fAV©RA De Stichter van ons Imperium. Waar zal de strijd ontbranden? .Den blik opwaarts Ha-ha! Savora! Jan Pieterszoon Coen. Wanneer ons land meer zulke mannen gekend had. DEN 30sten Mei 1619 trok Hoorn's grootste zoon, Jan Pieterszoon Coen, met vliegende vaandels op de stad Jakatra los, veroverde haar en stichtte op de puinhoopen Batavia, de hoofd stad van het koloniale rijk, ^dat door de eeuwen heen een groote welvaart over ons lage land heeft gebracht. De verdiensten van den toenmali- gen gouverneur-generaal, een een voudig Westries met al de stoer heid en onverzettelijkheid, zijn stam eigen, heeft men echter langen tijd niet naar werkelijke waarde weten te schatten en zoo moesten er twee honderd drie en zeventig jaren voor bij gaan voor en aleer in zijn vader stad een monument verrees ter zijner hulde en nagedachtenis. Het was den 30en Mei 1893, dat zulks geschiedde en zoo zal het dus morgen precies een halve eeuw ge leden zijn, dat het trotsche stand beeld van Jan Pieterszoon Coen werd onthuld. Een grootsche plechtigheid. Ag EN kan zich voorstellen, welk een historische gebeurtenis dit was voor de stede Hoorn en hoe alles wat autoriteit was. op de been was gebracht. Vooral de marine gaf bij deze gelegenheid acte de présence en zoo waren de opleidingsschepen Cas- tor, de Pollux en ook dat voor de adelborsten, de Urania, benevens ee-, nige andere bodems naar Hoorn ge komen .en lagen op de reede. De Roode Steen prijkte in een tooi van vlaggen en wimpels en vele voor aanstaanden uit stad en lande waren hier verzameld voor de plechtigheid, welke door de schuttersmuziek o.l.v wijlen H. F. A. Utermöhlen werd op geluisterd. Het ligt niet in onzen opzet, breed op de gebeurtenissen van dezen dag in te gaan. Door een drietal sprekers werd hij de onthulling het woord ge voerd, n.1. door den toenmaligen bur gemeester van Hoorn A. E. Zimmer- man, door den oud-burgemeester W. K Baron van Dedem en door dr. H. J. A. M. Schaepman, die de eigenlijke onthulling verrichtte en bij deze ge legenheid de figuur van Coen nog eens deed herleven met al zijn goede hoedanigheden en ook met al zijn gebreken. EEN halve eeuw geleden werd te Hoorn het standbeeld ont huld van Coen, den stichter van ons koloniale rijk. Het werd ontworpen door professor Leen- hoff en gegoten door C. J. Ma- rijnen te BredaOns koloniale rijk is niet meer, doch het fiere beeld van deszelfs grondvester beheerscht- nog immer den Hoornschen Roode Steen. Indië ging voor ons verloren, doch Coen hebben wij behouden en vooral in dezen tijd dient zijn geest over ons vaardig te ivor- den, een geest, welke wel het meest tot uiting komt in het ge vleugelde woord, dat den groo- ten gouverneur-generaal tot lijf spreuk werd: „Dispereert niet." Dispereert niet AJATUURLIJK herinnerde de rede- -1-' naar o.m, aan het gevleugelde woord van Coen: „Dispereert niet daar can in Indiën wat groots ver richt worden" en hij stelde daarbij de vraag: wat grootsch hebben wi.i in Indië verricht? Zeker, zoo vervolgde hij, wij hebben groote dingen gedaan. wij, een klein volk. hebben beleid en wijsheid. heldenmoed en reuzen kracht in het beheer van Indië ge toond. Maar het groote. het grootsche. dat wat hooger is dan de rijkdom, meer dan de handel, kostelijker dan de overwinst, maar dat wat lichten- der is dan de zon en heiliger dan de glorie, het groote en grootsche doel der Christelijke beschaving, hoe heb ben wij het nagestreefd, hoe nabij zijn wij het gekomen? Disperatie kan er zijn, disperatie als berouw, dispe ratie als twijfel aan ons zeiven, Maar neen, dispereert niet! Daar is een berouw dat verlamt, daar is een twij fel, die doodt. Wat niet verricht is en ziedaar de leuze, die Jan Pieters zoon Coen op dezen dag aan zijn volk overgeeft wat niet verricht is. kan verricht, moet verricht worden; zoo moge 't zijn. Vijftig jaar later. NU wij een halve eeuw later zijn, weten wij dat, nu ons koloniale rijk niet meer bestaat, door dit in herinnering te brengen, even 'n pijn lijke snaar wordt beroerd. Doch hier tegenover moge staan, dat door den dramatischen loop der gebeurtenis sen. waardoor ons Indie op ander bewind overging, de grootheid van de figuur van Coen geenszins wordt aangetast, doch ons veeleer tot de er kenning brengt, dat zoo ons land meer van dergelijke figuren had ge kend. het niet zoo ver had behoeven te komen als thans wel het geval is, m.a.w.. dat wij dan Indië nog ons bezit zouden kunnen noemen. Want er moge. om met dr. Schaepman te spreken, van onderaf nog zooveel kracht en heldenmoed zijn gedemon streerd. van boven af is in een paar eeuwen tijd door laksheid en lauw heid afgebrokkeld wat deze pionier in harden strijd had veroverd. Het is daarom, dat Coen ook in onzen tijd nog iets heeft te zeggen. In de moeizame wor steling, welke Europa thans doormaakt om zijn behoud, moge het „Dispereert niet" voor velen een lichtende leuze zijn en houde men zich ook voor oogen de mede1 voor dezen tijd toepasselijke uitspraak, we'ke voor de histo rie bewaard is geb'even: „Siet en considereo- y? doch, wat een goede couragie vermach...." Op dc Kaasmarkt tc Hoorn verheft zich majestueus het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, den stichk van ons Imperium, den man die op 29 Sc^.cmber 1618 in een brief aan de Bewindhebbers van de Oost-Indische Compagnie de gevleugelde woorden schreef: „Dispereert niet. ontsiet uwe vijanden niet, daer en is ter werelt niet dat ons kan hinderen". (Cliché Archief D. v. N.-H.) A.D.O.-HEERENVEEN De wedstrijd van den dag. De wedstrijd van den dag is na tuurlijk ADO—Heerenveen! Geen wonder, waar hier de hoogste titel op het spel staat. Men weet, dat op 't oogenblik ADO en Feyenoord even veel verliespunten hebben en dat de strijd eigenlijk alleen tusschen deze twee clubs gaat. MaarHeeren veen is een lastige tegenstander, waarvan Feyenoord slechts met de. grootste moeite beide keeren won en waartegen A.D.O. verleden Zondag met de grootste moeite gelijk speelde; Het zal er dus spannen op het ADO- terrein, temeer waar de Friezen ver moedelijk rustiger zullen speken aan de Hagenaars. Wel moge de techniek der westelijke kampioenen beter zijn, de Friezen besenikKen over een stev.ge achterhoede en een snelle, schotvaar- dige voorhoede en als Lenstra eens in topvorm mocht zijn, zou A.D.O. heel, heel blij mogen zijn met een gelijk spel! Intusschen rekenen we toe' maar op een kleine Haagsche overwinning. West-Frisia—RCH is opnieuw vastge steld. Verleden week misten de Haar lemmers den trein en moesten nus nood gedwongen verstek laten gaan en nu gaat de wedstrijd toch door. 't Kan interessant worden, omdat het krachts verschil zeer gering is. Wieringerwaard—LSVV is we schreven het den vorigen keer al zeer belangrijk, omdat LSVV moet strijden voor het kampioenschap. De Langedij- kers moeten danig oppassen voor dc polderbewoners, die plotseling goed uit hun slof kunnen schieten. Slechts twee bekerwedstrijden staan voor onze omgeving op het program ma: Hollandia—QSC en Terrasvogels— ADO '20. We meenen, dat Hollandia een goede kans heeft op winst en dat ADO '20 wel eens een gelijk spel zou kun nen bevechten. De winnaar van eerst- genoemden wedstrijd speelt Donderdag a.s. weer thuis tegen Zaandijk en de winnaar van den tweeden wedstrijd mag bij Ajax op bezoek komen! En den Zondag d.a.v. moet Ajax (dat. Don derdag natuurlijk wint!) op bezoek bij den winnaar van den wedstrijd Hollan dia (QSC)—Zaandijk. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.455.30 uur Morgen: Maan op 4,22. ond. 16.30 uur. Maandag: Maan op 4.48, ond. 17.44 uur. 3 Juni: Nieuwe maan. SPORTREVUE VAN DE WEEK. Vroeger, toen ik jong was, g.ng hei toch heel wat ordentelijker dan tegen woordig. Toen kwam je in de dans zaal en kreeg van den pa ot de ma van het meisje verlof, om met de uit verkorene een dansje te maken. En na afloop bracht je het kind netjes terug naar het tafeltje, van waar de oudei'S waakten over hun dochter'. Dat was toch heel wat beter dan tegenwoordig, nu ze maar samen gaan athletieken, kortb llen, zwemmen ol' tennissen. 't Was een goede zestiger, die me dat eer. paar dagen geleden vertelde. De brave man moest niets van sport hebben en trachtte mij te bewijzen, dat het vroeger allemaal zooveel beter was. Hij zag er nog goed uit, miste wei het buikje, dat hem een paar jaar ge;eden nog in den weg zat, maar was des ondanks even stijf en krakerig ge bleven. En nou leest hij dit rubriekje, of nee, hij leest het niet, want de sport slaat hij altijd overMaar als ik hem morgen toevallig weer tegen kom, weet hij me toch te vertellen, dat Rietje van Veen getrouwd is tn nog wel me een zwemtrainer! Rietje heeft haar man natuurlijk lee- ren kennen in het zwembad, zonder dat haar pa en ma er iets van wisten. En Rietje zal gelukkig zijn, ook al is haar huwelijk dan ook maar een „sporthuwelijk". En vermoedelijk zul len het door-en-door gezonde Rotter- damsche zwemstertje en de door-en door getrainde Haarlemsche zwem- oefenmeester heel wat kwieker, heel wat vlotter zijn dan het bedeesde meisje-van-loen en de degelijke jonge- man-van-weleer! O Of Rietje de zwemsport vaarwel zal zeggen? De tijd zal t leeren, maar mis schien blijft ze ook in haar huwelijk- schen slaat nog wel op wedstrijden uitkomen. Een andere beroemde zwemster is echter voor dc wedstrijdsport verloren gegaan: de Deensche Ragnhild Hveger! Ragnhild, thans 23 jaar en houdster van meer dan 40 wereldrecords zal naar de beroepsklasse overgaan; in Duitsch- land zal ze als zwcmieerares haar dis cipelen opleiden tot snelle zwemmers en zwemsters en uit het vele materi aal zal ze misschien nieuwe kampioe nen opkweeken en nieuwe aanstaande recordhouders. Ragnhild heeft bijna alles bereikt, wat er op zwemgebied te bereiken viel. Alleen één record kon ze niet op haar naam krijgen: het trotsche record van Wllly den üuden op de 100 m.. dat met den tijd van 1 min. 4.6 sec. wel zeer scherp is gesteld. Itagnhlid Ilveger is, ondanks haar roem, altijd eenvoudig gebleven. De roem steeg haar nooit naar het hoofd PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG Om het kampioenschap van Nederland. ADO—Heerenveen. Districtswedstryd Zuid-West. DISTRICT I. Eerste klasse. (Beslissingswedstrijd). Stormvogels-Xerxes (terr. VUC). DISTRICT V. Eerste klasse. Leeuwarden-Sneek. DISTRICT II. Tweede klasse A West-Frisia-RCH. Kennemers-ZFC. DISTRICT I. Derde klasse A. HRC-Beverwijk. Vierde klasse A. Wieringerwaard-LSVV. Res. derde klasse A. HRC 2-Alcm. Victrix 3. BEKERWEDSTRIJDEN. Veendam-HSC. Roombeek-NEO. Go Ahead-Almelo. WVC-VVG. Hollandia-QSC. Terrasvogels-ADO 1920. DOS-CDN. GSV-RFC. Laakkw.-Excelsior. „DE NOORD- HOLLANDSCHE." 1D. RKAFC 1-Alkm. B. 3 Waterv. 2-SVW 1 2C. Al km. B. 4-RKAFC 2 2D, Con Zelo 1-DTS 2 Dirkshorn 1-N.Nied. 2 2E. Atlas 2-Sch'ngen 2 Call.oog 1-BKC 2 SRC 1-Koegras 1. 4F. Vitesse 3-Schoorl 4 GOUDEN KRUIS. Halve finale. F DO 1-DVO 1 Kampioenscomp. 1ste kl. Berdos 1-De Rijp 1. Beker wedst ry den. Texel 1-BKC 1 Waterv. 1-Succes 1 WW 1-Andijk 1 Schagen 1-Vrone 1 Vitesse 1-Bergen 1. JEUD WED STRIJD. Op Hemelvaartsdag zal op het terrein van „St- Victor" te Obdam een wedstrijd worden gehouden tusschen twee Jeugdelftallen, samen gesteld door de Techn. Commisise van de Afd. Noord-Holland. en vé.-enue aanlokkende aanbie dingen, die haar in de beroepsklasse zouden hebben gep.aatst. wees ze van de hand. Daarom was Ragnhlid zoo'n prettige tegenstandster. O Ik liep j.1. Zondag na afloop van de courses achter een paai uezoekers, aie het met elkaar niet eens waren. Bei den noemden zich echte paardenlief hebbers en sportmcnschen. En nu had den ze ruzie. De heele dikke had een paar honderd gulden gezet op de favo riet van den dunne, die hem de vriend- scnappe.ijke tip gegeven had. En laat nu die favoriet niet gewonnen heb benDe vriendschap tusschen de twee sporlmenschen hing aan een zij den draadje na deze vergissing. Maar ze blijven zich sportmenschen en paar denliefhebbers noemen. Omdat er nog altijd een kans is, dat wél eens hun favoriet wint. O Zondag op hel wielercriterium van Alkmaar sprak ik met Ab Bosma, tot Via,c voor den oonog een onzer aller beste amateur-wegrenners, die in bin nen- en buitenlend prachtige successen boekte. Nadien heeft hij de wieler sport vaarwel gezegd. Maar't bloed kruipt, waar het niet gaan kan en Ab vertelde me. dat hij al zijn materiaal nog had. En zijn jonge vrouw het paartje is pas een paar maanden geleden getrouwd merkte op: Ab is pas 23, hij zou best weer in training kunnen gaan! Zouden we hem nog eens weer terug zien op zijn wegfiets? Jan Derksen was er ook. Hij kan zijn oude club en zijn oude stad niet vergeten, ook al heeft hij half Europa doorgereisd. We hebben samen oude herinneringen opgediept: hoe hij met Jan Pronk zijn premies van tien of twintig ijsjes won, hoe ze samen hun gevulde koeken of een worst in de wacht sleepten tijdens een koppelwed strijd. hoe ze in hun begintijd gevoch ten hadden op de smalle latten der Alkmaarsche wielerbaan. Jan Derksen is wereldkampioen ge worden op den sprint en thans prijkt zijn naam als een der treknummers op de groote aanplakbiljetten, niet alleen in Noord-Holland, maar ook in Utrecht, Nijmegen en Den Bosch en eveneens in Berlijn. Kopenhagen. Parijs en Brus sel. Maar Derksen is de eenvoudige, prettige jongen gebleven, die hij was en hem is evenmii als Ragnhild Hve ger de roem naar het hoofd gestegen. Adviezen van den Voedingsraad. GORT MET STOOFSLA. Ter aanvulling van den brood maaltijd of als voorgerecht bij het middagmaal kan onderstaand gericht dienst doen. Gort met groenten is, zoowel wat voedingswaarde als wat smaak betreft, een goede combinatie. Wil men boter, jam of kaas sparen, dan kan men dit gerecht op de droge boterham eten. Het smaakt goed. Wel is het aan te bevelen zoo mogelijk een restje saus van een jusblokje door de gort met groenten te mengen. De stoofsla kan vervan gen worden door andijvie, postelein of spinazie Gort met stoofsla. 100 g gort, 4 dl water, V, kg stoof sla, 2 theelepels kerriesurrogaat. zout, aroma. De gort een nacht in hel water weeken, met het week water oan de kook brengen. 20 min. laten koken en in de hooikist bijna gaar laten worden, pl.m. 3 uur. De stoof sla snijden, wasschen en met aan hangend water aan den kook brengen. Wanneer de groente geslonken is, de gort en het zout toevoegen en de massa gaar laten worden (kooktijd 20 min.) De gort op smaak brengen met aroma en, voor wien er van houdt, wat kerriesurrogaat toevoe gen. Eventueel een rest jus of klontje vet door de gort mengen. Positie der Duitschers aan zienlijk beter dan verleden voorjaar. Het Oostfront paraat. (Van onzen Berlljnschen correspondent.) PER TELEFOON. - De Sovjets zijn aan het Koebanfront met aanzienlijke strijdkrachten men spreekt van 6 in- fanterie-divisies en 3 tankbrigades na geruime pauze een actie begonnen, die oogenbllkkelijk is beantwoord door Duitsche tegenaanvallen. De vijand was op één punt in de Duitsche stellingen doorgedrongen, doch kon onmiddellijk worden afge grendeld en voor zoover hij niet werd vernietigd, op de uitgangsstellingen worden teruggeworpen. Of dc hervatting der operaties op den Zuidelijken sector van het Oostelijke front beteekent, dat de strijd in een studium van nieuwe groote offensieven is getreden, en of daarmede een einde is gekomen aan de periode van voorbereidin gen, moet worden afgewacht. Dat de Sovjets met man en macht probeeren de Duitschers van het Ta- man-schiereiland te verdrijven is be grijpelijk, omdat dit Duitsche brugge- hoofd moet worden beschouwd als een gunstige uitgangsstelling voor een eventueel Duitsen offensic-f in de rich ting van den Kaukasus. In de laatste maanden hebben op dit kleine front niet minder dan 30 divisies der Sovjets zoo zv.m liezen geleden, dat zij voor nieuwe aanvallen nauwelijks nog in aanmer king komen. Troepen-concentraties. In Duitsche milita-ie kr. igen men er mede, dat de Sovjets na de eerste mislukte pogingen nieuwe re serves zullen aanvoeren om alsnog te trachten het gestelde doel, n.1. de ver overing van het Taman-scu. j.v: te bereiken, waarmede nog niet gezegd is, dat het zwaartepunt van de offen sieve operaties, welke men in de naas- Boeken dienen zich aan: Tien jaren strijd. Bij de Nenasu te Utrecht verscheen ,Voor Volk en Vaderland", een boek in klein formaat, waarin de geschiedenis der NSB wordt beschreven. Het is sa mengesteld onder leiding van C. van Geelkerken en bevat veel documentatie materiaal. Vele illustraties, waaronder interessante reproducties, verlevendigen den helder geschreven tekst. De hoofd stukken zijn zeer overzichtelijk en in logische volgorde gerangschikt. Het eerste deel draagt tot titel „De nieuwe idee dient zich aan", het tweede „De marsch der Beweging" en het wordt he loten met „De wapenen der Beweging". Een St. Nicolaas-mirakel. Bij A. J. G. Strengholts Uitgevers-Mij. te Amsterdam zag „De Legende van den Heiligen Nicolaas" het licht, tekst van Nellie Burgdorffer en teekeningen van Oeke Wieringa. Het is een kleurig, frisch boekje, dat in vlotte rijmpjes een mirakel van den beroemden Heilige verhaalt. Letterkundige beteekenis heeft het niet. Eenvoud en Bekoring. Van M. Nijhoff verscheen in één band bij A. A. M. Stols te Den Haag „Het Uur U" en „Een Idylle". Nijhoff doet zich oin deze poëzie, die men de poëzie van den eenvoud en de bekoring zou kunnen noemen, wederom kennen als één onzer belangrijkste dichters. Ik ver kies de „Idylle" boven „Het Uur U", waarvan naar mijn smaak de kernge dachte iets te veel verborgen blijft. Ter kenschetsing worde hieronder uit de „Idylle" het volgende fraaie couplet ge citeerd: Voor mij is liefde een geur door 't huis, een stem, een stap, iemand komt thuis, men hoort hem op 't binnenplein neuriend met iets bezig zijn. H. P. VAN DEN AARDWEG. te toekomst verwacht, aan dit gedeelte van het front zal liggen, Zoowei aan de zijde der Sovjets als aan die der Pultscners schijnen op verschillende an dere punten van het Oostelijke front, groote troepencontingenten te worden samengetrokken, zoodat ieder oogenblik ook daar de strijd kan ontbranden. Aan Duitsche zyde ziet men de komende gebeurtenissen met de eischte kalmte tegemoet, aangezien de situatie voor de Duitsche troepen voor aanzienlijk gunstiger wordt gehouden dan in het voorjaar 1942. De Duitsche troepen zijn n.1. thans uitgerust en be langrijk beter bewapend dan een jaar geleden. Bovendien is de Duitsche le gerleiding er van overtuigd, dat het er met de oorlogsmateriaalvoorziening der Sovjets niet bijzonder goed voor staat. Wedstrijden voor de Hitler-Jugend. riet doel der H.-J. Voor de volken van Europa bestaat er op het oogenblik slechts één doel: het verslaan van den bolsjewistischen vijand en zijn handlangers, waar hij zich ook moge vertoonen. Er zijn in dezen strijd geen compromissen meer en ieder handelen mag nog slechts gericht zijn op de taak. alles tc doen om Europa geheel tc bevrijden van het gevaar van het dreigende bols jewisme en het daarmede gepaard gaande schrikbewind. De Duitsche jeugd, die is vereenigd in de Hitler-Jugend als de eerste Gcr- maansche Jeugdbeweging, heeft dit doel duidelijk oegrepen. Zij gaat rechtstreeks en doelbewust voort op den weg, dien Adolf Hitier. de Führer aller Germanen, haar wijst. De wil van den Führer echter is het, dat Iedere Duitsche jongen en ieder Duitsch meisje een leven vol gezondheid en discipline leidt, opdat uit de Jongens sterke en dappere soldaten, uit dc meisjes gezonde en waardige kamera den dezer soldaten voortkomen. Daarom staat ook de lichamelijke ontwikkeling op het programma van haar oorlogsinzet. Om de prestaties der Duitsche jeugd elk jaar te toetsen en bovendien door wedstrijden te kunnen vergrooten, wordt ieder jaar een Reichssportwettkampf" gehouden, waaraan alle Duitsche jongens en meis jes deelnemen. De geëischte verrichtingen zijn aan gepast bij de lichamelijke capaciteiten cier verschillende leeftijdsklassen. Ter wijl van de jongens en meisjes van 10—14 jaar hardloopen over 60 meter wordt geëischt, is voor de oudere mcis- jer een afstand van 75 meter en voor de oudere jongens 100 meter voorge schreven. Bij de spring- en werpnum- mers worden de prestaties eveneens naar de leeftijdsklassen beoordeeld. De beste dee! mers en deelneem sters ontvangen winnaarsspeldjes. Bo vendien worden de beste ploegen der Hitler-Jugend uitgezocht, die dan den strijd zullen aanbinden om den be schikbaar gestelden wisselprijs van den Reichsjugendführer. Millioenen Duitsche jongens en meis jes leggen in dezen geweldigen kamp. die in geheel Duitschland op hetzelfde tijdstip wordt gehouden, getuigenis af van hun kracht en capaciteit. Het is voor hen iets vanzelfsprekends, dat zij het bevel van hun Führer met vreugde opvolgen en den Reichssportwettkampf in kameraadschappelijke verbondenheid houden. Ook de Duitsche jongens en meisjes In Nederland nemen aan den Reichs sportwettkampf deel. Aanstaanden Zon dag zullen zij blijk geven van hun sportprestaties en zich zoo op waar dige wijze aansluiten bij hun kamera den in Duitschland. Hoofdred.: A. R. Jonker; plv. hoofd- red.: H. P. v. d. Aardweg: Bultenl.: TJ N. Adema; Binnenl. en Provincie: D. A Klomp; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, allen te Alkmaar: Streeknieuws A Eriks; Advertenties: C. Boogaard, Alk maar. Het Hemelsche leger. Dezelfde Elisa, die den Syrischen overste Naaman den weg tot zijn nezing wees, heeft ook op an- ,ere wijze getoond hoe men, hon- ierden jaren voor Christus Zijn Hebt uw vijanden lief" had ge- proken, zijn vijanden kon tege moet treden. Hij werd gezocht door de solda len van den Koning van Syrië, omdat hij dezen lot nog toe steeds verhinderd had den Koning van Israël gevangen te nemen: telkens had hij dien tijdig gewaarschuwd. Tot de Koning van Syrië daar achter was gekomen en den ge vaarlijken man Gods onschadelijk wilde maken. Elisa verbleef in hetzelfde Dothan, waar Jozef een maal zijn doodsangst in de put had moeten doormaken. Toen de morgen aanbrak, riep de profeet zijn dienaar toe: „Haast u, want wij moeten vandaag naar Samaria gaan!" De dienaar maakte toebe reidselen voor de reis en ging zijn meester vooruit naar de stads poort. Maar doodelijk verschrikt keerde hij terug en riep: ,.Ach, wat moeten wij beginnen! De vij and ligt voor de poort!" en hij wees Elisa de glinsterende har nassen en speren die bij duizen den over de velden waren ver spreid. Iets anders zag hij niet. Maar Elisa antwoordde rustig en vast: „Vrees niet, - want er is een grooter leger met ons dan tegen ons." En op zijn gebed werden ook de oogen van zijn knecht geopend, en deze zag, tusschen hen beiden en de vijanden, een veel machti ger leger: paarden, wagens en ruiters van vuur. Het engel enle- ger Gods! De vrees van den dienaar verdween. En dat hemelsche leger begon niet te vechten tegen de vijande lijke soldaten. Het wès er alleen mgar, het gebruikte geen geweld. Het verblindde door zijn glans het Syrische leger, zoodat het in groote verwarring kwam, en Eli sa blindelings volgde op zijn op roep: hij zou hen brengen bij den man dien zij zochten. Hij bracht hen tot den Koning van Israël, die hem vroeg: „Zullen wij hen doo- den?" Doch Elisa antwoordde. „Zoudt gij hen dooden, die gij niet verslagen hebt? Geef ze liever eten en drinken, en laat ze dan tot hun eigen koning terug keeren." En de koning bereidde hun een grooten maaltijd en gaf hen daar na, tot hun groote verbazing, de vrijheid om de stad ongehinderd te verlaten. Bij hun koning terug gekeerd, sprak deze, zeer onder den indruk: „Wij zullen niet meer tegen dit volk vechten, want- God is met hen." Elisa wist waar hij zijn ver trouwen op stelde, daarom kende hij geen angst, althans geen blij- venden angst. Hij verwachtte de beslissing van od, niet van de een of andere menschelijke macht, niet van een menschelijk ingrijpen. Zoo kon hij nog tot zijn angstigen die naar zeggen: „Vrees niet, want er is een grooter leger met ons dan tegen ons!" Hij kon dat zoo rustig verzekerd zeggen, omdat hij zelf zijn leven lang aan Gods kant had gestreden en steeds had mogen ervaren hoe hem kracht naar kruis werd ge schonken, hoe dreigend het er ook soms mocht voorstaan. Kunnen ook wfj dat, om diezelf de reden, zeggen? Is het ooit in ons opgekomen, ons heil te ver wachten van de vurige hemelsche krachten? Ligt het als een onaan tastbare schat op den bodem van ons hart: „Niet door hardheid en geweld, doch door Mijnen Geest zal het geschieden?" Zoo niet, dan opene God einde lijk, nu, onze oogenen doe ons in dit besef de Hemelvaartsweek in gaan. J3ABYGAREN in rose en bleu, voor pasgeboren kinderen, op spé ciale toewijzing. h.i. MAATSCHAPPIJ STAD ROTTERDAM A' 1720 TERZ8K8R1NGE1 Een Nederltndxh Bedrijf door de ceuiven heen, ERASMUSHUIS=:« OTTERDAME. Ne. 5. Oe ickeoee Schoone sloopiter, mijn Eloonoro Ik gol U zooeven een zoen, Moor ik zette doorno nog een kopje Sovoro Kon ik thons nog iets meer voor U doen? NIEMEIJCR'S het surrogaat dat als thee smaakt.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 3