Vervolg Grebbeberg Churchill voor de radio Thans staan wij a! weer jaren aan alle fronten, hetzij te land, in de lucht of op do wereldzeèën. Doch. kameraden, in dezen wereldoor log; is het toch geheel anders als in den vorige, toen wij de griioeie wereld tegen ons hadden. Thans staan namelijk verbonden volken aan onze zijde Al deze tanden weten wat bolsjewisme is En zoo scharen zich thans als strijders aan onze zijde do naties, die met ons strijden voor de overwinning en die het bolsjewisme van de hand wijzen. En wanneer wij van helden en striiders spreken, dan is dit /.eer in het bijzonder in dezen oorlog gemotiveerd, want nog nooit is een oorlog zoo hard en mcedoo- genloos geweest. Wie thans hel den eeren en gcdeivkcn wil. die meet zelf een strijder zijn, opdat hii zich kan scharen in hun ge lederen, want hij weet zelf thans niet wanneer hij het Walhalla als strijder en overwinnaar zal bin nengaan, nrecies zooals diegenen, die ons zijn voorgegaan. Achter-dezen strijd staat de overwinning. Thans is er sleehls óón eer. óen arbeid en een strijd, nl. dat man en vrouw zich naast elkaar oprichten in geheel Europa tegen dit mee- doogcnloozc Oosten. Wij weten, dat na dezen strijd aan ons de over winning zal zijn, want voor ons marcheert de Fiihrer en voor den' Führer staat de strijd, doch ach ter den stijd staat de overwinning. Wii staan thans op dit helden- kerkhof, dat bijzonder geadeld is door onze SS, die thans weer in het Oosten in het brandpunt van den strijd staat. Naast de hier ge sneuvelde SS-helden liggen onze Nederlandsche kameraden, aan wie wij precies zoo denken. Zoo was dit jaren geleden nog niet voorzien. Daarom zei ik aan het begin, dat. dit heldenkerkhof een symbool ia» Wij hebben nu de gebeurtenissen in het Oosten beleefd, dezen stren gen winter aan welks einde het woord Stalingrad stond. Wanneer men misschien geloofd heeft, dat dat het begin van het eind zou zijn, dan weten zij nu, dat het pre- ciers anders uitgekomen is. Deze helden van het Oostelijke front zijn opgestaan om het front te dok ken en daarom gedenken wij nu zeer 111 het bijzonder het Oostelijke front. Moed en geloof. In onzen geest marcheeren de gevallen holden uit .den grooten wereldoorlog, uit de beweging en uit den tegenwoordigen oorlog me de. De heldongedcnkdag is voor ons niet zooiets als ei n plicht, doch is iets vanzelfsprekends geworden. Daarom nomen wij steeds van de zen dag weer moed en een fana tiek geloof mede. Wij dragen dit fanatieke geloof vooraan- Op be vel van den Führer dragen wij het op de plaats waar hij ons stelt en deze plaatst zal altijd zijn: strijd en overwinning. Kameraden, wij hebben onze doodo helden herdacht en wij al len nemen weer met fnsschen moed onze dagelijksche taak op en van deze heilige plaats uit geven wij don Führer de verzekering, dat wij hem trouwe volgelingen zullen zijn zooals deze heidon, deze doode ka meraden, die voor ons gestreden en overwonnen hebben. Kamera den, wij gedenken onzen Führer met. den ouden strijdkreet: ..Den Führer Adolf Hitier, Sieg heil." Rede van den Rijkscommissaris Vervolgens richtte de Rijkscom missaris zich als volgt tot de aan wezigen: Kameraden! liet is een mooie, met ons karak ter overeenkomende gedachte om op een bepaalden dag in hei jaar al degenen te gedenken, die door hun optreden als soldaat bun lev.-ii gegeven hebben voor hun „Heimat', hun vaderland, hun volk, Zoo zijn zij allen thans bij ons, die in den eersten wereldoorlog en in dezen nieuwen strijd, die dc definitieve beslissing moet brengen, den sol datendood gestorven zijn. Zij heb ben liet aardsche omhulsel afgelegd en staan aan de overzijde van de nauwe beperktheid, waarin wij ademen en werken. Zij gayen hun leven op een oogenblik, waarop hen het rhythme der heldhaftigheid omvangen gehouden heeft. Wat grootsch is, wordt door strijd verworven. Onze gedachten gaan in het bij zonder uit naar die kameraden, die op deze plek gevallen en hier be graven zijn: de soldaten van do weermacht, do mannen van mijn eigen geboortestreek, de S.S.-stan- darte „Der Fuchrer", die hier de beslissing hebben geforceerd en de Nederlandsche soldaten, die bij de vervulling van hun opdracht, hier hun leven hebben gelaten. Thans, -met het inzicht en het bewustzijn van de bctcckenis van dezen de geheele wereld omvattenden strijd, zijn wij vervuld van dc zekerheid dat ook deze strijd om dezen berg een bouwsteen was in het gewel dige werk der Voorzienigheid en dat die strijd ons thans laat aantreden voor de laatste beslissing. Want niets wat grootscli is wordt ons ge schonken, liet moet door strijd en daarom ook door lijden verworven worden. Een blijvende vermaning. Het bloed vaa hen, die hier ge sneuveld zijn, werkt als een niet tot zwijgen te brengen vermaning aan allen, die in de gevechten der Mei dagen van 1Ö40 nog niet het op vlammen en verbranden dor laatste scheidingsmuur willen zien, die onze mannen en volkeren nog ge scheiden wilde houden tegenover een lot, dat gemeenschappelijk door strijd moet verkregen wórden en naar gemeenschappelijke wel vaart moet leiden, een vermaning dus aan allen, voor wie deze ge sneuvelden slechts doelloozc offers moesten blijven. Maar deze verma ning heeft niet tevergeefs seklon ken. Van hieruit dringt onophoude lijk het denkbeeld naar buiten tot dc harten der Nederlandsche man- non, die dozen roep verstaan. Vooi elk der hier gesneuvelden zijn ree.ïs tien en meer mannen opgestaan en in het gelid van onze strijders ge treden. In a'lle formaties, vooral 'n do Standarte Westland, het Vrij willigerslegioen en liet N.S.K.K., hebben zij getuigenis afgelegd van de manmoedigheid van Nederland sclie mannen, en, om slechts een voorbeeld te noemen, onlangs kon onze Fuehrer aan een Nederlander als eersten soldaat der Germaan sche broedervolkeren het ridder kruis verlcenen en hebben zijn kameraden van de afdeeling pant ser jagers naar aanleiding van ge lijke wapenfeiten G ijzeren kruisen* 1ste klasse en 20 ijzeren kruisen 2de klasse ontvangen. Het front van het nieuwe Europa. Zoo wordt heden in hot manende appél der gesneuvelden het front van hot nieuwe Europa opgebouwd voor een goede en rechtvaardige zaak, want dit verheft onzen strijd zoo torenhoog boven do gejaagdheid van onze vijanden, dat hun over winning vernietiging en een nieu wen oorlog zou bcteekonen. onze overwinning daarentegen vrede, op houw en een levende rechtvaardig heid zal brengen opgebouwd op de volkeren van dit werelddeel als dc door God gewilde bouwsteenon var de mensehhéid. Het leger der gesneuvelden heeft de wapens niet neergelegd, het mar cheert. in werkelijkheid in de ge lederen der strijdende soldaten mede. I-Iet staat, als vermaning en nationaal geweten voor ons allen: front en vaderland. Zijn eeuwig zwijgen is cie gebiedende stem, die- ons allen oproept tot do groots'e medewerking. Wij hooren de stem, wij volgen. Rede van Mussert Hierna betrad Mussert het spreek gestoelte: Op dezen dag. den 21sten Maart, is officieel de winter voorbij en de lente is gekomen. Lente beteekeni ontwaken, jong leven. hoop. toekomst. Het is wel een schrille tegenstelling een nieuwe lente en het her denken van het einde van zoo vele jonge levens, tenzij deze jonge levens geofferd zijn voor de komst van een nieuwe lente in het leven der volkeren. Dit geloovcn wij muurvast, niette genstaande de somberte der til den. Daaruit ontleencn wij het recht en den plicht om de ge vallenen te herdenken in eer bied en dankbaarheid. Wij staan hier op den Grebbe berg. op de plaats waar Nederland sche soldaten hun leven lieten om de bezetting van hun vaderland te voorkomen en waar Duitsche solda ten vielen voor de bittere militaire noodzaak om de Noordzeekust te bereiken ter afweer van de Engel- schen en de Franschen. die aan hun vaderland den oorlog hadden ver klaard. Zij deden hun plicht en bij de uitoefening daarvan brachten zij het grootste offer: hun jong leven. Drie jaren zijn welhaast voorbij gegaan sinds de graven op den Grebbeberg gedolven werden. Drie jaren zijn kort in het leven van een volk. maar hoelang zullen zij voor komen aan de achtergeblevenen, de verwanten, die hun zonen, hun broers, hun vaders of haar echtge- nooten of verloofden verloren voor het leven. Welk een berg van ver driet. van wanhoop soms. is verbon den aan de graven op den Grebbe berg. Hoe dikwijls zullen.in afzon dering deze vragen gesteld zijn: Mün God. waarvoor? Was dit noo- dig? Was dit niet te vermijden ge weest? Is het offer niet tevergeefs geweest? Ik wil op dezen dag en op deze plaats niet trachten deze vragen te beantwoorden. Een vast geloof beheorscht ons. nl. dat 's we relds loop niet bestaat uit een reeks toevallige gebeurtenissen of erger nog. vergissingen, maar dat alles geschiedt volgens een welgeorde-id plan. ook al doorgronden wij dit al les dikwijls niet. STEUN EN TROOST. Dat vaste Godsvertrouwen, het geloof dat alles wat gebeurd is. zoo heeft moeten zijn. moge een steun en een troost zijn op den weg van zoovelen. die hun dierbaarste be trekkingen verloren en die toch. hoe vermoeid van harte ook. door het leven weer werden opgericht. Maar tevens legt het ons den olicht op er naar te streven, dat in de toe komst zulk een botsiig niet meer mogelijk zal ziin. want wij hebben een verantwoordelijkheid niet al leen ten aanzien van de levenden, maar ook ten aanzien van de doo- den. Niet alleen gedenken wii nu die genen. die in de Meidagen van 1940 vielen, maar allen, die in deze groot ste worsteling van alle tijden tot op dezen dag van heden hun leven lie ten. Neerlands zonen gingen ten on der in de Java-zee. op Insulinde's eilanden, op de oceanen en in Rus- lands onmetelijke ruimten. En nog gaat er geen dag voorbij, zonder dat doodsberichten binnenkomen van hen. die vrijwillig naar het Oost front vertrokken, in de rijen dc-r Waffen SS en het legioen om het gevaar van het bolsjewisme af te wenden, om de bolsjewistische le gers te houden uit ons Europa. Meer dan iemand anders ben ik verantwoordelijk voor de offers, die het Nederlandsche volk brengt aan het Oostfront. Duizenden zijn ge gaan op mijn aansporing, omdat zij en ik overtuigd zijn van de noodza kelijkheid van den afweer van het bolsjewistische gevaar voor gansch Europa. Vele. vele honderden van hen zijn gevallen, hun graven ziin nu nog onbereikbaar voor ons. daar ginds aan de Dnjeppr. aan het 11- menmeer en op zoovele andere plaatsen. Daarom rust op mij meer dan op iemand anders de plicht om hen te gedenken, die in Rusland hun jeng leven lieten in trouwe plichts betrachting. Uit liefde voor ons va derland. Wij zijn nu met onze ge dachte bij hen en hun verwanten, die zii moesten achterlaten en dan ken hen voor de offers, die zii brachten. Een veilig Europa. Of men Nederlander is of Duitscher, Zweed of Spanjaard, wij wenschen al len een Europa, dat noch uit het Oos ten, noch uit het Zuiden, noch uit het Westen in de toekomst bedreigd zal kunnen worden, een veilig Europa, dat niet te gronde kan worden, gerciht door machten, vijandig aan ons we relddeel en dat de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn van vrije, fiere vol keren, die elkander waardeeren en res pecteeren en die in broederlijke sa menwerking een tot nu toe ongeken- den bloei zullen bereiken. Het nieuwe Europa, dat ons voor oogen staat, zal geen Siegfnedlinie kennen, noch een Marnelini,, noch een Grebbelinie, maar zal zijn een solidair Europa. In dit nieuwe Europa zullen de volkeren hun eigen aard en hun beste krachten kunnen ontplooien, om daardoor ieder hun aandeel te leveren in den bloei en voorspoed van het groote continentale geheel, waarin vre de en welvaart, geluk en levensblijheid opbloeien. Dit schijnt zoo veraf in de somberte van deze kommervolle tijden. Wij laten ons daardoor echter niet afdrijven van ons geloof aan de komst van dit nieu we Europa. Gij, Duitschers, wenscht uw ontzaglijke krachtsinspanning, uw zware offers, beloond te zien door Ge overwinning, die uw vaderland veilig heid waarborgt, U in staat zal stellen de geslagen wonden te helen en onge stoord de werken des vredes weder ter hand te nemen. Wij, Nederlanders, zullen al onze krachten inspannen om te komen tot een herrijzenis van ons volk, beter en sterker dan ooit geweest is en te sa men leggen wij de gelofte af er tegen te waken, dat ooit weer Duitsche en Nederlandsche soldaten tegenover el kander zullen komen te staan. 3 De offers waren niet vergeefs. In dezen geest herdenken wij de dap- peren die vielen, wenden wij ons tot hun nagelaten betrekkingen met onze overtuiging, dat hun offers en hun leed niet tevergeefs zijn geweest en dat er eens zal komen een lentebegin, een 21ste Maart waarop voor aller oogen duidelijk zal zijn, dat ook een nieuwe lente is aangebroken in het le ven van onze volkeren, dank zij de plichtsgetrouwdheid en de vaderlands liefde. de inzetbereidheid en de opof feringsgezindheid van al diegenen wier nagedachtenis wij heden eeren. Nadat de muziekkapel, terwijl de vaandels neigden, zacht „Ik had een Wapenbroeder" had gespeeld, en de Be- fehlshaber der Waffen-SS met woor den, ontleend aan den Ftihrcr, de ge vallenen had herdacht, werden aan den voet van het hoofdkruis kransen neer gelegd van den Reichsführer-SS, den weermachtsbevelhebber, den Befchls- haber der Waffen-SS in den Nieder- landen, den hoeheren SS- und Polizei- Bij dei. Britscheo terreuraanval op de Rijkshoofdstad werd ook een aantal ziekenhuizen getroffen, onder anderen werd een groote zuigelingen- en kraaminrichting door brandbommen ln vlammen gezet. Door groote opoffering tijden* het bergingswerk konden alle kinderen uit het brandende gebouw geborgen worden. Thans worden zij in verscheidene andere tehuizen Öefderijk verder verpleegd Scherl-Fellinga-Pax m KON HET OPTIMISME NII£T DEELEN VAN DEGENEN, DIE MEENEN, DAT DE OORLOG SPOEDIG VOORBIJ IS. BERLIJN (D.N.B.) Ohiir- chill heeft gisteravond voor dc radio een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat hij 't optimisme dergenen, die mee non dat de oorlog spoedig voor bij is niet deelde; hij wilde even wel niet over hot verloop van den oorlog spreken, maar na- oorlogsche en binnenlandsche aangelegenheden behandelen, want het. is noodig, dat wij ons thans reeds voorbereiden op den toestand na den oor log. Churchill zei, dat hij hoopte door zijn uiteenzettingen van he den politieke meeningsverschUlcn te vereenvoudigen of te verklei nen. Men moet zich vooral hoeden voor een poging de regeering te willen binden aan bepaalde voor waarden. die niemand kan voor zien. Derhalve is hij besloten geen beloften te doen. Ohurohill ver klaarde voorts, dat volgens zijn opvatting Duitschland misschien het volgende, misschien .echter ook pas hot daaropvolgende jaar kan worden verslagen, daarop Engeland zich terstond tegen Ja pan zal keeren. Na een overwin ning in Europa is het noodig een „Europecschwi raad" naar het voorbeeld van den Volkenhond te vormen en eveneens een „Hoogge rechtshof' in het leven te roepen, waarvan de beslissingen worden uitgevoerd door een politiemacht Een vierjarenplan na den oorlog. Omtrent den binnenlandschon toestand van Groot-Brittannië maakte Churchill bekend, dat hij voor na den oorlog een vierjaren plan zal voorstellen. Hij zei voorts, dat na het eind van den oorlog Lagerhuisverkiezingen zul len worden gehouden. Omtrent de sociale verzekering betoogde hij, dat de tijd is gekomen om iets op dit terrein te ondernemen Nopens de werkloosheid verklaarde hij, dat Engeland zich geen „darren" kan veroorloven. Aan het slot van zijn rede zei Churchill, dat een hervorming van de maatschappelijke orde een cisch des tijds is. De ontwikke ling van 't individu niet moet on den voorgrond worden geplaatst, aan dc opvoeding van de jeugd moet groote aandacht worden ge schonken en arme kinderen moe ten de zelfde ontwikelingskansen hebben als de hoogere klassen, liet groote vraagetuk der werkloos hcid na den oorlog moet worden opgelost door een reusachtig plan voor den bouw van nieuwe wo ningen. Van de financiecle pro blemen is vooral het sparen in oorlogstijd van belang en het Brifsche volk is „trots op de be lastingen". führer, van Mussert, van het SS-Pan- zer-Grenadier-Ersatz-Bataljon, Germa- nia en xan de Ortsgruppe Grebbe- Veenendaal der N.S.D.A.P. Generaal Christiansen besloot de in drukwekkende plechtigheid met er op te wijzen, dat deze herdenking der ge vallenen den aanwezigen nieuwe kracht zal geven voor de vervulling huner dagelijksche plichten. Van deze gewijde plaats gaf hij den Führer na mens hen de verzekering, dat zij hem in fanatiek geloof zullen volgen. De door hem aangeheven strijdroep werd met een driewerf „Sieg heil" beant woord, waarna de kapel de volksliede ren speelde. Voor dat de autoriteiten de begraaf plaats verlieten, overtuigde generaal Christiansen zich nog persoonlijk van den toestand der graven. Gesierd met de eenvoudige kruisen en kleurige bloe men maakten deze onder hun kleed van mos een weiverzorgden indruk. Binnenhalen van oogst verzekerd Dc benoeming van ir. Staf tot gemachtigde voor den oogst houdt in, dat de gemachtigde tot taak heeft het coördinecren van nlle werkzaamheden in don landbouw ter verzekering van den oogst. In een vraaggesprek voor de micro foon heeft ir. Staf Dinsdag een on ander medegedeeld omtrent zijn taak. Aan dit vraaggesprek is net volgende ontleend. Het is een gelukkige omstandig heid. dat liet departement van Landbouw, hier dus de directie van den landbouw, welke de ver antwoordelijkheid voor de produc tie heeft, en het Rijksarbeidsbu reau als onderdeel van het depar tement van Soc. Zaken in deze volledig samenwerken en dit geeft de mogelijkheid om met de be schikbare arbeidskrachten zoo zuinig mogelijk om te gaan en deze zoo goed mogelijk te verdoe len. Meer bevoegdheden voor den gemachtigde voor den oogst. Ook het vorige jaar was reeds een gemachtigde voor den oogst vanwege de directie van don land bouw aangewezen, maar het bleek noodzakelijk hem méor bevoogd- lieden te geven, waardoor niet al leen het beschikbaar stellen van arbeiders, maar ook van paarden, werktuigen e.d. mogelijk wordt. I-Iet is de bedoeling, dat overal, waar dit noodig is. hulp wordt ge-boden, maar er dient op te worden gewezen, dat de boeren ook zelf al het mogelijke moeten doen. Er bestaat echter gegrond vertrouwen, dat onze landbouwers hun verantwoordelijkheid gevoe len en zij zullen, indien zij zelf het mogelijke doen, volledig wor den geholpen. Voor het oogstwerk zullen in dc eerste plaats landarbeiders in aanmerking komen, maar uovan- d i e n we r k v e r r u i m in gsa rbe i d e rs zij die werken op cultuurtechni sche werken en ook de Nederland sche Arbeidsdienst. De ervaringen van het vorige jaar hebben ge leerd. dat, indien voor behoorlijk toezicht wordt gezorgd, met on geschoolden goed oogstwerk kan worden verricht. Ook de schooljeugd op hei land. In het vorige Jaar werden towerk- gcstel-den uit de werkverruiming onder toeziöht van de Nederland sche Heidemaatschappij niet het rooien belast en hot werken met deze arbeiders hoeft tot een vol ledig succes geleid. De ervaringen mót den N.A.D. hebben góle<srd, dat, indien machinaal wordt ge rooid, mot den N.A.D.onder goe de leiding redelijke resultaten kunnen worden bereikt. Ook zal niet de schooljeugd moeten wei den gewerkt en daar, waar hel onderwijzend personeel medewer king verleent en waar machinaal kan worden gercfoid, zullen, blij kens de ervaring van het .vorig jaar, behoorlijke resultaten kun- n-on worden verkregen. Hot. zal niet de bedoeling zijn om de schooljeugd het geheele oogstsci- zoen aardappelen te doen rooien, maar de leerlingen uit de hoogste klassen zullen door twee of drie weken hierbij te helpen, reeds een goeden steun kunnen geven. Ten slotle zullen, zoo noodig, ook arbeiders uit andere bedrij ven en misschien zelfs bepaalde gedeelten der bevolking voor het verrichten van oogstwerk kunnen worden opgeroepen. Het is verder ook de bedoeling om de arbeiders zoo dicht mogelijk bij het werk onder te brengen, waardoor op groote schaal inkwartiering noo dig zal zijn. Na het overlijden van mgr. Diepen Een groote schare geloovi- gen vulde de laatste drie avonden de St. Jan. Bij de pontificalen uitvaartdienst voor den overleden bisschop van 's-IIertogcnbosch Mgr. A, F. Diepen, zullen alle bisschoppen van Neder land aanwezig zijn, e\enals de mis sie-bisschoppen mgr. Van. Roos malen en mgr. Bucks. Het stoffelijk overschot zal Dins dagmorgen achter in de kerk wor den afgehaald door de dekens van het, bisdom met de overige priesters, waarna het in de koepel van de St. Jan's kathedraal, onder een daar opgestelde troonhemel zal worden geplaatst- Na het laatste evangelie zal een lijkrede worden uitgesproken door mgr. Brekclmens, deken van 's-Her- togenbosch. F.en groote schare geloovigen vul de de laatste drie avonden de St. Jan tijdens het rozenkransgebed voor de zielerust van den over ledene, waarbij steeds de nieuwe bisschop, mgr. Mutsaerts met de ge heele geestelijkheid der stad tegen woordig was. Veel beloven, weinig geven... De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als lid. VERDUISTER van 18.58 tot 06,36 uur Heden: Zon onder 18.55 Morgen: Zon op 6.38 Heden: Maan op 19.36 Morgen: Maan onder 7.38. Laatste kwartier 29 Maart. De bankbiljetten van f 500.- en f 1000.. Bemiddeling door leden van de hoofdgroep banken. De hoofdgroep banken deelt mede, dat de leden van de be drijfsgroep handelsbanken van de bedrijfsgroep landbouw- credietbanken en van de vei- eeniging voor den effectenhan del (bedrijfsgroep effectenhan del) hun bemiddeling verlee- nen bij het inleveren van bankbiljetten van 500 en van 1000 guldon bij de bevoegde rijksbclastingkantoren. Degenen, die van deze bemidde ling wenschen gebruik te maken dienen bij do inlevering van hun bankbiljetten tevens aan den ban kier of commissionnair in effecten, de gegevens te verschaffen, welke deze noodig heeft. De vorenbedoelde leden zullen vooi ieder, ten behoeve van wicn z" hun bemiddeling verlcenen, een afzonderlijke lijst bij het bevoegde rijksbelastingkantoor (dat is het kantoor waaronder (lc eigenaar ressorteert) moeten inleveren, waarop vermeld staan naam, da tum van geboorte, woonplaats op 14 Maart 1943 en beroep van den eigenaar, kohierartikclcn en jaar van de nstnande belastingen van den eigenaar der bankbiljet- ter. alsmede aantal, waarde, serie en nummers van de ingeleverde bankbil ietten. De leden der genoemde bedrijfs groepen zullen voor hun hemidde- 1 iï-it c ->rovisie van een half pro- r dj* aan de inleveraars in reke ning brengen. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DELFT. VGRAVENIIAGE, 20 Maart Het rijkscommissariaat deelt me de: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft den burgemeester van Delft, Van Vloten, op diens verzoek onder dankzegging voor de bewezen diensten eervol ontslagen. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Mr. van Leijenhorst, tot nu toe wethouder van Deft, tot burge meester van deze stad benoemd, D« tweede ontmoeting van Amerl- kaansche krijgsgevangenen In Tuneslfi met pantserwagens van de as-mogend- heden heeft ditmaal een vreedzamer verloop dan den eersten keer. toen deze met onweerstaanbaren drang in de Amerikaansche linies braken PK Plrath-DV-R-P m UITKNIPPEN Wat men op zijn bonnen krijgt Een rantsoen is: Brood; pl.m. 100 gram Brood. Beschuit: 70 gram Beschuit. Gebak: 60 gram ongezoete biscuit, of 85 gram gezoete biscuit,,of 125 gram geglaceerde biscuit of 100 gr. wafels met suikervulling, of 150 gram wa fels met jam- of siroopvulling of 75 gram ijswafels of 90 gram koekjes of 100 gram speculaas of 140 gram koek, of 200 gram cake of 350 gram korst- gebak, taart of gebakjes of 65 gram toast of weerterbcschuit of 70 gram paneermeel. Vleesch: 100 gr. Vleesch, gewicht v. been inbegrepen, of 150 gram Paar- devleesch, gewicht van been inbe grepen. Vlceschwarcn: 75 gram gerookt of ge kookt vleesch, gebraden gehakt, cor- nedbeaf, óf 75 gram gerookte worst soorten, óf 100 gram gekookte worst soorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkoas, óf 150 gram zure zult, óf 300 gram bloedworst; Jam: 500 gram Jam, siroop, honing, enz., óf 300 gram gestampte muisjes of vnl. uit suiker vervaardigde bo terhamstrooisels. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bak meel. Rijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem -gries, kindermeel, maïzena, zuivere tarwebloem, gortbloem. Havermout: 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort; 250 gram gort, gortmout, gort- bloem, grutten (alle soorten), ge mengd meel, aardappel-tapioca, aard appelmeelvlokken, of 4 liter gort- pap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, maca roni, spaghetti, óf ten hoogste 4 pak jes vermicellisoep, óf een aantal pak jes kippensoep of póuletsoep, óf 100 gram Eago, aardappelmeel, geoxi deerd aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verw. in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Melk: 13/4 liter gestandaardiseerde melk of een hoeveelheid yoghurt be reid uit 1 3/4 liter gestandaardiseerde melk. Taptemelk: 1 3/4 liter karne- of tapte melk, of 1 3,4 liter consumptiemelk producten. Peulvruchten: 250 gram peulvruchten Boter: 250 gram boter. Margarine: 250 gram margarine. Vet: 200 gram vet. Spysolic: 200 gram spijsolie. Tabak; 20 Sigaretten, 10 cigarillos, 5 sigaren, 25 gram tabak, Sigaretten: 20 sigaretten. Brandstoffen: 1 hl. (maximaal 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industriebri ketten, eierbriketten, óf 2 hl. cokes, gascokes, óf 110 kg. bruinkoolbriket ten, óf 75 kg. petroleumcokes, óf 150 kg. cokesbries, cokesgruis, óf 300 st. persturf, óf 45 Ostuks baggerturf. óf 275 kg. turf uit de Peel, óf 200 kg. andere soörten turf. Eenheidszecp: 75 gram eenheidstoilet zeep 21 pet. of 15 pet., óf 28 gram luchtgevuide eenheidstoiletzeep 57 pet. of 40 pet. óf 45 wam huishoud zeep, óf het doen wasschen van 5 kg. droge vuile wasch. VVaschpocdcr: 250 gram waschpoeder, óf 250 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), óf het doen wasschen van 9 kg. droge vuile wasch

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2