ROOSJES Los arbeider en ziektewet. Uil onze omgeving. SCHAGEN. DANSAVOND JETTY VAN BEEK. Woensdagavond had in de zaal van hotel Igesz, alhier, een dansavond plaats, waarop mej. Jetty van Beek haar pro gramma ten beste gaf. Deze danseres, die de dans ijverig heeft bestudeerd, die haar opleiding heeft genoten bij de meest befaamde grootheden uit de dans- wereld, o.a. bij Gertrud Leistlkow en die voor den oorlog o.a. in Italië als prima ballerina in balletten is opgetre den, heeft zich thans ten doel gesteld, de oudste aller kunsten, den dans. nader tot het Nederlandsche publiek te bren gen. De zaal was góed bezet en de aanwe zigen gaven blijk het gebodene te kun nen waardeeren. want het succes, dat de kunstenares te oogsten kreeg, was zeer groot. Zoo groot, dat thans wordt overwogen dezen eersten avond door een tweeden te doen volgen. UVO-NIEUW6. Programma Zondag 11 April. Om half. twaalf ontmoet op het mooie speelveld in het Gcm. Sport park aan de Zuiderhoutlaan te Alk maar UVO I—Alkmaar III (dames). Een tegenstandster» die evenals UVO het komende seizoen aan de competitie gaat deelnemen. Wij verwachten een gelijk opgaanden strijd, waarvan de uitslag niet ver van 'n gelijk spel zal afliggen. UVO I (heeren) treedt om kwart voor één aan tegen de 3e klasser Ned. Hockeybond Alkmaar III. Juist ook omdat de heeren gaarne eens tegen een sterke ploeg willen spelen, kunnen zij hier hun capaciteiten eens toonen. Daar UVO in het heerenelftal eenige veelbe- loovende krachten telt, zou een over winning prachtig zijn, maar zoover is het nog niet. De opstelling is als volgt: UVO I (dames): J. Bok. d.; G. Warde naar, A. Boon. a E. v. Diepen, N, Koomen, L. Koning, m.; T. Louw, F Mos, N. v. Veen, G. Schouten en L. Buisman, voor. Veer. D. v. Loon. a.; N. N„ D. Timmer man. N. N., m.; B. Backer. C. Tuinman. J. Mos, A. Townsend. L. v. Diest. voor. Vertrek per '«rein 10.18 uur. DE CAUSERIE van den meester- spelkenner rar. Molhuysen is wegens ziekte van den spreker voorloopijf uit gesteld. SCHAGEN-NIEUWS. Programma Zondag 11 April. Schagen I—DTS I: J. J. Slikker; G. C. Anneveldt. G. Anne- veldt; T. Schoorl. S. Grootes. R. v.' Ha ren; D. Schoorl. G. J. Boontjes. J. Peetoom, J. v. d. Ben, P. Stam. Res H. Grimme en Chr. Rijnders. Winkel ISchagen IV: P. Biesboer; P. Slik. Th. v. Rooy; W. Re- zelman, H. Kaper. R. Coevert; W. Ser- vaas, Jb. Schoorl, J. Berkhouwer. J. H. Kuyl, C. Anneveldt. Res.: L. de Jager. Schagen A—Oudesluis A: Y. Reens: A. Molenaar, H. N. de Graaf; P. Kip. G. Vel. H. Voorthui zen; Joh. de Nijs. H. Heyligers. H. de Graaf. P. Verra, Chr. Bakker. Res.: S. Koning (doel); P. Wardenaar (achter); Adr. Duynker (voor). EXAMENS RIJKSLANDBOUVVW1NTERSCHOOL. Gisteren hadden in hotel Igesz de be vorderingen plaats van de Rljksland- bouwwlnterschool. Nadat van 10 tot 11 uur de commissie van toezicht met de leeraren in verga dering was gewee-t, volgde om 11 uur een openbare les. Ir. de Vries hield een inleiding over „Veeteelt" en Ir. Rinse- ma sprak over „Bemestingsleer". Hierop ging de heer H. K. Koster over tot de uitreiking der diploma's, waar voor de volgende leerlingen in aanmer king kwamen: R. Bakker, Venhuizen - B. Blom, Schoorl - M.B. de Boer, Scha gen - Jb. Boogaard, Texel - J. Bos, Bur- gerbrug - A. Brommersma, Beemster - Adr. Buijs, Texel - J.A. Eriks, Burger- brug - P.A. Geertsema, Stad Vollenho- ve - L.J. v.d. Geest, Texel - H.L. Hoek- sema, Middenmeer - G.J. Hoogendijk, Wieringerwerf - P.M. Hoogendijk, Wie- nngerwerf - K. Hopman, Burgerbrug - C.W. Hos, Assendelft'- H. Houter, Groen veld - W.J. Jannes, Haringhuizen - J. v. Kempen, Beemster - Th. P.t. Knook, Houtrakpolder - J.C.Kool, Wieringen - H.P Kramer, Koedijk - N.S.P. Leeu wenkamp, Alkmaar - W. R. Lieshout, Hoorn - J. Mintjes, Slootdorp - D.C. Mol Bergen (N.H.) - R, v.d. Moor, Schelling- woude - J. Nieboer, Wieringerwerf - A. Nieuwhof, Middenmeer - P.A. Nodelijk, 's-Gravenhage - J. Oly. Beemster - A. Popkema, Slootdorp - S. Riepma, Mid denmeer - J. Ros, 't Zand (N.H.) - A. C. Roskam, Zierlkzee - P. Roskam, Zierik- zee - W.F. Schipper, Etersheim - A.W. Scholtens, Middenmeer - J. Schoorl, Schagen - J. Sleutel, Callantsoog - P.S. Sleutel, CalJantsoog - J. Slikker, Bar- singerhorn - J. Sluis, Zwaagdijk - M. Sluis, Schellinkhout - E Strooker, Schoorl - A J. -Swaerts, Callantsoog - P.J. Visser, Purmer - J. de Wit, Wie- ringerwaard - P. A. Zwemmer, Sint- Maartensbrug. Afgewezen één. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse werden: C.P. Appelman, Slootdorp - J.A. Baltus, Castricum -K. Blaauboer, St. Maartensbrug - M. Blan- kendaal, Kalverdijk - W. Broersen, St. Maartensbrug - M. Dekker, Heerhugo- waard - J.A. Dieleman, Middenmeer - L. Doppenbcrg, Broek in Waterland - C. A. Groot, Limmen - J.P. Groot. Span broek - J.C. Hartog, Aartswoud - W. Jonker, Andijk-West - P.J. Koenis, Op meer - M.W. Koorn, Wieringen - N.J. Kuijs, Limi ,en - H. Leeuw, Haarlem - Alb. Marees, Barsingerhorn - G. Mein- dersma, Wieringerwerf - H.G. Melchior, Kolhorn - J. Nagelhout, Oude Niedorp - W.J. Parlevliet, Wieringerwaard - A.N. Rentenaar, Amsterdam - J. Schenk, Bar- singehorn - A.J. Schilder, Schagen - A. N. Schrooder, Hensbroek - C. Slagter, Spanbroek - J.C. v.d. Sluijs, St. Maar tensbrug - C. Stapel. Haarlemmerliede- Jb. van Twlsk, Beemster - K. van Twisk, Beemster - W.J. Twisk, Bakkum - J G. Veldt, Castricum - O. Viersen, Wierin gerwerf - D.W. Visser, Schagen - J.G. de Vries, Slootdorp r H B. Vries, 't Zand - S.P. de Wit. 't Zand. Niet bevorderd één. WARMENHUIZEN. Nutsavond Lode van Gent. Woensdagavond had in zaal Slikker een Nutsavond plaats, uitgaande van 't Nutsdep. afd. Warmenhuizen. Onmid dellijk verkreeg de spreker, de heer Lo de van Gent het woord, die als onder werp had: ,,In de oerwouden van Bel gisch Congo". De heer van Gent is een aangenaam causeur en heeft de bezoekers op pret tige wijze bezig gehouden. Aan het slot van de lezing dankte de voorzitter den spreker voor het gebode ne. Het Tutsdep. kan op een mooien en leerzamen avond terugzien. Politie. Komen aanloopen een mooie Belgi sche herdershond (reu). Inlichtingen bij de Gem. Politie, alhier. ECONOMISCÜE RECHTER. Arrestanten met den mond vol tanden. Een allerverwonderlijkst verschijn sel. dat zich echter zeer veelvuldig voordoet, is, dat iemand, die wordt aangehouden, voor den verbalisant vaak steat met den mond vol tanden en allerlei dingen verzwijgt, die hij, wan neer hij eenmaal voor den rechter staat, rustig naar voren brengt. Zoo ver legen de gearresteerde is tegenover den veelal martiaal uitzienden veld wachter In uniform met koppelriem en revolver, zoo vrij en onbevangen schijnt hij tegenover de deftige heeren met bef en in toga. Daar hadden we bijvoorbeeld Vrij dagmiddag het vijfkoppige gezelschap uit de Zijpe, dat kaas had gemaakt en verhandeld en dat deswege terecht stond. Eén van hen, de winkelier C. Brugman, verklaarde nu, dat hij bij den koop uitdrukkelijk had gevraagd of het wel schapenkaas was. die hem werd aangeboden. Want hij wilde volstrekt geen last! Tegenover den verbalisant had hij echter, evenals de vier ande ren. in alle toonaarden gezwegen en het woord „schapenkaas" niet gepoemd. Er volgde vrijspraak, maar de rechter vond hun houding vreemd. Wat zeker geen wonder mag worden genoemd. Dan was er een zevental al weer Zijpers waarvan aan elk o.a. dief stal van een partijtje graaa was ten laste gelegd. De eerste twee. B. J. Ooyevaar en P. C. Keyzer, lieten ver stek gaan en werden veroordeeld tot 100 of 20 dagen. Maar de volgenden verklaarden zonder uitzondering, dat ze het graan hadden gekregen. Tegen over den verbalisant hadden ze al weer geen mond opengedaan Hun za ken werden alle aangehouden tot 4 Juni om den betreffenden boer te hoo- ren en de rechter maakte een prettig aandoend gebaar door ook de beide verstekzaken, die al behandeld waren, te verdagen Hij liet daarmee het recht boven de formule gaan, gelijk behoort. Maar dit geschiedt wel eens anders. DE SCHAGER UIENAFFAIRE. Een der uien transacties die des tijds de gemoederen een oogenblik in beslag namen, werd door den economischen rechter afgedaan. Het betrof een partij van 1000 kg, door tusschenkomst van J. Dekker te Schagen verkocht door W. Brommer, St. Maarten aan A, Posker te Scha gen. De rechter betoonde zich zeer cle ment. Posker en Dekker kwamen er af met 50 of 10 dagen. Brommer zag zich als teler 120 toegemeten. OUDKARSPEL. Het D. T. S. programma voor Zondag 11 April luidt als volgt: Schagen 2 uur, Schagen I - D. T. S. I. Oudkarspel 2.30 uur: D.T.S. 3 - D.T.S 2 N. Niedorp 2.30 uur; N. Niedorp 2 - D. T S. 4 Oudkarspel 12 uur: D.T.S. a - Hugo- Boys a. Oudkarspel 1.15 uur: D.T.S. c - Con Ze- lo b. Dakpan op het hoofd. De arbeider A. kreeg tijdens zijn werkzaamheden bij den tuinbouwer K. alhier een dakpan op het hoofd. De man liep daardoor een groote bloedende won de op. Na door dokter de Wit behan deld te zijn, is hij per ziekenauto naar huls vevoerd. Verbetering van de bemaling van Geestmerambacht (O. en M.) In de laatstgehouden vergadering van het polderbestuur van Geestmerambacht (Ooterdijk en Molengeerzen) meeft men besloten, de bemaling van dezen polder, welke met de thans gebruikte, op gas generatoren werkende, twee pompen on voldoende is, te verbeteren door het aanbrengen van een electrische motor. De vereischte goedkeuring is ontvan gen. Er wordt met alle macht gewerkt, om het gemaal zoo spoedig mogelijk ge reed te krijgen. De electromotor, welke bij de gemeente Amsterdam beschikbaar was, kan, behoudens een nog vereischte hoogere goedkeuring, worden gehuurd. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, kan men de oplevering van het werk tegen den komenden herfst tege moet zien. Kolfvcreenigingen samengevoegd. In een dezer dagen gehouden gecom bineerde vergadering van de kolfveree- nigingen „Onder Vrienden" en „Volhar ding" alhier is besloten deze vereeni- gingen tot één samen te voegen. De nieuwe vereeniging zal den naam voeren van „Onder Vrienden". Bij de stemming werden de volgende heeren als bestuursleden gekozen: J. Deutekom, voorzitter, C. Vlug, secr.-penningmees- ter P. Langedijk, P. Gelder en K. Dek ker. Men besloot, op de wekelijksche sa menkomsten, welke op Donderdagavond vnogeujk de zullen beoefenen. BANNEVERGADERING Geen bijdrage aan den weg door Geestmerambacht. Het bannebestuur vergaderde Vrij dagmorgen ten huize van den heer Van Liempt. onder leiding van den heer Jb. Kroon Jbz. Van het Prov. bestuur van Noord- Holland was een brief ontvangen in verband met de bijdrage aan den weg door het Geestmerambacht. In 1932 is alleen voor de Banne Noordscharwoude een bijdrage van 200 per jaar toege zegd. Nu voor het perst deze bijdrage betaald moet worden, heeft de banne Noordscharwoude er op gewezen, dat het eigenlijk onbillijk is, dat Noord scharwoude alleen aan dien weg be taalt. Het prov. bestuur heeft nu voor gesteld, dat iedere banne 50 per jaar bijdraagt; dan is de 200 ook weer bij elkaar. In de bestuursvergadering van de banne Oudkarspel is dit voorstel ver worpen. Het prov. bestuur doet nog maals een beroep op het bestuur om een gunstig advies aan de ingelanden vergadering te geven. De voorzitter verklaarde, vóór het ••crleenen van de bijdrage te zijn, ge zien het groote nut, dat de weg. ook voor de ingelanden van de banne, heeft. De heer C. Butter was tegen het verleenen van deze eeuwigdurende bij drage, temeer daar men bij den aan leg van den weg weinig medewer king heeft ontvangen van de zijde der provincie. De heer Lammerschaag deelde mede. dat de banne Koedijk het verzoek heeft afgewezen, omdat de weg niet door de banne loopt. Het verzoek werd ten slotte met op 2 na algemeene stemmen afge wezen. In de rondvraag werd aangedrongen op het uitdiepen van de Voorburg- gracht bij de brug van den heer Vlug. Dit zal geschieden. Schippers met jeugdig vuur. In verbond met het te spel varen van motorbooten, voornamelijk door jonge schippers, is een brief aan de vereen. „Schuttevaer" gericht met verzoek daaraan een eind te maken. DE UITKOMSTEN DER VISSCHERIJ IN 1942. Men schrijft ons uit Wieringen: Van 1941 herinneren wij ons nog de fantastische prijzen, die soms voor de nog vrije artikelen werden besteed en cie opbrengst ten zeerste stimuleerden. Zien wij thans, vdor wat 1942 betreft, bij een geringeren aanvoer een betrek kelijk stabiele uitkomst, dan mogen wij daaruit concludeeren, dat de maximum prijsregeling den visscher een tamelijke waarborg van loon naar werken biedt. Daar de vraag het aanbod steeds verre overtreft, komen omzetten tegen min deren prijs practisch niet voor, zoodat de visscher steeds het volle pond voor de vangst krijgt toegemeten. Paling, bot, garnalen, sardien en an sjovis en in zekere mate ook makreel, blijken nog steeds de artycelen te zijn, waarop de visscherij te Wieringen drijft, waaraan dit jaar het artikel schar kan worden toegevoegd, dat in den afgeloo- pen zomer tot ongekende prijsspecula- ties aanleiding gaf en vóór de prijsfixa- tie de opbrengst van volwaardige arti kelen als b.v. bot, ver te boven ging. Bliek werd den geheelen zomer en na zomer aangevoerd en de bliekvisscherij gaf tegen den m-ximum-prijs van 20 ct. per k.g. steeds goed loonende uitkom sten. De IJsselmeervisscherij was hier, be houdens de najaarspaling, zeer onbe duidend. SINT-PANCRAS. Gemeente-reiniging. Met ingang van 1 April j.1. is tot al- geheele tevredenheid der bevolking in gesteld de gemeente-reinigingsdienst. Eiken Donderdag en Vrijdag zal door P. de Vries het huisvuil worden opge haald. Gemeentewerkman. Tot gemeentewerkman alhier, is be- noefnd P. de Vries, die o.a. belast wordt met de werkzaamheden van doodgra ver. Niemand in de steunregeling. Tot nu toe zijn voor het jaar 1943 geen kleine tuinders en boeren in de steun regeling opgenomen, torwijl in de werk verruiming nog geen personen opgeno men zijn geweest. "T ZAND. Auto te water. De auto van den heer Dekker, welke voor het huis geparkeerd stond, geraak te, doordat D. vergeten had de rem vast te zetten, in het Noord-Hollandsch ka naal. Met den kraanwagen van den heer M. Smit heeft men den wagen weer op den kant gezet. NOORDSCHARWOUDE. Het L.S.V.V.-programma voor Zondag 11 April luidt als volgt: Noordscharwoude 2 uur: L.S.V V. I - M.F.C. I Noordscharwoude 12 uur: L.S.V.V. 3 - V. Z. V. 2. HEERHÜGOWAARD. Wit-Gele Kruis. In de plaats van pastoor Verhoofstad, die om gezondheidsredenen ontslag ge nomen heeft als voorzitter der plaatse lijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis, is gekozen de heer Sutman Meijer, bur gemeester onzer gemeente. De heer RuiJ- ter, ambtenaar ter secretarie, is tot se cretaris der afdeeling benoemd. SINT-MAARTEN. Ledenvergadering „Helpt Elka der". - Woensdagavond vond in het café van K Wit te Stróet de jaar- ïrksche ledenvergadering van het ziekenfonds „Helpt Elkander" te Sint Maarten plaats. De voorzitter memoreerde het overlijden van het bestuurslid A. Groet. In 1941 hebben de totale inkom sten bedragen 509.98 De totale uit gaven f 610. 't Nadeelig saldo bedroeg; dus 100.02. In het jaar 1942 hebben de inkomsten bedragen 513 01. De uitgaven 595.37. 't Nadeelig saldo bedroeg derhalve 82.36, terwijl het bezit op 1 Januari 1943 bedroeg 67i.94. De pe-riodiek aftredende bestuurs leden J. Glas en S. 'chut werden herkozen. In de vacautre, .wegens overlijden van den heer 1Groet, werd geko zen de heer Jan Groet, Burgerlijke stand. Geboren: Roelof Jan, z. van R. J. Lin- stra en M. E. de Leeuw. Frederika Gerarda, d. van G. N. Mulder en M. C. Llgthart. Nicolaas, z. van E. Barten en G. Hemmer. Nellie, d. van A. M. Witte en M. Boerman. Antje Geertje, d van B. C. Schut en T. Bronder. Getrouwd: Pieter Vader te Heerhugo- waard en Geertruida J. Krom. Klaas I.eijen en Jacoba van der Plas. Overleden: Arie Buter (te Alkmaar), 73 jaar. Jan F. van der Vliet, 48 jaar. Trijntje Vergaij (wed. K. Kalf), 79 j. KOEDTJK. Schaakclub „de Pion". - Dezer dagen kwam de schaakclub „de Pion" in vergadering bijeen om af scheid te nemen van haar wedstrijd leider, meester Schut. Tot opvolger van den heer Schut werd gekozen de heer W. Wagen maker, die als voorzitter aftrad. In diens plaats weid benoemd de heer Pesman, terwijl de heer N. v. Loenen het secretariaat zal waar nemen. Hierna werd afscheid genomen van den heer Schut, die als herinnering het schaakboek van dr. Aljechin ontving. Tot slot werden de medailles uit gereikt aan de karripioenen t.w. voor de eerste klasse H. J. Schut: voor de 2e kl J. Masteling, voor de 3e kl. N. M. Hartland. Benoemd. - Door den burgemeester is benoemd als onderwijzer aan de o. 1. school in de vacature van den heer Schut, de heer Reinders. thans tijdelijk schoolhoofd te 'Wijk aan Zee en Duin. AARTSWOUD. Benoemd. - Mej. A. Dogterom, thans waarnemend wtjkvei alhier, is in vasten dienst te Kokkingen (Z.-H.) OBDAM. Bij den Proeftuin aangesloten. - Naar wij vernemen, heeft de tüin- bouwveilingsvereeniging alhier zich evenals de tuinbouwvereeniging Tuinbouwbelang te Noordscharwou de. aangesloten bü den proeftuin te Naaldwijk, HOOGWOUD. Tooneelver. „Harmonie." - De uit voeringen van het blijspel „Een Wes pennest," die de Tooneelver. „Harmo nie" Zondagavond en Dinsdagavond in de zaal van den heer Liefhebber gaf, zijn een waar succes geworden en het publiek, dat beide avonden in vrij groote getale was opgekomen, gaf op ondubbelzinnige wijze uiting aan het feit, dat het stuk in den smaak yiel. Morgen, Zondag il April, 2 aar, Groot NATIONAAL WIELERSPORT PROGRAMMA, o.a. 50 km koppelwedstrijd Uitgebreid bijprogramma DISTRIBUTIEKRING BARSINGERHORN. Uitreiking brandstoffen- kaarten voor kookdoel- einden. Barsingerhorn in het distributiekantoor Woens dag 14 April A t/m. M. van 911 y,. N. t/m. Z van 24 uur. Wieringerwaard in café Boersen: Donderdag 15 April A t/m. M van 9 11><; N t/m. Z. van 1% 3J4 uur. Winkel, café Bruin: Vrij dag 16 April A t/m. J van 9—11%, K t/m. O van 1K3 uur; Zaterdag 17 April van 911 y, P t/m. Z Stamkaart van hel hoofd mede brengen. Baby-uitzet ter óvern., w.o. wol. cape, wol. doek, luier mand, Boldootzeep, toilet- stel, Eng. 200. "K. Koster, Noorderdijkweg 66, Wierin gerwerf. Te k. 1 p. lage zw. Heeren schoenen, m. 42 12, 1 p. h. zw. heerensch., m. 43 10, 1 p. 1. br. heerensch., m. 44 10. G. Dekker, 't Wad, Schagen. Gevraagd een Paard voor den hooibouw. Op goede be handeling kan gerekend worden. P. Heyne, Belkmer- weg, 't Zand. Te k. 3 vierdeelige Hokken voor midden en groote rassen p. stuk 60 en 2 ééndeelige hokken p. st. 15 en 10 bij J. v. d. Velde, Meeuwstraat, Wieringerwerf. Te huur 2 H.A. Koolland, 3-jarige bouw. K. Brak, St. Maartensbrug C 56. Ter overname gevraagd een Heercnr\jwicl, merk én prijs opgaaf aan W. Fijnheer, Lutjewinkel, B 56. Stambockzeugjes en biggen voor huisslachting te koop bij D. Donker, Grootewal, Schagen. 200 bak Eigenheimers met spruit bij J. W. Metzelaar. Oudesluis, Tel. 266. Te koop 1500 kg. Bevelander poters met spruit, klasse B, ook bij gedeelten bij L. Kuit, Terdlek, N.-Niedorp. Te koop gevr. 40 50 bakken Schotsche muizen poters, kl. a of a vroeg. J. Burger, Schagerwaa'rd, gem. Haren- karsfAL Terstond gevr. R.K. Huls houdster. Br. onder lett. G. K. 333. Te koop 6J4 bak Schotsche muizen poters m. spruit, ge keurd kl. A. Chr. Broek huizen. Chrisjeswerf K 50, Schagen. Te koop een Kinderwagen 35 en een sportkarretje 20 bij P. Koning, St. Maarten. Wei heeft er Woensdagmor gen een stalen Duimstok ge vonden, waarin gegraveerd staat J. H. Raggers? Tegen belooning terug te bezorgen bij Kees Rijswijk, Markt. Schagen. Het beste adres voor Rijwie len monteeren is J. Klos, iasserweg B 14, Heerhugo- waard. Zitting Hotel Igesz, iederen Donderdag an 10 t--t 11 uur. Te koop een stuit Kuilgras, tevens weide aangeboden voor eenige paarden en jong vee bij K. Leeuw, Wierin gerwaard. Te koop p. Damesschoenen, m. 38, br. suède met houten zool, z.g.a.n., prijs 12. C. Schoen, Stolpen, F 76. Gevraagd voor de morgen uren een net Meisje bij ,J. Peetoom, Markt E 119, Schagen. Gevraagd Land- en tuin- bouwwerkzaamheden voor: koppelwerk. Adr.: K. Blank man, Kerkpad 4, Krabben dam. Te koop aangeboden 20 bak Bcv. Poters, gekeurde, 12 bak BI. Eigenh. poters, nabouw. Te bevragen bij Jac. Kramer Jz„ Langestraat 7, Noord scharwoude. Gevraagd: Meisje voor d. of d. en n. H. Cornelissen, Kapper, Spoorstraat, Oud karspel. Te koop: Beste Jongenssch., m. 39. Prijs 10. Adres: T. v. Doorn—Beers, Grenspad 2, Noordscharwoude. Te koop gevr. Roeiboot of motorboot. J. H. Polane, Motorboot „Hercules", Loet, Schagen. Te koop een beste stuit Hooi en gevraagd een bakfiets met beste banden bij Firma Kou- wenberg, Landbouwstraat C 122, Schagen. Te koop: 7 jonge Foxhondjes, .i 5 per stuk. S. Bisschop, Nieuwstraat A 110. Na 5 uur thuiS Schagen. Te koop gevraagd 1 p. don kerblauwe Damesschoenen of zwart, m. 39, z.g.a.n., liefst pumps. Mej. T. Jacobs, Bar singerhorn. Te huur gevraagd een Hand pers. J. Blaauboer, Groet polder, Winkel. Te koop of te huur gevr. een korf met byen voor fruittuin. S. Bruin, Weel- weg D 132, Harenkarspel. Biedt zich aan een los tuin- bouwarbeider voor enkele maanden in omtrek t Veld of Zijdewind. Adres letter W. bezorger van dit .blad te Oude-Nledorp. Te koop haringkamertje met schutwand f 250.-. P. Rot gans, Klieftstr. 26, Wierin gen. Te koop z.g.a.n. blauw da meszomerhoedje, prijs f 10.-. R Visser Ad. Oudkarspel. Te koop 5 ingeschr. Stam boekzeugjes, bij J. Jongejan, Westfrieschedijk, Schagen. Te koop een paar werlc- schoeneu, maat 39, f 15; een goed onderhouden kinder wagen (stroomlijn) f 50.-. J. Bakker, Dorpsstr. A. 187, Oudkarspel. Te koop gevraagd een witte of lichtblauwe trouwjapon, maat 38-40. Br. m. prijsop gaaf onder letter B.K., be zorger v. d. blad te Noordt scharwoude. Te koop 14 bak Eigenhei mer poters, klasse A. bij L. Wuis, Kerkweg 2 A., Anna- Paulowna. Verloren een paar leeren motorhandschoenen, gaande van Petten naar Burgerbrug. Naam staat erin. Adres: N. J. Kunnen, St. Maartens brug C 110. Te koop drie geiten, een melkgeit, een oon en een gelde en tevens aangeboden 300 kg. zuiver Schotsche Muizen en te koop gevr. een schuitje bij W. Stuyt, Ka belpad G 137, Heerhugo- waard (Zuid). Te koop aangeboden beste éénjarige N.H. stier van beste afstammelingen, bij H. Homan, Molenweg A. 73, Slootdorp. Te koop Eigenheimer poo- ters B. vroeg gerooid. Wed. G. W. Waiboer, Slnt-Maar- tensbrug. Een stuitje kuilgraa te koop bij G. Vis, West-Friesche- dijk. Barsingerhorn, tel. 276. Te koop gevr. z.g.a.n. gym schoenen. Rie Hoogeveen, Walingsweg C. 1, Wieringer waard. Te koop 20 nieuwe gaaabak- ken bij C. de Ruiter, Boter- weg A. 19, Heerhugowaard- Zuid. Te koop 400 bos dekriet bij A. Berkhout D. 115, Heerhu- gowaard-Noord. Ter overname aangeboden een beste wieg (pitriet) f 15. Gevraagd: schrijfbureautje, in goeden staat. C. Klooster boer, Dorpsstr. 340, Broek op Langedijk. Te ruilen z.g.a.n. Wasch- macliine met motor, middel lijn 60 cm voor dito kleinere. C. D. Joon, Kolhorn. WIERINGERWAARD Burgerlijke stand. Geboorten: Willem J„ z.v. A. de Graaf en A. Bakker. Eduard, z.v. R. de Vries en H, Zeeman. Neeltje, d.v. A. Bi.ipost en A. Oost- indiën. Overleden: Jan Blaauboer, oud 76 jaar, wedn, van M. Wit. Jacob Kaan Janszoon, oud 81 jaar, ongehuwd. ingekomen.: J. Verstr'aten en gezin van Anna Paulowna, naar Barsingerweg B. 355. A. Jilderda van Barradeel, naar Nieuwesluis, Oostdijk E. 29. P. Chr. van den Berge en gezin van Ridderkerk, naar Barsingerweg B. 19. K. Zan der en echtg. van Heiloo, naar Zuid Zijperweg A. 86. J. Heus van Amsterdam, naar Slikkerdijk D. 6 (post Oudesluis). G. Wo'uda van Winkel, Kolhorn, naar Noord Zij perweg A 33. Vertrokken: C. Silver en gezin naar Heerhugowaard, Veen- huizen. Kerkweg E 8. J. Koorn en' gezin naar Anna Paulowna, Veer- weg 2. A. B. Vetman naar Scha- fen, C. 195. G. E. Bakker naar arsingerhorn, Kreijl, Westfriesche dijk C. 62. KLOMPENMAKERS VAKSCHOOL TE ENTER. In een te Enter, gemeente Wier den in Twente, gehouden vergade ring werd tot oprichting van een kl- npenmakersvakschool besloten. Het klompenmakersbedrijf wordt sinds eeuwen te Enter en omgeving uitgeoefend, doch aan de theoreti sche scholing onder deskundige lei ding was nooit voldoende aandacht besteed. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 April 1943. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 7 uur mej. v. "een. St. Maarten, geen dienst wegens ziekte. Barsingerhorn, 9.45 uur en 10.30 uur Zondagsschool; 8 u. n.m. ds. v. Biemen. Kolhorn, 11.30 uur Zondagsschool. N. Niedorp, 10 uur ds. de Mooy. Oudkarspel, 10.30 uur ds. Nell. Winkel. 3 uur ds. Nell. Julianadorp. 10.45 uur de he^r F. de Bruyn (Amsterdam). Warmenhuizen, 2.30 uur ds. Klein Wassink. Burgerbrug, 10.30 uur mej. v. d. Veen. Eenigenburg, 10.30 uur ds. Witkop (H. Avondmaal en bevestiging nieuwe lidmaten). Oudesluis, 3 uur ds. Witkop. Middenmeer. 10 uur de heer Kalis. Wieringerwerf, 2.30 uur de heer Kalis. Anna-Paulowna, 10.15 uur. ds. Vorst man. Schoorl, 3 uur. ds. Prins van Wijn gaarden. Zuidscharwoude, 10.30 uur ds. Roobol. Broek op Langendijk, .0 uur, ds. Koole (bevestiging lidmaten); 7 uur ds. Koole (voorbereiding H. Avondmaal). Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. Ooster- baan. N. Niedorp, geen dienst. Broek op Langendijk, 3 uur, ds. Oos- terbaan. Gercf. Kerk. Schagen, 10 uur en 2.30 uur ds. J. v. de Mije. Kolhorn. 10 uur, ds. Visch (H. Avond maal) in de Ned. herv. kerk; 3 uur ds. Visch (nabetrachting H. Avondmaal) in do Ned. herv. kerk. Broek op Langendijk, 10 uur. ds. von Meyenfeldt (Alkmaar); 5 uur ds. Rich ters (Heerhugowaard). Noordscharwoude, 10 uur en 4 uur cand. T. D. v. Houten (Leiden); (10 uur voorbereiding H. Avondmaal). Heerhugowaard. 10 uur en 3 uur ds. B. Richters (10 uur H. Avondmaal). Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur de heer Kwantes (Edam). Breezand, 10 uur en 3.30 uur de heer Boon. Schagerbrug. 2 30 uur ds. J. D. Kleijne (Alkmaar): (in de Ned. herv. kerk. dOOD). Wieringerwaard. 10.30 uur de heer E. L. de Witt (zaal Breed). Schagerbrug, Woensdagavond 8.30 uur, bijeenkomst Chr. Jongeraannen- vereeniging. Bergen. E.V. „Maranatha", 10.30 uur, ds. F. D. Emons (Amsterdam). Vrije Evang. Geref. Gemeente. Alkmaar, Doelenstraat 3. 10 uur de heer J. R. Schooqman (Amersfoort). Warmenhuizen. Fuik 1. 4.15 uur de heer J. R. Schoonman (Amersfoort). SCHOORSTEEN INGESTORT. Een doode, een gewonde. Woensdagav stortte de schoorsteen van de centrale verwarming achter de Gereformeerde Kerk te Sappe- meer ineen en viel door het dak van het vereenigingsgebouw, waarin ds. Tom catechisatie gaf, met het nood lottige gevolg, dat het ca. 15-jarige zoontje van den heer Reitsma te Kleinemeer terstond werd gedood, terwijl een veertienjarige jongen van den heer Velthuis te Hoogezand beenbreuken bekwam. EXAMENS VOOR KERKORGANIST. Teneinde de door de Ned. Organisten- vereeniging (thans in liquidatie) 'afge nomen examens voor protestantsch kerkorganist voortgang te doen vinden, zullen door een daartoe ingestelde commissie deze examens worden afge nomen. Zij zullen worden gehouden in den zomer van dit jaar. Aanmelding dient voor 15 Mei 1943 te geschieden bij de vakgroep Solisten (afd. Organisten) van het Muziekgilde der Ned. Kultuur kamer, Jozef Israelslaan 21, 's-Graven hage. aan welk adres ook nadere in lichtingen worden verstrekt. TABAK- EN TABAKSPRODUCTEN. De tabaks- en tabaksproducteribe- schikking 1940 no. 1 is in zooverre ge wijzigd. dat thans allo artikelen, die kennelijk in den handel worden ge bracht om als surrogaat van tabak of tabaksproduct te worden gebruikt, als bladmengels. kauwstangen e.d., onder controle worden gesteld van het Rijks bureau voor Tabak en Tabaksproduc ten. Zonder toestemming van dit bu reau is het vervaardigen en verhande len van deze artikelen verboden de detailhandel valt buiten deze regeling. ADVIEZEN"-^)/ VAN DEN 7 VOEDINGSRAAD EEN NAGERECHT VOOR PASCHEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad geeft het volgende recept voor vier personen (eier- nestje): Ruim 2 lepels custardpoeder, 100 gr. spaghetti of dunne macaroni, pl.m. liter water en/of melk, 4 deciliter water, suiker naar smaak, 3/4 deciliter koffie-extract of vloei baar cacaosurrogaat (corpo). 21/» deciliter water en/of melk aan den kook brengen en met IV* lepel aangemengd custardpoeder tot pud dingdikte binden, naar smaak suiker toevoegen (pl.m. 1 lepel), 8 eierdop jes met koud water omspoelen, de puddingmassa erin overdoen en koud laten worden. In een koekepan 2 lepels suiker lichtbruin branden. Deze caramel in 4 deelen water op lossen. De spaghetti of macaroni in stukjes breken en in het caramel- water waaraan het koffie-extract of cacaosurrogaat is toegevoegd, gaar koken (20 min.). De spaghetti of macaroni goed laten uitlekken en koud laten worden. Het overgeble ven vocht met water en/of melk aanvullen tot het weer 4 deelen is. Het vocht binden met 1 lepel aan gemengd custardpoeder tot saus- dikte, naar smaak suiker toevoegen. De saus koud laten worden. Op een schaal de puddinkjes stor ten. De spaghetti of macaroni er als een nestje om heen leggen. De saus er bij geven. Problemen van den dag. Een arbeider te N. stelt ons de volgende VRAAG: „Sedert acht jaar ben ik als los ai'bcider werkzaam bij een groot be drijf en nu ben ik lijdende aan een chronische ziekte, die ik zeer waar schijnlijk door mijn werk heb op- geloopen. Ik heb nu een half jaar mijn volle loon ontvangen, maar na een bericht van de Ziekteverzekering dat ik was uitgetrokken, ontvang ik nu al eenige weken niets meer. Toen ik den controleerenden genees heer de vraag wilde stellen hoe ik verder moest handelen, werd ik in de rede gevallen. „Je krijgt niets meer". Ik ben een paar maal bij den Raad van Arbeid geweest om een aanvrage te doen voor invali- diteitsrente, waar mij gezegd werd, dat ik hot rustig afwachten moest en alles wel in orde zou komen. Met dat al zit ik nu reeds eenige weken zonder inkomen, terwijl ik veel on kosten aan reisgeld heb, omdat -,4k nog steeds eenige keeren per week bij mijn behandelenden geneesheer (specialist) moet verschijnen. Vol gons mijn bescheiden meening ben ik nu overal buiten gesloten, zooals Ziektewet, Ongevallenverzekering enz. en daar .een ongeval bij het reizen in den tegenwoordigen tijd lang niet denkbeeldig is, geeft een en ander toch een zeer angstig ge voel. Is dit alles In dezen tijd, nu er voor de arbeiders toch zooveel in de bres gesprongen wordt, in orde of bestaat er nog een weg voor mij om tot een oplossing te komen? Antwoord: Wij hebben deze vraag voorgelegd aan het N.A.F., dat hierop het vol gende mededeelde: Ingevolge de bepalingen der Ziek tewet wordt gedurende ten hoogste zes en twintig weken ziekengeld uit gekeerd, behoudens enkele uitzon deringen (zie b.v. art. 37 lid 4 en 5). Indien na de maximale uitkee- ring van ziekengeld nog arbeidson geschiktheid bestaat, in dien zin, dat van tijdelijke invaliditeit, gesproken kan worden hoeft iemand wanneer in totAal 150 premiën ingevolge de Invaladitei tsrente in rekening kun nen fvorden gebracht, recht op te kennen rentebedrag is afhankelijk van het aantal premiën, dat in den loop der jaren geplakt is geworden. Ook de tijdsduur der verzekering speelt hierbij een rol. De hoogste uitkeering bedraagt, pl.m. ƒ7 ft ƒ8 per week, hierbij inbegrepen de z.g. toeslag, welke gedurendo de oorlogs jaren in verband met den verhoog den levensstandaard gegeven wordt. Recht op uitkeering ingevolge de Ongevallenwet bestaat slechts voor ongevallen den werknemer in ver band met zijn dienstbetrekking overkomen. Personen vallende onder de betreffende bepalingen der O.W. en waarbij na eenigen tijd een ziek te wordt geconstateerd en welke verschijnselen, gezien de diagnose van den medicus, onder beroeps ziekten kunnen worden thuisge bracht, hebben ook nog recht, op uik keering, voortvloeiende uit het on gevallenfonds. De verzekering ingevolge de bepa lingen der Z.W. en Ziekenfondsen- besluit. duurt voort gedurende den tijd, ziekengeld wordt genoten, derhalve slechts gedurende hoog stens 26 weken. Daarna houden dë verplichtingen dor ziekenfondsen op, en dient men zich vrijwillig bij een ziekenfonds te laten inschijven voor dekking der kosten van genees- en heelkundige behandeling. Toegegeven moet worden, dat in dit geval onbillijkheden schuilen, welke wij gaarne in de toekomst veranderd zouden willen zien. Het is n.m.m. niet juist, dat een arbei der. die regelmatig zijn werk zaamheden, tot aan den dag van ouderdom of ziekte, heeft verricht, na eventueel uitgetrokken te zijn in gevolge de bepalingen der Ziekte wet met een klein bedrag vsn in- validiteitsrente naar huis wordt ge zonden en dan verder, om in zijn onderhoud te kunnen voorzien, bü Sociale Zaken moet terecht komen. Vandaar dan ook, dat het van zoo'n groot belang is, dat alle Ne derlandsche werkers lid zijn of wor den van het Nederlandsche Ar beidsfront, willen zij zeker zijn, dat hun moeilijkheden op de juiste wij ze worden behandeld. Vele wetswijzigingen zijn al reeds op aandringen van het Nederland sche Arbeidsfront tot stand geko men en nog zeer vele zullen in de naaste toekomst volgen.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2