SCHAGEN. MARKTOVERZICHT. De Schager markt gaf Donderdag weer een ander beeld te zien. De markt voor vrijen handel met aan koopvergunningen was weer openge steld, waardoor de handel op de rund- veemarkt zijn gewonen loop weer had hervat. De aanvoer viel nog niet eens tegen, ofschoon het toch midden win ter is cn er In dezen tijd nu eenmaal geen volle markten zijn te verwachten. Er is echter alle kans dat de volgende week de aanvoer wel iets grooter zal zijn. Den vorigen dag, Woensdag, was er levering voor de centrale geweest. Aangevoerd werden 19 koeien, 6 pin ken, 5 graskalveren, 11 nuchtere kal veren, 64 schapen en 22 varkens. De handel was Donderdag vrij goed te noemen. Tijdkoeien golden f 1500 tot f 1600, de geldekoeien f 1300 tot f 1550. terwijl voor een kalfkoe f 2200 werd gegeven. Verder gingen er een pink voor f 700 en een graskalt voor f 400. Op de biggenmarkt was al heel wei nig aanvoer. Van handel viel niet veel te bespeuren; die zal wel aan den stug- gen kant geweest zijn. De biggen, die er waren, waren niet erg zwaar; wel mooie dieren. De konijnenmarkt kon zich 's mor gens reeds vroeg in een druk bezoek verheugen. Er waren er weer een flink aantal aangevoerd. De prijs van slachtgewicht bedroeg f 1per kg. In een paar gevallen waren de prijzen blijkbaar te hoog opgeloopen. De prijs- beheersching greep in en de te hoog aangeslagen langooren werden tn be slag genomen. In kippen en een ien was er weinig te doen. Over het algemeen was voor een wintermarkt het bezoek goed te noe men. SCOAGEN-NIEUWS. Zondag 26 December: 2den Kerstdag spelen onze Junioren tegen hun grootste concurrenten, n.1. Holland la A. Schagen heeft nu na 8 wedstrijden 14 punten behaald, tegen Hollandia 9 punten uit 6 wedstrijden, dit is dus 1 verliespunt meer. Het gaat hier dus om de bovenste plaats; een wedstrijd, welke wel eens de beslissen de zou kunnen zijn. Aanvang is 2 uur! Opstelling: P. Kot; H. N. de Graaf, A. Molenaar; L. de Jager, H. Kaper (aanv.) en C. Annevelt; G. Vel, Joh. de Nijs, H. de Graaf, P. Verra, A. van Nieuwkoop. Reserve: P. Kip en N. Wiersma. Begeleiders: Jeugdcommissie. Alle andere elftallen zijn a.s. Zondag vrijl HET VARKENTJE VOOR DE BRUILOFT, Een 85-jftrig huwelijksfeest 5b wel iets, waarbij eens iets extra's ter tafel mag verschijnen. Zoekt de een het in het drinkbare, dö dors-machinist H. Klaver uit Schagen zocht het in het eet bare en had heel clandestien een varkentje aangehouden. Echtereen huiszoeking, die con- troleurs b(j don man deeden gooide roet in het varkenspotjo, want naast een hoeveelheid van 250 kilo tarwe en 70 ki lo boonen vonden de controleurs het varkentje en het slot was, dat de brul- loftsmaaltijd geen varkensvleesch be vatte; Tarwe en boonen weg en ook het varkentje verdwenen. Woensdag verscheen de man voor den economlschen rechter en Mr. Meijer zei, dat het maar gelukkig was, dat het varken vóór de bruiloft, was ontdekt, want anders had de man zich schuldig gemaakt aan clandestien slachten. „Nou ja, dan zou het toch eerst nog moeten uitkomen", meende verdachte cn Mr. Sr. BuiBkool haastte zich op te merken, dat de man bedoelde dat hij misschien wel een vergunning zou heb ben kunnen krijgen. De Officier wilde d3ar nu niet direct aan en dacht er het zijne van doch prees de openhartigheid van den ver dachte tegen wien hij 150 gulden of 30 dagen vorderde. Mr. Dr. Buiskool bracht enkele verzachtende omstandig heden naar voren en bepleitte clemen tie, waarvoor Mr. Meijer niet te vinden was en Klaver veroordeelde tot 150 gul den of 30 dagen. Wieringerwaard. Langedijk Coöp. Aankoopvereen. - De organi satie van de coöp. aankoopvereeniging LangedijkNoord begint haar vol- tooing te naderen. De heer J. van Hout Jr. te Oudkarspel is benoemd tot voor zitter. de heer C. J. Met tot secretaris penningmeester. terwijl de heer C. Keeman is benoemd tot voorzitter van den Raad van Toezicht. De heer A. Timmerman te Noordscharwoude zal als zaakwaarnemer optreden. Noordschanuoade. Uitvoering „Hercules Hygléa". - De tweede uitvoering van de gymnastiek- vereeniglng „Hercules Hygiéa," welke Woensdagavond in café De Bakker werd gegeven, mocht zich in een groo- te belangstelling verheugen. De aan wezigen hebben een mooien avond ge had: het gebodene stond weer op een goed peil. W leringen Politie. - Gevonden een paar grijs wollen dameswanten. Verloren een half wiel met dop en bandje van kinderwagen, een rookerskaart en een paar blauwe kinderwantjes. Inl. gem. bode. Middenmeet. Schaakclub. - Bij door de schaak club Middenmeer en Kolhorn gehouden ontmoeting won onze plaatselijke vcr- eeniglng met 91. Wordt in dit seizoen in deze ronde nog 2 keer door M. Meer gewonnen, dan wordt de beker, welke thans In bezit is van de club M. Meer eigendom dezer vercenlglng. Pr(Jxen gewonnen. - Onze plaatsge noot de heer G. J. Wassink wist bij do te Winkel gehouden tentoonstelling van konijnen met zijn inzending Hol landers een len en een 2en prijs te be- machtigen. Zwijntjesjagers in actie - Door nog niet bekende personen zijn hier de laatste dagen een heeren- alsook een Anna Paalowna Politic. - Gevonden: gevlamde vul penhouder. wit kindermutsje met blauw lint, verbinding voor aanhang wagen, ijzeren staaf van gasgenerator. Secretarie gesloten. - De secretarie zal gesloten zijn op Maandag 27 Dec. OndcrwlJzcrsbcnoeming. - Tot onder wijzer aan School I is benoemd de heer H. J. Westerhuis, thans tijdelijk onder wijzer tc Arum. Benoeming ambt. ter secretarie. - De heer D. J. Post van Nedorhorst den S( is benoemd tot 3de ambtenaar ter sociatarie (vacature N. Keyzcr). Optreden van het Kerkkoor. - Het Kerkkoor uit Anna-Paulowna. onder leiding van den heer C. J. M. Sinke, zal, zooals reeds bekend is gemaakt, den lsten Kerstdag bij den morgen dienst zijn medewerking verleenen. Een flinke belangstelling mag zeker verwacht worden. Het Zondagschool-Kerstfeest zal den 2den Kerstdag in verband met de duis ternis niet 's avonds doch 's middags om half drie worden gehouden. Dirkshorn. Met pensioen. - De heer A. Prins besteller bij de PTT aan het hulppost kantoor alhier gaat per 1 Januari a.s den dienst met pensioen verlaten. Waarland. Dammen. - Onze damclub „Perse- verantia" speelde een thuiswedstrijd tegen haar clubgenoot „D.Ï.D van Zijdewind, en kwam als overwinnaar uit den strijd. De uitslag was 29—9 in het voordeel van Waarland. lijpe. Konljnenziekte. - Hoewel de Kerst tijd zich uitsluitend leent voor een menu van konijnenbout, zijn voor ve len de vooruitzichten niet bijzonder gunstig, gezien de heerschende konij nenziekte hier. Vele langooren, die reeds op de spijskaart prijkten, vinden dan ook een te vroegtijdigen dood. Gevonden: een paar donkerbruine wollen wanten en 2 zilverbons van een gulden. Herijk. De dagen, waarop in 1944 alhier de herijk van de maten en ge wichten zal worden gehouden zijn be paald op 5, 6, 7 en 8 Juni. De zitting zal in Schagerbrug worden gehouden. Bergen. Kerstfeest N.V.D. - Donderdagmid dag organiseerde de N.V.D. in Rus tende Jager een Kerstfeest voor de jeugd. De brandende kaarsjes aan den grooten Kerstboom en de met groen versierde tafels gaven de zaal een feestelijk aanzien en er heerschte een echt opgewekte stemming, toen het buurtschapshoofd, de heer Heynekamp, de tweehonderd jongens en meisjes welkom heette en allen een gezelligen middag toewenschte. Mevr. Hentstra speelde bekende wijsjes op de piano en als de jeugd 't mondje niet voor iets anders moest gebruiken, zong alles mee. Maar er was vaak wat anders te doen: een staf V3n helpsters en helpers tooverde n.1. steeds wat anders op de borden, een heerlijk maal, appels, taartjes, choco lade enz. Nadat verschillende Kerst liederen waren gezongen, kwam mej. C. v. Essen met een Kerstpraatje, ge titeld: „De Kerstweide". De heer P. Smit uit Heemstede sprak als verte genwoordiger van het Provinciaal Bu reau van den N.V.D. te Haarlem een kort slotwoord, waarbij hij allen, die hadden medegewerkt aan het welsla gen van dezen middag, hartelijk dank zei. Een toensteeg de vreugde ten top: allen kregen nog appels en een Kerstcadeautje. Koedijk. Gemeente-Secretarie gesloten. Naar wij vernemen is de Gemeente- Secretarie Koedijk gesloten van Vrij dag 24 December des n.m. 1 uur tot en met Maandag 27 December 1943 en op Vrijdag 31 December. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal geopend zijn op Maandag 27 December 1943 des voormiddags van 9—10 uur en op Vrijdag 31 December •an 9—10 uur v.m. St. Pancras. Ouderavond, - De O. L. School, alhier, hield op 21 December een ouderavond in do O. L. school, waarbij de ouders der kinderen knusjes in de schoolban ken zaten. Deze ouderavond mag. gezien het groote aantal ouders dat aanwezig was. als bijzonder geslaagd worden be schouwd. In niet geringe mate werkte de lezing van dokter Slkkema, distiicts- schoolarts van den kring Bergen aan dit succes mede. Deze spreker ontpopte zich als een vlot en gezellig causeur die op duidelijke wijze vertelde, hoe het Instituut ..Schoolartscndienst" func tioneert. Na de pauze volgde het huishoude lijk gedeelte van de agenda. Er werd een verslag uitgebracht over 't St. Ni- colaasfeest, door het hoofd der school. De heeren J. Wit on C. van der Ham traden als bestuurslid af. In plaats van hen werden gekozen de heeren J Bok cr C. Middelburg. Nadat het hoofd der school nog eenige door de ouders ge stelde vragen had beantwoord volgde een kort woord van sluiting. Kionipenrcgeling. - De laatste weken is van de gelegenheid tot aanvragen van klompen zoozeer gebruik gemaakt, dat nu verwacht kan worden, dat geheel deze gemeente, op enkele uitzonderingen na, heeft aangevraagd. verband hiermede is nu het aanvra gen van klompenbonnen tot Maart 1344 stopgezet. Het wachten Is nu slechts op de klompen. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Bestuursvergadering. Onder leiding van den heer S. de Boer Kz. vergaderde het bestuur van de Langedijker Groenten Centrale Donderdagmiddag in café Vijzelaar. Ten aanzien van de veilingsomzet werd medegedeeld, dat men dit jaar den omzet van het vorige jaar niet zal kunnen bereiken. Er was een circulai re ontvangen van een door „Wagenin- gen" te houden cursus in het bewaren, conserveeren enz. van groenten. Deze cursussen worden in de vacanties ge houden en duren een week De cursus is gratis, doch het logies moet men zelf betalen. Eindelijk. Ten aanzien van de in het vorig- seizoen verrotte witlofwortelen werd medegedeeld, dat deze alsnog zullen worden betaald. Van de drie voormalige afdeelingen van den L.T.B. was bericht ontvangen, dat er bezwaar bestaat tegen de voor gestelde oplossing voor het lidmaat schap der L.T.B., zoodat gevraagd wordt een andere oplossing te zoeken hetgeen door den heer Tromp uit Heerhugowaard werd toegelicht. De voorzitter herinnerde er aan, dat in de vorige vergadering tegen andere oplossing, welke tot gevolg zou hebben, dat het historisch gegroeide daardoor verloren zou gaan. De L.T.B. heeft veel aan de vereenigingen te danken. De andere veilingsvereenigin- gen, die het individueel lidmaatschap kennen, zijn alle later gesticht. Mer zal pogingen doen om een goe de oplossing te vinden, welke allen kan bevredigen. De regeling voor het koolbestellen Is weer Ingevoerd. De vereenigingen zul Het notarisjubileum. Zoonis we gisteren reeds meldden, herdacht de heer G. J. van Leersum te Winkel zijn 30-jarig jubileum als no taris. We plaatsen thans een foto van dezen jubilaris. len deze bestellers betalen, waarom het aan de vereenigingen uit te lceeren percentage voor 1944 wordt vastgesteld op 2/10 pCt. Daarna werd de bescnrijvingsbrlef voor de alg. verg. van de Prov. Com missie uit de Veilingen in N.-Holland behandeld. Men besloot bij de bestuursverkie zing de candidatuur van den heer K. Molenaar te Warmenhuizen te steu nen. Men kon zich met de prae-advle- zen vereenigen. Aangedrongen zal wor den om zooveel mogelijk bestrijdings middelen ten behoeve van den tuin bouw te trachten te verkrijgen. De vdbrzitter deelde nog mede, dat de herdenking van het 25-jarig be staan van de vereeniging .,Ons Begin" te Oterleek door het dag. bestuur is bijgewoond. De heer O. de Vries, die 25 jaar be stuurslid is geweest, werd hiermede nogmaals hartelijk gelukgewenscht. V. P. KEYSPER. f Op den leeftijd van 45 jaar overleed hedennacht in het St. Elisabeth-Zie- kenhuis de heer V. P. Keysper, oud wethouder van Alkmaar. In 1933 tot raadslid gekozen, werd hij in 1D39 wethouder. In 1941 ging hij met ziekteverlof, terwijl in 1942 zijn ontslag volgde. De heer Keysper was een man be zield met groote liefde voor de stad waar hij werd geboren. Man van groote geestesgaven zocht hij, die in den raad de R.K. Staatspartij vertegenwoordigde, vooral naar hetgeen wat bindt. Als goed koopman wist hij de be stuurders vaak los te maken van amb telijke starheid, hetgeen vooral de be drijven ten goede kwam. Onder zijn beleid sloten verschillende gemeenten zich bij het gemeentelijk gasbedrijf aan. De kaasmarkt droeg hij een warm hart en voor het St. Elisabeth-Zieken- huis heeft hij veel en prachtig werk verricht. Vele jaren was hij voorts de steun pilaar van de R.K. Tooneelvereeniging .Alberdingk Thijm". Vele tooneellief- hebbers bewaren een bewonderenden indruk aan zijn prachtige vertolking in de Calderonse stukken en aan de ver tolking van de hoofdrol in ..De Kring loop der Belangen" in het Openlucht theater te Bergen. Ofschoon hij de zeven laatste jaren door een hartkwaal genoopt werd zich van tooneelspel te onthouden, speelde hij. gedreven door zijn sterken wil. j.1. St. Nicolaas in het St Elisabeth-Zie- kenhuis. voor de zieken nog voor St. Nicolaas. Weinigen zullen bevroed hebben, dat hij zoo kort daarop in ditzelfde zieken huis, waarheen hij Maandagavond werd vervoerd, zou komen te overlijden. Zijn nagedachtenis zal ongetwijfeld in de stad in eere blijven voortleven. H. O. V. Meester-serie. Onder auspiciën van de Haarlemsclie Orkest Vereeniging zal in de Concert zaal „Harmonie" te Alkmaar een Meester-Serie gegeven worden en wel op de Zaterdagen 8 Januari. 12 Fe bruari en 25 Maart 1944, 's middags te 3 uur Op deze middagen zullen respectie velijk optreden: Janine Andrade, vi ool en Theo van der Pas, piano; het beroemde Nederlandsche Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel Herman Krebbers. viool met aan den vleugel Marinus Flipse. PREDIKBEURTEN. VRIJDAG 24 DECEMBER. Ned. Herv.. Gemeente. Wlerlngerwerf, 7 uur Kerstviering Zon dagsschool. Evangelisatie. Schagerbrug. 7.30 uur, Kerstwijding. Wieringerwaard (zaal Boersen), 6.45 uur Kerstfeest. ZATERDAG 25 DECEMBER (Eersten Kerstdag). Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 uur, ds. P. H. Kapteljn, Kerkkoor, collecte. Schoorl. 10 uur, ds. C. M. de Jong. St. Maarten, 10 uur, mej. Ellnk Schuur man. Anna-Paulowna. 10.15 uur, ds. Vorstman. Wieringerwaard, 10 uur, de heer A. Ka- s; me medewerking van Kerkkoor uit Anna-Paulowna. Dirkshorn, 2 uur, Kerstfeest. Julianadorp, 10.30 uur, ds. M. van Wl- chen. H. Doop. Noord-Scharwoude, 10 uur, ds. W. A. Nell, Liturgische dienst. Diaconie-collecte. 5 uur Kerstfeest Zondagsschool. Broek op Langendljk, 10 uur, ds. Koole; 4.30 uur. Kerstfeestviering. Heerhugowaard, 10.30 uur, ds. De MootJ. Vcenhulzen, 2 uur, ds. De Mooij; 2.45 uur. Kerstfeest Zondagsschool. Winkel, 2.30 uur. ds. W. A. Nell, Kerst feest voor Jong en oud. Warmenhuizen, 10 uur. de heer A. van Santen; 3 uur Kerstfeest Zondagsschool in zaal Slikker. Spanbroek. 10 uur, ds. H. Kreb. Aartswoud. 2.30 uur, Kerstdienst. St. Maartensbrug, 10 uur, mej. v. d. Veen. Burgerbrug. 5.30 uur, Kerstfeest. 't Zand, 1.30 uur, Kerstfeest bij Kreijger Middenmeer, 10 uur. Cand. v. Wezep. Wlerlngerwerf, 10 uur, ds. G. Meijer Drees. Slootdorp, 7 uur, Kertsvlerlng Zondags school. Barslngerhorn, 10 uur, ds. A. van Ble- men: 2.30 uur Kerstfeest Zondagsschool Kolhorn, 5 uur. Kerstfeest Zondags school. Den Oever, 10.30 uur, ds. Van Beek. Hippolytushoef, 3 uur, ds. Van Beek, Kerstfeest. Doopsgezinde Gemeente. Barslngerhorn, 10 uur. ds. Oosterbaan. (29 December) Zusterkrlng. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt. Nieuwe-Nledorp, 10 uur, dr. T. Roth- fusz, Kerstmis. Broek op Langendljk, 10 uur, de heer De Groot van Alkmaar. Oudesluis, 2.30 uur ds. Oosterbaan. Gereformeerde Kerk. Schagen, 2.30 uur ds. F. de Vries van Medemblik. Dirkshorn. 9.30 uur. ds, Greving; 2.15 uur Kerstzangdienst. Kolhorn. 10 uur, ds. Vlsch; des namid dags geen dienst. Aartswoud, 10 uur, Cand. C. v. d. Vaart. Noord-Scharwoude. 10 uur, ds. Van Ar- kel: 3 uur. Kerstzangdienst. Broek op Langendljk, 10 en 3 uur, ds. Donner. Evangelisatie. Schagen. 10.15 uur, de heer Van Wier, van Amstelveen. 6 uur Kerstfeest. Schagerbrug (Evangelisatiegebouw), 2 uur. de heer E. L. de Witt. RECHTSZAKEN. fPOORWEGDIEFSTALLEN BERECHT. De Arondissements Rechtbank heeft zich Dinsdag bezig gehouden met het berechten van een aantal spoorweg diefstallen. van vrij omvangrijken om vang. die in Sept. en October 1942 te Den Helder waren gepleegd. Als verdachten stonden terecht de 22-jarige arbeider G. B. uit Alkmaar, de 39-jarige los arbeider M. J. G. te Den Helder, die een pak sigaren had den weggenomen,een hoeveelheid siga ren hadden geheeld, 41 pakjes boter hadden gestolen, welke goederen door den 32-jarigen besteller W. Q. te Sint Pancras waren weggebracht, die daar door 2 kistjes sigaren van 50 stuks en een paar kleine doosjes sigaren had ontvangen. Voorts stonden terecht de 30-jarige los arbeider J. K. uit Den Helder en de 21-jarige los rrbeider P, H. de B uit Den Helder, die een hoeveelheid si garen hadden ontvreemd, benevens een paar schoenen en de sigaren hadden gedeeld met een 16-jarigen loopjongen bij de spoorwegen (die, door den Kin derrechter berecht werd) van wien de diefstal was uitgegaan. Ieder van hen had VI* kistje sigaren van 50 stuks en .10 doosjes van 10 stuks ontvangen B had bovendien 50 stukjes zeep, een ki mono, een lap stof, een flesch wijn. een half kruikje jenever en een hoeveel heid sigarettenvloei ontvreemd, terwijl de 16-jarige twee paar schoenen, een hoeveelheid kaas, een hoeveelheid leer, zeep, sigaren en sigaretten, dameskou sen en margarine ontvreemd had B. en G. konden geen verklaring voor hun handeling geven. Tenslotte bleek, tfij verdienden heel weinig, dat ze uit nood hadden gehandeld. Het requisitoir. De Officier van Justitie, mr. de Brueys Tack, die van oordeel was, dat de feiten heel ernstig waren en die er Wieringerwaard (zaal Boersen). 9.30 uur, de hec-r E. L. de Witt. Bergen. Maranatha. 10.30 uur, ds. H. W. Duyvendak, van Haarlem. Breezand, 10 uur de heer P. Boon; 2,30 uur Kerstfeest met de kinderen. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendljk, 10 en 3 uur, Leesdlenst. ZONDAG 26 DECEMBER. (Tweeden Kerstdag). Ned. Herv. Gemeente. Schoorl, 2.30 uur. Kerstfeest voor de Zondagsschool. Groet, 10 uur, ds. C. M. de Jong. Oudesluis, 10 uur, ds. Kapteijn. collecte. Eenlgenburg, 2 uur, ds. Van Biemen. Anna-Paulowna, 10.15 uur. ds. Vorst- Wleringerwaard, 2.30 uur. Kerstfeest der Zondagsschool. Dirkshorn, 10.30 uur, ds. De MoolJ. Julianadorp. 10.30 uur, ds. De MoolJ. Callantsoog. 10 uur, ds. H. A. Enklaar, te Den Helder: 2.30 uur. Kerstfeest. Oudkarspel, 10 uur, ds. W. A. Nell, Diaconie-collecte; 2.30 uur, Kerstfeest en Zondagsschool. M Zuld-Scharwoude, 10.30 uur, de neer a. van Santen: 3 uur Kerstfeest en Zondags- gHoogwoud, 2.30 uur. Kerstdienst: extra collecte voor Diaconie. Burgerbrug, 10 uur, mej. v. d. veen. Schagerbrug, 1.30 uur, Kcrstf?est. St Maartensbrug, 5.30 uur, Kerstfeest. Slootdorp. 10 uur, Cand. v. Wezep. Middenmeer( 7 uur, Kerstviering Zon dagsschool. Kolhorn. 10 uur, ds. A. v. Biemen. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Van Beek. Broek op Langendijk, 10 en 3.30 uur, Heerhugowaard, 2.30 uur, Kerstfeest Zondagsschool. Oude-Nledorp, namiddags Kerstieest. Doopsgezinde Gemeente. Barslngerhorn. Geen dienst. Geref. Kerk. -chagen, 9.30 en 2.30 uur, ds. F. de ?s van Medemblik. •irkshorn. 9.30 en 2.15 uur. ds. Greving. Kolhorn. 9 uur. ds. D. Vlsch: 2 uur ds. J. Blokland van Anna-Paulowna; 3.30 uur. Kerstfeestviering Zondagsschool. Langereis, 3 uur, Zangdienst met mede werking van dubbelkwartet uit Noord- Scharwoude. Noord-Scharwoude, 10 en 4 uur, ds. Van Ark el. Broek op Langendljk, 10 uur, ds. Don ner. Voorbereiding H. Avondmaal. 3 uur ds. Donner. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur. de heer Van Noor dennen. Breezand, 10 uur en 3.30 uur de heer P. Boon. k Schagerbrug (Evangelisatiegebouw). 2 uur. de heer Verbeek. Cand. te Zeist. Wieringerwaard (zaal Boersen). 9.30 utr. de heer Verbeek. Cand. te Zeist. Bergen, Maranatha. 10.30 uur, ds. H. Bakker, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendljk, 10 en 3 uur, Leesdlenst. MAANDAG 27 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Dirkshorn, 2.30 uur, Kerstfeest voor de kinderen in café Pijper. op wees. dat er bij de spoorwegen maar raak gegapt wordt, nam niet aan, dat de 16-jarige de ouderen had ver leid. De belangen van de gemeenschap dienden z. i. den doorslag te geven waarom hij tegen G. B. en A. J. C. ieder een gevangenisstraf van l'/s jaar vorderde. Voor den 21-jarigen P. H. de B. oordeelde hij verzachtende omstan digheden aanwezig. Hij verdiende slechts f 20.— in de weelc, zijn vrouw verwacht een baby en een deel van het ontvangen geld had hij voor de bb'''1" gebeurtenis bestemd. De eiseh tegen luidde 7 maanden en tegen den 36- rigen J. K. 9 maanden. Het geval van den 32-jarigen besteller H. Q. uit Sint Pancras, die slechts f 20.per week verdiende, doch daarvan nog f 5.— moest verreizen, zijn ouders moest steunen en slechts f 1.p< - weck voor zich zelf hield, vond ook de Of ficier zielig. Tegen hem vorderde hij drie maanden gevangenisstraf. De verdediging. De verdediger, mr. dr. Buiskool, laakte de geste van de spoorwegen, die van het publiek hooge tarieven vor dert en deze arbeiders met zeer lage loonen naar huis stuurt. Uitvoerig be toogde pleiter dat de zware straffen niet noodig waren. Pleiter wees op de omstandigheden van verdachte G. B.. die zeker geen man met een misdadi- gen aanleg is en voerde ter verdediging van A. J. B. aan, dat deze 17'/i jaar de Ned. Marine als korporaal-machnist met een blanco strafregister heeft ge diend. Deze man heeft bovendien een meisje geëcht, thans een 19-jarige, die steeds hulp behoeft en hem altijd tot last zal blijven. Dit pleit zeker voor zijn moreel. Pleiter verzocht ten hun nen opzichte rekening te willen hou den met dj preventieve hechtenis en in het vonnis invrijheidsstelling te overwegen. Ten aanzien van den 21-ja- ,i"en P. H. de B. en den 30-jarigen J. K. voerde pleiter aan, dat zij voor de verleiding van den 16-jarige, die de goederen voor hen had weggenomen, w -en bezweken. K. was kostwinner voor zijn ouders. Hij verdiende slechts f 20.per week en dit voor verant woordelijk werk zonder contróle. Hij deed zijn werk goed en de stationschef wil beiden wel weer in dienst nemen. Ook voor hen vroeg pleiter de uiter ste clementie. De 32-jarige besteller H Q. noemde pleiter wel een heel droe vige figuur.. Hij liet zich verleiden de goederen naar buiten te brengen. Zijn moeder is maagpatiënte en heeft zeer onder hel gebeurde geleden. Pleiter verzocht zijn veroordeeling tot den tijd van het voorarrest en zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. De Officier, die gevoelde, dat in dit geval de grootste clementie op haar plaats was, liet het oordeel aan de rechtbank. t Nadat deze zich in raadkamer had begeven, deelde de President, mr. Krabbe, mede, dat het verzoek was in gewilligd. Verdachte werd lot twee maanden met aftrek van preventief veroordeeld en zijn onmiddellijke In vrijheidsstelling gelast. De uitspraak in de andere zaken werd bepaald op 28 December. EEN WOE8TELING. De Amsterdamsche garagehouder J. Rothschafer werd in de Wieringermeer met zijn auto aangehouden door een controleur. R. gaf voor geen persoons bewijs te bezitten en gaf op een gege ven oogenblik volgas en dank zij een groote sprong wist de controleur zich het lijf te redden. Een mud tarwe werd op de wagen aangetroffen. Voor den economischen rechter gaf R. de feiten toe en de Officier noemde het optreden van verd. ergerlijk. Hij vorderde 200 gulden of 40 dagen Mr Meijer vond die straf niet voldoende en veroordeelde R. tot 200 gulden of 40 dagen met een gevangenisstraf van twee weken. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 23 Dec. 1943. 10 tijdkoeien 1500—1650: 9 geldekoeien (magere 1300—1550; 19 ld vette Centrale: 1 kalfkoe 2200 6 pinken Centrale: 1 pink 700; 1 graskalf 400; li nuchtere kalveren 64 vette schapen en 22magere varkens Centrale; 5 biggen 50—60; 313 konijnen 1.— p. kg.; 25 kippen 0.90 p. kg.; 6 een den 0.90 per kg. Burgerlijke Stand. LANGEDIJK. Geboren: Jacob, z. van H. v. d. Wal en A. ten Wolde: Cornelia, d. van C. Hink en G. Bleeker; Maria Geertrui- da. d. van J. Baas en M. H. van der Gu- tik. Ondertrouwd: A. P. v. d. Heij den en G. Metselaar: Overleden: Antje Kroon, 75 Jr.. gehuwd met J. Verkroost; Anna S. Jan sen, 82 Jr.. gehuwd met D. A. M. Nieu- wenhuls; Geertruida Berendsen, 85 jr., wed. van J. Th. Schut. ANNA-PAULOWNA. Geboren: Drewe, z. v. A. A. Schou ten en P. Hoexum. Johannes A., z v. J. A. Schrama en M. M. Groot. Drewe A.. z. v. J. A. Hoexum en T. Ko ning. Abel A. J.. z. v. G. D. de Lang M. C. Heesters. Willem J. M.. z. v. W. J. Wilms en w. J. M. ten TiJe. Jan P.,. z v P Bas en J. Tiessen. Jit- se H., z. v. H. Veenstra en C. H. Dwars- waard. Aloysius J. G., z. v. P. J. Ko men en A. E. Oetelmans. Hubertus C. N. A., z. v. C. B. Leek en M. E. van de Kamer. Wilhelmina H. M., d. v A. C. StSenvoordon en M. Th. de Groot Cornelis J. H.. z. v. W H. Steenvoor den en P. M Scholten. Adrianus J., z. v. A. Veldman en J. M Schilder. Ondertrouwd: J. C. Waiboer en C. A. van Dljke. A. van Swaarden cn J. G. Klap. W. H. F. van Lierop en M. van den Berg. W. Leek en A. M. M. Smiers. Getrouwd: P. J. Kapitein en M. M Oosthof. H. Kreukniet en P. C. Schip pers. S. van den Hornaard en A. M. Kapitein. Overleden: C.P. C. Dorrestijn, oud 5 jaar. BARSÏNGERHORN Geboren: Petrus A., z. v. J. Kager en P. Truijman. Louris, z. v. J. Kaper en A. Keezer. Jannle, d. v. ,T. Kou- wenberg en A. Beunder. Dirkje, d. J Bruin en D. Wit. Overleden: Pieter Bood. 78 j.. we duwnaar van N. Sluis. Dignus Schrij ver. 71 j., weduwn van N. van Zweden. Anna Vader. 81 j., weduwe van J Slikker. Ingekomen: Wed. J. de Gier—Strij der en gezin van Velsen. U. Zwaga van Haskerland J. G Winter van Den Helder. C. de Cock van Den Helder F de Jong van Kloosterburen. A Smid —Post van Den Helder. C. Maters en gezin van Den Helder. TJ. M. Kuiper van Harenkarspel. G. H Bot en gezin van Den Helder. J. v. Til van Alkmaar Vertrokken: D. v d. Vorst naar Zijpe. J Kuiper naar Den Helder. R. de Kort n. Hontenisse. J. F de Vos naar Wierlneerwaard. A. Visser—Smid naar Hemelumer Oldeohaert. A. J Sehellinkhout naar Velsen. C. Jes naar Utrecht G Bakker naar Hontenisse E. Heijnekamp naar Bergen N.H. ZIJPE. Geboren: Willem, z. v. L. H. Brandt cn A. stuivinga: Albertus Johannes, z. v. P. A. Heljne en J. C. Oudhuis. Ondertrouwd: L. Hendriks, 22 Jr., blombollenkweekcr te Den Helder en E. I. Smit. 20 jr., won. alhier. Gehuwd: J. Kramer en T. Prins. Overleden: Jan Kool, 69 jr., echt genoot van G. Vries: Jan Brouwer. 77 Jr., echtgenoot van M. M. Voorthuijsen. TEXEL. Geboren: Dirk, z. v. T. van der Veer en E. Hovlnga. Jan J.. z. v. J Bruin en B. J. Kiewiet. Dirk, z. v, D. van der Plas en J. M. C. Weisz. Wilhelmus Pz. v. P H. de Porto en O. S. H de Grave. Theresla M.. d. v. J. Smit en P. J. Kuip. Meindert J z. v. S. Nota en G J. Reus. ReiJer P„ z v P. Smit en J Witte. Eduard W„ z. v. J Otten en G. J. van Santen Ondertrouwd: A. A. de Ridder en J W. Letsch. Overleden: H. Witte, oud 14 Jr F Keyser, oud 73 1r.. wed. v. J. Rab. N Koning, oud 14 Jr. VERTRAAGDE OVERKOMST VAN POSTPAKKETTEN VOOR KERSTMIS. 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. - PTT be treurt het ook voor Kerstmis geen extra maatregelen te kunnen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te vezekeren. Rekening moet worden gehouden met een vertraging van ver scheidene dagen. Daarom wordt aan geraden de verzending zooveel moge lijk te beperken. In geen geval moeten waren, die spoedig aan bederf onder hevig zijn worden ingesloten. Van PTT-2ijde zal streng worden ge let op stevige en doelmatige verpak king, zorgvuldige adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adres kaart. Ten zeerste wordt aanbevolen een tweede adres in het pakket te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzender zijn vermeld. Nieuwe postzegel van 30 cent. Van 6 Januari a.s. af zal aan de postkantoren de nieuwe zegel van 30 cent met de beeltenis van Cornelis Tromp verkrijgbaar zijn. De kleur is licht blauwachtig groen, het model la staand. De zegels zijn uitgevoerd in rotogra- vuredruk bij de firma Enschede en Zn. te Haarlem naar het gegraveerde ont werp van Hubert Levigne. Afmetin gen: 24 1/4 X 31M mm. (beeldvlak 21 1/4 X 28 mm.), in vellen van 100 en van 50 stuks. Ontploffing van projectiel DRIE ERNSTIG GEWONDEN. Dinsdagmiddag is bij het verrichten van werkzaamheden op den zuiger „Sltedrecht 9," liggende in t| tweede petroleumhaven te Rottercum, een projectiel ontploft, waardoor drie man nen meer of minder ernstig werden gewond. Het vaartuig had zand vervoerd, dat uit de Waalhaven opgebaggerd was. Bij dit baggerwerk was een projectiel van klein kaliber in de haalpijp geko men en beklemd geraakt tusschen den waaier van den centrifugaalpomp. Op een gegeven oogenblik ontplofte het projectiel met het gevolg dat de 24-ja- rige stoker T. Vleuger, de 28-jarige matroos J. Spruyt en de 66-jarige zuig- baas C. G. Stuy, allen wonen de te Sliedrecht, getroffen werden. De eerste liep verwondingen op aan hoofd, linkerarm en beenen. De twee de bekwam een schedelbasisfractuur en de derde brak een zijner beenen. De gewonden zijn per „Politie 11" naar het havenziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Extra kerstrantsoenen. Voor arbeiders met verlof. De Centrale Persdienst van het Ne- derlandsch Arbeidsfront meldt: Op aandringen van het Nederlandsch Ar beidsfront werd aan den wensch van een groote groep Nederlandsche ar beiders, die tijdelijk in het buitenland vertoeven en thans met kerst- en ou- dejaarsverlof in Nederland verblijven, alsnog tegemoetgekomen. Het betreft hier de verstrekking van de extra kerstrantsoenen, spijsolie, stroop en suikerwerken, waarvoor deze groep van Nederlandsche arbei ders aanvankelijk niet in aanmerking zou komen. Thans zullen, mede dank zij de be moeienissen van het Nederlandsch Ar beidsfront, de navolgende categorieën alsnog deze toewijzing ontvangen: a. de z.g, weekgrensgangers; b. de „Ost- bau"-arbeider, die met wachtgeld in Nederland vertoeven; c, de met verlof zijnde jongens en meisjes van den Germaanschen Landdienst en verder de verlofgangers, die tijdens de kerstperiode in Nederland vertoeven. Tenslotte ontvangen Nederlandsche mijnwerkers, die in Duitschland wer ken, doch dagelijks naar Nederland terugkeeren, voor zoover zij in het be zit zijn van een Duitsche toeslagkaart voor zwaren arbeid een dubbel rant soen olie. De wijze, waarop de distributie van de toegewezen artikelen zal plaats vinden, zal. dezer dagen nog nader worden bekend gemaakt. GEEN LOGIES' VOOR KORTER DAN VIJF L GEN. In pensions en kamer verhuurbedrijven. 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. In een dezer dagen in de Staatscourant opge- genomen beschikking van de secretaris generaal van het Dept. van Hfkidel. Nijverheid en Scheepvaart en van het Dep. van Landbouw, en Visschcrij. is de bepaling opgenomen, welke ook geldt voor de pensions, dat het ex ploitanten van kamerverhuurbedrijven verboden is voor korter dan vijf dagen achtereen aan een- en denzelfden per soon tegen betaling te verhuren. KLEINE MENU'S IN RESTAURANTS. 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. Het komt den laatsten tijd regelmatig voor, dat in restaurants uitsluitend de dag kaart en niet het menu aan de bezoe kers word voorgelegd. Deze handel wijze is voortaan verboden. Een des betreffende beschikking van de secre tarissen-generaal van de Dep. van Han- ael, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, gepubliceerd in de Staatscourant van 21 December 1943 bepaalt, dat indien in een restau rant een dagkaart wordt aangehouden, tevens de vaste kleine menu's hierop moeten worden vermeld. Komen in een restaurant op een dagkaart een of meer schotels of gerechten met vleesch, vleeschwaren of wild voor. dan dient op het vaste kleine menu, tegen afgifte van consumentenbonnen, een schotel of gerecht met vleesch. vleeschwaren of wild verkrijgbaar te worden gesteld. GEMENGD MEEL EN AARDAPPEL- TAPIOCA. •s-GRAVENHAGE, 23 Doe. Met Ingang van 25 December a.s. zal ge moogd meel, behalve op do gort. haver- moutbonnen ook verkrijgbaar zijn op de voor tarwebloem aangewezen bon non. Op do bloembonnen kan men dus in den vervolge 70 gram bloem of ge mengd meel per bon verkrijgen. De hoeveelheid gemengd meel, welke men tegen inlevering van een gort- of haver- moutbon kan koopen, blijft uiteraard 250 gram. Voorts zal men voortaan gemalen aardappeltnpioca niet meer kunnen be trekken op den voor vermicelli, mai- zena enz. aangewezen bon. Dit product kan men, evenals de gewone aardappel- taploca. met ingang van bovengenoem- den datum uitsluitend koopen tegen in levering van een gortbon. en wel ln een hoeveelheid van 250 gram per bon. HET SLACHTEN VAN KONIJNEN. Do persdienst van de Departementen van Handel. Nijverheid on Scheepvaart en van Landbouw en Vlsschcry vestigen er nogmaals de aandacht op. da* men, zoo eonlgszins mogelijk, konijnen des kundig op het abattoir moet laten slachten of dit anders een poelier moet laten doen, Slacht men het konijn zelf, dan dient men vóór het toebrengen van de keel- snede het dier to verdooven door met een rond stuk hard hout een harden slag vóór de ooren op het voorhoofd toe t.o brengen. In geen geval mogen de dieren door middel van „ophanging" worden gedood, daar dl* één van de ergste vormen van dierenmishandeling Waarn hoofdred., kunst en wetenschap pen H P v d Aardweg. Alkmaar: poli tiek redacteur: H J J Marinus. Den Haag; chef van dienst TJ N Adema. Alkmaar; buitenland Jac Broersen. Hoorn; binnen land en rayon Alkmaar- D A Klomp; spori en rechtb J Werkman. Alkmaar. Rayonrcdocteuren- Den Helder. A C van Kampen te Alkmaar; Schagen- A Ertks, Alkmaar. Kennemerland J Belterman te Beverwijk Zaanstreek W J Harwljne te Zaandam. West-Friesland: Jac Groot te Enkhuizen Verantw voor de adv -rubriek: W Ra- getlle. Koog aan de Zaan: voor de plaat selijke adv.: J, Keesman, Schagen.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2