TROOST! [WEI PINKSTERFEEST. Door alle eeuwen heen is het Pink sterfeest door den mensch. die niet al leen bij brood wenschte te leven, be grepen als de overwinning van den geest op de stof. Wanneer men bereid is deze waar heid niet slechts met zijn hersenen maar ook met zijn hart te overdenken zal erkend moeten worden, dat dit „be sef" van het Pinksterfeest één der schoonste waarden is. die de mensch op zijn levensweg medekreeg. De overwinning van den geest op de stof! Het ligt open voor een ieder, dlts oogen heeft om te zien, als een blad zijde. geschreven in een eenvoudige en klare taal. Zouden millioenen blikken nog hoop vol gevestigd zijn op Christus, die den dood aan het kruishout stierf, zoo Zijn geest niet zijn uiterlijke verschijnine overwonnen had en als een gebundeld zoeklicht over de Aarde heen straalde'' Andere voorbeelden kunnen gekozen worden. Wanneer een Robert Koch niet bezield was geweest met een geloof, dat bergen verzette, zou de strijd tegen de tuberculose dan reeds tot het sta dium gevorderd zijn, waarin hij thans verkeert? Wilt gij de fundamenteele beteekenis van het Pinksterfeest de Goddelijke roep ?n maanstem leeren vatten verdiep U dan in de levensbeschrijvin gen van mannen en vrouwen, die iets van beteekenis tot stand gebracht heb ben. Gij zult ervaren, dat het 't geloof er stééds opnieuw het gelóóf was. dat tenslotte het pad naar het welslagen baande en alle ..dimensiale" moeilijk heden terzijde stelde. Na den dood op het oogenblik waarop, gelijk onze dichter Werumcug Buning het in zijn onsterfelijke ,.Tn Memoriam" gezegd beeft, ,,de ziel haar verren tocht mag wagen" heeft de geest het lichaam overwonnen, en dit volmaakt onafhankelijk van de vraag hoe gij U het Hiernamaals voorstelt. Bij de symfonieën van Beethoven gaat het niet in de eerste plaats om de trompetten en violen, maar om den g e e c t, zooals het bij Rembrandt's ..Nachtwacht" niet vóór alles aankomt op de verf, doch op den geest, die den Meester bezielde, toen hij zijn doek schiep. Hoe kan ook de geest anders dan op permachtig zijn? Want. vóórdat de Schepper de wereld, de zon. de maan de sterren en de sneeuw schiep, moet Hij een ..denkbeeld" van dit alles ge had hebben. Wie het Pinksterfeest zóó verstzat. zal tegen alle levensleed opgewassen zijn, want hij weet. dat hoog boven hom stralend en onaantastbaar, eeuwifc en altijd-zegenend de hemel van den geest staat gespannen. H. P. VAN DEN AARDWEG. SCHAGEN. I. 11.30 2 uur Wln- SCHAGEN-NIEUWS. Op Zondag, ten Pinksterdag, vindt op het sportterrein aan de Loet (ingang Rusweg) een jougddag plaats. Hieraan nemen deel de jongste adsp. van de v.v. De Volewijckers, DTS. Alc. Victrix en Sdliogen. De wedstrijden vangen aan om 10.30 u en eindigen om 4 uur. Van 12.30 tot 13.30 uur vindt in de Posthoorn van den heer J. Peetoom een gezamenlijke bijeenkomst plaats, waar na om 2 uur de finales beginnen. Gaarne willen wij een leder opwekken deze wedstrijden ie bezoeken. Toegang is geheel gratis. Het programma luidt als volgt: ion Pinksterdag: A. 10 30 uur DTS—Alc. Victrix: uur schagen—De Volwlickers: C Verliezer a—Verliezer B: D. 3 u naar A—Winnaar B. Opstelling: II. Schuit: A. Lljffijt en A. Wonder; J Krouwel. P. Mens (aanv.) en L Boon: O Verduin. B. de Vries. A. de Graaf. C. Wit en Jb. Blokker. Res W. Spaans. J. Wlttcbol, P. v. d. Bereh. Maandag 29 Mei <2en Pinksterdag). Schagen B—Wieringerwaard A. Aanv. 12 uur. Opstelling: K. Kansen: w. de Joneh en H. Schoorl: P. Anneveldt, A. Delver en H. Voorthuizen: L. v. d. Kuijt. O. de Graaf. K. Rol, P. de Boer. aanv. en K. Domper. Res.: IJ. Reens. Th. Blokker. Schagen D—RKAFC B. aanv. 1.15 uur Opstelling: C Tuinman: D. Bakclnar en D. Bakker: P. Schroevers. D. Ver duin en .T. van Vliet; Joh. Sijnesscl. A Borst. Jb. Schouten, C. Spaans en J. Muntjewerf. Res H. Doll. B. van Rijswijk en II. de Graaf. U.V.O.-NIEUWS Ditmaal hockey aan de Loet. Op eersten Pinksterdag zal eindelijk door het UVO-bestuur aan de vele ver zoeken kunnen worden voldaan, ook weer eens een hockeywedstrijd op het grondgebied van Schagen te laten ver spelen. Dank zij het bestuur van de v.v. Schagen zijn de Uvonen thans in de gelegenheid gesteld den velen sport liefhebbers tot besluit van het seizoen een inderdaad interessanten wedstrijd aan te bieden. Zondag om half vijf zal het eerste heerenelftal van UVO op het voetbal terrein aan de Loet voor een invitatie- propaganda-ontmocting ontvangen de sterke derde klasser Hermes uit Den Helder. Het UVO-elftal dat in de competitie in de eerste klasse afd. Noord-Holland een heel goed seizoen achter den rug heeft, zien wij tegen Hermes nu niet direct winnen het verschil in kracht is twee klassen maar dat de Scha- ger heeren. met aanvoerder Dick van Loon als spil aan het hoofd, behoorlijk parlij zullen geven is zeker. Zij. die houden van sport welke in een hoog tempo gespeeld wordt, kunnen bij hockey hun hart ophalen. De speeltijd is 2 x 35 minuten. De toegang is gratis. KERKNIEUWS. In de vacature-ds. P. H. Kapteijn werd uit een viertal predikanten door het kiescollege der Herv. Gemeente gekozen: ds. ,W. Chr. Smits te Wor- mer, die daarna door den Kerkeraad werd beroepen. Noordscharwoude. Benoemd. - De heer J. van Schaik. ambtenaar ter secretarie van de ge meente Langedijk is benoemd tot klerk le klasse ter gemeente-secretarie van Heemstede. Operette-vereen. „Caecllia". - In de jaarvergadering van de operette-veree- niging Caecilia werden bij de gehouden bestuursverkiezing de aftredende be stuursleden allen herkozen. Op voorstel van het bestuur besloot men den heer G. Hop. in verband met zijn vele ver diensten voor de vereeniging als muzi kale medewerker, te benoemen tot eere-lid. Er werden verschillende be sprekingen gevoerd over de voorberei dingen van de uitvoeringen van de operette „Het Jolige Weeuwtje" van Franz Léhar. Er zal weer de uiterste zorg aan worden besteed. De voorloo- pige datums der uitvoeringen zijn 18 en 25 Juni en 2 en 9 Juli a.s. Zuidscharwondc Bridgewcdstrjjd. - De uitslag van den in café Kramer alhier gehouden brid- gewedstnjd was als volgt: Oneven lijn: C Bras en H. Kramer 14 pnt. le prijs; N. Kaan en P Deutekom 18 pnt 2e pr.; J. Zijp en L. H Overtoom lB'/z pnt.; C. Goudsblom en C. Bakker 22 J4 pnt.; J. Blaauw en P. Goot 28 pnt.; A. Jonker en T. Jonker 25 pnt. Even lijn: M. Goudsblom en De Wachter 20 pnt.; G. Vroling en A Weel 19pnt.; J. v. d. Abeele en K. Ruiter 30 pnt.; C. Borst en P. Eecen 15'/r pnt le prijs; J. Komen en P. Kramer 23 pnt.; G. van Rijn cn J. Heidsma 18 pnt., 2e prijs. Anna Paulowna. Vergadering Schoolfeest vereeniging. - Met het goede voorbeeld van ver leden jaar voor oogen. toen het school feest uitstekend slaagde, besloot de Schoolfeestvereeniging in haar in Voor burg gehouden vergadering, ook dit jaar een dergelijk feest te organiseeren. Voor kinderspelen en wedstrijden hoopt men weer over dezelfde terrei nen te kunnen beschikken, films zijn al besproken, een ijsje, koek en ranja komen er met medewerking van onze middenstanders wel. Muziek zal op de sportterreinen ook niet behoeven te ontbreken, maar zal het gelukken voor allen, dus voor de ruim duizend kin deren der openbare- en r.k. scholen en de Helderschc hulpsehool een cadeautje te koopen? Dat wordt het groote pro bleem. Financieel stelt het hooge eischen. veel hoogere dan verleden jaar. Maar dat komt in Anna Paulowna onder het motto: „het is voor de kin deren" vast voor elkaar. Geld speelt dan geen rol. Vier leden, mevr. Winnubst, mej. Teer en de heeren Folge en Op 't Veld. zullen hun uiterste best voor de ca deautjes doen. Het zoeken van oplossingen voor de velerlei moeilijkheden, die thans aan het organiseeren van een feestje vast zitten. eischte veel tijd en aandacht van de vergadering. Van de overige agendapunten noemen we alleen de bestuursverkiezing. Gekozen werden de heeren Jb. Geerligs en G. Berbee, de eerste als opvolger van den niet-her- kiesbaren heer D. Rezelman. de tweede in de plaats van den heer Jac. Prins, die zich niet langer beschikbaar stelde Beide aftredenden werden door den voorzitter, den heer G. H. Geerligs. be dankt voor het goede werk. dat zij in het belang der vereeniging en dus voor de kinderen deden. Nog geen heropening Vecrburg. - De heropening van Veerburg, die op Pinksteren zou plaats hebben met too- neel- en muziekuitvoering, gaat door omstandigheden niet door. MELKPRIJSTOESLAG BLEEF IN 1944 ONVERANDERD. Saainhoorigheid der boeren vereischl. De Bond van op Coöperatieven grond slag werkende Zuivelfabrieken in Noord Holland heelt Vrijdag in café Centraal te Alkmaar zijn algemeenc vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. N. Blauwboer, die een speciaal woord van welkom richtte tot den voorzitter van F.N.Z., den heer H. K. Koster, het buitengewoon lid. den heer Ammers van den Zuivelbond en den afgevaerdigde van de Vereeniging van Oud-leerlingen van Kaasmakers, den heer Groot. Hij deelde mede, dat hu voor de saainhoorigheid groote ver wachtingen heeft van de wekelijkséhe veigaderingen van directeuren en voor zitters der aangesloten fabrieken. Ook in óe toekomst zal men in de eerste jaren zeker met een ordenende economie te maken hebben en daarom moet saamhoorigheid onder de boeren in hooge mate eisch zijn. De secretaris ingenieur G. Kranen, deelde mede, dat het ledental uit 45 fabrieken bestaat, waarvan er 30 in bedrijf zijn; de fa briek te Beets kon op 1 Mei weer in werking gesteld worden. In 1943 ver werkten de aangesloten fabrieken 101.732.000 kg. melk. De uitvoerige meddeelingen leverden het bewijs dat de bond al het moge lijke doet om de vakbekwaamheid le bevorderen, en het wetenschappelijke werk steunt door cursussen en proef nemingen. Ten aanzien van de belas tingen voor de fabrieken, werd vee! en nuttig werk verricht. Van belang was. dat met medewerking van Caso- lana door de F.N.Z. het aangevraagde octrooi-Ferretti was vernietigd, waar door voorkomen werd. dat de bereiding van textielcaseïne en de fabricage van melkwol in ons land zou worden be lemmerd. De overheidsmaatregelen. Uit de mededeelingon stippen wij aan dat er nog geen sprake is van de ver hooging van den melkprijs tot het peil. dat noodzakelijk is om bij normale be drijfsvoering redelijke uitkomsten te bereiken. De in 1943 in het leven ge roepen melkprijstoeslag is voor 1944 op hetzelfde niveau gehandhaafd. Door het Bedrijfschap voor Zuivel is mede gedeeld, dat met terugwerkende kracht tot 26 December 1943 een tegemoet koming van 0.35 per 100 kg. melk in de gestegen melkaanvoerkosten zal worden verstrekt. Een maatregel welke groote ontstemming veroorzaakte is de heffing van 1.60 per 100 kg. ondermelk en karnemelk welke de fabrieken min der naar de boerderij terugleveren dan is toegestaan. De heer Hoogedoorn vroeg of het bestuur al iets gedaan heel't om dien maatregel ongedaan te maken. De secretaris deelde echter mede dat daar weinig kans op is, aangezien Den Haag zich op het standpunt stelt dat zooveel mogelijk gestreefd moet worden naar gelijke opbrengst van alle fabrieken en van meening is, dat er fabrieken zijn die de boeren onvoldoende in de ge legenheid stellen om karnemelk en on- dermlk terug te nemen. Er schijnt wel voor gevoeld te worden om de bepa ling. dat de boeren individueel niet meer dan 25"/o terug mogen nemen, te laten vervallen. Inplaats van den heer H. Prikken, die niet herkiesbaar was, werd met groote meerderheid van stemmen tot bestuurs lid gekozen de heer Broekens van Oudendijk. De winst en verliesreke ning over 1943 werd in ontvangst cn uitgaaf vastgesteld op ƒ46 805,81. met een saldo van ƒ5.964,14. 3.000.— werd ten bate van het loopende boekjaar gebracht en de rest bij de reserve ge voegd. Het nadeelig saldo van het coöperatief magazijn, grtiot 458.61. werd ten laste van de reserve van deze afdeeling gebracht. Het jaarverslag over 1943 werd con form vastgesteld. Het bestuursvoorstel om de Bouwcommissie voortaan Bouw en Werktuigencommissie te noemen, en het aantal leden-directeuren dier commissie van 3 op 2 te brengen en deze terstond herkiesbaar te stellen, werd zonder stemming aangenomen. De agenda van de op 1 Mei te hou den algemeene vergadering van de F.N.Z. leverde geen stof op tot bespre king. Rondvraag. De heer Jimming zou gaarne zien dat bij het toekennen van gratificaties aan het personeel der fabrieken, in de ver gadering van directeuren en voorzitters meer saamhoorigheid werd betracht. Da loonen mogen niet verhoogd won den, maar bepaalde gratificaties zijn wel toegestaan en nu doet zich het ge val voor, dat deze bij verschillende fabrieken niet gelijk zijn. Dit leidt tot ontstemming. De voorzitter merkte echter op, dat deze vergaderingen geen bindende be sluiten kunnen nemen, daar de fa brieksbesturen beslissen. Het zit dus niet altijd in het gemis aan saamhoorig heid in bedoelde veigaderingen. doch spreker heeft hoop, dat ze de grootere saamhoorigheid wel zullen verhoogen. De heer Hofstee verwachtte, dat ook in de toekomst de afzet van producten wel van bovenaf geregeld zal blijven. Hij verzocht daarom het bestuur de wenschelijkheid onder de oogen te zien of er gezamenlijk niet iets gedaan kon worden om de belangen van den boer bij den afzet der producten in de toe komst te dienen. De voorzitter noemde dit een moei lijk vraagstuk: wij zitten thans in een bevroren toestand en kunnen niet tot combineeren overgaan. Spreker zegde evenwel toe, het vraagstuk in het be stuur aan de orde te stellen. De heer H. K. Koster was van oor deel, dat niemand weet hoe de toe komst zich zal ontwikkelen. Hij ge loofde dat wel niemand zal veronder stellen. dat we na den oorlog de voor- oorlogsche vrijheid van handel terug zullen krijgen. Ook dan zullen we wel voor een geleide economie staan. Onze producten zullen ook dan als ruil objecten moeten dienen om ons volk weer een bestaan te verschaffen. En zeer zeker zal het goed zijn te pro- beeren daarin zeggenschap te krijgen. De enkeling zal daarbij geen gehoor krijgen. Het zal dus noodzakelijk zijn. dat de boeren zich sterk vereenigen en voor deze belangen georganiseerd optreden. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering. Predikbeurten. VOOR ZONDAG 28 MEI, len Pinksterdag. Ned. Herv. Gera. Schagen. 10.30 uur ds. M. van Wichen. Burgerbrug, 10.30 uur mej. v. d. Veen. Barsingerhorn, 10.30 uur cand. K. J. Bosma. Haringhuizen, nam. 8 uur cand. K. J. Bosma. Anna Paulowna, 10.30 uur de heer Jac. de Graaff. Dirkshorn, 3 uur ds. C. M. de Jong. Slootdorp, 10 uur centrale llthurgisehe dienst, ds. Meyer Drees en cand. Van Wezep, extra collecte. Wieringerwcrf, 2.30 uur Kinderdienst voor leerlingen lagere scholen. Oosterland. 10.30 uur ds. Van Beek. Westerland. 7.30 uur ds. Van Beek. Broek op Langendijk, 10 uur ds. Koo- le: 3 uur de heer Van Noordennen. Zuid-Scharwoude, 10.30 uur ds. J. J. B rijker. Oudkarspel, 10.30 uur ds. W. A. Nell: collecte voor de Zending. Koedijk. 3 uur ds. W. A. Nell. Nleuwe-Nicdorp, 7.30 uur ds. W. A. Nell. Winkel, 3 uur cand. Meilink van St. Pancras. Veenhuizen, 10.30 uur ds. De Mooy. Heer-Hugowaard, nam. 8 uur ds. De Mooy. Aartswoud, 10.30 uur ds. Kreb, extra collecte: verkiezing leden kerkeraad. Spanbroek. 2.30 uur ds. Baudet, extra collecte. Warmenhuizen, 10.30 uur de heer A. v. Santen. Schoorl. 10.30 uur ds. C. M. de Jong. Groet, zie Schoorl. Doopsgcz. Gemeente. Barsingerhorn. 10.30 uur ds. Oosterbaan. Nieuwe Niedorp, 10.30 uur da. T. Roth- fusz. Hippolytushoef. 10.30 uur ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen. 10 en 2.30 uur ds. J. v. d. Mije. Kolhorn. 9.30 en 2.30 uur ds. Visch. Nieuwe Niedorp, 7.30 uur ds. Visch. Dirkshorn, 10.30 en 3.15 uur ds. Gre- ving. Broek op Langendijk, 10 en 3.30 uur ds Donner. Noord-Seharwoude, 10 en 4 uur ds. Van Arkel. Krabbendam, 10 en 3 uur ds. Bosma, bevestiging jonge lidmaten. Warmenhuizen. 5.30 uur ds. Bosma. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur de heer Van Noor dennen. Schagerbrug, 2.30 en 8 uur de heer A. van Zetten. Winkel (zaal Groenhart) 10.30 uur de heer Van Zetten. Wieringerwaard, 10.30 uur de heer De Witt; 12 uur Zondagsschool. Hippolytushoef, 10 uur de heer C. N Graaff. Den Oever. 10 uur de heer O. Deen, Westerland. 3 uur de heer O. Deen. Breezand. 10 en 3.30 uur de heer Boon. Bergen. Maranatha. 10.30 uur ds. C. A. ter Linden van Zeist. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur Leesdlenst. MAANDAG 29 MEI (2e Pinksterdag). Ned. Herv. Gemeente. Jullanadorp, 10 30 uur ds. M. van Wi chen. zendingscollecte. St. Maartensbrug, 10.30 uur mej. v. d Veen. Schagerbrug, 10.30 uur ds. J. J. Brlj- ker. Eenigenburg, 9.45 uur ds. Cramcr van Den Helder. Kolhorn. 10.30 uur cand. K. J. Bosma Hippolytushoef. 10.30 uur ds. Van Beek. Broek op LonEendiJk, 10 uur ds. Koole. Hoogwoud. 10.30 uur ds. Kreb, extra collecte. Doopsgez. Gemeente. Broek op Langendijk, 10 uur ds. A. A. Sepp van Zaandam. Geref. Kerk. Dirkshorn, 10.30 uur ds. Greving. Broek op Langendijk, 10 uur ds. Idema van Alkmaar. Noord-Scharwoude. 10 uur ds. Van Ar kel Pinksterzangdienst. Krabbendam. 10 uur ds. Bosma. Evangelisatie, Hippolytushoef, 10 uur de heer O. Deen. Den Oever, 10 uur de heer C. N Graaff. Bergen, Maranatha, ds. A. C. van Uche- len van Amsterdam. Wieringerwaard. 10:30 uur, de heer E. L. de Witt. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, 10 uur Lees dlenst. TEXEL. VOOR ZONDAG 28 MEI. len Pinksterdag. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. half tien ds. Visser, zendingscollecte. Oostërend. v.m. 10.30 uur ds. Kok, zen dingscollecte. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur de heer Giet hoorn. zendingscollecte. De Waal. v.m. li uur ds. Visser, zon- dingscollecte. Eierland (Hoeve Wageningen) v.m. 10.30 uur ds. Salm, inzamel, zendingsoffcr. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Visser, maandcollecte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur ds. v. d. Veer. Oosterend, v.m 10.30 uur ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 en n.m. 3 uur dienst. Oosterend. v.m 10 en n.m 3 uur dienst Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. v. d. Plas. MAANDAG 29 MEI (2e Pinksterdag). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur ds. Visser, zen- riinesdienst. Waal. Koog en Oudeschild, geen dienst. Oosterend. v.m. 10.30 uur ds Salm. zen. dfngscollecte. Eierland (Wageningen) v.m. 10.30 uur ds. Kok. inzameling zendingsoffcr. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10.30 uur ds. Knot. Den Hoorn, v.m. 10.30 u. ds. v. d. Veer. Geref. Kerk. Oosterend, v.m. 10 uur dienst. Den Burg, v.m. 10 uur dienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend. v.m 10 uur ds. v. d. Plas. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de zitting van 26 Mei. Identiteitsplicht: P. M. te Schoorl, f 2 of l dag. Motor, en Rijwlelwet: C. T. te St. Pan cras. f2 of 1 dg. C. B. te St. Pan cras. N. Z. te Koedijk, ieder f 3 plus f 1 of 2 plus 1 dag. Wcgenverkecrsregeling: P. Th. L. te Nieuwe Niedorp, f i of 1 dag. Jeugdbeschermingsverordening: ,T. W te Broek op Langendijk. f 2 of 1 dag. Verduisteringsverordening: J. W 'e St Pancras, f5 of 3 dg. J. H. te Winkel. £12 of 8 dg. Vestigingsverbod: H. U. te Schagen, f5 of 3, dg. Dronkenschap: J. B. te Zijpe. f 6 of 6 dagen. Plv, hoofdredacteur Tj N. Adema, Alk maar; chef van dienst Jac Broersen te Hoorn: kunst, letteren en wetenschappen H P van den Aardweg te Alkmaar sport J Werkman te Alkmaar: prov nieuws D. A Klomp te Alkm? ar. Verantw voor de adv rubriek W Ra- gctlie te Koog aan de Zaan: voor de plaatselijke sdv J Keesman. Schagen Economische rechter. Langdurige vrijheidsstraffen voor zwarte handelaren Tienduizenden kilo's peulvruchten in den sluikhandel gebracht. Beverwijkers en Egmonders in de verdachtenbank. Voor den cconomlschen rechter te Amsterdam, mr. J. H. Meijer, hebben Donderdag vijf landbouwers en han delaren terecht gestaan, die op groo te schaal peulvruchten of zaaigoed hebben onttrokken aan de distributie. Tienduizenden kilogrammen erwten en hnonen brachten zij in den sluik handel en het grootste deel daarvan werd clandestien naar Duitschland vervoerd. Door de oplettendheid van den ambte naar van den C.C.D. den heer A. Bos- ser. kwam deze groote smokkelaffaire aan het licht. Deze ambtenaar was n.1 getuige van het verladen van peulvruch ten door de exportfirma Kuehne en Na gel te Amsterdam De ambtenasr stelde een onderzoek in. dat opzienbarende re sultaten opleverde Het bleek, dat een aantal mannen regelmatig tn de café's ..De Pool" en ..De Beursbengel" kwam en daar clandestiene affaires regelde. De groothandelaar J Boekee uit Bloemen- daal was de grootste van hen en hij deed daar zaken met de landbouwers H. Hou- tenbos en P. van der Molen, twee com pagnons uit Egmond-Binnen. Van wel ken omvang deze zaken waren, wordt duidelijk wanneer men weet dat Hou- tenbos niet minder dan 64000 kg. peul vruchten leverde. Nu de 5l-1arige Houtenbos zich had te verantwoorden, deed hij zich uiterst on schuldig voor. Onder snikken bekende hij een deel van zijn knoeierijen, die de voedselvoorziening tn ons land in ge vaar brachten doch hem groote winsten opleverden Hij bleef echter volhouden dat hit niets zou hebben geweten van ex port naar Duitschland. hoewel alle ove rige betrokkenen het wel wisten. De officier van justitie, mr P Bak hoven noemde dit een buitengewoon «rnstlge zaak Men kan begrijpen, hoeveel rantsoenen op deze wilze aan onze voedselvoorziening zijn onttrok ken De peulvruchten zijn in den elandestlenen handel gebracht, daarna weer clandestien verhandeld en ver volgens clandestien uitgevoerd. Als er iets is, waar we in Nederland zui nig op moeten ziin, dan ts dat wel op onze peulvruchten, hetgeen ook dul- deliik uit de distributiemaatregelen blijkt. Wel wilde de officier rekening houden met het feit, dat de verdachte niet ge heel gezond ts en thuis een gezin van tien kinderen heeft. Hit eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van één iaar- en drie maanden met last tot onmiddel lijke gevangenneming, alsmede een boete van f 7500 subB. drie maanden. Misdadigers tegen de volks gemeenschap. Nadat de verdediger, mr. dr. J. Buis kool. clementie had gepleit, deed de eco nomische rechter uitspraak. Hij legde er den nadruk op. dat de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk door deze lieden In ernstig gevaar Is gebracht. De eerste jaren zal de voedselvoorziening, ongeacht den oorlogsduur, moeilijk blij ven. Daarom blijven deze feiten zeer ernstig en moeten deze lieden worden beschouwd als ernstige misdadigers tegen de volksgemeenschap. Op schandalige manier hebben zij peulvruchten over de grenzen gesmokkeld onder het motto, dat Nederlandsche arbeiders en Fransche en Engelsche krijgsgevangenen hierdoor ge diend werden, terwijl het vaststaat, dat deze menschen nooit een boon hebbén gekregen. In heel ons land is op deze wijze geknoeid en er dient dan ook naai en perk te worden gesteld aan deze misdadigheid. Dit is een eerste berech ting tn deze zaken. Hier dient een voor beeld gestold. De economische rechter veroordeelde Houtenbos tot twee jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en onmiddellijke gevangenneming Verder legde hij een boete op van f7500 subs. drie maanden. De 71-jarige compagnon P. van der Molen, die hierna terecht stond, beken de tn groote trekken het hem ten laste gelegde. De officier van Justitie wilde rekening houden met den hoogen leeftijd en de zwakke gezondheid van den verdachte en eischte tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden, met af trek van voorarrest, alsmede een geld boete van f 10 000, subs. 5 maanden. Deze verdachte werd verdedigd door dr mr Francols Pauwels. De economische rechter veroordeelde den man tot 9 maanden met aftrek en onmiddellijke gevangenneming, dit op dezelfde motieven als de officier had aangevoerd. verder legde hij hem een boete op van f 15.000, subs 6 maanden. Daarna had zich te verantwoorden de 35-jarige handelaar L. J. M Roozen uit Beverwijk Deze man had. gebruik ma kend van den naam van een officleelen zadenhandelaar. 16000 kg. peulvruchten bestemd als zaaigoed, bij boeren gekocht tegen normale priizen, Daarna had hij de erwten cn boonen aan Boekee geleverd die zorgde, dat de zaak via Kuehne en Nagel naar Duitschland ging. Tegen de zen man eischte mr Rakhoven een jaar gevangenisstraf en f7500 boete. Nadat de verdediger, mr. Van Blcr- kom clementie had gepleit, veroordeelde mr Metjer den handelaar, dien hU een gevaar voor de tegenwoordige maat- schapnU achtte, tot een jaar en negen maanden met aftrek van voorarrest en een boete van f7500 subs. vijf maanden De 41-jarlge landbouwer J. J Tesselaar uit Beverwijk, had eveneens een belang rijke rol gespeeld en het zyne bijgedra gen om den elandestlenen export te be vorderen Tegen hem eischte de officier een laar en zes maanden, alsmede f7500 boete HU werd. na het pleidooi van mr Fr. Pauwels. veroordeeld tot twee jaar en zes maanden, met aftrek van voor arrest en f7500 boete subs vijf maanden De 24-1arlge landbouwer A. Schuyt uit Beverwijk was de laatste verdachte Ook hij was debet aan de affaire met duizen den kilo's clandestien geleverde peul vruchten. De elsch tegen dezen man luidde een Jaar en 7600 gulden boete. De economische rechter veroordeelde Schuyt tot twee Jaar met aftrek van voorarrest en f7500 boete subs. vijf maanden. Alle verdachten werden onmiddellijk gevangen genomen. De handelaar Boekee, die aan roodvonk leidende is, zal later terecht staan. SPORTREVUE VAN DE WEEK. Wedstrijden in Alkmaar en Zaandam. De Pinksterdagen staan wel in het teckcn van de sport. Om slechts een kleine, zeer onvolledige op somming te geven: Alkmaar en Zaandam houden wielerwedstrijden. Hoorn heeft voor de tweede maal in dit seizoen groote windhonden- rennen, Alkmaar roept beide Pink sterdagen de wandelaars uit bijna geheel Nederland op, om te wande len in de omgeving van de aloude kaasstad, dc tennisspelers spelen hun competities cn de voetballers hopen een nieuwe Nederlandsche kampioensclub te kunnen be groeten! Dat er verder in den lande nóg het een cn ander te doen is, spreekt natuurlijk vanzelf. Wielrennen! Dc Ronde van Alk maar, zoo langzamerhand een traditio- neele wedstrijd geworden, wordt Zon dagmiddag verreden op het parcours RippingstraatHeilooërdijkvan Hou tenkade. Nu de inschrijvingen ge sloten zijn, kunnen we hier wel ver klappen. dat in de klasse der Nieuwe lingen en der Amateurs een selectie is toegepast, zoodat we hier werkelijk de beste bezetting hebben, welke thans mogelijk is. Bij de profs is dat anders en zij die meenen, dat een Schulte er absoluut bij moet zijn, zullen teleur gesteld zijn. Maar zij zullen spoedig over die teleurstelling heen zijn, als zij een de Korver in actie zien. Een de Korver, die op het oogenblik op den weg méér presteert dan Schulte. En ze zullen een Lakeman zien, die toch ook tot de beste wegrenners van ons land behoort* En vele anderen, waaronder tal van goede bekenden uit onze eigen om geving: Zaankanters, Beverwijkers en Noord-Noordhollanders. Zooals Bosma uit Opmeer, waarover we verleden week schreven. Een dag later is Zaandam aan de beurt met een soortgelijk criterium. Maar dan alleen voor de nieuwelingen en amateurs. Om den volgenden dag te vervolgen met een wedstrijd voor de profs. We kunnen van Zaandam precies hetzelfde zeggen als van Alk maar: goede, sterke bezettingen en dus boeiende wedstrijden in alle cate gorieën. .Wandelen! S. A. V. heeft hard gewerkt, om alles in gereedheid te brengen voor het groote wandelfestijn, dat beide Pinlcstcrdagetf in Alkmaar gehouden wordt. Men weet het reeds: een record aantal inschrijvingen van heinde en verre. En we weten het uit ervaring: de organisatie zal kloppen. Als het weer meewerkt, kunnen de wandelaars een paar prachtige dagen beleven, 's Middags gaan ze naar de revue van S. A. V. en zullen daar eeni- ge uren vroolijk kunnen zijn. Guus Verhoeven toch heeft hier de leiding en dat zegt genoeg. Hondenrennen! In Hoorn waren de eerste hondenrennen een waarlijk grootsch succes, zoodat het niet te ver wonderen is, dat de Alkm.iarsche Windhondenrenvereeniging opnieuw courses in Hoorn heeft georganiseerd in samenwerking met de V.V.V, al daar. Ook nu weer zijn de beste Ne derlandsche honden ingeschreven, de prijzen zijn opnieuw verhoogd, zoodat alles een goeden dag belooft te wor den. O En dan de voetbalsport! Worden de Volewijckers met Pinksteren kampioen van Nederland? De kans is zeer groot. Immers, de Amsterdammers behoeven slechts gelijk te spelen tegen Heeren veen en ze mogen de kampioensvlag hlischen. Op papier is dat vrij gemak kelijk, maar in de praktijk? De Friezen Boekbespreking. PRIVAATRECHT EN STRAFRECHT VOOR ZOOVER VAN BELANG VOOR DE WATERSCHAPSADMINISTRATIE. Het reglement op het examen ter verkrijging cener akte van bekwaam heid in de waterschapsadministratie vraagt o.m.: „eenige algemeene ken nis van het burgerlijk recht en eenige kennis van strafrecht, strafvordering en burgerlijke rechtsvordering." Tot nu toe werd bij deze studie gebruik ge maakt van mr. Dam's boek. dat spe ciaal voor de gemeente-administratie werd geschreven. De heer Du Bois, hoofdcommies ter secretarie van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, werd bereid gevonden genoemd leerboek van mr. Dam om te werken tot een speciaal leerboek ten behoeve van de opleiding voor het Uniediploma voor water schapsadministratie. Het wil ons voorkomen, dat de heer Du Bois, die bij de bewerking van het boek tot grondslag heeJ't genomen het reglement op het examen voor het Unie-diploma met de daarbij behoo- rende richtlijnen, volkomen geslaagd is in zijn streven, deze uitgebreide leerstof in zoo'n kort bestek op over zichtelijke wijze te rangschikken, waar bij hij ongetwijfeld rijkelijk heeft kun nen putten uit de ervaring door hem persoonlijk opgeaaan, zoowel bij de opleiding voor als in de praktijk van de gemeente- en waterschapsadminis tratie. De z.g. „nieuwe wetgeving", in noten aan den voet van de pagina's vermeld, draagt er mede toe bij het boek nog overzichtelijker te maken. Zoo ook de korte aanwijzingen rechts van den tekst, die in niet geringe mate het zoeken naar een bepaald onderdeel vergemak kelijken. Een drietal onderwerpen, van belang voor de waterschapsadministratie, deed de schrijver een speciale behandeling ondergaan, n.1. het kadaster, het pand recht en de executie. De beteekenis. die de eerstgenoemde twee onderwer pen, het kadaster en het pandrecht, voor het bestuur en de administratie van waterschappen hebben, is voor hen die deze zaken te behandelen krijgen, genoegzaam bekend. Wat betreft de executie, dit onder werp is door den schrijver zoo volledig en concreet mogelijk aan de orde ge steld. Hierbij heeft de schrijver zich allerminst beperkt mede met het oog ook op de praktijk tot eenige algemeene of vage opmerkingen over de inderdaad moeilijke stof. Tenslotte zijn verschillende, in het boek van mr Dam gehandhaafde on derwerpen. teneinde de stof voor cur sisten en menschen in de praktijk meer toegankelijk te maken en meer te doen 3preken en tevens eenigermate meer te completeeren. aangevuld en daarbij soms met concrete voorbeelden ge ïllustreerd. Met dit nieuwe werk, dat naast een leerboek ter verkrijging van de ver- eischte kennis voor het examen, tevens bedoelt te zijn een vraagbaak voor de praktijk van de waterschapsadminis tratie, heeft de heer Du Bois onge twijfeld een belangrijke uitgave het licht doen zien. (De uitgave geschiedt door N. Sam- son N.V. te Alphen aan den Rijn). kunnen rustiger spelen, omdat ze niets te winnen of te verliezen hebben. Dat is een voordeel. Bovendien spelen de Friezen uit beter dan thuis, wat de Volewijckers als een waarschuwing mogen beschouwen En dus zal het zoo heel gemakkelijk niet gaan, daar in het Olympische Stadion Desondanks reke nen we er op, dat Maandagmiddag Am sterdam-Noord feest viert ter eere van de nieuwe Nederlandsche kampioen! Heracles en Longa ontmoeten elkaar in Almelo en tenzij Heracles eindelijk eens op volle toeren zou draaien, wint Longa. Intusschen geeft deze landencompeti tie niet die voldoening, welke men mocht verwachten. Slechts drie clubs de Volewijckers, Longa en Heeren veen hebben op volle kracht ge speeld en daardoor zijn eenige over winningen al te gemakkelijk behaald. Dat is jammer, want aan de waarde van het kampioenschap is daardoor af breuk ontstaan. Er worden verder nog verschillende competitiewedstrijden gespeeld, welke van geen belang meer ziin en ten slotte wijzen wij nog op één promotie wedstrijd: in de res. 3de klasse ontmoe ten de Alkm. Boys II op eigen veld Zandvoortmeeuwen II. Verleden week speelden de Boys-reserves gelijk tegen WA II, dat op haar beurt reeds de Zandvoort-reserves klopt. Er is dus 'n goede kans op een Boys-overwinning. VOETBALPROGRAMMA. Kamp. v. Ned.: HeraclesLonga; VolewijckersHeerenveen. Promotie 2e kl.: VVVSill. Boys; Limburgia—Goes. Promotie res. 3e kl.: Alkm. Boys II Zandv. Meeuwen II. Competitie: West-Frisia—OSV; HBC RCH; Atlas—N.-Niedorp. NVB-beker: Blauw Wit—Willem II; Groene Ster—DWV; PSV-UVV; LSC— Tubantia (alle 5e ronde). „NOORDHOLLANDSCHE." RK DVO—MFC 2: SRC—W.waard 2; Alcmaria 6—SVW 2; Schagen 3—BKC 3; Helder 5Helder 4; Alkm. Boys jun.Meerv. jun. Kamp. le kl.: DRCIVV 2; Schoorl— Berdos. Gouden Kruis-finale: VZV—W. Frie- Beker: SEWAlw. Forward; Holl. 2 Sijbekarspel. PUZZLE. Onze Derde Mei-opgave. Het gevraagde woord. De zeven woorden van 9 letters waren: 1. Kandelaar. 2. Evangelie, 3. Toonkunst, 4. Voorhoede, 5. Kleurloos, 6. Geldzaken, 7.Aangenaam. De volgens de getallen aangegeven let ters vormen het woord: Levensvreugde. Met genoeeen hebben velen deze niet te ingewikkelde ouzzle opgelost. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Mei-serie). 10 woorden uit 40 lettergrepen. Hieronder vindt men in alphabetlsche volgorde 40 lettergrepen. Daarvan kun nen 10 woorden van 4 lettergrepen wor den gevormd. Er zyn ook eenige plaats namen en eigennamen bij. Lettergrepen: a ar be hle bo de dels do dij eind ex fel fre gan han ka kar ke la lang lid ma men op po pro ri ro ser si spel ta tie tie tiek val ven vies y zen. Welke ztln de 10 bedoelde woorden' Oulossingen (2 punten) tot uiterlijk Vriidag 2 Juni 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder motto: Puzzle-Ru- briek. DAMRHPB'rK. Oplossing probleem 1849 (a en b) vorige rubriek. a. Groote bord Zw. 9 sch. op: 8, 11. 12, 16. 17. 18. 19. 20. 27 en dam oo 44. Wit 11 sch. op: 26, 26. 30. 33. 34, 36, 38 40, 42. 46. 49. Opl. 1. 30—24 (zw. 19 x 39). 2. 33—29 (ZW. 44 X 35). 3. 28—22 (zw. 17 X 28). 4. 36—31 (zw. 27 x 36), 5. 26—21 (zw. 16 x 27). 6. 46—41 (ZW. 36 x 47), 7. 38—33 (ZW. 47 X 38). 8. 33 x 2 fzw. 38 x 24). 9. 2 x 40 (zw. 35 x 44). 10. 49 x 40! b Kleine bord. 7vv. 5 sch. on: 41. 42. 43. 44. 34 Wit 8 sch. op: 21. 23 13 ©n dam op 24. Ooi. 1. 21—32 (zw. 41 x 22 gedw. OP 42 x 21 volgt 23—33 enz.). 2. 13 X 53 (zw. 34 x 13 gedw.) 3. 53 X 34 (zw. 44 x 23), 4. 24—14 en wint. Uit. den wedstriid. Noord-Holland—Amsterdam. In de party a?n het 9e bord tusschen T, Ravensteln, Alkmaar en J. .T. de Wit kwam na den 58sten zet van wit de vol gende positie voor* zwart 5 sch. op: 8. 9. 16. 18 25 Wit (Ravensteln) 5 sch op: 27, 28. 29. 34, 41. Zwart was aan zet en heeft weinig goeds door de dreleing 29 —24. HU speelde 8—13. waarop 29—24 volg de en nu was de partij zoo goed als be slist Zwart offerde door 1822 en 28 x 17 9—14. wit 17—12. zw. 14—19. wit 74—20. zw. 25 x 14. wit 17—7. zw. 19—73. wit 7—2. zw, 13—18. wit 27 en zw gaf op. Ter oplossing voor deze week: Prohleem 1850 van P. KI«utr> Jr. Zw. 11 seh. Op: 7, 12. 13, 14. 15. 16 18. 70. 22, 31. 36. Wit 11 sch. op: 21, 24, 27. 29. 33. 42, 43. 45. 47. 48. 49. b. Kleine hord: Zw. 8 sch. op: 73 74. 61. 62. 51. 52 54. 31. Wit 7 sch op: 42. 32. 33. 21. 7.2. 23. 24. Voor belde geldt: Wit speelt en wint. Onl. volgende rubriek MARKTBERICHT LEEUWARDEN. 47 stieren: 95 vette koelen: 134 melk en kalfkoeien: 15 pinken: 6 graskalveren: 356 nuchtere kalveren: 691 vette schapen: 828 lammeren: 19 vette varkens: 228 klei ne biggen: totaal 2419 stuks. Overzicht: Stieren aanvoer zeer kort: vette koeten aanvoer zeer kort: melk- en kalfkoeien. pinken, graskalveren, nuch tere kalveren en vette varkens aanvoer eveneens zeer kort; biggen aanvoer re- deiyk, handel kalm: schapen, lammeren, aanvoer ruim. handel kalm: de Veehou derij Centrale nam 100 runderen, enkele schapen en de aangevoerde varkens en nuchtere kalveren Duk lij Terwte, de bekende koffiebus- derw6rm» vu den Zunlunt, kunt U ook ou nog ioo'a oudcrwetsch kopje Troon Khenkcn. „Troost", ha beste koffie- turrogiit, heeft den geur en den smuk vu echte koffie..Vrug Uw winkelier „Troost" nu Tersvee. KOFFIESURROGAAT

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1944 | | pagina 2