Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland Distributienieuws Ingrijpende verordening van Sauckel Amsterdamsche Jeugdstorm groeit Het varen op bii ALLE ARBEID GEMOBILISEERD Rede te Weimar Ten einde Duitschlsada wil om te leven en te overwinnen maxi maal op te voeren, beait de alge meen gevolmachtigde voor den „Arbeitseinsatz'', gouwleider Sauc kel, een verordening uitgevaardigd over de aanmelding van mannen en vrouwen ten behoeve van de rijksverdediging. Volgens deze ver ordening moeten alle mannen van 16 tot 65 jaar en alle vrouwen van 17 tot 45 jaar bij het voor hun woonplaats bevoegde arbeidsbu reau aanmelden, zoodra zij daar toe worden opgeroepen. Uiteraard vallen reeds in een be roep werkzame mannen en vrou wen niet onder de verordening, Vóórts niet scholieren, geestelijken en vreemdelingen. Van «le aanmel ding zijn vrijgesteld alle vrouwen met een nog niet leerplichtig kind of met ten minste twee kinderen beneden de l-l .jaar, doch ook de vrouwen, die slechts één kind heb ben, dat reeds leerplichtig is, zul len krachtens de verordening pas dan voor den „Arbeitseinsatz" in aanmerking komen, wanneer ge schikte gehuwde vrouwen zonder kinderen daarvoor in liet geheel jaiet meer beschikbaar zijn. De ver ordening legt voorts nadrukkelijk de vervulling van persoonlijke wen achcn over den aard van het werk vast en wel in het kader van de ar- beidsraadpleging door de arbeids- bureaux. Door onderzoek zal afzon derlijk worden nagegaan, in hoe verre de opgeroepenen voor werk zaamheden «Ier rijksverdediginz kunnen worden gebruikt. In de inleiding van de verorde ning wordt gezegd, dat alle Duit sche mannen en vrouwen in dezen de geheele wereld omvattende strijd voor liet behoud van het leven en voor de vrijheid en veiligheid «Ier natie hun krachten uitsluitend ter beschikking moeten stellen van de strijdende en arbeidende volksge meenschap en deze moeten richten op het doel van dezen oorlog, nl. het zoo spoedig mogelijk behalen van de eindoverwinning. DE REDE TE WEIMAR. Gouwleider Sauckel heeft voorts Vrijdag het woord gevoerd op een grooto bijeenkomst van de N.S.- D.A.P. over zijn verordening! inzav kc de aanmelding van nratmou eli; vrouwen voor werkzaamheden voor de rijksverdediging. F.r is niet de minste reden, zoo zcide hij, te twijfelen aan de soldaten of aan de toekomst van Duitscliland. Duitschland moet. een enkele wapensmidse" worden en de weermacht het best. mogelijke aan wapens be schikbaar stellen, niet de strijd 1 om Stalingrad, doch alleen hot feit, dat de oorlog zijn hoogte- punt. tegemoet gaat, heeft ge leid tot het in werking treden van dc reeds in April van het vorige jaar voorbereide veror dening inzake don aanmeldings plicht voor arbeid voor alle Duitschcrs. Do volken van deze aarde staan op het. punt hun geheele gevechts- potentieel bijeen te rapen. Duitsch land moet daarom hetzelfde doen De Duitsche bewapeningsindustrie verkeert wat arbeidskrachten be treft geenszins in nood. Zij draait veeleer op volle toeren. De uitrus ting voor de troepen is gereed. De taak bestaat, slechts daarin steeds meer, nog betere en nieuwere wa pens te leveren. De arbeidskracht van millioenen Duitsche mannen en vrouwen wordt thans gemobili seerd. Vervolgens keerde Sauckel zich tegen de door de vijanden versprei de beweringen met betrekking tut de „Arbeitseinsatz" in Duitschland Deze heeft niets gemeen met sla- venhoudorij of dejiortatie. De mil lioenen buitenlandsehe arbeiders voelen zich in Duilschland op hun gemak. In vele bedrijven zijn thans burgers van ongeveer een dozijn volken vereenigd. Om deze buiten landers een voorbeeld en aanspo ring te geven worden thans weder Duitsche mcnschen ter beschikking gesteld van de oorlogsindustrie.' Daarom is de oproep tot de Duit sche mannen en vrouwen uitge vaardigd. Door deze mobilisalie van nieuwe millioenen arbcids- krachten heeft Duitschland tegen-* over de vijandelijke mogendheden opnieuw een grooten voorsprong verkregen. Stap voor stap, naar go- lang de Duitsche bewapeningsin dustrie monschen noodig heeft voor nieuwe werkzaamheden, zal nu de verordening inzake de „Abeitsein- satz" van alle Duitschers in wer king treden. Ook hier is de hoogste rechtvaardigheid de grondslag. Be scherming van het leven en de ge zondheid van vrouw en moeder staat, dit spreekt vanzelf, ook ver der op den voorgrond. De goede wil van ons volk zal wonderen doen. DE HEL STALINGRAD BERLIJN, 29 Jan. (D.N.B.) Over de gevechten in Stalingrad ver neemt het D.N.B. het volgende: Snijdende stormen vegen over de kale steppe en over het slagveld van Stalingrad, dat onder 't dreu nen der vijandelijke artillerie, on der de vijandelijke hommen en gra naten beeft. Kleiner en kleiner wordt 't gebied. Van alle kanten omsingeld, schudden de uitgeput te mannen steeds weer alle ver moeidheid van zich af om de aan vallen van een verpletterende over macht af te slaan. Dag en nacht fluiten en dreunen de khnonnne. Krakend scheuren de hommen van de 'vijandelijke slagvtiegers den hardbevroren bodem op'en slinge ren stukken ijs als messen zoo scherp in de lucht. De vijand drijft zijn infanterie op meecloogcnlooze wijze steeds weer opnieuw in den strijd. Golf na golf strompelt over de met sneeuw bedekte steppe. De Duit sche grenadiers laten den vijand tot op enkele meters naderen. Dan worden de vijandelijke gelederen aanzienlijk gedund door liet plot seling geopende vuur. Doch in de plaats van de gesneuvelde bolsje wisten komen dagelijks versche strijdkrachten. De keten van bolsje wistische aanvallen wordt niet ver broken. Wanneer de munitie tot de laatste patroon verschoten is, grij pen de mannen naar het ontbloote zwaard. In gevechten van man te gen man levert de spade een bloe- digên oogst op Zoo wordt de vijand in zeer hevige gevechten steeds weer tot staan gebracht en versla gen. DUITSCHLANDS arbeidsreserve Rede van Walter Funk In de aula van de Bcrlijnsche universiteit heeft de rijksminister van handel, dr. Walter Funk, een rede gehouden over de grondsla gen van de Duitsche oorlogspro- «iuctie. Dr. Funk verklaarde, dat de Duitsche industrieën er volko men in zijn geslaagd van de vre- des- op de oorlogsproductie over te schakelen. Het vierjarenplan, dat onder leiding van Herman Göring ten uitvoer werd gelegd, had hierin een groot aandeel. Te- De herwinning van het Sudeten- land. In October 1938 werden de Sudetenduitsche gebieden weer bevrijd. De Führer op zijn tocht door Sudetenland aan de grens van Wildenau Hoflmann Stapt-Pa* m gelijkertijd met de algebecle pro- ductieverhoogiRgcn werd de Duit sche Rijksbank vrijgemaakt van alle buitenlandsehe invloeden, o.a. van den invloed van het goud. Dr. Funk verklaarde, dat in Duitschland arbeid en geld op liet oogenblik dezelfde waarde hebben. Ten aanzien van de oorlogsproduc- tie zeide de rijksminster, dat pas in het tweede en het derde oorlogs jaar de noodzakelijkheid van een nog grootere krachtsinspanning werd gevoeld. De productie werd geheel op 't voeren van een tota len oorlog voorbereid en nieuwe arbeidsreserves werden aangevoerd om aan de behoeften van het front te kunnen voldoen. Deze reserves zijn nog lang niet uitgeput. Zoo wel in het binnenlad als in de be zette gebieden kunnen nog hon derdduizenden handen worden vrij gemaakt ten behoeve van de oor logsindustrie. Dr. Funk deelde o.a. mede, dat op het oogenblik min der Duitsche vrouwen in do fabrie ken werken dan bij het begin van den oorlog. Naast de mobilisatie dor arbeids reserves, die voor de deur staat, is tevens een rationalisatie in het productieproces ten uitvoer gelegd. Duitschland heeft op het oogen blik het groote voordeel, dat het over voldoende grondstoffen kan beschikken. Steenkolen, ijzer, hout en petroleum, de belangrijkste in grediënten, hooft hot Rijk in over vloed. De zorgen dat de Duitsche industrie niet mot de behoeften van het leger gelijken tred zal hou den, zijn volkomen ongegrond. De veroveringen in Oost-Europa heb ben op het gebied der errondstof- fenvoorziening pen groot gewicht in de schaal gelegd, de Duitsche levensmiddelen positie heeft er In de eerste plaats wel hij gevaren. Tenslotte kondigde dr. Funk nog maals de algemecnc mobilisatie der arbeidsreserves aan. Winter aan het Oostelijk tront SS PK W. Zwager» (Vrljw. Leg. N«d.) O H-P a Ook mobilisatie van arbeidskrachten in Italië ROME, 29 Jan. (D.N.B.) In enkele belangrijke takken van de bewapeningsindustrie zal een aantal vrouwelijke arbeidskrach ten tewerk worden gesteld om zoo doende mannelijke arbeidskrach ten te vervangen. Het ministerie van corporaties heeft bepaald, dat met ingang van 1 Maart manne lijke arbeidskrachten in theaters,, bioscopen en andere instellingen van vermaak door vrouwelijke werkkrachten vervangen moeten worden. In liet transportbedrijf worden mannelijke werkkrachten, door vrouwelijke vervangen. Binnen kort zullen nieuwe maatregelen worden genomen om talrijke groe pen van arbeiders in de huisnij verheid nuttiger werkzaamheden te laten verrichten en om de man nelijke werkkrachten in het hotel- en restaurantbedrijf, in de confec tie-, niode en levcnsmiddelenzaken door vrouwelijk werkkrachten te vervangen. In de industrie werkzaam blij ven mannen van 63 jaar en ouder, alsmede oorlogsgcwonden enz. De mobilisatie en het tewerkstellen van vrouwen blijft vooreerst be perkt tot enkele jeugdige jaar gangen, alsmede tot ongetrouwde vrouwen, die geen arbeid verrich ten. Niet, opgeroepen worden vrouwelijke werkkrachten, die in den landbouw, bij het openbare bestuur of in andere bedrijven van algemeen belang reeds tewerk gesteld zijn. Ook vrouwelijke scholieren van middelbare scholen en van scholen van liooger onder wijs zullen tijdens het, studiejaar nicLopgeiiocpcn worden. SOWJET EISCH AAN DE GEALLIEERDEN. De Sowjct-Unie eischt van zijn bondgenooten, naar Afton Tidnin- gën verklaart, voor 1 Maart een beslissing in Noord-Afrika. Volgens een bericht van United Press uit het geallieerde hoofd kwartier in Noord-Afrika, wordt door welingelichte waarnemers verklaard, dat, wanneer de geal lieerden den militairen en politic ken toestand in Noord-Afrika niet voor 1 Maart Ophelderen, dit op een zeer nadcelige wijze door de Sow- jet-Unie zal worden opgevat. HET ONDERZOEK NAAR DE AARDKERN. De Duitsche geoloog prof. Ilaalck heeft thans de nieuwste resultaten van zijn onderzoekingen naar de aardkern gepubliceerd en is tot een aantal opzienbarende conclusies gekomen. Zoo berekende de geleer de met behulp Van golfmetingon, dat de gi*ens van (1e aardkern op ongeveer 2.900 km. moet liggen en dat in het middelpunt der aarde een druk van 3.3 tot 4,4 millioen atmosferen heerscht. De maximum temperatuur wordt op 8000 graden geschat. AMSTERDAM, 29 Jan. In een onderhoud, dat wij hadden met den streekeider van den natio nalen jeugdstorm, opperliopman E. Zilver, vertelde deze dat de inten sieve propaganda-actie, welke vier maanden lang te Amsterdam is gevoerd, belangrijke resultaten heeft opgehelderd. In buurten, waar men nooit had kunnen door dringen zijn nu contacten gelegd en honderden nieuwe leden zijn toegetreden. De centrale opleidingsschool vol doet aan de gestelde, verwachtingen en driemaal per jaar wordt hier een groep nieuwe leden opgeleid Van groot belang is de oprich ting van een eigen medischen dienst, welke onder leiding staat van den gemeente-arts dr. J. R. Rijtma. De gemeente heeft een ge' oinv van den geneeskundigen deinst aan de Hendrik dc Kcyscr- straat beschikbaar gesteld waar de jeugdstorm leden op regelmatige tijden gekeurd worden. Alle nieu we leden worden direct aan een onderzoek onderworpen en, indien noodig, verder niet rand en daal terzijde gestaan. Dr, Rijtma wordt geassisteerd door zusters van de N.S.V.O. alsmede door eenigc in opleiding zijnde artsen. Ongeveer half Februari krijgt men de beschikking over een ruim kleedingmagazijn. dat gevestigd wordt in een der winkels van de A.M.V.J. aan de Vondelstraat. Hier kunnen de leden zich unifor men aanschaffen. Op het oogenblik wordt alles in het werk gesteld om de nieuwe le den, die het soms aan het hoog noodige ontbreekt, te helpen. Het is verheugend dat men daarbij den steun kriigs van buitenstaanders, die kleeding en schoeisel beschik baar stellen voor de jongens- en meisjes. Voortdurend wordt getracht het werk uit te breiden', doch reeds thans heeft de beweging haar le den heel wat te bieden. Zoo beoe fenen de meisjes: zang, volksdans en rhythmisch dansen, tooneel, handenarbeid, muziek*, hockey, zuigelingenzorg en harmonische lichaamsputwikkeling. Voor de jongens is er de luehtvaart-afdec- lin~ de marine-afdeeling, die en. eigen marinebarkas heeft gekregm zwemmen, boksen, schermen, ath- letiek, ijshockey, E.H.B.O., zang en muziek. Bovendien zullen zij kunnen worden opcenomen in de motor- jeutrdstormafdeeling, die 1 Maart wordt opgericht. Gedurende twee of drie maan- d;n zal de jeugdstorm weinig naar huiten optreden, omdat dan dc inwendige reorganisatie ter hand wordt genomen. Van 1 April af echter zal een krachtiger geworden jeugdstorm weer van zich doen spreken. Inhalen arbeidstijd Kerstweek VGRAVENHAGE, 29 Jan. In tic. beschikking van den Soer.-Gen. van liet Dep. van Soc. Zaken van 22 Dcc. jl. betreffende, de belooning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 24 December '42 tot en met 3 Januari 1943 gesloten moest blijven, is be- paald, dat het overwerk om den dóorbetaalden arbeidstijd in te ha len, kan plaats hebben in afwij king van heigeen betreffende de maximum arbeidstijden bij of krachtens dc arbeidswet 1919 is voorbeschreven, echter met dien verstande, dat niet langer mag worden gewerkt, dan 11 uren per dag en 00 uur per week. Naar aanleidin van vragen, of deze grenzen ook betrekking heb ben op vrouwen en op personen benedon 18 jaar, deelt het Dep. v. Soc. Zaken mede, dat ten aanzien van deze heide groepen de bij of krachlens de arbeidswet 1919 vast gestelde maximum arbeidstijden moeten worden in acht genomen. Dus in het algemeen 48 uur per week, tenzij de arbeidsinspectie, overeenkomstig het in die wet be paalde een o verwerk vergunning heeft gegeven. Zulk gen vergun ning dient aangevraagd te worden in alle gevallen, waarin anders van een inhalen van dc verzuimde uren geen sprake zou kunnen zijn. SPORTVERKEER MET HET BUITENLAND. Aan de sportbeoefenaren en hen, die zich voor sportaangelegenhedcn naar het buitenland wcnschen te begeven, wordt ter kennis gebracht dat zij zich hiervoor in den vervol ge met een verzoek dienen te rich ten tot den voorzitter van de sport bonden waaronder zij ressorteeren Voor de verdere behandeling van deze aanvragen leggen de voorzit ters der bonden een dergelijk ver zoek voor aan den rijksgevolmach tigde voor de sport, wiens bureau is gevestigd in de v. d. Aastraat 34 te 's Gravcnhage. 3 September 1939. De FQhrer onderteekent zijn oproep aan het Duitsche volk Honmann-Stapf Pöx m 0p betere Bnancieele basis De voorzitter van de Federatie van V.V.V.'s in N. II., Mr. D. Bree- baart, heette in de, in het pavil joen Kinheim te Alkmaar gehou den buitengewone vergadering, bij zonder welkom de directeur der A. N.V.V., dc heer de Waal en de voorzitter van de contact commis sie, de heer Jonckheer, tevens voor zit tor van de V.V.V. Amsterdam. De vergadering was noodig om dat er een nieuwe begrooting moest worden vastgesteld. Na het vast stellen van de begrooting was n.1. gebleken, dat er in groote lijnen in het financieclc beleid der A.N. V.V. verandering komt. De Fede ratie krijgt n.1. van de Provinciale een verhoogde subsidie tol f 4100.- De K. v. K. geeft vermoedelijk een subsidie van f 1450.-, terwijl de bijdrage van de plaatselijke V.V. V. aan de A.N.V.V. voortaan de Federatie ton goede zal komen. De Federatie komt daardoor op een hetere financieele basis te staan, zoodat hot bestuur thans een be grooting kon aanbieden die in ont vangst en uitgaven oen bedrag van f 7630.— aanwijst. In verband hier mede wordt het mogelijk dc inter ne verbetering der aangesloten V. V.V.'s ter hand le nemen, waarom het bestuur voorstellende om naast den administrateur een tweede kracht aan te stellen op een sala ris van f 1200.— en de subsidie van de K. v. h. te verdeelen over de aangesloten vereenigingen, Do grootere krijgen f 1 GO.- en de klei nere f 50 Om de vereenigingen te Camperduin-Groet en Schoorl be ter op pootcn te zetten krijgen die voor een jaar ieder f 75.—, terwijl werd voorgesteld 'om aan Hoorn en de Zaanstreek, die in financiee le moeilijkheden verkeeren, voor een jaar ieder f 200.le geven. Na uitvoerige bespreking werd overeenkomstig de bestuursvoor stellen besloten. Voor de aange sloten V.V.V.'s blijft de contributie aan de Federatie op 10 cent per lid gehandhaafd Aan Alcmaria zal voortaan voor kantoorhuur en verwarming f 300.— per jaar ver good worden. Voorts werd besloten de vergaderingen van plaatselij ke vertegenwoordigers weer maan (lelijks te houden. Tot 2de administratrice werd door het dagelijks bestuur mevr. Evenfluiis-Nueboer, administratrice der V.V.V. Bergen, benoemd. De veldtocht In het Zuidoosten. Op 3 Mei 1941 kon op de Akropolis in Athene de Duitsche Rijksvlag worden geheschen Hoffmann-Stapf-Pax m In het verordeningenblad is op genomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het varen op binnenschepen. Hierbij wordt o.m. bepaald: Varen op een binnenschip mogen slechts: 1) Leden der bemanning van het schip; 2) personen, die behooren tot een aan boord gevoerd huishouden van een lid der bemanning van het schip; 3) personen, die ambtshalve me devaren; 4) op een schip, dat tot personen vervoer is toegelaten, de reizigers. De gezagvoerder draagt er zorg voor. dat op het schip slechts per sonen varen, die overeenkomstig het vorige lid mogen medevaren. Ilii houdt bemanningslijsten bij volgens aangegeven modellen. De medevarende bevestigt door zijn onderteekening. dat de hem be treffende inschrijving juist is. De gezagvoerder moet de beman ningslijsten onverwijld na elke in schrijving aan een waterschout of aan een ambtenaar, die op grond van art. 1 van het schepelingenbe- sluit de functie van een waterschout vervult, over te leggen. De gezagvoerder bewaart een be- mannnigslijst ten minste één jaar. nadat deze is afgesloten. Binnenschepen in den zin van de ze verordening ziin vaartuigen: 1) der binnenvaart, welke dienen voor het vracht- of reizigersvervoer 2) der binnenvisscherij. welke varen binnen het bepaalde gebied waarvoor de verbodsbepalingen gel den. De bepalingen zijn niet van toe passing op vaartuigen der binnen visscherij. welke slechts één man aan boord hebben. Overtreding van deze bepalingen kan worden gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste 1 jaar en met geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden of met een dezer straffen en worden beschouwd als misdrijven. Deze verordening treedt 10 Febr. 1943 in werking. Zij is niet van toe passing ten aanzien van schepen welke tot het voeren der .Reichs- dienstflagge" gerechtigd zijn. METALEN KEUKENGEREI EN SERVIESGOED. GELDIGHEIDSSDUUR VAN LOO- PENDE BONNEN VERLENGD. 's-GRAVENIIAGE, 30 Jan. De geldigheidsduur van de bonnen voor keukengerei en serviesgoed, reserve 3-77, 3-78, 3-79, 3-80 en 4—77, 4—78. 4—79 en 4—80 van dc bonkaarten voor voedingsmiddelen 13e periode K 310 en K 410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar) is verlengd tot en met 28 Februari 1943. Men kan dus tot en met bovengenoemden datum op deze bonnen, bij gelijktijdige afgifte van een der punten 01 tot en met 04 van de EV-kaart voor serviesgoed, naar keuze metalen keukengerei of serviesgoed koopen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDO E LEIN DEN Van 1 Februari tot en met 30 April 1943 geeft, de met „06 KF" ge merkte bon der DZ-kaart. voor vaste brandstoffen voor kookdoel- einden recht op liet koopen van een eenheid vaste brandstoffen» met uitzondering van anthraciet. BONAANWIJZING SMEER. MIDDELEN. Van 1 Februari 1943 af, geven de met „periode C" gemerkte bonnen voor smeermiddelen recht op het koopen van het op den bon aange geven aantal eenheden smeerolie. GENERATOR-ANTHRACIET EN BAGGERTURF VOOR FEBR. '43. Van 1 tot en met 28 Februari '43 heeft elk der met de woorden „ge- nerator-anthraciet veertiende pe riode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (ma ximum 75 kg.) anthraciet ootjes 4 nf 5. In hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator- turf veertiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. GEEN HEBREEUWSCH MEER OP HET GYMNASIUM. 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. De Staatscourant bevat eeni- ge besluiten van den Secreta ris-Generaal van het departe ment van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming waarbij het onderwijs in de He- breeuwsche taal aan de open bare gymnasia wordt afge schaft. Inbrekerspech ROTTERDAM. Door een toeval is de Rotterdamsche politie er in geslaagd een inbraak op te helde ren, nog voor de benadeelde daar van aangifte had gedaan. Gister morgen vroeg vervoegden zich eenige rechercheurs aan het adres van een man, die werd gezocht, verdach' van diefstal. Het was vijf uur in den morgen en de vrouw van den bewusten man lag nog op bed, maar geheel gekleed stond midden in de kamer een jongeman Deze zeide, dat hij een neef was van de vrouw op bed en dat hij zijn tante een bezoek kwam bren gen. De rechercheurs geloofden hiervan natuurlijk niet veel en zij doorzochten het huis verder. In de naast gelegen kamer zag zij toen een man, die plat tegen den muur gedrukt stond. Het bleek de ge zochte te zijn. In de kamer ontdekten de recher cheurs ook een groote pot met bo ter, 'n pot met eieren, alsmede 'n zak met kaas en boter, terwijl ver der twee fietsen, die blijkbaar pas waren gebruikt, in de komer ston- denen De man zei dat de goederen afkomstig waren van sluikhandel, maar toen een der politiebeambten een jas, die over een stoel lag, op lichtte, bleek daaronder een breek ijzer, een nijptang, handschoenen, kortom een complete inbrekersuit rusting te liggen. Ontkennen leek den mannen nu niet meer raad zaam en zij bekenden zoo juist een inbraak te hebben gepleegd in een boerderij te Barendrecht. De beide mannen zijn aangehouden en aan de Barendrechtsche politie overga leverd. Veelbelovende jongens UTRECHT, 29 Jan. Etnd vorige week hebben twee dertienjarige jón gens hier ter stede in een stal van een besteller kans gezien een tasch, inhou dende o.m. f 1300 te stelen Gisteren zijn zij door de Utrechtsche politie ge arresteerd en toen bleek, dat er al geen cent meer over was. Al het geld had den de knappen er door gejaagd. Zij hebben voorts sigaretten en shag in den clandestienen handel gekocht., had den zich verder te goed gedaan en lek ker gegeten op bonnen, die zij voor duur geld hadden gekocht, terwijl zij in Amsterdam eens flink aan den boe mel waren gegaan. Daar hadden zij o.m. eenige horloges gekocht. Zij gin gen niet naar school en zwierven den geheelen dag tot twaalf uur op straat en in cafetaria's. Aan verschillende vriendjes hadden zij ook wat geld ge geven. daar zij er op den duur geen raad mee wisten. De tasch is ergens in een boschje leeg teruggevonden. De twee 13-jarigen zijn thans ingesloten en zullen voor den officier van justi tie worden geleid.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2