NOORD-HOLLAND Distributienieuws Verduister DAGBLAD VOOR Nieuwe aanvallen in Terek- gebied ineengestort „Bemiddelaar" verduisterde kostbare ringen mg van Uudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Ingezonden Uit*.: N.V. Uit«. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Admmistratiebareanx: SCHAGEN: Laan 201 Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Kuniu^str 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Loze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11990 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar WOENSDAG 30 DECEMBER 1942 DUI7SCH W EERMACHTBERICH1 Opnieuw 15 schepen tot zinken gebracht Bommen op Visscherschiereiland en Moermansk HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 29 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een van Engeland komend in Zuidelijke richting varend convooi is sinds twee dagen door Duitsche duikbooten achtervolgd en in den afgeloopen nacht in herbaalde aan vallen uiteengeslagen. Vijftien sche pen met een gezamenlijk en inhoud van 85.000 brt. alsmede een torpe dojager en een korvet van de strijdkrachten, die het convooi be schermden. werden in den grond geboord. Drie andere schepen wer den getorpedeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Dec. Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: In het Terekgebied zijn nieuwe vijan delijke aanvallen ineengestort. Hierbij en in den loop van de ook gisteren succesvolle afweergevechten tusschen Wolga en Don en in de groote Don- bocht werden 59 Sovjet-pantserwagens vernietigd. Door zware luchtaanvallen waaraan ook Italiaansche en Roemeen- sche vliegerformaties meededen, leed de vijand eveneens hooge verliezen. In den centralen sector werden plaat selijke aanvallen tegen de Duitsche stellingen afgeweerd. Ten Z.O. van 't Ilmenmeer heeft de vijand opnieuw aangevallen. Hij werd ondanks krachtig gebruik van artillerie en pantserwagens in zwa re gevechten, ten deele in een te genaanval afgeslagen Aan ihet front van de IJszee heb ben duikbommenwerpers havenifi- stallaties op het Visschersschier- eiland en in Moermansk met goed effect aangevallen. In Lybiè versterkte wederziid- sche verkenningsactiviteit. den ge- Plaatselijke aanvallen van vijand in Tunis tegen onze vechtsvoorposten werden afgesla gen en in een tegenaanval werd verder terrein gewonnen. Aanval len in duik- en scheervlucht van sterke formaties van het luchtwa- pen hebben den vijand gevoelige :ht. verliezen toegebrach Atlantische luchtvaart Naar het Zweedsche persbureau T. T. meldt, heeft men een plan ontworpen om na den oorlog een nieuwe groote Zweedsche maatschappij op te richten voor het toekomstige luchtvaartver- keer over den Atlantischen oceaan. De tijd voor den overtocht van Stockholm naar New York wordt geraamd op 19 uur. Gezien het verschil in tijd tus schen Zweden en Amerika wil dit zeg gen, dat een vliegtuig, dat des ochtends om 9 uur uit de Zweedsche hoofdstad vetrekt, des avonds om 8 uur (Ameri- kaansche tijd) in New York aankomt. De prijs zal bedragen ongeveer 1500 kronen. Tevens loopt men met plannen rond ▼oor een luchtvaartlijn Stockholm— Tokio via Moskou, waardoor men dit traject in slechts 72 uur zou kunnen af leggen. Dit plan was reeds tot in bij zonderheden geregeld In 1939, toen het uitbreken van den oorlog de uitvoering daarvan verhinderde. Zweedsche hulp aan Griekenland STOCKHOLM. 29 Dec. (ANP.) - Prins Karei de leider van het Zweedsche Roode Kruis, heeft een uitvoerig verslag uitgebracht over de hulpverleening aan de behoefti ge Grieksche bevolking. Vanaf de staking der vijandelijkheden in Griekenland, heeft het Zweedsche Roode Kruis zijn speciale aandacht geschonken aan de toestanden in dit land. dat met groote moeilijkhe den te kampen had ten aanzien van de voedselvoorziening. De Zweed sche regeering slaagde erin. een accoord tusschen de oorlogvoeren den te bereiken, volgens hetwelk men het vervoer van groote hoe veelheden graan van Canada naar Griekenland via de blokkadezone zou toestan. Zweden zou daartoe de noodige tonnage beschikbaar stel len en een neutrale commissie zou zich belasten met de controle en de verdeeling der naar Griekenland verzonden goederen. Behalve 15.000 ton graan of meel per maand, wil de men ook allerlei andere levens middelen. geneesmiddelen e.d. im porteeren. Door acht Zweedsche schepen te charteren, is men in staat geweest de transporten le vensmiddelen naar Griekenland re gelmatig tot stand te brengen. Tot dusver heeft men naar Grieken land vervoerd 76.000 ton graan, 3000 ton gedroogde groenten, melkpoeder, ge neesmiddelen enz. Na het lossen der lading, keeren de schepen weer naar Canada terug en onderhouden aldus een geregelde vaart tusschen Canada en Griekenland. In Athene is onder auspiciën van het internationale Roode Kruis een gemengde Zweedsch-Zwit- sersche commissie gevestigd, welke toe zicht uitoefent op het lossen der sche pen, de verdeeling van de lading, als mede op de talrijke broodwinkels en gaarkeukens in Athene. Leden dezer comm. ondernemen nu en dan ook rei zen naar de Grieksche provincie, ten einde ook daar de noodige maatregelen te nemen. De Zweedsche schepen varen thans niet alleen naar den Piraeus, doch ook naar andere Grieksche zee havens,-teneinde de verdeeling van graan en meel te vergemakkelijken. Voorts wil men te Smyrna een opslag plaats maken, vanwaar men de verzor ging der Grieksche eilanden in de Ege- Ische Zee kan organiseeren. Ernstige incidenten te Pretoria STOCKHOLM. 29 Dec. (DNB). - Tijdens een vergadering van in- heemsche gemeentewerklieden te Pretoria die een onmiddellijke loons verhooging eischten. zijn. naar de Britsche berichtendienst meldt, ern stige incidenten voorgevallen. Nadat de Britsche politie tegen de inboorlingen met traangas was opgetreden zonder dat het haar ge lukte de vergadering te ontbinden, werden drie pantserauto's en een Britsche troepenafdeeling in den strijd geworpen. De Britsche solda ten openden het vuur en doodden 7 inboorlingen. Ongeveer 50 inboor lingen werden gewond. Een Brit sche soldaat werd gedood en 6 ge wond. Een aannemer, wonende in de Rozenstraat te Amsterdam, die ten gevolge van die tijdsomstandigheden in geldverlegenheid zat, wilde daarom een gouden, met brillan- ten bezette broche, ter waarde van f 1050 en een soortgelijken ring, ter waarde van f 250 van de hand doen. Bovendien had hij nog twee Veel beloven, weinig geven— De Nederlandsehe Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, slnit U aan als lid. SCHAGEN Samenwerking tusschen Canada en de Gaulle? Volgens den Engelschen nieuws dienst zou de Canadeesche premier Mackenzie King, een in elk opzicht nauwe samenwerking tusschen Ca nada en De Gaulle hebben aange kondigd. Naar de Britsche berichtendienst verder meldt heeft de Engelsche minister van buitenlandsche za ken, Eden, gisteren een onderhoud met De Gaulle gehad. Volgens een uit Londen afkom stig bericht van Göteborgs Posten heeft De Gaulle Zondag een onder houd gehad met admiraal Kirk, chef van den Amerikaanschen ma rinestaf in Europa. Hierbij zou zijn overeengekomen de voorgenomen reis van De Gaulle naar Washing ton nogmaals uit te stellen. De Ver. van Oud-leerlingen der R.L.W.S. hield gisteren in het Noordihollands Koffiehuis, haar 83ste algemeene vergadering. De heer C. Lakeman opende, de notulen werden goedgekeurd. Mededeelingen, Ten aanzien van de in de vorige vergadering aangesneden kwestie, t.w., het geven van advies bij het scheuren van grasland en het ruiteren van gras, is het bestuur weinig verder gekomen. Voorlezing wordt gedaan van de in de komende maanden te hou den inleidingen. De heer Jo de Veer zou de be treffende commissies willen laten onderzoeken, in hoeverre de pro vincie Noord-Holland, zwaarder is belast door de scheurplicht, dan andere gewesten. Eventueel zou het bestuur dit onder oogen kun nen nemen. Besloten wordt den heer J. Buis, Ursem, die vele jaren het secreta riaat der opgeheven Commissie voor Melkonderzoek heeft waar genomen, ter herinnering een blijk van waardeering aan te bie den. Jaarverslag. Het aantal dona teurs steeg van 72 op 73, dat der leden van 289 op 319. Verschillen de belangrijke aangelegenheden werden in lezingen behandeld. Rekening 1941—42. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 2683.44. Ze wordt goedgekeurd. Begrooting 1942—'43. Ze sluit in desbet en credit met een bedrag Kunstmoeder in de visschenwereld. De zoecwatervisch staat op het oogen- bllk In het middelpunt der belang stelling voor onze voedselvoorziening. Het ia o.a. de Ned. Heide Mij., die pootvisch. In het bijzonder karper en zeelt levert en ook wel, zij het in veel geringer mate forellen, om te wordeD uitgezet in de Nederlandsehe wateren. Ben kijkje in de forellen- en karper- kweekerij .*t Hol' te Vaassen. De kuit word( bij een forel afgenomen. Na bevruchting der vischeitjes worden deze in het broedhuis verder verzorgd VNP-Zeijlemaker-Pax m ringen onder zijn berusting, even eens goud, met diamanten bezet, tezamen f 5250 waard, welke hem d-oor een kennis ter hand waren gesteld met het doel, ze te ver- koopen. Hij kwam daarop in contact met een 34-jarigen handelaar in café- automaten, M. geheeten, die een kooper voor de sieraden wist. Een ontmoeting werd bepaald, doch toen men bijeenkwam, bleek de adspirant, kooper plotseling „ver- hinderd" te zijn. Op -de vraag van M. de juweelen even mee te mogen nemen, antwoordde de aannemer toestemmend, voor zoover het zijn eigendommen betrof, doch toen hij een oogenblik weggeroepen te zijn, in de kamer terugkeerde, bleek M. met alle sieraden te zijn verdwenen. Zondagavond jl. is de politie er in geslaagd M. in Den Haag aan te houden. De juweelen had hij in middels echter verkocht en het geld opgemaakt. Nieuwjaarsrede van den Leider 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. Mus- ♦ert zal op Donderdag 31 Decem ber om 13 uur over de beide zen ders Hilversum 1 en Hilversum 2 >en nieuwjaarsrede uitspreken. EEN ONPRETTIGE KERSTVER RASSING. Tijdens afwezigheid van de bewoners Is er in den nacht van eersten op twee den Kerstdag ingebroken ten huize van H. M. van K. aan de Joseph Israëlslaan te voormalig Hillégersberg. Toen de bewoners terugkwamen, vonden zij het geheele huis in wanorde. Er worden kleedingstukken, tapijten, distributie bescheiden en juweelen vermist, tot een totale waarde van ten minste 18000. De inbrekers zijn vermoedelijk binnengekomen door verbreking van het slot van de buitendeur. Het SS-Erzatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waf fen-SS en het legioen zich op on derstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten ein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbatalion. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffën-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toe treden. 4 Jan. 9 uur: Rotterdam Deutsches Haus. Westzeedijk; 15 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66 5 Jan. 9 uur: Roermond. N.S.D.A.P.. Swalmerstr. 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord- Brabant. Markt 45. 6 Jan. 9 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 7 Jan. 9 uur: Zwolle Hotel Peters. Markt 15 uur: Assen. Frieslandkazerne. Vaart Zuidzijde. 8 Jan. 9 uur: Groningen Concerthuis Poelstraat. 14 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf. Breed- straat. 9 Jan. 9 uur: Amsterdam, school Iepenweg 13. 10 Jan. 10 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 11 Jan. 10 uur: Amersfoort. Dienstgebouw, Leusderweg. 12 Jan. 10 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Bty onze vrijwilligers. Over ongebaande wegen gaat het steeds voorwaartsSS PK Kelnrel-O H-P tb ad f 990.59. De contributie voor het loopende jaar wordt bepaald op f 2.verhoogd met f 0.15 in cassokosten. Inwonende zoons van leden kunnen volstaan met f 1.—, mits dit bedrag vóór 1 Jan. '43 is betaald. Schapenschnrftbestrijdfng. - Ver schillenden verwonderen zich over een post van c.a. f 500.voor dit doel, welke de vereeniging wel licht zou moeten dragen. Besloten wordt om, mocht het zoover ko men, zich te wenden tot het be- drijfsschap voor vee en vleesch. Bestuursverkiezing. In plaats van den heer J. Bakker, die is overleden, wordt gekozen de heer A. Nobel te Oudesluis. INLEIDING VAN DEN HEER W. MEURS: De Landbouw in Gelders Achterhoek, vergeleken met die in Noord-Holland De heer S. W. Meurs uit Midden- Beemster deelt eerst enkele alge meenheden mede betreffende de Achterhoek, omtrent de toegang via Doesburg met de lastige schipbrug, wegen, verkeersmidde len, enz. Via industrie, godsdien stige gezindheid der bevolking, belandt spr. dan bij de grondsoor ten, waarmee hij zijn eigenlijk on derwerp'begint te raken. De grond bestaat ten deele uit rivierklei. veelal met leembanken. die moeilijk water doorlaten. Al leen bij gebruik van ondergronds- ploegen is er iets van te maken. Verder treft men er hoogliggende zandgrond, die 's zomers veei last an droogte kan hebben. De bosschen worden bewoond door tallooze konijnen, die som* groote schade aanrichten, waarbij de bescherming, welke deze dieren van de jachtminnendc groot-grond bezitters genieten, soms aan de dagen der feodaliteit doen den ken. Be afscheiding tus&chen de lan derijen wordt anders dan hier ge vormd door palen, heggen, enz Soms, wanneer de Oude IJssel het water niet kan verwerken, verdrinken vele landen. Men is thans bezig de rivier te kanali- seeren. Alle bedrijven zijn gemengd en spr. ziet daarin tal van voordee- len. Overigens overheerscht het klein bedrijf, bedrijven tusschen 15 en 30 H.A. zijn zelfs zeldzaam. De tewerkstelling van personeel krijgt een beurt. Men geeft er de voorkeur aan inwonende knechts. Bij trouwen trekken de knechts vaak zelf op een bedrijfje. De grond ligt vaak zeer ver spreid, soms tot op 15 K.M. van huis. Ruilverkaveling zou zeer nuttig kunnen zijn. Spr. behandelt de gewassen, die worden verbouwd met de wijze van zaaien, maaien, oogsten, waar na hij overgaat tot het grasland. In vogelvlucht vernemen we ook hier allerlei wetenswaardigheden, die elkaar in bonte orde opvol gen: stekelbestrijding, mollen- plaag, omweiderij, afscheiding der perceelen, hooioogst, melkerijcur sussen, enz. enz. Nadat de fokkerij is besproken, wordt de inrichting der Gelder- sche boerderijen behandeld, waar na inleider zijn toespraak beëin digt. Van den voorzitter mag spr. een welverdiend woord van dank in ontvangst nemen. Niemand meldt zich voor de rondvraag, zoodat kan worden ge pauzeerd. waarna des middag* de film van de Marofilm-voorlichtings dienst „Sikkels blinken, sikkels klinken" wordt vertoond. DE NIEUWE BONNEN. Van 3 t.m. 9 Januari zijn geldig ver klaard de bonnen 02 voor de normale rantsoenen van brood (A en B), be schuit, vleesch (A en B), aardappelen (A en B), melk, taptemelk, en tabak (A en B.) DE NIEUWE BON VOOR BOTER OF MARGARINE Gedurende het tijdvak van Woens dag 30 Dec. 1942 tot en met Zondag 10 Jan. 1943 geven de met „Boter 02" ge merkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram boter of marga rine naar keuze, voor zoover deze laat ste voorradig is. MANDARIJNEN VOOR KLEINE KINDEREN. 350 gram op bon reserve 4-03. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar zullen van 29 Dec. 1942 tot en met 23 Jan. mandarijnen beschikbaar wor den gesteld en wel 350 gram op den met „Reserve 4-03" gemerkten bon Daar het niet mogelijk is, aanstonds overal te zorgen voor een voldoenden voorraad bij den handel, dient het pu bliek zich bij zijn leverancier op de hoogte te stellen of deze de mandarij nen reeds voorradig heeft. Ziekenhui zen e.d. instellingen dienen zich te wenden tot het bedrijfschap voor groente en fruit BABY-PAKETTEN OP BIJZONDERE VERGtJNNINGe Per 1 Jan. gaat nieuwe rege ling in. Met ingang van 1 Januari 1943 zal ten behoeve van eerstgeborenen een begin worden gemaakt met de distri butie van z.g. baby-pakketten op bij zondere vergunningen van de plaatse lijke distributiediensten. Er wordt onderscheid gemaakt tus schen pakket A en pakket B. De in houd bestaat uit: Pakket A: 1/» kg. handbreigaren, 12 katoenen (oogjesstof) luiers, 3 baby truitjes. Pakket B: y» kilo handbreigaren, 12 katoenen (oogjesstof) luiers, 3 baby truitjes, 1 wiegedekentje. De prijs der pakketten wordt nog nader bekend gemaakt, voor pakket A zijn 40 punten en voor pakket B 50 punten van de baby textielkaart en/of toeslagpunten verschuldigd. De moeder, die voor een pakket in aan merking komt, kan tusschen deze pak ketten een keuze doen. Indiening der aanvragen. Alle bijzondere vergunningen voor de babypakketten A en B moeten wor den aangevraagd op een formulier MD 333-06. Wie komen In aanmerking? Aanstaande moeders, die haar eerste baby verwachten, kunnen een aanvra ge voor een bijzondere vergunning in dienen bij den plaatselijken distributie- dienst tegen overlegging van een schriftelijke verklaring van een ge neeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt: 1. dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben en 2. dat de a.s. moe- in verwachting is van haar eerste kind. A.s. moeders, die vóór 1 Januari 1943 een bijzondere vergunning voor Vo kilo handbreigaren hebben ontvangen, ko men na 1 Januari niet meer in aan merking voor een babypakket. A.s. moeders, die haar tweede of volgende baby verwachten, komen alleen in aanmerking voor een bijzondere ver gunning tot aankoop van l/9 kilo hand breigaren. AANWIJZING BON GENERATOR BLOKJES. Gedurende de periode van 1 Januari tot en met 31 Maart 1943 zijn voor het verkrijgen van generatorhout aange wezen de met „periode C" gemerkte bonnen. Deze bonnen geven recht op het koopen van 50 kg. generatorblokjes. Maan op Maan vanavond om onder 6^. 16.35 uur N.M. tot morgenochtend v M 13 Jan. q 29 Jan EK. 8.51 uur L.K. De hoofdafdeellng .Vreugde en j- beid" van het Nederlandsch Arbeids front heeft in verschillende plaatsen van ons land Kerstfeesten georgani seerd voor kinderen, wier vader ln Duitschland werkt. Tijdens het Kerst feest In den Haagschen Dierentuin onderhoudt de leider van het N.A.F.. de heer H. j. Woudenberg, zich met een der kleine gasten Polygoon-Zeylemaker-Pax tn Geachte Redactie, Toen onlangs een onzer alge meen bekende, medeburgers, n.1. de oude heer Schenk, die jat en lang in het Plantsoen heeft ge woond, door kinderen en klein kinderen naar zijn laatste rust plaats werd gebracht, viel het mij op, dat een twee- k drietal leden van onze lieve plaatselijke jeugd zich bij het wachten aan den overweg, waar een trein moest passeeren, zich heel hehagejijk een plaatsje achter aan een dep volgauto's wist te veroveren.. Naar ik meen te mogen veronderstel len, is aan onze gemeentepolitie opgedragen toe te zien, dat bij dergelijke gebeurtenissen alles volkomen ordelijk geschiedt. Zou dus een beetje meer activiteit niet gewenscht zijn? U beleefd mijn dank betuigende, Hoogachtend, Uw dw. R. Schagen, Dec. 1942. Naschrift redactie: Gebrek aan plaatsruimte maakte het ons niet mogelijk bovenstaand stukje eer der te plaatsen. Inzender heeft gelijk, maar., niet geheel. Het feit zelf, door de bengels, dient te worden gelaakt. Evenwel, straat jongens zullen er altijd zijn en de politie kan onmogelijk haar oogen overal tegelijk hebben. Onder omstandigheden, als hier ge schetst, is het vaak zaak voor den welwillendcn burger om zelf in te grijpen en de politie een handje te helpen. - Wij vestigen er de aandacht op, dat de krant Zaterdag na Nieuwjaarsdag niet zal ver- schijnen. Na het nummer van Donder dag 31 December ls het eerste nummer dus weer dat van Maandag 4 Januari. Gaullistische troepen in Djibouti VICHY. 29 Dec. (D.N.B.) Ha. vas meldt, dat Zondag een En- gelsch-Gaullistisdh vliegtuig ho ven de hoofdstad van Fransch Somaliland, Dzjiboeti, gevlogen en vlugschriften uitgeworpen heeft, waarin de intocht der Gaullisti sche strijdkrachten werd aange kondigd. 's Avonds hadden deze troepen reeds het plaatsje Tsje- bele bereikt en zich meester ge maakt van de versterkte punten Boeët en Megar, enkele K.M. ten Westen en ten Zuiden van de voornaamste verdedigingslinie. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 1 Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Sneeuwpret (gr.). 7.30 BNO: Nieuws berichten. 7.40 BIJ het begin van de laatste (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Ge sprek met Peter. 8.50 De laatste ronde (gr.). 9.80 Bpiegel "van den dag (opn.). 9,37 De laatste ronde (gr.). 10,00 Prancis Keth en zijn orkest. 10.30 Nederlandsehe volksver tellers. 10.45 Francis Keth en zijn orkest. 11.16 Zang, viool en clavecimbel. 13.00 Alma nak. 12.05 Orgel en gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmuziek. 14.00 „Daar was eens een meisje loos", cabaretprogramma (opn.). 15.00 Sluiting der Jacht, vertelling. 15.15 Omroepsymphonie- orkest en solist. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 ,,'t Clockmuzijk t'Amsteröam" (opn,). 17.15 De klokken luiden. 17.45 Orkest Melan- 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Gra mofoonmuziek. 18.45 Politiek Jaaroverzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik- 19.15 Röntgenkwartet, 19.45 Parade 1942, gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 „Spectacle coupé 1942: Opera- operettefragmenten (gr.). 23.00 De tijd van afscheid is gekomen. Oudejaarsavondprogram- 23.59 Klokkenspel en uurslag. 0.01 In- trada, van Johan Wagenaar. 0.10 Toespraak door den Directeur-Generaal van den Neder- landschen Omroep, Dr. Ing. W. A. Herweyer. 0.15—2.00 Een Nieuwjaarsgroet van oude be kenden (gr.). Hilversum II. 861.5 m. 7.15 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym nastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnenlandsch overzicht (opn.). 8.00 Wel en wee in 1942, lezing. 8.15 Orgelspel (gr.)'. 8.30 BNO: Nieuws berichten. 8.40 Orkestmuziek (gr.). 9.00 Orkest van de Duitsche weermacht en een mannen koor (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Koor en orkest van den Nederlandschen Ar beidsdienst (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzen ding. 10.30 Planovoordracht. 11.00 Hoe gaan wy het nieuwe Jaar ln, toespraak. 11.20 Om- roepmelsjeskoor (opn.). 11.30 Carlo Carcas- sola en zijn orkest en gramofoonmuziek. 12.30 Wat bracht de Nederlandsehe Omroep voor onze boeren, tuinders en visschers in de tweede helft van 1942. 12.45 BNO: Nieuws berichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Zang en plano en viool en piano. 14.00 Gods dienstige uitzending. 14.30 Zang en orgel, en gramofoonmuziek. 15.30 En hier Is de koffer- gramofoon. 16.00 Het kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 16.30 Marschmuziek (gr.). 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Persoverzicht. 18.00 De sport in 1943. 18,30 Omroepsymphonie-orkest. (18.40 —18.45 „Samen gedragen ls half gedragen, lezing). Vanaf 19.15 alleen voor de radio- centrales, die over een HjnverbindiDg met de studio beschikken. 19.15 De Nederlandsehe Omroep ln 1942. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 De Nederlandsehe Omroep in 1942 20.45 Godsdienstige uitzending. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 Bekende klanken van klas sieke meesters (gr.). 23.00—2.00 Zie Hilver sum 2.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1