1572 At ZE ZIJN ER WEER! Aardbeienpluk in Kennemerland begonnen. Hollandsche meisjes in Beieren. A.D.O. kampioen? .Den blik opwaarts BOOG AZIJN Ha-ha! SavorÈ1 Beverwijk verwacht goeden oogst. een uitzonderlijk vroeg tijcf', stip In vergeUjking miit vorig jaar een verschil van 12 da gen is deze week in de streek Kennemerland bet oogstfeest^ van de aardbei begonnen. Het Is in dit verband zeker van belang iets te vertellen uit de ge schiedenis van deze vrucht, welke Beverwijk een wereldvermaardheid heeft bezorgd. DE aardbei, de heerlijke, geurige vrucht, is bijna over de geheele wereld verbreid en was reeds in de Middeleeuwen een geliefd genotmiddel der rijken. Zoo wordt vermeld, dat op den 13den Juni van het jaar 1483 reeds massa's rijpe aardbeien te vinden wa ren in den tuin van den Bisschop van Ely (men zie Shakespeare's RichardlIÏ, 3e bedrijf). Zekere Thomas, Fusser bracht in 1557 wilde boschaardbeien over op tuingrond; hij verkreeg daarmee goede uitkomsten. In 1597 wordt weer van een andere variëteit melding ge maakt. In 1776 meldde Duchesne. dat rondom Parijs reeds geheele velden met aardbeien werden aangetroffen, terwijl in 1633 in Engeland rondom Plymouth ook vele aardbeienvelden voorkwamen. In hetzelfde jaar werden de eerste ge forceerde aardbeien door den beken den tuinier Le Grand op de Fransche koninklijke tafel gebracht. BEVERWIJK bezit als centrum van de Nederlandsche aardbeienteelt een wereldvermaardheid. Weliswaar is de cultuur in deze streek in het laat ste tiental jaren belangrijk ingekrom pen en staan Breda en de Zuid-Hol- landsche eilanden momenteel qua be- teelde oppervlakte aan de spits, noch tans blijft de aardbeienteelt in K'tnne- merland van enorme beteekenis er handhaaft Beverwijk nog steeds zijn groote bekendheid als centrum dezer cultuur. DUIZEND WAGONS IN ééN SEIZOEN. Vóór den oorlog 1014-1918 moest de Beverwüksche markt het hebben van den export in verschen toe stand. vooral naar Dujtschland. Meer dan eens is het in die jaren voorgekomen, dat in één Beizoen meer dan duizend spoorwagons met aardbeien naar onze Oostelijke buren werden afgezonden. Het initiatief voor de verzending van aardbeien in verschen staat werd in 1900 genomen door den in Berlijn woonachtigen Nederlandschen commis- sionnair J. L. Giessen, die op 1 Juli van dat jaar bij wijze van proef den eersten spoorwagon met vruchten naar de Duitsche hoofdstad afzond, gelijk hij 15 jaar eerder ook de eerste was die Nederlandsche groenten naar de Duitsche hoofdstad had geëxpor teerd. De Wijker tuinders geloofden geenszins in de levensvatbaarheid van de onderneming, maar tot welk succes de verzending leidde, blijkt het best uit het feit, dat diezelfde tuinders 25 jaar later den heer Giessen vereerden met een roode aardbei van goud. Na ,1918 heeft de export in verschen toestand veel aan beteekenis verloren. Voornamelijk was Beverwijk sedert dien aangewezen op de jamfabrieken en het gelukkige hierbij was, dat de vrucht der Kennemer geestgronden ook voor de conserveering bijzonder goede eigenschappen bleek te bezitten, waarvan de voornaamste wel is, dat de Wijker aardbei in de vaten haar zelfstandigheid niet verliest. dus „heel" blijft. DE BAKENS VERZET. A LS het getij verloopt, pleegt men de bakens te verzetten. Dit Is ook in Beverwijk gebeurd, waar Z"ï zijn er weer. De Moulin Rouge, Amazone, Dutch Evern, Mizzy Schindler en hoe de verschillende aardbeien soorten ook mogen heeten Tus- schen het groen der aardbeien- akkers in Kennemerland plekt weer het rood der sappige vruch ten, die het Kennemer stedeke Beverwijk een naam bezorgden, welke niet alleen in Nederland, doch tot ver buiten onze lands grenzen onverbrekelijk verbonden is met aardbeien. In de streek Kennemerland is „de pluk" begonnen. Tusschen de bedden met het weelderig loof der groene aardbeiplanten kruipen de tuinders, speurend naar de roode vruchten, welke dit jaar in groo- ten getale aanwezig zijn. Bever wijk verwacht een goeden oogst, een boodschap, welke in vele Nederlandsche huisgezinnen met vreugde zal worden begroet, want in populariteit kan vrijwel geen vrucht zich met de aardbei meten. In nevenstaand artikel vertelt een onzer redacteuren het een en ander uit de historie van de roem ruchte Wijker aardbei. men de laatste jaren zich geheel Is gaan toeleggen op het veroveren van de binnenlandsche markt en hierin wonderwel slaagde. Nooit was de vraag naar Beverwijksche aardbeien in het eigen land grooter. Temeer was men gedwongen naar ander afzetgebied om te zien, daar de befaamde soorten „Amazone" en „Dutch Evern" hun roem bleken te hebben overleefd en geleidelijk plaats maakt- ten voor de „Moulin Rouge," een soort die alle eigenschappen bezit voor con sumptie in verschen staat. Ook mag men een goede toekomst verwachter voor de andere nieuwe soort, de „Miz zy Schindler." een framboos-achtige aardbei, die eveneens over goede hoe danigheden als tafelvrucht beschikt en bovendien nagenoeg zonder toevoeging van suiker kan worden geconsumeerd, wat vooral in dezen tijd een zeer waardeerde eigenschap is. De oogst belooft dit jaar goed te worden. Ongetwijfeld is dat een prettige omstandig heid, nu allerwege .in ons land de ver schijning van de gezonde, sappige Bever wüksche vrucht met zooveel vreugde wordt tegemoet gezien. B. Het startschot voor het aardbeienseizoen in Kennemerland is gevallen. In Beverwijk, het cen trum van de aardbeienteelt, bewegen zich de karren, beladen met lange rijen witte sloffen, waarin de roode aardbeien kleurig afsteken, door de straten. Van heinde en verre komen de tuinders en in het hoogseizoen vormen zich stra- tenlange files van tuinderskarren voor de vei lingen, alwaar de handelaren zich over de pro ducten ontfermen. Vervolgens vinden de vruch ten hun weg naar alle deelen des lands, alwaar zij op menigen disch ook dit jaar een welkome gast zullen zijn. (Foto Archief D. v. N.-H.). Waar zij tot verpleegster worden opgeleid. Dertig Hollandsche meisjes stonden te MQnchen op het perron, waar zij door de hoofdzuster van de „Landes- führerschule" van het Duitsche Roode Kruis te Furth werden afge haald om haar eerste opleiding te ontvangen. „Wö dachten dat de men- sohen in Dultschland niets meer te eten hadden en hebben daar.im zelf maar voor proviand gezorgd." zegt Ans direct al den eersten avond, ter wijl zij met verwonderde oogen de groote bonte schalen met aardappels nakijkt. Meteen worden ook de gewone stad- sche kleeren uit Den Haag en Amster dam ingenomen, want nu worden de blauw-wit gestreepte kleeren met de flatteuse witte schorten aangetrokken, die deze groote blonde meisjes zoo goed staan en die haar van den aanvang af tot leden van een gemeenschap stem pelen. „Wij kunnen zoo onze leerlinge- Weer een Technische Dag! A.D.O. kan Maandag kampioen van Nederland worden, als ze tenminste zoo verstandig is, om niet van Ensche de te verliezen! En iedereen rekent op een Haagsche zege, omdat A.D.O. posi tief sterker is dan Enschede en omdat A.D.O. het voordeel van eigen terrein heeft. MaarEnschede speelt iets rustiger, omdat haar kansen niet erg groot meer zijn, wijl zij slechts door een overwinning zou meetellen.Daar om is er op het oogenblik nog geen zekerheid wie zal winnen. Maar laten we toch maar op A.D.O. rekenen.... De Technische Dag. In het kader van den technischen dag worden in onze omgeving twee wedstrijden gespeeld, n.1. te Den Hel der en te Hoorn. In Den Helder komt de ploeg der Volewijckers spelen tegen het Heldersche districts-elftal, in Hoorn speelt het N.H.-elftal tegen Ex celsior uit Rotterdam. Beide ontmoe tingen kunnen als slotstuk beichouwd worden van de wapenschouw over de voetballers uit Noord-Holland boven het IJ en het zijn ook niet de uitsla gen, maar de spelkwallteiten, PROGRAMMA VOOR MORGEN. Om het kampioenschap van Nederland. AD OEnschede? DISTRICT I. Vierde klasse A. WatervogelsW'waard (18 Juni) Bekerwedströd Kwart-finales. AjaxHSC MW—DOS DFCExcelsior Wageningen—HBS „DE NOORD- HOLLANDSCHE." 1 D: HRC 3svw. Al km.' B. 4—RKAFC 2. 2 D: DTS 2—LSVV 2. N- Nied. 2—Hugo B. 1. Call.oog 1BKC -2. Schagen 2Atlas 2. SRC 1Koegras 1. 3 B: Uitgeest 3—Assendelft 4 3 F: Helder 4Schagen 3. 3 G: Andijk 3—RKDVO 2. 3 H: Sijbek. 2—RKEDO 2. St. Victor 2Grassh. 2. 4 B: USVU 3—Jisp 2. 4 H: N. Niedorp 3—Holl. T. 2 4 J: Barsingerhorn 1BKC 3 Schagen 4SRC 2 4 N: St. George 3Grassh. 3. Tex. Afdeeling II. Texel 2—Z.D.H. 1. van het meeste belang zijn. Hier kan men twee aardige ontmoetingen ver wachten. Bekerwedstrijden. Wat de bekerwedstrijden betreft, zijn we geland bij de kwart-finales. We verwachten overwinningen van Ajax, D.O.S., D.F.C. en Wageningen. Laatst genoemde is thans nog bekerhoudster en ze kan het o.i. tot de finale bren- die hier gen! SPORTREVUE VAN DE WEEK. Nat. Turnkampioenschappen te Ede. Standverschil in de sport. Pinksteren'. Het Ned. Gymn. Verbond heeft appèl geblazen voor Ede. Op den 2den Pink sterdag zullen de kampioenschappen voor turners en turnsters worden ge houden, op den Eersten Pinksterdag voorafgegaan door een bondskeuruit- voering voor adspiranten. De jeugd in het N.G.V. heeft in ver- schillende distnctskeurwedstrljden gele genheid gehad zich met elkaar te me ten en de bekroonde ploegen komen naar Ede, waar men prima ensemble- werk zal kunnen aanschouwen eij waarbij men kan kennismaken met de nieuwste denkbeelden, welke de tech nische leiding van het N.G.V. van het jeugd-gymnastiekonderwijs koestert. Tot de groepen, die Zondag zullen demonstreeren, behoort het Alkmaar- sche De Halter. Een klein groepje jon gens en meisjes heeft drie maanden lang wekelijks geoefend aan de ver schillende toestellen en deze jonge Alk- maarders zullen straks hun kunnen de monstreeren. Mogen Boot en zijn groepje Zondag veel succes bqpkenl En Maandag presenteert Boot zijn oudere Halter-leden, die meedoen aan de persoonlijke kampioenschappen. Hij heeft deze groep dames en heeren niet laten inschrijven om eenige titels te veroveren, maar om in de toekomst misschien één of twee plaatsjes te re- ser /eeren in de N.G.V.-isou. ,j jon. „Of, zooals hij het óns vertelde, is hei. soms niet noodig, dat er weer eenige Noordhollanders in dc keur- ploegcn opgesteld worden! Het mate riaal is er voldoende, er moet slechts de aandacht op gevestigd worden!" o Sport kent geen standen! J Dat dacht U, lezer maar helaas, liet is anders, heel anders. En omdat het zoo heel anders is, geef ik U hier weer, wat Tartuffe in de Revue der Sporten van deze week schrijft: Zij woonde in een straat, waar „me neer" zelf den vuilnisbak op straat zet „mevrouw" de bel poetst. Maar zij was zoo knap èn zij speelde zoo voor treffelijk, en daarom was zij in een club „boven haar stand," zooals dat heet. Daar waren de jongelui erg aar dig tegen haar, omdat zij zoo knap was en zoo goed speelde. Maar de meisjes keken haar toch met een ietwat scheel oog aan vanwege %de straat. Als er feestjes waren, ging ze er wel heen, maar haar japonnen waren niet zoo mooi en zij had er niet zooveel als de andere meisjes. En haar vader had geen „wagen" en geen vriendin en haar moeder dronk geen whiskey. En andere meisjes uit de club kenden el kaar veel beter en intiemer; zij kwa men bij elkaar thuis en de ouders van die meisjes kenden elkaar ook. Ondanks haar knappe gezichtje en haar goede spel, voelde zij zich toch eenzaam in haar club. De genegenheid, die de jongelui haar toedroegen, kon dat niet volkomen vergoeden, want er bleven pijnlijke dingen. Zoo bijvoor beeld werd ze liever niet naar huis gebracht of afgehaald, alles vanwege de straat, waar ze woonde, vanwege de omgeving, uit welke zij afkomstig was. Zij was knapper dan de andere meis jes; zij speelde veel beter en zeker veel bescheidener en correcter, maar toch bleef ze altijd een buitenbeentje en dat 'heeft haar gehinderd alle jaren, dat zij speelde, dat de club profiteerde van haar spel en haar roem. Zoo heeft ze het mij verteld; ik heb het net zoo opgeschreven en zij vroeg speciaal, om het te publiceeren, Want, zoo zei ze laten de menschep, zich toch niet verbeelden, dat de sport geen standen kent. Dat is heel mooi in theorie en die phrase leent zich uit stekend voor een hoofdartikel in een sportblad, of voor een rede op een ver gadering, die dan, als er beweerd wordt, dat de sport geen standen kent, door applaus wordt onderbroken, maar de practijk van het leven en ook van het sportleven wijst in een andere rich ting. Ik althans heb het aan den Tijve ondervonden. L,ezer, laten we het hierbij laten deze week. Lees dit verhaaltje van Tartuffe eens rustig over en steek de hand in eigen boezem....) Waarom Vogelbescherming Er zijn diverse motieven. De heer G. Donia te^Varmenhui- zen schrijft ons: Eenige weken geleden werd ik door den secretaris-generaal van het Dep. van Onderwijs, Wetenschap en Kuituurbescherming in samenwer king met het bestuur van de Nederl. Ver. tot escherming van Vogels uit- genoodigd, een cursus bij te wonen, met het doel personen te zoeken die de vogelbeschermingsgedachte daad werkelijk zouden kunnen versprei den en die tevens bereid zouden zijn zich t.z.t. als controleur-Vogelwet 1936 beschikbaar te stellen. Aan het einde van dien cursus, gehouden op de Hooge Veluwe, vond het bestuur van bovengenoemde vereeniging een tiental menschen, w.o. ook schrijver dezes, die zich bereid verklaarden, zich in de toekomst daadwerkelijk voor onze gevederde vrienden in te zetten. Maar waarom die vogelbescher ming toch? zult U zich afvragen. Allereerst onderscheiden we de bescherming van vogels op practi- schen grondslag, d.w.z. ter wille van hun nuttigheid. De practische vo- gelbeschermer zal geen vogels be schermen omdat hjj van hen houdt. Neen, hij' zal de nuttige vogels be schermen om hen zoodanig in aan tal te doen toenemen, dat hij er wer kelijk nut zal van ondervinden. Dit gaat dan vanzelfsprekend gepaard met de bestrijding van schadelijke vogels. De practische vogelbescher mer zal dus geen zeldzame vogels ;aan beschermen, daar hij immers och geen noemenswaardig nut van hen zal ondervinden. Daarnaast staat dan de ideëele vogelbescherming. Deze wilde vogels behouden, omdat zij een onmisbaar deel vormen van het Nederlandsche landschap, zooals ons dat lief gewor den is. Tenslotte kan men ook alle vo gelsoorten op ethische motieven be schermen, d.w.z. de mensch voelt belangstelling voor den vogel in het algemeen, voor het individu waarin hij een medeschepsel ziet. Een feit is natuurlü!:, dat door de voortschrijdende cultuur der mensch- heid de vogelbescherming noodza kelijk wordt. Raadplegen we b.v. 'n geologische tijdschaal, dan zien wij doi de vogels eenige duizenden jaren eerder voorkwamen dan de mensch. Toen is er evenwel een vogelontwilc- keling in stijgende lijn geweest, ter wijl natuurlijk van een vogelbescher ming geen sprake was. De natuur deed haar werk, de natuur selecteer de. de zwakke exemplaren stiervan, de sterkeren plantten zich vjj-t èn langzaam maar zeker werd onze vo- wereld uitgebreid. Een ieder zal het begrijpen. De laatste jaren gelden als een zwarte bladzijde in het boek van onze Vo-, gelbescherming. Vele terreinen gin- fen voor controle verloren. Vele roedterreinen werden (voor goed?) verstoord. Laat ieder begrijpen, dat vogelbe scherming vooral in dezen donkeren tijd onontbeerlijk is. Steunt allen dit gemeenschapswerk. Een scène uit Glucks opera „Orpheus und Eurydike". welke door het „Deutsches Theater in den Niederlanden" in den Stadsschouwburg te Den. Haag is opgevoerd Stapf-v. d. Leeuw-Psx m tjes ook beter in de hand houden, waar nog bij komt, dat de sociale verschillen wegvallen en ze leeren hun'dienstklee- ding op de juiste wijze te dragen," merkt de hoofdzuster terloops op. Deze Hollandsche meisjes kennen net als alle overige Germaansche vrijwil ligsters slechts een doel, dat overi gens alle echte vrouwen gemeen heb ben: te helpen waar duizenden han den gebruikt kunnen worden, om een gemeenschappelijk Ideaal te verdedi gen. W|j willen naar de voorste linie. „Ik heb den oproep van de SS het eerst in een Rotterdamsche courant gelezen," vertelt Miep en kijkt triom- phantelijk naar haar zuster, „we heb ben ons toen samen direct bij het Ersatzkommando van de Waffen-SS gemeld om dienst te nemen bij het Duitsche Roode Kruis. Onze broer staat aan het Oostfront en ook wij willen doen wat wij kunnen." „En mijn verloofde strijdt nu als Panzer- schütze bij "de Waffen-SS," zegtGretn, het jonge zusje. „En vader' is als electrotechnicus in Duitschland. W|j hebben dus allen onze wapen broederschap bewezen en zouden dan ook graag heel ver naar voren aan het front willen, daar waar men ons het meeste noodig heeft." Maar zij moeten nog leeren geduld te oefenen, want eerst krijgen de Germaan sche vrijwilligsters in Duitschland zelf de gelegenheid te bewijzen wat zij waard zijn, in de SS-hospitalen, in de tandheelkundigen klinieken van de SS en in de gewone ziekenhuizen. Binnen 14 dagen worden de meisjes verder in de praktische verpleging on derwezen. Nu gaat het er om zich alles eigen te maken, wat zuster Walpurga den beginnelingetjes leert, 's Middags worden meestal belangwekkende voor drachten door bekende professoren uit München gehouden over allerlei biolo gische en medische onderwerpen. „Mor gen mogen we een college over anato mie bijwonen," deelt een flink uit de kluiten gewassen meisjes met een ver- standigen rustigen oogopslag mee. Zij was vroeger reeds verpleegster en men kan goed zien hoeveel waarde zij eraan hecht haar anatomische kennis te ver rijken. „Er zijn velen onder ons." ver telt zij, „die den weg naar de toekomst nog hiet helder voor oogen zien, want ook in Holland zijn er nog verschillende stroomingen. Sommige van mijn vrien dinnen zijn tegen den wil van haar fami lie naar hier gekomen, zuiver, en alleen verlangen zelf ook iets te prestee- ren." Verrukt over de Beiersche bergen. Daar aan het open venster staat Corrie, lie zeker nog nooit van haar leven schoenen heeft gepoetst. Terwijl zij on handig den borstel vasthoudt, zwerven haar blikken vol verlangen naar de ber gen. „Natuurlijk, ons heerlijke Beiersche berglandschap is voor de meisjes uit de lage landen iets onbegrijpelijk schoons. Wij hebben dan ook reeds een uitstapje naar Schlersee en Fischbachau op het programma staan," vertelt zuster Wal purga, onder wier moederlijke leiding reeds zooveel cursussen in dit mooie landhuis zijn gehouden, dat in een stil dorpje buiten het groote stadsgewoel ligt. Aanvangs- en hulpzustercursussen voor helpsters uit alle Duitsche landen, die precies zooals nu de Hollandsche meisjes haar na aan het hart lagen. Eendrachtig. Morgen is het Pinksteren. En daarom zouden we best kunnen beginnen piet het Pinksterver- haal te lezen. Tot de eigenlijke kern, de uitstorting van den Hei ligen Geest, willen wij ons van daag nog niet wagen, maar we willen blijven stilstaan bij den aanloop van het verhaal. En als wij nu in de oude Statenverta ling Handelingen II opslaan, dan vangt dat aan met: „En op den dag van het Pinksterfeest waren zij allen eendrachtig bijeen." Als we nu een latere vertaling ne men, dan staat er: „Zij waren al len bijeen", of: „Zij waren allen tezamen bijeen," of: „Zij waren allen op eene plaats bijeen"; maar hoe het dan ook mag hee ten, ze hebben het 3,eendrachtig" eruit wegvertaald. Dat zal na tuurlijk wel veel beter zijn, maar we waren er nu juist zoo op ge steld. We laten het niet wegver- talen, Al st^at het er ook niet, het staat er voor ons toch, naar den geest moét het er staan, want het heele Pinksteren is niet mo gelijk als zij niet eendrachtig bij een waren. En daar leggen we nu eens even den nadruk op. Zou er ook maar iets van een uitstorting van Heiiigen Geest kunnen terechtkomen, wanneer daar een groep menschen was, die onderling in gekijf en herrie en krakeel bij elkaar was? Ieder een begrijpt, dat er dan niets van had kunnen gebeuren. En als wij zelf ook maar het minste van Gods Geest zullen bespeuren, dan is eerste en onmisbare voorwaar de, dat ook wij eendrachtig te zamen kunnen zijn. En nu gaan we vragen: Wat was dat dan voor een eigenaar dige eendracht, die al die men schen in haar schoone verband hield? Dat was het gemeenschap pelijk gebonden-zijn aan Jezus Christus, het zich door Hem wil len laten richten, het opzien tot Hem en het uitzien naar Hem. Als dat het geval is, dan kunnen zij, die bij elkaar zijn, nog zoo veel verschillen, dan kan ieder in bepaalde opzichten weer anders denken dan de ander, maar zij zijn in één verantwoordelijkheid gesteld, zij dragen één leven en worden door één Leven gedragen. Hij is de groote hartstocht van hun bestaan, en de waarheid die in Hem verschenen is heeft ook hun zielen veroverd. Deze ont zaglijke verbondenheid maakt elk van hen en hen alleen tezamen bereid voor het wonder Gods. We zouden het ook hun ootmoed kunnen noemen. Groote dingen zijn geschied aan kleine men schen, telkens en telkens weer. maar de kleine menschen had den zich in de rij laten zetten waar God hen hebben wilde. En dan wachtten zij. Neen, het wordt op Pinksteren morgen niets met ons, als we niet eendrachtig samen kunnen zijn. Als we fezeer vervuld zijn van ons jammerlijke ik, en te weinig van Hem. Wiens beloften ook voor ons stralen. En dat zou ontzettend te betreuren zijn. Meer dan eenig mensch zou kun nen uitspreken. Want wie durft te zeggen dat deze onze wereld niet alom en te allen tijde en bo ven alles nóodig heeft den Geest van God? Willen we in deze dagen eens nagaan of wij inderdaad zoo zijn in ae gemeenschap der Christe nen, dat we ook maar iets vn« dien Geest kunnen ontvangen? WA T GEBEURDE ER TOEN Op den len April Verloor Alva den Brie! Lumey hield met zijn geuzen een feestmaal. Op tafel stond: Sinds 1564 Tarwe- bloem, melk en eieren Problemen van den dag. AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN. NAAR aanleiding van ons artikel over de schrijfwijze van aardrijks kundige namen en afleidingen daar van, legt de heer C. v. d. K. te Den Burg (Texel) ons een soortgelijke vraag voor als ten aanzien van het woord Noord-Holland bestond. Hij vraagt o.a. of men schrijven moet den Helder en den Burg bijv., dan wel Den Helder en Den Burg. ANTWOORD: De door inzender ge noemde plaatsnamen worden, eyenals het woord Noord- Holland, door slordigheid dikwijls ver keerd geschreven. Uit dit aanhoudend verkeerde gebruik hebben sommigen meenen te mogen afleiden, dat de foutieve schrijfwijze ten slotte wel juist zou worden. Dit is natuurlijk evenmin het geval als met den pro- vincienaam Noord-Holland. Er is dus iffear één schrijfwijze goed en dat de officieel vastgestelde: derhalve Den Helder en Den Burg. „Cu&t&rius'' PUDDING PAKJES OP i EEN BON No, 6. AneKapcatUr loof d onderen zich moor vermoken Op "f luisterrijke bollesfijn, Ik zal er heusch geen zuchf om slaken, Ik drink SAVORA, geurig, fijn NIEMEIJER'S 1 hef surrogaat dot als fhee smookt.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 3