WESTFRIESCHE KRABBELS. SCHAGEN. ROODVONK. Naar wij vernemen doet 7.ich in het gezin van H. bij een 21-jarigen jongen een gevel van roodvonk voor. POLITIE. Gevonden: een waterjsnkdop van 't> auto: een beursje; een bankbiljet; een gouden ring; en een zilveren arm bandje. Verloren; een paar grijze dameshand schoenen; een rookerskaarteen papie ren zakje met geld; een bloedkoralen armband; een portefeuille met inhoud; een zwarte vulpen; een groen sjaaltje: een rood lakschoentje; een bruin kin- derachoentje; een pakje met stopwol; oen portemonnaie met blauwe textiel- kaart, een grijze damesregenjas; en een ceintuur van een regenjas. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Johannes. z v. .T Kooiman en W. M. v. Venrooij Hielke, z. v. J. v. d.Wal en G. f'ennema. Joke,d.v. K. D. de Haan en C. v. Beek. Ondertrouwd: H. J. v. d. Kruijs. 24 i machinist, won te Zevenaar en J. H. Godschalk, 23 j., z. b., won. te Behagen. W leringen. Zuster G\jz«n vertrek». - De wijkver pleegster van Wieringen Centrum en West. van de plaatselijke vereeniging Het Witte Kruis", zuster A. M. A. Gij- zen. alhier, heeft ingaande 1 Augustus j.1 ontslag genomen uit haar functie. Zuster Gijzen, die hier sedert 1 Jan. 1940 werkzaam is, heeft zich doen ken nen als een zeer bekwaam functionna- resse, die met groote liefde en toewij ding steeds plichtsgetrouw haar taak vervulde. Deze taak was in deze uit gestrekte gemeente, vooral in de eer ste jaren, niet gemakkelijk. Eerst sedert kort werd haar omvang rijke praktijk door de aanstelling van een tweede wijkzuster verlicht. Zuster Gijzen was hier zeer gezien en men zal haar slechts noode zien vertrekken. Verbonden aan een Bureau voor Maatschappelijk werk in Den Haag, wacht haar echter een mooie nieuwe taak, waaraan zij zich ongetwij feld met groote ambitie zal wijden. Wij wenschen zuster Gijzen bij voor baat veel succes in haar nieuwe werk kring. Politie. - Blijven staan: een parapluie. Gevonden- een portemonnaie inh. eentg geld. Verloren: een portemonnaie inh. 0.40. Inlichtingen gem. bode. Veroordcelingcn. - Bij strafbeschïk- king zijn de volgende personen veroor deeld: G. M., alhier, rijden met paard en wagen op den betonweg. 3. subs. 1 dag: A. M. R., alhier, rijden met rijwiel op den betonweg 3.subs. dag; P. H., alhier, 8.subs 2 dg.; G. B. te Anna Paulowna, 3.—. subs. 1 dag; J K., alhier, 2,— subs. 2 dg.; A. A. R., alhier, 8.—, subs 2 dg. en H. J. B., alhier, 10.—, subs. 2 dg., al- len wegens medevoeren van personen op een rijwiel of van kjnderen beneden 10 jaar, waarvoor geen behoorlijke zit plaats was aangebracht; G. H. B echtg. van T. M., 2.—, subs. 1 dag, wegens rijden met rijwiel op linkcrweggedeelte. Mond- en klauwzeer. - In deze ge meente is het eerste geval van mond en klauwzeer geconstateerd en wel on der het vee van den heer S. te Zand- buren. Vestiginswet. - Aan Mw. M. Bakker Wiegman, Voorstraat 5 te Den Oever, is ingevolge de Vestigingswet vergun ning verleend tot het voortzetten van het in de Inrichting in het perceel Voorstraat 5 uitgeoefende behangersbe- órijf. Wedstrijden op de Wieringer wielerbaan. Niet alleen sportlievend Noord-Hol land, doch de liefhebbers uit het gehee- le land zien met groote belangstelling uit naar het revanche-sprintduel, dat Zondagmiddag op de wielerbaan te Hip polytushoef wordt verreden en bedoeld is als revanche van de kampioenswed strijden op het Stadion-cement. Jan Derkscn, de nieuwe Nationale sprinlkampioen, product van de kleine Noord-Hollandsche baantjes krijgt het zwaar te verantwoorden tegen Van Vliet, die „geladen" ls, en er alle eer in stelt om te bewijzen dat hij nog DE sprintmeester i3. Dat het een geweldig duel zal worden staat vast. Jan Pronk rijdt verder dien middag een revanche- achtervolging tegen Pecters, eveneens een opkomend renner met groote capa citeiten. Piet Evers, Van Swelm, Klink en Schuller rijden een handicaprace, waarin Evers scrats vertrekt en Klink een voorsprong van 35 meter toegewe zen kreeg. De eigenkracht cn afvalwed- strijd met dé bezetting: Boeyen, Kees Bakker, Evers, Derksen, Pronk, Van Vliet. Klink, Van Swelm, Verschuren, Hooft. Lust en anderen spreken voor zich zelf. De 60 Km. koppclwcdstrijd is van het allergrootste belang. Er „zit" nog wat tusschen de verschillende ploegen. En dat zal Zondagmiddag op felle manier, doch sportief, uitgevochten worden. Juist daarom wacht het favorieten-kop pel v. den vorigen keer, Derksen-Pronk, een zeer zware strijd. Klink start met dei> schitterend rijdenden Boeyen, ver der Kees Bakker-Evers, Van Vliet-Pee- ters, Van Swelm-Verschuren, Lust- Schellingerhout en Hooft-Buysse. Ver der zullen de amateurs de Bruyn uit Schagerbrug en Molenaar uit Hoorn en kele ritten tegen elkaar rijden. Ontslag gevraagd. - Men deelt ons mede, dat mej .Schipper, alhier, die sedert October van het vorige jaar de predikantvacature der Doopgezinde Ge meente op Ameland vervult, thans ont slag heeft gevraagd uit haar betrekking als onderwijzeres aan dc 1. school te Oosterland, alhier. St. Maarten. Burgerlijke stand. Geboren: Lydla, d.v. J. H Wolters en A Kater. Geertrulda J M., d.v. N Duin en F. G. Mulder. Cornelia C., d.v. A. Pronk cn M. J. Groot. Catha rina L., d.v. L. G. van Beneden en M. T. van Veen Catharina E., d.v. R. Kooiman en E. Blees. Gehuwd: A. Groet cn S. Kuiper. Overleden: Slmon Grln, oud 80 jaar. Wieringerwaard. Burgerlijke Stand. Geboren: Geert, z, v. G. van der Velde en W. Oosterveld Overleden: Geertje Muntjewerf. echtgcn. van Chriïtiaan Woestenburg, 73 laar. Nlcolaas Kaan, echtgenoot van Geertje Kaan, 77 Jaar. Echtscheiding: er werd één echt scheiding Ingeschreven betreffende per sonen woonachtig te Schagen. Ingekomen: Wed. M. Govers—Veth- man. van Alkmaar Mevr. M. Kleen— Dekker, van Callaiitsoog. C. J. Gude, ven Hilversum. Vertrokken: J. E. Totté naar Win kel. A. G. van de Wint, naar Haarlem W. Romoijn, naar Rotterdam. - J B8ars en echtgenoote, naar Zljpe (N.H.). Schagerbrug. Ontslag. - Aan den heer J. D. Wie- ring is overeenkomstig verzoek met in gang van 9 September a.s. eervol ont slag verleend als Hoofd der o. 1. school alhier, zulks in verband met zijn be noeming tot Hoofd eener school te Enkhuizen. Benoeming. - Tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier is benoemd mej. W. Boekei, thans in gelijke functie werkzaam te 2e Exloërmond. Sollicitanten. - Het aantal sollicitan ten naar de betrekking van Hoofd der o. 1. school alhier bedraagt niet rr der dan 20. Anna Panlouina. Kringzwemwedstrijden. - As. Zondag zullen weer dc jaarJijksche zwemwed strijden worden gehouden van den Kring Noordelijk Noord-Holland van den N. Z. en R. B. in het zwembad te Anna-Paulowna. De organisatie berust bij de zwemver. ,,'t Oude Veer", aldaar Allereerst dienen we echter het ver slag v. n j.1. Woensdag over de wedstrij den te Wieringerwaard te rectificeeren C. Mook. zooals daarin vermeld, is na tuurlijk C. Moslc en R. Huike moet zijn C. M. J. Sinke. Beide zwemmers be hoorden zeker tot de besten van den Kring en zullen hun in de W'waard ver worven kampioenschapstltels met glarts kunnen verdedigen. Mosk op de num mers: 50 m. schoolslag jongens; 100 m. schoolslag heeren Y; en 50 m. bost- crawl jongens, en Sinke op het numi 100 m. borstcrawl heeren (junioren). Bij den rugslag heeren zal J. Plooi van „Frissche morgen" (Den Helder), zoo als gewoonlijk, uitblinken. De 25 meter rugslag meisjes is zeker voor Gré War denaar van „De Wiel" (Schagen). Job Melchior van Winkel (Z. V. „de W.rg), kan de 100 meter schoolslag dames dit keer zeker winnen, daar haar rivaal, mej. R. Groot, ontbreekt. De 100 mster borstcrawl is <Ht maal weer voor Sinke uit Anna Paulowna, doch om de 2e en 3e plaats zal moeten worden gestreden door Plooij en Fla- meling, beiden van F. M. of spreken Leyenaar van W'waard en G. v. d. Berg van F. M. ook nog een woordje mee? Op het nummer 100 meter schoolslag heeren X en Y zullen J. Jansen (F. M en C. Mosk (W.W.) opvallen, terwijl de heeren Bruin (F, M.), Groes (Wirg) en Kaan (O. V.), alsmede Kok (de Wiel) elkander niet veel ontloopen. Hier stijgt de spanntng ten top. Bij de meisjes-schoolslagzwemstcrs zal de strijd gaan tusschen G. v. Rijs wijk (de Wiel) R. Hoogeveen (W.'waara) en de zeer jeugdige Maartje Wuts van ,,'t Oude Veer". Alleen deze strijd is het bezoeken van den wedstrijd reeds waard! Bij alle estafette's, zoowel dames en heeren, als jongens en meisjes, is „De Wiel'' favoriet, doch zal dit jaar t Oude Veer" ook weer eens een kansje hebben? Wij gunnen dit de gastvrouwe zeker. HET nummer van den dag is als steeds de tocht over het Oude Veer-.om de Hotel Veerburg Wisselbeker (heeren) en de Oostpolderbeker (dames).Wij durven geen voorspellingen te doen. Misschien is het Sinke en mej. Ger Wardenaar. Doch dit blijft gissen. Tot slot herinneren wij er aan, dat op verscheidene nummers prachtige wisselbekers dit, jaar voor de tweede maal worden verzwommen. Geslaagd. - Voor het te Hoorn afge legde -examen voor ..Zaakvoerder" slaagden: W. Brcmer, J. Kaan Kz. en Jb. Waiboer R Lz. Lange dijk. De postverzending. - De postverzen ding van pl.m. half vijf 's middags is thans weer ingevoerd, zoodat er weer vier verzendingen zijn. Besluit van den burgemeester. - De burgemeester heeft besloten, medewer king te vcrleenen aan de R.K. Meisjes school voor de aanschaffing van leer boeken en leermiddelen voor het voort gezet lager onderwijs. Eervol ontslag. - Aan den heer L. Mallekote,' hoofd der O.L. School te Noordscharwoude, is op zijn verzoek, wegens benoeming tot leeraar aan de Rijkstulnbouwschool te Hoorn, eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. De datum, waarop dit ontslag ingaat, zal nog nader worden vastge steld. De ondiepe Voorburggrachl. - De vereeniging Beurtbevrachting heeft zich tot het gemeentebestuur en de bannebesturen gewend met het ver zoek, de Voorburggracht, welke op ve le plaatsen ondiepten heeft, uit te die pen. Naar wij vernemen, heeft het ge meentebestuur besloten, volledige me dewerking te verleenen, onder voor waarde. dat ook de bannebesturen me dewerken. Het ligt in de bedoeling, dat zij het gemeentebestuur machtigen, dit werk uit te voeren. Schouw gemeente-landcriJcn. - Don derdag Is schouw gehouden over de gemeente-landerijen van Langedijk. De algemeene indruk van de betrokken commissie was, dat het land met uitzondering van enkele perceelen waar de verzorging wel iets te wen schen overliet goed onderhouden wordt. De verhuring voor onbepaalden rijd, waardoor men bij goed beheer niet. meer de kans loopt, na vier jaar het land weer kwijt te raken, wordt wel als een der factoren aangemerkt, die deze betere verzorging van hot land in de hand werken. Nationale kolfwcdstrtfdcn Nedcrland- sche Kolfbond. - De Jaarlijksche natio nale kolfwedstrijden van den Neder- landschen Kolfbond zullen dit jaar op 10 tot en met 14 September in de kolf baan van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude worden gehouden. Een gevaarlijk spelletje. - De jeugd blijft er nog maar graag gevaarlijke spelletjes op na houden. Het zoontje van den heer K. alhier probeerde Don derdag achter café De Witte Roos over een balk te loopen, die daar boven het water is aangebracht. Een paar keer ging het goed, maar tenslotte maakic de acrobaat een buiteling en ging kop je onder in deVoorburggracht. Geluk kig werd hij spoedig door juist voor bijvarende tuinders op het droge ge bracht en kon hij, met het kroos op z'h hoofd naar moeder om rchoone Jdeeren. Die zal wel blij zijn geweest. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van Woensdagavond 4 tot Donderdagavond 5 Augustus is de weersgesteldheid in de provincie Utrecht critiek en in de streek tusschen Alk maar en Hoorn bijna critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. IN- EN AFDRUKKEN UIT HÉT VERLEDEN. IV. Ik wou het nag eries over 't ien en t aar hewwe watte we zoo in de ouwe ioid 'rs teugen kwamme; d'r binne van die dinge die hillegaar aars wasze as teugeswoordig. Nouw hew 'k in me leven ien ding leert, en dat ts dat as je de toel:om;:t inkoike wulle. dat je <iin rekening houwe moet mit wat in 't verlcejen beurt is. D'r binne soms van d'e aardige dinge, die Je niet zo maar zonder meer in de krant zette kinne. want» alle hout is nag gien tim merhout, Jn de raadsvergaoring konne ze bal wollen zoo mooi uit de hoek skiete.... ik dink nag an Arie Slot, dc ouwe burregemeister van' Broek (op Langedoik); ze hadde deer in Broek 'n paar huize van de gemiente. die ze verhuurde. Nouw. de roikste weunde d'r niet in. maar ik hew nooit, begrepen weerom armoed en kladdighoid in 't leven zoo dikkelS'samen gonge. Toe ze d'rs an 't verhuren van zoó'n gemieo- tewcuning toe kwamme. wasze d'r puur stellestante, maar zoide Slot: „dat sme rige woif van Keesdie en die dat most er niet in". En as ie din de- rekt in de gate kregen had. dat ie 'm versproken had, want dat 't openbare raad was. din zoide ie: „meheer de reporter, je zeiie wel zoo goed weze om dat d'r uit te leiten. is 't niet?" En din dee je dat. want Arie Slot was 'n gemoedelik man; die had tot z'n ne gende jaar skoólloupen. was toe skip- perskneggie worren en zommaar op klommen. en ik belouf je. dat 't 'n krasse burrie was. Astie d'rs samen was mit z'n kelega van Zuiskerwoud, mit J. W. C. zooasze we 'm noemde din maakte ie nag 'n mooi feguur. Ja. dat was in dat Zuiskerwoud ok altoid mooi: ik erinner me nag as de dag van guster. datte ze deer de krante vol praat hewwe offe ze nouw in de Langedoik 'n gasfabriek 't meist noódig hadde of datte ze d'r elektrisitoit neme moste. En alles watte ze deerover praat hew we dat most ik opskroive op de reg van de ballestrade. die ze deer in 't ouwe raadhuis hadde. bat 't licht van 'n keersie. Want an de leige zolder van die ouwe bpuwval van 't raadhuis hong nag 'n peterolielamp en ik kon d'r op 'n ofstand niks bai zien, tot Jacob Greidanus. die wethouwer was, zoide: ..ik zou eerst maar 'n keersie koupe. dat kin je bai moin in de winkel wel hsle." En deer most ik toe zellef drie cente voor betale. want Greidanus was winkelier en wethouwer en omdat ie v/ethouwér was mocht ie niet an de gemiente levere. Deerom zurgde ik voor mg oigen licht en de gasfebriek die kwam d'r. Nouw was 't mit die dinge ok 'n heel verskil weer of je in de •oervjnsie kwamrrie. Zoo om en nebai Hoorn wasze ze in die toid nag puur agterlik. Dat hewwe ze netuurlik al lang al weer inhaald, maai' zoó'n voi: en twintig jaar terug toe zag je deer nag gien oigen verslaggevers op de ver- gaorings. Ik weet nag bést. dat ik toe in Woggelum kwam en in Soibelcarspel en dat ik vroc-j( offe ze me 'n berig- gie geve wouwa wanneer de heere ba; mekaar kwamme. maar.kin je den- ke, deer was gien sprake vandat most ik maar an 't: plakbord leze maar meheer Winkel van Woggelum en Van Woik van Binningbroek die hew we me toe altoid maar 'n kaartje stuurt. En Skuurman van Hougkarspe" sprong in de bogt toe Jacob de Jong van Hougkarspel van 'n verslaggever banger was as 'n jongejuffrouw van 'n muis. Dst was in de toid. dat in de vroegere Hoornse krant van Groot twei verslage stinge van de vergaorings van len durp. van Avehorren, maar d'r was in de datums net 'n verskil van maar zes wekeBurregemeister de Groöt, tiie d'r puur mee innomen was dat er later 'n dagblad kwam, begon d'n- nei die al op te rekenen, dat ie seivens leze kon weer ie soggens in de raad nagal over pruttelt had. Maar bai alle man viel dat niet mee; d'r wasze mak- kelukke en moeilijke rade. Bai de ien gong 't van 'n laien dakje en bai de aar deeë ze d'r uure over. Nachtwerk wier 't in Memelik altoid en as je der wat over skreve. nouw dan wasz.e ze niks te bertouwd om teugen zoó'n kran- tekirrel 'n moósie van ofkevring in té dienen; das beurd ok, in Memelik en in Enkhuuzen, weere ze over zoó'n persmuskiet «riks tevreejen wasze. Maar in Hougkarspel deer stinge later segare voor je klaar en in Abbekerk sting de koffie op de verslaggeverstafcl te prut telen. Deer wouwe ze 't werempel ien keer bestaan, datte ze ofskafte dat de verslaggevers ok 'n koppie meedronke maar dat was gouw over. En nouw bin ne ze d'r allegaar niet meer; en 't gaat ok weer. Weerom, zou je nou zeggen het Piet Trapman zoo klampt mit bur regemeister Cornelissen en weerom het 't in de raad van Hooren wel duurt van achten tot tweiën in de nacht en deeë ze over de begroöting niet minder as drie of vier daage? D'r binne nag 'n heele houp raadsleeje. die bai 't le zen van zoó'n erinnering nag 'rs dinke zelle an alle belcvegteraiewat hew- wé we ós dik maakt over kioine dinge. is 't niet? Maar 't was toch wel d'rs aardig oken as je din 't voifde wiel an de wagen was, altoid maar luistere en nooit 'rs mee klessefccsse. de dorie nag-an-toe, dat was ok 'n pres- taasie Burgemeester J. W. C. Kroon was later de eenige Burgemeester in Ne derland, die tevens notaris was Vergunningen voor de zwembaden. - Aangezien er bij den pharm. inspec teur v. d. Volksgezondheid te Leeuwar den geen overwegende; bezwaren be stonden, is onder bepaalde voorwaarden aan de zwembaden te Broek op Lan- gendijk en Oudkarspel vergunning ver leend, voor het publiek geopend te zijn. Aardappelmeelfabrikanten gesnapt. - Aan de Langedijk zijn Vrijdag door de C. C D., In samenwerking met de ma rechaussee een zestal clandestiene aard appelmeelfabrikanten opgespoord. De inrichting van de geheime fabriekjes en de voorraden aardappelmeel werden in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Noordscharwoude. Geslaagd. - Onze plaatsgenoot, C. P. Witsmeer, slaagde voor het onlangs te Utrecht gehouden landelijk examen voor Zaakvoerders van Coöperatieve Vereenigingen. Zijpe. Geboren: Wijnanda. d. v. A. Plak- man en M. Buis. Mathilda Catharina, d. v. L van der Oord en M. Hoogerwerf. Alexander. z. v. H. D. Leeuw en E. Zeeman. Divera Maria, d. v. R. J. M Zoetelief en D. M. Gouwenberg. Theodorus Petrus Cornells. z. v. Th. Veul en A. M. Dekker. Helenlus Albertus Cornelis z. v. C. Bruin en A. C. Dignum. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Teunls Bloothoofd en Neeltje Veuger. Overleden Marijtje Delver. 73 Ja ren, wed. van W. Rampen. Heinrich August Wilbers, 66 Jaren, echtgen. van I.T. Keesman. VASTSTELLING TARIEFLOONEN IN DE PROVINCip NOORD-IIOLLAND. De Gemachtigde voor den Arbeid heeft de navolgende tariefloonen voor hqU rooien van aardapnelen. suiker en voederbieten voor het iaar 1943 voor de provincie Noord-Holland vastgesteld; Het loon bedraagt voor het rooien van aardappelen f 125 tot f 150 per ha, onder aftrek van 10°/» indien meer dan 5 der knollen beschadigd is: voor het rooien van suikerbieten op lichteren grond f 60 tot f 75 per ha en op zwaarderen grond f 70 tot f 90 oer ha: voor het rooien van voeder bieten op lichteren grond f 50 tot f 60 per ha en op zwaarderen grond f 60 tot f 70 per ha. DE ALOUDE BOERENPLICHT. De Boerenraad van Nieuwe-Niedorp heeft een belangwekkende vergadering gehouden, waarin besloten werd om de aloude boerenplicht opnieuw sterker dan ooit tot gelding te doen komen om het binnenhalen van den oogst veilig te stellen. De aandacht wordt er op gevestigd. d$t dc kwaliteit van de aardappelen in de stad sterk terug loopt, doordat de schuiten te lang on- gelost blijven liggen. De Boerenraad van Nieuwe-Niedorp zal trachten hieraan zoo spoedig moge lijk een eind te maken. Verduister van 21.30-6.00 u. (Van 1—7 Aug.) De Maan: Op 7 Aug. 12.40 u. Ond. 8 Aug. 0.03 u. Op 8 Aug. 13.48 u. Ond. 9 Aug. 0.24 u. 8 Aug. E. K. STEDENWEDSTRIJD DEN HELDER—ALKMAAR. Binnenkort vindt in Den Helder een sportweek plaats en in het ka der daarvan is het een der organi satoren gelukt in principe toestem- m4ng te verkrijgen voor het houden van een jaarlijkschen voetbalwed strijd tusschen een prominent Hel- dersch en een prominent "Alk- maarsch elftal. Als waarschijnlijke datum is vastgesteld Zondag 5 Sep tember a.s. ITAL1AANSCHE MINISTER RAAD BIJEEN. ROME, 5 Augustus. (D.N.B.) De Italiaansche ministerraad, die he den om 17 uur onder voorzitterschap van maarschalk Badoglio is bijeenge komen, heeft geduurd tot 20 uur 30. In hqt over de zitting uitgegeven com muniqué wordt gezegd: Op voorstel van de bevoegde vakmi nisters zijn talrijke wetsontwerpen, resp. verordeningen goedgekeurd, die nood zakelijk zijn geworden door de regee- ringsverandering en die in hoofdzaak' betrekking hebben op de loopende aangelegenheden en organisatorische wijzigingen. De minister Van onderwijs diende een ontwerp in betreffende de opheffing der fascistische jeugdorgani satie G.I.L. en de ontbinding der daar toe behoorende organisaties. Volgens het ontwerp worden de instellingen voor opvoeding en onderwijs geplaatst on der het ministerie van onderwijs. Het vermogen der fascistische jeugdorga nisaties gaat over op den staat. Aangenomen ward verder een ont werp van den minister voor de volks opleiding betreffende discipline der pers in oorlogstijd. Hoofdredacteuren en verantwoordelijke redacteuren van dag bladen en tijdschriften hebben voor de uitoefening van hun beroep de goed keuring noodig van het ministerie voor de volksopleiding. De verleende goedkeuring kan volgens het ontwerp ingetrokken worden, wanneer het blad optreedt tegen de nationale belangen Deze maatregel heeft een tijdelijk en uitzonderingskarakter en is geldig tot drie maanden na het eindigen van den oorlogstoestand. RADIOPROGRAMMA. ZONDAG 8 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 414.1 M. 7.30 Rustige ocht.klanken (gr.) b.00 De zin v. h. boer zijn. 3.15 Progr.-overz, 8.30 Grjegconc. (gr.) 3.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 De Legende van Beatrijs. 11.00 Zingen zon der zorgen (gr.) 11.30 De stem der S.S. tl 40 Marschlled. (gr.) 11.50 Neerlands stem V. h. Front. 12.15 Belaardconc. (opn.) 12.45 Nederl. Verb. v. Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders? 13.00 Pianovoordr. 13.30 Dc Schijnwerper. 14.00 Het Utr. Sted. oi-k. en solist (opnr) 15,00 Das wöehent- Mehe Hörspiel„De perikelen v. Direc teur Pavan." 15.45 Landstr. v. Italië (gram.pl.progr.) 16.15 Een muzlckk v. d. Duttsche Weermacht. 17.00 Het Zondag- mlddageabaret. 17.30 De Mei. en solist 13.15 Nederl. Volksklanken 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Sport v. d. dar.. 19-30 Bnndi Ba.logh en Hong. Ork. 20 00 Vertrouwd v. -ong en oud (opn.) 21.35 Instr. solisten (gr.) Vanaf 22.15 Alleen Radio-Centrales 22.15 Van weemoed cn liefde (gr.) 23.00- "4.00 Voor den hulselijken kring (gr.) 0 00 12 0O. 19.00 er. 22.00 BNO: Nicuwsber HILVERSUM II. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Klassiek soi.conc (gr.) 12.15 Gerard van Krevelen én ork. en soliste (gr.) 13.00 Toespraak d. -T. Hollander. 13.15 Amus- ork. topn.) 14.00 Voor de jeugd 14 30 Varia (opn.i 15.15 Van Musetete en Heurlgen (opn.) 16 00 Be<\ Sy mph.-ork. spelen hek werken (gr.) 17 20 Luistersp.: „Het zwlj- ?en van Antonla Crcspel" (opn.) 18.00 Pianor.pel (gr.) 18.15 Zie progr. Hilv. I. 19.10 Bekende órk.werken (gr.) 20.00 Zoek licht 20.15 Wii'\- Kok en ork. (opn.) 21.00 Ork.conc, (gr.) 21.<5 Avondwijding. ,-22.00 "tpeele beschouwign. 12.00, io no en 2" oo BNO: NIeuwsber. MAANDAG 9 AUGUSTUS. HILVERSUM I. «4.4 M. 6.45 Een kin derkoor (opn.) 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Op- gew. klanken (gr.) 7.40 Sportn: 7.50 Pro- cr.-overz. 8 10 licht ocht.spel (gr i (8.45- i.SO Voor de huisvr.) 9.00 Godsd. uitz. 9,15 Van planten en bloemen (opn.) en fram. muz 9.45 Otto Hendriks en ork. 10 15 Eenvoud, liedekens. 10.30 Zie 9 45. 11 00 Voor de kleuters. 11.30 Pianovoordr. 1200 Almanak 12.15 Dlek Willebrandts en darsork 12.00 Land en volk brengt. DE KAASMARKT. ALKMAAR 6 Aug. 1943. Op de heden "ehouden kaasmarkt waren aanvoer en prilzen als volgt: 7 stapels Fabrlekskaas. 10+ f 50. 20- f 43,50: 6 stapels Boerenkaas: 40J- f 56. Totaal 13 stapels, wegende 14090 kg. LEEUWARDEN. 6 Aug 1943. Veemarkt Aanvoer: 52 Stieren, 491 Vette koelen. 82 Graskalveren. 116 Nuchtere kalveren, 12 Vette schapen. 12 Vete varkens. 57 Biggen, Totaal aanvoer 663 stuks. Overzicht: Stieren, vette koeien, melk koeien pinken aanvoer redelijk, graskal- 1. nuchtere kalveren, vette varkens oer kort. De Veehouderij Centrale el hei aangevoerde vee over; PREDIKBEURTEN Zondag 8 Augustus 1943 Ned. Herv. Gcm. Schagen. 10 uur de heer De Neef (col- ?St Maarten, 2.30 uur ds. v. Biemen. .Tulianadorp. 10.30 uur ds. v. Wichen (doop). Heer Hugowaaid. 10.30 uur ds. De Mooy. Warmenhuizen, 2.30 uur ds. De Mooy Oude Nledoip. 8 uur ds. De Mooy. Nieuwe Nledorp. 3 uur de heer De Neef Groet. 3 uur de heer J. v. d. Winde. Aartswoud. 10.30 uur ds. Kreb. Opmeer. 2.30 uur ds. Kreb. Oudkarspel, 8 uur ds Keuning. Du-kshorn, 8 uur ds. Koole. St. Maartensbrug. 10.30 uur ds. Witkop. Schagerbrug, 10.30 uur mej. J. v. d. Anna Paulowna, 10 15 uur ds. Vorstman. Wieringerwerf 10 uur ds. Meijer Drees Slootdorp. 2,30 uur ds. Meijer Drees. Hippolytushoef. 10.30 uur ds. Van Beek. Den Oever. 2 uur ds. Van Beek. Kolhorn, 10 30 uur ds. Van Biemen. Zuid-Seharwoude. 10.30 uur ds. Borgman uit Middelburg (op «beroep). Broek op Langcndijk. 10 uur ds. Kley- ne uil Alkmaar. 4 uur ds. Koole. Doopsgez. Gem. Barsingerhorn. 10.30 uur ds^Oosterbaan. Hippolytushoef. io uur ds. De Wilde uit Stadskanaal. Hippolytushoef. (11 Aug.) zusterkrlng. Broek op Langcndijk, geen dienst. Gcref. Kerk. Schapen. 10 en 1.30 uur cand. drs. Joh Verhave van Naarden. Kolhori). 9 en 3 uur ds. Visch. Heer Hugowaard, 10 en 3 uur ds. Rlcn- tCNÓord-Scharwoude, 10 en 4 uur ds. P. J Bwek óp Langfendljk, 9. 10.30 en 3 uur ds. Donner. Chr. Geref. Gcm. Broek op Langendijk. 10 en 3 uur ds Ruiter van Dedemsvaart. Evangelisatie. Schagen. 10.15 uur do^ heer Van Holden. Breezand. 10 en 3.30 uur de heer Boon. Oosterland. 10 uur ds. Visser (H. A.). Hippolvtushoef. 4 30 uur de heer Deen. Bergen (E. V. Maranatha). 10.30 uur de heer Breek van Amsterdam. Schagerbrug (Maandagavond 7.30 uur) biieenk. Chr. Jongemannen Ver. Schagerbrug, Ned. Herv. Kerk. 2.30 uur de heer A. Romein van Vlaardlngen, Wieringerwaard (zaal Breed). 10.30 uur de heer A. Romein. Vrlie Geref. Gem. Alkmaar (Doelenslr. 3), 10 en 8 uur ds. Ruys. Warmenhuizen (Fuik 1), 4.15 uur ds. Ruys. 13.05 Het Omr -Ork. en soliste. 14.00 Alt, piano en cello en plano. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Elck wat Wils. 17.00 Voor de Jeugd. 17.20 Amus.-Ork. en solist. 1800 BNO: Frieseh praatje. 18.05 Bariton en plano. 18.45 Politiek weckpraatjc. 19.10 Spiegel v. d dag. 19.15 Omr. Pianotrio (opn.) "0.00 Kam.ork. ,Ars Nova et Antlqua". en sol. 20.45 Over vrouwen gesproken. 21.10 zie 20 00 21.4S Beiaardconc. (opn.) Vanaf 22.13 Alleen Radio-Centrales. 22.15 Disco Ver scheidenheid (gr.) 23.30-24 00 Pianovoordr. (gr.) 7.00, 8.00, 12.45. 16.45, 19.00 en 22.00 BNO: Nieuwsberichten. HILVERSUM IT. 17.00 Accordeonklanken (gr.) 17.00 Operette Miniaturen (gr.) 18.00 F.ugen Wol ff en ork. m zang én gram.- muz. (opn.) 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Filmmuz. anno 1943 (gr.) 20.15 Uit h. sport leven. 20 30 Omr.ork. (opnf 21.00 Ork. Melnndo en solist (opn.) 21.45 AvondwiJ- dink. 22.00 Act. beschuwing. 19.00 en 22.00 BNO: Nieuwsberichten, nin? daalde met f R3V* millioen. Van Geld en Goed. Reeds in onze beschouwing van de vorige week met betrekking tot het vermoedelijk koersverloop der ver schillende staatsfondsen, uitten wij de veronderstelling dat deze fondsen wel binnen afzienbaren tijd weer het koers- peil van 7 Juli den dag van de offi- cieele bevestiging der leentngsgeruch- ten zouden bereiken. De noteeringen van de afgeloopen week hebben ons reeds ten deele in het gelijk gesteld. Men kan zeggen, dat de obligatiemarkt vrij gunstig gestemd was en hier en daar werden aardige koersanvansen geboekt, welke varieer den van een halve tot driekwart punt. Het sterkste herstel vertoonde de 3% leening 1937 welke 4 Augustus j.1. 96 7/16 noteerde tegen 96 1/4 op 7 Juli en 95 7/8 op 29 Juli. Ook enkele binnenlandsche industrie- ele waarden lieten zich echter niet on betuigd, alles uiteraard binnen het kh- der der huidige mogelijkheden. A.K.U.'s noteerden Donderdag j.1. 184'/»%, het geen in vergelijking met 29 Juli, toen wij ons vorig verslag schreven, een koerswinst van 10 punten beteekent! H.K.I.'s monteerden in sympathie tot 216% (De koers der aandeelen H.K.I. is nauw verbonden met die der A-K.U. in verband met de tusschen deze vennoot schappen bestaande belangengemeen schap Slechts de aandeelen Internationale Viscose noteeren met 159 1/8% nog be langrijk onder den stopkoers van 168% en gezien de gunstige stemming welke op het cogenblik voor dit soort fondsen schijnt te heerschen, mag ook hierin wel eenige wijziging worden verwacht. Eelangrijke gebeurtenissen op finan cieel gebied zijn bij het schrijven van dit verslag niet te melden. De Stoom spinnerij Spanjaard boekte in 1942 een verlies van f 185.580.(v.j. winst f 15.299.terwijl de Machinefabriek Braat met een nadeelig saldo van f 3.689.uit de bus kwam (v.j. winst f 57.751.De Machinefabriek Breda v.h. Backer en Rueb- declareerde 6% dividend (onv.evenals de Maatschap pij tot Exploitatie van Onr. Goederen, Laan van Meerdervoort. De weekstaat van De Nederlandsche Bank per 2 Augustus staat onveranderd in het teeken van de heerschende geld- ruimte. Dit komt tot uitdrukking in de stijging der rekening-courantsaldi van derden met f 33'/t millioen tot f 346'/s millioen en een verder oploopen van de bankbiljettencirculatie met f 55 millioen tot f 2.793 millioen. Op de speciale re kening onder welk hoofd de inge leverde bankbiljetten van f 1000.en f 500.te boek staan, werd flink af gelost. tengevolge waarvan deze reke ning daalde njet 83'/: millioen. Amsierdamsche Beurs. FONDS 4 Nederl. 1940II 4 Nederl. 1941 3X Nederl. 1941 3% Nederl. 1942 3—3% Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 J Amsterdarasche Bank Twentsche Bank Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstz. Unie van Berkel Cert. Calvé Centraie Suiker Lever Bros. Philips Gloeil. Wilton Feijenoord 3% Arnh.sche Hyp. 3 Dcrdr. Hyp. 3%V« Haarl. Hvd. 3% N.H. Grondcred 3V2% Rotterd. Hyp. 3% Utrechtsche Hyp. 3*/* Westl. Hyp. Heden I02V, 99»/» 98.'/, 153 12dJ 182 151 191 295 296 369 2261/, 102'.. 102'/. 102'/, 102'/, 102'/, 102'/, 102'/. v k 102»/., 102»/,, 1,96/., 99 V» 98»/» 9"/» 111 153 123*/» '84/, IS""/, 151 295 296 369 228'/, 102'/. 102'/, 102'/, 102'/, 102'/, 102'/, 102'/, SPORTREVUE VAN DE WEEK. Gesprek met den kampioen. Woensdagavond kwam hij bij ons thuis. Voor het eerst sinds zes weken. Toén was hij vol moed, nü was hij dol gelukkig. Toén loerde hij op dé 50 km. en hoopte, dat het op een eindspurt zou aankomen. Nu was hij die 50 km eigenlijk al vergeten cn was hij vol van den allergrootsten titel, welke in Nederland te behalen is; het kampioen schap op het klassieke sprintnummer!, We zaten tegenover elkaar, de laat ste wereld-kampioen-amateur, de jong ste profkampioen van Nederland, en ik. En we haalden een uur lang onze herinneringen op. Daar had je' die knusse Alkmaarsche baan. Waar Jan Derksen en Jan Pronk elkaar vonden. Twee broekies nog van 16 jaar. die na schooltijd hun racekar retje pakten en net deden als al die grooten, als een Pijnenburg, en Van Kempen, een Slaats. Ze gingen sprin ten tegen elkaar en ze probeerden op de kleine baan „van het wiel" te win nen. Zoodat ze ook de balanceerkunst gingen leeren. Dat hadden zé wel eens gezien in Amsterdam, op de Stadion- baan Directeur Kaayk had aardigheid in de twee verlegen jongetjes in hun korte schoolbroek. En liet hen in een koppelwedstrijd uitkomen in een flink amateur-programma met allemaal groo te, volwassen renners uit de Zaan, Haarlem, Beverwijk en Amsterdam. En de broekies wonnen. Zoo maar, omdat ze sneller waren en in de klassemen ten punten konden veroveren. En toen kwamen de Woensdagavond wedstrijden! Mijn beste leerschool! zei Jan. Daar leerde Je hard worden en daar leerde Je sturen. En dan ging het vaak veel feller dan op echte wedstrijden, omdat je in alle anderen concurrenten had. die niets liever wilden dan win nen! Waar je opgezwiept werd door het publiek en als een gek reed voor de premie van tien IJsco's of een lever worst! De amateurstrijd! Opgenomen in de ploeg van Guus Schilling, de oefen- meester van de N. W. U. Guus zag in Jan een sprinter met toekomst. Begon heelèmaal van voren af. Met als gevolg: meedoen om den nationalen titel en om den wereldtitel! Zonder groot succes: beide keeren de derde plaats. Toch niet gek overigens. In 1936 be gonnen als piep-jong nieuwelingetje; in 1938 derde in de wereldkampioen schappen. Dan 1939. Jan is 19 jaar geworden. Rijdt sneller dan een jaar geleden; heeft veel aangeleerd op het gebied der taktiek. Wordt door de N .W. U. naar het buitenland gestuurd en wint alle z.g. Groote -Prijzen in Parijs, Ko penhagen. Londen en Berlijn. Om ten slotte in Milaan den wereldtitel voor amateurs le veroveren, een paar dagen voor het uitbreken van den oorlog In 1940 prof. Verdringt v. d. Vijver al gauw van de tuwede plaats. Maar blijft de mindere van Arie van Vliet, op dat oogenblik de sterkste sprinter der wereld. En Jan kan al doet hij het niet uitrekenen, dat hij na Van Vliet en Scherens de sterkste sprinter der wereld is. Reizen en trekken in West-Europa. Naar Parijs, Berlijn, Kopenhagen, Zü- rich. Gent, Antwerpen. Klopt ln Gent zoowel Scherens als Van Vliet. Wint in Kopenhagen alle wedstrijden waar in hij., uitkomt. Verslaat dan ook Gé- rardin in Parijs. En komt steeds dichter bij Van Vliet. Maar drie Jaar lang is het mis op het kritieke moment: als de finale om den nationalen titel wordt verreden, blijkt Van Vliet nog" steeds onbedreigd de allersterkste. Totdat 1943 komt. Van Vliet moet op passen. Wordt twee keer geklopt op regelmatige wijze: eerst in Nijmegen, daarna in Wieringen. Dan komt de training voor de kam pioenschappen. Er Is geen verschil tus schen de twee allergrootsten: Jan rijdt meermalen 11.8, 11.9 en Van Vliet komt net niet onder de 12! Maar toch: het sprintkampioenschap is natuurlijk gereserveerd voor Van Vliet en Jan zal blij zijn met een eind spurt in de 50 km o De finale sprint. Arie van Vliet op kop; Jan Derksen volgt hem. Laat zich eenige lengten afzakken in de laatste ronde en krijgt gelegenheid om gelan ceerd te sprinten. En Van Vliet is al geklopt bij het ingaan van de laatste bocht! Tweede .rit: Derksen op kop. Tempo geleidelijk iets verhoogd. Bij de voor laatste bocht de aanval van Van Vliet? Maar die aanval komt niet! Komt pas in de laatste bocht, maar dan is Derk sen al op toeren cn Van Vliet komt nog juist naast hem: verder niet. En Derksen wint met een half wiel. Tijd 11.8 sec. over den laatsten 200 meter. En dat, terwijl slechts de laatste 150 m. beide renners op volle toeren lig gen! o Ik heb gelezen van „het groote mes", dat hij dezen keer voor 't eerst had opgezet. En ik heb gelezen, dat hij pas nu die groote versnelling had durven rijden. Dwaasheid, zegt Jan. Ik won in 1939 den wereldtitel voor amateurs met dezelfde versnelling 21 6 oftewel 94'/: inches. En op een groote baan en met windstil weer zet ik altijd deze ver snelling er op, tenminste, als het om de zuivere sprint gaat en ik niet di rect daarop nog een koppelwedstrijd moet rijden. En wat nu? „Révanchewedstrijden. Vijf achter el kaar. Zaterdag in den Bosch, Zondag op Wieringen, Woensdag in Utrecht, Zaterdag in Amsterdam en Zondag in Nijmegen. Of Ik ze winnen zal? Och. er is zoo heel weinig verschil tusschen Arie en mij, 't Is maar, wie op het moment de beste is. Maar weet je, wat aardig is? In Wie ringen rijd ik den koppelwedstrijd met Jan Pronk. De twee broekies van vroe ger. En nu twee der allerbeste ren ners! merk ik op. Twee Alcmarianen, zegt Derksen en gaat verder: Wat is 't jammer, dat' die Alkmaarsche baan weg is. Want wat hadden we hier niet een pracht stel letje renners: Jan Pronk, Piet Evers Ab Bosma, Jan Groot..,, r- En Jan Derksen! yul ik aan.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 3