Tien vragen aan lel Duitsche volk Berlijnsche pers over de rede van dr. Goebbels DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Vervolg rede Dr. Goebbels Die alle met een geestdriftig „ja" werden beantwoord Zaterdag 20 Februari 1943 Tweede blad Dr. Goebbels vervolgde zijn redjê met de volgende woorden: De worsteling om Staling/ad is in haar tragische verwikkeling juist een symibool van dezen held- haftigen tegenstand tegen het on- roer der steppe geworden. Het had dan ook een geestelijke en moreele beteekenis voor het Duit sche volk, een diepe beteekenis. Eerst hier zijn onze oogen vol komen geopend voor de pro-hl e- miek die uit dezen oorlog voort vloeit. Wij zullen de feiten, al zijn zij nog -200 hard en wreed, moedig onder oogenzien. Want steeds nog is in de ge schiedenis van onze partij en van onzen slaat bewezen, dat een herkend gevaar spoedig ook een overwonnen gevaar is. In het teelten van dezen heldlyi.ftigen tegenstand staan onze verdere allerzwaarste af- weergeveohten in het Oosten. Waarom het Duitsche volk strijdt, In het Oosten woedt een oorlog zonder genade. De Fuehrer heeft dien juist gekarakteriseerd, toen hij verklaarde, -dat er uit dezen oorlog niet overwinnaars en over wonnenen, maar slechts- overle venden en vernietigden zouden voortkon .en." In het Oosten strijdt het Duitsche volk om alles wat het heeft. Wij zijn in dezen strijd tot het inzicht gekomen, dat het Duitsche volk hier zijn heiligste goederen, zijn gezinnen, zijn vrouwen en kinderen, de schoon heid en ongereptheid van zijn landschap, van zijn steden en dorpen, het tweeduizend jaar oude erfgoed zijner cultuur en alles, wat het leven waard maakt om geleefd te worden, heeft te verde digen. Voor deze schatten van onze rijke volksgemeenschap heeft het bolsjewisme natuurlijk niet het "geringste begrip cn het zou daarmede niet in het. minst reke ning houden. ITet doet dat immers niet eens bij zijn eigen volk. De massa's pantserwagens, die in dezen winter ons front in het Oosten bestormen, zijn het resul taat van 25 jaar maatschappelijk ongeluk en ellende van het bolsje wistische volk. Daarentegen moe ten wij met de vereischte tegen maatregelen optreden. Ik geef uiting aan mijn vaste overtuiging, dat wij het bolsjewistische gevaar op den duur niet kunnen neer werpen, wanneer wij het. zoo niet met gelijke, dan toch met gelijk waardige methoden bestrijden. Het Duitsche volk staat daardoor voor het ernstigste feit van dezen oorlog, n.L het toonen van een vastbesloten heid om alles te geven, ten einde alles wat het beziit te houden, en alles, wat het voor het verdere leven noodig heeit te verkrijgen. De geestelijke bedreiging, die 't bolsjewisme vormt, is bekend, dat wordt ook in het neutrale buiten land niet bestreden. Maar buiten die geestelijke bedreiging vormt het bolsjewisme voor ons en Eu ropa thans een onmiddellijke mi litaire bedreiging. liet zou bij de machthebbers van het Kremlin waarschijnlijk een stormachtige vroolijkheid opwekken, wanneer men daartegen alleen met gees telijke argumenten zou willen optreden. Wij zijn vastbesloten ons leven met alle middelen te verdedigen, zonder er rekening mee te houden, ol de omringende wereld de noodzakelijkheid van dezen strijd inziet of niet. De totale oorlog. De totale oorlog is dus het gebod van het oogenblik. I-Iet gevaar, waartegenover wij staan, is reus achtig. Reusachtig moet derhalve ook de krachtsinspanning zijn. waarmede wij het gevaar tegemoet treden. Thans is het oogenblik gekomen om de glacéhandschoenen uit te trekken en de vuist t.e ban dageeren. 't Gaat niet langer aan het rijke oorlogspotentieel niet al leen van ons eigen land, maar ook van het te onzer beschikking staande aanzienlijke deel van Eu ropa slechts vluchtig en opper vlakkig te gebruiken. Het moet geheel uitgeput worden. Europa's toekomst 'hangt van oh zen strijd in het Oosten af. Het Duitsche volk stelt zijn kostbaarste nationale bloed voor dezen strijd beschikbaar. Het overige rleel van Europa i behoort althans zijn arbeid beschikbaar te stellen. Er zijn vele ernstige critici ook in andere landen, die dezen dwin- genden plicht reeds inzien. Ande re bestrijden hem nog. Dat kan voor ons echter niet beslissend zijn. Wie in de rest van Europa dezen strijd vandaag nog niet be grijpt. zal ons morgen op de knieën danken, dat wjj hem moe dig en vastberaden op ons 'hebben genomen. liet ergert ons niet eens, dat onze vijanden in het buitenland beweren, dat de maat regelen, welke wij thans nemen voor de totaliseering van den oorlog, tamelijk veel gelijken on die van het bolsjewisme. Het gaat bier niet om de methode, maar om het doen, n.1. het uit den weg ruimen van het gevaar. De vraag is dus niet. of de methoden, die wij toepassen, goed of slecht zijn. maar of zij tot succes leiden 1'n ieder geval zijn wij als nationaal- socialistische volksleiding thans tot alles besloten. Daarbij behoe ven wij de bolsjewistische metho den reeds daarom niet na te vol-' goal, omdat wij over beter mon- scilvervmateriaal en een betere lei ding beschikken en daardoor een grooten Voorsprong hebben. Maar wij moeten, zooals de ontwikkeling aantoont, veel meer doen. dan wij tot dusverre gedaan hebben, om den oorlog in bet -Oosten een be slissende wending ten goede te geven. Overigens weet ieder, dat deze oorlog, als wij hcfn zouden verliezen, ons allen zou vernieti gen en daarom is bet. volk met zijn leiding vastbesloten thans z.ich op de meest radicale wijze 70'f te helpen. Toen ik in mijn rode van .30 Januari op deze plaats den tota len oorlog proclameerde, bruiste mij uit de mensehonmassa om mij heen een orkaan van bijval tegemoet, ïk kan oonslatoeren. dat de leiding bij baar maatrege len het volkomen eens is met bet geheele Duitsche volk in het bin nenland en aan bet front. Wij zullen liever te veel dan te wei nig kra ebt voor bot behalen van de overwinning inspannen. Ik heb reeds, aldus vervolgde dr. Goebbels. openlijk verklaa/d. dat de voor den oorlog beslissende taak van bet oogenblik hierin be staat, dat wij den Fuehrer dooi de meest ingrijpende maatregelen in het binnenland een 'operatieve reserve ter beschikking stellen, die het hem mogelijk maakt, in het komende voorjaar en in den zomer het offensief t.e' hervatten en te trachten, bet bolsjewisme der Sowjetunuie den bcslissenden slag toe te brengen. Wij moeten in liet Oosten weer offensief wor den. Wij moeten daartoe de r.oo- dige krachten, die in het land nog rijkelijk voorhanden zijn, mo- biliseeren. De tijd dringt, spoed is geboden. De offers, die de indivi du ee le burger daarbij moet bren gen. zijn vaak groot, maar zii bet eekenen maar weinig in ver gelijking met de offers, die hij zou moeten brengen, wanneer hij deze offers weigerde en daardoor het grootste nationale ongeluk over ons volk zou oproepen. De chirurg snijdt niet om te dood en, maar om het leven van den pa tiënt te redden. De verdeeling der offers. Met nadruk verklaarde de minister, dat de offers recht vaardig verdeeld moeten wor- don. liet land paoet in zijn ge heel ordelijk en intact blijven, niets mag zijn beeld van oor logvoerend land vertroebelen. Na den oorlog willen wij gaar ne weer handelen naar het be ginsel: strijden en laten strij den. Men voere hiertegen niet aan, dat het behouden van een lieflijk en vreedzaam voorko men hot buitenland imponeert. Het. buitenland wordt slechts geimponeerd door een Duitsche overwinning. Wanneer wij heb ben overwonnen, zal ieder onze vriend willen zijn. Zouden wij echter eens het onderspit del ven, dan zouden wij opze vrien den op de vingers van een hand kunnen aftellen. Wij willen lie ver een paar jaar verstelde kleeren dragen, dan dat wij een toestand oproepen, waarin ons volk een paar eeuwen in lompen zou moeten loopen. De minister legde er den nadruk op, dat de regeering anderzijds al les doet om in dezen moeilijken tijd de noodige ontspanningsmogelijk heden voor het werkende volk te behouden. Schouwburgen, bioscoop theaters, concertzalen 'blijven on verminderd open. Wij hebben, al dus vervolgde de minister, in het geheel niet de bedoeling, over ons volk een grijze winterstemming te doen dalen. Wat het volk dient, wat zijn gerechts- en werkkracht in stand houdt, staalt en doet groeien, is goed,.en belangrijk voor den oorlog. Wat daarmede in strijd is, moet worden afgeschaft. Dr. Goebbels sprak in dit verband ook over eenige practische maatrege len van den totalen oorlog, die reeds getroffen zijn. Het vraagstuk waarom het gaat. is het vrijmaken van soldaten voor het front on van arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie. Aan deze beide doelen moeten alle andere behoef ten ondergeschikt gemaakt worden. Dat moet niet een definitieve sta- biliseering van onzen levensstan daard zijn, maar slechts een mid del tot het bereiken van het doel, de totale overwinning. Hierbij sprak de minister de overtuiging uit, dat de Duitsche vrouw vastbesloten is de plaats, welke de man, die naar bet. front gaat, vrijmaakt, zoo spoedig moge lijk volledig in te nemen. Wij be hoeven ons daa-rvoor in het geheel niet op bolsjewistische voorbeelden te beroepen. Ook in de Duitsche oorlogseconomie werken sedert ja ren reeds inillioenen van de beste Duitsche vrouwen met het grootste succes. Honderdduizenden zijn reeds gekomen, honderdduizenden zullen nog komen. In zeer korten tijd hepen wij daardoor legers van werkkrachten vrij te maken, die op. haar beurt wederom legers van strijdende frontsoldaten beschik baar zullen maken. Met verachting, aldus de minis ter, wijs ik het verwijt, ons door onze vijanden gemaakt, van de hand. dat. dit een nabootsing van het bolsjewisme zou zijn. Wij wil len het. bolsjewisme niet naboot sen, wij willen het overwinnen en wel met middelen en methoden, die tegen het bolsjewisme zijn opge wassen. De Duitsche vrouw zal dit liet eerste hegrijpen, want zij heeft reeds lang ingezien, dat de oorlog, welke onze mannen thans voeren, in de eerste plaats een oorlog ter bescherming harer kinderen is. Niemand mag don ernst van den tijd miskennen omdat do vijand zoo ver van onze grenzen verwij derd is. Er bestaat, desondanks een nationaal gevaar en dat moeten wij verijdelen, het koste wat het wil. Fusies in het bedrijfsleven. Daarnaast voltrekken zich groot- scheepsche fusies in het algemee- ne bedrijfsleven. Dit. heeft in de eerste plaats betrekking op verze keringsmaatschappijen en banken, de betastingen, de tijdschriften efi kranten, welke niet van oorlogs- en vitaal belang zijn. 't Heeft be trekking op partij- cn bestuursin stellingen, die voor den oorlog niet onontbeerlijk zijn, maar ook op een verdere vereenvoudiging van het leven van het volk, voorzoover de behoeften van den oorlog dat noo dig maken. Ik weet, dat groote dee- lcn van ons volk daarbij zware of fors moeten brengen. Ik heb begrip voor deze offers en de leiding streeft ernaar ze tot een minimum te beperken, maar er zal een zeker gedeelte overblijven, dat gedragen moet worden. Na den oorlog zullen wij datgene, wat wij thans ontbin den, grooter én schooner clan ooit opbouwen en de staat zal daartoe de helpende hand reiken. De middenstand zal na den oorlog onmiddellijk worden hersteld. Na den oorlog wordt de midden stand onmiddellijk in den grootsten omvang hersteld in economisch en maatschappelijk opzicht. De maat regelen van thans zijn uitsluitend noodmaatregelen voor de oogmer ken en de behoeften van den oorlog. Zij zijn niet gericht op een struc- tureeie verandering van het econo mische leven, maar alleen op een zoo snelle en zoo grondig mogelijke overwinning. Want hier ligt de weg naar de overwinning. Alleen als Duitsche volk heeft uiting gegeven aan zijn vastberaden wil" EERLIJN, 19 Febr. (DNB). De gisteren gehouden massabetoo- ging in het Sportpalast te Berlijn, in welker middelpunt de groote re de stond van minister Dr. Goebbels, beheerscht volkomen het beeld der Duitsche Vrijdagochtendbladen. De bjaden noemen deze betooging een volksstemming voor den totalen oorlog en schrijven, dat de herhaal de instemming der massa met de uiteenzettingen van dr. Goebbels de rotsvaste zekerheid der Duitsche natie in de overwinning overtuigend tot uiting heeft gebracht. Berliner Lokal Anzeiger: Het Duitsche volk wil zijn toekomst en wil de overwinning. Voor dit doel wil het stryden en offeren. Het zal aan niets anders meer denken dan aan den oorlog en daarom zal het dien winnen. wij voldoende soldaten en wapens hebben, kunnen wij ons met alle middelen te weer stellen tegen de bedreiging uit het Oosten en een door de Angelsaksische mogendhe den geprovoceerde bedreiging uit het Westen of het Zuidoosten. Invasie-pogingen, Men behoeft in Londen en "Washington geen twijfel te hebben over de ontvangst, welke de Duitsche weermacht een invasiepoging, .waar die ook in Europa zou worden ondernomen, zal bereiden. Ik ontken niet, dat ook met het oog op de uitvoering van de zoo juist geschetst maatrege len, ons nog weken vol zorg te- wachten staan. Maar daar door krijgen wij thans defini tief lucht. Wij richten deze maatregelen geheel op de actie van den komen den zomer en gaan thans, zonder eenige aandacht te schenken aan de dreigementen en grootsprekerij van den vijand aan hot werk. Het verheugt mij, dat ik dit program ma der overwinning mag voordra gen aan een Duftsch volk, dat flezi maatregelen niet alleen bereidwil lig draagt, maar ze zelfs eischt. en dat wel dringender d«n ooit in den loop van dezen oorloa het p-s val Is geweest. Ik spreek mijn diepe overtuiging uit, dat het Duitsche volk door den tragischen slag van Het. lot te Stalingrad innerlijk ton diepste gelouterd is Het heeft den oorlog in zijn hard pn raeedopgcnloos gelaat gekeken. Hef weet thans de gruwelijke waarheid en is vastbesloten met den Fuehrer door dik en dun te gaan. Aan onzen kant staan trou we en betrouwbare bondgonuoten. Het Italiaansche volk zal met ons onder leiding van zijn grooten d.ice zonder afdwalen don weg naar de overwinning voortzetten De fascistische leer heeft'het rijn gemaakt voor alle groote lotsbe- Droevingen. In Oost-Azië brengt bet dappere .Tapansche volk de Angelsaksische oorlogsmacht slag. na slag toe. Drie groote mogend beden en wereldmachten tezamen met haar bondgenooten voeren den strijd tegen de plutocratische tyrannie en de bolsjewistische be dreiging. Wat kan on.s gebeuren, wanneer wij ons met hechte vast beradenheid onderwerpen aan de harde bemroevingen van dezen oorlog? Aan de zekerheid van onze overwinning bestaat bij ons geen twijfel. De vijand zal. ons In den aanstaanden zomer weer in oude offensieve kracht leeren komen. Het Duitsche volk is vastbesloten den Fuehrer -daar voor met inspanning van al zijn energieën de noodige mo gelijkheid te verschaffen. Anglo-Amerikaansche lok stemmen. In deze dagen heeft, zoo ging dr. Goebbels voort, de Engelsohe en Amprikaansche pers zich zeer uitvoerig met i de houding van het Duitsche volk in de huidige crisis be zig gehouden. De Engelschen kennen het Duitsche volk, naar zij zelf beweren, zooals bekend is, veel beter dan wij, zijn eigen leiding. Zij geven ons schijnheiligen raad om trent hetgeen wij te doen en te laten hebben, steeds in de onjuiste opvatting, dat het Duitsche volk van thans ge lijkt op het Duitsche volk van November 1918, dat het slacht offer werd van hun verleidings kunsten. Ik behoef geen tegen bewijs te leveren tegen deze veronderstelling. Het tegenbe wijs wordt door het strijdende en werkende Duitsche volk dagelijks opnieuw geleverd. De minister richtte in dit ver band tot de volksgenootcn, die de vergadering bijwoonden een reeks vragen. Toen mij, zoo zcide hij, mijn Berliner Boersen Zeitung: Na deze imponeerende betooging zal er ook bij de vijanden geen twijfel meer mogelijk zijn. Het Duitsche volk heeft uiting ge. geven aan zijn vastberaden wil, den totalen oorlog zoo grondig te voeren, dat aan het eind daarvan de totale overwinning zal staan. Voelkischer Beobachter: Met den wal onzer wapenen E-uropa te be hoeden voor zijn ineenstorting, werd onze missie voor cultuur en bescha ving. maar ons zelf voor de uit roeiing te bewaren, werd ons be sluit. Daaraan valt niet te tornen. Al zou de toekomst ons nog eer. zwaarder lot brengen, dan wij reeds doorstaan hebben, toch willen wij het beleven, want het lot stelt ons als volk en als mensch voor de vraag, of wij willen leven of ster ven. Wij hebben gisteren geant woord. toehoorders op mijn eischen van 30 Januari spontaan de verzekering gaven van hun instemming, be weerde de Engelsohe pers den vol genden dag, dat dat een propagan- davertooning w as geweest en geens zins in overeenstemming was met de ware stemming van het Duit sche volk. Voor mij zitten thans in reeksen Duitsche gewonden van het Oostelijke front, met afgezette armen en bcenen, met stukgescho ten ledematen, oorlogsblinden, die met liun roodekruiszusters zijn ge komen. mannen in den bloei hun ner jaron, die hun krukken voor zich hebben staan. Tusschen hen tel ik tegen de 50 dragers van het eikenloof en het ridderkruis. Een schitterende delegatie van ons strij dende front. Achter hen verheft zich een blik van bewapeningsar beiders en -arbeidsters uit de Ber- üjnjsche pantserfabrieken. Achter hen weer zitten mannen uit de par- tijorganisatie, soldaten uit de strij dende weermacht, artsen, geleer den, kunstenaars, ingenieurs en ar chitecten. onderwijzers, ambtena ren en bedienden, een trotsche ver tegenwoordiging van ons geestelij ke leven. Rondom in het geheele sportpaleis zie ik verdeeld duizen den Duitsche vrouwen. De jeugd is hier vertegenwoordigd cn de grijze ouderdom. Geen stand, geen beroep en geen levensjaar .is bij de uitnoo- digingen over het hoofd gezien. Ik kan dus met het volste recht zeg gen: wat hier voor mij zit is een vertegenwoordigend deel van het geheele Duitsche volk. aan het front en in het vaderland. Is dat juist? Ja of neen? (Donderend ja- geroep antwoordde den minister). Gij dus, zoo ging dr. Goebbels ver der, vertegenwoordigt in dit oogen blik donatie. En tot u zou ik tien vragen willen richten, die gij met het Duitsche volk ten aarjhoore van de heele wereld moet beantwoor den. Tien vragen aan het Duitsche volk Laaiend enthousiasme der menigte. De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk het geloof in de over winning heeft verloren. Ik vraag u; „Gelooft gij met den Fuehrer en met ons aan de uiteindelijke, totale overwinning van het Duitsche volk". Wederom antwoordde een „ja'' van vele dui zenden stemmen. Ik vraag u: „Zijt gij vastbeslo ten den Fuehrer in het bevechten van de overwinning door dik en dun en met aanvaarding van ook de zwaarste persoonlijke lasten te volgen?" Een veelvuldig, vele ma len herhaald „ja" was het ant woord der menigte. Ten tweede: En Engelschen beweren, dat het Duitsche volk den strijd moe is. Ik vraag u: „Zijt gij bereid met den Fuehrer, als pha- lanx van uw vaderland achter de strijdende weermacht staande, de zen strijd met wilde vastberaden heid en zonder afdwalen voort te zetten door allo lotsbeschikkingen heen tot de overwinning in onze handen is?" Een stormachtig „ja" van alle aanwezigen was liet ant woord. Ten derde: Dc Engelschen be weren, dut het Duitsche volk geen lust meer heeft zich te onderwer pen aan den hand over hand toe- nemenden oorlogsarbeid, dien de regeering eischt. Ik vraag u: „Zijt gij en is het Duitsche volk vastbe sloten, wanneer de Fuehrer het be veelt, tien, twaalf en zoo noodig veertien en zestien uur per dag te werken en het uiterste te geven voor de overwinning?"' Wederom antwoordde de menigte met een donderend „ja'. Ten vierde: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk zich verzet tegen de totale oorlogsmaat regelen van de regeering. Het wil niet den totalen oorlog, maar de capitulatie. Ik vraag u; „Wilt gij den totalen oorlog? Wilt gij hem zoo noodig tofaler en radicaler dan wij hem ons thans ook maar kun nen voorstellen?"' De deelnemers aan de betooging antwoordden met een geestdriftig ,.ja". Ten v Ij f d e: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk zijn vertrouwen in den Fuehrer heeft verloren: Ik vraag u: ..Is uw ver trouwen in den Fuehrer thans grooter, gelooviger'en onwrikbaar der dan ooit? Is uw bereidheid hem op al zijn wegen te volgen on alles te doen, wat noodig is oni den oor log tot een zegevierend einde te brengen volstrekt en onvoorwaar delijk?" De menigte betuigt haar instemming met stormachtig heil- geroep op den Fuehrer en roept in spreekkoren: „Fuehrer beveel, wij volgen." Ik vraag uten zesde: „Zijt gij bereid van nu af aan uw ge heele kracht te geven en het Oost front de rnenscher» en wapens ter beschikking te stellen, die het noo dig heeft om het bolsjewisme den doodelijken slag toe te brengen?" Wederom weerklonk een onvoor waardelijk „ja" van vele duizen den stemmen. Ik vraag uten zevende: ..Legt gij met heiligen eed aan het front de gelofte af, dat het vaderland met sterk moreel ach ter het front staat en het alles zal geven wat het noodig heeft om de overwinning te bevech» ten?" Ik vraag u ten achtste: „Wilt gij, in het bijzonder gij vrouwen zelf, dat de regeering er zorg voor draagt, dat ook de Duitsche vrouw geheel ha#r kracht ter beschikking stelt van de oorlogvoering en overal, waar dat slechts mogelijk is, inspringt Om mannen voor het front, vrij te maken en daarmede haar mannen aan het front te helpen? Tk vraag u ten negende: „Keurt gij het goed. wanneer zoo noodig de meest radicale maatre gelen genomen worden tegen een kleinen kring menschen, die zich onttrekken, en oplichters, die mid den In den oorlog vrede spelen en den nood van het volk willen uitbuiten voor zelfzuchtige doel einden? Gaat gij er mede accoord, dat. wie zich aan den oorlog ver grijpt het hoofd verliest?" De ge weldige zaal brak ten antwoord uit in donderenden bijval. Ik vraag u ten tiende en ten slotte: „Wilt gij. dat. zooals het nationaal socialistische pro gram het eischt. juist in den oorlog gelijke plichten 'en gelijke rechten heerschen, dat het vader land de zware lasten van den oorlog solidair op zijn schouders neemt en dat zij voor hoog en laag en arm en rijk op gelijke wijze verdeeld worden?" Het ant woord was een heil-geroep, waar aan geen einde kwam. De wil van het volk. Ik heb u gevraagd, zoo ging de minister voort, en gij hebt uw antwoord gegeven. Door uw mond heeft zich dus het standpunt van het Duitsche volk gemanifesteerd. Gij hebt onzen vijanden toegeroe pen, wat zij moeten weten, opdat zij zich niet overgeven aan illu sies en valsche voorstellingen. De machtigste bondgenoot, die er ter wereld bestaat, het volk zelf, staat achter ons en is vastbesloten met de Fuehrer ,het koste wat het koste en met aanvaarding van ook de zwaarste offers de overwinning strijdende te bevechten, welke macht ter wereld zou ons thans nog kunnen verhinderen alles loor te zetten en te vervullen, wat wij ons als doel hebben gesteld? Wil leggen voor het front de gelofte af en wij leggen voor den Fuehcr de gelofte af. dat wij het vader- land tot een blik van willen aan een willen smeden, waarop de Fuehrer en zijn strijdende so'da- ten onvoorwaardelijk en blinde lings kunnen vertrouwen. Met vurig hart en knel hoofd willen wij de oplossing der groote pro blemen van deze phase van den oorlog ter band nemen. Wij be treden daarmede den weg naar de definitieve overwinning. Zij ligt gefundeerd in het geloof aan den Fuehrer. De Fuehrpr verwacht van ons een prestatie, die alles, wat tot dusver bestaan hppff. in den schaduw stelt. Wij willen zijn elsch niet afwijzen Dc natie Is tot alles bereid. De Fuehrer heeft bevolen, wij zullen hem volgen. Wanneer wii ooit trouw en onverbreke lijk aan de overwinning ge loofd hebben, dan on dit oogenblik van nationale he- zinning en Innerlijke oprich ting. Wii zien haar in lastbare nahifheid voor ons liggen, wij móeten slechts toegrijpen. Wij moeten slechts de besluit vaardigheid toonen om al het andere ondergeschikt te ma ken aan bef dienen der over winning. Dat is het gebod van het oogenblik en daarom lui lt het parool: Thans. volk. sta on, en 6torm, breek los.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 3