la! cultiireele laven in Nederland Zwendel met oormerken Verdoovende middelen op vaische recepten DE TIJGER Se geldige bonnen Programma voor a.s. Zondag De routen van het verleden uiten zich in het heden Het dep. van Volksvoorlichting maakt zich op ter stimulcering Het valt niet. te ontkennen, dat het cultureele leven in Ne derland in de achter ons liggen de periode lijdende was aan een permanente bloedarmoede, zich uitend in een gebrek aan be langstelling. De gevolgen hier van zijn thans nog merkbaar. Aangezien het Departement van Volksvoorlichting de cultuur beschouwt als een goed, dat aan het Nederlandsche vollc.dienst- .baar moet worden gemaakt* heeft het besloten de noodige stappen te ondernemen, die kunnen leiden tot een verle vendiging van de belangstelling. Over deze plannen heeft de heer K. Mielart. plaatsvervan gend hoofd van de cultureele afdeeling van dit departement, eenige' mededeelingen gedaan. Waarom thans organisatie van het cultureele leven? In zijn uiteenzetting beantwoord de hij allereerst de vraag waarom thans tot organisatie van het cultu reele leven wordt overgegaan. On danks abnormaal lage entreeprij zen waren de zalen vroeger nauwe lijks gevuld. Men organiseerde al leen hetgeen zich achter het. voet licht moest afspelen, maar aan de organisatie van de zaal werd wei nig gedaan. Als gevolg hiervan ging veel cultuurgrond verloren en een en ander had een ongunstigen in vloed op de prestaties van jonge kunstenaars, die hun debuut moes ten maker.. Waren de zalen al eens goed ge vuld. dan toch nog vormde het aantal voorstellingen dikwijls geen vergoeding voor den tijd en de moeite aan de vooroereiding besteed Verder is het niet alleen van be lang dat een zaal goed bezet is, maar het is ook van beteekenis dat breede lagen van ons volk van het gebodene hebben kennis genomen. Iedereen kent de lijdensgeschie denis die vele onzer Nederlandsche orkesten en tooneelgezelschappen hebben doorgemaakt. Hun bestaan was afhankeliik van subsidies en bij gebrek aan bestaansmogelijkheid werden de artistèn aan hun lot overgelaten. Een behoorlijke orga nisatie van het orkest- en theater- wezen in iedere stad van beteeke nis zal hieraan een einde moeten maken, waarbij ook aandacht zal kunnen worden besteed aan de rol. die de vermakelijkheidsbelasting speelt. Een dergelijke organisatie zal er b.v. ook voor kunnen waken. c'i t zoogenaamde „volksconcerten" juist bezocht worden door de meer draagkrachtigen. Een van de grieven uit kunste naarskringen was vroeger, dat bui- tenlandsche anisten bevoordeeld werden boven Nederlandsche. Zoo verdiende Maurice Chevalier op een avond, waarin hij voor de AVRO ontrad als ..zanger" niet minder dan 7000 gulden, terwijl Nederlandsche krachten zich tevreden moesten stellen met een matig honorarium. Ook dit moet tot het verleden be- hooren. Centralisatie is gewenscht. De heer Mielart erkende, dat kunstkringen in verschillende ge- Verdachte individuen worden op wapens onderzocht PK Herber-Atl-H-P a roeenten reeds veel goed werk heb ben verricht. In den regel was hun activiteit echter afhankelijk van den grooten promotor. Na wiens heen gaan belangstelling en resultaten dikwijls snel afnamen. Voorts be stond op dit gebied een groote ver snippering. Centralisatie is hier dringend gewenscht. Hetzelfde euvel van versplintering deed zich evenzoo voor bij de dilettantenclubs Ook op het gebied van het amateur- tooneelwezen zal het departement trachten door goede voorlichting tot versteviging te komen. Bij dit alles zal vooral aan de burgemeesters meer de vri.ie hand moéten worden gegeven. Tot heden hadden zij voornamelijk slechts negatieve be voegdheid. Als punten, die verder de be langstelling hebben van het depar tement noemde de heer Mielart het tentoonstellingsbezoek. huisvlijtac- ties. en de verzorging van het plat teland. waarbij o.a. de directies van vereenigingen voor vreemdelingen verkeer zullen worden ingeschakeld om het bezoek aan cultureele eve nementen in de nabij gelegen stad beter mogelijk te maken. Vanzelf sprekend. aldus spreker, is veel van wat wij willen bereiken pas te ver wezenlijken in normale tijden. Wij werken thans echter aan de voor bereiding. De oorzaken der leege zalen. Tot slot verdiepte hii zich in de oorzaken voor de leege zalen. Hii constateerde hierbij, fouten in de propaganda, die meer gericht zal moeten worden op een goede voor lichting van het publiek, zoodat dit weet. welke voorstellingen het meest in aanmerking komen voor bijwoning. De kunstkringen zullen een meer officieel karakter moeten krijgen, zoodat hun werkzaamheid blijvend is. Verder zal het bewust zijn moeten worden' aangekweekt, dat de volksgenoot zoo noodig een offer moet brengen voor zijn eigen cultuur, gevoel voor die cultuur moet. worden gewekt en een kans moet worden gegeven aan jonge kunstenaars. Daar de mogelijkheid buitenge woon groot ia, dat de voetbal a.s. Zondag niet zal rollen, kunnen wij ditmaal volstaan met het program ma. Het luidt als volgt: DE EERSTE KLASSE. District I Hermea—Xerxes, de VolewyckersDFC, HBSDWS, SpartaADO. District II. HaarlemRFC, Blauw Wit—"t Gooi, Emma—Ajax, DHC—VUC. FeijenoordVSV. District IV. EindhovenMau- rita, Longa—MVV, BW—PSV, NO ADRoermond PicusSpekhol- zerheide. District V. GVAV--Achilles, LSC—Sneek, Veendam—Leeuwarden. ONS DISTRICT. 2c klasse A. Alkm. BoysZFC, Santpoort—HBC. West-Frisia—de Kennemcrs, RCHAlcmaria, KFC OSV. 2e klasse B. Volendam—Hercu les, HilversumVriendenschaar, Wa tergraafsmeerAFC, de Spartaan HVC, DOS-DWV. 3e klasse A. Zaandijk—HRC, QSC—Schagen, Beverwijk—Succes, KW—GVO. 1 3e klasse B. SchotenHalfweg, Helder—Bloemendaal, Terrasvogels— DTS. 4e klasse A. Wieringerwaard LSW, OudesluisVrone. Res. 2e klasse. Alcmaria 2 Helder 2, EDO 2—RCH 2, de Kenne- mers 2AFC 3. Res. 3e klasse A. Alcmaria 3 WFC 3, Assendelft 2de Boys 2, OSV 2—QSC 2. HRC 2—Zaandijk 2, ZFC 3—KVV 2. Geen wedstrijden voor de afdeeling N -Holland De afdeeling Noord-Holland van den N.V.B. maakt bekend. dat voor morgen alle wedstrij den zijn afgelast. Den laatsten tijd wordt door den economischen dienst van de politie te Ede in samenwerking met den C.C.D. een scherpe strijd gevoerd tegen den zwendel in oormerken, die ten doel heeft rundvee in den zwarten handel te brengen. Enkele dagen geleden werd in Verband daarmede een landbouwer te Ben- nekom gearresteerd, die op de le- veringspiaals van vee te Wagenin- gen twee koeien bracht, die weder rechtelijk van oormerken waren voorzien. Woensdag stelden rechercheurs een onderzoek in op het bedrijf van den landbouwer A. v. D. te Lunte- ren en opnieuw konden de beamb ten daar een succes boeken. Bij de controle van den veestapel kwam namelijk aan het licht, dat verschillende runderen oormerken droegen, die wederrechtelijk waren aangebracht, hetgeen o.m. bleek uit het feit. dat deze merken van oude ren datum waren, dan de dieren die ze droegen. De koeien voor welke de oormerken oorspronkelijk be stemd waren, bleken onvindbaar en waren dus reeds in den zwarten handel verdwenen. Een gedeelte van den veestapel van den Lupterschen landbouwer werd in beslaggenomen, terwijl ook nog beslag werd gelegd op een koe die niet op het veeboekje van den eigenaar voorkwam en dus clandes tien werd gehouden. De landbouwer trachtte nog het met de beambten op een accoord te gooien en bood hen een som gelds aan. als zij de overtredingen door de vingers zouden zien. Hierop werd natuurlijk niet ingegaan. In tegendeel. de betrokken boer werd gearresteerd en zal zich ook te ver antwoorden hebben voor zijn poging ambtenaren om te koopen. Het onderzoek wordt voortgezet en men verwacht nog meer arres taties in deze zaak. Wie een kuil graaft voor een ander... Knecht bracht zijn baas aan. maar kwam zelf te hangen. Het economische gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft zich gerui- men tijd bezig gehouden met een interessante juridische quaestie. Het betrof hier een zaak tegen den landbouwer A. v. d. V. uit Ter- heydeh. Deze had eenigen tijd gele den door zijn knecht een varken laten slachten. Een paar maanden later kreeg hij oneenigheid met den knecht en ontsloeg hem. Deze liep toen aanstonds naar de politie en vertelde daar. dat zijn baas hem destijds een varken had laten slach ten. met het onverwachte gevolg, dat hijzelf onmiddellijk in verze kerde bewaring werd gesteld. De zaak diende voor den econo mischen rechter te Breda, waar zoo wel de knecht als de boer terecht stonden wegens het slachten van een varken. De knecht werd tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. terwijl de boer. die had la ten slachten, werd vrijgesproken, daar in de dagvaarding slechts het slachten was ten laste gelegd. Het O. M. dagvaardde den man opnieuw, thans wegens het laten slachten van een varken, doch de economische rechter sprak den boer vrij en verklaarde het O.M. in zün vervolging niet ontvankelijk. De zaak diende thans in hooger beroep voor het Kof. De advocaat- generaal Mr. van Velzen kwam in een uitvoerig reauisitoir tot de con clusie. dat de uitspraak van den economischen rechter juist was en vroeg eveneens niet-ontvankelijk- verklaring. waarbij de verdediging Mr. Prins zich aansloot. Vervolgens stond de knecht te recht. die eveneens in appèl was ge komen. Tegen hem eischte de ad vocaat-generaal 7 maanden gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 10 JANUARI. Hilversum I. 411,5 m. 7 30 Zondagochtendconcert 'gr 8.15 Har monie muziek (gr. i. 8.30 De zin van het boer zyn. 8.45 Planovoordracht (gr.). 9.00 BNO: Nieuwsberichten. 9.15 WU brengen U heden 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Deut sche Stunde. 11.30 De stem der 3.S. 11.45 Neërlands stem van het Oostfront. 12 00 BNO: Nieuwsberichten en actueel praatje. 12.15 Can tate 159 „Qott soll alleln mein Herz liaben", Bach. 12.40 Uit Berlijn-. Het Dultsche volks concert. 14.00 Concertgebouworkest en solisten. 15.00 Europsesche schrijvers In dezen tijd. 15.20 Concertgebouworkest, solisten en de Ora- torlumvereeniging. 16.00 Gevarieerd Zondag- middagprogramma. 17.00 Zondagmiddagcaba ret. 17 45 Melodieën uit een uitstalknst. 13.30 BNO: Nieuws- en sportberichten. 18.45 Sport van den dag (vanaC 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 19,30 Omroep Sym- phonle Orkest en soliste. 20 15 Berlus van Dln- teren en zijn orkest. 20.45 Omroeporkest. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Instrumentale soll (gr 22.20 Favoriete composities (gr.). 23 15—24.00 Dansrhythmen (gr.). Hilversum II. 301,15 m. 7.30—9 15 Zie Hilversum I. 9.15 Voor de Jeugd. 9 45 „De Instrumenten van het orkest", voordracht met muziekvoorbeelden. 10 30 St::- dlodienst. 1130 Gewijde muziek (opn.i. 11.45 Cyclus „Dingen, planten, dieren-en menschen In de gelijkenissen van Jezus". 12.00 BNO: Nieuwsberichten en actueel praatje. 12.15 Pro gramma-overzicht. 12.20 Orkestconcerl (gr.i. 12.30 Een soldaat spreekt tot de Jeugd. 12.45 Operettemuziek (gr.j. 13.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbckunde: „Wie en wat waren onze voorouders?'. 13.15 Musetteorkest en plnnosoli. 14.00 Luisterspel „Intrige om den Tannhauser". 14 45 Gramofoonmuziek. 15.00 Opera „Das Nach{lager In Granada". 17.00 Nederlandsche boekenschouw. 17.15 Alt, alt- vlooi en plano (opn.). en gramofoonmuziek. 17.45 Spiegel van den dag en ENO: Oostland- praatje. 18.00 Salonorkest. 18.40 De Neder landsche taalclub. 19.00 BNO: Engelsche uit zending. „Dutch News Reel". Voor de radio centrales: Castagnetten- en gitaarklankcn (gr Vanaf 19.15 alleen voor de radio-cen trales, die over een lijnverbinding met de feugdstormers terug naar West-Pruisen Na hun Kerstverlof in eigen land te hebben doorgeoracht zullen de stor- mers en stormsters, die in West-Prui sen hun plicht vervullen in den Ger- maanschen landdienst, Maandag 11 Ja nuari a.s. uit Amsterdam naar hun verschillende kampen vertrekken. Al vorens het vaderland wederom voor geruimen tijd te verlaten, zullen de stormers en stormsters op Den Dam te Amsterdam toegesproken worden door Bannfuehrer Voss van de Befehl- steile der H. J. en den stafleider van den jeugdstorm, opperbanheer C. Quispel Szn. De plechtigheid vangt aan des middags 15 uur. 1 JAAR GEVANGENISSTRAF GE- EISCIJT TEGEN ARTS TE EINDHOVEN. Ongeschikt geacht als arts Voor de Bossche rechtbank stond Donderdagmorgen terecht de 33-jarige arts H. J. W. uit Eindhoven. De ver dachte, die reeds geruimen tijd aan morphine verslaafd was, had in zijn woning onbevoegd morfine voorhanden gehad en werd er tevens van verdacht zich op vaische recepten regelmatig opium te hebben verschaft. Als getuige werd gehoord een Eind- hovensche apotheker, die verschillen de malen op recepten van den arts opium had afgegeven Later bleek, dat de namen op de recepten gefingeerd waren en de verdoovingsmiddelen be stemd voor den verdachte en diens toenmalige vriendin, die in Mei van het vorige jaar door het Bossche ge rechtshof, terzake van dezelfde feiten, tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld. De inspecteur van de volksgezond heid, dr. Bantjens uit Nijmegen had over den arts een rapport uitgebracht, waariji hij tot de conclusie kwam, dat deze tengevolge van het morfinege bruik als arts ongeschikt moest worden geacht. Op aandrang van dezen getuige en collega's te Eindhoven had de ver dachte zijn praktijk reeds eenigen tijd geleden neergelegd. De officier van justitie, mr. Receveur achtte de opzet bewezen. Spr. zeide zich volkomen bewust te zijn van 'de ernstige gevolgen, die een veroordee ling voor den verdachte inhouden, doch was van oordeel dat deze ver grijpen tegen de volksgezondheid zwaar gestraft dienen te worden. De feiten, die de verdachte als arts heeft begaan zijn de ergste, die men zich in kan denken. Hij eischte tenslotte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Swane, meende, dat de verdachte op juridische gronden van rechtsvervolging diende ontslagen te worden. PI. wees erop, dat de arts in Wassenaar een strenge ontwennings kuur heeft ondergaan, die tot goede resultaten heeft gevoerd en vroeg sub sidiair de uiterste clementie. De rechtbank zal in deze zaak over 14. dagen uitspraak doen. De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, slnit U ook aan. FEUILLETON. „Het zal je leven kosten," voor- epeUe hij. „Wat doet dét er toe," antwoordde Kazim dof. „Ga allemaal naar huis, maar stuur iemand hierheen met een kris." Eert gemompel var. twijfel steeg op. maar ze eindigden met hem ach ter te laten en na een poos kwam de jongste broer van Toya terug met hel gevraagde wapen. Toen bleef Kazim alleen met zijn doode bruid, tp den kleinen heuvel aan den rand van het oerwoud. IX. Hij zat. met gek. 'ste beenen en roerloos als een beeld, naast het dooie meisje, ren brandende koorts ln zyn hersens. De smart. d<e hem de eerse oogen- bliicken verdoofd had, had nu plaats gemaakt voor .een wilden honger naar 'raak. Hij was thans rotsvast overtuigd, dat de geest van Ninggal in den tijger gevaren was dat Nin,. jal Toya had gedood. Langzamerhand begon de zon te zinker, achter de heuvels in het Wes ten. De lucht was vervuld met een dansend eri zwevend heirleger van kleine insecten, van het tjirpen van krekels en het gekwaak van ontel bare kikvorschcn. Nachtzwaluwen zwierden boven zijn hoofd op geluid- looze vleugels. Uit de boomtoppen der ji ngle klonk het krassend koor der apen. Het duurde niet lang of het oerwoud lag als een wijde zwarte mantel over de huivelen gespreid. Kazim wist, dat hij weinig tijd meer te verliezen had dat Ninggal nu elk oogenblik kon terugkomen. Zich vooroverbuigend, kuste hij Toya op he*. voorhoofd en liet zich zakken tot hij in in zyn volle lengte naast haar lag. Toen tilde hij het lichaam op, zoodat haar schouderbladen op zijn borst rustten. Hee. voorzichtig trok hij haar nu over zich heen, met zijn voeten haar sarong zóó leggend, dat deze zyn beenen bedekte. Haar dik zwart haar spreidde hij over zijn gezicht, zorg dragend dat ij tuaschen de lok ken kon doorkijken. Zijn rechterarm wa"S uitgestrekt langs zijn zijde; de hand hield de kris gereed. Plotseling me.kte Kazim een flauw bewegen links van hem; het was te onbestemd om een geluid te k inen worden genoemd. Een lenig, gespierd lichaam was uit het oer woud te voorschijn gesprongen en kroop thans in zijn richting. Het leek op lucht te treden, zoo zonder ge rucht was zijn nadering. Terwijl het dichterbij kwam, loer de het naar rechts en links met felle, spiedende oogen, de ctaart zwaaiend, op en neer, rusteloos op en neer, Hy zagde witte, wreede tanden glinste ren in het schemerige licht, toen werd de enorme, katachtige kop naar vo ren geduwd naast het doode meisje. Op hetzelfde oogenblik bracht Ka zim zijn rechterarm omhoog met een snellen, krachtigen stoot van den on derarm. Recht onder de ribben en door het hart van den tijger priem- C zijn vlijmscherp mes. AI de haat, al de liefde, al de wanhoop in Ka- zims ziel bestuurden den doodelijken steek. Met een reutelend hijgen viel het ondier terzijd trok nog even krampachtig en lag toen stil. Kingston dronk liggend op een rieten ruststoel, op de veranda, zijn dagelijkseh glas vermouth vóór het diner. De oude Indut had hem verteld van den tijger en van Toya's dood en hoe Kazim zich in hinderlaag had gelegd om het dier te dooden. In normale omstandigheden zou de Toe- wan Besar hier niet lui op zijn ve: rada zitten, maar zich met zijn ge weer op den heuvel Bevinden. 'Maar een eigenaardige intuïtie zei King ston zich niet in dit grimmige duei te mengen. Hij dacht aan zyn vermoedens in verband met Ninggals dood en aan hetgeen hij gezegd had over Ning- gal's geest, die in den tijger gevaren was. Wat er gebeurd was scheen haast een mysterieuze bevestiging van zijn woorden en hy kon het ge voel niet van zich afzetten, dat 't het beste was den afloop van het drama aan de handen van het lot over te laten. Natuurlyk geloofde hij, als ontwik keld man. geen seconde dat Ning- gal's ziel in den tijger huisde het was een plotselinge inval geweest om te zien hoe Kazim zou reageeren, en als Kazim den'tijger doodde was hy bereid hem het voordeel van den twijfel te geven met betrekking tot zijn schuld aan Ninggal's dood. Zijn overpeinzingen werden ge stoord door beweging aan het einde van de varanda. Hy keek op en zag Kazim voor zich staan. Zijn gezicht stond passief, behalve dat zijn ooogen gloeiden met een vreemd vuur. Zijn rechtermouw was tot aan den schouder bedekt met donkere spatten. „Wat is er?" vroeg Kingston. Het antwoord van Kazim kwam effen, zonder een spoor van emotie. „Toewan, ik heb Ninggal gedood wéér..." EINDE. studio beschikken. 19.15 Septet Jonny Ombach en solis'.e. 19,45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Orgelconcert. 20.15 Wat de onsterfelijke mees ters der toonkunst onze Jeugd te zeggen heb ben, lezing. 20.45 Omroep Symphónie Orkest en declamatie, 21.30 Koorzang (gr.>. 21,45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueel beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG II JANUARI. Hilversum I. 414,5 m. 7 15 Cltherspe! (gr.). 7,30 BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 Muzikale morgengroet (gr.). 8.3( ENO: Nieuwsberichten. 8 40 W(J brengen U heden8.50 Als een Uindersprookjesdrooir (gr.). i9.309 37 Spiegel van den dag opn.) 10.00 Orkest Carlo Carcassola. 10 30 Voor dracht. 10.45 Orgelconcert. 11.00 Orkest Carlo Carcassola. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Al manak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 BNO: Ac- tucelc beschouwing. 13.10 Hobo en plano en alt en piano. 14.00 Strijkorkest en gramofoon muziek. 15.00 Spel voor voetlicht en camera. 1515 Elck wat wils. 16.45 BNO: Nieuwsberich ten. 17.00 Vlooi en piano. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17 45 Omroephar- monie Orkest. 18 30 BNO" Nieuwsberichte^. 13.40 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.00 Poli tiek weekpmatje. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met dc studio beschikken. 19.15 Viool, altviool, cello en fluit. 19 45 Nederlandsche orgelcom- posltics (opn.). 20.20 Symphonlsch avondcon cert en solist (grj. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22 00 Koorzang (gr.) 28.20 Ultnoodlglng tot den dans (gr.). 23 0024.00 Hartewen- schen en hartsgeheimen (gr.). Hilvorsum II. 301,5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 8.10 Wat wil het Lakenvelder geltenstamboek. vraaggesprek. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsbe richten. 8 40 Indrukken uit de concertzaal (gr. i. 9 00 Accoordenweelde (gr). (9 159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Godsdienstige uit zending 10.30 Bns ep plano on plnnosoli. 11 00 Voor de kleuters. 11.20 De Wiener Siinger'- knaben (gr.). 11.30 Orkest Jack der Kinderen en gramofoonmuziek. 12.30 Op Nieuwjaarsbe zoek bij de familie de Boer. 12.45 BNO: Nieuw: berichten. 13.00 Programma-overzicht. 13 05 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Godsdien stige uitzending. 14.30 Sollstenconcert en gra mofoonmuziek. 15.30 De vrouw ln de muziek. 15.45 Hnarlemsche Orkestveveenlglng en solist. 16,45 ENO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Theo üden Masman en zijn dnns- orkest. .17.45 Spiegel van den dag en BNO: Frlesch praatje. 18.CO Marschen en marsch- llederen (gr18.15 De N.S.B antwoordt. 18. Omroep-Pianotrio. Vanaf 19 15 alleen voor radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Bert.us var Dinteren en ztin orkest en soliste, 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Dlsco-varlété. 20.30 Uit Neërlands Gouwen. 20.45 Varia, gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 22.10 AvonöwU- ding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. OSkieele mededeelingen AANKOOPEN VAN PAARDEN. Thans kunnen ook paardenhandel ren. die van het Bedrijfschap een ver gunning tot het uitoefenen van het be- driif van Daardenhandelaar hebben ontvangen, voor zichzelf slechts veu lens (paarden ionger dan één iaar). fok-, ren-, harddravers- en concours- paarden. van welken leeftiid ook. koo pen. indien zii in het bezit ziin van een vergunning tot het aar.koopen van een in die vergunning naar soort en leef tiid bepaald paard. Tot dusverre stond het hun vrn de paarden te koopen zonder overlegging van een aankooovergunning. daar deze handelaren door de omstandigheid, dat hun een vergunning tot uitoefening van hun bedriif was verleend, werden geacht in het bezit te z.iin van een ver gunning. als bedoeld in artikel 4 lid 2 sub b van de Paardenverordening 1942. Ieder, die een paard, van welke soort en welken leeftiid ook. wenscht te koo pen. ongeacht of hii een vergunning tot het uitoefenen van het bedriif van paardenhandelaar heeft ontvangen of niet. moet. dus voorzien ziin van een aankoopvergunning. Uiteraard bliiven ds genoemde paardenhandelaren ge rechtigd ais lasthebber van personen, die in het bezit ziin van een aankoop- vergunning. paarden voor deze perso nen te koopen. met dien verstande, dat zii. indien het paarden betreft, welke door bemiddeling van het Vee- en Vleeschaankoopbureau behooren te worden doorverkocht, tevens als agent van dit Bureau dienen te ziin aange- steld. Een ieder, die een stamboek- of ge- bruiksoaard. ionger dan één iaar. een ren-, fok-, harddravers- of concours- paard aan een paardenhandelaar wenscht te verkoopen. dient zich er van te overtuigen, dat de handelaar een aankoopvergunning te ziinen name dan v/el ten name van een opdrachtge ver in ziin bezit" heeft. Officieele Landbottwmededeeliogen WIJZIGING DESTRUCTIEGE- VALLEN RUNDVEE. - In verband met vervoersmoeiliikhe- den. zal in bepaalde gebieden de destrcuctieplicht moeten worden opge heven. Dientengevolge zal het niet lan ger mcgeliik ziin om gestorven dieren, welke naar een destructiebedrijf moe ten worden vervoerd aan de hand van de destructiebons af te schriiven var den leveringsnlicht der betrokken vee houders. Met ingang van 18 Januari a.s. zal dan ook een nieuwe regeling worden ingevoerd. Een veehouder, die een gestorven rund van meer dan 60 kg. met ingang van bovengenoemden datum heelt, doet hiervan aangifie bü den keuringsdienst. Hii dient hierbii het registratiemerk met de letters van het rund op te ge ven. Indien het 'registratiemerk van het runa niet wordt opgegeven, wordt het betreffende dier slechts voor 30 •ke. t.a.v. den leveringsnlicht afgeschre ven en zal het als nuchter kalf worden aangemerkt. Door den keuringsdienst zal de doods oorzaak worden vastgesteld en van de dcstructiegevallen opgave worden ge daan door middel van een copiebon aan den Provincialen Voedselcommis- saris. Den betrokken veehouder zal een afkeuringsbon worden afgegeven waar op het aantal kilogrammen vermeld staat dat van den leveringsnlicht wordt afgeschreven. Deze bon dient door den veehouder voor eventueele controle in het veeboekie te worden bewaard. Tenslotte vestigen wii er noe de aan dacht op. dat indien het cadaver niet van het bedriif van den veehouder wordt weggehaald, maar van de cada- verbakken of abattoirs, dan moet door den veehouder een kaartie om den hals v«p het dier worden gebonden, waarop vcor moet komen ziin naam. adres en organisatienummer. AANVOER RUNDVEE. In verband met de huidige vleesch- nositie verzoeken wii de veehouders in hun eigen belang, ten einde ingrijpen de maatregelen te voorkomen: Gevolg te geven aan hun lastgevin gen tot leveren. Verder mede te willen werken om een regelmatige aanvoer te waarbor gen door zooveel mogelijk hun af te zetten vee te leveren op de overname markten. 10 Jan. t.m. 1G Jan. 1943: Brood 03. Beschuit 03. Vlcesch 03. Aardappelen 03. Melk 03, Taptemelk 03, Tabak 03A. Ci- Karetten 03. 27 Dec. t.m. 23 Jan. '43: Suiker 463 (1 kg.); Jam 464 (1 rantsoen); Gort 465 (250 gr.); 470 (125 gr.); Havermout 471 (125 gr.); Vermicelli 472 (125 gr.); Kaag" 460, 461, 462 (elk 100 gr.)Bloem 4$6, 467, 468, 469 (elk 70 gr.); Rijst 4-02 res. (500 gr.), Cacao met sui ker 3-01, 4-01 ros. (elk 150 gr.). Chocolade 01 Versn. (100 gr.), Suikerwerk 02 en 03 Versn. (elk 100 gr.) 27 Dec. t.m. 20 Febr. '43: Koffiesurrogaat 473 (250 gr.) 11 Jan. t.m. 22 Jan. 1943: Boter 03. 11 Jan. t.m. 11 Maart 1943: Boter 01. 29 Dec. '42 t.m. 23 Jan. '43: Mandarijnen 4-03 res. (350 gr.) 30 Dec. '42 t.m. 6 Febr. '43: Mandarijnen 4-04 res. (850 gr.) Diversen: 06 t.m. 08 BV. Brandstoffen t.m. 28 Febr. '43; 01 t.m. 05 K.F. Brandstoffen t.m. 30 April '43; N. Textiel (mannen) scheerzeep t.m. 30 April; 474 alg.. Q-een- hcidszeep, 475 alg„ Q-wasch. poeder en Q-toiletzeep t.m. 31 Jan. '43. VerlenKde geldigheidsduur: E A Petroleum t.m. 16 Januari. 453 Algemeen. P-eenheidszeep. P-waschpoeder. P-toiletzeep t.m. 31 Jan. ADVIEZEN^S^, VAN DEN 7 VOEDINGSRAAD W BEGIN HET NIEUWE JAAR MET HET GOEDE VOORNEMEN" ALLE VOE DINGSWAARDE TE BENUTTEN. Kook Uw aardappelen in de schil, omdat: 1. de voedingswaarde van ongeschil de gekookte aardappelen hooger is dan van geschilde, daar zouten en vitami nen grootendeels behouden blijven, ter wijl er anders veel verloren gaat met hel kookwater en met datgene ^at er weggeschild wordt; 2. men na een maaltijd met onge schilde aardappelen minder gauw hon ger kriigt. 3. door het schillen ongeveer 15 van het gewicht -van de aardappelen verlo ren gaat en bii oude aardappelen zelfs biina de helft, zoodat in dezen tiid 11/2 kg. in de schil gekookte aardap pelen zeer 2 1 2 kg. geschilde aardap pelen vervangen. De bereiding geschiedt als volgt: - De aardappelen (vooral de zwarte) eenige malen flink afspoelen. De uitloopers en oogen verwijderen. De aardappelen met een stevig borsteltje goed schoon boe nen. Opzetten met een bodempje ko kend water en zout (1 theelepel per kg. aardappelen). De pan goed sluiten, de aardappelen vlug aan de kook bren gen en op getemperd vuur in 25 minu ten gaar laten worden. De aardappelen zoo noodig afgieten, laten drogen en opdienen. Degenen, die de schillen niet goed verdragen, kunnen ze op hun bord er af halen. Het warme schille tje laat gemakkelijk los. Recept stoofschotel van spruiten met versche worst. Versche rookworst of boterhammen- worst. 1 kg. spruiten,. 1 1/2 2 kg. aard appelen. boter of vet. zout. De spruiten schoonmaken en wasschen. de aardap pelen schoonboenen en in vieren snij den. Een bodemnie kokend water en zout aan de kook brengen, daarin een deel van' de aardappelen en spruiten leggen, hierop de rookworst en vervol gens de rest van de aardappelen en spruiten. De pan goed sluiten, den in houd vlug aan de kook brengen en gaar koken. Kooktiid 1/2 uur. Als al les gaar is. de rookworst uit de pan nemen, boter of vet toevoegen en alle bestanddeelen losies door elkaar men gen en met het vocht in een schaal overdoen. Bii gebruik van plakjes boterham- menworst deze toevoegen wanneer de bestanddeelen door elkaar 'gemengd worden. BOVENTALLIGE STIEREN. Zii die een stier hebben welke in de termen valt om boventallig te worden aangehouden, worden nogmaals in hun eigen belang geraden, zich met de iden titeitspapieren van den stier zoo spoe dig mogelijk bii hun plaatseliiken bu reauhouder te vervoegen om de boven tallige toewijzing in ontvangst te ne men. MACHTIGING TOT HUISSLACH TING VARKENS. Voor iedere machtiging tot huis slachting van een varken welke 1 Januari 1943 door den plaatseliiken Bureauhouder wordt afgegeven is een bedrag verschuldigd van f 2.25 in te- gensteUing tot de machtigingen welke vóór 1 Januari 1043 werden afgegeven en waarvoor f 0.25 verschuldigd was. VERMINDERING BEDRIJFS- MAXIMUM. Verzoeken om vermindering van het bedriifsmaximum in verband met ge leverde of verkochte runderen zullen niet meer in behandeling worden ge nomen. Alteen in zeer bijzondere gevallen zal van deze regel kunnen worden af geweken. DE WND VOEDSELCOMMIS- SARfS "OOR NOORD HOLLAND. Hoofdredacteur A R Jonker Plaatsverv van den hoofdred. huitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks Haagsehe redacteur P E H M Verberne. Den Haag Verantwoordelijk voor de»adver- tentles, Schager editie G Sebonrl, Schagen. Verantwoordelijk voor dé advertenties Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2