bracht, in '40 gem. 4 pet. meer op dan dit ras. Van de andere rassen, welke de Eigenheimer in de beide jaren '39 en '40 in opbrengst op klei- en za velgronden hebben overtroffen, noe men we nog Record en Gloria. Record kwam in '39 8 pet. bene den Eigenheimer, doch bracht in '40 gem. 13 pet. meer op. Record is ook onvatbaar voor wratziekte en de kookkwaliteit was ongeveer gelijk aan die van Wilpo (d.w.z. nogal los in.de kook; wel geschikt voor stamp pot). De houdbaarheid is vrij goed. De resistentie tegen Phytophtora eveneens. Gloria kwam in '39 niet op deze proefvelden voor. In '40 overtrof dit ras de Eigenheimer met 18 pet. Gloria is goed resistent tegen Phy tophtora. onvatbaar voor wratziek te en goed houdbaar. De kookkwa liteit is echter belangrijk minder dan die van Eigenheimer. Voor stamppot wel geschikt. CONSUMPTIEAARDAPPELEN MET GEKLEURDE SCHEL. Zoekt men binnen deze groep naar een eventueele plaatsvervan ger van de Eigenheimer dan valt het oog op Furora. Dit ras rijpt echter ook belangrijk later af. De conr sumptiewaarde is goed en de houd baarheid eveneens. Furore is echter nog vrij vatbaar voor Phytophtora. In '39 bleef de opbrengst op de klei- en zavelproefvelden gem. 11 pet. beneden Eigenheimer en in '40 6 pet. Iduna leverde in '39 een 4 pet. hoogere. in '40 een 2 pet. lagere op brengst /dan Eigehheimer. De kwa liteit werd iets lager gewaardeerd dan die van Eigenheimer. Het uiter lijk is. vooral door den mooien vorm. goed. De houdbaarheid van dit ras was middelmatig. Robijn bracht in '39 15 pet. min der. in '40 daarentegen 3 pet. meer op dan Eigenheimer. De houdbaar heid is goed. Dit ras is echter zeer laat riip. Roode Star leverde in '39 19 pet. én in '40 21 pet. minder op dan Eigenheimer. Deze lage opbrengsten werden mede veroorzaakt door het hooge percentage virusziekten. De kwaliteit van dit voor1 wratziekte vatbare ras was bijna even goed als die van Eigenheimer. De houd baarheid is zeer goed. De Zeeuwsche Blauwe bracht in '39 19 pet. en in '40 25 pet. minder op dan Eigenheimer. Ook de Zeeuw sche Bonte, die alleen in '40 werd beproefd gaf ongeveer eenzelfde op brengst. Koopmans Blauwe onderscheidt zich van de Zeeuwsche Blauwe en Bonte door zijn onvatbaarheid voor wratziekte en door een belangrijk gunstiger verhouding tusschen groo te en kleine knollen. Ook is de on brengst iets beter geweest dan die van deze beide rassen. In '39 brach- Koopman's Blauwe 12 pet., in '40 echter 26 pet. minder op dan Eigen heimer. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze lieve Vader, en Groot vader, Klaas Bakker, oud-Notaris te Marrum, in den ouderdom van 73 jaar. - A. J. v. d. SLUIS— Bakker. A. L. v. d. SLUIS, Arts. en Kinderen. Schagen, 28 Dec. 1942. Heden overleed ten huize van Siemon He>'~ blok Szn., te Wezep, on ze geliefde Vrouw, Moe der, Zuster en Behuwd zuster, Maart je Kalf, echtgenoote van S. Hey- blok, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Uit aller naam, S. HEYBLOK Szn. De begrafenis zal plaats vinden Woensdag a.s. 30 December op de begraaf plaats te Hippolytushoef V/ieringen, 23 Dec. '42. IN PLAATS VAN KAARTEN Met blijdschap geven \yij kenrfls van de geboorte van onzen zoon jan Edaardus J. LIEVENS. I. M. LIEVENS— van Regenmortel. Anna Paulowna, 24 Dec. '42. Zwin weg No. 5. Dankbetuiging Voor de vele blijken van belangstelling bij ons Huwe lijk ondervonden, zeggen wij, mede namens wederzijdsche Familie hartelijk dank. Jb. BRUGMAN Dz. A. BRUGMAN—Swaerts. Tulianadorp, Dec. *1942. Boerenleenbank Harenkarspel Oost Voor rentebetaling, aflossin gen van voorschotten en cre- dieten in loopende rekening, alsmede uitbetalen of bij schrijven van spaarbankrente of wel inlevering van spaar boekjes wordt zitting gehou den op DONDERDAG 31 DE CEMBER a.s. van 8.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 19 uur. Alle in omloop zijnde boek jes moeten dien dag ter con trole worden vertoond. Ingaande 1 Jan. '43 zal voor spaargeld worden vergoed voor leden 2.64 u/o en voor niet-leden 2.25 °/o rente. Het bestuur, H. DEKKER, directeur. C. DEKKER, kassier. VERLOREN, Zondag 20 Dec., gaande van Heerhugowaard >(C.) naar HH Waard (N.) een ZILVEREN KETTINKJE m. hanger. S.V.pl. terug bez. bij P. Waker, Middenweg G 150, Heerhugowaard. TE KOOP: 2 pers. houten ledikant f 20 2 keukentafels vanaf f 6.50, 1 nachtkastje, 9 keukenstoelen f 12, 1 mooie theewagen f9; 5 eiken stooven, 6 M. prima looper, z. g. a. n., 9 els Mat jes, 2 beste autopedden op nass. banden, 1 kinderledi- kantje met bedje f 14, 1 kin derbedje f 5, 2 wandelwagen tjes, koopje, 2 waterketels, 1 wit waschstel, 5 M. zeil, 1 klein eiken kastje f9, 1 beste, wekker, 2 wollen jongens- süpovers, 2 nw. rol kleeren- draad, 2 eenpers. lakens, 2 kleine overgordijnen, 1 mooie kamejlamp, met doek, 1 mooie rooktafel, 1 p. beste beenkappen, 3 kachelpijpen, I beste kinderwagen f 25, 1 best tafelkleed, 1 beste stof jas, m. 52, 2 werkjassen, m. 46, 50; 1 binnenband, 28 x II '2, tourfiets, z. g. a. n., 1 beste kuip, 1 zeemleeren lap, alles in prima staat. H. OLDENBURGER, Koop man, Roggeveenstraat D 107, Schagen. Het-Postadres van VARKENSHANDEL, is na 29 December: Boezemsingel 41 Alkmaar Tandarts, Kennemerstraatweg 51, ALKMAAR. wegens ziekte. HEEREN- KLEED1NG ('t goede genre) Confectie en n. maat Loot toch Uw stofzuiger goed in orde maken door Stofzuigerhuis Schoutcnstr. 26 - Alkmaar Daar waar de plattelandscultuur Al eeuwenlang bewaard wordt, In Staphorst, waar.op 't Zondagsuur De boer zijn „krullen" aangordt, DÏ3r maakt een surrogaat alleen Het volk tot goede vrinden, Wanneer het beter is dan best, KLAROEN is er te vinden! NIEMEIJER'S KOFFIESURROGAAT ROOSJES VERLOREN, len Kerstdag, gaande van Stroet n. Scha gen- ZILVEREN ARMBAND. Terug bez. bij H. Koordes, Stroet, St. Maarten. Vaste Arpeider gevraagd op akkerbouwbedrijf, in de Wieringermeer, goed met alle paardenwerk op de hoogte. Moet beslist goed aardapp. kunnen selecteeren. Woon wagen mét tuin beschikbaar. Uitvoerige inlichtingen, liefst met 'getuigschriften, onder lett. TH3 Bur. van dit blad. Gevraagd: een net Dag meisje, bij H Grin, Wierin- gerrandweg, Slootdorp. Gevraagd een beste Waak hond. Adres Jb. Ambuul, Slager, Callantsoog. Gevraagd le Bouwknecht, per lFebr of 1 Maart. Geen woning beschikbaar. Th. List, Alkmaarscneweg C 28, Mid- denmeer. Te koop Overjas, middelm. persoon, een lederen rijbroek z. g. a. n., in' ruil voor lede ren damesjas. Pfeiffer, Keins merbrug, noodwoaing. ALKMAAR DIEVEGGE AANGEHOUDEN. Door de politie .werd con 21- jarige werkster aangehouden, die bij collega's en kennissen diverse voorwerpen wegnam, o.a. distribu tiebonnen, levensmiddelen, toilet artikelen en regenjassen. Tegen •baar werd proces-vferbaal opge maakt. MOOIE PROMOTIE. De heer J. Heydenrijk, agent van politie rechercheur ljij de Economische, Afdeeling te Alk maar. is met ingang van 1 Jm. 1943 benoemd tot Inspecteur (le Luitenant) bij het Gemeentelijk Politiecorps te Haarlem. ANNA PAULOWNA DIEFSTAL IN OOSTPOLDER. De vorige week werden in den Oostpolder eenige kleine diefstal len gepleegd. Zoo werden bij den heer Van Baleri Blanken fietsban den en werkschoenen gestolen, bij den heer J Geerligs 2A/Z mud tarwe en hij de heeren D. Rezelman en II. Wilms de zaaimachines leegge haald. Bij het, naar aanleiding van de ze diefstallen ingestelde onderzoek vond de politie fen huize van R. in den Zwinweg geprepareerde en dus voor de consumptie ongeschijc te zaaitanve. Daar de reeds meer dere malen veroordeelde R. geen redelijke verklaring kon afleggen over de herkomst van deze tarwe, is. hij gearresteerd en naar Alk maar overgebracht. SCHAAP IN DE WEI GESLACHT. Bij de politie is aangifte gèdaan, dat op een boerderij aan den Zui- derweg een schaap in de wei is ge slacht. heerhugowaKrk „EEN ZOMERZOTHEID." Den eersten Kersjdag gaf de too neel ver. Harmonie voor een geheel bezette zaal in lokaal Rus: ..Een zomerzotheid" naar het gegeven van Cissy van Marxveldt in het boek van denzelfden naam. Doordat den laatsten tijd eenige jonge krachten zijn toegevloeid, is het mogelijk ge maakt. dat de Harmonie dit stuk od haar repertoire kon nemén. Door een vlotte afwerking van de de corverandering na de tafreélen werd voorkomen, dat in de zeven tafreelen het geduld van het publiek te zeer op de proef werd gesteld. Het daverend applaus b;j "het val len van het doek moge een aanspo ring voor de medespelers zijn ge weest op den ingeslagen v/eg voort te gaan. PLOTSELING OVERLEDEN. Den eersten Kerstdag werd de tuinder J. de R. aan den Boterweg plotseling onwel, terwijl hii zich in de schuur achter zijn woning be vond. Na korten tüd trad de dood in. BARSIN(;ERHOR\ SECRETARIE GESLOTEN. Op 2 Januari a.s. zal de secretarie der gemeente Barsingerhorn voor het ijpbliek gesloten zijn. evenals het distributiekantoor. TIJDELIJK ONDERWIJZERES. Met ingang van 1 Januari 1943 is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Barsingerhorn Mej. M. F. Lips te Groot-Schermer. 2e WINTERHULPUITKEERING. Voor het doen van 2e Winteïhulp- uitkearing was wederom een flink bedrag beschikbagr. zoodat vele menscnen voor de Kerstdagen nog gelukkig gemaakt konden worden met een Kerstgave. KOEDIJK BEGRAFENIS H. BARSINGERHORN Donderdag' 2-1 Dec. had onder grapte belangstelling de teraarde bestelling plaats van onzen oud plaatsgenoot. H. Barsingerhorn, laatst werkzaam bij de Ned. Staats spoorwegen te Amsterdam, die op zulk eén tragische wijze om het le ven is gekomen. Een 40-tal makkers, allen spoor- mannen, waren uit A'dam naar hier gekomen om hun kameraad naar zijif laatste rustplaats te vol gen. De baar, die geheel bedekt was met kransen en bloemen, 'werd door deze mannen gedragen. In diepe stilte, lieten de spoor- mannen de kist in de groeve ne derdalen. Een afscheidswoord werd gespro ken namens de Directie, dat er van getuigde hoe een voorbeeldig mensch was heengegaan: eerlijk, correct en betrouwbaar. Namens de spoormannen werd door een der oudsten gesproken. Zichtbaar ontdaan stonden de vroe Te koop 5 Slachtkonyr Te bevragen Jac. Wart horst, Schagerbrug E ,190. Geregeld Wit- en Stopzs verkrijgbaar. R. de Vr hoek Boschweg. Stolpen. Te koop een goed ond houden Kinderwagen. D St. Maartensvlotbrug. Te koop een Waldorp I diotoestel, een nieuwe roll zem, l' lap mooie gordijnst Br. lett. M Poststation, S Maartensbrug. Te koop 4 Fauteuils,, 4 stc len, Philips luidspreker, 1 rijglaarzen, maat 43, poppe wagen en lecjikantje, 2 bic mentafeltjes, bij J. Blar Middenweg, Heerhugowaa Noord. Te kqpp 1 p. Gummilaarze z-i g. a. n., m. 42. K. Keetma 'L Wad, Schagen, Te koop 4 Schap'en, bij de Boorcler, v. Foreestweg Julianadorp Te koop? een z. g. a. n. Bal fiets, een z. g. a. n. heerei rijwiel, 4 'buitenbanden, g bruikt, 4.75 x 16. J. de GraE Burgem. Lovinkstr. 14, Bre zand. Te koop gevr. een Draa bank, pl.m 1.50 M.,' t. d. J. C. Buishand,Westerwt 290,' Alkmaar. IC gere makkers rond de groeve van hun „Bas", zooals ze hem noemde. Een neef en een broeder van deh overledene dankten namens do echtgenoote, zoon en familie voor de groote belangstelling. Moge de ze de nabestaanden tot troost zijn bij dit zware verlies. Diep ontroerd verliet deze droeve stoet de be graafplaats. SINT MAARTEN. VORMINGSCURSUSSEN N.V.D. Van den provinciaal leider van den Nederlandsclién Volksdienst is mededeeling ontvangen, dat in 1943 wederom vormingscursussen zullen plaats vinden. De eerste cursus voor vrouwen vindt plaats van 11 tm. 13 Januari, die- voor mannen van 28 t.m. 30 Januari a.s. Opgaven voor deelneming kunnen plaats vinden op het raadhuis. WINKEL. SLUITING GEMEENTESECRE TARIE. De gemeentesecretarie is Zaterdag 2 Jan. a.s. gesloten. In verband daarmee houdt de gemeenteontvan ger zitting op Donderdag 31 Dec. as. tusschen 11 en 1 uur. DE TEXELSCHE MARKT. Hooge prijzen. De veeaanvoer was Maandag aan de markt belangrijk minder dan vorige week, toch werd nog een 18-tal schapen verhandeld, bene vens 3 lammeren, öok nu waren de prijzen koog, al waren er niet zulke prima schapen als de vorige markt Hoogste prijs f 180. De lammeren deden ook beste prijzen, het waren lichte dieren, toch was de hoogste prijs nog f 85. Koeien werd een viertal verhan deld, voor Texel was de prijs onge kend hoog, de beste bracht phh. 750 gulden op. Nuchtere kalveren noteerden ca. f 35^ een veulen werd getaxeerd op De totale aanvoer bestond uit: 4 koeien f 475—750, 18 schapen f 130 180, 3 lammeren f 0085, 4 kal veren f 3545, 1 veulen f 750.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3