SPAAR RUKSPOSTI SPAARBANK Brengt Uw melkboer niet in moeilijkheden. AKKERTJES Sj2>> BU DE ZWITS4L §8aaï SCHAGEN. ife -DE HIEL" HOUDT ZWEMWEDSTRIJDEN. Zondag a.s. hoopt de sportclub „De Wiel" haar zwemseizoen te openen met een kringwedstrijd, waarin verschillen de goede zwemmers uit den kop van Noord-Holland elkaar zullen ontmoe ten. Wanneer we enkele van de nummers van het programma even onder oogen nemen, dan hebben we om te beginnen onze adspiranten, die zich geducht zul len moeten inspannen om de eer van „De Wiel" hoog te houden. Dat laatste echter hebben ze beloofd en dus: hun best zullen ze zeker doen. Onze rugslagzwemmers zal men dit maal zonder uitzondering zien zwem men met de rugcrawl. Het heeft veel moeite gekost deze slag onder de knie te krijgen. Nu ze hem echter beheer- sehen zullen ze het hun tegenstanders terdege lastig maken en verschillenden hopen aanstonds In de prijzen te val len. Ook de schoolslBgzwemmers hebben druk geoefend. Onderling gunnen ze elkander de eer in het geheel niet en z« zullen Zondag op de zwembaan uit vechten wie onder nen de beste is. Dit echter beteekent, dat ook zij zich ge ducht zullen verweeren. Ditzelfde geldt voor de, crawlslagzwemmers en dus zul len de zwemmers van buiten ook hier op feilen tegenstand moeten rekenen. Het slotnummer van den middag wordt gevormd door zwemwedstrijden over de Wiel, voor dames en voor hee- ren, waarvoor verleden jaar door het Dagblad voor Noord-Holland en de fir ma Van Geelen wisselbekers ter be schikking werden gesteld. Deze bekers moeten drie maal achtereen of vijf maal in het geheel door denzelfden zwemmer worden gewonnen om defini tief in zijn bezit te komen. Verleden jaar werden ze gewonnen door onze clubgenooten Jb. Boonacker en Dini van Os. Beiden hebben verklaard voornemens te zijn hun trofee te be houden en al hun krachten te zullen inspannen den beker ook voor de 2e maal naar huis te mogen nemen. Tot slot verzocht de wedstrijdleiding ons nog een woord te willen richten tot de ingezetenen van Schagen ten einde de nuttige en gezonde zwem- sport in hun warme belangstelling aan te bevelen. Laten de ouders toch eens komen zien, wat hun kinderen onder deskundige leiding hebben kunnen be reiken. Ze zullen zich er dan tevens van kunnen overtuigen, hoe in de bad- inrichting^ vroolijkheid en jolijt hoogtij vieren, hoe de jongelui zich behagelijk gevoelen in hun zwemtricots. De slan ke lichamen, de lenigheid, waarmee de zwemmers zich bewegen, zullen hen tegelijkertijd doen denken aan kracht en aan schoonheid, twee dingen, die bij goede sport samen plegen te gaan. Voor de jongelui zal de aanwezigheid der ouders een spoorslag zijn om nog beter hup best te doen en wat die ouders betreft, wie weet! Misschien worden ze eenmaal zelf nog trouwe zwemmers, ijverige beoefenaars van deze heerlijke zomersport. Wanneer dat gebeurt, dan zullen ze noch de eersten, noch de laatsten zijn, aan wie dit overkomt. Daarom, inwoners van Schagen: Zon dag naar de Wiel! GESLAAGD. Voor de R.H.B.S. te Alkmaar en Den Htlder slaagden achtereenvolgens K. v. d Sluis te Schagen en R Broers te Anna-Paulowna, leerlingen van de Ulo school te Schagen. Uit onze omgeving. Langedijk. DE NOORDERMARKTBOND KRIJGT NIEUWE STATUTEN. Het bestuur van de veilingsvereen. de Noordermarktbond te N.-Scharwou- de, vergaderde Vrijdagmiddag fn het vergaderlokaal der veiling. De voorzitter, de ^eer J. Kliffen, opende de vergadering met een woord van welkom. Hij gat een toelichting van de statutenwijziging, welke in ver band met de tijdsomstandigheden noo- dig is geworden nu de standsorganisa ties N.T.B., C.B.T.B. en L.T.B. zijn op geheven. Eenige afdeelingen van den L.T.B. waren aangesloten bij den N. M.B. De leden dier afdeelingen zullen een ander onderdak moeten zoeken, of weer een zoodanige regeling moeten treffen, dat de tuinders persoonlijk lid worden van den N.M.B. en niet meer via een vereeniging. Mr. Van Reenen, van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland, was voor het geven van juridische voorlichting aanwezig. Het ontwerp werd puntsgewijze behandeld. In het ontwerp is opgenomen, dat de tuinders individueel lid zijn van den N.M.B. en niet meer als lid van een tuinbouwvereenlging. Voorts wordt de mogelijkheid van de vorming van een ledenkapitaal opgenomen, waarop de event, restituties van het vilingsper- centage kunnen worden geboekt.Het bestuur zal gerechtigd zijn, afdeelingen te vormen, met aan het hoofd een af- deelingscommissie van 5 leden. Iedere afdeeling zal vertegenwoordigd zijn in den ledenraad; bij een ledental van 60 met twee, tot 120 leden met vier en boven 120 leden met zes vertegenwoor digers, In de practijk zal het wel hier op neerkomen, dat in de plaatsen, waar nog een vereeniging bestaat, die ver eeniging afdeeling van den N.M.B. wordt. De bestuursleden worden uit de le den der vereeniging gekozen door de ledenvergadering. Het bestuur bestaat uit ten minste 5 leden, met dien ver stande, dat het aantal bestuursleden dat door iedere vereeniging wordt ge kozen. de helft bedraagt van het aan tal leden, dat zij voor den ledenraad aanwijst. De afdeelingen hebben het recht personen, behoorend tot haar afdeeling in dubbeltallen voor te drapen voor 't bestuurslidmaatschap.' D» leeftijdsgrens voor de bestuursleden werd in het con cept gehandhaafd op 70 jaar. Deze nieuwe statuten zullen aan de alg. ledenvergadering voorgelegd wor- den. Het dag. bestuur werd gemachtigd de gelden, welke geen rente doen. bij de Boerenleenbank, onder te brengen bij andere bankinstellingen. Medegedeeld werd, dat het besluit om het 1/10 prcoent niet meer aan den handc-l uit te keeren. een principebe sluit is geweest. Men zal nog in over leg treden met dc belanghebbenden om tot een oplossing te komen. De aangevraagde ringen zijn aan de laadplaats aangebracht. Aardappelen kunnen thans in onbe perkte mate worden aangevoerd, mits geteeld op tuinbouwteeltvergunning zonder den opdruk Pootaardappelen- bedi De tuinders zullen hun L.CO.-num mer op hun bordje moeten vermelden. Een dapper meiske dat toch niet naar huis durfde. - Fransje de Rijke, een kereltje van 5 jaar, en Suze Dek ker. een even oud meisje, gingen sa men uit het fröbelklasje naar huis. Onderleg gortten ze zich den tijd door lucifertjes te zoeken en ze had den er al een heeleboel! Evenwel, wanneer kindertjes druk met iets bezig zijn, denken ze wel eens niet aan an dere dingen, die toch ook belangrijk zijn. Zoo gebeurde het, dat Fransje te dicht bij de sloot kwam en er in rolde. Toen was er aan schreeuwen geen gebrek! „Suze! Haal me er uit! Haal me er uit!" Sommige kinderen staan onder zulke omstandigheden perplex te kijken en loopen op hun gemak weg om hulp te gaan halen. Die dan niet zelden te laat komt. Niet aldus de kordate Suze. Die begaf zich zonder mankeeren ook te water! Hoe het mogelijk was. begrijpt geen mensch, maar de peuter leverde het hem ora niet alleen zelf weer aan de vaste wal te komen, maar om ook haar vriendje er uit te halen! Daar stonden het onvoorzichtige ventje en het kordate meiske dus vei lig en wel weer aan de kant. Maar kletsdoornat. Zoo naar huis te gaan dat durfde onze Suze niet. Daar zat vast een duchtige straf op! En dus bleef ze rondwandelen ln haar natte plunje. Het werd later en later, de ouders thuis werden ongerust. Suze was spoedig gevonden. En met de straf viel het nog al mee, toen moeder hoorde, wat er pre cies was gebeurd. Anna Paulowm. D.V.S. vischt. - Aan den eereten vischwedstrijd van D.V.S., gehouden in het Noordhollandsch Kanaal, namen 33 leden deel, die in totaal 44 baarzen vingen. Er waren 20 prijzen beschik baar en een zilveren medaille, die door den heer J. Molenaar was uitgeloofd. Winnaar van de medaille (voor het grootste aantal cm.) was C. van Gro ningen, die tevens den eersten prijs won voor het grootste aantal gevan gen visschen. 2e prijs M. Bijhouwer, 3e pr. J. Alleman, 4e pr. P. Kossen, 5e pr. Jac. Mooi, 6e pr. J. Molen kamp, 7e pr. L. Nieuwenhuizen, 8e pr. P. Molenkamp, 9e pr. G. de Vries. Schoolfeest uitstekend geslaagd. - Dc optimisten op de schoolfeestvergadering hadden gelijk: het feest kwam voor el kaar. En hoe! De financiën lieten toe mooie hoofdprijzen te koopen voor de kinderspelen en dan nog zooveel troost prijzen (die soms ook lang niet mis wa ren) dat elk der 900 kinderen van de openbare en r.k. scholen en van de Hel- dersche vluchtelingen-school een boek, een spel, een hengel of Iets anders mee naar huis kreeg. Allen ook hadden ze hun film, hun ijsje, ranja en koek en door bemoeinis van den burgemeester werden de sinaasappels, die voor de schoolkinderen beschikbaar zijn gesteld, zoo mooi op tijd bezorgd, dat één van die lekkere zuidvruchten ook nog op dezen dag de feestvreugde kon verhoogen. Ten slotte waren er dan nog de medailles voor de scholen, want de kinderen der hoogste klassen streden niet alleen voor hun persoonlijken prijs, maar ook voor de eer van hun chool. Vinnig is de kamp geweest en dat was te voorzien, want dagen te voren' werd er al geoe fend, soms op bloote voeten op den weg en met een wekker als chronometer! Vol waren ze er van. Nu is 't feest voorbij en dank zij den financieelen steun van de leden, de hulpvaardige medewerking der middenstanders en de leiding van onderwijzend personeel en helpers en helpsters kan gezegd worden dat het uitstekend is geslaagd! Een zeldzaamheid. - Dezer dagen bracht een konijn alhier 17 jongen ter wereld. Alle diertjes zijn springlevend en maken het uitstekend. Een zoo groot kroost komt zelfs bij konijnen haast nooit voor, zoodat mag worden gesproken van een groote zeldzaamheid. Oadeslnis. Geslaagd. - De heer A. D. Jippes al hier slaagde den 23sten dezer te Alkmaar voor het examen handenarbeid. Een afscheidsavond. - Woensdagavond j.1 hielden de cursisten van den mid- deiistandscursus te Schagerbrug een af scheidsavond in het gymnastieklokaal te Oudesiuis, omdat de café's te vroeg slo ten. Alles was door de dames en heeren zelf in orde gebracht en zag er „keurig" uit. Wim Muntjewerf Ezn. opende de bijeenkomst, waarop ook het volledig bestuur der afd. Zijpe aanwezig was, evenals het corps leeraren. Hij bood den leeraren ter herinnering een boekwerk aan en mevrouw Wiering een fijne plant voor de door haar betoonde vastvrijheid. De leider van den cursus, de heer H. Jippes toonde met de cijfers aan, hoe gunstig het resultaat van de studie was geweest, niettegenstaande de vele be zwarende omstandigheden. "De heer J. Vos fungeerde als ceremoniemeester. In samenwerking met zijn broer draaide hij verschillende films, die best in den smaak vielen. Dit was ook het geval met de vele voordrachten. De heer Iep Ver- bruggen gaf piano- en accordeonmuziek te genieten. Er heerschte een ongedwon gen opgewekte geest tot het eitjde toe toen het volle daglicht de th'iuskeerenden bescheen Het was een bijeenkomst die lang in het geheugen zal blijven en waarop men met groote voldoening zal terugzien. Alkmaar. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 18500 kg. (in dezelfde week van hel vorig jaar 3800 en in die van 1941 69000). Er waren 5 kleine stapels boeren kaas, die den maximumprijs van 56 haalden. De fabrieksbaas bestond voor 90*/» uit 20 plus kaas, waarvan enkele stapels den maximumprijs van 43.50 niet haalden. Over het alge meen was het gemaak iets beter,- Het B.Z. maakte bekend, dat geen Bankoopcontingenten werden ver strekt en dat. deze ingehaald moesten worden in de week van 27 Juni tot 3 Juli. Aangezien met Augustus de vee stapel weer 15% moet worden inge krompen, wordt het er straks met onze zuivelpositie niet beter op. Wieringen Gevonden. - Een kindermuts en een rijwieltasch met inhoud. Inlichtingen bij den gemeentebode. Wieringerwerf. Installatie van den burgemeester. - Naar we vernemen vindt op 3 Juli a.s. des namiddags 3 uur de officieele in stallatie plaats van den waarnemend burgemeester A. Saai tot burgemeester der gemeente Wieringermeer. Hoogwoud. Benoemd. - De heer L. M. van der c_ teer.hoven, le ambtenaar ter secretarie, i.- met ingang van -1 September a.s. be noemd tot adjunct-commies ter secreta rie te Rotterdam. Zij werken voor ons dagelijksch brood. E Nederlandsche tuinder staat al jaren aan de spits van alle tuinders in Europa. Doch de Ne derlandsche tuinder moest niet temin langen tijd als een pauper leven en jaloersche blikken wer pen op den Amsterdamschen werklooze, die zoomaar achttien gulden per week ontving meer dan hij dikwijls met noes ten arbeid van zijn grond wist te halen. De tijd, dat de tuin der zich krom werkte voor niets, tenzij voor voorschotten en del ging van schulden, 's echter voorbij. Hij werkt tegenwoordig even hard als voorheen, maar vandaag den dag brengt hij ten minste geld in huis. De tuinbouw als peiler van ons volksbestaan wordt weer hecht en sterk verblijdend, dat dit zelfs in deze oorlogsdagen erkenning kan vin den. Welk een tegenstelling tot dien tijd, dat hii het dagelijksch brood voor zich en de zijnen nauwe lijks kon verwerven, omdat de wijzer aan de veiling doordraai de en de kostelijke producten van zijn kweekerskunst verhuis den naar de mestvaalt, dat de tuinders hopeloos in en tegen zichzelf waren verdeeld dat, wanneer op een marktvergade- ring zijn belangen werden be sproken. dit geschiedde voor een bijna leege zaal, terwijl bij een bestuursverkiezing met een eenigszins politiek tintje het ge- heele dorp te hoop liep. Dit alles behoort nu tot het verleden en het komende nieuwe Europa biedt ook den tuinder een weidsch perspectief al zijn er nog altijd, die dit niet willen inzien. Wij geven toe,, dat de schaal momenteel mogelijk te veel naar de andere zijde overhelt en dat er bijzondere omstandigheden in het spel zijn, waardoor de huis vrouw in de stad de schaarsche groenten maar al te duur beta len moet. Doch dit tijdelijk ver schijnsel doet niets af aan het feit, dat onze tuinbouw in de toekomst op export zal zijn aan gewezen, waarbij Duitschland onze groote afnemer zal zijn. Wie, zender de huidige moeilijkheden te onderschatten, tot deze erken ning komt, weet, dat de tuinder voor een goede toekomst staat, waarin onze dagelijksehe groen ten en zijn dagelijksch brood ge waarborgd zullen zijn. Zijpe. Burgerlijke Stand. G e b o r e n:Wouler C., z. van A. J. Kooijman en J. Slijkerman. Overleden: Levenloos aangege ven kind van K. Homan en P. J. Witte. SPORT. NIEUWE NEDERLANDSCHE KEURCORPSEN. Zeven Noord-Hollandere opgenomen! Dc met Pinkstermaandag te Ede ge houden turnkampioenschappen brach ten tevens nieuwe dames en heeren keurcorpsen voor het jaar 1943, waarin 6 nieuwe dames- en 7 nieuwe hee renleden <le plaatsen van anderen hbben ingenomen. De namen van de nieuwe leden zijn als vo'gt: Dar-» J. Bonnet, D.O.S., Am sterdam. M. tor HeidePieters, D.O.S., Amsterdam; M. Langenber g— Stek. De Halter, Alkmaar; R. Tromp, Quick. Huizum: G. Brugsma. Brinio, Leeuwarden; C. de Vries—Wes terhof. Uda. Terwispel; T. Cornelese— de Wit. K. en V.. Renkum; L. v a n K e u 1 e n—F ranke. De Halter, Alkmaar; A. P o e z e, De Halter. Alkmaar; L S p i g t. De Halter. Alk maar; O. M. Huislasschuyt, Donar, Den Haag; L. F. Knikman, D.O.C., Amster dam. Heeren: F. F. Schonk, Sparta. Delft, F H. de Waal. Donar, Den Haag; H. Post, Herc.Hebe. Enschedé: J. P. M o- 1 e n a a r. Hercules, Oudkarspel; J. J. Munten, D.O.S.. Blerick; M. Schou ten. Longa. Jutphaas; M. Jorria, Quick. Huizum; M. Ridderhof, Arnoldi. Rot terdam: M. V o 1 k e r s. De Halter. Alkmaar; A. Linde, Hercules. Hengelo; W. Verhoeckx. Arnoldi. Rotterdam; G. Bosscha. Herc., Hengelo. Keurcorpsleider: K. Meyer, Rotter dam. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 27 JUNI 1943. Nederl. Herv. Gem. Schagen, 10.30 u. mej. C. ElLnk Schuur- Valkoog, 10.30 u. ds. Vorstman. Anna-Paulowna. 10.30 u. de heer Brug man (van A'dam). Heerhugowaard, 10.30 u. ds. de Mooy (doop). Nieuwe-Niedorp, 8 u. de heer van Noordennen. vBerslngerhorn. geen dienst. Kolhorn, 10.30 u. ds. J. v. d. Winden (theol. cand.) v/armenhuizen, 2.30 u. ds. Bloemhoff (van Heiloo). Oudkarspel, 10.30 u. ds. Nell. Dirkshorn, 8 u. n.m. ds. Koole. Winkel, 8 u. muzikale avondwijding. Hoogwoud, 10.30 u. ds. Kreb. Opmeer, 2.30 u. ds. Kreb. Wieringerwerf, 10 u. ds. Meijer Drees (bevestiging lidmaten). Mlddenmeer, 2 u. klnderdlenst. St. Maartensbrug, 3 u. ds. Witkop. Schagerbrug, 10.30 u. ds. Witkop. Hippolytushoef, 10.30 u. ds. van Beek. Den Oever, 2 u. ds. van Beek. Zuidscharwoude, 7 u. ds. Klein Was- sink (van Alkmaar). Broek op Langendijk, 10 u. ds. Koole, 7 u. ds. Krooneman van Thuijl. Doopsgezinde Gem. Barslngerhorn. 10.30 u. ds. Oosterbaan. Oudesiuis, 2.30 u. ds. Oosterbaan. N.-N1edorp, 10.30 u. da. Rothfusz. Broek op Langendijk, 10 u. de heer de Groot (van Alkmaar). Hippolytushoef, 10 u. ds Lugt: 30 Juni Zusterkrlng Hippolytushoef; 1 Juli Zus- terkring den Oever. Geref. kerk. Schagen, 10 en 2.30 u. ds. J. v. d. Mije Kolhorn, 10 en 3 u. cand. P. H. Kamp huis. Noordscharwoude (in de Ned. Herv. kerk) 10 en 4 u. cand. H. Windig (van A'dam). Broek op Langendijk, 9.30, 11 en 3 uur dsr Donner. Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk. 10 en 3 u. lees- dienst. Een beroep op de huisvrouw Levert tijdig uw bonnen in. Vele huismoeders hebben de ge woonte, de Vrijdags bekend gewor den melkbonnen pas aan bet ein de van de daarop volgende week aan haar melkboer te verstrekken, die in afwachting daarvan, dagelijks het rantsoen levert. De melkslijter kon dit doen, omdat hij van het standaardis&tiebedrljf, waarvan hfl zijn melk moet betrekken, de be- noodigde melk, ontving en daar voor aan het einde van de week by dit bedrijf de van de cliënten ontvan gen bonnen inleverde. Thans is dit niet meer mogelijk. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft de standaardisatiebedrijven, bij hernieuwd schrijven, herinnerd aan de distribu tiebeschikking. 1941, waarbij bepaald is, dat het niemand geoorloofd Is melk af te leveren, zonder dat daarvoor de geldige bonnen, toewijzingen enz. ln zijn bezit zijn. Voorts is bepaald, dat de melkslijter den op Vrijdag aangewezen bon des Za terdags bij zijn klanten moet intomen De bestrijding van de aardappelziekte. Zoo nu en dan kan men in de kran ten een berichtje lezen, afkomstig van het meteorologisch instituut te De Bilt, waarin de landbouwers er voor worden gewaarschuwd, dat het weer gunstig is geweest voor het optreden "an aardappelziekte. Reeds -n 1927 is een begin gemaakt met het organiseeren van een waar schuwingsdienst. Van oudsher was reeds bekend, dat het warmvochtige en broeierige weer, dat zich somtijds in den zomer kan voordoen, zeer bevor derlijk Is voor het optreden van deze ziekte en aardappelverbouwers spre ken dan ook van „aardappelziekte- weer". Eerst in de laatste decennia is wetenschappelijk komen vast te staan, dat deze specifieke gesteldheid van den dampkring zeer gunstige voorwaarden schept voor de ontwikkeling en de ver spreiding van den verwekker van de aardappelziekte, een zwam, genaamd phytophtora infestana. Bij deze weersgesteldheid deelen de sporen van dezen zwam zich namelijk tot zwerm- sporen, die zich met behulp ^an fijne trilhoorutjes in de zich dan op de bla deren bevindende dauwdruppels kun nen voortbewegen. Wanneer deze zwermsporen tot rust kómen, ontkiemen zij en ontstaat er een schimmeldraad, die het blad binnendringt en daar zijn verwoestend werk begint. Prol Van Everdingen heeft z.g. kri tische etmalen vastgesteld voor het optreden der ziekte. Zulk een kritisch etmaal moet aan de volgende voor waarden voldoen; 1. Gedurende den nacht mag de temperatuur niet bene den de 10 gr. C. dalen. 2. Er moet dien nacht gedurende minstens vier uur dauw optreden, er moet den vol genden dag een bepaalde bewolking zijn. 4. Er moet dien dag minstens 0,1 mm. regen vallen. De noodige waarnemingen worden thans gedaan door het meteorologisch instituut te De Bilt en door eenige speciaal voor dat doel uitgeruste waar nemingsstations. Dagelijks worden waarnemingen verricht en wanneer blijkt, dat aan de bovenstaande crir teria wordt voldaan, wordt zoo spoe dig mogelijk via De Bilt een waarschu wing aan de landbouwers gericht, dat men zich in een kritisch etmaal be vindt. Daar het optreden van de aard appelziekte niet onmiddellijk na een kritisch etmaal te verwachten is, maar eerst eenige dagen daarna, hebben de landbouwers dan nog voldoende tijd om hun aardappelplanten met afweer middelen te bespuiten. DE SLUITING VAN BAKKERSBEDRIJVEN Voortzetting na den oorlog noodzakelijk. In „Bellevue" te Amsterdam heeft 't Ned. Arbeidsfront een vergadering van bakkerspatroons belegd naar aanleiding van de a.s. sluiting van bedrijven- De heer J. H. Scholte, leider der zelfstandige afdeeling van het N.A.F zeide, dat het op den weg van het Arbeidsfront ligt den werkers uit de getroffen ambachten met raad en daad ter zijde te staan. De heer Scholte zag het eenige middel, waardoor het bak kersambacht zich tegenover de econo misch zooveel sterkere industrie in de zen moeilijken tijd kon handhaven, in de combinatie van kleine ondernemin gen voor den duur van den oorlog. Op deze wijze kan men immers tezamen aan de gestelde normen voldoen. De combinaties moeten evenwel op dege lijke en zakelijke contracten gebaseerd worden. Ten aanzien van de bedrijfs sluiting moeten voor de gewone brood winkels hoogere normen worden ge steld om hun voorsprong bij de ar beidsprestatie van de werkelijke bak kerijen ongedaan te maken. Het is een eisch van rechtvaardigheid, dat de broodfabrieken niet minder dan de ambachtsbedrijven door de bedrijfs sluiting worden getroffen. Noodzakelijk is het, dat de bakkers na den oorlog hun zaken weer kunnen voortzetten, doch bovendien moet het ambacht dan een grooteren bloei be leven dan in het thans afgesloten tijd perk, aldus besloot spr. Vervolgens voerde de heer R Alt, handwerkswalter van het D.A.F., het woord, n.1. om de bakkerspatroons er op te wijzen, dat degenen, die een nieuwe orde bouwen, een krachtig ambacht noodzakelijk achten voor het bestaan van een* krachtig volk Onder de ambachtslieden dient echter een ge meenschapsgeest te worden aange kweekt, omdat het ambacht alleen daardoor sterk kan worden. Evangelisatie. Schagen. 10.15 en 3 u. dhr. v. Helden. Breezand. 10 en 3.30 u. de heer Boon. Schagerbrug. 7.30 u. ds. D. J. Kleijne (van Alkmaar), (bevestiging en H.A.) Wierlngerwaard, (zaal Boersen) 10.30 u de heer E. L. de Witt. Schagerbrug, Maandagavond 7.30 uur bijeenkomst Chr. jongemannenverg. Den Oever, (kapel) 10 u. de heer C. N. Graaff. Hippolytushoef, 4.30 u. de heer C. N Graaff. Bergen, (E.V. Maranatha) 10.30 u. ds. F. D. Emous (van A'dam). Vrye Ev. Gei'. Gem. Aikmaar (Dn-lenstr. 3), 10 en 8 u üs Rvi.ys Warmenhulzen (Fuik I), 4.15 uur ds. Ruys. en die bonnen des Maandags, alvorens hij melk betrekt, aan het standaardi- satiebedrijf moet afgeven. De stan daardisatiebedrijven voelen terdege de- moeilijkheden, aan deze voorschriften verhouden; Bijna ieder bedrijf werkt met een tekort aan administratief per soneel. Vermeerdering van administra tief werk is dus zeker niet welkom en het kan niet ontkend worden, dat het veel eenvoudiger is, wanneer het bedrijf noteert, hoeveel melk een slijter heeft gehaald en dan aan 't einde van de week de daarvoor benoodigde bonnen in ont vangst neemt en dit temeer, waar som mige slijters per dag vier vijf maal aan het bedrijf melk komen halen. Het gevolg hiervan kan zijn, dat een slor dig boekhoudende melkslijter in zoo'n week meer melk heeft gehaald dan hij bonnen kan inleveren. Een eenvoudige correctie hierop was, dezen slijter de week daarop zooveel liter minder te geven dan hij bonnen te kort had. Zoo ging het In de praktijk en zoo was de uitvoering dragelijk. De bezwaren. De standaardisatiebedrijven moe ten evenwel de voorschriften op volgen en hebben den melkslijters bericht, dat degenen, die de bonnen 's Maandags niet vóór 12 uur hebben ingeleverd, geen melk zullen ont vangen. De melkslijters komen das in groote moeilijkheden, wanneer de klanten hun Zaterdags de bonnen niet ver strekken. Menige huisvrouw zal zich gaarne voornemen om haar melkslij ter terwille te zijn. Wanneer ze het druk heeft en de melkslijter dringt op het afgeven der bonnen aan, dan zal zij echter spoedig geneigd zijn, zich verongelijkt te gevoelen en ln dit aan dringen een bewijs van wantrouwen zien wat, waar zij al zoo veel jaren klant is, van den melkslijter niet te pas komt. Uit het bovenstaande zal het *den goedwillenden lezer echter duidelijk zijn, dat er bij den melkslijter geen sprake van wantrouwen is. Deze staat hier eenvoudig tegenover een nood zaak. Hij moet de bonnen wel vooraf machtig zien te worden omdat hij an ders zelf geen melk ontvangt. Men kan den melkslijter zelfs heel veel tijd en moeite besparen door hem ineens de bonnen voor de geheele maand te verstrekken. In het belang van den mclksly- ters, die hun geheele leven en ook thans tot de ploeterende klein zelf standigen hebben behoord, maar ook in het belang van een zoo goed mogelijke functionneering van onze meikdistributie, doen wij een beroep op de huisvrouwen, met het verstrekken der bonnen de melk slijters terwille te zijn. ADVIEZEN^^) VAM OEN 7 f VOEDINGSRAAD HET SCHOONMAKEN VAN GROENTEN. Het schoonmaken van groenten lijkt een eenvoudige zaak, maar over het al gemeen snijdt men teveel weg. Dit ls uit een oogpunt van voedingswaarde te betreuren, want het beste van de groente juist die deelen. die vaak weggesneden worden: de 6tronk, de bladnerf, de groene bladeren gaat op deze manier verloren. Daarom volgen hier eenige korte wenken voor het schoonmaken va" de groenten van het seizoen: Kropsla. Verdorde en verlepte deelen wegplukken, een klein stukje van de stronk wegsnijden. Bladnerven en groene bladeren meegebruiken, desgewenscht de harde bladeren klein snijden en bladner ven fijn snipperen. Stoofsla. Alleen verdorde bladdeelen verwijderen. De stronk geheel meesnij- den, bij voorkeur in dunne plakjes. Komkommer. Gele komkommers dun afschillen en schaven. Groene komkom mers goed afwasschen en met schil al schaven (deze groente vlak voor gebruik klaarmaken en niet eenigen tijd wegzetten met zout). Spinazie. Uitzoeken, alleen verdorde bladeren, zaden bloemknopjes en on kruid verwijderen. De grove stelen zomersptnazie meegebruiken, evenals de bladeren, die nog niet slap zijn, maar alleen een weinig verkleuren. Worteltjes. D worteltjes met een bor stel afboenen. Het kapje met de steel zoo dun mogelijk afsnijden. Bloemkool. De kleine groene blaadjes tusschen de bloem kunnen blijven zit ten. De stronk zoo ver mogelijk aan de bloem laten zitten, desnoods een deel apart fijn snipperen of rauw uit het .vuistje opeten. Rabarber. Het ondereinde en het blad- deel van den stengel verwilderen. De stengels met schil en al in stukjes ver- deelen. RADIOPROGRAMMA. ZONDAG 27 JUNI. (Nieuws: 9.—, 12.—, 19.— en 22.—). H1LV. I 414.4 M. 7.30 Lichte ork.comp. 8.00 De zin v. h. boer zijn. 8.15 Progr.- overz. 8.30 Barnabas v. Geczy en het Duo Ja. 9.15 Zond.morg. zond. zorgen. 10.00 Houding. 11.— Reynaldo Hahn n progr. 11.30 De Stem d. SS. 11.40 Mar- schen. 1.50 Neerl. stem v. h. front. 12.15 Leden v. h. Ned. Kamerk. 12.45 Wie en wat waren onze voorouders? 13.00 Viool en piano. 13.30 De Schijnwerper. 14.— Het Utrechtsch Sted. Ork. en sol. 15.00 Oog- getuigeverslag v.d. voetbalwedstr. Ajax- DFC. 15.45 Francls Keth en zijn ork. 16.30 Theo Uden Masman. 17.00 Het Zond.mldd. cab. 17.30 Melodieën uit een uitstalkast. 18.15 Neer). Volksklanken. 19.10 Sp. v. d. dag. 19.15 Sport. 19.30 Orgelconc. en zang. 20.00 Das ist mein Wien. HILV. II. 10.00 Godsd. ultz. 11.00 Ork, conc. 12.15 Ork. Malando en sol. 13.00 Een soldaat spreekt tot de Jeugd. 13.15 Disco Variété. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Kwartet v d. Duitsche Volkszangvereen. In Wee- nen. 15.25 Frans Wouters. 16.00 Orgel conc. 16.45 Dresdener Kreuzchor. 17.00 Lichte ork.muz. 17.30 In de Taveerne ..It Koggeschip." 18.00 Vioolsoli. 18.15 Zie progr. Hilv. I. 19.10 Dans-Symph.-ork. en het Meistersextet. 20,00 „Zoeklicht," Zon- dagav.gesprek. 20.15 Koorzang, afgew. m. instrumentale soll. 21.15 Will Glahé. 21.45 Avondw. MAANDAG 8 JUNI. (Nieuws: 7.—, 8.—, 12.45, 16.45, 19.— 22.— uur). HILV. I 414.4 M. 6.45 Accordeon en c<- ther. 7.10 Ocht.gymn. 7.45 Ocht.melod 7.40 Sport. 7.50 Progr.-overz. 8.10 Lichte Zangsoli. 8.30 Orgelconc. (8.45-8.50 V. d. vrouw). 9.00 Godsd. ultz. 9.15 Symph. Ork. 9.45 Francls Keth. 10.15 Voordr. 10.30 Francls Keth. 11.00 V. d. kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.— Almanak. 12.15 Frans Wouters. 13.00 Land en volk brengt13.05 Melod. en sol. en gram, 14.00 Hot Ned. Strljkkwart. en sol. 14.3S Orgelconc. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Elck wat wils. 17.— V. d. Jeugd. 17.20 Amus. ork. en sol. 18.Frlesch pr. 18.05 Plano- voordr. 18,25 De Krekels. 18.45 Pol. week- pr. 19.10 Sp. v. d. dag. 19.15 Viool, cello en piano. 20.00 Omr. Symph. Ork. 20.45 Kruisgang der jeugd, luistersp. 21.05 Omr. Symph. Ork. en sol. 21.45 Gemengd koor. HILV. II. 17.30 Het Omr.ork. en sol. 18.00 Sal.conc. 19.10 V. d. kleuters. 19.15 Klankencab. 20.15 Romantiek, voordr. 20.30 Componisten portret. 21.45 Avondw. JVoa\ Cs Mmacuuv? Die heeft natuurlijk mijn scheerscsp gebruikt voor de lijn» wasch. Gelukkig dat ik mijn tcheerzeepbon nog kan inwisselen voor een stee' ven die goede, oude kwellleit Adelaar-Scheerzeep. i*jM.imgj:ii!rf Elk „AKKERT JE" is verpakt in een cartonnen doosje, zooals hiernaast afgebeeld wordt. 2t daar good op! De Nederlandsche Pijnstiller SPAARBANKBOEKJE fl VOOR KLEINE BEURZEN SPAARZE6ELS VAN 5 CENT KINDERPOEDER Ideaal strooipoeder tegen schrijnen en smetten. Groote strooibus .40 c. Navulzakje .30 c WILT ZUSTER BARG HELPEN? De ziekenwasch ls haar groote probleem, want ze kan geen Glorine koopen. Er zijn geenflesschen ge noeg. Hebt U nog leege Glorineflesschen over? Toe. lever die ln. Dan krflgt Zuster Barg ook Glorine en kan de zie kenwasch behandeld wor den zooals het behoort. Want Glorine is ont zettend ontsmettend.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2