ZW5TSAL AKKERTJES SCHAGEN. UITBREIDING ULO-SCHOOL. Door de toename van het aantal leerlingen, dat rle ULO-school alhier bezoekt, zal met 1 Septembef een zesde leerkracht 6an die school be noemd worden voor rijksrekening. Broek op Langendijk. Sloot wordt gedempt. - De heer W. Giltjes alhier heeft een perceel ach ter zijn kuis gelegen water van de gemeente gekocht. Het ligt in de be doeling, deze sloot, welke allesbehalve frisch is, te dempen, hetgeen onge twijfeld een groote verbetering zal zijn. Grond aangekocht. - De gemeente Langedijk heeft een perceel grond aan de Spieringbuurt, eigendom van den heer J. Vroegop.Jz., alhier, over genomen, met het oog op de verbree ding van den weg aldaar. Jubileum II. Pastoor. - Zaterdag 31 Juli hoopt de heer H. Pastoor, veiling meester van de Langedijker groenten- veiling. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Zaidscharwottde. Tentoonstelling. - Donderdag en Vrij dag werd in de diaconie-zaal alhier een tentoonstelling gehouden van de werkstukken der leerlingen van de Vak-, teeken- en naaischool van mej. Móolhuijsen. Er bestond voor deze ex positie veel belangstelling van de zijde der dames, en terecht. De verschillen de werkstukken waren op overzichte lijke wijze tentoongesteld en gaven een duidelijk beeld, wat er zoo al op deze «chool geleerd wordt. Men zag proeren van knip- en teeken-kunst, terwijl vooral ook de door de leerlin gen vervaardigde kledingstukken, zoowel nieuwe als van oud materiaal eemaakte, de aandacht trokken. De werkstukken voor de opleidingen voor de diploma's costumière, coupeuse en leerares costuumnaaien, waarvoor deze school tevens opleidt, konden eveneens worden bezichtigd. De bezoeksters zullen wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat er, on danks de materiaalschaarschte, wan neer men maar met naald en schaar weet om te gaan, nog heel wat is te bereiken. 't Zand. Toogolaten. Toegelaten werden tot da U.L.O. te Schrtgon Kees Zwaan, tot do Ambachtschool te Alkmaar Arie -Mosk, Henk Sleutel en Kees Zwaan Kzn.. tot de Ambachtsschool te Don Helder P, Delver, tot de huishoud- en industrieschool te Alkmaar Klaartje Hoop en Coba Luters, allen leerlingen van de O. L. school. Alhier. Oudcr-avond. Dinsdagavond heeft een Oudcr-avond van de O. L. school plaats gehad waarvoor groote belan- stelllng bestond. Het hoofd der school, de heer Kroonenburg, opende de avond met een woord van welkom en gaf een overzicht over het afgeloopen school jaar. Wegens uitbreiding van het leer lingen-aantal 10 «en verzoek tot het ge meentebestuur gericht om oen boven i»lllge leerkracht aan te stellen. Beslo ten werd in September een feestmiddag- te houden voor de sohoolkinderen. Gedurende het bezichtigen van het werk der kindereu was er gelegenheid tot het stollen van vragen aan het on derwijzend personeel. Tenslotte werd door den heer Wes tenberg, hoofd der school te Schagen, «■en boeiende lezing gehouden over Heemkunde", welke een aandachtig gehoor vond. Do heer Kroonenburg besloot den avond met een woord van dank in hot bijzonder aan den heer Westenberg. Winkel. Geslaagd. Op het Donderdag te Leiden gehouden examen voor medisch consulente slaagde onzo vroegere plaa'is- genoote, mej. Truus de Vries, Weest zuinig met papier. 's-GRAVENHAGE. 30 JuU. - De door de overheid uitgevaardigde voorschrif ten ter besparing van papier, welke on der den drang der omstandigheden ge leidelijk moesten worden verscherpt, plaatsen niet alleen de overheid zelve, doch ook. publiek en bedrijfsleven voor de noodzaak* met alles wat papier be treft zoo zuinig mogelijk om te gaan. Zoo werd omvang en oplaag van de dagbladen aanzienlijk beperkt, verschil lende bladen en periodieken werden op geheven, formaatsvoorschriften ten aan zien van briefpapier, kwitanties, etiket ten, e.d. werden gegeven, terwijl de vervaardiging van verschillende artike len van papier en carton werd verbo den. Men'zou nu mogen aannemen, dat iedereen door deze maatregelen wel tot de overtuiging was gekomen van den ernst der papierpositie en zichzelf dien overeenkomstig de noodige beperkingen had opgelegd. Het blijkt echter, dat in vele gevallen zoowel publiek als be drijfsleven door een meer oordeelkun dig gebruik nog heel wat papier izou kunnen besparen. In dit verband dient speciaal de aan dacht te worden gevestigd op het dik wijls onnoodig gebruik maken van en veloppen dan wel van enveloppen van grooter formaat, dan strikt noodzakelijk is. Zeer veel verzendingen, waarvoor thans nog enveloppen worden gebruikt, zouden enveloploos kunnen geschieden. Zoo viel het b.v. op, dat de prospectus sen van de laatste staatsleening, hoewel voor enveloplooze verzending ingericht, door de meeste banken in een envelop pe aan haar cliënten werden toegezon den. Onnoodig te zeggen, dat elk niet nood zakelijk gebruik van enveloppen moet worden vermeden. Men bedenke toch dat de papierindustrie onder de huidige omstandigheden maandelijks slechts een beperkt aantal enveloppen ter beschik king kan stellen. Dezo hoeveelheid is slechts voldoende voor het allernoodza kelijkste verbruik. Indien men dus en veloppen bezigt in gevallen, dat deze niet strikt noodzakelijk zijn, dan wel met een kleiner formaat enveloppe vol staan zou kunnen worden, zullen voor de werkelijk noodzakelijke gevallen op .een oogenblik geen enveloppen meer be schikbaar zijn. Daarom is het ook in ieders belang, eventueel nog voorradige enveloppen zoo spaarzaam mogelijk te gebruiken. Snijdt voorts de enveloppen, die u ontvangt, zoo voorzichtig mogelijk open. Door het overplakken met een strook, die tevens de oorspronkelijke adresseering en frankeering onzichtbaar maakt, kan de enveloppe nogmaals dienst doen. Hier ligt ook een taak voor particu- liero bedrijven om hun personeel te doordringen van de noodzakelijkheid eener uiterste papierbesparing en hun het parool te geven: ..weest zuinig met papier en met enveloppen in het blj- zond«". Wieringerwaard. VERGADERING HEEMRADEN EN HOOFDINGELANDEN WIERINGERMEER. Onder leiding van dijkgraaf Kaan vergaderden heemraden met hoofdin gelanden. Secretaris de heer S. Schel- linger. Mededcellngen. 1. Ondanks de weinige werkkrachten is in den afgeloopen winter en in het voorjaar heel wat slootwerk uitge voerd. o.a. de Slikkerdijksloot, de Jan Eikenvaart en vooral de sloot achter de Nieuwesluis. Dit jaar werd voor ƒ6500 versloot. Voor het a.s. seizoen staat de sloot langs den Oostdijk op het pro gramma. 2. In verband met de bemalings plannen had een onderhoud plaats met de heeren van Prov. Waterstaat. Het is de bedoeling de onderbemaling te laten -vervallen. Het bleek noodig de bemalingscapacitelten na te gaan. Dit is op technische wijze gebeurd.Hoe het rapport hieromtrent zal luiden, we ten we nog niet. In een mondelinge •bespreking is evenwel al komen vast te staan, dat het. dringend gewenscht is. dat de Molenvloot goed ruim ge maakt wordt. In principe is dan ook door het dag. bestuur reeds besloten de Molcnsloot nog voor den winter breeder en dieper te maken. 3. De 2e rictschouw is wat soepel gedaan in verband met het vele ande re werk op de landbouwbedrijven. 4. Goedgekeurd werd dc wijze van belegging van de gelden van de op brengst der boomen. Inmiddels zijn er 12 stukken uitgeloot. 5. Aan Vafi den Brink is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als polderbode. Door de gemeente werd c'e heer P. Boon aangesteld als gemeente bode. Door gemeente en polder is nu overeengekomen, dat - Boon ook het werk als bode en conciërge van den polder zal vervullen. Het echtpaar Boon was voor 1 jaar aangesteld, doch voorzitter kan nu al wel zeggen, dat het dag. bestuur over hun werk uiterst tevreden is. Van de vele ingekomen stukken wil len we alleen dat vermelden, waaruit blijkt, dat de plannen tot egaliseeren van de Boezemkade geheel van de baan zijn. Prov. Staten vonden het object veel te du.ur. De heer J. W Metzelaar bracht rap port uit over de rekening 1942. Ont vangsten 42.307.17. uitgaven ƒ31.371.31 batig saldo 10.935.86. Buitengewone dienst: ontvangst en' uitgaaf 17.975.75 Na een kleine toelichting bracht voorzitter dahk aan de financieele commissie en vooral dank en hulde aan den penningmeester Los. Een voorstel tot overname in beheer en onderhoud van het Rijk van het'ge- deelte van den Nieuwesluizerweg van een punt tor plaatse van de kruising met den C sterdijk in oostelijke rich ting tot aan de grens tusschen de ge meenten Barsingerhom en Wleringer- meor. ter lengte van 499 m., werd na eenige toelichting door den dijkgraaf met algemeene stemmen aangenomen, Voorloopig is het in beheer en onder- hbud, later wordt het eigendom. Voor dat onderhoud is een norm vastgeste'd ad 400.— per km, zoodat de polder daarvoor 5000 zal ontvangen. Mocht later blijken, dat 400 te weinig is. dan zal het ontbrekende door het we genfonds worden vergoed. Het volgende punt behelst een voor stel tot vaststelling van een nieuwe polderkeur. De oude was aan een 10- jaarlijksch herziening onderworpen, dit had dus het vorig jaar reeds moeten gebeuren. Om administratieve redenen is thans de vaststelling van een geheel nieuw keur wenschelijk. Een ontwerp heeft, ter Inzage gelegen. De heer Koster heeft een paar dft- merkingen met betrekking tot de arti kelen 6, 9 en 12. De artikelen 6 en 12 bleven ten slot te ongewijzigd, voor artikel 9 echter, de bepaling behelzend, dat het verbo den is om grond van welke soort of hoedanigheid die ook zijn moge. zon der toestemming van dijkgraaf en heemraden van het land weg te halen, verkreeg de heer Koster den noodigen steun, zoodat dit artikel gewijzigd -za' worden, waarna het ter goedkeuring zal worden opgezonden. Een volgend voorstel betrof een wij ziging van het in den legger van afwa tering vastgestelde zomerpeil. De hoog te der bemaling wordt verhoogd van 2.65 m. N.A.P. tot 2.70 m. N.A.P. Dit is in overeenstemming met dc situatie, zoo als die thans is. De heeren Bijl en Rezel- man blijken er geen voorstanders van om met het zomerpeil nog lager te gaan. Toch wordt conform besloten. Ten slotte werd de aanbevelingslijst voor benoe ming van een heemraad, wegens pe riodieke aftreding van den heer C. Schenk opgemaakt als volgt: 1. C. Schenk. 2. D. Jemmink, 3. A. Rezelman. Nog deelde voorzitter mede, dat de stem_ ming en eventueele herstemming voor de hoofdingelanden K. Kater en H. K Koster, die periodiek moeten aftreden, zal geschieden op 21 Augustus en 4 September. Rondvraag nihil, waarna de dijkgraaf de vergadering sloot. Oadkarspel. Een nieuw schaft- en ontspannings lokaal. - Naar wij vernemen, zal de fa. J. Eecen Gznhouthandel alhier, op haar fabrieksterrein een nieuw, modern ingericht schaft- en ontspan ningslokaal laten bouwen. Burgerlijke Stand. ZIJPE. Burgerlijke stand van 23 t.m. 29 Juli. Geboren: Helena Af ra, d. v. H. G. J. Buck en A. Domberg (woon plaats Den Helder.) Ondertr ouwd: Theodorus van Dam, 33 j., melkrijder, te Broek in Waterland en Johanna Cornelia Koor- tens, 31 j. te Ztjpe. Jacobus Petrus Wilhelmus de Wildt, 29 j.. landbouwer, te Beverwijk, en Maria Anna Theodora Kramer, 24 j., te Zijpe. Get rouwd: Arie Kuit en Guurtje van der Vlies. Overleden: Pieter Brujjn, 85 j., z.b.. weduwnaar van Bregte van der Oord. Catharina Maria Oosterman, j., weduwe van Klaas Jongerl (woonplaats Rolde.) WIERINGERMEER. Van IS t.m. 29 Juli 1943. Geboren Augustlnus Godefridus Maria, z. v. A. P. J. M. Moors en M. I. A. de Schuttel-. Maria Catharina Adriana, d. v. J. M. A. Boot en J. A. C. van Ha peren. Gerrit Teunls, z. v. A. E. Roza en J. H. v. d. Glessen. Albert, z. v. G. v d. Wal en A. van Houten. Hllle- gonda Lenl, d. v. I. A. Kroon en P. Ver- huul. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: Jan Werkman, 31 Jaar en Klazlna Bouwman, ?3 Jaar. Overleden Cornelia Happendel, 46 Jaar, wonende alhier, Overheidswinkels voor groente. Dat de Overheid niet voor ste vige middelen terugschrikt om onwillige detaillisten te dwingen J die medewerking aan de voedsel voorziening te verleenen, die van hen redelijkerwijs verlangd kan worden, blijkt uit een nieuwen stap, thans door de met de zorg voor de groentenvoorziening be" laste autoriteiten genomen. Met ingang van heden zijn te Wasse» naar van Overheidswege vier ver koopgelegenheden voor groen ten, fruit en aardapp. ingesteld, waar iedere ingezetene voor zijn groentenvoorziening, binnen het kader var. de huidige mogelijkhe den, terecht kan. De aanleiding tot dezen vorm van Overheidsoptreden op het terrein van den detailhandel in groenten en fruit is gelegen in de houding van de Wassenaarsche groentenhandelaren, die het drie-, vier- of vijfvoudige van de normaleprijzen in rekening brachten en zich daarmede niet alleen schuldig maakten aan overtreding van de prijsvoor- schriften, doch tevens de moei lijke groentenvoorziening erger lijk tegenwerkten. Wat er onder dergelijke verhoudingen terecht moest komfen van de groenten voorziening van hen, die de fan tastische prijzen niet konden be talen, laat zich denken. De win keliers hebben het aan zich zelf te wijten, dat de verkoop thans rechtstreeks van Overheidswege ter hand wordt genomen. DE NIEUWE WEEKBONNEN. Voor dc week van 31 Juli t.m. 7 Augustus zijn de gebruikelijke rantsoenen brood. beschuit en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen nummer 32. Voorts 1b weder een kilogram aardappelen extra beschikbaar ge steld op bon 622 Algemeen. Bonaanwjjzing zeep. Tot en met 31 Augustus a.s. geeft bon „Algemeen 623" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „X Een- heidszeep" van de aan kinderen be neden den leeftijd van acht jaar uit gereikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheids toiletzeep 40 of 57 pet. of op het koo pen van een stukje eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet. of op het doen was- schen van vijf kilogram droge vuile wascb. Voorts geeft bon „Algemeen 624" van de bonkaart voor voedingsmidde len en bon „X Waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Augustus a.s. recht op het koo pen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. Ten slotte geeft bon „X Toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar uitgereikte kaarten tot en met meer genoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of vo9r zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). PAARSE RANTSOENBONNEN VOOR AARDAPPELEN. Na 28 Ang. niet meer geldig. Met ingang van 1 Apgustus a.s. zal een rantsoen aardappelen, 1 kg. bedra gen. In verband hiermede zullen van dezen datum af de vqpr het koopen van aardappelen aangcwèzen bonnen recht geven op het koopen van een bepaald aantal rantsoenen van 1 kg. in plaats van, zooals tot dusverre het geval 'was, op een bepaald aantal kilogrammen per bon. De hoeveelheid aardappelen waar over men per week beschikken kan, ondergaat hierdoor uit den aard der zaak geen wijziging. De paarse bonnen, gemerkt „Een rant soen aardappelen" blijven nog tot en met 28 Augustus a.s. recht geven op het koopen van 3 kg. aardappelen. Na genoemden datum kan men op deze bonnen geen aardappelen meer koopen. Tegenstander in drift gedood. Voor de Bossche rechtbank had zich te verantwoorden de 45-jarige metse laarsknecht F. v. d. R., die op 29 Mei van dit jaar tijdens een woordenwisse ling zijn tegenstander R. de Bijl met een ijzeren paaltje heeft doodgeslagen. Do verdachte, die zeer gunstig be kend stond, had ruzie gekregen met den verslagene, die de reputatie had een ruziezoeker te zijn, over een stukje grond De Bijl maakte zich daarbij zoo kwaad, dat hij een riek greep en daar mede R. een klap op het hoofd gaf. De ze ontstak op zijn beurt in drift en sloeg den ander terug met een ijzeren paaltje, dat hij in zijn hand had. Hij trof de Bijl echter zoo ongelukkig, dat deze een zware verwonding opliep en twee dagen later in het ziekenhuis overleed Uit het verhoor van enkele getuigen bleek, dat de verslagene als zeer lastig bekend stond en herhaaldelijk met zijn buurtgenooten overhoop lag. De Officier van Justitie, mr. Dubois, was dan ook van oordeel, dat de schuld voor een groot deel bij het slachtoffer lag. Dat wat de verdachte heeft gedaan, is echter zeer ernstig en hij zal er dan ook voor moeten boeten. Spr. eischte, rekening houdend met verzachtende omstandigheden, een ge vangenisstraf voor den tijd van acht maanden. De verdediger meende dat sprake was geweest van noodweer en bepleitte vrijspraak. Uitspraak over veertien da gen. NAT. JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. Te Apeldoorn zijn Vrijdag de jaarlijk- sche jeugdkampioenschappen begonnen. Zooals men weet, neemt uit elk der 14 districten van den N.L.T.B. een meisje en jongen aan deze wedstrijden deel. Het district Noord-Holland is ver tegenwoordigd door mej. C, Wynne en den heer J. Bos. Mej. Wynne was niet gelukkig met de loting; zij moest.direct uitkomen tegen de kampioene van ver leden jaar, mej. v. d. Wal, en verloor de partij met 6—1, 6—0. In de herkansing \yon ze echter van mej. Douma (Gro ningen) met 63, 6—1, zoodat ze in de tweede ronde is gekomen. J. Bos sloeg Jurry (Zeeland) met 6—4, 6—4 en plaatst® zich dus ook 'in de tweede i&nda, PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 1 AUGU8TUS. Ned. llerv. Gen». Schagen, 10 uur ds. Kapteyn (maand- collecte). Wieringerwaard, 10.30 uur dc heer Kalis. Vcenhulzen, 8 uur muzikale wljdlngs- dienst. Nrd.-Scharwoude, 10.30 uur ds. Nell. Winkel, 3 uur ds. Nell. Burgerbrug, 10.30 uur mej. J. v, d. Veen. Eentgenburg, 10.30 uur ds. Witkop, Oudesluls, 10.30 .uur ds. v. Beek. Westerland, 7.30 uur ds. v. Beek. Koedijk. 10 uur ds. Roobol, Anna Paulowna, 10.18 uur ds. Vorst man. Jullanadorp. 10.30 uur ds. v. Wlchen. Middenmcer, 10 uur ds. Meijer Drees (ma andcollecte). Wleringerwerf. 2.30 uur ds. Meijer Drees (maandcollecte). Broek op Langendijk. 10 uur dienst; 7 uur de heer Brouwer van St. Pan- cras. Haringhulzen, 10.30 uur ds. A. v. 1 Biemen. Barsingerhom, 8 uur n.m. ds. A. v. Biemen. Aartswoud. 10.30 uur cand. v. d. Vaart Langerels, 3 uur cand. v. d. Vaart. Dcpsgez. Gem. Barsingerhom, 10.30 uur ds. Ooster- baan. Nieuwe Nledorp, 8 uur da. Rothfusz. Broek op Langendijk, 10 uur ds Ban- ga van Purmerend. Htppnlytushoef, 10 uur ds. Lugt. Den Oever. 2 uur ds. JaPRt. Hlppolytushoef, 5 AulP*Bijeenk. Jon gerenkring. r,er»f. Kerk. Schagen, 10 en 2.30 uur ds. J. v d. Mtje. Kolhorn, 10 en 3 uur ds. VIsch. Nrd.-Scharwoude, 10 en 4 uur lees- dtenst. Broek op Langendijk, 9, 10.30 en J uur ds. Donner. Chr. Oeref. Gein. Broek op Langendijk. 10 en 3 uur ds. EerlanB van Dokkum. Evangelisatie. Schagen. 10.15 uur de heer v. Helden. Stolpen, 3 uur de heer v. Helden. ■Breezand, 10 en 3.30 uur de heer Boon. Hippolytushoef. 10 uur de heer Deen. Den Oever, (kapel) 10 uur de heer C. N Graaff, 4.30 uur de heer Deen. Schagerbrug, (Ned Herv. Kerk) 2.80 «ie heer E. L. de Wltt. Wieringerwaard, (zaal Breed). 10.30 uur de heer E. L. de Wltt. Bergen, (E. V. Maranatha), 10.30 uur cand. F. .T. Dun van Amstelveen, Schagerbrug, (Maandagavond!. 7.30 uur böeenk. Chr. Jongelingsver. Vrije Ev. Ger'ef. Gom. Alkmaar, Doelenstr. 3. 10 en 8 uur ds. Ruys (H. A. en dankzegging! Warmenhulzen, Fuik 1. 4.15 uur ds. Ruys. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Zaaizaadregeling 1943—1944. Ten einde een vlotte zaaizaadvoorzie ning te verzekeren, zal van het begin af aan ook het niet te velde gekeurde zaal zaad worden vrijgegeven met uitzonde ring van lijnzaad, groene erwten, schok kers, kenlagerst en Mansholt Hamburger koolzaad. Teh aanzien van de niet te velde gekeurde Jullanatarwe wordt met het oog op stuifbrand de beslissing om trent het vrijgeven aangehouden. Het tot nu toe gehuldigde principe, dat slechts te velde en op partij goedgekeurde zaaiza den mogen worden verhandeld, wordt echter niet prijs gegeven. De handelaren moeten in de eerste plaats de te velde goedgekeurde, voor zaaidoelelnden ge schikte en tijdig leverbare parijen, wel ke hun door de telers worden aangebo- derj. afnemen. In twijfelgevallen beslist het bedrijfschap voor zaaizaad en poot- goed voor akker- en weldebouw. De af wijking van het principe wordt veroor zaakt door de tijdsomstandigheden'. Een tijd ge en vlotte zaaizaadvoorziening moet zooveel mogelijk ln de hand wor den gewerkt. Het Bedrijfschap verwacht, dat de telers in hun eigen belang op de eeij te plaats het zoowel te velde als op par:U goedgekeurde zaalzaad zullen koo pen. Om den telers ook voor het niet te velde gekeurde zaad een behoorlijke kwa liteit te garandeeren, moet dit zaad op partij door den N.A.K. goedgekeurd en geplombeerd worden, om ongewenschte concurrentie met het volledig gekeurde zaad te voorkomen, wordt op het alleen op partij goedgekeurde zaad een heffing gejegd, zoo, dat de uiteindelijke verbrul- kersprijs iets boneden den prys voor het algemeen gebruikte N.A.K. zaad, n.1. den len nabouw, blijft. Ook voor de handela ren zal ln verband met de heffing het niet te velde gekeurde zaad minder aan trekkelijk blijken te zyn dan het te velde gekeurde. Het zal den zaaizaadhandela ren ditmaal geoorloofd zijn ook niet te velde gekeurd zaad. met Inachtneming van de in de» aanhef gemaakte uitzonde ringen, rechtstreeks van telers aan te koopen. Nauwkeurige voorschriften vol gen binnenkort. De handel ln koolzaad ls onder de normale voorwaarden toegestaan aan alle handelaren, die van het bedryfs- schap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weldebouw een vergunning hebben ontvangen tot het verhandelen van granen, peulvruchten of fUne zaden of, zoo deze vergunning nog niet ln hun bezit mocht zijn, voor deze producten een overeenkomst, hebben aangegaan met de Nederlandsche Akkejbouwcentrale. Van Mansholt's Hamburger Koolzaad ls alleen de handel in origineel zaad toegestaan, van de andere rassen alsook van raap zaad, ls de handel zoow"<51 in te velde en op party nis alleen op party gekeurd zaaizaad toegestaan. Zaaipeulvruchten. De quoteerlngsrcge- ling voor groene erwten zal ook dit sel- zoen gelden. Als baslB zal gelden de afzet aan telers in het afgeloopen seizoen. Aan koopquotum en richtlijnen worden bin nenkort aan de handelaren medegedeeld. Zaaiiynzaad. Het zal den handelaren slechts toegestaan zyn door den N.A.K te velde goedgekeurde zaailljnzaad voor het binnenland aan te koopen. Niet te velde gekeurd zaaiiynzaad zal uitsluitend mogen worden gekocht door de handelsi- ren, die hiervoor in het afgeloopen sei zoen ook waren aangewezen en door de door hen aan te wyzen lnkoopers. Zaai peulvruchten voor volkstutnders. Afleve ringen van zaaipeulvruchten aan volks- tulnhouders en aan detaillisten, die de peulvruchten leveren aan vólkstuinders. zijn verboden. De regeling hiervoor volgt te zyner tyd. Handel van boer tot boer blijft toegestaan, doch uitsluitend zaai zaad van eigen oogst mag worden verhandeld Zoowel het te velde goed gekeurde als het niet te velde gekeur de 2aad moeten definitief geplombeerd zijn, alvorens zij afgeleverd mogen wor den. Aflevering ls slechts toegestaan van de niet te velde gekeurde soorten zaal zaad. waarvan de handel ln niet te velde gekeurd zaad door het bedrljfsschap is vrijgegeven. De benoodlgde vervoerbe- wyzen worden eerst afgegeven nadat dc verschuldigde heffing ls betaald. Levering van slacbtpaarden Met Ingang van 25 Juli '43 ls het verkoo- pen en het afleveren van paarden, waaron der worden verstaan, alle paarden, van welken leeftyd ook, met bestemming om te worden geslacht, slechts toegestaan, Indien dit geschiedt op taxatiepaarden- marktcn. Het ls niet geoorloofd slacht-» paarden anders dan op een taxatiepaar- denmarkt te verkoopen en af te leveren, ook al wordt daarby een verklaring van een veearts, waarin slachting ln overwe ging wordt gegeven, overlegd. De 'slacht- paarden moeten op overeenkomstige wij ze als gebrulks- en stamboekpaarden op oen aanbiedingsformulier van het V.V.A. aangeboden worden. Belanghebbenden worden voor nadere byzonderheden ver wezen naar een publicatie in de vakpers Inlevering Tabaksbonnen. Weliswaar moeten de Tabaksbonnen thans ln veelvouden van 100 stuks worden Ingeleverd, doch eventueele restantbon nen zijn niet waardeloos. De detaillisten kunnen dezo met de nieuwe bonnen aan vullen tot een honderdvoud en by de eerstvolgende Inlevering tegen toewyzin- gen by den plaatseiyken dlstributiedlenst inwisselen. VAN GELD EN GOED. De beurs stond in «ie afgeloopen week uiteraard in het teeken van de Staats leening 1943. Het resultaat van de Inschrij ving op deze leening (zie ons blad van Donderdag jl.) heeft reeds dadelijk een gunstlgen Invloed op de koersen der ver schillende staatsobligaties gehad. Al met al zijn de koersverliezen, mede dank. zij den steun der Overheid, nogal meegevallen en het ls zelfs zoo dat Don derdag 11. /.onder dien steun verschillende obligaties uitgesproken vast gestemd wa ren, Een en ander demonstreerde zich ln de omzetten. OMZETTEN AMSTERDAM8CHE BEURS (tn f J000.— nominale waarde) Obligaties Pandbrieven Aandeelen Juli 21 12.993 151 294 22 9.299 119 570 23 4.654 129 331 26 10.598 394 586 27 6.887 150 315 28 1,787 104 323 Voor hen die wat meer met de psycho logie van de beurs vertrouwd zyn, be hoeven deze spoedige herstelverschynse- len geen verwondering te baren. Wellicht ls het niet gewaagd te veronderstellen, dat binnen afzlenbaren tyd de koersen der obligaties zich weer op het peil van den 7en Juli den dag voorafgaande aan dien waarop dc leenlngsgeruchten beves tigd werden zullen bevinden. Op de aandeelenmarkt Is het elgeniyk alleen de voortgezette daling van A.K. V.*s, welk fonds nu al dertien punten on der den stopkoers noteert, die de aan dacht trekt. Dacht men aanvankeHjk, dat dit fonds In het byzonder van het tyde- lijk Iets ruimere aanbod te tyden had, thans biykl dat deze koersdaling niet plaatselUk ls want 23 JuU noteerden A.K, U.'s te Berlijn reeds 178 terwyi er een vry levendige handel ln plaats vond. Op dien zelfden dag golden clcze stokken te Am sterdam nog 183 1 Van de In de afgeloopen week ver schenen verslagen memoreeren wl] dat van de Electro" Motorenfabrlek Dordt, Welke maatschappij het dividend van 7 tot 4'/;'/« verlaagde. Hierby dient opge merkt te worden, dat de winstrekening werd goedgeschreven voor f 385.000.we gens herwaardeering der goederenvoor raad. Ook bil dit badi-yt valt een sterke stijging in dc bedrijfskosten te constatee- ren. De Carton- en Papierfabriek v.h. W. A. Scholten verlaagde het dividend van 5 tot 4°/«. Amsterdamsche Beurs. FONPS Heden 4 Neder1. 1940II 4 Nederl. 1941 3'/, Nederl. 1941 3'/, Nederl. 1942 3__3 y, Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 Amsterdamsche Bank Nederl. Handel Mij. Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstz. Unie van Berkel Cert. Calvé Lever Bros. Philips Gloeil. Wilton Feijenoord Koninklijke Olie 3Nat. Hvp 3 Vz Rotterd. Hyp. 3y* Utrechtsche Hyp. 3'/» Westl. Hyp. 101'/, 102 99l/i WJn 931, 92'Vir 141 173 1271/, 178 191 296 309 226»/, 361 102t' 102»/, 102V4 >02'/, V.k. 102»/, 102 09»/. 99»/, 98 92716 141 1(3 1271/, 174»/, 154 191 296 369 2 1 127, r 2 10 7« 10274 TOEWIJZING NIEUWE STAATSLEENING. DEVENTER. 20 Juli. De wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën maakt bekend, dat toewijzing op do boven vermelde lee ning. waarop de Inschrijving openstond op 27 Juli 1943, zal geschieden als volgt: a. de ingeschreven bedrageh, waarvoor voorkeur ls verzocht, worden ten volle toegowozen, b. op de gewone Inschrijvingen wordt een korting toegepast van 26»/s% van het ingeschreven bedrag met dien verstande, dat do toegewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond, Aangezien de vrijwillige leexjing is volteekend, zal tot do uitgifte van de In uitzicht gestelde gedwongen leening niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de rocepi3sen bevindende stortings bewijzen waardeloos zijn. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER. Afhalen rantsoenbonnen melk giftige arbeid. De werkgevers, die het aanvraagformu lier voor dc 8e periode 1943 tydig bg het kantoor te Den Helder hebben Ingediend, kunnen de rantsoenbonnen melk ten be hoeve der arbeiders afhalen op Vrydag 6 Augustus 3943. De stamkaarten der be trokken arbeiders moeten worden ge toond. De werkgevers teAnna-Pau- lowna ontvangen een oproepkaart de bonnen af te halen. Aanvragen schoenenbonnen. Personen, die dringend een schoenenbon behoeven en wier familienaam begint met de letters A t.e.m. E worden in de gelegenheid gesteld te Den Heldor op Maandag 2 Augustus of Dinsdag 3 Augus tus 1943 een aanvraagformulier af te ha len en ln te dienen. Zij. die reeds een aanvraag hebben In- §ediend, waarop nog geen beslissing ls ontvangen, behoeven niet aan re vragen. DE KAASMARKT. Het 'aantal vreemdelingen, dat op de heele uren het spel van de ruitertjes op den Waagtoren bewonderde, was dit maal belangrijk grooter dan de vorige week, al haalde het nog niet bij dat in normale vacantie-seizoenen. De aanvoer op de kaasmarkt be droeg 15000 kg. tegen 22000 in dezelfde week van het vorig Jaar en 57000 in die van 1941. De stapel van de fabriek uit Oost woud woog 5000 kg., dus 1/3 van den aanvoer en werd door 3 handelaren te gen de hoogste markt, 87.— per 100 kg. gekocht, een prijs die slechts voor 20 plus kaas besteed mag worden als ze aan de hoogste eischen voldoet. De keuringscommissie vond echter te veel afwijkingen in den stapel, afwij kingen die ten deele ook door het war me weer veroorzaakt waren en opge heven zullen zijn wanneer 't weer koe ler wordt» Herkeuring werd noodig ge oordeeld fen de keuringscommissie taxeerde den prijs 2 cent lager, waar door beslist was dat de stapel te hoog verkocht wns en aan de centrale moest worden geleverd, hetgeen beteekent, dat de drie handelaren op dezen sta pel ieder f100 krijgen bij te passen. ALKMAAR, 30 Juli 1943, Op de lieden gehouden kaasmarkt waren 12 stapels aangevoerd, wegendo 15.000 kg. 8 st. Fabriekskaai"» 20 plUB f 43,50 en 40 plus f56.4 st. Booronkaas f56 Hapdel goed. LEEUWARDEN. 30 Juli 1943. Veemarkt. Aanvoer: 63 Stieren; 635 Vette koelen. Melk- en kalfkoelen en Pinken; 86 Gras kalveren; 70 Nuchtere kalveren; 8 Vette schapen; 11 Vet,te varkens; 19 Kleine big gen. Totaal aanvoer 892 stuks. Fryzen niet genoteerd. stieren, vette koelen en pinken aanvoer ruim: gras- en nuchtere kalveren aan voer kort; vette varkens, schapen en lam meren aanvoer zeer kort. Voor het geheel geen noteering, terwyi alles door de N. I yA O. werd overgenomen. 1 Het standpunt kan verschillen... De een bekijkt het zus. de andei zóó. Behalve natuur lijk de Victoria Biscuits: daar oordeelt iedereen gelijk oververrukkelijk Baby kan er niet batten ets moeder, evenmin. Wan! zonder Zwitsalpoedcr ton baby nooit zoo'n rustig en tevreden kindje geweest zijn, met zoo'n gaöf, satijn- zacht velletje. Zwttsal- poeder is absortoerend en verkoelend en voorkomt smetten en schrijnen. ^KINDER POEDER Ja, waarom? Als er AKKERTJES <Qo. die de pQnltfkd boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen een kwartier. Heb we dus daarom altijd bfl de hand. et. Nederland sche Pljnsllllmr Z.ÓÓ zwak? J, Inderdaad, zóó zwajt 'en hulpeloos kunnen Uw naas ten in hef leven komen te staan indien gij niet tijdig zorgt voor een passende levensverzekering bij „De Cenïrale"- DE CENTRALE vehszékeAt vse/ikmd Nede/Uand Rijnstraat 28, Den Haag Wanneer U in een café een kop thee wordt geserveerd en deze smaakt warempel als echt, tien tegen één dat het „Ncttie" is. IEDEREEN) ZEGT: wet-UE.S^_J&NET ECHTI Uitsluitend verkrijgbaar voor hotels, café'*, restaurants, pensions, ziekenhuizen, kloos ters ea andere «rooto instellincen. C J. M. HILLING Heerengracht 435 - Amsterdam (C) sonverUeê door slordigheid is strafbaar I

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2