De Spoorwegen beklagen zich... DEZE WEEK Kampioens- en Bekerwedstrijden vragen Uw aandacht. HET VOETBALPROGRAMMA. Jong en ferechf11 en oud aan 't werk De Nederlandsche Spoorwegen heb ben in de laatste vooroorlogsche Jaren ijverig propaganda gemaakt voor hel reizen per spoor. En Inderdaad het rei zen met den trein biedt vele voordee- len. Thans is er echter geen keus meer to maken en de spoorwegen behoeven dus geen concurrentie te vreezen. Wij meenen zelfs te kunnen aanne men, dat men gaarne een wat rustigei verkeer had. gezien het in beperkte mate beschikbare materieel. Dat desondanks de Spoorwegen alles doen om het den reiziger aangenaam te maken, dat zij voor zijn veiligheid zorg dragen en al wat daaraan vastzit zoo goed mogelijk trachten uit te voeren verdient dus lof. Een dienstregeling Niet alleen, dat men ln normale tij den spoorboekjes uitgaf om de dienst regeling ter beschikking van het pu bliek te stellen, maar ook werden op de perrons en ln de wachtkamers grooto vellen aangeplakt, waarvan men kan aflezen, welke treinen en welke uren voor den betrokkene van belang zijn. Nu echter de papierschaarschte ei oorzaak van is. dat niet ieder ln het be zit kan komen van een spoorboekje, zijn de aangeplakte vellen dus van nog urgenter belang dan vroeger. Het reizend publiek zou dus uit den brand zijn als niet de jeugd hier met ware vernielwoede aan het werk was getogen om dit comfort met den meest bekwamen spoed ongedaan te maken Wij raden dan ook ieder aan, die nota neemt van dergelijke vernielingen, eigenhandig de betrokken kwajongen? een afstraffing toe te dienen. De Spoor wegen zijn er tot ons aller gemak er maken deel uit van het gemeenschap pelijk bezit en zoomin men zijn eiger bullen voor zijn oogen laat verruïnee- ren, zoomin mag men toestaan, dat ge meenschappelijk bezit of zelfs ook maar eigendommen van een ander ongestraft door een onopgevoede jeugd beschadigd worden. Een ambtenaar der Ned. Spoorwegen deelde ons in verband met het boven staande mede. dat steeds wanneer nieuwe dienstregelingen over de oude vernielde werden geplakt, altijd weer de jeugd zorg droeg voor een snelle verwijdering. Weg ruiter!! En is het wonder, schVijft deze amb tenaar dan verder, dat dc jeugd een dergelijke mentaliteit bezit, indien men let op de ouderen? Daar het noodig was een massa'e controle-ontduiking te voorkomen, moest prikkeldraad worden aangelegi lands de spoorbaan Voor het opnemen der watermeters liet men een strook vrij. Prompt bleek deze doorgang te voldoen aan den eisch, waaraan vroeger een grooter deel van het emplacement voldeed, n.1. ontgaan der controle. Men plaatste een Spaanschen ruiter in de opening. Het ding werd op zij gezet Men trachtte met prikkeldraad de ver sperring van den doorgang door de', ruiter te handhaven, alles met het zelfde resultaat. En hier was geen sprake van kinderen, doch van volwas sen mcnscheri. Is het dan niet beg- ge lijk dat de controleerende ambtenarer van de Spoorwegen niet mals zijn mei hun processen-verbaal! !t Is droevig, maar 't zal het eenige middel zijn. om menigeen manieren bij te brengen. En wanneer kinderen aldus voorgegaan worden, is het dar. wonder, dat langzaam maar zeker een verwildering van de jeugd optreedt waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden? Verboden te rook en Een conducteur vertelde eens, dat de bordjes „verboden te rooken" eenvou dig werden losgeschroefd en meegeno men. Wanneer dan de fatsoenlijke burgei instapte, was hij dankbaar een ..eigen teeltje" te kunnen draalen, ondanks protesteerende blikken van medereizi- ger(sters), want zijn kinderen hadden hem dat mogelijk gemaakt. Als hij met hen op reis is, coupé „Niet Rooken", dan zegt hij: „helpt vader oppassen Jongens, als de „zwarte bende" komt, ls het „pijple ult'M Van opvoeding gesproken! En dan zwijgen we nog maar van he' bekladden der wanden, vernielen der •ensters en het verdwijnen van deur knoppen en leeren riemen, gevolgd door de riemen, die dóórvoor in de plaats werden aangebracht. Wanneer leder zichzelf aan een ze kere discipline onderwerpt, die niet straffer behoeft te zijn dan de wetge ving in het eigen gezin, en men let daarbij op de jongeren, dan ware ai héél veel gewonnen. SCHAGEN. DE ZIGEUNERBARON. Donderdagavond waren wij getuige van de opvoering van „De Zigeuner baron" door de gemengde zangver- eenigingen ..Caecilia" van Barsmser- horn en van „West-Frisia te \iinkel, in Theater Royal alhier. Evenals Woensdag was het Theater tot. de laatste plaats uitverkocht en naar wij vernemen ook voor de opvoe- i mg op heöenmidag, die precies 2 uur zal aanvangen. Laten we direct zeggen, dat een der gelijke sublieme opvoering dat ten vol le verdient. Aangezien we reeds eer der een verslag van de opvoering te Barsingerhorn opnamen, kunnen we dit keer kort zijn. Wat hier door deze beide vereeni- gingen gepresteerd wordt, geheel met eigen krachten, laat elk dilettantisme ver achter zich. De prachtige koren werden met een zeldzaam warm tim bre, met zulke fraaie nuanceeringen en kleur, en met zulk een glasheldere zuiverheid vertolkt, dat het publiek telkens met daverend applaus van zijn enthousiasme getuigde. Ook de solisten, waarbij we gaarne wijzen op den voortreffelijken zang en voordracht van mevr. Blaauboer-Jonk en van mevr. Buys-Grin. kregen meer malen een geestdriftig „open doekje". De regie was uitstekend verzorgd. De koorleden speelden de geheele ope rette met een zekere souplesse mee. die prettig aandeed en nimmer storend W£en bijzonder woord van hulde komt in dit verband toe aan den heer Lan- gereis. die van zijn rol een creatie maakte, echt in .operette-sfeer" was er die veel b'egrip toonde voor zijn taak. Het Zijper-Salonorkest begeleidde zeer beheerscht en muzikaal en had een groot aandeel ln dit succes Aan het einde kwam het to' en stormachtige ovatie van de zijde vnn het publiek. Men was zoo opgei','/'., dat men de traditioneel „race" nr. de garderobe vergat. Het werd grootsche hulde voor de beide korer en den dirigent, die genoodzaakt werd het slotkoor te laten biseeren Wij willen dit verslag dan ook niet eindigen zonder onze getokwenschen ann den bekwamen directeur, onder wiens zeer muzikale leiding ,deze prachtige operette van Johann Strausi tot zulk een hoogte werd opgevoerd. VRIENDEN IN DEN NOOD! Dat er nog altijd menschen zijn te vinden, die bereid zijn hun naasten In den nood bij te springen hebben we deze week met vreugde kunnen constateeren. Toen het gezin De Jongh in de Veld straat door bonnendiefstal in de zor gen was geraakt, hebben wij den toe stand, waarin deze menschen, buiten hun schuld, geraakt waren scherp be licht. Voor verschillende goede verstaan ders is een half woord genoeg geweest en van eenige menschen, ook zelfs van ver buiten Schagen. zijn ven gekomen, waardoor het gedupeerde gez'n zich weer eenlgermate kon red don. Bravo dus, Sohagenaren en gij uit de omgeving die het hunne deden' Dat was goed gedaan! SCHAGEN-NIEUWS. Zondag a.s. ontvangt Schagen I een van haar oudste tegenstanders, n.1. Texel I. voor de bekercompetitie. Dot zij een gevaarlijk tegenstandster is, be wijst wel het feit, dat zij in haar afdee- ling één van de sterkste, zoo nlel wat spel betreft de allersterkste is. Zij zul len het Schagen dan ook niet cadeau geven. De wedstrijd begint om 115 uur. Schagen II gaat naar Winkel I voor het gouden kruis. Dit zijn In dit tour- nooi 2 van de sterkste ploegen, zoodat de winnaar een goede kans maakt, eeni- gen tijd „door te kruizen". Daar Schagen II aan een gelijk spel voldoen de heeft, start zij als favoriet. Het derde ontvangt voor het gouden kruis een onbekenden tegenstander. n.1. Vios II van Warmenhuizen. We zien met belangstelling dezen kamp tege moet. In verband met het vroege speel uur van Schagen 1 vindt deze wedstrijd om 3 uur plaats. De opstellingen van de jeugd zijn: Schagen B—Oudesluis A. Y. Reens, doel; W. de Jongh, H Schoorl, achter; P Annevclt, A. Del ver, J. Kolenbrander, midden, O. do Graaf Jr., P. de Boer, K. Rol, G. van der Kuit, K. Domper, voor Schagen d—Al cm. Victrix i. C Spaans, doel; D Bakelaar. D. Bak ker, achter; D. Verduin, C. Kossen. S. de Boer, midden; J. Sijnesaal, J. Ruige- tuin, H. de Graaf, C. Bruin, J. van Vliet, voor Schagen C—Alkmaar A. P. R v d. Oord, doel; J Lakeman, W. Schouten, achter; W. Schroevers, Th Blokker, C. Tuinman, midden; J. Hopman, M. Eikelenboom, H. Kuit- waard, P Groot, C. Kooy, voor G el-Zwart A—Schagen A. S. Koning, doe!; P Wardenaar, H. v. Geebergen, achter; H. Hei'lgers, N. Tromp. A. Duinker, midden; Nic. Ver duin. G Schouten, J. Raven. H. Voort huizen. K. Borst, voor. HANDBALPROGRAMMA. Afd. 2 C: HAV 1DTS 1; Lycurgus. 1—Dokev 1; Sparta 1—Udi-Wik 1. Afd. 3 C: DTS 2—Olympia 2; HAV 2—Udi-Wik 2; DTS 3—Dokev 2. Wieringerwaard. Godsdienstonderwijzer. - De Eerw. heer J. C. van Blijenburgh, thans 'e Assendelft, heeft het op hem uitge brachte beroep als godsdienstonderwij zer naar hier aangenomen. D.E.V. - De tooneelvereeniging D E V. heeft in studie genomen het mooie too- neeïstuk „Jong zijn we maar éénmaal". Het ligt in de bedoeling dit tooneol- stuk meb Paschen op te voeren Barsingerhorn. Dc gouden klomp. - Zondagmiddag traden door bemiddeling van Koorn's Amusementsbureau in café Droog te Kolhom Kees Manders en de zijnen op. Vooral vóór de pauze vonden de num mers waardeering, waarin Manders als humorist en zanger optrad. Ook de zang van Tini van Asch viel in den smaak, evenals het gebodene door den pianist-accordeonnist Martin Evich. Over de tooneelaanklecding was het publiek echter allesbehalve enthousiast en men vond mede in verband daarmede den hoogen entreeprijs niet In overeenstem ming met de kwaliteit en kwantiteit van het gebodene, ook al omdat men zoo langzamerhand te plattenlande iets gewend is. Van Koorn's Amuse mentsbureau had men betere organi satie verwacht. Heer-Hagcwaard. Jeugdkoor. - Alhier is een onderaf- deeling van de gem. zangvereeniging „Ons Genoegen" opgericht en wel van kinderen van 7 tot 14 jaar. De leiding hiervan heeft de heer Schut, hoofd der o. 1 school te Heer Hugowaard-Noord, op zich genomen. Momenteel zijn reeds 62 kinderen toegetreden, terwijl nog meerderen worden verwacht. Nieuwe Nieiorp. Angob. De afdeeling van den „Angob" geeft weer een mooien avond. Onze oud-plaatsgenoote mej. Nelly Menagé Challa komt voordragen en als spreker komt Wim Rijsdorp, de honds- secretaris van den „Angob". Zondagmorgen is er een cursusver gadering, waar Wim Rijsdorp spreekt over het alcoholvraagstuk. Ook wordt er een winkelraamtentoonstelling ge houden. n.1. een week in Winkel en een week te Nieuwe-Niedorp. Hieraan is een publieksprijs verbonden, want wie een korte toelichting kan geven oi de spreuk „Geheelonthouding bevor dert de sociale welvaart" kan per dorp een mooi bock winnen. Het gaat bij lo ting, dus ieder heeft de kans. Aartswoad. Verhuur weiland, - Het door het kerkbestuur alhier te huur aangeboden stuk weiland, voorheen In gebruik bij W. Wiedijk, is toegewezen aan den heer j H. Hamming. Monstering van alle paarden en voertuigen. Op Zondag a.s. Dc Burgemeester van Den Helder brengt ter kennis van belangheb benden: In opdracht van den Ortskom- mandant Den Helder zal op ZON DAG 12 MAART 1944 een monste ring worden gehouden van alle in deze gemeente aanwezige paarden en voertuigen. Voor de eigenaars en bezitters, die noordelijk van de Doggersvaart wo nen. zal de monstering plaats heb ben te DEN HELDER, AAN DE SPORTLAAN OM 8 UUR. Voor dc eigenaars en bezitters, die zuidcljjk van de Doggersvaart wo nen, zal dc monstering plaats heb ben te JULIANADORP, LOOPUIJT- PARK OM 14.30 UUR. Belanghebbenden dienen er voor zorg te dragen op tijd en ter aange geven plaats met de paarden en voertuigen aanwezig te zijn. K.O.V. Hel vijfde en laatste abonnements concert in dit seizoen, dat de Haarlem- sche Orkest Vereeniging op Zaterdag 11 Maart a.s. te 3 uur in de Concert zaal „Harmonie" te Alkmaar zal ge ven, wordt verzorgd door het Residen tie-Orkest onder leiding van Frits Schuurman. De solist van dezen middag is Henk van Wezel, cello. Het concert wordt geopend met de Ouverture voor de Opera „Titus" van W. A. Mozart. Hierna zal Henk van Wezel met orkestbegeleiding het cello concert in D gr. terst van J. Haydn spelen. Na de pauze volgt het Romantisch Intermezzo van Joh. Wagenaar, waarna het concert wordt besloten met de Variaties over een thema van Jos. Haydn „Chorale St. Antoni" van Joh. Brahms PREDIKBEURTEN. voor Zondag 12 Maart 1944. Ned. Herv. Gemeenten: Schagen, 10 uur, ds. Prins van Wijngaar den. Eenlgenburg, 10 uur, de heer Broekman. St. Maartensbrug, geen dienst. Anna Pauiowna, 10.15 uur, ds. Vorstman. Julianadorp, 4 uur, de heer Borghardt, zangkoortje. Kolhorn, 10.30 uur, cand. K. Bosma; in trede. Haringhulzen, 2 uur, cand. K. Bosma; intrede. Wlerlngerwerf, 10.30 uur, de heer Van Blyenburgh van Assendelft, Centr. dienst. Hlppolytushoef, 10.30 uur, ds. v. Beek. Den Oever, 2 uur, ds. Van Beek. Noord-Scharwoude, 10 u., ds. Noll. Broek op Langendljk, 10 en 3 uur, ds. Koole. Zuld-Scharwouda, geen dienst. Winkel, 2.30 uur. ds. W. A. Nel!. Dirkshorn, geen dienst. Heerhugowaard. 10 uur, ds. De Mooy. N.-Nledorp, 10 uur, de heer Van Noor dennen. O.-Niedorp, 3 uur, ds. De Jonge van Schoorl. Koedijk, 10 uur, ds. Roobol; bevestiging diaken. Wieringerwaard, 1.30 uur, ds. Oosterbaan van Barsingerhorn. Warmenhuizen, 2.30 uur, ds. J. H. Klein Wasstok Doopsgezinde Gemeenten: Barsingerhorn. 10 uur, ds. Oosterbaan. N.-Niodorp, 10 uur, da. Rothfusz. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt; 14 Maart, Jongerenkring. Broek op Langendljk, 10 uur, ds. De Groot van Alkmaar. Geref. kerkt Schagen, 8.30 uur. ds. J. v. d. Mlje; 2.30 uur, ds. J. v. d. Mije Biduur v h. gewas. Kolhorn, 9 uur en 2.30 uur, ds. D. Vl9ch Langerels, 3 uur, cand. C. v. d. Vaart, afscheid. Dirkshom, 9,30 en 2.18 uur, ds Greving. Krabbendam. 9.30 en 2.30 uur, cand. G. Visser van Amsterdam-Noord. Warmenhuizen. „Ons Huls", 6 uur, ds. Greving. Broek op Langendljk, 10 uur, leesdienst; 4.45 uur, ds. Rlgtor. Noord-Scharwoude. 10 en 4 uur, ds. Van Arkel. Evangelisatie: Schagen, 10.15 uur, ds. v. d. Loos uit Haarlem. Schagerbrug, 2 uur, de heer v. d. Kraats van Waddlnxveen. Winkel (zaal Bruin), 10 uur, de heer E. L. de Wltt. Den Oever. 10 uur. de heer O. Deen. Weaterland, 3 uur. de heer O, Deen. Hlooolytushoef, 10 uur, de heer C. N Oraaff. Breezand. 10 en 3.30 uur. de heer Boon. Bergen, M*>»-nnatha. geen dienst. Chr. Geref. kerk. Broek op Langendljk, 10 en 8 uur, lees dienst. DEN HET,DER. voor Zondag 12 Maart 1944. Evangélisatle Vijzclstr.. Zondag v.m. 10 en n.m, 5 uur. samenkomst: n.m. 12.15 en 2.30 uur, Zondagsschool. Woensdag, n.m. 7.30 uur. Bijbelkring Donderdag, n.m. 230 uur. Vrouwenk rans. Vrijdag, n.m. 7.45 u., Zangdienst. Ned. Herv Gem., 10.30 u„ Doopsgez Kerk, ds. H. Cramer. Cal- lantsooe Ned Herv. Gem., 10 uur. mei C. A. Elink Schuurman Oer. Kerk Statlonsoark. 10 uur. ds. J. H. Donner; 5 uur. id. van Broek op Langendiik. Julianadorp. 4 uur, n.m de heer Borg hardt: zangkoortje. Chr. Ger. kerk a. d. Steengracht, v.m. 10 en n.m. 5 uur. de heer Rebel. Leger des Hetls. Spoor- gracht 35. 10 uur Hëlligtogssamenkómst: 7.30 uur, openbare verlossingssamenkomst: Donderdag 7.3n uur. samenkomst: Zaterdag bidstond Herst Ev. Luth Gem.. Weezenstr.. 10.45 uur. ds, A. Johannes. v Fd^m: 12.30 uur, Zondagsschool. Oud- kath. kerk. v.m, 8.30 uur. TI, Dienst (oas- toor H J. Verheyh Evang. Palmstr., v.m. 10.30 uur, cand j. Borghardt. TEXEL. Ned. Hen-. Gemeenten: Den Burg. v.m. 10 uur, ds. Visser. Oosterend. v.m. 10 liur. ds. Kok. Waal, v.m 10 uur. ds. v. *t Hooft. Koog n.m. 3 uur, ds. Kok. Den Hoorn v.m. 10 uur, de heer Giet hoorn. maandcoll.: 15 Maart, 7,30'uur, Bij bellezing in de pastorie. De Cocksdorp. vm 10 uur, ds. Salm. coll. Fonds Alg. Chr. Bel. Oudesc^ï'd. n.m. 3 uur. ds. Visser. Dooosgezlrde Gemeente: Oosterend, v.m. tnso u. ds Knot. Doop Geref. Kerk H.V. Oosterend. 10 en 3 uur. ds. v. d. Plas. BEROEPEN. Ds. P. H Kapteyn. predikant alhier beeft een beroen ontvangen naar de Ned Herv, kerk te Winschoten. Nu ligt dan het 75-jarig jubileum van de Harmonie weer achter ons. Daar is een concert geweest en een receptie en alle Schagenaren hebben betuigd, dat ze toch wel erg veel op hebben met de Harmonie Zoo gaat. het nu in het leven. '1 Is heelemaal geen geheim, dat de Har monie nu niet wat je noemt van groo- ten b!oei kon spreken. Ze heeft als 'n vermoeide wandelaarster de laat ste kilometers strompelend, vallend en weder opstaand den mijlpaal 75 be reikt en dan zeggen de medeburgers. „Hè, die goeie ouwe I-Iarmonie toch! Wat hebben we toch veel aan haar te danken, en wat stond ze altijd trouw op haar post." 't Is maar goed. dat de heer Westenberg beloofd heeft zijn in vloed bij de jeugd aan te wenden ten einde het ledental op te voeren, an ders zag lk de toekomst duister in. Want. leden, vooral jonge leden, daar mankeert het aan. We zullen zien wat het wordt en ik hoop er het beste van Dat het concert goed geweest is. daaraan valt niet te twijfelen, want niemand minder dan Jac. Jansen, die zelf den dirigeerstaf over de Harmo nie gezwaaid heeft, zegt het. En ik ge loof niet, dat hij er de man naar is •:!echte muziek goed te praten, al wordt ze dan ook door vroegere dis cipelen ten gehoore gebracht. A.s men zoo dagelijks gast mag zijn van de Nederlandsche Spoorwegen dan kan men veel ervaren, vooral van de zijde der reisgenooten Daar zijn er. die lezen en er zijn er. die de voorkeur geven aan een gezellig bab beltje. Deze laatstcn veraangenamen de reis. Zoo zat er eens een meneer tegenover mij die een m'ddei wist om zelf jenever te maken. Wie herinnert zich niet den tijd. dal onze huismoe ders zelf de boterfabrlcatie ter hand namen? Enfin, het jenevervraagstuk had dadelijk ieders belangstelling en het fabricageproces werd in den bree- de behandeld en door de verschillende reizigers belicht Er was sprake van kopjes suiker en bekers rogge. Een an der meende, dat gerst beter was De stofbehandeling was- „roeren", een maal 's morgens en eenmaal 's avonds Er werd mij zelfs verteld, dat iemand, die had moeten evacueeren en zl.1n em mertje met edel vocht in een sper gebied had moeten achterlaten, een Ausweis hao gekregen om eenmaa' daags te gaan roeren. De allerlaatste handeling voor de consumptie was een distillatieproces sajet nemen om het brouwsel over te hevelen „Heb jij dan nog sajet?" vroeg er een. „Als je dat niet hebt, hang je er je sokken maar in," meende een ander. Verder spin ik het proces maar niet uit. In ieder geval: Prosit! En ja, lezer, dan zijn daar helaas ook andere ervaringen. Zoo is het mij over komen, dat ik bij het instijgen in den trein bemerkte, dat men aan de bin nenzijde den deurknop vasthield, ken- ne'ijk met de bedoeling mij den toe gang tot het deels leege compartiment te ontzeggen. Nu was dat achteraf be zien niet zoo heel erg. want toen ik (n de coupé ernaast had plaats geno men, trof ik reizigers, die de vlucht genomen hadden vanwege de lieder- 'ijke taal. waarvan de „heeren" zich bedienden. En dan bevonden zich nog wel „dames" in hun gezelschap. Een ionge vrouw met een baby op den arm. werd een halte verder toege schreeuwd en voor de mal gehouden toen zij met haar kind op een van de leege plaatsen in den overigens vollen trein wilde plaatsnemen Dan bekruipt je in het anders zoo gemoe delijke boemeltje de lust. om zulke ke rels hardhandig eenige beschaving bij <c brengen. Vandaag is dan voor de laatste maal „Dc Zigeunerbaron" in Schagen en menig lezer, die er van genoten heeft, zit thans rustig met z'n krant bij de kachel van hel vrije weekeinde te ge nieten en heel'l een schoone herinne ring aan hetgeen hij hoorde en zag Ts het contrast de oorzaak er van dat de zigeuners die door hun zwer vend leven toch niet op stoere dege- 'ijkheid kunnen bogen, hier zoo lief derijk ontvangen zijn? Kunt u zich grooter tegenstelling 'ndenken, dan tusschen oerdegelijke Noórdhoil. boeren en boerinnetjes. Schager burgers eenerzijds en het jo- !!ge. zingende donkere volkje ander zijds? Wel rrteer had Schagen hooge gasten binnen zijn wa"en (of was het binnen zijn s'ooten. maar het punt Schagen „stad" of „dom" komt nog wel eens aan de orde) en nu is het een baron, en wat voor één. Tk zal dit alles niet spoedig vergeten. Telkens als Ik langs 't marmeren bord met de gouden letters; „Nico Snel", toonkun stenaar" wandel en dat is tweemaal oer dag dan zal ik denken aan de zigeuners. Inderdaad de heer Snel kan dien tlte1 van toonkunstenaar met eere PU7.7.LE. ONZE EERSTE MAART-OPGAVE. Welke plaatsnamen? De te vormen namen waren: 1. Go- redijfc, 2. Deventer, 3. Vlaardingen, 4. Naardcn, 5. Hoorn, 6. Leeuwarden. 7. Hce'sum. 8. Enkhuizen. 9. Benning- broek, 10. Breuke'en. De toegevoegde letters zijn: g, d. v, n. o, a. e, e, b. waaruit gevormd kan worden den naam: Bodegraven. Toekenning Fehruari-prijs. De Februari-prijs f 2 50 is gewon nen door den heer A. Btok, Mo'en- vaart 68. Anna Pautowna. met 34 p en 4 goede Febr.onl Deze priis is van Maandag af bij het Bureau dezer edi- t.fo te ftohaeen in ontvangst te nemen De prijswinnaar begint nu met een schoone lei. Alle anderen behouden hun punten. Verder komen thans nog op de lijst voor P Olivier 23 n„ C Marees 26 p. L, J. Roggeveen 24 n.. Mevr Roep— Rregrr>°n 22 o,. Tr. de Ktork 18 p Tac. .T. Kater 18 n. en verder een groot ^antgi met minder punten Geregelde inzending der opl, is de ze kerste manier om aan een prijs toe te komen ONZE NIEUWE OPGAVE. (No. 2 der Maart-serie). Het kleinste aantal Een vierkant doosje zonder deksel kan precies 9 vierkante blokjes bevat ten. Er zijn er echter maar 8 in. ge nummerd van 1 tot 8. Ze liggen in deze volgorde: In 't kleinst mogelijke aantal ver schuivingen moeten nu de blokjes komen te liggen in deze volgorde: Zooals ieder zal inzien komen voor de eerste verschuiving alleen in aan merking 3 naar rechts of 1 naar be neden. Men behoeft alleen aan te geven welke blokjes men achtereenvolgens verplaatst en in hoeveel zetten men het gewenschte resultaat bereikt heeft. Op'osstogen (2 p.) inzenden t.ot uiter- 'ïjk 17 Maart aan het Bureau dezer Editie, onder motto: Puzzle-Rubriek. Alkmaar opent het drafseizoen Om het kampioenschap van Neder- zland! Vijf clubs zullen de korte, maar zware competitie om den hoogsten titel spelen en de vraag is thans: wie van deze vijf zal straks de sterkste blijken te zijn? O ja, we weten het wel: men gunt de Volewijckers den titel, al ware het alleen maar omdat deze Amsterdam- sche club zoo'n prachtig korte historie heeft, omdat deze club het voorbeeld is van een goed geleide vereeniging, waar de leden werkelijk alles voor hun club over hebben. We hebben zoo'n idee, dat er heel wat clubbe stuurderen zijn, die jaloersch zijn op de Volewijckers.... Maar zijn de Volewijckers de sterksten? Zou een Heracles niet even sterk kunnen zijn? Zou VUC werkelijk kansloos zijn? Zou de a.s. kampioen ln het Zuiden dan heusch niets in de melk te brok kelen hebben. En' zou Heerenveen al bij voorbaat gedoemd zijn om onder aan te kornenV Wij weten het niet, maar we meenen, dat de strijd dit jaar zeer hevig zal zijn en dat op het oogenblik geen positief zwakke en geen positief sterke club aan is aan te wijzen. En let nu eens op. Heerenveen opent de serie met een thuiswedstrijd tegen VUC. De Hagenaars zullen vermoede lijk al heel blij zijn met een gelijk spel, doch we vreezen, dat zelfs dat gelijke spel niet behaald zal worden. M.a.w. we houden het op de Friezen. Dan is er Heracles—Volewijckers. Hier durven we geen voorspelling te doen, omdat beide clubs van ongeveer gelijke kracht zijn. Vermoedelijk zal de techniek op den achtergrond staan en zal enthousiasme het grootste wapen zijn. KFC of OSV? Klossekampioenschappen! Een aantal zeer belangrijke wedstrijden is op komst. Of liever, ze zijn al aangevangen. Dat zijn de ontmoetingen tusschen de kam pioenclubs van de twee laatste seizoe nen. En men weet waar het om gaat: er is een kansje om te prmoveeren En zoo hebben we in onze tweede klasse A de strijd tusschen OSV en KFC. Wie van deze twee zal de gelukkige zijn, om met de kampioene van 2B te mogen vechten om een plaatsje in de eerste klasse? Ons dunkt, dat de Koogers dit jaar iets sterker zijn dai OSV en dat dus de Koogsche club een goede kans maakt Maar gemakkelijk zal het niet zijn. om in Oostzaan te winnen. Men kan in elk geVal rekenen op een spannende ont moeting van begin tot het einde. Helder is er bijna. Reeds werd HFC geklopt met 51 en dat beteekent. dat de Haai lemmers alleen nog een kans zouden maken, als zij een nog grootere zege op Helder behaalden. En dat ge looft natuurlijk niemand. Want men be denke wel, dat bij een gelijk aantal wedstrljdpunten het doelgemiddelde beslist. Vandaar, dat het noodzakelijk om een zoo groot mogelijke over- inning te boeken. Tenslotte Vitesse '22 tegen ADO '20. De twee kampioenen van 4C. Het is be- grfjpe'ijk dat de jongste kamptoen de beste kansen heeft voor het algemeen kampioenschap en zoo is ook hier ADO favoriet. Maar het krachtverschil lijkt ons toch wel zeer klein, zoodat een errass'.ng zeker niet onmogelijk is. De Strijd in het Zuiden Er is een klein kansje, dat in het Zuiden morgen de kampioene ook be kend wordt, maar dat kan alleen, als een der twee cand'daten een veer laat Die mogelijkheid bestaat natuurlijk PSV moet namelijk naar Willem II dat weliswaar zelf geen kane meer heeft, doch zich zeker tot het uiterste zal geven. Longa speelt, thuis tegen Roer mond en wint. Men ziet dus, dat als PSV gelijk speelt, Longa kampioen is. Of het echter zoover zal komen? We vermoeden, dat een beslissingswedstrijd hier noodzakelijk zal worden. In de 4e klasse A speelt LSVV thuis tegen Atlas. Beide clubs hebben geen kans meer op de eerste plaats, zoodat een gemoedelijk partijtje gespeeld kan worden. We houden het op de thuis club. Het is jammer, dat Texel en Wierin gerwaard niet spelen, want zeer waar schijnlijk zou dan ook hier de beslis sing gevallen zijn. Integenstelling met wat we de vorige week schreven, moge hier even de situatie uiteen gezet wor den. Texel kan hoogstens 2z punten be halen als het den laatsten wedstrijd tegen Atlas wint. Wieringerwaard ech ter kan 23 punten veroveren, als het den laatsten wedstrijd tegen Vrone wint. En met deze laatste mogelijkheid moeten we terdege rekening houden. Echter, dit ls nog even toekomst muziek. Voorloopig zijn de bekerwedstrijden aan de beurt. We gaan bekeren! Veel zullen we over de voorwedstrij den van de bekerwedstrijden hier niet zeggen. Het zij genoeg, te verwijzen naar het programma en dan ftierkt men tevens, dat er verschillende interessan te ontmoetingen op het programma staan. We noemen bijvoorbeeld DWV VSV, de Kennemers—HVC, Alkm. Boys- Bi. Wit (ln het Olympisch stadion), N.- Niedorp—HRC, enz. De groepsindeeling hebben we reeds gepubliceerd. ReBt ons dus hier nog, even te vermelden, dat uit de groepen bestaande uit le en 2e klassers de twee hoogstgeplaatsten, ln de groepen, bestaande uit de 3e en 4e klassers de bovenste geplaatst wordt in de eigenlijke bekerronde. Drafseizoen geopend. De paardensport viert de laatste paar jaren hoogtij en Alkmaar spe ciaal mag hier met eere genoemd worden. Immers, de Alkmaarsche baan ls na Duindigt wel de meest ac tieve en de belangstelling in de kaas stad voor de courses is wel buiten gewoon groot. Dat laatste is niet te verwonde ren. De kleine Alkmaarsche baan stelt aparte eischen aan paard en rijder en dat is oorzaak, dat op deze baan elke keer weer verrassingen te noteeren zijn. En dat komt de toto ter. goede! En in direct verband daarmee staat de publieke belangstelling. Verrassende uitslagen maken d© courses aantrekkelijk. Het sportcomité „Vooruit", dat de courses organiseert, komt direct met een flink programma van vijf nummers voor den dag. waarvoor de inschrij ving ruim voldoende is. Elf paarden staan in den Openlngs- prijB, waarin Fioletta op 2040 m. ge zien der getoonden tijd van 1.34 een goede kans moet hebben, maar Fan tast, Elona en Edeldame op 2000 m. zullen zich ook niet onbetuigd laten. In aanmerking dient genomen dat er in het begin van het seizoen omtrent de capaciteiten nog weinig met zeker heid is te zeggen. In den Voorspoedprijs staan 7 zeer goede paarden, waarvan Douglas H, IJ Kennel en Captain Norton sterk de aandacht trekken. Veertien paarden vindt men in den Vooruitprijs met Welkom, Freddy Scott en Don Brewer a goede candidaten. Elf paarden staan ingeschreven in het nummer voor Amateurrijders: de Excelsiorprijs Het. bekende paard Xa- verius verdient weer de attentie. Het populaire kortebaannummer met 23 inschrijvingen besluit weer het pro gramma. Het sportcomité heeft op al le mogelijke manieren getracht het verblijf op het terrein en de werk zaamheden van den totalisator voor het publiek zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Wij twijfelen niet of het wordt een succesvolle openingsdag. Wnd hoofdred T) N Adema. Alkmaar, levens afd buitenland; politiek redac teur H J J Martnus. Adam (HAMA); chef van dienst Jac Broersen te Hoorn, tevens afd binnenland; kunst, letteren en wetenschappen H P van den Aard weg te Alkmaar; sport J Werkman te alkmaar Prov nieuws: D. A. Klomp te Alkmaar Verantw voor de adv -rubriek W Ra- getlle te Koog aan de Zaan; voor de olaatselljke adv J Keesman. Schagen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HeerenveenVUC Herncles-De Volewijckers EERSTE KLASSE. District IV. Willem II—PSV (2.30 u.) Eindhoven Spekholzerheide Longa-Roermond (2.30 u.) DISTRICT I. Tweede klasse A. OSV—KFC (kamp) Derde klasse B. HFC—Helder (kamp.) Vierde klasse A. LSVV—Atlas Vierde klasse C. Vitesse '22-ADO '20 kamp. Bekerwedstrijden District I G: WatervogelsBKC N.-Niedorp—HRC SchagenTexel II: VroneDTS Sijbekarspel—Succes „De Noordholla.tdschc". Gouden Kruiswedstrijden QQ. Alkmaar 1Alkm. B. 3 RR. HSV 1—Oudorp 1 Schoorl 2—HSV 2 TT. Hugo B 1—Kolp B J UU. SVW 2—Limmen 1 VV. Petten 1—SVW 1 WW. Uitleest 2—Vitesse 2 m. VZV 1—N.-Niedorp 2 .TJJ. Winkel 1—Schagen 2 VIOS 1—Dirkshorn 1 LLL. Vrone 2—Winkel 2 MMM. LSVV 2—DTS 2 GGG. Schagen 3—VIOS uuu. W.Waard 2—Geel Zw 1 VVV. Succes 2Koegras 1 WWW. BKC 2—Helder 3 Competitie. IE. Waterv. 2—Alcm. V 4 SB. Strandv. 1—RKDVO SE. Limmen 2Alkm. B. 4 SI. Andijk 3—WW 2 SM. Vitesse 3Alm. V. 8 SN. Koedijk 2—DTS 4 so. Geel Zw. 2—Winkel 3 Helder 5—HRC 4 Tex. Afd. Texel 2—Cocksdorp 1 MARKT LEEUWARDEN. 178 vette koeien. 52 melk- en kalfkoeien 41 pinken, 807 nuchtere kalveren. 153 wel de schaoen, 41 vette varkens, 105 kleine biggen Totaal aanvoer 1402 stuks. Overzicht: Vette koelen aanvoer zeer kort Melk- en kalfkoeien aanvoer zeer kort Hlqeen aanvoer zeer ruim. h»odei vlue Schaoen aanvoer Iets ruimer, han del redelijk. Drllzen duur. Voor het over! ge vastgestelde prijzen. De Veehouderli- voeren want zonder hem was de ba VOOVRCDl=lu, v°n niet zoo glorieus door dc Noord- centrale nam de aangevoerde koelen bij gebrek aan de daartoe noodzake-i hoUands^-he dreven getogen, 't Was on- I varkens, nuchtere kalveren, eenige scha- lijke apparatuur kon men een draadje1 vergeteüjk! pen en eenige pinken over. KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING. De Burgemeester van Den Helder brengt ter algemeene kennis, dat door den Ge meentelijken geneeskundigen en gezond heidsdienst, alhier, tot kostelooze inen ting en heiinenting zitting zal worden ge houden op Dinsdag 14 Maart 1944, van 14.08 tot 14.30 uur in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst aan den Middenweg 148, De- Heidei en Maandag 13 M*nrt 1344 om 14.000 uur ten huize van den heer J. A. Swaters, arts te Julianadorp. Loopuyt- park 1416. Ouders en andere verzorgers worden uitgenoodlgd hun trouwboekjes of ge boortebewijzen van de kinderen, waar voor Inenting wordt verlangd mede te nemen. Hun wordt in herinnering ge bracht, dat het. bewijs van Inenting moet worden overgelegd aan de afdeeling Al gemeene Zaken ter Oem»cnt«-Seeretarle. DEN HELDER. 9 Maart 1944. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS. SS Wachtbataljon ln Amersfoort, Landstorm Nederland. Knegsmnrine en de Gprmaan*rhi> SS in Nederland. Alle Inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor dc heen- en terugreis verkrijgbaar by de Nebenst.ellen der Waf fen-SS Amsterdam. Dam 4; Alkmaar. Lan- gestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gro ningen. Heerestr. 46: Enschede, Hengelo- schestraat 30 en het S5-Ersat?k<"nmando Niederlande. Den Haag, Korte VUverberg 5. 12 Maart. 9—12.00 uur. Groningen, Heerstraat 46; 15 -18 00 uur, Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstr 13 Maart. 9—14 00 uur. Amster dam, Dam 4 14 Maart, 9—14 00 uur. Utrecht, N V Huls. Oudegracht 245 15 Maart, 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg. Jlcn fleurige Sfeebmg RerRcnf men gauw, naefe cfiênfcn ran „he (pauw." <ÜP- Verdr. Oord hoek Hekelstrtel. 2439, ALKMAAR.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1944 | | pagina 2