Agrarische politiek van den nieuwen tijd. „Onvaderlandslievende schobbers in actie". VIF De vrijheid eener volks gemeenschap groeit op haar akkers. Sïen zegt, dat het Nederlandsoh® volk ®«h nuchter volk W en dat van de nuch- leren de boeren de nuchtersten zijn. Dee- wege laten wij ons niet vangen door pro- pogando-leuzen en blijven wij „onszelf". Het lijkt er soms op, alsof men het woord ..nuchter" gebruikt, maar het be grip „onnoozel" bedoelt. Want bezaten wij een, voldoende mate van nuchterheid, dat wil zeggen, van zin voor werkelijkheid, waren wij voor valsche leerstellingen niet vatbaar, dan moest onze plattelandebe volking allang begrepen hebben, dat ln het bijzonder voor haar de „nieuwe tijd" veranderingen teweegbrengt, welke slechts verbeteringen kunnen zijn. Ten deele als gevolg van een gezonden, natuurlijken afkeer van hetgeen weleer politiek heette, voor een grooter deel evenwel door het zich gevangen geven aan kunstmatig opgeroepen verkeerde voorstellingen, missen zeer velen den goeden kijk op 's werelds beloop. Zij ne men tegenover het „nieuwe" een afwij kende houding aan. zonder te weten, wat ztt precies doen. Want wij nemen niet de moeite zich uit het spektakel van oorlog en revolutie en uit den warwinkel van dagelijkache kletspraatjes even rustig te rug te trekken en zelfstandig na te den ken. Zoodoende zijn er bijvoorbeeld dui zenden boeren en tuinders in Nederland, «Ha nog altijd niet weten, wat de natlo- naal-soclallstische agrarische politiek bn- derscheidt van die der liberalistische pe riode. Zij hebben van hooren zeggen, dat dit nationaal-socialisme den menschen hun vrijheid afneemt, dat het de kerk bestrijdt, dat het er enkel op uit is om oorlog te voeren en naar wereldmacht te streven. Dat willen zij allemaal wel ge- looven. Maar dat ditzelfde nationaal-so cialisme al die onplelzlcrlge dingen net niet doet, maar o.a. wel een kerngezonde agrarische politiek voert, een hechte"*eco nomische cn zedelijke orde in do plaats stelt van de liberaal-democratische ver warring en boerenondergang, dat is hun onbekend. Daarom willen wij trachten in enkele ♦artikelen hieromtrent cenlge opheldering te brengen of althans onze lezers tot na denken te stemmen. Mochten er bij het kennisnemen van den Inhoud vragen rij zen, waarop men geen antwoord vindt, dan zullen wij die gaarne zoo goed mo gelijk behandelen. Twee belangrijke stellingen. De totale doelstelling van het nationaal- socialisme ls: een zoo gezond, sterk en welvarend mogelijke volksgemeenschap, waarvan niet het eene deel te vuur en te zwaard strijdt met het andere deel, maar die Inderdaad leeft als een gemeenschap. Ieder lid dier gemeenschap heeft tot plicht zijn kennen cn kunnen onbelem merd te ontplooien, ten bate van eigen en gemeenschappelijk welzijn. Persoonlij ke vrijheid ls een hoog gewaardeerd1 goed, dat niet mag worden aangetast, zoolang het niet wordt misbruikt om de gemeen schap in haar geheel of andere tot die gemeenschap behoorenden te schaden. Kort samengevat vindt men dit terug ln het beginsel: het algemeen belang gaat boven het groepsbelang, het groepsbelang hoven het eigen belang. Tn verband met ons onderwerp betee- kent dit, dat de belangen van de agrari sche leden der volksgemeenschap niet.mo- gen worden opgeofferd aan die van an dere groepen. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en de politiek wordt bepaald door hetgeen uiteindelijk aan de Daar het wel en wee van boer en tuinder ten nauwste afhangt van de te voeren agrarische politiek, hebben wö den heer D. v. d. Bos poort bereid gevonden, in een aantal artikelen voor ons blad een uiteenzetting te geven van de agrarische po litiek van „den Nieuwen TtJd". De schrijver is bU boer en tuinder voldoende bekend, zoodat een Inleiding t.a.v. den persoon van Van de Bospoort gevoegelijk ach terwege kan blijven. kracht, de welvaart, het geluk van het geheel ten goede komt. Zn nu zijn er twee waarheden, die de houding van het nationaal-socialisme be palen ten aanzien van de boeren (waar mee jfanzelfsprekend ook de tuinders bedoeld worden): le. Voor het gezond houden van het bloed ls een krachtige boerenstand noodzakelijk, omdat de stedelijke le vensvorm op den duur de levensver- nleuwende krachten verloren doet gaan. 2e. Een volk. dat niet zelf in zijn eer ste levensbehoeften voorziet, kan nooit een onafhankelijk volk zijn. Of, anders uitgedrukt: de vrijheid van een volk groeit op zijn akkers. Het ls zonder meer duidelijk, dat uit deze stellingen een geheel andere waar deering moet voortkomen dan uit de li berale leer: het gemakkelijkste leven is het beste en: voedsel is overal te krijgen; men haalt het bij voorkeur daar, waar men het goedkoopst terecht kan. Wij zullen ons thans eerst even bezig houden met het verband tusschen onaf hankelijkheid en voedselproductie, omdat wij allen als het ware dagelijks practische les over dit thema krijgen. Onze volkstaal heeft bepaalde kernach tige uitdrukkingen, die bewijzen, dat de eenvoudige man van den akker drommels goed weet, wat het eten van de eigen bo terham waard is. Wij zeggen: Wiens brood men eet, diens woord men spreekt, of: Wat je zelf hebt, daar hoef je een ander niet om naar de oogen te kijken, of: Verbouw altlid iets méér dan je op kunt, dan blijf je eigen baas. Elk van deze oude boeren-spreekwoorden betee- kent hetzelfde als onze stelling: Een volks gemeenschap kan pas vrij zijn als zij zichzelf voedt. Nu redeneert men in het liberale kamo met zijn wereldmarkt-theorie anders. Men moet zich vrijmaken van „klein denken": hot kan immers voordeeliger zijn elders te koopen dan zelf eerf bepaald product te produceeren. De ondervinding geeft echter afschrikwekkend commentaar ge noeg op die leer. Crisis op crisis. Enkele grootmachten weten zich de zeg genschap over de productie-gebieden te verschaffen en daarmee hebben zij wel en wee van de wereld in handen. En voor den boer komt dat, vooral in de 2lch in dustrieel ontwikkelende wereld, neer op wee zonder eind, voor alle volken loopt het uit op volkomen afhankelijkheid van de bczitters-speculanten. Zeker, in den eersten tijd van opkomende industrialisa tie cn wereldverkeer ging het wel goed met liberale productie- en handelsmetho den. Er werden consumptiegebleden ont sloten. welke alles opnam tin, wat ter be schikking kwam. Maar tevens werd aller- wege de productie naai' dezelMo prin cipes geprikkeld, terwijl natuurlijke .fac toren overal verschillende Invloeden uit oefenden, Dat voerde tot kunstmatige uit buiting van goedkoope mogelijkheden, ten nadeelc van de gebieden, waar duurder gewerkt moest worden, wilde ccn gecul tiveerde bevolking redelijk bestaan, Waar de liberale economische machthebbers ziiph enkel door persoonlijke wlnstbelau- gen laten lelden en volksnooden hun in wezen niet raken, ja. waar volksnood soms een middel kan zijn tot goedkoo- pere productie en ruimere winstmarges, daar moet wel de liberale economie cri sis na crisis veroorzaken. Losgelaten van natuurlijke levenswet ten, moet de wereld op drift raken. Re voluties, oorlogen, klassebotsingen, mate- looze rijkdom aan den eenen, bittere ar moede aan den anderen kant waren en zijn verschijnselen, welke in veelvuldig heid en ernst toenemen met het vorderen van de liberale ontwikkeling. Zoo werd het Europeesche landbouwbelang opgeof ferd aan de ontginning van Amerika, Ca nada, de Russische steppen, aan de ex ploitatie van tropische gebieden met niets eischende koelies. En zoo kon het ook zUn, dat een hoog ontwikkeld landbouw gebied als Nederland zijn boeren moest laten verkommeren en hen overleverde aan vreemde kapitaalsmachten. Een boerenvolk als het Dultsche werd met de liberale zweep den weg naar de Industrialisatie opgedreven. En eenmaal geïndustrialiseerd, moeBt het met zijn voortbrengselen concurreeren op de we reldmarkt, waar Engeland en Amerika meenden oudere rechten te hebben. Wer den deze „rechten" bedreigd, dan moest Duitschland uitgeschakeld worden door middel van een oorlog. Dat is de reden, waarom in 1870 Bismarck „het groote ge vaar" heette en waarover in 1914 het kei zerlijk-democratische Duitschland even zeer als in 1939 het nationaal-sociallsti- sche Derde Rijk tot een wereldoorlog om zijn naakte bestaan gedwongen werd. Het verloor den eersten wereldoorlog niet, omdat zijn soldaten minder waard waren dan die der anderen, maar omdat het voedsel tekort kwam, omdat het geen juiste „boerenpolitiek" gevoerd had. De oorlog van heden ls de uiterste conse quentie van het liberalisme, dat zich meer dan ooit bedreigd acht, nu de volken tot gezonder inzichten komen, zich niet meer wenschen te laten exploiteeren en In hun structuur weer boerenvolken worden. Maar oojj zonder den oorlog en zijn blokkade-politiek was de totale afhanke lijkheid van vreemden Invloed, overal, waar men niet van eigen bodem zijn brood kon eten, duidelijk te zien. Met name de Nederlandsche regeering had niets te vertellen over het welvaartspeil van het Nederlandsche volk. Zij was af hankelijk van de willekeur der Bj-itsch- Amerikaansche grootmachten; hier werd geteeld, wat zij wenschten en niet geteeld, wat zij om de één. of andere reden on- wenschelijK oordeelden. Het levenspeil van den boer en den tuinder werd niet bepaald naar hun bekwaamheid, naar hoeveelheid en kwaliteit van hun voort brengselen, maar naar de vraag of ergens ter wereld gelijkwaardige voedingsmidde len al of niet goedkoop ter beschikKing kwamen Van dezen onhoudbare» toestand is het nationaal-socialistische onafhankelijkheids streven de logische gevolgtrekking. Het nationaal-socialisme is maar niet ontstaan uit een dwaze machtsbegeerte van den arbeider Adolf Hitier, het ls de met de noodzakelijkheid van een onafwendbaar natuurgebeuren optredende reactie tegen een dwaas bestel van geld-dlctatuur. dat van de wereld een oord van noodelooze ellende maakte. En wat men nu overigens tegen be paalde uitingen van dat nationaal-socia lisme wil aanvoeren, van boerenstandpunt bekeken ls het net precies, wat we noo- dig hebben. We zullen dit ln een volgend artikel nader aantoonan. UIT DEN OMTREK. Langedijk. Beproeving sirenes. - De luchtbe- scherraingssirones zullen in dez- ge meente tusschen 14 en 17 uur bij wijze van proef in werking worden gesteld. Het signaal „luchtalarm geëindigd" (één minuut gelijkmatige toon) zal gegeven worden. De ULO-School bloeit. Er komt een vierde kracht. - De toeloop van leer lingen naar de ULO-School te Noord- Scharwoude is van dien aard, dat met ingang van 1 September a.s. een nieuwe leerkracht kan worden benoemd. De tuinbouwcursusscn zijn geëin digd. - De beide tuinbouwcursussen, welke aan den Langedijk gehouden werden door de Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting, zijn thans ge ëindigd. Op den laatsten cursusmiddag werd te Zuid-Scharwoude den leeraar. den heer Koppius van Akersloot, door een der dames namens de cursisten har telijk dank gezegd voor zijn duidelijke lessen. De inspanning, welke men zich heeft moeten getroosten door dezen cursus in practijk te brengen, is een zeer nuttige ontspanning geworden. Den heer Kop pius werd een cadeau aangeboden; mevr. Blom. die gedurende dezen cur sus aan de deelnemers gastvrijheid in haar woning heeft verleend, werd ver rast. met een fraaie plant. Na afloop van den cursus begaf men zich naar Oudkarspel, waar ten huize van mevr. Paarlberg een kleine kook demonstratie werd gegeven door mej. Liefhebber. Wanneer de gezaaide en geplante gewassen volgens de regelen van de kunst volgroeid en geoogst zijn, zullen zij dus ook gekookt kun nen worden. De heer Keijzér, die den cursus -te Oudkarspel geleid heeft, werd door mevr. Paarlberg hartelijk toegesproken. WIJ gelooven wel. dat deze cursus sen aan het doel hebben beantwoord. De Koolgalmug vliegt. Bloemkool en plantenbedden bespuiten, - De Plan- tenziektenkundige Dienst deelt mede, dat de eerste vlucht is geconstateerd. Het is noodzakelijk direct alle te velde staande bloemkool en plantenbedden van alle koolgewassen te bespuiten, ter voorkoming van het optreden van draaihartigheid. Burgerlijke Stand. Geboren: Louisc M., z. v. Theo- dorus A. Groen en C. Bergen. Maria Cl., d. v. S. Smit en J. Hes. Jan, r, v. J. Mulder en C. Blom. Agatha C., d v. Th. C. Leek en A. Molenaar. Cornelia J. d. v. S. H. Bommer en M. Koopman. Aris, z. v. H. Bouwens en A. Toepoel. Agatha G.. d. v. J. Vlugt en C. G. Bruin. Anny H.. d. v. Th. Runia en B. Braam. Ondertrouwd: Dirk Wiering en Geertje Dirkmaat. Getrouwd: Pietcr J. Bockcstein en Nceltie Bakker. Overleden: Pleter Dirkmaat, weduwn. van M. Pot. Hark Bouwens, weduwn. van M. Kroon. Noordscharwoude Concert Harmonie „Excelsior". - Donderdagavond heeft de harmonie ..Excelsior" in dc zaal van den heer T. de Bakker een concert gegeven. De belangstelling was jammer genoeg niet. groot, hetgeen wel te betreuren was, a ngezien de harmonie onder leiding van den heer P. Pranger een heel mooi concert heeft gegeven; de aanwezigen beloonden de uitvoerende telkens met een luid applaus. Dirkshorn. Geslaagd. - Onze plaatsgenoot de heer J. Polderman slaagde te Alkmaar voor het onderwijzersexamen, tevens be haalde hij de akte handenarbeid. De heer Polderman is inmiddels be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openb. lagere school te Barslngerhorn. Schaken. - De uitslagen van de voor de zomercompetitie' gespeelde partijen luiden als' volgt; Klasse I: J. Komen—J, Levendig ,H. Hooyberg—J. Bakkum afgebr.: 0—1; P. TijsenW. G. Bakkum afgebr.: S. Cnossen—L. Meinema 1—0; L. Mci- nema—S. Cnossen 0—1. Klasse II: P. Hoeve—C. Schuit Az. 1—0; E. H. Wind—A. van Dijk 0-1; N. SJemmer—J. Meineitia !/t. Klasse III: G. de GeusK. Ploeger 1—0: K. Ploeger—G. de Geus afgebr.; D. Stijbis—R, Kant 1—0, Anna Paulowna. Plv hoofdredaoteur Tj N Adema, Alk maar: chef van dlcnat Jac. Broersen te Hoorn; kunst, letteren en wetenschappen H P. van den Aardweg tc Alkmaar, sport J Werkman te Alkmaar: prov nieuws D A Klomp te Alkmia.*. Verantw voor dc adv rubriek W Ra- jtlle te Koog aan de Zaan: voor de plaatselijke sdv.: J. Keesman, Schagen, „Amicitia" van Wieringen komt weer. - Naar wij vernemen zal de bekende tooneelclub van Wieringen „Amicitia" op Zaterdag 24 Juni a.s. wederom op treden in de zaal van den heer Slikker. Na het eerste succesvolle optreden in den polder met „Betje regeert" heeft men gemeend nu eens met een meer komisch blijspel te moeten ko men, n.1. met „Geen dubbeltje in z'n zak." Gezien de belangstelling van den vori- gen keer, zullen velen dit tweede op treden van „Amicitia" willen bijwonen. Wieringerwaard. „Het Witte Kruis". Donderdag avond vergaderde de afd. Wieringer waard van „Het Witte Kruis" onder leiding van den heer Hofsté. Aanwe zig warén slechts 8 leden, w.o. één da me. Medegedeeld werd, dat de cursus E. H. B. O. nog niet kan doorgaan. Mate riaal is niet beschikbaar Wieringer waard is op de wachtlijst geplaatst. Mede naar aanleiding der notulen deel de dc voorzitter mede, dat de actie om leden te werven voor de wijkverpleging nog niet geheel is geslaagd. Getracht zal worden door verspreiding van cir culaires alsnog meer leden te krijgen, Do bedoeling is een tweede verpleeg ster aan te stellen. Voor Anna Paulowna en Wierin gerwaard is één wel wat onvoldoende. Dan is er propaganda gemaakt om eenige kinderen uit Amsterdam hier enkele weken onder te brengen. De voorzitter heeft zich met eenige boeren in verbinding gesteld met gevolg, dat 4 kinderen' tijdelijk geplaatst konden worden. Voor T geval dat iemand nog een kind kan hebben, houdt het be stuur zich gaarne aanbevolen. De rekening van den penningmees ter was bereids nagezien door de hèe- ren K, de Graaf en W. Peereboom. Eerstgenoemde deekie mede alles in or de te hebben bevonden. Ontvangen met inbegrip saldo vorig jaar f 1000.47: uitgaven f 692.79; batig saldo f 377.68. Onder dankzegging werd do - rekening vastgesteld. De begrooting sloot op een bedrag van f941.63 met een post voor onvoorzien van f 320'. Geprobeerd zal worden enkele artikelen, b.v. een ba by weegschaal. aan te schaffen. Vorig jaar werd 194 maal gebruik gemaakt van artikelen uit het magazijn. Alles komt regelmatig 1erug. Bij de rond vraag vroeg de heer Dc Graaf of er nog ledikanten beschikbaar zijn voor bevallingen.De voorzitter zeide, dat wanneer het beslist noodig is er een wordt afgegeven. Ook zullen de tenten nagezien worden. Dezer dagen zal er een in gebruik worden genomen. Ten slotte word nog goed gevonden, dat de voorzitter met den dokter het houden van ccn moedercursus zal bespreken. Verwêlht werd, dat hiervoor wel weer animo zal zijn. Winkel. ,De Doofpot" voor de tweede maal. Naar ons wordt medegedeeld, geeft Winkel's Tooneelclub op Zondag Jqli a.s. een tweede opvoering van het geestige blijspel in drie bedrijvsn „De Doofpot" door Jaap van der Poll. Gezien het enorme succes, dat de regisseur, de heer Mienis, bij de vorige opvoering met zijn club mocht oogsten, twijfelen wij niet of de zaal van Laan zal ook dezen keer weer geheel gevuld zijn. Voetbal- - Het bestuur van de voet balvereniging Winkel heeft besloten de leden weer in de gelegenheid te stellen om te trainen. Als trainer ingesteld de heer M. van Pelt. In overleg met de leden traint men gedurende het gesloten seizoen lederen Zondagmorgen; de adspiranten van 8,309.30 uur en de overige leden en junioren van 9-3011.30. - De training begint 25 Juni a.s. Onderwijzeres benoemd. - Tot onder wijzeres aan de O.L. School te Lutje- LAATSTE NIEUWS. Hel nieuwe wapen. Het Engelsche Ministerie vuor Bin- nenlandsche Veiligheid heeft Vrijdag, naar Reuter meldt, den volgenden raad aan het Engelsche publiek gegeven: „Zoodra de motor van een vliegtuig zonder bestuurder stil gaat staan, kan dat beteekenen, dat spoedig daarop de explosie volgt, wellicht binnen 5—15 seconden. Een ieder moet voor de uit werking der ontploffing de stevigste bescherming, die beschikbaar is, zoe ken, ook degenen, die zich in huis be vinden." Als een vuurpijl door de lucht. Het is iets angstwekkends", aldus een Reuterbericht. „de nadering van het Duitsche vliegtuig zonder bestuurder, dat als een vuurpijl door de lucht schiet. De vliegtuigen hebben een zekeren rhythmischen toon. dien men een zacht kloppen zou kunnen noemën. Bij nacht hebben zij een duidelijk geel schijnsel achter zich en in het schijn sel der zoeklichten ziet men, dat er een dikke rookpluim uit komt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag en in de vroege uren van Vrijdag waren zij, met onderbrekingen, vele uren lang boven Zuid-Engel and." ONTZETTENDE UITWERKING De sedert den nacht van Donderdag op VrQdag voortdurende aanval met nieuwe projectielen op Zuld-Engeland en het stadsgebied van Londen heeft, naar uit luchtverkenningcn blijkt, reeds een vernietigende uitwerking. De zuidkust van Engeland was in de nachtelijke uren door een van verre zichtbaren vuurgloed over het Kanaal waarneembaar. Waar de nieuwe pro jectielen den grond raakten, ontston den branden van een omvang als En geland nog niet heeft gekend. LANGDURIG LUCHTALARM IN ZUID-ENGELAND. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is in Zuid-Engeland luchtalarm gemaakt, zoo meldt de Britsche berich tendienst. Het duurde den geheelen nacht en is het langdurigste alarrti tot dusver voorgekomen. winkel is benoemd mej. A. J- Bol' te Barsingerhorn, voorheen tijdelijk on derwijzeres aan de O.L.School te Scha- gerbrug. Lijk gevonden tc Rustenburg. Het hoofd van de recherchecentrale, Keizersgracht 103-105 te Amsterdam (telefoon 49055) verzoekt namens den groepscommandant der marechaussée te Heer-Hugowaard bekend te worden gemaakt met de identiteit van een vrouwenlijk op 13-6-1944 gevonden op een opgehoogd terrein te Rustenburg (N.-H.) Signalement: 20-30 jaar, lengte 1.63 m., donker haar, kleine neus, onderste gedeelte breed, blauwgrijze oogen, goed onderhouden gaaf gebit, lidteeken van vermoedelijk blindedarmoperatie op rechter-onderbui k Kleeding: Donkerblauwe korte maii- tel, voorzien van donkere ceintuur van lederen schakels, witte blouse met blauw-groene ruit. merk 2330 Margot 171-44 Frulensis mit den 7 Punkten, Ges-gesla; Erpco Compagnie Köln- Neumarkt gegr. 1901; zwarte lage schoenen, lichte rose onderjurk, witte directoire, merk Butterfly-Bijenkorf, rose camisole met in schouderbandje de letter N; lage wollen sokjes. Even- tueele mededeelingen worden met spoed ingewacht bij het hoofd van be doelde centrale. Noodlottig ongeval eisent twee dooderi. Woensdag heeft zich op een duin terrein in de omgeving van Haarlem een droevig ongeluk voorgedaan, ten gevolge waarvan twee te Beverwijk woonachtige arbeiders het leven heb ben verloren. Tijdens hun werkzaam heden, is een vliegtuigbom, diS aldaar vermoedelijk reeds geruimen tijd on opgemerkt had gelegen, tot ontplof fing gekomen, waardoor beiden op slag zijn gedood. De slachtoffers zijn de 56-jarige H. Sehweitzer. wonende aan den Groote Houtweg 25 en de 40-jarige S. Douw- stra. Kerkstraat 104, beiden te Alkmaar. SPORT. Athletiek. Morgen nieuwelingendag te Schagen. Een record aantal deelnemers. Wanneer de voorteekenen niet be driegen, zal de athletiekdag morgen in Schagen, georganiseerd door de Schager- en Held. Athletiekver., een groot succes worden. Aan dezen dag zullen 515 athleten deelnemen, waarvan verschillende op meerdere nummers inschreven, zoo dat or 791 inschrijvingen zijn binnen gekomen en 51 estafetteploegen. De 'wedstrijden in Amsterdam bui ten beschouwing heeft in Noord-Hol land een dergelijke record-inscbrijving nog nimmer plaats gehad. Tot het wel slagen van een dergelijken dag zijn verschillende factoren van belang. Allereerst moeten de weersomstan digheden gunstig zijn, in welk geval wij er van overtuigd zijn dat het intieme Schagen-voetbalveld een 2000 bezoe kers te verwerken zal krijgen. Daar naast en dat is wel één der belangrijk ste punten voor het welslagen moet alles vlot verloopen. Athletiek ls geen voetbal, maar desondanks dat kan bij een vlugge, welgekozen afwerking, de aantrekkelijkheid nog grooter zijn. Gelukkig heeft de Heldersche Athle- tiekvereeniging op dat gebied een goe de ervaring en zij had steeds het ge noegen precies volgens het uurwerk het programma te- verwerken. Een derde en eveneens belangrijke factor is de vraag, wie er komen. Ook in dat opzicht kunnen wij meer dan tevreden zijn. Het is een „nieuwelin gendag", maar dat neemt niet weg, dat er oq zoo'h dag toch tal van ver rassingen kunnen voorkomen. Wie er komen? De vereenigingen Blauw Wit, Vole- wijekers, de Meteoor en Ajax komen met een flink aantal leden, waaronder zelfs Guus DrSger, de rechtsbuiten van het laatste Nederlandsche voet balelftal. De vereenlging Suomi uit Velsen komt met 80 menschen fiaar Schagen, terwijl Zaanland uit Zaan dam. Wac uit Benningbroek, Doves dam, Wal uit Benningbroek, Doves uit Heiloo, Heo uit Hoogkarspcl en Diana uit Twlsk niet zullen ontbreken. De SAV en HAV, de organisators dus komen ook belde met een maximum aantal leden voor deri dag en het pu bliek zal hen zeker aanmoedigen. De dames-athletiekvereeniging Bri- gitta uit Amsterdam stuurt ook een flink aantal dames en meisjes, w.o. zelfs mej. Stuy van Herik, die vorig jaar reeds 5.14 M. vérsprong. Nel van Balen Blanken zal eveneens niet op het appèl ontbreken, zij zal ditmaal Economische Rechter, Alkmaar. Wagon-ladingen frauduleus vervoerd. De economische reohter te Alk maar heeft Vrijdag een zeer om vangrijke smokkelzaak te behande len gehad, waarbij de hoofdver dachte met behulp van handlangers kans had gezien om wagonladingen peulvruchten, kool, aardappelen en andere levensmiddelen naar Duitschland te smokkelen. Om een klein Idee te geven van den omvang van deze smokkel- affaire: ln Zeeland werd een partU van zes wagons uien ln beslag geno men, ln Groningen rnlm 13.000 kg. peulen, elders weer 60.000 kg- kool, nog weer op een andere plaats 15.000 kg. aardappelen- En ln Medemblik zonden de con troleurs een wagon erwten in be slag genomen hebben, als zU en hun superieuren niet misleid wa ren geworden door een Duitschen vrachtbrief, die dc lading moest dekken Het was de Maastrichtenaar Thor, die, de hoofdrol speelde in dit smokkel- drama. Deze meneer hield in Amster dam kantoor met een zekeren Jansen. Meneer Thor was eigenlijk de on schuld zelve. Hij meende, dat de papie ren geheel in orde waren en dat hij dus heelemaal ten onrechte in preven tieve hechtenis zat. Maar er kwam zoo het ean en ander aan het licht, dat wij aan de hand van het requisitoir van mr. Feitsma even naar voren zullen brengen- Mr. Feitsma dan wees er op, dat er gewerkt was onder het mom, dat de gesmokkelde producten bestemd wa ren voor de arbeiders van een groote fabriek in Duitschland. De handlangers van Thor konden dan ook zonder moeite hun voorraden opkoopen en zelfs tegen een geringen prijs, omdat men bovendien nog al eens vertelde, dat het allemaal ten behoeve was van de „Hollandsche jongens", die ln Duitschland werkten.... Mr. Feitsma bracht hulde aan de ambtenaren, die deze zaak tot klaar heid hebben gebracht, omdat zij daar door een einde maakten aan een on verkwikkelijke zaak, waardoor enorme partijen levensmiddelen aan het Neder landsche volk werden onttrokken. „Wij hebben," al^us de Officier, „onze producten hard noodig voojr onze eigen bevolking en wat de Dultsche regee ring noodig heeft, vordert zij wel op normale wijze. Onze voedselpositie, door de inundatie toch al zwaar getrof fen. wordt door een handelwijze als thans, nog zwaarder geschokt. Tegen dergelijke individuen^moet zeer streng worden opgetreden en deze smokke laars moeten voor geruimen tijd aan de samleving onttrokken worden." Spr. eischte dan ook tegen Thor drie jaar gevangenisstraf De raadsman "fin den verdachte, mr. Van Kuyk, meende, dat verdachte hoogstens wat te lichtvaardig was om gegaan met de Duitsche vrachtbrieven en vroeg dus de uiterste clementie. Mr. Alblas echter was' er van over tuigd, dat verdachte heel goed geweten heeft wat hij deed en noemde hem, zooals een bekend staatsman eens der gelijke elementen betitelde: een onva derlandslievende schobber. Deze benaming past geheel op Thor, die daarna door mr. Alblas tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis werd veroor deeld. Thor bediende, zooals reeds is op gemerkt. zich van eenige handlangers en één van hen was de tandtechniker Smulders uit Bussum. Deze tandtechniker kreeg o.s. van Thor de opdracht om erwten te koo pen en de Bussumer stelde zich toen iri verbinding met een zekeren Tromp uit Sneek, die daarna weer als bemid delaar optrad bij de telers! Op deze wijze gelukte het Smulders spoedig, een wagon erwten te koopen. Voor de aflevering zorgde hij met Thor. terwijl eerstgenoemde met de verkoo- pers afrekende. Smulders hoorde 15 maanden tegen zich eischen. Mr. Berkhouwer bepleit te een lagere straf en smaakte het ge noegen, dat de Economische rechter er 10 maanden van maakte. Tromp, de volgende verdachte, had niet alleen gezorgd voor de wagon erwten, doch bovendien zijn bemidde ling verleend voor den aankoop van een partij aardappelmeel. De erwten had Tromp gekocht in de Wieringer- meer. Deze verdachte kreeg de vorig® week van de Yrijsbeheersching een boete van 10.000,voor den bovengenoemd en handel in aardappelmeel. Thans hoorde hij 6 maanden tegen zich eischen. De uitspraak zal later volgen. De veehouder J. J. v. d. Lee uit Medemblik. een 23-jarige jongeman, die zooals de staat van inlichting ver klapte „behept was van een geld zucht", had ook al een centje willen verdienen in deze smokkelzaak. .Hij kocht voor Smulders in de Wieringer- meer 28 H.L. erwten bij drie boeren. De eisch luidde 300,Mr. Wind- hausen bepleitte een lichtere straf en de verdachte werd daarna veroordeeld tot een boete van 150,— of 15 dagen. Zijn broer, die 8 mud erwten had op gekocht voor Smulders, doch er toe vallig niets aan verdiende, hoorde 100,tegen zich eischen. Het vonnis luidde hier 75,of 10 dagen. haar krachten beproeven op de discus en op de 100 M. Met het oog op het groote program ma vangt de dag aan om 11 uur 's morgens. De wedstrijden Worden gehouden op het Schagen-veld, ingang Nieuwe weg. Schagen en Den Helder vinden elkaar in dezen oorolg telkens weer. Laten wij hopen dat ook deze dag nog lang in herinnering zal blijven, tot heil van de sport in Noord-Holland-Noord. Dammen. KAMPIOENSCHAP VAN WEST-FRIESLAND.. De twee hoofdklasseg'roepen resp van 8 en 9 spelers hebben de voorwedstrij den beëindigd. De einduitslag in de groep Hoorn is: 1. A. H. Blzot 11 p.; 2. L. Ravenstijn 9 i.; 3. A. Groteman 7 p.; 4. J. Meester 7 p.; 5. P. Groot 6 p.; 6. N. Smit 6 p.; 7. Jn. Schuit 5 p.; 8. F. Zwuup 5 p. Voor de finale geplaatst de no. 1 tot en met 4. No. 7 en 8 degradeeren naar de le kl. In de groep Schagen is de einduitslag: 1. H. Kruider 10 p.; 2. J. Huytema 9 p.; 3 C. Lelbbrand 9 p.; 4. Mart. Oud 9 p.; 5. D. C. W. Rab 9 p.: 8. A. J. José 8 p.: 7. Th. de Haas 7 p.: 8. D. Dissel 6 p.; 9. J. Ravenstijn 5 p. Voor de finale zijn geplaatst de no. 1, 3, 4 cn B; (No. 2. heeft zich voor de finale terug getrokken). De No. 8 en 9 degradeeren naar de le kl. Tusschen de 8 geplaatsten begint a.s. Zondag de eindstrijd. De wedstrijden worden gespeeld In café Ifecker, Alk maar op 18 Juni, 2, 9. 16, 23 en 30 Juli en 13 Aug. In de eerste klasse promoveert N. Jo) naar de hoofdkl. en In de tweede klasse promoveert C. de Bree naar de le kl. Wielrennen. HOLLAND-BRABANT-OMNIUM TE WIERINGEN. Op de wielerbarrt te Wieringen zal Zondagmiddag een belangrijke Holland- Brabant-omnium worden verreden tus schen de combinaties Jan Pronk—Piet Evers en Pellenaers-Boeyen. De omnium zal bestaan uit een koppelachtervolging, klassementwedstrijd en sprintwedstrljd. In de koppelwedstrijd zullen Pronk— Evers het moeten opnemen tegen Schulte—Boeyen, Van Vliet—Middelkamp, Steenbakkers—Van swelm, Heslinga—v. v. d. Wal. Klink is gekoppeld aan Kee? Pollenaers, de andere Wierlnger favoriet Deykcrs is voor deze gelegenheid gekop peld aan Willem Reuter. Verder staan op het programma een eigenkrachtwedstrijd, een alValwedstrijd, terwijl Klink nog een persoonlijke achtervolging zal rijden te gen Antoon Steenbakkers. Een belangrijk programmanummer in verband met de a.s kampioenschappen. Predikbeurten. VOOR ZONDAG 18 JUNI. Ned. Herv. Gemeenten. Schagen. 10.15 uur, Ds. W. Leen. st. Maartensbrug, 10.30 uur, mej. v. d. Veen. Afscheid. Barsingerhorn, 8 uur, cand. K. J. Bosma. Haringhuizen, 10.30 uur, cand. K. J. B Valkoog, 10 uur, rriej. Elink Schuur- Oudesluis, 2.30 uur, mej. Elink man. ,7 Anna Paulowna, 10.30 uur, ds. Van Beek. Wieringerwaard, 10.30 uur, de heer Van Blijenburgh. Dnderw. 't Groote Mysterie. Dirkshorn. geen dienst. Middenmeer, 10 uur, ds. Meijer Drees, extra collecte. Wieringerwerf, 10 uur, cand. Van Wezep, extra collecte. Slootdorp. 2.30 uur, vand. Van Wezep, extra collecte. Hippolytushoef, 3 uur ds. Van Beek. ■DNoord-Scharwoude, 10.30 uur, ds. De Mooy van Heerhugowaard. Zuid-Scharwoude, geen dienst. Broek op pLangendijk, 10 uur, ds. Kooie; 3 uur dienst. Heerhugowaard. 10.30 uur, de heer van Santen. Oude Niedorp. 8 uur, ds. De Mooij. Nieuwe Niedorp, 10 uur. de heer Van Noordennen. Winkel. 3 uur, ds. Koole. Warmenhuizen. 2.30 uur, ds. Kleijne. Spanbroek, 10.30 uur, ds. Kreb, extra collecte. Hoogwoud, 3 uur, ds. Kreb. Afscheid. Extra collecte voor de studlekas. Koedijk, 3 uur, ds. Tuinstra van Alk maar. Doopsgez. Gem. Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. Oosterbaan: ledenvortoeving. Broek op Langendijk, 10 uur, mej. Buis "an Aalsmeer. Nieuwe Niedorp, 10.30 uur, ds. Roth- fnsz. Den Oever, 2.30 uur, ds. Lugt. Westerland, 7.30 uur, ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 10 en 2.30 uur, ds. J. v. d. Mije. Kolhom. 9.30 en 2.30 uur, J. H. Becker van Amsterdam. Groek op Langendijk, 10 en 3.30 uur ds. Donner. Noord-Scharwoude. 10 en 4 uur, ds. Van Arkel. Dirkshorn, 10.30 uur cn 3.15 uur, dienst. Evangelisatie. Schagen. 10.15 uur, de heer Van Wier, van Amstelveen. Winkel (zaal Groenhart), 10.30 uur, heer Van Zetten. Wieringerwaard. 10.30 en 8 uur. de heer De Witte: 12 uur Zondagsschool. Breezand, 10 en 3.30 uur, de heer P. Boon. Hippolytushoef, 10 uur, de heer C. N. Graaf. Den Oever. 10 uur, de heer O. Deen. Westerland. 3 uur, de heer O Deen, Bergen. Maranatha, 10.30 uur, de heer J. Bijlsma van Bergen. Chr. Geref. kerk. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur, Lees- dlenst. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg. v.m. 9.30 uur, Ds. Visser. Oosterend. v.m. 10.30 uur, Ds. De Kok, Den Hoorn, v.m, 10.30 uur, de heer Giet hoorn: n.m. 7,30 uur. Jeugddienst m.m.v. Kerkkoor van den Burg. Waal. v.m. 11 uur, Ds. Visser. Koog (Vredesteinl n.m. 3 uur, Ds. Salm Elerland (Wageningen) v.m. 10.30 uur, Ds. Salm. Coll. tnw. Zending. Doopsgezinde Gemeente. De Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. Knot. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, ds. v. d, Veer. Geref. Kerk H.V. 3.30 uur, KAASMARKT TE ALKMAAR, ALKMAAR, 16 Juni 1944. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 11 .stapels, wegende 9000 kg kaas aange voerd. waarvan soort en prijzen als volgt: 4 stapels Kleine Fabrieksbaas: 20 f 43.50, 40+ f 56; 7 stapels Kleine Boeren kaas 56. Handel goed. MARKTBERICHT LEEUWARDEN. Leeuwarden, 16 Juni. Veermarkt. 32 stieren, 110 vette koelen, 115 melk- en kalfkoelen. 18 pinken, 7 graskalveren, 259 nuchtere kalveren, 185 weide schapen. 285 lammeren, 13 vette varkens, 440 kleine biggen. Totaal aanvoer 1452 stuks. Overzicht. Stieren aanvoer kort. Vette koelen kort. Melkkoeien kort. Pinken kort. Nuchtere kalveren minder. Vette varkens kort. Biggen aanvoer zeer ruim. handel vlug. Vastgestelde prijzen. Scha pen en lammeren aanvoer minder, han del vlug, prijzen duur. De Veehouderij Centrale nam 100 runderen, enkele scha pen en alle aangevoerde varkens en nuchtere kalveren over. MEDEDEELINGEN PLAATCELIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN. DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER. UTREIKING BONKAARTEN 8e PERIODE 1944. De uitreiking dezer bonkaarten zal ge schieden: Anna Paulowna voor zelfverzorgers op Maandag 19 en Dinsdag 20 Juni a.s. en voor de overige Inwoners op Dinsdag 27 Juni. Kantooruren 8.30—13 en 14—15.30. Breezand op Woensdag 21 en Donderdag 22 Juni a.s, Julianadorp op Vrijdag 23 Juni a.s. Callantsoog (Groote Keeten) op Maan dag 26 Juni a.s. Den Helder voor zelfverzorgers op Za terdag 21 Juni a.s.. voor de overige inwo ners op Donderd; 29, Vrijdag 30 Juni en Maandag 3 Juli. Dinsdag 4 Juli, Woens dag 5 Juli en Donderdag fi Juli a.s. Waar niet anders vermeld, zijn de kan tooruren van 912 en van 1416 uur. Voor het verkrijgen der bonkaarten Is overlegging van de oude en van de nieuwe distributiestamkaarten met bijbe- hoorende inlegvellen veretsoht. Personen beneden de inkomengrens ont vangen tegelijk een toeslagkarrt L 408. indien het bonnetje ,,R 05" van de bon kaart t, 405 wordt ingeleverd. NA-UITREIKING KAARTEN BIJZONDERE ARBEID 7e PERIODE 1044. De werkgevers, die verzuimd hadden tijdig de nieuwe aanvraagformulieren der arbeiders ter beoordeeling ln te zenden, ontvangen een oproepkaart om de toe- slagbewljzen en bonkaarten voor de ar beiders af te halen. De werkgevers, die reeds een oproep kaart met naamlijst hadden ontvangen, doch verzuimd hebben de bescheiden op den vastgestelden dag af te halen, ont vangen geen nieuwen oproep. Deze kun nen onder overlegging van de oude stam kaarten, vergezeld van de bljbehoorende naamlijsten, de bescheiden afhalen te Den Helder, indien de naam van den werk gever begint met de letter: A t/m E op Maandag 19 Juni 1944. F t/m L op Dinsdag 20 Juni 1944. M. t/m S op Donderdag 22 Juni 1944. T t/m Z op Vrijdag 25 Juni 1944. te Anna Taulowna op Donderdag 22 Juni 1944'; te Callantsoog op Woensdag 21 Juni 1944. UITREIKING KAARTEN BIJZONDERE ARBEID 8e PERIODE 1944. Voor het afhalen der bonkaarten voor dc 8e periode 1944 ontvangen de werk gevers een oproepkaart. AANVRAGEN VAN SCHOENENBONNEN. Uitsluitend personen, die absoluut drin gend een paar schoenen noodg hebben en wier familienaam begint met de let ters A t/m E worden in de gelegenheid gesteld een aanvraagformulier af te halen en ingevuld weder in te dienen te Den Helder op Maandag 19 of Dinsdag 2e Juni a.s., te Anna Paulowna op Dinsdag 20 Juni a.s. en te Callantsoog op Woensdag 21 Juni a.s. Zij, die reeds een aanvraag hebben in gediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen, behoeven niet opnieuw aan te vragen. •c^= <2tên Rfttbmg „Rer&etU wen gauw, naete efttnfen »an „be (Pauw." •^P o&e(Pi\u>o Verdr. Oord hoek Hekelstr tel. 2439. ALKMAAR Zóó maakt U van Uw pudding een tractatie! Uw pudding kan meer zijn dan een gewone pudding! Uw pud- «ding kan een bijzondere tracta tie worden door r./.F.-pudding op Uw bonnen te nemen. Iedere F./.F.-pudding heeft naast den fijnen vanille- of vruchtensmaak een verrassenden roomsmaak. Dat is het geheim van VJ*F. PUDDING EN VLA

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1944 | | pagina 2